IEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Vrijdag 23 December 1938 Gemeenteraad van Hillegom KERK- EN SCHOOLNIEUWS WEERBERICHT. Behandeling en goedkeuring der Gemeente- begrooiing - Beantwoording van vragen AGENDA MUSEA. ICUN/T EN UTTEREH Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 759. Hedenmiddag 2 uur: 764. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door net Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. In den toestand komt weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk in Noord-Rusland breidt zich over het Oostzeegebied uit. wat aanleiding zal geven tot versterking der con- tienentale luchtstrooming in onze omgeving. De depressie, die hier de sneeuw gebracht heeft, is naar Zuid-Franknjk getrokken. Ten Westen van Portugal kwam een belangrijk gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling, dat zich over het Westelijke Middellandsche Zeegebied begint uit te breiden. Ook op IJsland stijgt de luchtdruk. De Oceaan-depressies blijven op grooten afstand. Aan den ingang van Het Kanaal, in Bretagne en in de Golf van Biscaye stormt het uit Noord. Deze lucht stroomt uit het Noorden en verjoeg in het Westen van Schotland, in het Oosten van Engeland en in Bretagne de vorst. In Scandinavië nam de vorst af, in Centraal-Europa toe. Lichte vorst wordt alleen gevonden in het Westelijk Oost zeegebied. in Hongarije, in Zuidoost-Engeland en Ierland en in een smalle strook langs de kust van de Golf van Biscaye en langs de Pyreneeën en de Middellandsche Zee-kust. Zeer strenge vorst heerscht in Zuid-Duitschland. Noord-Frankrijk en in België en verder in de Baltiache staten. Als laagste morgentempera- tuur wordt gemeld min 19 graden Celsius te Neurenberg en te Riga. Ook in het Westelijk deel van IJsland begon het te vriezen. De Duitsche vliegtuigopstijgingen melden ongekend lage atmosfeertempera turen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 u. 20 voorm.). Den Helden: Betrokken: Zwakke Z.O. wind: Temp. -9 gr. C., minimum -10 gr. C.; neer slag 5 m.m. Missingen: Zwakke O.N.O. wind; Mist. -9 gr. C., minimum -9 gr. C.. neeslag 3 m.m. De Bilt: Zw. bewolkt; Zwakke O. wind; Temp. -12 gr. C., minimum -12 gr. C.. neerslag 5 m.m. Groningen: Betrokken; Zwakke Z.O. wind; Temp. -8 gr. C., minimum -9 gr. C.. neer slag 7 m.m. Maastricht: Stil; Temp. -16 gr. C., minimum -17 gr. C.; neerslag 6 m.m. Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: O.N.O., -10 gr. C.. 1. bewolkt. Londen: N.O.. -1 gr. C.. sneeuw. Berlijn: Oost. -7 gr. C.. betrokken. Nice: W.N.W.. 0 gr. C.. mooi. Stockholm: O.N.O.. -4 gr. C., betrokken. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp. -12 gr. C„ (10 gr. F.). 9 uur voorm.: -12 gr. C, C10 gr. F.). 12 uur 's mldd.: -11 gr. C. (12 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK aZEE Voor Zaterdag. Voorm. te 4 uur 0.9 min.: nam. te 16 u 15 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag 4,20 nam. tot 7,39 voorm. De taad van Hiiiegoiu vergaderde. Na vaststelling der notulen werden de .ngekomen s.ukken voor kenn.sgeving aan genomen Zij hielden in de goedkeuring door Ged. Stacen der begrooting 1938 van ..Openbare Werken en van het Water- en Gasbedrijf. Volgde vaststell.ng der begrooting 1939 van het Burger.ijk Armbestuur, Gasbedrijf, Waterbedrijf, Openbare Werken en de ge meente. Voor het B A. werd een subsidie gevraagd van f. 55.000. of f. 1500 minder dan in 1938. Het Gasbedrijf beraam, een winst van ongeveer f. 1600, het Waterbedrijf f. 6050 Openbare Werken heeft f. 18.000 voor de gemeentereiniging, verder komen de nieuwe oosten voor: herstel raadhuis planten van boomen voorbereiding plan centrale rioiee- ling tf. 300). zuiveringsinstallatie voor de Zwem.nrichtirg (f. 1800). De post wacht geld van den gewezen Gem.