TRIUMPH LAATSTE BERICHTEN Trein en tram beleven moeilijke dagen VERWEND IN SMAAK..? 'N TRIOMF VAN SMAAK 1 CENT VIRGINIA ROOK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 December 1938 D Binnenland Treinverkeer tusschen Leiden en Amsterdam was IV2 uur onderbroken De arbeid in broodbakkerij en DAGBL ADRECLAME Het uitbreidingsplan van Warmond VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Kerstbij eenkomst. De afd. Le den van bovengenoemde ver- eeniging heeft haar kerstbijeenkomst ge vierd. Gezien het koude weer en de sneeuw buien met haast onbegaanbare wegen was de opkomst nog vrij groot en degenen, die het erop gewaagd hebben, zijn zeker niet teleurgesteld. Bij het binnenkomen zag het er direct ge zellig uit. de kerstboom brandde en de zaal was fraai versierd met kaarsen, groen en hulst, het laatste belangloos afgestaan door den heer Krieat, Breestraat. Te ruim acht uur heette de presidente, mevr. T. KranenburgSiemens de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder me vrouw G. Perdeck—Bonnet, die bereid was gevonden eenige Kerstliederen te zingen en mej. J. A. I. van Wijk, die mevr. P. op de piano begeleidde. Het is geen gewoonte op de kerstavonden afdeelingszaken te behandelen, zoodat de presidente mevr. Perdeck spoedig uitnoo- digde haar liederen te willen aanvangen. Zoowel vóór als na de pauze zong mevr. Perdeek een vijftal mooie Hollandsche kerstliederen. Mevr. Perdeck. die voor de afdeellng geen vreemde meer is. beschikt over een mooie stem en heeft uit het ap plaus en de aandacht wel kunnen opmaken, dat zij den toehoorders trof en hun een aangenamen avond bereidde Vóór de pauze hield mevr Kranenburg een kerstrede, waarin zij. zooaals ieder jaar. een woord heeft van opbeuren en troost voor degenen, die het moeilijk hebben in gezin of maatschappij en gebukt gaan onder hun gebrek. Na de pauze gaf mevr P nog eenige mooie kerstliederen, waama de presidente den beiden dames hartelijk dank bracht voor de aangename oogenblikken. die zij den leden bereid hadden, onder aanbieding van een kerstmandje. Mevr. Kr. vertelde nog, dar de Verseniging tegenwoordig een bonds lied heelt en verzocht mevr. Perdeck en mej. v. Wijk dit met de leden te willen kernen instudeeren, wat de dames gaarne toezegden. Na allen aanwezigen prettige feestdagen en een goede jaarwisseling te hebben toege- wenscht. sloot mevr Kranenburg deze laatste bijeenkomst in 1938. CHR. DEM. UNIE. Vergadering der afd. Lciden-Oegstgeest. De Chr. Dem. Unie afd. Leiden-Oegst- geest kwam gisteravond in elfde Jaarverga dering bijeen in gebouw ..Patrimonium". De voorzitter, de heer Noppe, opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij voorging in gebed, en een woord van welkom sprak. Met een enkele gedachte stond spr. voorts stil bij hetgeen in het jaar 1938 was gebeurd. Speciaal wees hij op de vervolging van het Christendom, om tenslotte nog zeer nadruk kelijk de taak van de C.D.U uiteen te zetten. In de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester kwam de groei van de afdee- ling ter sprake, terwijl uit een overzicht omtrent de colportage bleek, dat er 2000 exemplaren van ..De Chr. Democraat" be steld en voor 98pCt. verkocht waren. De aftredende bestuursleden C. G. Perfors Sr.. L. Plug en I. v. d. Reyden. werden allen met groote meerderheid van stemmen her kozen. Na de rondvraag werd deze vergadering door den 2den voorzitter gesloten. LE1D6CHE H.D.