BINNENLAND ABDIJSIROOP LECDSCH DAGBLAD - Derde Bled Woensdag 28 December 1938 Gaskranen moeten een behoorlijk eind boven den vloer zijn! C. J. van Ledden Hulsebosch Terugvordering van crisisgelden De organisatie der lichte troepen Die Hoest bedreigt Uw Kind f Neem dan slechts 's l/Verelds beste Hoestsiroop FINANCIEN Belangrijke Fransche emissie FAILLISSEMENTEN ^t^r?I -Jn 1914 was ik landweersoldaat en a's ko!^ ill3ecieejd op een der fort;en £>aar er weinis kookmateriaal aanwezig was vroeg ik om een veevoerfornu.s. dat ik n.et kreeg. Wèl veischaftc men mij twee gegaivani- seerd-ijzeren waschketels. Nu wilde het toe val dat 00 een Zondag tutti-frutti gekookt weid: de gehèele bezetting de kok in cluis werd onpacseiijk, maar niemand wist waardoor! Doch oo zekeren dag werd er rabarber gekookt en wéér werd ieder een onpasselijk, enz. enz. Een zondenbok moest gezocht worden; de kok kreeg de schuld Men beweerde, dat hij peper in de rabarber gedaan had doch niemand die. naar aanleiding van de drie arti kelen over „Vergift", hun licht bij den schrijver opstaken. Het is voor iemand die iets vertellen gaat, altijd een voldoening, te bemerken, dat zijn mededeelingen aan alle kanten met belangstelling gelezen zijn. Zoo was het mij uitermate aangenaam uit tal van brieven van lezers de belangstelling te zien uitstralen over mijn babbelpraatjes. Daar voor mijn dank! Enkele stelden nog vragen en zoo waren er een paar verzoeken om nadere in'ich- tingen, die zich best leenen, in wijder kring, ook aan de overige lezers te worden kwam op de gedachte, dat de ware schul- digen de verzinkt-ijzeren waschketels waren!" Dit geval staat geenszins op zichzelf! „Is kolendamp lichter of zwaarder dan Vorigen zomer nog consulteerde mij een verstrekt vandaar dit Yierde schetsje. Kolendamp. lucht? D.en ik. om dat gevaar te keeren, een ventilatierooster na'oii het plafond óf bii den vloer te laten maken zooas de roos ters in garages laag aangebracht moeten worden wegens den zwaarderen benzine damp?" zoo uitte zich de eerste vrager. Chemiseh-zuivere koolmonoxyde heeft een soor.elük gewicht tegenover lucht uitge drukt!) van 0.97. Men moet echter geens zins meenen. dat de doodende gassen uil de kachel deswege omhoog zullen gaan! Wanneer de kachel, tengevolge van de vroeger omschreven omstandigheden, de gassen, die via den schoorsteen behoorden afgevoerd te worden, in het vertrek laat sluipen, dan denke men toch niet. dat chemisch-zuivere kolendamp naar buiten treedt! Daar zijn koolzuurgas en andere verbrandingsgassen bijgemengd, welker on aangename geur nil en dan hem, die uit de frische buitenlucht komt doet opmerken, dat hij .kolendamp" ruikt; dat kan echter niet! Kolendamp is vrijwel reuklocs en wat waargenomen wordt, is het mengelmoes van verbrandingsgassen, waar'oli teeracht.g rie kende producten. En het gasmengsel het welk dan ontwijkt, zal zóó weinig in dicht heid (soortelijk gewicht) van lucht afwij- brigadier van politie; zijn vrouw had een flinke hoeveelheid bessensap gekookt en het vocht kokendheet via een doek in een groo- en goed-gerei nigden waschketel laten vloeien. Daarbij was de mooie roode kleur leelijk r.aar paars overgesagen; of dat nu kwaad konIk moest hem aanraden. het geheele product in het riool te la .en vloeien, daar het vergiftigd was door op gelost zink. Men ziet, hoe het ju'sl de plantenzuren zijn, die het zink terstond aantasten: appelmoes rabarber, bessensap! En wat aan appelmoes en rabarber niet üe zien was trad bii het bessensap als „waar- schuw.ngssein" wèl opMen weet, hoe ral van roode plantaardige kleurstoffen als het ware „omslaan" door paars naar blauw, zoodra het plantenzuur verdwenen is. Door inwerking op het zink