v Uit de Rijnstreek LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 27 December 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS AARLANPERVEEN. Tot koster bij de Geref. Kerk is be noemd H. Bardelmeyer, zulks met ingang van 1 Jan. a.s. ALPHEN. Jaarvergadering Chr. Metaalbewerkersband De Chr. Metaalbewerkersbond vergaderde in gebouw „Concordia". De heer Hordijk trad als spreker op Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 68 10 opende de voorzitter, de heer H. Hart met het lezen van Ps. 63 en gebed. Het ledental is gestegen tot 82; de financiën waren buitengewoon goed. De bondsvoorzitter sprak een propagan distisch woord. De collecte voor het fonds ..Hulp in Nood" bracht f. 5.22 op. De geani meerde vergadering werd afgewisseld door muziek van de reciteervereen. ..Voor aller genoegen" uit Bolnes. De voorzitter sloot met het laten zingen van Gez. 180 en dank gebed. Door de Chr. Geref. Meisjesvereeni- ging „Martha", kon met Kerstmis aan de armen worden uitgereikt 212 stuks kleedingstukken. Aan giften en contribu- tiën ontving de vereeniging f. 133,55. de uit gaven bedroegen f. 135,21, nadeelig saldo alzoo f. 1.66. De Chr. Vrouwenbond heeft evenals andere jaren, pakketten met kleedingstuk ken aan behoeftiger. uitgereikt om hun hiermede een blijde Kerstmis te bezorgen. De Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- vereeniglng „Eendracht maakt Macht" ver gaderde in de Chr. Lagere Landbouwschool. De voorzitter de heer C. Voets opende met schriftlezing en gebed, waarna de secretaris de heer P. Kwakernaak de notu len uitbracht en het onderwerp behandel de „Mede-arbeider Gods en boer zijn". Na een aangename bespreking werd de begrooting 1939 na toelichting door den heer J. P. Voorbij vastgesteld, alsmede de contributie voor 1939. Deze goedgeslaagde avond werd door den voorzitter met dankgebed gesloten. Wijziging Raadsvergadering. De raadsvergadering, aanvankelijk vast gesteld op hedenavond is nader bepaald op hedenmiddag. De heer de L had Zaterdag op den Gouwsluischeweg het ongeluk door den gladheid van den weg te vallen, waarbij hij zóó ongelukkig terecht kwam. dat hij een pols brak. Op den Rijn nabij 's Mole naars viel mej. v. A. eveneens ongelukkig waardoor zij ernstig aan een been verwond werd. Des nachts is ingebroken in het ge bouw van de Alphensche IJsclub aan de Dr. Lovinklaan. Hangend het onderzoek wenschen de politie noch de exploitant, de heer v. d. W. inlichtingen te verstrekken, zoodat nog onbekend is. wat vermist wordt. Tot waarnemend secretaris hebben B. en W. onzer gemeente aangewezen de heer A. Veenhuijsen. thans commies le kl„ die met ingang van 1 Jan. a.s. wordt be vorderd tot hoofdcommies ter secretarie. De heeren E. H. v. Rouwendal. A. D. van Vliet en H. S. v. d. Putte, hebben hun herbenoeming als lid van het burgerlijk armbestuur aangenomen. gebeuren bij de geboorte des Heeren en de heer A. Zuidam leverde een spannend kerstverhaal. De kinderen werden getrac- teerd en ontvingen een boekje. Voor het Nutsdepartement trad op de bekende Avro „Rarekiek" man, de heer Chiel de Boer te Rotterdam. De voorzitter mr. la Gro verheugde zich over het succes van de Nutsavonden, waar door de zaal opnieuw overvol was. De heer de Boer en zijn medewerkers brachten een interessant repertoire, dat veel bijval oogstte. De chef-veldwachter, de heer J Fioole. won met een inzending vergrootin gen op de „kleinbeeld-fototentoonstelling" te Amsterdam de bronzen medaille voor bijzondere prestatie. ALKEMADE. Ongeluk op het ijs. Tijdens het schaatsenrijden op de Ring- sloot kwam mej. de J. zoo ongelukkig te vallen, dat zij een been brak. BODEGRAVEN. Ds. J. Rottenberg over de Joden vervolgingen. Voor de Herv. Jeugdcentrale