Kou Gevat? STEGEMAN'S échte GELDERSCHE Wat zijn minister Van Buuren's plannen Regeering verdedigt het noodwetje LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 December 1938 Derde Blad No. 24155 De Kersttentoonstelling in „Bloemlust" te Sassenheim te JaJ w V,CKS 9ste Jaargang Zijn positie door verwerping der luchthaven-voorstellen verzwakt. der Vergadering Tweede Kamer Kamer. LN/T IN IETTEKEN Va-tro-nol Er wordt niet vooruitgeloopen op door de Kamer een regeling RECHTZAKEN De uitspraken in de zaak-Oss (Van onzen parlementairen medewerker) Minister van Buuren heeft het met zijn Schiphol-denkbeeld (ais centrale luchthaven) verloren. Het was te voorzien. En het werd geen twijfelachtige neder laag, want met 72 tegen 14 stemmen keurde de Kamer, gelijk wij gisteren al hebben gemeld, de motie-vander Waer- den goed. Tegenstemmers waren 9 so cialisten, 4 anti-revoiutionnairen en 1 katholiek. Men weet, dat de motie bedoelde zich uit te spreken tegen het plan, om Schiphol tot centrale nationale lucht haven te maken en zich verklaarde vóór het behoud als internationale havens van de vliegvelden in Amsterdam en in Rotterdam beide. Enkele leden hebben voorgestemd los van haar interpretatie door den voorsteller, maar met de groote meerderheid ls dit zeer zeker niet het geval. Afgewacht zal nu moeten worden, wat de Minister zal doen. Dit is voor de tweede maal in korten tijd, dat- er met overstel pende meerderheid een motie wordt aan genomen, die tegen zijn beleid is gericht. De eerste betrof de spoorweg-pensioenen, deze tweede zijn luchtvaart-plannen. Had de Minister niet bij voorbaat ook de motie van der Waerden ontraden, dan zou hij nu een twee-luchthavensplan kunnen voor stellen. Komt hij met Schiphol, dan wordt dit verworpen; met Leiderdorp kan hij na tuurlijk ook niet meer komen', de motie van der Waerden heeft hij noodeloos afgekeurd. Waarlijk: wij zijn nieuwsgierig, welk broedsel uit dit ei te voorschijn zal komen! Zonder eenlgen twijfel is de positie van den Minister van Waterstaat niet sterk meer. BEGROOTING VAN KOLONIËN. De discussie over Koloniën (niet te ver warren met die over de Indische Begroo ting) heeft nooit bijzonder veel om het lijf. Ditmaal kwam de vraag ter sprake van het tijdstip der behandeling van beide be grootingen. Er waren leden, die bij Kolo niën het geheele Indische beleid wilden behandelen of Koloniën vlak aan Indië wilden laten voorafgaan. Minister Weiter hield zich min of meer op de vlakte, meen- ae dat de Kamer het zelf maar moet uit maken. maar deelde toch mede dat er over het tijdstip der behandeling van de Indi sche Begrooting met den Landvoogd wordt overlegd. Gelijk gebruikelijk werden eenlge korte redevoeringen gehouden over Suriname en Curasao, voornamelijk over laatstgenoemd gewest en zijn economische en sociale be langen. Minister Welter, die er nog eens op wees hoeveel Nederland in Curasao tot itand had gebracht (speciaal ook wat de haven betreft) deelde mede, dat er een onderzoek wordt ingesteld met het oog op mogelijke verbetering der sociale toestan den en verhoudingen. Want al is er zoo goed als geen werkloosheid, de Minister er kende toch dat er op Curasao in sociaal opzicht nog wel het een en ander verbe- 'erd kan worden. Voorts vernamen we, dat de eischen. aan de inheemschen gesteld voor het kiesrecht, te hoog waren (slechts 2"/o bezaten het recht) en dat ze daarom eenlgszins zijn verzacht. Vrij uitvoerig is er gedebatteerd, bij een desbetreffend wetsontwerp, over de verdee- iing der vlootkosten tusschen het moeder land en Indië. De heer Stokvis diende een motie in, uitsprekend dat een grooter deel d er kosten voor rekening van het moeder land moet komen, en de Regeering uilnoo- digend een staatscommissie te benoemen, cm dat onderwerp te onderzoeken. De motie wordt later behandeld. Inmiddels stemden de sociaal-democraten en de com munisten tegen het artikel der begrooting tan koloniën betreffende de bijdrage van 5 millioen In de exploitatie-kosten, dat ech ter met 46-21 stemmen werd goedgekeurd. Ook de Begrooting van Koloniën in haar geheel is vervolgens aangenomen. ncn zijn. om goud in het buitenland aan te houden; dit geschiedt met het oog op goudoperaties. Dit is met een gezonde en beproefde