verdween het zuur en het daarbij gevormde metaa'zout ver oorzaakte de verkleur.r.'g. Feitelilk gebeurt precies het omgekeerde, wanneer men bij roodekool azijn of appelmoes voegt, de dan teweeg gebrachte zure reactie doet de na tuurlijke paarse kleur naar het vuurrood overslaan! „Rookvergiftiging". ken. dat het zich daarmede rustigjes vei- Het lezen mijner artikelen over vergiften mengt en zich mét die lucht verp aatsl bracht een anderen lezer toe de vraag, in naar die hoeken waarheen die lucht hoeverre menschen. die dagelijks in lokalen stroomt. werken, waar gedurende d.en tijd gerookt Wie in de woonkamer gelijkstraats de i wordt, aan „rookvergiftiging" (zoo noemt kachel verkeerdelijk afstelde, welker die lezer het) bloot staan, warmte dan via de open gelaten huis- sij het lezen van dien brief kwam eens- kamerdeur en het trappenhuis naar de j klaps een figuur uit mijn jongensjaren hooger gelegen slaapkamers genood wordt. naar voren: een oud factotum in een dient wèl te bedenken dat samen met de cafétje waar dagelijks de gasten, afwisse- opstijgende verwarmde lucht het daarin lend behoorende tot het gilde van veekoopers „opgeloste" giftige kacheleassenmengsel en andere soorten marktkooplieden, een naar boven sluipen kan om zijn verraderlijk rook-om-te-snijden plachten te maken met MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wei houdende voorziening: ten aanz.en van de terugvordering van selden gestort ol be taald in verband met artikel 8 der crisis- zuivelwet 1932 is het volgende ontleend: Het is den minister van economische zaken uit het voorloopig verslag gebleken, dat vele leden bedenk.neen tegen dit wets ontwerp meenden te moeten opperen. A's ernstigst bezwaar werd gevoeld de omstan- d gheid. dat het wetsontwerp de mogelijke gevolgen beoogt af ie wenden van een rechterlijke uitspraak in hoogste instantie door voor de toekomst af te snijden de toetsing door den rechter van de wettig heid van een Koninklijk Besluit of minlste- ïieele beschikking waarvan intusschen dc I onwettigheid bii de zooeven bedoelde uit spraak reeds werd vastgesteld. Zooals de minister meermalen te kennen heeft gegeven is ook hij van meening, dat tegen het wetsontwerp ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd. De minister ziet evenzeer het gevaar, dat door een maatregel als dit wetsontwerp bevat, het vertrouwen van de burgers in de overhe d kan worden geschokt, omdat een van de oor een rechtsstaat voornaamste beginse len is. dat dc uitspraken van den rechter ook voor den staat onaantastbaar zijn. Dat hij desondanks de indiening van dit ontwerp heeft bevorderd, vindt zijn oorzaak in zijn stellige overtuiging, dat. zou deze wettelijke maatregel niet tot stand komen, gew'chtige a'gemcene belangen worden ge- chaad en zulks in dit geval op zoodanige wiize en onder zoodanige bijzondere om standigheden, dat de weegschaal in de richting van wel ingrijpen moet doorslaan. In de memorie van antwoord oo dit ont werp aan de Tweede Kamer heeft de mi nister op verschlller.de plaatsen betoogd, eat de zekerheid omtrent de bedoeling van den crisis-zuivelwetgever om ten aanzien 1 van de belasting van andere spijsvetten" geenerlei onderscheid te maken tussehen verpakte en onverpakte ard-re sprsvetten' voor hem een der belaneriikste rechtvaar digingsgronden van dit wetsontwerp betee- kende. Deze zekerheid is noch door hetgeen in de Tweede Kamer bh de mondelinge behandelmg is aangevoerd, noch door het voorloopig verslag van de Eerste Kamer ook maar eenigermate geschokt. STERKTE VAN DE LICHTE TROEPEN VAN EEN LEGERKORPS ZOUDEN IN NEDERLAND EN BELGIË ONGEVEER GELIJK WORDEN Naar wij uit welingelichte bron vevna- nemen, moet het zeer waarschijnlijk