BUITENLAND 79sie Jaargang WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 No. 24158 HEI VOORNAAMSTE NIEUW! VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Vriendschap met Uw klanten Algemeene Toestand De Fransch-Italiaansche wrijving. De conferentie van Lima. Professor Karl Tiander overleden Weer een incident met Hongarije De gouverneur van het Memelgebied naar Kaunas Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Na VanderVelde's dood LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad,gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnr per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn&J ST. LIDUINA-VEREENIGING. Kerstfeestviering. De St. Liduina-Vereeniging heeft giste ren honderden kinderen, zooals telken jare. weer een mooie Kerstfeestviering bereid Kapelaan Leenders en kapelaan Schrama van de St. Petrus parochie gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Pastoor Beukers opende dit feest met ge bed. om daarna aan de kinderen de betee- kenis van het Kerstfeest te vertellen. Spr. bracht dank aan de dames der St. Liduina-vereeniging, die zich reeds vele jaren, en ook nu weer. zooveel moeite en zorgen hebben getroost om de kinderen met mooie en warme kleedingstukken ge lukkig te maken en zoovele grage mondjes van tractaties te voorzien. Het vroolljke gedAlte werd ook nu weer verzorgd door den heer B. A. Devilé. die in zijn poppenkast het nieuwe stukje „Jan Klaassen'.s verjaardag en het Prinsesje dat niet lachen kon" ten tooneele bracht en daarmede veel bijval oogstte. Tusschen de bedrijven door werdfen de kinderen onthaald, terwijl me), van den Bos de pauzen met piano-muziek opluis terde. BEDRIJFSFILM „LEYDS GOEDT". De groote propaganaa-bedrijfsfilm, welke tijdens de tentoonstelling „Leyds Goedt" In de Gehoorzaal zooveel belangstelling trok en waarin een beeld werd gegeven van Leiden als plaats van herkomst van vele goede producten, ls dezer dagen ook in Den Haag vertoond, n.l. voor de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrijf, district Den Haag en de Ver. tot bevordering der kennis in de Grafische Vakken. Wij ontleenen aan het verslag in „Het Vaderland" het volgende: „De film ls met een goeden kijk opgeno men, staat niet te lang bij de verschillende onderdeden stil, maar weet de aardige bewerkingen, de interessante bijzonder heden op den voorgrond te plaatsen. In haar geheel weet deze film dan ook de aandacht vast te houden en te boelen en dat ls voor een bedrijfsfilm een heele verdienste. Na „Leyds Goedt" is nog een journaal vertoond van de feestelijkheden, die tijdens het regecringsjubileum in Leiden hebben plaats gehad". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Café-restaurant „Het Witte Huis", Hooge Rijndijk F. 74. Zoeterwoude. Uittredend eigenaar W. J. H. Kerkhngh. Zoeterwoude, dd. 20 Dec. 1938. J. W. v. d. Klugt, Dorpsstraat 56. Noord- wijkerhout; timmermans- en aannemers bedrijf. De zaak is met ingang van 1 Mei 1938 omgezet In een vennootschap onder firma onder den naam J. W van der Klugt en Zoon. (Beperkende Bepalingen). Vennooten J. W. van der Klugt en J. C. van der Klugt. Noordwijkerhout. Zoo moet het zijn, dat schept die juiste sfeer, waarin het goed is zaken te doen. Laat blijken dat U Uw klanten als vrien den beschouwt en wensch ze per Nieuw jaarsannonce geluk en voorspoed. - Geef nog heden Uw Nieuwjaars-advertentie in ons blad van Zaterdag 31 Dec. a.s. op. De prils bedraagt voor advertenties van 1 tot en met 5 regels slechts 75 cent Elke regel meer 15 cent. Tot Vrijdag 30 December a.s. des namid dags 1 uur kunnen deze advertenties worden aangeboden. Bij latere aanbie ding wordt de gewone advertentieprijs berekend. De Fransch-Ialiaansche wrijving houdt zonder onderbreking aan. De Parijsche bladen bevatten gisteren