-opzichter J. Breedveld kom. te verva len. Het oordeel van B. en W. over de begroo ting en den finamcieelen toestand der ge meente is reeds in dit blad opgenomen. De schuldenlast is per 1 Jan. 1939 f. 2.759.024 of per inwoner f. 233. Voor het Badhuis is geraamd een verl.es van f. 4761, de Zwem- ïnrichtrng idem van f. 925. slachthuis idem van f 1203. Werkverschaffing wordt over wogen ten opzichte van rloleering in den Stadonsweg en graven van een tweede zwembassin aan de zwem.nrichtlng. Werkverschaffing door derden zal zijn diepdelven voor de fa. Witteman schieten van een sloot voor de firma Langelaan en Hulsebosch uitbaggeren der Oosteinder- vaart voor de fa. M. van Waveren en Zn. en verbeteren van den Venneperweg m de Haarlemmermeer. De post in totaal is f. 47.160 Verder zijn er nog de postjes werk voor jeugdige werkloozen f.2546 Steun kleine boeren f. 520 en kleine tuinders f. 3510. Bti de behandeling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur maakte de heer Paase bezwaar tegen den post voor den ge- neeskund'gen controleur. Hü had een klacht over hard optreden tegenover zieken, w-aaron de voorzitter deze controle verde digde. die door de plaatselijke geneesheeren wordt toegejuicht. De heer Pynaker wenschte een onderzoek bij hulpvragenden in huis, o.a. naar klee- dzng en dekking. Ten opzichte van het gasbedrijf en mede het waterbedrijf is door weth. Vermeer medegedeeld dat hec personeel hard heeft gewerkt om te voorzien in klachten tijdens de vorst over lekkage en zwakken aanvoer van gas. Bij de posten voor Openbare Werken is gesproken over het planten van boomen. zuivering van vjsclwater. A'gemeene beschouwingen zijn niet gehou den wel zijn on- of aanmerkingen gemaakt, zoo door den heer Ktjne namens de Protes- tamsche fracties, met hulde voor het fi nancieel beleid en verzoek de werkverschaf fing ter hand te nemen. De heer Fijma sprak over de winst uit het Electriciteits- bedrfjf terwijl hij liever verlaging der tarie ven zag: hierop antwoordde de heer Loe rakker. lid van het bestuur der N.V.: deze sprak verder over het rioleeren van den Steationsweg. De voorzitter antwoordde daarop dat het centrale plan daarmee in verband staat. Er is overleg gepleegd met het Werkfonds en de Wiza. De heer van Lierop huldigde B en W. voor de verbetering der straatverlichting. De werkverschaffing is toegejuicht hoewel de heer Pijnaker sprak over de loonen en ceen douceurtje voor de landeigenaren, wat door andere leden is bestreden. De heer van Zanten zeide, dat die bewering van onkunde getuigde. De heer van Dam verzocht een werkloo zen kantoorbediende aan te stellen bij den Burgerl. Scand in plaats van een volontair, waarop de voorzitter wees op de vereischte kennis van dit soort werk. De heer van Zanten beval aan alle sloo- ten in werkverschaffing te laten uitdiepen. Toen de heeren Pijnaker en Loerakker over politiek spraken hamerde de voorzitter •net krach,. De voorzitter deelde mede dat de ge meente-opzichter die wachtgeld heeft een jaar jonger is dan hü dacht. Een fout van den burgerlijken stand van zijn geboorte plaats is hersteld waarom de pensionneer ng werd gewijzigd. De gcmeeiuebegrootlng werd daarna vastges.e'd met alg, st. en de aanteekening, dat de heer van Lierop tegen een paar posten was. De rekeningen over het dienstjaar 1937 zijn vastgesteld van het Burgerlijk Arm bestuur. Gas- en Waterbedrijf. Openbare Werken en de gemeente. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met ce N V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1939. was een hernieuwde overeenkomst ,ot een maximum van f. 330.000 en f. 3.500. Na ant woord op een vraag van den heer Pijnaker Is het voorstel aangenomen. Het verleenen van een machtig.ng aan B. en W. tot het aangaan van tijdelijke kasgeldleeningen in 1939 is mede een voort zetting van een vroeger besluit en goed gekeurd. Wegens per. aftr. van leden van vaste commissies had de herbenoeming, resp. be noeming plaats en wel bij accl op voorstel van den heer Loerakker. Een opmer king dat de heer Pijnaker vroeger uitgeslo ten werd en bleef, bracht geen verandering in de commissies. De begrooting van den schoolartsendienst dienst 1939 is nu definitief vastgesteld. De reclames oaatselijke belastingen en comptabiliteitsbesluiten zijn goedgekeurd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. De voorzitter vroeg en kreeg een crediet van f. 4000 voor den Luchtbeschermings dienst. De heer Spilker wilde een zieken huis en een schuilplaats stichten. Eervol ontslag is verleend aan den Ha venmeester den heer J. Veen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Vooraf ging echter een geheime zitting, die ongeveer een half uur duurde De mededeelingen vingen aan met het antwoord van B. en W. op de vragen, die het raadslid de heer G. L. Pijnaker schrif telijk had gesteld inzake de toepassing van het reglement voor het Burgerlijk Arm bestuur. De meeste vragen zijn met ja of neen beantwoord. B. en W. zijn niet bereid het B-A. om te zetten in Maatschappelijk Hulpbetoon. Hierop is door den vragenstel ler en anderen gedebatteerd over het per soonlijk hooren van armlastigen en over het instellen van onderzoek naar de klach ten. De voorzitter bestreed dat hier in de woning een onderzoek ingesteld kan wor den, zooals in de steden. De voorzitter deelde mede. dat verbod van trekautomaten noodig is en wel op korten termijn om een euvel den kop in te drukken. Daartoe werd besloten. De heer Meskers dankte den burgemees ter. de wethouders en de ambtenaren voor de samenstelling der begrooting. MAANS OP- EN ONDERGANG. 23 Dec. op: 8 uur 51; onder 17 uur 55. WINTERSPORT. ZWITSERLAND. Adelboden: -9 gr. C-, bedekt, sneeuw dal 10 c.m., skigebied 40 cm. Grindeiwald: -10 gr. C.. bedekt sneeuw dal 8 c.m.. skigebied 20 cm. G sta ad: -14 gr. C., bedekt, sneeuwdal 10 cm., skigebied 30 cm. Kan.lersteg: -13 gr. C., sneeuw dal 20 cjn., skigebied 35 c.m. KL Scheidegg: -12 gr. C.. lichte sneeuwval dal 30 cm., skigebied 30 cm. Miirren: -10 gr. C.. 1. sneeuwval, dal 10 c.m., skigebied 30 cm. Wengen: -9 gr. C.. lichte sneeuwval, dal 10 c.m. skigebied 25 c.m. Arosa: -11 gr. C.. lichte sneeuwval, dal 35 c.m., skigebied 70 c.m. Braunwald: -10 gr. C.. lichte sneeuwval, dal 10 c.m., skigebied 20 c.m. Davos: -10 gr. C., lichte sneuwval, dal 20 c.m., skigebied 40 c.m. Klosters: -10 gr. C.. lichte sneeuwval, dal 15 c.m.. skigebied 30 cm. Pontresina: -11 gr. C., 1. sneeuwval, dal 70 c.m., skigebied 100 cm. St. Moritz: -10 gr. C., 1. sneeuwval, dal 70 c.m., skigebied 90 cm. Leysin: -10 gr. C., bedekt, dal 10 cm., skige bied 30 