goud-politiek niet In strijd. Na nog een'g geschermutsel bleef het hierbij. WIJZIGING VAN DE TARIEFMACHTIGINGSWET Gelijk wij In ons overzicht van gisteren voorzagen, heeft de Senaat het ontwerp tot wijziging der Tariefmachtigingswet aan genomen. Met kleine meerderheid. De 2 afwijkende leden van rechts waren niet bij machte de schaal te doen overslaan. Het verschil van inzicht inzake dit ont werp hebben wij gisteren geschetst, en het Hayme Tauber trad uitteraard ook in het vervoig der dis- cussne voor den dag. Wij behoeven er dus thans niet verder uitvoerig meer op In te gaan. Vermeld worde alleen dat afgez en van de andere verdedigers vooral de heeren de Savornln Lohman en van Lanschot het ontwerp hebben verdedigd en ontkenden, dat het amendement-de Geer met het ka rakter er van in strijd is gekomen, zoodat dit ontoelaatbaar verklaard had moeten worden. De Regeering aldus prof. Loh man beoogde immers zelf van meet af verruiming van bevoegdheden. Welnu, dit wilde het amendement eveneens. Aan prof. Kranenburg's bekend werk over ons staats recht ontleende mr. Lohman de stelling, dat een amendement toelaatbaar is, Indien het betreft „het belang dat de wetgever" wil regelen". Welnu, dit was, meende de afge vaardigde, met het amendement-de Geer het geval. Wat een protectionistisch tarief zelve be treft, liet prof. Lohman een gematigd waarschuwend geluid hooren. De heer van Lanschot vertelde zelfs, dat hij vrijhande laar Is, maar dat men zich in onzen tijd nu eenmaal bij de toestanden en omstan digheden moet aanpassen. Niet minder dan drie ministers hebben het ontwerp op de bekende gronden ver- HET A.S. CONCERT DER WIENER SANGERKNABEN. Het programma dat de Wiener Sanger- knaben op Vrijdag 30 December in de Stadsgehoorzaal zullen uitvoeren, bevat een groep Geestelijke liederen van Gallus, Na- nimus, het ..Laudate Dinimum" van W A Mozart, enkele kerstliederen uit alle lan den, o.a. het „Stille Nacht, Heilige Nacht" en een uniek Herderslied uit Tirol. Bij de volksliederen na de pauze worden een lied „Heinrlch der Vogler" van Karl Löwe com ponist uit den tijd van Schubert, een Wie genlied van Franz Schubert en specifieke bergliederen uit de Alpen gezongen. Tot opvoering komt voorts de komische opera „Die Opernprobe" van Albert Lörtzing. Deze opera werd door den bekenden componist van „Czar en Zimmermann" en de „Waffenschmied". op het einde van zijn leven geschreven. In klein bestek wordt hier een volledige opera met soli, duetten, quar- tetten en koor opgevoerd en komt zelfs nog een volledig orkest ten tooneele. Het geheel staat onder leiding van kapelmeester Vlugeen paar van deze nieuwe druppels in ieder neusgat. De benauwdheid en prikkeling verdwijnen. Uw hoofd is weer helder en de verkoudheid is meestal 'n k'em gesmoor(t- 5530 Ungez Med.) Terwijl buiten de sneeuw hoe g-opgestapeld ligt. kan men in ..Bloemlust" te Sasssen- heim genieten van een heerlijke -V. V dedigd. Daarbij deelde Minister Colijn mede. dat bij de kabinetsformatie van 1937 de wijziging der tarievenpolitiek in het re- geerings-program is opgenomen, op zijn eigen initiatief, en dat die wijzigng thans wordt verwezenlijkt. Overigens voerden ook de Ministers de Wilde en Steenberghe de verdediging van het wetsvoorstel. Het eind van het lied was, dat het ont werp met 25 tegen 22 stemmen werd goed gekeurd. Er tegen stemden de linkerzijde, tie nationaal-socialisten en van rechts de heeren ter Haar (chist.-hist.) en Follema (anti-rev.) Zooals wij reeds meldden, is de Kerstten toonstelling te Sassenheim geopend door den heer G. Vlasveld Jr. Aan diens rede ontleenen wij het volgende: Het vereischt vakkennis om op dit moment zoo'n keurcollectie hyacinthen, tulpen en narcissen in bloei te krijgen, doch dit jaar is er een moeilijkheid bijge komen; hoe krijgen de broeiers de bloemen, met deze Siberische koude, in goede con ditie over? Dat „Bloemlust" in een groote behoefte voorziet, blijkt wel uit de groote sympathie welke vele vakgenooten haar toedragen. Het bestuur is zeer dankbaar voor de me dewerking. Wij zijn er aan gewend, dat het publiek hooge eischen stelt aan onze bloemen en De volgende bekroningen spr. is er van overtuigd dat wij aan die ge- toegekend: stelde eischen kunnen voldoen, wanneer