sensationeele berichten over Italiaansche troepenconcentraties in Abessynië aan de grens van Fransch Somaliland. Een op- marsch naar Djiboeti zou slechts een kwestie van tijd zijn. Italiaansche luidspre kers op het Italiaansche gedeelte van den spoorweg Djiboeti—Addis Abeba zenden drie keer per dag de mededeeüne uit. dat binnenkort een opmarsch is te verwachten. Pertinax meldt in .L'Ordre" positief, dat 400 Italiaansche soldaten zifch reeds op Fransch gebied bevinden ln Somaliland tusschen Djiboeti en de Abessijnsche grens. Andere berichten spreken van het koorts achtig aanleggen van wegen op Italiaansch gebied ln de richting van Fransch Somali land. In Fransche officieele kringen betreurt men echter, dat onder de huidige omstan digheden dergelijke berichten door de pers worden gelanceerd, zonder dat hun juist heid tevoren ls nagegaan, terwijl de publi catie kwade gevolgen kan hebben voor de internationale betrekkingen. In Fransche gezaghebbende klingen, doet men opmerken, dat het grensgebied aan de Abessijnsche zijde over een oppervlakte met een straal van ongeveer 200 kilometer is verstoken van waterbronnen, hetgeen troepenbewegingen uiterst moeilijk maakt. Achttien maanden geleden hebben eenige Italiaansche mobiele afdeelingen enkele bronnen bezet in een gebied, waar de grens tusschen de Fransche kolonie en het Abes sijnsche rijk nooit nauwkeurig is afgeba kend. Deze bronnen waren overigens nooit door Fransche troepen bezet geweest. De grens voor het gebied ln kwestie is aangegeven op een kaart uit 1897, waarte gen sedert een aantal jaren van weerszij den bezwaar wordt gemaakt- Er is dus sprake van een grensafbakeningsvraagstuk, dat in geen enkel verband staat met de verspreide geruchten. Men overweegt trou wens een geografische missie ter plaatse het vraagstuk te laten bestudeeren. Djiboeti heeft maar een klein Fransch garnizoen. Uit Syrië is een aviso derwaarts gezonden. Daladier's reis naar Oorsica en Tunis blijft bepaald op 2 of 3 Januari. De Fransche pers blijft een feilen toon van verzet doen hooren. Huil heeft het woord gevoerd aan het afscheidsbanket, dat gegeven is aan het einde der Pan-Amerikaansche conferentie te Lima Na gezegd te hebben, dat de Amerikaansche methode elders niet steeds goed wordt begrepen en dat het vertrouwen op de wereld in eenigen vorm van over eenstemming volkomen verdwenen is, ver klaarde Huil: „Wij streven naar betrek kingen. gebaseerd op vertrouwen en vriend schap. Wij hebben liever een overeenkomst vervat in een verklaring dan in een ver drag of conventie en dat is verstandig, wanneer het zaken van politieken aard be treft. De verklaring van Lima legt de toskomst der solidariteit van de Ameri kaansche republieken vast. Tenslotte sprak Huil zijn vertrouwen uit in de 21 Ameri kaansche republieken. De resultaten der conferentie van Lima worden in de Duitsche pers uitgelegd als een nederlaag der Vereenigde Staten. De „Lokal Anzeiger" betoogt, dat de ver klaring slechts een „facade" is en dat het „overleg" ingeval van gevaar waarvan sprake is, niet de overleg-plegende landen verbindt, daar de te nemen maatregelen ter discretie van iederen staat blijven. „Aldus hebben de staten van Zuid-Amerika onder Argentijnsche leiding met succes hun volkomen onafhankelijkheid verde digd tegen de wenschen van Washington". Het Hamburger Fremdenblatt" is van meening, dat de Vereenigde Staten ver geefs den belachel ijken boeman der van de totalitaire staten komende dreiging in beweging hebben gebracht. EEN GEWAARDEERD MEDEWERKER VER&CPEIDEN. Heden bereikte ons uit Helsingfors de droeve tijding, dat aldaar op 19 December jj. is overleden onze medewerker, profes sor Karl Tiander, van wiens hand wij, sinds Mei 1937, tal van bijdragen over Rusland publiceerden. Na een ziekbed van zes