c.m. St. Cergue: -18 gr. C., zeer mooi. dal 25 c.m., skigebied 35 c.m. Zeimatt: -12 gr. C., bedekt, dal 30 c.m., skige bied 50 c.m. Andermatt: -8 gr. C., 1. sneeuwval, dal 35 c.m., skigebied 60 c.m. Engelberg: -12 gr. C, 1. sneeuwval, dal 10 c.m., skigebied 30 c.m. Rigi: -9 gr. C., 1. sneeuwval, dal 10 cm., skige bied 20 cm. IJSINLICHTINGEN. (VERSTREKT DOOR DE DIRECTIE ALGEMEENS DIENST VAN DEN RIJKSWATERSTAAT.) Beteekenis der letters: A.: De scheepvaart wordt niet belemmerd: B.: De zeilvaart ondervindt hinder; C.: Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog mo gelijk; D.Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd; Vaart-ook voor groote stoombooten ge stremd; PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 25 EN MAANDAG 26 DECEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: lenKd. v.m. 9# uur en nam. 6 uur ds. Bieshaar; 2en Kd. voorm. 9# uur dezelfde. Geref. Gem.: len Kd. voorm. 94 uur. nam. 6 uur ds. Stuivenberg; 2en Kd. voorm. 9# uur ds. Stulvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: len Kd. 9# uur v.m. ds. Klüsener; nam. 6 uur ds. B. van Ginkel van Utrecht; 2en Kd. v.m. 9# uur ds. I Klüsener. Geref. Kerk: len Kd. 9# en 6 uur ds. Dam; 2en K.d. 914 uur ds. L. Zwaan van Zwammer- dam. Ev. Luth. Kerk: Zaterdagavond 11# uur ds. Gronloh. Kerstnacht-wijding. Zondag 10 uur ds.* Gronloh. Tweeden Kerstdag geen dienst. Geref. Gemeente: Zondag 9# en 6 uur lees- dienst. Tweeden Kerstdag geen dienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk, Hoofd dorp: len Kd. voorm. halftien, ds. Salverda: nam. halfzeven ds. Molenaar van Halfweg; 2en Kd. voorm. halftien. ds. Salverda. Vijf hulzen: len Kd. voorm. halftien en nam. half drie, de heer A. C. Brörens; 2en Kd. nam. 5 uur Kerstfeest. Aalsmeerderweglen Kd. en 2en Kd. voorm. halftien. de heer W. F. J. Koudstaal; 2en Kd. nam. 2 uur Kerstfeest. Lynden: len Kd. en 2en Kd. voorm. 10 uur, de heer P. v. d. Berg; 2en Kd. nam. halfvier. Kerstfeest. Badhoevedorp: len Kd. voorm. 10 uur ds. L. C. W. Ekering van A'dam; 2en Kd. voorm 10 J. Kooy van A'dam; nam. 7 uur Kerst feest. F.: Ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getydestroom of windrichting; G.: IJsberichten tydeiyk stopgezet wegens onveranderden toestand; S.: IJsberichten stopgezet (beëindigd). Stavoren. IJsselmeer E; Lemmer. IJsselmeer E; Deventer. IJssel E; Arnhem. Rijn E; Lobith. Boven-Rijn D; Nijmegen, Waal C; Heumen. Maas D; Elburg. IJsselmeer E; Merwedekanaal. i AmsterdamUtrecht) D; idem (Utrecht Vreeswijk» D; Vreeswyk, Lek E; Schelllngwou- 1 de, IJsselmeer E; Enkhulzen. IJsselmeer E; I Alkmaar. Noordholl. Kanaal E; Hembrug, Noordzeekanaal E; Nieuwe Meer. Schinkel. Kostverloren Vaart en verder in het IJ E; Ringvaart Haarlemmermeer van Nieuwe Meer tot Leeghwater E: Ringvaart Haarlemmermeer van Leeghwater tot Spaarne F; Spaarne van Ringvaart tot Haarlem (Zuider Buitenspaarne) E; Rijn Schiekanaal E; Zyi E; Gouwe E; Aar kanaal E; Rotterdam. Rotterd. Waterweg C; Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: len Kd. half 10 en half 7 ds. Kiehl; 2en Kd. 10 uur ds. v. Binsbergen Koudekerk. Geref. Kerk: len Kd. half 10 en half 7 ds. Heuzenveld; 2en Kd. 10 uur ds. Haspers van Koudekerk. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. 10 uur. ds. Vrielink; 2en Kd. voorm. 