sprak de bekende Joden-zendeling ds. J. Rottenberg uit Seheveningen over de Jodenvervolgin gen. Spr. teekende het lot der Joden en hun beteekenis, die z. i. door de Kerk te veel wordt veronachtzaamd. Ten onrechte echter, want de Bijbel verbindt steeds het lot der Joden met dat van de Kerk. Groo- ter medelijden dan met de vervolgden, heeft spr. met de vervolgers, want de ge schiedenis heeft geleerd, dat een regime, dat de Joden vervolgt, steeds ten einde loopt. Vervolgens zette spr. uiteen dat Israël een groote toekomst heeft en ontleende dat aan de Heilige Schrift, n.l. aan een der profetieën van Ezechiël, die een veld val dorre doodsbeenderen zag herleven. Dat visioen ziet spr. bewaarheid in de laatste dagen Hij wekte op tot gebed, opdat Israël den Messias aanvaarde en samen met de Kerk onder het persoonlijk Koningschap van Christus, de wereld regeere. Een jeugdige dief. De politie heeft een 14-jarige jongen aangehouden, die er zijn werk van maakte om ten nadeele van den rijwielhandelaar De B. te Nieuwerbrug rijwielonderdeelen te ontvreemden. De jongen hield hardnek kig vol. dat hij zich niet aan het misdrijf had schuldig gemaakt en wraakte het op treden van de politie tegenover hem. Het baatte hem niet, want na een scherp ver hoor raakte hij tenslotte zóó vast, dat hij moest bekennen. De gestolen onderdeelen had hij in den Rijn geworpen. Voor den bouw van twee kaaspakhui- zen en twee bovenwoningen aan de Rijn kadeKorte Nieuwstraat alhier werd bij inschrijving dit werk gegund aan den heer P. Plomp. Voor het leveren en plaat sen van de noodige staanders, kaasplan ken enz in genoemde pakhuizen is den heer D. Verweii opdracht gegeven Beiden waren de laagste inschrijvers voor genoem de werken In de vacature Hortensius is tot be stuurslid van de Nutsspaarbank benoemd de heer G. W. Verduij» dir. der NV. Hero de Groot. Het Kerstfeest der Ger. Zondags school werd onder veel belangstelling in de Geref. Kerk gevierd. De heer P. G den Broeder sprak speciaal tot de jeugd die de school ging verlaten; de heer N. Hoogendoorn vertelde van het BOSKOOP. GEMEENTERAAD. Goedkeuring der Gcmeentebegrooting. De raad vergaderde. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van extra- steun aan kleine kweekers in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel, alsmede de toekenning van vergoedingen aan besturen van Bijz Scholen voor lager- en uitgebreid onderwijs. In verband met de benoeming van den heer W. Hoffmann tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, werd diens pensioen grondslag opnieuw vastgesteld. Behandeling Gemeentebegrooting. De heer Boekraad drong aan op verla ging van de meterhuren. Ook pleitte spre ker voor een openbare aanbesteding, wan neer groote werken uitgevoerd moeten wor den. De heer de Ruyter besprak den slechten toestand der gemeente-financiën. meer in het bijzonder het hoofdbedrijf de boom- kweekerij, welk bedrijf nog steeds hard achteruitgaat. Hij vroeg vrijstelling der vermakelij kheidsbelasting inzonderheid voor tentoonstellingen, beval een wijziging in de bouwverordening aan, opdat voor sommige bouwplannen een gunstiger be slissing kan volgen. De heer Noest had den indruk, dat de beide wethouders, die zich bij de a.s. ver kiezingen niet meer beschikbaar stellen, het vele. dat nog gedaan moet worden, op hun opvolgers afschuiven. Voorts schilder de spr. den nood der kleine kweekers. Hij verzocht B. en W. alles te doen, om deze menschen te helpen. Tenslotte vroeg spr. verlaging van me ter- en klokkenhuur. Weth. van Gelderen zeide. dat alles wat mogelijk is, voor de werkloozen en kleine kweekers wordt gedaan en dat de toestand der gemeente, niet zóó donker is, als alge meen wordt voorgesteld. De algem. toe stand