weken, aldus de korte mededeeling, welker komst wij reeds vreesden, daar. de regelmatige toezending van de zoo lezenswaardige artikelen plot seling stokte, heeft de dood ons één onzer medewerkers ontrukt, wiens bijdragen door ons steeds met zeer veel genoegen ge plaatst werden. Door zijn helderen betoogtrant en zijn zakelijken, objectieven kijk op de gebeur tenissen, welke zich in Rusland afspeelden, waren de Russische brieven van den, om begrijpelijke redenen naar Helsingfors, in Finland, uitgeweken hoogleeraar aan de Universiteit te Petersburg, steeds een waar- digen, zij het vaak somberen spiegel van al hetgeen in Rusland in de laatste ander half jaar geschiedde. De ondanks den bloedigen terreur in het voormalige Czarenrijk nog werkende krach ten, welke de geloovige Russen verhinde ren zich te wringen in het opgelegde keurslijf, de strijd om het geloof en de strijd van de machthebbers om zich staan de te houdenZiedaar een summier overzicht van de brieven, welke prof. Tian der schreef. Vaak trok hij conclusies uit plaats ge had hebbende gebeurtenissen, waarbij hij voorspelde, wat er zou volgen. Het bleek ons vaak, dat hij gelijk kreeg. De man, die zijn land en volk kende als geen ander, die Stalin en de zijnen doorschouwde en wist, hoe zij in een voortdurenden angst voor aanslagen leefden, ontleedde met nimmer falende nauwkeurigheid de betee- kenis van elk voorval. In zijn laatsten brief, welke wij begin November publiceerden, schreef hij o.m. „dat het om Stalin steeds eenzamer wordt." Voorts merkte hij op, dat in Rus land „velen zich een afbeelding van den laatsten Czaar hebben verschaft en deze afbeelding als een Heilige vereeren, een voorbode van een nieuwen tijd, welke in het groote Russische rijk zal aanbreken. Het is hier niet de plaats om zich af te vragen, of er inderdaad een nieuwe tijd in Rusland zal komen, en wanneer dit zal zijn. Wel mogen wij hier nog op een verdien ste van prof. Tiander wijzen, namelijk dat hij zich in zijn artikelen nimmer heeft laten leiden door een blinden haat tegen een regime, dat hem in ballingschap deed gaan. Nooit poogde hij een anti-Sovjet stemming te kweeken. Met uitschakeling van alle persoonlijke gevoelens volgde hy den loop der dingen in zijn land: het goede zoowel als het verkeerde in sobere bewoor dingen beoordeelende. Dat te hebben kunnen doen op strikt neutrale wijze siert den uitgeweken Rus, gestorven buiten zijn land en volk, dat zijn fiefde nog immer in hooge mate bezat TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Hongaarsche Telegraaf agentschap bericht, dat de Slowaaksche bevolking van het door Slowakije aan Hongarije afgestane dorp Nagyusrany zich op 25 December na de Nachtmis voor het posthuis der gendar merie heeft verzameld en eeëischt, dat het doro aan Tsjecho-Slowakiie zou worden teruggeschonken De gendarmen verscheidden de menigte, welke een dreigende houding had aange nomen. Den volgenden ochtend verzamelden de Slowaken. thans gewapend met stokken en messen, zich wederom voor het posthuis. De dreigende houding van de menigte nood zaakte de politie van de vuurwapenen ge bruik te maken. Een betooeer werd gedood en verscheidenen gewond Van Slowaaksche ziide wordt volgende lezing gegeven: „Onze Slowaaksche broeders zongen na de Nachtmis het Slowaaksche volkslied toen Hongaarsche gendarmes in de lucht begonnen te schieten en met de geweer kolven op de menigte insloegen waardoor vele personen gewond werden Eén Slowaak werd door een bajonetsteek ernstig zewond Zondagochtend verzamelden zich bij het uitgaan van de Mis Hongaarsch-gezinde elementen voor de kerk die op uitdagenden toon tot de Slowaken zeiden: ..Zingt het Slowaaksche volkslied eens. nu wii er bü zijn". De Slowaken hieven inderdaad hun volkslied aan. doch toen verdwenen de pro