Beker voor de mooiste narcissen, Ver. men het hier tentoongestelde aanschouwt Culturen te Noordwijk; Zilveren beker voor „ebiea preparatie en koeling, zijn er zelfs al verscheidene narcissen. Spr. gaf dan een overzicht welke soorten 30 jaar geleden voor Kerstbroei in aanmer king kwamen. Het waren er enkele. Door hybridisatie is er thans veel verkregen. Ook herinnerde spr. aan de openstelling na 13 jaar gesloten te zijn geweest van Amerika voor onze narcissen. In dien tijd zijn er vele nieuwe soorten bijgekomen. Spr wenschte vervolgens het actieve be stuur van „Bloemlust" veel succes en ver klaarde de tentoonstelling voor geopend. Ondanks het minder gunstige weer. was het bezoek op den openingsdag zeer goed. werden nog en er rekening mee houdt dat wij ons nog In de Kerstweek bevinden. Dank zij de nieuwere vindingen op het de uitgebreidste collectie, N.V. Wamaar en Co.; Verguld Zilveren medaille W. Moole- naar. 5526 ONS LOODJE IS WAT ZOO'N LOODJE MOET ZIJN: EEN WAARMERK VOOR KWALITEIT DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Ingez. Med.) INTERPELLATIE GOUDPOLITIEK. OVER DE Als intermezzo interpelleerde de heer Rost van Tonningen naar aanleiding van de voortdurende goudverschepingen naar het buitenland, de stopzetting van de pu- L-kcalies der goudvooraden in het buiten land en de daarmede samenhangende eco nomische en politieke zelfstandigheid van ons land. In antwoord op zijn vragen heeft de Mi nister van Financiën geantwoord, dat 's lands belang verbiedt, de handelingen j indien door ongebreidelde concurrentie van "an het egalisatie-fonds bekend te maken, i ondernemers, die aan die samenwerking Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het noodwetje Inzake de autobussen wordt het volgende ontleend. De thans noodige wijziging van de mach tigingswet kan geschieden, hetzij door het elimineeren van den term „explolteeren", hetzij door het wegnemen van de belemme ringen. welke het gebruik van dien term voor de toepassing van de strafrechtelijke sanctie oplevert. Zooals in de toelichting is uiteengezet biedt het volgen van de laatst bedoelde handelwijze naar het oordeel van den minister geen voldoenden waarborg. Naar zijn meening Is het dus noodig de machtigingswet zoodanig te wijzigen, dat de civielrechtelijke vorm, waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, geen rol meer kan spe len bij de toepassing der strafsanctie. Dat door de voorgestelde wijziging, in strijd met het karakter van noodwet, in grijpende materleele wijziging In de strek king van de machtiging zal worden ge bracht, moet de minister ontkennen. Ge streefd is naar het bezigen van zoodanige omschrijving van de strekking der machti ging. dat de oorspronkelijke bedoeling zoo dicht mogelijk wordt benaderd, zonder nochtans door een te gedetailleerde om schrijving gevaar voor herleving van de on dervonden moeilijkheden te doen ontstaan. Dat door het ontwerp zou worden vooruit geloopen op de bij de Kamer aanhangige regelingen van het personen- en het goede renvervoer, kan de minister dan ook niet inzien. Met de meening, dat. indien op 15 Febr. as. het reglement autovervoer personen zijn geldigheid zou verliezen en geen an dere regeling daarvoor in de plaats zou zijn getreden, daarmede geen onherstelbaar onheil zou zijn aangericht, kan de minister zich in geenen deele vereenigen. Naar zijn meening zal het vrije spel der maatschap pelijke krachten aanstonds tot een chaos op vervoergebied lelden .welke voor alle het personenvervoer verzorgende bedrijven, welke op den voet der wettelijke voorschrif ten worden uitgeoefend, zeer ernstige na- deelen zou meebrengen. De tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en een aantal autobusdienstondernemers verkregen sa menwerking zal naar het oordeel van den minister bezwaarlijk stand kunnen houden En hiermee houdt het niet-publicceren van de goudreserves in het buitenland verband. Het overbrengen van goudreserves staat ln betrekking tot zaken van valuta-technl- sch?n aard, ooit al met betrekking tot het egalisatie-fonds En de verschepingen naai Londen en New York houden verband met transacties in do'lars ph ponden. Minister Colijn heeft hieraan nog toe gevoegd. dat er sedert het verlaten van den gouden