wor den geacht, dat de toekomstige organisat'e van de verkenningsafdeelingen onzer dlvi- siegroepen zal bestaan uil vier eskadrons wielrijders, twee bereden eskadrons en twee mitrailleureskadrons, m tsgaders de noodlge hulpwapens, waaronder pantserwagens en anti-vechtwagen geschut van 4.7 c.M. Daar wij bij ons leger in totaal over acht bereden eskadrons beschikken, zouden dus bij de divisies geen bereden eskadrons als lichte troepen worden ingedeeld. Aangezien het Belgische legerkorps een reg ment lichte troepen, sterk zes eska drons en compagnieën, waarvan drie te paard en drie per rijwiel, twee mitrailleur eenheden en een sectie pantserwagens, bo- zit, zouden dc sterkten der lichte troepen van het legerkorps in Nederland en Beigic, wanneer bovengenoemde organisatie ten onzent wordt ingevoerd, ongeveer met el kaar overeenkomen. Thans zijn de Belgi sche nog omstreeks tweemaal zoo groot als die van or- Op de ii n-tijd door den minister van defensie belegde persconferentie heeft deze bewindsman reeds ongeveer meegedeeld, uit welke onderdeelen de toekomstige lichte brigade zal bestaan. Intusschen schijnt het wel in de bedoeling van ons legerbestuur te liggen, het aantal eskadrons pantserwagens geleidelijk van twee tot vier uit te breiden. Wat de organisatie van het korps rijden de art'llerie betreft, zal dit geheel te mo- toriseeren korps waarschijnlijk uit vier af- deelingen komen te bestaan en wel uit twee afdeelingen 4 drie batterijen 7 veld voor rechtstreekschen steun aan de belde regi menten wielrijders en twee afdeelingen a twee batterijen, een van 10 hw. en een van 10 veld voor algemeene opdrachten. „N. R. Crt." Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en debenauwdhe- den als't ware wegtooverde bU haar ion ge gebruikers. Daarom als Uw Ind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het Is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de mot ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook „s-Werelds beste Hoestsiroop" Is: Benige der 20 kruiden AKKER 'S veteteiktQ tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. 11.60. f 2.40. f4.20. Alom verkrijgbaar. 5753 (Insea. Wccj II. M. DE KONINGEN IN DE RESIDENTIE. werk te volbrengen. En zoo zal het dien vragensteller duide lijk wezen, dat hij met het aanbrengen van ventilatieroostgrtjes hetzij nabil het plafond, hetzij bu den vloer het kolen dampgevaar toch niet kan keeren! Plaatsen van gaskachels. de verbrandingsproducten van allerlei vor men, waarin de bladeren der tabakspiant getransformeerd kunnen worden. Dat fac totum zie ik- nóg vóór mij, als voorbeeld van eeuwige jeugd en het wil er bij mij niet in dat die baas veel last had van ver schijnselen eener chronische „rookvergif- Heel merkwaardig was een schrijven van I vS? een belangste.lend lezer, die mij voor de P? neemt niet weD, dat ei genoeg men- vraa' stelde of ik thans n et "evoelde de schen zijn' wler ademhalingswerktuigen op S man te ziin om "en pleidSmv oor zi?n SÏÏfÏÏ" systeem van gasverwarming te houdenh, JïlïuJh' r>P7p t° HpnV'pn cin iic hppi pvpn troffen worden wanneet de alkalisch- reageerende producten uit dien rook daarop tjes" zal uitmaken, da. gaskachels minder gevaren opleveren dan kolenkachels, welke toch onder sommige omstandigheden als glftmengsters onze atmosfeer verpesten. Ik dénk er niet aan! Beide soorten kachels zullen ongetwijfeld haar voor- en haar na- deelen hebben doch het is al te naïef de inwerken. Zoo is bij feilen Noord-Oosten wind de buitenlucht in deze dagen van felle koude voor de slijmvliezen van mem- gen neus pijnlijk zonder dat we van ver giftiging" kunnen spreken. Die rcokproduc- ten zullen voor zéér enkelen een nadeellgen gaskachel