vocateurs en een oogenblik later sprongen veertien Hongaarsche gendarmes te voor schijn. die op de menigte schoten. Een meisje van zeventien laar werd doodelijk getroffen zes personen werden gewond". LITHAUEN. De gouverneur van het Memelgebied, Gailius, is naar Kaunus vertrokken om daar onderhandelingen te voeren. Van Lithausche zijde verluidt, dat hij :n de eerste plaats zal spreken over opheffing van de wet tot bescherming van volk en staat en over de terugtrekking der veilig heidspolitie uit het Memelgebied. Het gemeentebestuur heeft besloten het mooiste plein der stad Hindenburgpiejn te noemen. VEREENIGDE STATEN. De opleiding van reserve piloten. President Roosevelt heeft een Dlan be kend gemaakt voor een iaarlijksche oplei ding van 20.000 piloten met het doel een reserve van vliegers voor oorlogstijd te kweo- ken. Tijdens een persconferentie dee de Roosevelt mede dat de civiele luchtvaart een plan geformuleerd heeft zoowel als middel om het vliegen van particulieren te stimuleeren als om te voorzien in een reserve van geoefende vliegers voor oorlogs tijd. Uitdrukking gevende aan zijn goed keuring van het ontwerp, ze'de Roosevelt dat het plan jaarlijks ongeveer 9 800.000 doUar zou kosten Nieuwe wetgevende maatregelen zijn niet noodig alleen moeten de noodige credieten goedgekeurd worden. BINNENLAND. De Groote Trek van de „Reiger" in beeld. (3de Blad). Jhr. mr. Rhijnvis Feith over het werk van den Hoogen Raad (3de Blad). Een belangrijke Fransche emissie, waarvan f. 100 millioen a 4 pCt. in Nederland wordt uitgegeven (Financiën, 3de Blad) Geen sneeuwruimen en baanvegen in werk verschaffing (3de Blad). Het uitbreidingsplan van Noordwijk doon Ged. Staten goedgekeurd (2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Weinig gepronon ceerde stemming - Geringe koersver schillen - Amerika iets lager - Beleg- gingsafdeeling stil. BUITENLAND. Blijvende Fransch-Italiaansche wrijving (Buitenland, 1ste Blad). Karl Tiander overleden (Buitenland, 1ste Blad). Het offensief van Franco duurt voort. (Bui tenland, 1ste Blad). De Fransche minister van financiën Rey- naud voor de radio (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het Westen: Meest matige Noordelijke tot Noord-Westelijken wind. Wisselende bewolking. Aan vankelijk nog enkele lichte buien. Lichte dooi. Voor het Oosten: Matige tot zwakken wind uit Noordelijke richtingen. Wisselende bewolking. Weinig of geen neerslag. Tempe ratuur om het vriespunt. BELGIË. Het buieau van den algemeenen raad van de Belgische socialistische partij is gisteren bijeengekomen om de begrafenis van Van- derVelde te regelen. Bij testament heeft de overledene bepaald, dat aan de begrafenis geen officieel karakter mag worden ee- geven Morgenochtend zal het stoffelijk over schot van het sterfhuis in de Wetstraat worden overgebracht naar het Volkshuis te Brussel waar de groole zaal zal worden in gericht als rouwkamer. Bij de begrafenis. Vrijdagmiddag om 1 uur. zal aUeen De Brouekère. voorzitter van de socialistische arbeiders internationale, als persoonlijk vriend van den overledene het woord voeren. Vóór het vertrek uit het Volkshuis zal een Vlaamsch koor toepasselijke gezangen ten gehcore brengen, terwijl op het kerkhof een Waalsch koor een koraal zal z;ngen. De Belgische arbeiderspartij zal verder op den laatsten Zondag van Januari een groote vergadering orsaniseeren ter her denking van den overleden leider. Direct nadat hem het overlijden van VanderVelde was medegedeeld heeft de ko ning een condolantietelegram aan mevrouw VanderVelde gezonden Verder heeft hij een zijner adjudanten generaal Six opge dragen het stoffeHik overschot de laatste eer te gaan bewijzen Ook de premier Spaak bracht een öezo"v aan het sterfhuis.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1