standaard doorslaande rede geen deel hebben, de grondslag van die samenwerking kan worden ondermijnd Er is uiteraard geen sorake van een con troverse tusschen de reeeering en de rech- teriüke macht waarin de wetgever te hulp zon moeten komen. Pc vraa», of het reglement autovervoer péfsonen door de voorn estelde wijziging zijn rechtskracht zal verü-zen, is overwo gen. De minister Is daarbij tot de overtui ging gekomen, dat. hoewel goede grond bestaat om aan te nemen, dat het regle ment van kracht zal blijven, de mogelijk heid van een beslissing in tegengestelden zin niet geheel uitgesloten is te achten. Hij verricht dan ook het noodige om. bij aan neming van het ontwerp, zoo spoedig mogelijk tot vaststelling van een nieuwen algemeenen maatregel van bestuur te geraken. Dat de ondernemers van wilde busdien sten door handhaving van het vergun ningsstelsel in de onmogelijkheid zullen geraken om hun bedrijf voort te zetten dient geheel voor hun eigen rekening te komen, daar zij tegen den uitgespfoken wil, zoowel van wetgever als van reeeering, met gebruikmaking van een onvolkomen heid der voorschriften, tegen beter weten in hun diensten hebben ODgezet. Het ligt in het geheel niet ln de bedoe ling van den minister van verlenging van den in artikel 10 der bezuinigingswet be doelden termijn verder gaand gebruik te maken dan voor een goede behandeling van de aanhangige regeling van het per sonenvervoer noodig mocht blijken. Met hoeveel tijd de termijn van twee jaren zou moeten worden verlengd, kan thans nog niet met juistheid worden gezegd. Naar het oordeel van den minister zullen de in het voorloopig verslag genoemde zes maan den voldoende zijn. doch zekerheid hierom trent bestaat niet, In ieder geval is de mi nister voornemens, voor zoover van hem afhangt, de totstandkoming van de nieuwe regeling zooveel mogelijk te bevorderen. Strafbaarstelling van de personen die vervoeren in dienst van een naamlooze vennootschap, rechtsoersoonlijkheid bezit tende vereenising of stichting, welke een middel tot vervoer van personen of goede ren exploiteert, kan reeds hierom niQt in aanmerking komen, omdat niet in dienst der rechtsDersoo.i staande personen, b v een gedelegeerd commissaris, straffeloos zouden kunnen vervoeren, evenals aandeel houders van een besloten vennootschap, die zelf de leiding van het bedrijf voeren Dat niet de chauffeurs moeten worden gestraft in plaats van de voor het vervoer verantwoordelijke feitelnke bestuurders, wordt door den minister beaamd. Ook een heral'ng. waarbij strafbaar wor den gesteld zii. d*e rchtens of feitelijk het bestuur voeren, acht de minister niet on bedenkelijk. De heer Dienenhorst c.s. heeft op het „noodwetje" een amendement ingediend om de strafbepaling aan te vullen als volgt: Indien overtreding van voorschriften krachtens paragraaf -17 dezer wet gegeven voorzoover uitdrukkelijk als stialbaar feit in den zin van deze afdeeling aangeduid, geschiedt door of vanwege een naamlooze vennootschap, een coöperatieve of andere Waarom de marechaussee ongelijk heeft gekregen. GEEN VERKEERD GEBRUIK VAN MINISTERIEELE BEVOEGDHEID. Uit de overwegingen van de uitspraak van den Centralcn Raad van Beroep te Utrecht in dc zaak van de vroegere Marechaussee te Oss (zie ons blad van gisteren) blijkt, dat deze Raad tot de slotsom is gekomen, dat de minister van Justitie zich niet door onredelijke of onoirbare motieven heeft laten lei den, en dientengevolge niet kan wor den gezegd, dat hij in het ondenverpe- lijke geval van zijn bevoegdheid een ander gebruik heeft gemaakt dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegd heid wordt gegeven. De minister heeft zich kennelijk laten leiden door dc ge dachte, dat de door hem geconstateer de tekortkomingen een zekere menta liteit bij de geheele brigade verried, liteit bij de geheele brigade verrieden, door alle leden der brigade naar eldeps over te plaatsen, aldus de Raad van Beroep. In de zaak van de marechaussee tegen den inspecteur van het wapen heeft de Centrale Raad van Beroep eveneens ver worpen. oveiwegende in de eerste plaats, dat het besluit tot overplaatsing naar el ders niet strijdig was met eenig toepas selijk wetsartikel. Den inspecteur stond bij het nemen van zijn besluit geen