in het verband met kolendamp- °Pk™ vergiftiging te verheerlijken! Die lezer be denkt zeer zeker niet. dat in tal van ge meenten het lichtgas voor een tiende ge deelte uit kolendamD tbeter koolmono xyde) bestaat! Ik herinner mij van vele jaren terug een gemeente, waar het per centage koolmonoxyde in het geleverde lichtgas zóó hoog opgevoerd werd, dat men tegen het groots gevaar, dat die bijna reuklooze vliand opleverde een hoeveel heid sterk-riekend, prikkelend gas ging bij mengen, opdat elk lek, elke openstaande kraan, zich onmiddellijk zoude verraden! Juist door dat aanzienlijk gehalte aan koolmonoxyde is het lichtgas zoo ge vaarlijk; en, nu die lezer mij hier omtrent uit mijn tent gelokt heeft, ik benut dezr gelegenheid om op een an der gevaar te wijzen, namelijk dat bij eiken nieuwen aanleg, in iederen nieuwbouw met gasverwarming overal dezelfde fout gemaakt wordt, een fout. die steeds weer naar voren komt; ik heb hier het oog op de lage plaatsing van de gaskraan voor den gashaard! Waarom toch zoude die kraan niet naast den schoorsteenmantel een be hoorlijk eind boven den vloer aange bracht kunnen worden om ze buiten bereik van kleine peuters te houden, die er o zoo graag aan draaien? Dan kan óók niet een aanbotsende stofzui ger of Amerikaansche rolscliuier wijzi ging in den stand van het kraanblad brengen! Ik herinner mij als den dag van gisteren een geval waarbij een slachtoffer van gas vergiftiging dood op bed gevonden werd. De man was zoo werd aangenomen aan de hand van de stille getuige ter plaatse 's avonds laat thuis gekomen en hij had zich od eenigszins ruwe wijze van zijn schoeisel ontdaan, door ziin bott'nes ge deeltelijk van de voeten te schuiven en voor de rest van z ch weg te schoppen; daarbij zou één der schoenen legen het ga a - tje opgeschoten zijn, dat een kwart slag omdraaide en een vollen gasstroom in hei kleine slaapvertrek deed stroomen, dit laatste tot een asphyxiatie-toestel ma kende! Ongewenscht keukengerei Een ar.dere lezer toonde bijzondere be- lanzitcllng voor he.geen k o.er verzink plaatijzer als ongewenscht materiaal vooi keukengerei vertelde Ik eeef hem hier even het woord, om een deel van zijn brief, aar mij gericht voor te lezen; uitoefenen voor een grootere klasse voor al de niet-rookers! hinderlijk kunnen zijn en toch zou ik he. niet wagen anders dan in commissie" van rook-vergiftlging te spreken! Ik weet wel. dat hieromtrent de meeningen zullen verschillen, gelijk in zoo veel andere gevallen de geleerden het on eens waren over kwesties van .schadelijk" of ,,niet-schadelijk?" Boorzuur. Jaren lang is er getwist over de vraag, of sporen boorzuur idle men destijds al was het verboden nu en dan in boter wist te brengen, om ranzig worden te voor komen I. inderdaad schadelijk voor de ge zondheid waren, dus; min of meer „ver giftigd". Precies zoo ging het toen de vraag ge steld werd: ..is saccharine schadelijk voor onze gezondheid of niet?" Over deze laaiste vraag hadden enkelen zich weinig zorgen gemaakt en eenvoudig in bevestigenden zin saccharine voor scha delijk verklaard, omdat degene, die met deze niet-voedende chemische stof zijn spijzen of dranken zoetsmakend maakt, In plaats van dat met suiker te doen, minder voedende stof opneemt, doch hiermede werd geen principieel antwoord op de gestelde vraag verkregen! Wie denken mocht, dat de scheikundige in een reageerbuisje door proefnemingen kan uitmaken, of boorzuur, saccharine of welke stof dan ook. schadelijk voor de gezondheid is, heeft het totaal bij het verkeerde eind. De scheikundige kan de algemeen als vergiftig" bekende stoffen opsporen en op gror.c van de aanwezigheid van een of an der als veigift erkend artikel, een veto