-CLUB. Voor de leden, donateurs (trices) en intro- ducé's der L.H.D.C werd gisteravond in „De Harmonie" een serie geluidsfilms vertoond De meeste films waren beschikbaar gesteld door de directie van de Sted. Fabrieken von Gas en Electriciteit, enkele verkeersfilms door den A.N.W.B. Aan het eind van deze voorstelling, welke ruim 3 uur duurde, dankte de voorzitter de heer P. v. d. Meer, hoofdambtenaar bij ge noemde fabrieken, voor dezen interessanten en leerzamen avond en verzocht dezen dank te willen overbrengen aan zijn directie. Besloten werd op 2den Kerstdag een tocht op de schaatsen te maken. Wat in den oorlog van 19141918 onmo gelijk was, is thans aan de orde van den dag. Men leze slechts wat zich in Spanje cn in China afspeelt. Vroeger bepaalde het luchtgevecht zich tot de fronten. Thans ls de oorlog geen legeroorlog meer. doch een totale oorlog. De totale oorlog bedreigt In even sterke mate de burgerbevolking als de militairen. Het gaat er om het moreel der burgerbe volking te vernietigen; de stelselmatige ontreddering van het achterland, het ver woesten van levensmiddelen- en munitie transport. Men is nooit veilig: een zware bommenwerper, die van plan is belangrijke militaire of burgerlijke doeleinden te bombardeeren, is genoodzaakt uit zelfbe houd, waai* dan ook. zijn last te laten val len. wanneer hij door de snelle jachtvlieg tuigen wordt achtervolgd. Op bedreigde punten hebben wij afweergeschut, dat 10.000 m. hoog reikt, doch eens vallen pro jectielen die hun doel hebben gemist op de aarde terug. Doch dit beschermt ons niet voldoende. Wij moeten ns zelf be schermen, zooals wij ons trachten te beschermen tegen het verkeer, het water, brand, en zelfs tegen het risico van den dood. De staat kan dit alles niet doen. Wij zijn op ons zelf aangewezen. In September toen de corlog vcor den drempel stond, waren we op niets voorbereid. Dat moet voor de toekomst anders worden. Wat iieeft de school er nu mee te maken? Alles! In oorlogstijd blijven practisch al leen de moeders met de oudere kinderen thuis. Doch de kinderen gaan weer naar school. Het dagelijksch leven moet zooveel mogelijk zijn gewonen gang gaan. Doch nu komt er luchtalarm, terwijl de kinderen in school zijn. Moeten wij nu de kinderen maar gauw in massa de straat op sturen? Doch op straat heersc-ht de paniek en de Op den zolder dus een laag van 10 k 15 cm. zand uitgespreid en een schop met een asbestplaat bij de hand. Tenslotte deelt spr. nog heel veel mee over traangas, nlesgas, verstikkende gassen en blaargassen, die hij alle in hun werking schetst. Het gesproken woord werd hierbij toegelicht door een aantal lantaarnplaat jes, die een gruwelijk beeld gaven van de vernietigende werking, welke de zwaarste gassen op het menschelijk organisme uit oefenen, werkingen, die met gruwelijk lij den van de slachtoffers gepaard gaan. Zoo mogen we hopen, dat de voordracht van den heer van der Neut. die we zeer kort weergaven, zeer velen de oogen ge opend heeft voor de ellenden van het luchtgevaar en de middelen, welke dien stig zijn de gevolgen er van zooveel moge lijk te beperken. Nadat gasmaskers waren getoond en nog een proef met traangas was genomen, dankte de voorzitter van de Oudercommis sie de heer J. Boom den spreker voor zijn hoogst leerzame uiteenzettingen. Tengevolge van de gladheid is de 54- jarige mej. v. d. L.. wonende aan de Uiter stegracht nabij de Pelikaanstraat geva'len waarbij zij het linkeronder'ceen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Zie kenhuis. DE WERKLOOSHEID. I EflJ. 4en Gemeentelijken Dienst, voor Sociale ken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3: Behan gers 34; Betonvlechters 33: Betonwerkers 70; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 2; Glazen- wasschers 14; Granietwerkecs 15: Grondwer kers 122; Helers 2; Metselaars 108; Opperlieden 114: Schilders 266; Sloopers 8; Steenhouwers 2; Straatmakers 11. Hulp-Straatmakers 13; Stucadoors, Witters 76; Timmerlieden 256; Uit voerders 11; Voegers 22; Ongesch. Bouwvakarb. 