der bedrijven geeft geen ongerustheid integendeel. Deze is gezond, al is op het gas bedrijf een tekort, wat echter door goed- kooper kolen-aankoop waarschijnlijk weg- gewerkt kan worden Aan het opvoeren der belastingen is niet te denken. Daar deze door zeer velen niet meer is te dragen. Weth. Guldemond protesteerde tegen de uitlating van den heer Noest, als zouden hij en de heer van Gelderen werk van zich afschuiven. De voorzitter zeide een werkobiect te 1 hebben gevonden, hetgeen ook reeds in B. en W. is besproken, n.l. het Arboretum, Ro sarium en het verleggen van tegeltrottoirs, waar circa f. 8000 aan verwerkt kan worden. Afschaffing der vermakelijkheidsbelasting voor tentoonstellingen is niet mogelijk. Na uitvoerige besprekingen werden de be grootingen aangenomen. De gemeente-begrobting sluit: gewone dienst ontvangst f. 449.776.19. uitgaven f. 449.776.19; kapitaaldienst ontvangst f 64 940.34. uitgaven f.63 525. Batig slot f. 1.415.34. In der gewonen dienst wordt opgenomen f 24.811 90. zijnde batig slot van den ge wonen dienst 1937. De post onvoorziene uit gaven is geraamd op f. 10.825.76. Na de rondvraag deelde de voorz. mede, dat gedurende de strenge vorst aan de wprkloozen 2 mud cokes zal worden ver schaft. ferwiil aan hen, die brandstoffen- voorraad hebben f. 1.30 zal worden uitge keerd. Hierna sluiting. Jaarvergadering Ned. Herv. Mannenvereen. De Ned. Herv. Mannenvereeniging ver gaderde in gebouw ..Salvatori" onder lei ding van den eere-voorzitter, dr. D. Jacobs. Na opening en het uitbrengen der jaarver slagen volgde een inleiding tot een bijbelbe spreking van den heer J. van Gemeren Adr.zn. Een causerie door de heeren K. de Jong en T. Westdijk, voor het Chr. gezins leven in onzen tijd, had een aandachtig ge hoor. Een en ander werd afgewisseld door declamatie. HAZERSWOUDE. Op uitnoodiging van de N. H. Man nenvereeniging „Onderzoekt de Schriften" heeft dr. J. F. Doornenbal van Woubrugge in Salyatori een lezing gehouden over „De geestelijke verlating". KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De geemeenteraad vergaderde. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. na langdurige besprekingen gedaan hebben gekregen bij eenige veehouders in deze gemeente verschillende werkzaamheden zooals het egaliseeren van gronden, uit baggeren en schieten van slooten enz. in werkverschaffing te doen uitvoeren. De loonen, welke geraamd worden op pl.m. f 5700 worden voor 85"'« betaald door het Rijk. De bijkomende kosten komen voor rekening van de veehouders. Gerekend wordt, dat een 30-tal werkloozen tewerk zai kunnen worden gesteld. Het loon is ge baseerd op een uurloon van f.0.27 a f. 0.28 en zal afhankelijk zijn van den gepres- teerden arbeid. Op verschillende vragen antwoordt de voorzitter, dat er een behoor lijk loon verd'end kan worden en dat het serk mits er een goed" voorman bij is, geen moeilijkheden zal opleveren. Voora! zal met belanghebbenden overleg gepleegd worden. Indien de voorschriften zulks toe laten zullen de tewerkgestelden zeker ook voor goedkoope levensmiddelen in aanmer king komen. Hierna licht de voorzitter toe het voor stel om voor het jaar 1939 wederom 150 opcenten te heffen op de personeele be lasting. De begrooting is nog niet terug ontvangen van Ged. Staten, doch spreker heeft de toezegging gekregen, dat deze wordt goedgekeurd. Eveneens licht de voor zitter toe het voorstel om voor het belas tingjaar 1939,1940 75 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. Hiermede is reeds bij de vaststelling der begrooting re kening gehouden. Overeenkomstig de voor stellen wordt z. h. st. besloten. De gratificatie aan den gemeente-werk man over 1938 voor de controle op de straatverlichting wordt wederom vastge steld op f.40.—. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur en het Burgerlijk Armhuis wordt herbe noemd de heer Jac. van Ommering en tot lid der commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs de heer E. A. Bloem. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer E. A. Bloem Aan de orde komt een verzoek van den Burgemeester om ontheffing van de ver plichting tot inwoning. De voorzitter zegt, dat B en W. voorstellen, op dit verzoek gunstig aan Ged. Staten te adviseeren, daai in de gemeente geen geschikte woning voor den Burgemeester aanwezig is. De heer Oppelaar zegt niet te zullen te genstemmen. doch betreurt het ten zeer ste, dat er voor den burgemeester geen woning aanwezig is. Spreker voelt dit als een groot gemis en zou hierin zoo spoedig mogelijk verandering willen brengen. Ook de heer van Vegten is dezelfde gevoelens toegedaan. De heer de Jong voelt ook het gemis, doch spreker vreest dat het ideaal van een ambtswoning moeilijk te verwe zenlijken zal zijn. De heer van Egmond, sprekende mede namens zijn college Wet houder Slegtenhorst, is het volkomen met de vorige sprekers eens. Spreker zou wil len voorstellen, om, zoodra de toestand iets beter wordt, tot het bouwen van een wo ning over te gaan. Tenslotte wordt in prin cipe besloten een ambtswoning te bouwen. Hierna wordt een tweetal begrootings- wijzigingen diensten 1938 en 1939 vastge steld, terwijl B. en W. gemachtigd worden de noodige posten aan te brengen in ver band met de werkverschaffing. De heer Lieverse vraagt om vanwege het Burgerlijk Armbestuur zoo spoedig mogelijk brandstoffen te doen verstrekken aan de werkloozen in verband met de koude. De voorzitter merkt op, dat deze zaak de volle aandacht heeft. De heer van der Sterre vraagt naar den gang van zaken betreffende de verbete ring van de Lagewaardsche brug. De voor zitter zegt, dat er door den eigenaar reeds opdracht gegeven is voor het ontwerpen van plannen en dat er nog steeds bespre kingen plaats hehben. Tot slot wijdt de voorzitter eenige woor den aan het bijna verstreken jaar en dankt den raad voor zijn medewerking. De heer De Jong dankt namens den Raad voor deze woorden. Jaarvergadering Meisjesver. .„Maria". De Geref. Meisjesver. „Maria" hield haar iaarvergadering, tevens 3e lustrum, in de Geref Kerk onder groote belangstelling. De presidente mej. Wille, opende, waarna een welkomst-tableau de aandacht boeide. De jaarverslagen werden uitgebracht; het le dental bedraagt 40, de ontvangsten f. 290.13'/», de uitgaven f. 238.85. Saldo f. 51.29'/». Een tweetal inleidingen werd geleverd: a. Gelijkenissen betreffende „Het Konink rijk Gods" door J. Reyneveld Kd b. de vrouw in het sociale leven, door M. van Veen. Een recitatie-wedstrijd gaf veel ver scheidenheid. Afgevaardigden van de Mannenvereen.. de Geref. Jonge!. Ver., de Knapen- en Kleln-Meisjesvereen. en van de Herv. Meisjesvereen. spraken de beste wenschen uit voor de bloeiende vereeni ging. Een tableau „Neerland, let op uw Saeck" onderverdeeld in „Tijdperk der Germa nen", Middeleeuwen, Kerkhervorming, Pruikentijd, Fransche tijd, 1834 en 1914. en die van de Profetlën aangaande de komst van Christus in het Vleesch, spanden de aandacht in hooge mate en getuigden van groote studie. Ouderling Slegtenhorst sprak een dan kend slotwoord en eindigde, na psalm gezang met dankzegging. Autobotsing. Aan den Hoogen Rijndijk stond 2den Kerstdag een auto geparkeerd nabij het Zwaantje van den heer S. uit Alphen a. d. Rijn. Een taxi van de Eltax uit Leiden reed door de gladheid boven op den wagen van den heer S„ welke wagen van achteren zwaar beschadigd f»erd. De auto van de Eltax was van voren geheel in elkaar ge drukt. LEJMUIDEN. Zilveren