uit spreken. Drinkwater, waarin sporen zink worden gevonden, verklaart de scheikun dige voor schadelijk desnoods voor ver giftig omdat algemeen de schadelijke, vergiftige werking van de meeste z.g. zware metalen voldoende bekend en ernend is. Maar hij stelt de giftigheid van dusdanig schadelijk metaal niet vast, neenl!) hij ként die giftigheid, stelt de aanwezigheid dier vergiftige stof hier- of daarin vast en verklaart deswege laatstbedoeld artikel voor ::hadelijk voor vergiftig! Maar het is veel ingewikkelder en moei lijker. om uit te maken of een willekeurige tof, die nog niet op de „vergiftenlijst" voorkomt, riaöeelig of onschadelijk is. Toen het een brandende kwestie was met het boorzuur, ontstond een felle oolemiek. Terecht namen de keuringsdiensten, die ;oor ce volksgezondheid nebben te waken, "en afwijkend standpunt in. Zij schenen t lus te redeneeren wanneer ik aan mijn n.bijt bo'er zou krügcn waarin de ;abr - int een héél klein spoortje boorzuur ge mengd had in het belang der houdbaai- heid; wanneer ik mijn boterham dan be smeerde met jam, waarin de fabrikant PROF. DR. J. ROTGANS WORDT 80 JAAR. Prof. dr. J. Rotgans oud-hoogleeraar in de heelkunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam die reeds geruimen tijd In liet rustige Baarn woonachtig is. wordt Maandag 2 Januari ras. 80 jaar. Prof dr. Jacob Rotgans werd in 1859 op Terschelling geboren. Ziin geneeskundige studies begon hij in Amsterdam, aan de gemeente-universiteit aldaar en zette deze voort aan de hoogescholen te Jena en Berlijn. Van 18801882 was hij assistent In de anatomie te Amsterdam. Twee jaar later in 1834 trok hij weer naar het Noor den ,naar Smilde waar hij zich als arts vestigde. In deze jaren zette de thans btjna 80-jarige ziin studies energiek voort en in 1886 promoveerde hij cum laude aan de gemeente-unJverslteit te Amsterdam. In 1889 ging hij naar Groningen, waar hij in dat iaar werd benoemd tot assistent in de heelkundige kliniek van prof. Koch. In 1893 kort nadat hii a's privaat-docent aan de rijksuniversiteit te Groningen was aangesteld ging dr. Rotgans weer terug naar de hoofdstad van het land waar hij tot hoogleeraar in de heelkunde aan de gemeente-universiteit, werd benoemd. Zeven en twintig jaar tot 1920 heeft hij dit ambt bekleed. En vooral in deze jaren was Drof. Rotgans oo geneeskundig terrein een groote persoonlijkheid. Gistermiddag om kwart over drie Is H. M. de Koningin uit Soestdijk per auto ln Den Haag aangekomen, waar zij Haar In trek. heeft genomen in het paleis Noord einde. „NIEUWE WEESHUIS" TE ARNHEM BESTAAT 300 JAAR. Het ..Nieuwe Weeshuis" te Arnhem be staat 300 jaar. Op 27 December 1638 werd dit weeshuls, dat thans aan 't Roermonds plein aldaar gevestigd is, door de Hervorm de Diaconie gesticht. In den loop der jaren is het weeshuis een liefderijk tehuis voor tallooze weezen geweest. Het zeldzame jubileum is herdacht in een plechtige bijeenkomst, welke gister middag in het weeshuis plaats vond en welke o.m. werd bijgewoond door B. en W. van Arnhem, vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Gemeente, van zuster-instellin- gen en vele anderen. VERSPREIDE BERICHTEN. Dinsdag 3 Januari zal het 25-jarig voor- zitterschao van de centra'e vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken van jhr mr. dr. E. A. van Beresteyn worden herdacht, in het gebouw der openbare lees zaal Voetiusstraat 2 te Utrecht. In deze bijeenkomst zal een plaquette in brons, van de hand van den heer Wienecke, met beel tenis van den voorzitter worden aange boden. alweer ter conserveering! een bagatelletje salicylzuur opgelost had en indien ik dan om consequent te blijven ook een enkel druppeltje conserveerlngsvloelstof