18. Totaal 1201. Fabrieksarbeiders' Lompensorteerders 19; Bleekers 19; Vellenblooters 3: Vuurwerkma kers 1; Steenfabr. Arb. 103; Zeepfabr. Arb. 4; Ongesch. Fabr Arb. 65; Totaal 214. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 75; Rei zigers. Colp. 43; Winkelbedienden 25; Etaleurs 4; Incasseerders 18; Musici 7; Onderwijzers 1; Verplegers 1; Overheidspersoneel 8. Totaal 182. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 12; Kell- ners 65: Koks 7 Totaal. 84. Houtbewerkers: Beddenmakers 4: Houtbe werkers 67; Kistenmakers 10; Kuipers 6; Lijstenmakers 3; Mandenmakers 1; Meubel stoffeerders 17; Meubelmakers 34; Polltoerders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 35. Totaal 180. Kleermakers: Kleermakers 73; Kappers 6; Schoenmakers 18. Totaal 97. Land- en Tuinarb: Bloemisten 41; Landar- Heden behaalde onze stadgenoote mej. A. T M. Swierstra te Den Haag het diplome Fransche Conversatie. Zij is leerlinge van het Instituut Pont alhier. vlngez. Med.) (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) SCHOOL ZUIDSINGEL. Ouderavond. 5531 (Ingez. Med.) LEIDSCHE KCNSTVEREENIGING. Tentoonstelling H. P. Bremmer. In ae Lakenhal is hedenmiddag een ten toonstelling geopend van Fransche en Ne- derlandsche schilderkunst uit de 19e en 20e eeuw uit de collectie H. P. Bremmer. welke expositie wordt gehouden onder auspiciën der Leidsche Ktmstvereeniging, Aan het openingswoord van den voorzitter, mr. J. Slagter. is het volgende ontleend: Spr begon met den dank der L.K.V.. te betuigen aan den heer H. P. Bremmer, uit wiens rijke collectie een keuze voor deze tentoonstelling mocht worden gedaan. Een groot en belangrijk tijdvak van de Wester- sche schilderkunst uit de 19e en 20e eeuw wordt door deze tentoonstelling omvangen, welke gaat van Michel, nog in het laatst der 18e eeuw geboren, die onder invloed van Rembrandt's landschappen een nieu we ontwikkeling van de Fransche schilder kunst inluidde tot van der Leek, wiens schilderkunstig kortschrift zich nog juist cp de grens van het visueel waarneembare beweegt. Daartusschen een rijke variatie, welke eens te meer duidelijk maakt, dat, vergeleken bij het overige Europa, de schil derkunst in deze twee eeuwen het schoonst en het rijkst heeft gebloeid in Frankrijk. B-lgië en Nederland. Het is de bedoeling van de L.K.V ge weest, met deze tentoonstelling niet alleen deze schilderkunst te eeren, maar ook den man. die meer dan iemand anders in ons land heeft gedaan voor den bloei van en het begrip voor beeldende kunst, H. P. Bremmer. Door zijn vele publicaties, zijn onderwijs, zijn gestadig geestdriftig woord en zijn scherpe analyse heeft hij in een tijd. toen de kunstcritiek voor een groot deel in handen was van onbevoegden, baan gemaakt voor degenen, voor wie het waard was baan te maken: daarbij denkt men in de eerste plaats aan Van Gogh. Het was Bremmer, die het eerst ons den w?g naar Van Gogh heeft gewezen. Er is altijd verschil van meening geweest over d" vraag, of de wijze van kunstbeschou wing. zooals Bremmer die voorstaat, juist of niet juist, volledig of niet volledig is. Het komt