10 uur, de heer S. v. Sinderen. cand. H.D. Katwijk-aan-den-Rijn Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. halftien. ds. Broeyer van Kat- wyk-aan-Zee; nam. 6 uur. ds. Warmoltz; 2en Kd. voorm. halftien. ds. v. Niftrik van Rijns- burg; nam. 6 uur. Kerstfeest. Geref. Kerk: len en 2en Kd. voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Meyering. Katwijk-aan-Zee Geref. Kerk: len Kd. voorm. 10 uur ds. Ingwersen; nam. 6 uur ds. Ingwersen (dankstond visscherij); 2en Kd. vm. 10 uur ds. v. d. Loo, van Rijnsburg. Geref. Gem. (Remisestraat): len Kd. gewone dienst; 2en Kd. voorm. 10 uur, leesdienst. De Kaag Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. halftien, ds. Warmoltz van Katwijk a/d. Rijn; 2en Kd. voorm. halftien, de heer Heymans van Leiden; nam. 5 uur, Kerstfeest. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Zondag 9# en 6# uur ds. v. Binsbergen; 2en Kerstdag 9# uur, ds. Streeder van Leiderdorp. Geref. Kerk: Zondag 9# en 6# uur ds. Has pers; 2en Kerstmis 10 uur, ds. Petersen van Bos koop. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: len Kd. v.m. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder; 2en Kd. voorm. 10 uur, ds. F. van Binsbergen van Kou dekerk; nam. 6 uur. Kerstfeest. Klnderkerklen Kd. nam. halfdrie, ds. Stree der en de heer P. J. D. van Malsen. Geref. Kerk: len Kd. voorm. halftien, ds. W. Bouwman van Leiden; 2en Kd. voorm. 10 uur. ds. A. Merkeiyn van Lelden. Leldschendam Geref. Kerk: len Kd. 10 en 5 uur, ds. Boukema; 2e Kd. geen dienst. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. half tien en half drie ds. de Vries; 2en Kd. voorm. halftien ds. Alkemade van Aalsmeer Geref. Kerk: len Kd. voorm. halftien en nam. drie uur; 2en Kd. voorm .halftien ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: len Kd. voorm. half tien en drie uur Leesdienst; 2en Kd. 's avonds voor ganger onbekend; wel dienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. 10 en nam. 7 u.; 2en Kd v.m. half tien, de heer C. Wildschut van Rotterdam. Geref. Kerk: le Kd. v.m. half tien ds. N. Warner van Ter Aar; nam. half twee ds. F. A. Hofman van Waarder; 2en Kd. geen dienst. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. 9.30 u. en 2en Kd. voorm. 9.30 ds. Geer- 'ng: 2en Kd. nam. Kerstfeest. Geref. Kerk: len Kd. voorm. 9.30, nam. 2.30 en 2en Kd. voorm. 9.30 u. ds. v. d. Bos; nam. 2 uur Kerstfeest. Rem. Kerk: len Kd. voorm. 10 uur ds. Heyn; 2en Kd. nam. 4.30 Kerstfeest. Sasscnhcim Ned. Herv. Kerk: len Kerstdag 10 uur ds. Krijkamp; ;5 uur (Jeugddienst» ds. Voorsteeg van den Haag; 2en Kerstdag 10 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: len Kd voorm. 9# en nam. 5 uur ds. Kuiper; 2en Kd. 9# urn* ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: len Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne; 2en Kd. 10 uur, ds. de Bruyne. Ned. Prot. Bond: 2en Kd. voorm. 10# uur. dr. Boersema van Leiden. Gemeente Gods: len Kd. voorm. 10 uur. Pas ter Perkins. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: len Kd. half tien cn nam. halfzeven ds. Hoeuft; 2en Kd. v.m. halftien ds Hoeuft. nam. 2 uur Kerstfeestvie ring. Geref. Kerk: len Kd. v.m. half tien preek- lezen: nam. half zeven ds. Warner; 2en Kd. voorm. halftien ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: len Kd. v.m. 10 uur en n.m. 6.30 uur ds. Veldkamp; 2en Kd. voorm. 10 uur ds. de Bel v. Warmond. Voorhout Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. 10 uur; 2en Kd. voorm. 10 uur ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: le Kd. voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. H. P. Fortgens; 2en Kd. voorm. 