in de melk moest to!ereeren, wijl deze anders ln het snikheete jaargetijde zoo gauw zuur wordt.... dan zou ik met dusdanig ontbijt een keurige verzameling conserveeringsmid- delen binnen krijgen! Ik weet heel goed, hoe tallooze huisvrou wen ln het jaargetijde, waarin haar tuin een overvloed van aardbeien, bessen en frambozen oplevert, zelf jams bereiden. Wanneer haar dan de gelegenheid ont breekt, de gesloten poti?s jam behoorlijk te sterillseeren zooais dat in groote jam- fabrieken geschiedt nemen zij naar toe vlucht. maar al te vaak tot het toevoegen van soms veel te groote hoeveelheden salicylzuur (of benzoezuur) aan de jams, opdat ze met door gistcelien of schimmels zullen worden aangegrepen! Doch niet allen weten, waarom die con serveermiddelen voor onze gezondheid na deellgen Invloed moeten uitoefenen. Ons digestiestielsel is erop ingericht, om de gehoten spijzen verteerbaar te maken en de daarbij gevormde suikcrachtige ien andere i stoffen in bloed te doen opnemen, teneinde ln dien vorm .verbrand" te kun nen worden bij spierarbeid enz. Een zeer belangrijke functie wordt bi.i dat verteringsproces vervuld door de gezamen lijke bacteriën, die binnen de darrnwanden voor de noodige omzetting van het voedsel hebben te zorgen en ik zou geneigd zijn ie zeggen: gelukkig hij. die een schitterende gen hoe maakt men dan met zekerheid uit, of b.v. boorzuur schadelijk is voor de gezondheid? Ik herinner mij een op groote schaal ge nomen proef aan een der groote Amerl- kaanschie Instituten waar men voor dat doel een oproep in de dagbladen plaatste, waarin gegadigden aangeboden werd, voor rekening van het Instituut eenige maanden in pension te komen; deze gelegenheid stond slechts open voor hen, die na strenge lichamelijke keuring geschikt bevonden werden en bereid waren, zich contractueel te verbinden uitsluitend de „en pension" verstrekte spijzen en dranken te nuttigen en buiten de deur hoegenaamd niets te gebruiken. Dan kregen de .proefkonijntjes" gedu rende zes weken precies afgemeten en af gewogen hoeveelheden prijs en drank; wie groote aptljt had, kreeg méérmits de boekhouding maar de opgenomen hoeveel heden nauwkeurig kon noteeren. Er werd naar gestreefd het lichaams gewicht dezer cersonen (in verband met hunne arbeidsprestaties verbruikte de een méér voedsel dan de ander!) op een zelfde oeil te houden. Wie ln gewicht afviel of te sterk toenam werd weggezonden en 1 Spóorweg-M^aüchapp'li Partis—Orleans; Uil Ned. Oost-Indië DE ZIEKTE VAN DEN SOESOEHOENAN. DJOKJA, 28 Dec, (Aneta//A. N. P.) - Uit! een tweetal communiqué's omtrent den toestand van den Soesoehoenan van Soe- rakarta, blijkt, dat de vorst een liohte kou heeft gevat, welke later een vTij ernstige wending heeft genomen, zoodat de direc teur van de C.B Z. te Soerabaja, Bloch, in consult werd geroepen. De Soesoehoenan heeft een goeden nacht gehad, zonder verhoogde lichaamstempera tuur of versnelden polsslag. Hoewel aanvankelijk van andere zijde is vernomen, dat de voornaamste aandacht wordt gevraagd voor zijn toenemende lichaamszwakte en zijn toestand nog steeds zorgwekkend Is, meldt het communiqué, dat dr. Bloch den toestand niet gevaarlijk acht. Men waakt thans dag en nacht in vier ploegen, terwijl uit Semarang een zuster voor speciale verpleging is ontboden. OFFICIEELE BENOEMINGEN. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta/A. N. P.). Met Ingang ran 24 Februari a.s. Is benoemd tot resident van Kedlrl E. L. J. Tydeman, thans met verlof, laatstelijk resident van Ma- doera; met ingang van 28 Dec. tot resident van Madioen, H. J. Kuneman, laatstelijk as sistent-resident 1ste klas te Pekalongan. en met Ingang van 31 Dec. tot resident van Prianga, E. Tacoma, thans resident 1ste klasse te Soekaboeml. F. 100 MILLIOEN a 4 PCT. WORDT IN NEDERLAND UITGEGEVEN. Naar wij vernemen, heeft de Fran sche regeering met een Nedcrlandsche en Zwitsersche bankgroep onder leiding van de fa. Mendelssohn en Co., te Am sterdam, de Nederlandsche Handel- Maatscbappij, de Schwoizerische Kre- ditanstalt en de Sehweischerischer Bankvereln, een 4 pet. leening van den Franschcn staat gesloten, aflosbaar in 30 jaar en uit te geven tegen 95 pet. Deze leening beloopt f. 175.000.000, waarvan f. 100.000000 ln Nederland zal worden geplaatst en f. 75.000.000 in Zwitserland. De obligaties zullen luiden in guldens en in Zwitsersche franken tegen een. vasten herleidingskoers, terwijl de coupons en af lossingen. ter keuze van de houders, betaai baar zullen ziin in één dezer muntsoorten. De uitgifte in Nederland zal slechts tem bedrage van f. 70.000 000 geschieden, aange- I zien f. 30.000.000 reeds vooraf is geplaatst. i De Fransche staat zal het recht hebben, de leenlng na drie laar vervroegd af te lossen. De leenlng is bestemd ter aflossing van I verschillende in het buitenland geplaatste leeningen van de Grands Réseaux de Che- mlns de fer francais t.w. de: i 0'/s pet. leenlng 1924 in dollars van de I Spoorweg-Maatschappij du Nord; pet. leening 1927 ln guldens van do zoo bleef een keurschare van personen over, die met de voor elk hunner vastgestelde hoeveelheden voedsel een constant lichaamsgewicht vertoonden. Was men zoo ver gekomen, kan kregen de pensiomnaires zonder daarvan iets te weten! gelei delijk en geregeld kleine hoeveelheden boorzuur door hunne spijzen vermengd, bacteriënflora in zijn digestiekamaal huls- waarbij de dagelij ksche controle even sterk vest! Zoodra nu spijzen of genotmiddelen ge bruikt worden waarin conserveermidde;en verwerkt zijn met eéén ander doel. dan daarin elk leven van bacteriën (en andere micro-organismen) te beletten, dan behoeft het niemamd te verwonderen, dat straks diezelfde bacteriëndoodende stoffen even goed een vernietigende actie tegen de bacteriën onzer darmenflora aanbinden. doorgevoerd werd om te ervaren hoe het lichaamsgewicht hartslag en zoovee! an dere functies méér. zich hielden onder den Invloed van die kleine hoeveelheden opge nomen boorzuur. Aldus kon dan worden vastgesteld, hoe het antwoord op de vraag: schadelijk of onschadelijk" moest lulden. Men ziet dat zoo'n puzz'e niet zoo-maar-es- eventjes opgelost kan worden! Maar men brengt )n stilte hulde aan de mannen der Men'g rheumat ker heeft ervaren hoe zijn wetenschap die ginds uit ru'me beurs de diges.ii? schade ondervond zoodra hu reaen bosten vcor ducdan'?e exnsnmenten'kun- zijn kwaa een salicylzuur-kuur eevolsd had nende bestrijden - dc nroblfmen die zich en hoe dan nieuwe zorgen kwamen vooi 0D ),et. terrein der volksgezondheid voor herstel van het eestoorde evenwicht in de doen. kTanie tot oplossine brenjten! betreffende afdeelinj van zijn interieur! Maar zoo zal men onwillekeurig vra-1 (Nadruk verboden). 5'/i bet. leeninï 1928 ln dollars van de Spoorweg-MaatschauDi.i ParijsOrléans: 5 »ct. leenlne 1928 in guldens en Zwit sersche franken van de Sooorwes-Maat- schappii ParijsOrléans; 5 pet. leenlne 1930 in Zwitsersche fran ken van de Spoorweg-Maatschappij Parus Orléans; 4'/i pet. leen'.ne 1932 in euldens en Zwit sersche franken van de Sooorwes-Maa - sehappli PartsLyon—Méd'terranée: 5 pet. leenlne 1929 in euldens van de Spoorwegen van Elzas-Lotharingen: 4'/; pet. leening 1932 in euldens en Zwit sersche franken van de Spoorwegen van E'zas-Lot haringen In de week van 19 t.m. 24 Dec. werden La Nederland 41 faillissementen uitgesproken. 23

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10