spr. echter voor, dat dit iets van secundair belang is, wanneer men de be t-eekenis van Bremmer wil nagaan. Brem nier staat niet of valt niet met de methode van zijn kunstbeschouwing, maar staat in de wereld als een groote figuur, die ver heldering bracht in de begrippen van dui zenden over beeldende kunst, die ook dui zenden de geestdrift voor deze kunst schonk: die ons dingen leerde zien. waar voor wij blind waren en die ten slotte zijn stempel heeft gedrukt op tal van groote en kleine openbare of particuliere verzamelin gen van beeldende kunst in het algemeen. In welk museum van moderne beeldende kunst men ook komt, nooit zal men den Invloed van Bremmer missen. Er is dit jaar met groote plechtigheid op de Veluwe het museum geopend, waarin een deel van de voormalige collectie Kröl- ler-Müller is gehangen. Daarbij is aan Bremmer niet de eer gedaan, die hem toe komt. Zijn naam is niet of nauwelijks ge- ncemd. Toch was het Bremmer, die deze u>rt-mate belangrijke collectie bijeenbracht zij het niet met zijn eigen geld. Dergelijke fh 'ers zouden onherstelbaar zijn, wanneer in inierdaad veel belang hechtten aan off cieele redevoeringen. Moge Bremmer dr^ om we'cn, dat, duizenden Nederlanders tot hem opzien als tot een groote figuur, die ruim van geest, vol innerlijke vrijheid, met scherpen blik. tegelijk koel analysee- rend en hartstochtelijk bewogen ons de groe -te goederen van de menschheid tot een -—u bezit h-'eft gemaakt. Eirr' - -dag a.s. herdenkt de heer L. Leen' e Seinhuiswachter bij de Neder- ia" -'m Spoorwegen en d enstdoende op het station alhier den dag. dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Gisteravond was door de Oudercommissie een gecombineerde Ouderavond voor de Scholen Zuidsingei A en B georganiseerd. De vergadering werd geopend door den heer A. van der Neut, hoofd van School A, die de aanwezigen, in grooten getale opge komen ondanks het slechte weer, van harte welkom heette. Ten gevolge van het be danken wegens drukke werkzaamheden van den heer Ginjaar, werd bij acclamatie de heer Overdijk als diens opvolger be noemd, terwijl de altijd parate en werk zame fiëër W. NeuteSöèm op dezelfde wijze in de commissie werd herkozen. Door den secretaris den heer van Leeuwen werden vervolgens de notulen gelezen, die onver anderd werden vastgesteld. Daarna zongen de kleintjes uit de 3de klasse, leerlingen van mej. J. Hilarius. die op de piano bege leidde, een aantal aardige liedjes De hoofdschotel was de causerie van den heer Van der Neut over luchtbescherming. Aan het begrip luchtbescherming zit zooveel vast. aldus spreker, dat de stof niet in een'paar uren te overzien ls en luchtbe scherming op de scholen is van dit alles een belangrijk zelfstandig onderdeel. Over het algemeen hebben de menschen te Lei den er niet veel belangstelling voor, terwijl die belangstelling toch dringend noodlg ls, al is te hopen, dat de bittere werkelijkheid van luchtbescherming ons gespaard moge blijven. Vooral ons land en België, de beide dichtstbevolkte landen van Europa, dienen zich op het luchtgevaar voor te bereiden en zelfs als onze vooraf te nemen maatrege len In de tijden der rauwe werkelijkheid slechts 1 pet. effect mochten hebben, wa ren ze reeds verantwoord. kinaeren worden vertrapt, want ieder denkt slechts aan één ding: zelfbehoud. Bij het bombardement van Nanking waren onder de 16.000 slachtoffers 10.000 kinderen tengevolge van de paniek. Er moet alles gedaan worden om de paniek te voorko men Dit vraagstuk ls voor Leiden ontzaglijk