jaarvergadering IJsclub „Excelsior". De IJsclub „Excelsior" te Bilderdam ver gaderde in oafé Roos. De voorzitter open de deze 25ste vergadering. De opkomst was enorm groot; de zaal was feestelijk ver sierd. Het werd dan ook een feestavond bij uitnemendheid. De secr. las de notulen die goedgekeurd werden. De financiën wer den in orde bevonden. De heeren C. Ver meulen en H. H. van der Burg, werden als bestuurslid herkozen; in de plaats van C. Roos werd de heer J. Markant gekozen. Na een gratis verloting volgde sluiting, toen middernacht reeds voorbij was. NIEUWVEEN. De plaatselijke middenstandsvex-eeni- gingen vergaderden in hotel Schreuder on der leiding van den heer J. Hoogendoorn. De resultaten der Gemiac" werden besproken. Aan deze actie namen 31 personen deel. Uit het verslag van den penningmeester, den heer S. H. Brust. bleek dat de ont vangsten f. 435 en de uitgaven f. 368.32 be droegen Batig saldo f. 86.68. De heeren C. v. d. Leden en P. de Kuyer verklaarden de boeken in orde. De heer J. Vreeken zeide dat deze actie hem niet meegevallen is. maar sprak zijn waardeering uit over het werk van het comité. De heer Stouten dankte den voorzitter voor zijn uitstekende leiding. Hierop volgde sluiting, waarmee het comité „Gemiac" was opgeheven. NOORDEN. In de Chr. school had het Kerstfeest plaats der Herv. Zondagsschool. De leiding berustte bij het hoofd der Chr. school, die een Kerstverhaal vertelde. De leerlingen werden onthaald op versnaperingen. OUDE-WETERING. Wedstrijd der B.V.L. De afdeelingen der B.V.L. Oude- en Nieu we Wetering hielden in de R K. school al hier een wedstrijd om prijzen. In klasse A waren de prijswinnaars: J. I. Vrijburg, le prijs met wisselmedaille. 95 p.; N. Haazebroek 2e pr. 92 p.; T. Vis 3e pr. 90 p.; H. Bouwmeester 4e pr. 90 p.; N Bouwmeester 5e pr. 89 p.; J. Strulve 6e pr. 89 p. In klasse B: T. Bouwmeester le pr. 95 p.; G. Meyer Mz 2e pr 91 p.; L. v. d. Hoorn 3e pr, 89 p.; G v. d. Hoorn 4e pr. 88 p.; W. Boer 5e pr 84 p.; H. de Jeu 6e pr. 82 p.: Jac. Weststeyn 7e pr 82 o J. de Jong 8e pr. 80 p.; S v. d. Klugt 9e pr. 80 p. De prijzen werden door den voorzitter der pl. Landstorm Oommissie dr. A. v. d. Bijl. uitgereikt. Meisjesver. „De Heere zal 't Voorzien". Bovengenoemde meisjesvereeniging ver gaderde. Ds. Bos opende met het laten zin gen van Ps. 147 en het lezen van dezen Psalm. De presidente mej. A. Krijgen leidde een onderwerp in over Mattheus. Na het uitbrengen der jaarverslagen brachten af gevaardigden van zustervereenigingen als Brandende Kaarsjes" en .Rriscllla" hun gelukwenschen over. evenals de afgevaar digden van de Diaconie der Geref. Kerk. afgewisseld door voordrachten, samenspra ken en een tableau over het werk der Meis- iesvereeniging. Ook werd het werk der dames bezichtigd n.l. 156 stuks kleeding die aan behoeftige gezinnen zullen worden uit gereikt. Na het zingen van den Avond zang sloot ds. van Bos deze gezellige bijeen komst met dankgebed. TER AAR. Jaarfeest Ned. Herv. Jongelings Ver. De Herv. Jongemannenver. .Jonathan" vergaderde onder voorzitterschap van den heer E. J. Kerkhoven. Ds. Hoeuft opende met het laten zingen van Ps. 68 vers 10. voorlezing van Hebr. 11 en gebed en sprak een welkomstwoord. De heer T. C. Hege man hield een bijbelinleiding over Gen. 22 vers 1—14, waarop bespreking volgde. Voor drachten leverden de heeren P. Verboom en D. van Vliet en de heer W. van 't Ende gaf een inleiding over „De Fransche over- heersching". Na het zingen van het bonds lied, schetste de heer A. J. Vuyk den gang van zaken in het dagelijksch bestuur van een vereeniging. Vervolgens een gedicht van den heer N. Kroon, een opstel over het Chr. nuisgezin en tenslotte een referaat van den heer C. Boer over „Geloofsbelijdenis