10 uur. ds. Vermet van Leld schendam; nam. 5 uur Kerstfeest. Geref. Kerk: len Kd. voorfti. tien uur en nam. vijf uur ds. J. C. Houtzagers; 2en Kd. nam. half vier. Kerstfeest. Ver. der VrUz. Hervormden. Eigen Gebouw Leidscheweg)len Kd. nam. 7 uur: Kerstspel. Wijdingswoord ds. Oldeman van Santpoort. Waddinxvcen Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. halftien ds. van Dijken van Gouda; nam. 6 uur Cand. Verkaik van Sluipwijk; 2en Kd. voorm. halftien, ds. de Looze van Gouda. Geref. Kerk: len Kd. voorm. 10 uur nam. 6 uur; 2en Kd. voorm. 10 uur ds. Smidt, Oud-Geref. Gem.: le Kd. voorm. halftien, nam. 6 uur en 2en Kd. voorm. halftien ds. van ier Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: G?*n opgave. Wa senaar Ned. Prot. Bond: len Kd. voorm v.— üU- ^s. F. Kleyn van uen ne.u,. Woubrugge Ned Herv. Kerk: Zondag v.m. halftien en nam. halfzeven en Maandag v.m. halftien ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Zondag v.m. halftien en nam. halfzeven en Maandag v.m. halftien ds. Dron- kert. Ned. Prot. Bond: Zondag n.m. zeven uur de heer A. Angenent van Lelmuiden. Kerstfeest. Zevenhoven Ned. Herv, Kerk: len Kd. en 2en Kd. voorm. halftien. ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: len Kd. voorm. halftien, 'sav. halfzeven en 2en Kd. voorm. halftien de heer J. J. Kedde, cand. te Utrecht. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. 10 en nam. 6# uur ds. Woldendorp; 2en Kd. nam. halfdrie. Kerstfeest. Geref. Kerk: len Kd. voorm. 10 en nam. 6# uur, ds. Versluys; 2en Kd. voorm. 10 uur, ds. Versluys. Geref. Gemeente: le Kd. voorm. 9# en nam. 6# uur en 2e Kd. voorm. 9# uur Leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: le Kd. voorm. 9# en nam. 6# uur en 2en Kd. voorn, halftien de heer Gebraat te Nieuwc- Tonge. Vereen, van Vryz. Hervormden: len Kd. v.m. 10.30 uur, ds. J. N. Pattist te Den Haag; 2en Kd. geen dienst. Zwammcrdam Ned. Herv. Kerk: len Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Pop; 2en Kerstdag voorm. halftien. dr. Jacobs, van Bos koop. Geref. Kerk: len Kerstdag, voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Zwaan; 2en Kerstdag voorm. halftien. dezelfde. Rem .(Geref.) Gemeente: len Kd voorm. kwart voor tien. mej. ds. Günther; 2en Kd. geen dienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Eindhoven (als hulppred.) H. W. Hielkema. cand. te Leeuwarden; te Oudega (H.O.N.) H. F. Wolgen, cand. en hulppred. te Bussum. Aangenomen: Naar St. Johannesga-Delfstra- huizen, J. C. H. Jörg, cand. en hulppred. te Vorchten, die bedankte voor Midlum (toez.). GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Delf shaven (als hulppred. voor den Evangelisatie-arbeid). E. Torenbroek, cand. en hulppred. te Haaksbergen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Werkendam, H. Ligtenberg te Lisse. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Apeldoorn: B. Dufour te Sappe- meer. J. E. Tuininga te Drachten en dr. A. Vis te Den Burg op Texel. Bedankt; Voor Veendam, M. v. d. Meulen te Irnsunf. HEDEN: Gerecht 10: Kerstbyeenkomst Theosofische Vereeniging. 8 1/4 uur nam. Luthersche Kerk: Kerstconcert Leidsch a Capella-koor. 8.15 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Verg. „Bellamy". Spr. mr. Manussen. 81/4 uur nam. Donderdag. SchouwburgBurgerzangschool „De stukgc- danste balschoentjes", 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: L.K.V. Tentoonstelling werken H. P. Bremmer (tot 15 Jan.), 101 uur, 's Zondags 1—4 uur. Academisch Historisch Museum: 's Dinsdags en 's Vrijdags van 1012# en 25 uur. Toegang kosteloos. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari, November en Decem ber van 10—3 uur in Februari, Maart, April, Mei en October van 10—4 uur en ln Juni, Juli. Augustus en September van 105 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink- Kerstdagen v.af1 u. Entrée op Zon- en feest- sterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur. 1 Oct.1 Nov. 104 uur. 1 Nov.16 Febr. 103 uur. 16 Febr.—1 April 104 uur. 's Zondags van 1—3. 4 of 5 uur. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werffpark, ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.3012, 1,30— 5 uur: 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelyks van 9—12.30 en 25.30 uur. Kosteloos. Nederl. Hlst. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la)Alle werkdagen behalve "s Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 's Zon dags gesloten. Kosteloos. Tot 24 Dec. Tentoonstelling van uit schen king verkregen prenten. Rijksmuseum van geologie en mineralogie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 912 en 1#4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Geopend alle werkdagen van 103 uur (1 Nov. 16 Febr.) van 104 uur (16 Febr.1 April en 1 Oct—1 Nov.) van 105 uur (1 April—1 Oct.) Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maandag f. 0.25; alle overige dagen f. 0.10. VEREENIGING VOOR CHRISTEL. MULO. AJgemeene vergadering te Utrecht. Onder presidium van den heer J. Th. R. Schreuder uit Heemstede, kwam de Ver. voor Christ. Mulo heden te Utrecht in jaar lij ksche algemeene vergadering bijeen. In zijn openingsrede wierp de voorz. een terugblik op het bijkans vervlogen jaar. Spr. wees voorts op de aanvallen die het Mulo nog steeds heeft te verduren zoowel van de zijde van het L. O. als van het M. O. getuige de nota-Thyssen en de adhaesie- betuiging daaraan door den heer v. Bolke- stein, oud-inspecteur M. O. Het is voor de Mulo-menschen slechts een reden te vol harden in hun strijd van 30 Jaar. Gelukkig heeft de minister in zijn nota bij de memo rie van antwoord de conclusies van den heer Thijssen volkomen afgewezen. Bij de openbare behandeling van de onderwijsbe- grooting in de Kamer is van de nota- Thijssen weinig notitie genomen. Spr. wees er op dat bij het streven naar beperking van de examenstof niet uit het oog mag worden verloren dat het diploma zijn waarde moet blijven behouden voor de maatschappij en voor de inrichtingen van voortgezet onderwijs, alsook dat het in spannend werken voor de schooljeugd een heilzaam tegenwicht biedt tegen het al om heerschend streven de jeugd zooveel moge lijk te ontzien. We zullen, aldus spr. voor nieuwe denkbeelden op paedagogisch en didactisch gebied een open oor moeten heb ben. De vereeniging moet vooralsnog blij ven streven naar een eigen methodiek van de Chr. Muloscholen. We moeten, zoo be sloot spr. ons eigen leven laten vernieuwen dag aan dag in het gehoorzaam luisteren naar de stem van Gods Woord en van Zijn Geest en in de onderwijstaak van eiken dag ons mede-arbeiders Gods te weten. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Het ledental steeg van 982 tot 997 Voor rekening der vereeniging namen 4584 candidaten aan het Mulo-examen deel, te gen 4337 in het vorig Jaar. Het verslag van den secr., alsmede dat van den penningmeester, den heer J. Jac. Janse van Zeist, werden goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid, de heer W. Uittenbogaard uit Arnhem, werd herkozén De rekening van het Mulo-examen 193? en de begrooting voor dit examen voor iÜ2'. werden eveneens vastgesteld. Voorts vereenigde de vergadering zich met voorstellen van het hoofdbestuur ln DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9#—11 uur voorm. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. n mi. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3# uur 's middags precies. 's Vrydags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De Wildzang". Woensdag-, Donderdag- en Dinsdagmiddag 2 uur. Zondag en 2de Kerstdag 27 en 811 u. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Golddiggers in Paris". Zondag en 2de Kerstdag van 27 uur doorL voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.lé uur nam.: ,,'t Zwerf ster tje". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur, Zondag en 2de Kerstdag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Het dwaze Spooktheater". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, 2de Kerstdag 2, 4# en 8 uur, Woensdagnam. te 2.30 uur. Casino-Theater: Instituut voor Cultureele Films Zaterdag nam. 2# uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Een stad op stel ten". Zondag en 2de Kerstdag 27 uur doorl. voor stelling en 8 uur nam. Nova-theater(Katwyka an Zee): Zater-, Zon en Maandag 2# en 8 uur nam. .Decharge der lichte brigade". Centraal-theater (Wassenaar): Zater-, Zon en Maandag 8 uur nam. „De brand in Oud- Chicago", Kerstdagen van 3 uur „Olympiade film". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 t.m. Vrijdag 23 Dec. a.s. waargenomen door d» apotheek M. Boekwy t, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 274. CONCERT JOSEF SCHMIDT. De tenor Josef Schmidt, die momenteel onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss een tournee door Nederland maakt, zal 2den Kerst dag in de Stadsgehoorzaal het volgende pro gramma ten gehoore brengen: Aria's uit de opera „Africana" van Meyerbeer. „Die tote Stadt" van E. W. Komgold. „Tosca" van Puc cini; voorts liederen en aria's van Tagliaferrv, „Crescenzo" (Tarantella), d'Astorga (Vo cer- cando». Schubert (Nacht und Traume en Frühlingsglaube), Mozart (Allelujah), Donizetti (Aria uit Elisir d'Amore), Aria uit l'Arlesiana) van Celi, Mal d'Amore van Buzzi-Peccia, Mare- chiaire van Tosti. Voorts zal Josef Schmidt „Heute Nacht" zin gen, een Johann Strausswals, een speciale tekstbewerking van Günther voor Josef Schmidt. Felix Hupka, dirigent van de Opera Comique en van het Lamoureu-orkest te Parys, zal den zanger aan den vleugel begeleiden. betrekking tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement, idem tot wijziging van de Overeenkomst met de Vereeniging voor M.U.L.O. en idem tot wijziging van het programma Handelskennis en instelling van een aanvullend examen: Algemeene Handelskennis om te voldoen aan alle eischen van het Middenstanddiploma. Amendementen van de afdeeling Arnhem in betrekking tot de wijziging van statuten en reglement, werden Ingetrokken. In de middagvergadering trad als refc- ont op Prof. dr. Joh. de Groot, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die meermalen het Heilige Land bezocht en nu een voordracht hield die met lichtbeelden werd verduidelijkt over: „Zwerftochten om len bij de Doode Zee".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6