moeilijk. Er is nu hier een commissie ge vormd onder voorzitterschap van den heer Vriend om dit vraagstuk te bestudeeren. Voor iedere school wordt een leider aan gewezen en ingeval van nood zal men zich aan diens instructies terecht blindelings hebben te onderwerpen. Orde en rust die nen tot eiken prijs te worden gehand haafd. De Oudercommissies zullen zich ook bij deze organisatie verdienstelijk kunnen maken. Na de pauze besprak de heer van der Neut de onderdeelen van het luchtgevaar: de brisantbom, de brandbom en het gas. Het grootste 'gevaar geeft de brisantbom, die we hebben in gewicht van 8 tot 1500 kg. Een bom van 8 kg., die bij treffen In 1200 scherven uiteen vliegt, vernietigt alle leven dat ongedektLs. binnen een straal van 25 m. en de bommenwerper ls in staat in 10 seconden een terrein van een H.A. volkomen te bestrijken. Neemt men daar bij ln aanmerking, dat de bommenwerpers gewoonlijk ln escadrille vliegen, dan be grijpt men wat de uitwerking ls. Wat moet nu doen? In ieder geval van de straat. Dekking zoeken in de schullloop- eraven of anders in huis gaan liggen tegen de hoeken van de muren. Spr. vertelt, thans iets van de uitwerking van zwaar dere bommen, die huizen en geheele blok ken verwoesten. Voor de zwaarste bommen behoeven we ons gelukkig niet bang te maken. Die worden alleen gebruikt tegen doelen van groote beteekenls, want bom men zijn duur! Daarna vertelt spr. een en ander over de brandbommen en hun samenstelling. Zij ontwikkelen een enorme hitte, dooh kun nen met zand worden gedoofd. Blusschen met water is vruchteloos, ter wijl daarbij bovendien het uiterst giftige koolwaterstofgas ontstaat. SCHAATSWEDSTRIJDEN VAN C.G.W. Gistermiddag werden op het Rapenburg onder zeer groote belangstelling bovenge noemde wedstrijden gehouden, welke o.m. werden bijgewoond door den beschermheer, den heer De Korver, den Praeses Collegii L.S.C., het bestuur der Leldsche Studenten- IJsclub en vele corpsleden. Voor den aanvang werd aan alle deelne mers en baanvegers door de Leidsche IJs club een blik erwtensoep aangeboden. De eerste prijs was beschikbaar gesteld door de Leidsche Studenten-IJsclub, de 2de en 3de prijs door den Praeses Collegii. den heer Vlielander Hein en den heer Meester; de andere prijzen waren geschonken door den beschermheer en corpsleden. De wedstrijden hadden een vlot verloop. De jury bestond uit de heeren Vlielander Hein, Aberson, Kingma. Kolf en Crama. Voordat de prijzen werden uitgereikt bracht voorzitter v. d. Velden dank aan allen, en in het bijzonder aan den organi sator J. Crama, die kans had gezien om binnen drie dagen deze wedstrijden voor te bereiden. De prijzen bestonden uit klee- dingstukken en levensmiddelen De uitslagen luidden: Hardrijden: 1ste pr. v. Laar fwollen deken); 2de Wassenaar. 1 paar schoenen;- 3de Geeve. 1 paar hand schoenen; 4de W. de Wit; 5de C. Batelaan; 6de J. Riethoven;,7de J. van Veen; 8ste De Tombé; 9de Westbroek; 19de Lamboolj; 11de Ouwerkerk; 12de Vijlbrief; 13de Hoek; 14de H. Zuidema; 15de v. Eek; 16de Rodenburg; 17de Kooreman; 18de Crama Sr. Sehoonrijden: 1ste prijs Öuwerk: 2de pr Geeve; 3de pr. v. Eek. Veteranen: 1ste prijs C. Biesbroek; 2de pr. Linsohoten; 3de pr. Meljers; 4de prijs J van Veen. belders 52: Tuinlieden 29: Warmoezlers 14; Ongesch. Landarb. 