ander be lang voor oogen dan een goede gang van zaken bij de uitoefening van den dienst bij de marechaussee te Oss en met name de belangen van een richtige opsporing van strafbare feiten. Aan de leden der bri gade te Oss was die opsooringsbevoegdheid ontnomen, zoodat een langer verblijf van de leden der brigade, welke door dit besluit waren getroffen, in het belang van den dienst ongewenscht was te achten, te meer, daar de minister had te kennen ge geven, dat de schorsing van de opsporings bevoegdheid zou worden opgeheven, indien de betrokkenen elders hun taak zouden hervatten. den en een motorrijwiel waarop een vlieg tuigmaker uit Schiphol zat. Deze werd ernstig gewond De officier had tegen K. f. 50 boete subc. 50 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot f. 25 boete subs. 25 dagen hech tenis. Vrijgesproken. Op den Nieuwen Rijksweg te Oegstgeest had een botsing plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door J. Th H. uit Rijpwetering en een motor met zijspan, bestuurd door den kantoorbediende J. R. uit Den Haag. Bij het getuigenverhoor was echter twij fel gerezen over de kwestie of H. de schul dige zou zijn. De officier had daarom vrij spraak gevraagd. De rechtbank heeft dienovereenkomstig beslist. Links gehouden. In een bocht van den weg bij Voorhout had een ernstige botsing plaats tusschen een auto, bestuurd door W. H. T. uit Lisse en een motorrijder uit Noordwijk. T. zou in deze bocht links hebben gehouden. Verdachte had dit volmondig bekend, en in verband hiermede had de officier willen volstaan met f. 100 boete subs. 100 dagen hechtenis. De rechtbank heeft T. veroordeeld tot f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis Zijn patroon en vriend bestolen. De slagersknecht A. G. J v. d. H. uit Veur. thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, stond terecht wegens verduiste ring van f. 40 a f. 50 ten nadeele van een slager te Honselersdijk. Toen hij om <\le reden was ontslagen, en v. d. H. gratis onderdak hij een vriend had gekregen, stal hij van dien vriend te Naaldwijk een rij- en nummerbewijs. Verdachte bekende hetgeen tenlaste was gelegd. De officier merkte op dat hij in 1936 reeds tot vijf maanden gevangenisstraf voorwaardelijk is veroordeeld. Thans is een flinke straf noodig. en de officier eischte twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis te Zutphen. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Auto en motor. Nabij de Vink te Voorschoten had op 9 September een botsing plaats tusschen een vrachtauto bestuurd door H. K. uit Lei- rechtspersoonlij kheid bezittende vereeni- ging of een stichting, wordt c;* strafvervol ging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het hestuur of hen. die feitelijk de leiding hebben Geen straf wordt uitgesproken tegen hem, van wien blijkt, dat de overtreding buiten ?!;n toe doen is gepleegd. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Brand door schuld. De rechtbank deed uitspraak ln de zaak tegen een 30-jarigen landbouwer uit Haar lemmermeer, die terecht heeft gestaan, omdat hij op 2 September j.l.#een hoe veelheid kaf en stroo in brand zóu hebben gestoken dichtbij de iandbouwschuur van L. Clauhuis en de woning van C. P. Rus al daar. Tengevolge van het feit zijn zoowel de schuur als de woning in vlammen opge gaan. De officier van justitie had tegen ver dachte geëischt een geldboete van f. 100 subsidiair 30 dagen hechtenis. De rechtbank achtte het ten laste geleg de niet bewezen en sprak hem vrij. Valschheid in geschrifte. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen een 27-jarigen chauffeur uit Hillegom. die terecht heeft gestaan dat hij. als steuntrekker ingeschreven staande, verzuimd heeft op dat formulier te vermel den, dat hij op 13 Sept. j.l. voor den heer S Warmerdam te Hillegom een radio-toe stel heeft omgebouwd, niettegenstaande hij destijds van B. en W. dier gemeente een schrijven had ontvangen, waarin hem uit drukkelijk was verboden om voorViting te geven op het gebied van radio of op een ander terrein van electi iciteit De officier van justitie had togen ver dachte geëischt een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak hem vrjj.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9