en Re monstrantisme". Ds. Hoeufft sprak een af scheidswoord in verband met zijn a.s. ver trek. waarna de voorz. den scheidenden predikant toesprak. WADDINXVEEN Onze plaatsgenoote mej. R. Boon, slaagde voor costumlère. LEIDERDORP. Donderdag 29 December a.s. des n.m. van 12 uur zal gelegenheid gegeven wor den voor kostelooze inenting of herinenting van hen die zich daartoe aanmelden ten huize van dr. G. A. de Bruijne, Hoofdstraat 10, alhier. Dank zij de milddadigheid van de in woners dezer gemeente bij de gehouden Kerstmaalcollecte, is het mogelijk gebleken om aan 76 gezinnen ruimschoots voldoende levensmiddelen voor Kerstmis te verstrek ken. WOUBRUGGE. Een milde gift Door een oud-ingezetene werd door usschen komst van een Woubrugsehe fa milie f. 100 geschonken om te besteden voor de ver. ..Dorcas" en voor het Kerst feest van de kinderen van leden van den Ned. Prot. Bond. Dorcas heeft een Kerst- gave uitgereikt aan weduwen en behoef- tigen van alle gezindten en de kinderen werden op den Kerstavond om een fraai versierden kerstboom verzameld. De beide vereenigingen zijn dankbaar gestemd je gens den onbekenden, mllden gever. Schietwedstrijd B.VX. Onder leiding van den heer E. de Goede hield de B.VL. de iaarlijksche schietwed strijd in het gebouw van de Eierve.ling. waarvan de uitslag is als volgt: Klasse A: W. G. Terhorst 47 p.; A. Noor- dam idem; A. C. Wittebol 145 p.; G. Raven horst idem; J. van der Boon 144 p.- T den Hertog idem; C. J. van t Wout 143 p.; J. van Rijn 140 p.; J. Terhorst 139 p.; K. J. Strookman 138 p.; P. Roos idem: G. C. Schijf idem; D. de Lange 133 p Klasse B: N. Bode 141 p.; H. Slingerland 139 p P. C. van Zaal 138 p.; P. Kroon 137 p.: A. Rijns- burger 136 p.: J. Oanfferman 134 p.; F. Blom. idem; J. P. van 't Wout 129 p.: C. schijf 124 p.; A. Overvliet 108 p. Klasse C: D. van Klaveren 128 p.; J. Grandia 119 p. Nieuwe schutters: J. Alberst 147 p.; M. J. Schijf 146 p.; C. Canfferman 136 p. De leden W. G. Terhorst, A. Noordam en J. Alberts gingen over naar de klasse uit muntend. Door een bijdrage van de ingezetenen daartoe in staat gesteld, vierden de kin deren der Zondagsschool het Kerstfeest in de lokalen van de school met den Bij bel. Het. Kerstverhaal werd verteld, afge wisseld door andere stukjes; jongedames deelden versnaperingen uit. Elk kind ont ving een nuttig boek. De jeugd heeft genoten! ZOETERMEER. Vergadering der IJsvereeniging. De IJsvereeniging vergaderde in hotel „De Gouden Leeuw" onder voorzitterschap van den heer J. L. Moerkeroken van der Meulen. Aanwezig 48 leden. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 28 DECEMBER. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19); Nam. 8.15 uur dienst. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Hollandscheveld (toez.) J. A. Tammens te Parrega. Aangenomen: naar Eindhoven (als hulppred.) H. W. Hielkema. cand. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Beekbergen (als hulppred. voor Hoenderloo) J. J. Kcdde, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Gapinge *W. de Graaff. cand. en hulppred. te Zutphen. NED. HERV. BOND VOOR INW. ZENDING OP GEREF. GRONDSLAG. Voortgaande groei. Naar wij vernemen mag bovenstaande organisatie zich in een sterken groei ver heugen. In de twee jaren van haar bestaan steeg het ledental boven de 4000. Thans traden als lid toe de kerkeraden der Ned. Herv. Gem. van Monster en Ridderkerk, de ufd. van den Geref. Bond te Katwijk aan Zee. de Nëd. Herv. Evangelisatie te Bveu- kelen, de Ned. Herv. Zendlngskrans te Put ten en de Herv. Geref. Jeugdverenigin gen te Waddinxveen. Monster en Oud- Alblas. In Noord-Holland is eerste prov. commissie van den bond ingesteld. Leden zijn de heeren ds. C. van Dop. Ned. Herv. predikant te Alkmaar, voorzitter, J. H. Bastmeyer te Alkmaar, secr. penn„ C. v. d. Bosch te Zaandam en G. J. Brouwer te Haarlem, de laatste als gedelegeerde van het hoofdbestuur. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Algemeene vergadering te Utrecht. Onder presidium van den heer T. C. Bos van Utrecht kwam de Unie van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Neder land heden in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht in iaarlijksche algemeene verga dering bijeen. De voorzitter bezag Ir. zijn openingsrede de positie van de Unie en stond stil bij het verlangen in de onderwijs wereld naar verlaging van de leerlingen- schaal en een behoorlijke regeling voor den kweekeling met acte. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Hel ledental steeg van 1704 tot 1792. De begrooting werd vastgesteld met een eind cijfer van f. 12.520.— en de contributie over 1930 vastgesteld op Z/VU van bet netto-salaris. Vervolgens werd een tweetal voorstel len van de afd. Utrecht afgedaan. De heer W. Fieggen sprak vervolgens over „Het Jongerenvraagstuk." In de middagverga dering sprak mr. A. Burch over „Dc on derwijzer en het burgerlijk recht". BUITENGEWONE HOOGLEERAREN TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor over te gaan tot het benoemen van hoogleeraar in het arbeidsrecht mr. M. G. Levenbach, thans lector en tot hoog- lecraar in de experimenteele en techni sche natuurkunde en de medische propae- deuse. dr. A. M. J. F. Michels, thans lector. (JN/T IN IETÏEREN TIJDSCHRIFTEN. „Ilistoria". Het Kerstnummer van „Historia" heeft den volgenden inhoud: ..De Glorious Revolution, 1683 - 11 Nov. - 1938". „Madame Delphine de Custine, een heldin der Fransche Revolutie", „De Sluyspoldermolen of Wippersmolen tusschen Maasland en Maassluis. 17261938", „Rome in 1938. een reisherinnering". „Nicolaes Ruicha- ver" (vervolg). ..De oorsprong van de Philip pine en Oudejaarsavond". ..Het Inlijsten van schilderijen". „De Communie van de Aposte len. van Joos van Gent in Urbino", „De Kunst Edouard Manet", „Something about pearls". De voorzitter opende en zeide, dat do baan in goede conditie verkeert. De secre ten slas de notulen, die werden vastgesteld. De secretaris-penningmeester, de heer Bah- vert, bracht financieel verslag uit. Het batig saldo is f. 82.41. f. 428,14 is uitgegeven, hoofdzakelijk tot verbetering en afzetting van de ijsbaan. De heeren J. v. Diemen, J. van Duyvenbode en J. Vermeer verklaarden de boeken in orde. De secretaris las het Jaarverslag. Vele leden betaalden de contributie niet en be dankten. toen ze zagen, dat er geen Ijs kwam. De heeren Moerkercken van der Meulen, E. W. Ooms en Adr. v. d. Meer werden als bestuurslid herkozen. Discussies werden gevoerd omtrent te houden wedstrijden. Indien de vorst aan houdt, zal getracht worden de volgende week een wedstrijd te houden voor arme menschen. De heer B. Lammens gaf in overweging een nationalen wedstrijd te houden in hardrijden. De voorzitter deelde mede, dat dit veel geld kost en de prijzen nog buiten de ge meente vallen. Reeds vóór 3 jaar is hier een dergelij'ke wedstrijd gehouden, die ook geld gekost heeft. In Bleiswij k en Zevenhuizen is bijna iedereen lid. zoodat de kas dit beter kan lijden. Na de tradltioneele verloting volgde slui ting. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Willem z. van A. van WaaU en P. Sonneveld; Antje d. van G. Veerman en G. C. Bos: Hendrica Maria d. van J. Bolleboom en M. Th. van Dorp. Overleden: Levenlooze dochter van D. J. Keppel en S. Poldervaart. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornells van Gelderen 25 j. en Odina Goudkuil 19 j. 4—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8