6; Totaal 142. Metaalbewerkers: Bankwerkers 85; Bllkbe- werkers 32; Brugersmeden 34; Electrlclena 44; Gasfitters 15; Gasmetermakers 2; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 4; Isoleerders 4; Kettingsmeden 16; Klinkers 11; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 12; Loodgieters 47; Machinisten 16; Metaalboorders 3; Metaal draaiers 3; Metaalslijpers 3; Metaalzagers 1; Modelmakers 2; Monteurs 30; Planostemmers 5: Polijsters 2; Ponsers 4; Rijwielherstellers 12; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5; Stokers 23; Tegenhouders 12; Hulp-Verw. Mon teurs 14; Voorslaanders 6; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 7; Wagenmakers 3; IJzerwerkers 54; Zandvormers 5; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 47. Totaal 579. Sigarenmakers: Sigarenmakers 20: Sigaren- sorteerders 1; Sig Strippers 3. Totaal 24. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 5; In genieurs 1; Teekenaars 10; Werkmeesters 9. Totaal 26. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk kers 20; Kluwers e.a. 8: Luikers 9; Plaatsnijders e.fi. 8: Spinners 41; Spoelers 2; Sterkers 3; Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 4; Wevers 72; Wolbewerkers 34; Ongesch. Textielarb. 60. Totaal 269. Transportarbeiders: Emballeurs 5; Chauf feurs 139; Exp. Knechten 23; Koetsiers 11; Loopknechten 35; Magazijnknechten 65: Schip pers 99; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 7; Transportarbeiders 65; Losse Arbeiders 491. Totaal 958 Typografen: Boekbinders 16; Boekdrukkers 11; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 4; Let terzetters 28; Steendrukkers 1. Totaal 65 Voedlngsmtddelenarb.: Bakkers 89; Ovenlaten 3: Slagers 60; Suikerwerkers 17; Wljnkoopers- knechten 12; Zoutzleders 1; Zulverberelders 6; Ongesch. Fabr. Arb. 48. Totaal 236. Vrouwen: Analysten 1: Kapsters (leerl) 1; Naaisters 7: Winkeljuffrouwen 14; Serveersters 1: Buffetjuffrouwen 1; Kantoorbedienden 27; Verpleegsters 3: Biologen 17 Bedrijfsleidsters 1: Teekenaressen 1: Onderwijzeressen 2; Ass. en Hulshoudsters 12: Dagmeisjes 9; Dienstboden 2; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 39 Fabr Arbeidsters 6; AVO. 6. Totaal 136. Alg, totaal (w.o. 6 werkverschaffing) 4392 23 December 1937 5007 23 December 1936 5003 Ben. 32 Ged. Werkloozen en 461 vorst werk- loozen. Tengevolge van het breken van een rijdraad van den electrischen trein, onder de gemeente Voorhout, heeft het treinverkeer tusschen Leiden-Amster- dam en omgekeerd vanmorgen van 8 uur tot 9.20 uur volkomen stilgestaan. Noch uit de richting Amsterdam, noch uit de richting Leiden kon een trein de plaats van de breuk passeeren. Het spreekt vanzelf, dat tallooze reizi gers door deze stagnatie ernstig gedupeerd werden. Door de spoorwegautoriteiten wer den onmiddellijk maatregelen genomen om de reizigers, zij het dan met groote ver traging. naar hun plaats van bestemming te vervoeren. Alle treinen uit de richting Rotterdam werden aan het station Lelden opgehouden. De reizigers voor Amsterdam liet men hier in den trein naar Utrecht overstappen om ze vandaar verder naar de hoofdstad te vervoeren. ZIJ die naar éên der tusschen Leiden en Amsterdam liggen de plaatsen moesten, werden toevertrouwd aan de zorgen van de N. Z. H. T. M„ die aoor dezen maatregel plotseling een zeer groote stroom passagiers kreeg te verwer ken. Men heeft al het mogelijke gedaan om dit massavervoer zoo snel mogelijk te verwerken, doch het spreekt wel vanzelf, dat waar de N. Z. H. T. M. ook door sneeuw en vorst met groote moeilijkheden te kam pen heeft, sommige reizgers wel eens lan ger moesten wachten dan hun aangenaam was. De reizigers Amsterdam—Rotterdam werden eveneens via UtrechtLeiden ver voerd, terwijl de passagiers uit Haarlem en andere tusschenliggende gemeenten weer voor rekening van de N. Z. H. T. M. kwa men. Inmiddels was men te Voorhout met man en macht aan het werk gegaan om de storing zoo snel mogelijk op te heffen. Te 9 uur 20 .was men zoover gevorderd dat de treinen, hoewel met flinke vertragingen, weer konden passeeren. Ook gisteravond is er een ernstige sto ring op het baanvak AmsterdamLeiden geweest, veroorzaakt door het breken van een rijdraad bij Hlllegom. Enkele treinen kwamen met ruim een half uur vertraging aan het station Leiden aan, daar bij Hll legom over enkel spoor moest worden ge reden Van 5 uur tot half acht heeft deze storing geduurd. Doch ook na dien tijd reden de treinen nog zeer onregelmatig. Ook de trams hebben met groote moei lijkheden te kampen, zoo zelfs dat af en toe van een dienstregeling niet meer ge sproken kan worden. Toen gisteravond om kwart voor acht de versnelde tram van de N. Z. H. T. M. op de Korevaarstraat uit Den Haag aankwam, bleek dat gedurende de rit, de beugel bo ven het achterste rijtuig gebroken was. Daar de tram op e'.gen gelegenheid niet meer naar het station kon rijden, werd de stadstram die toevallig passeerde voor de defecte tram „gespannen" en werd de pa tiënt naar de remise gesleept. NADERE WIJZIGING VAN DE BE PALINGEN DER ARBEIDSWET 1919. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet tot na dere wijziging van de bepalingen der ar beidswet 1919 betreffende den arbeid ln broodbakkerijen. De minister stelt voor. het eerste lid van artikel 35 der arbeidswet ln dien zin te wijzigen, dat de bakkersarbeld op algemeen erkende christelijke feestda gen wordt verboden. Alleen wanneer de Tweede Kerstdag op Dinsdag of op Zaterdag valt, zal het verbod van ar beid op den tweeden feestdag niet te hand haven zijn en zal dus een uitzondering ge maakt moeten worden. Evenals thans reeds op het verbod van bakkersar.beid op Zon dag, worden ook op het verbod van bak kersarbeld op de genoemde feestdagen voor het hoofd of den bestuurder enkele uitzon deringen gemaakt, terwijl tevens in be paalde gevallen het verrichten van banket bakkerswerkzaamheden op dezt: feestda gen mogelijk wordt gemaakt. De meerderheid in het georganiseerde bedrijf acht het voorts gewenscht, het aan- vangsuur op Zaterdag en op de daarmede overeenkomende dagen op 3 uur des voor middags te stellen. Wel werd deze meening niet door allen gedeeld, doch van overwe gend bezwaar ten deze was in elk geval geen sprake De minister meent, dat Inwil liging van dezen wensch geboden wordt door het bedrijfsbelang en dat nlet-lnwil- liginë daarvan schade beteekent zoowel voor de betrokken groenen van producen ten als voor den verbruiker. In de practijk ls voorts gebleken, dat verscheiden joodsche bakkers van hun lidmaatschap van een Israëlietlsch kerk genootschap gebruik maken om den niet- Israëlietischen bakkers op Zondag een on eerlijke concurrentie aan te doen. zonder dat deze Israëlieten zich ten opzichte van de broodberelding aan den Joodschen ritus houden. Om dezen joodschen bakkers, die uit den vard der zaak gewoonlijk oeen wetsge- trouwe Israëlieten tot hun klanten reke nen en hun debiet ln hoofdzaak vinden onder de nlet-joden, die op Zondag versch brood begecren, bedoelde oneerlijke mede dinging onmogelijk te maken, is het ge wenscht de bepalingen van artikel 36 uit sluitend te doen gelden voor die broodbak - kerljen, voor welke 'zij ln het leven zijn geroepen, n.l. de broodbakkerijen, waarin de brood bereiding onder rabbinaal toezicht of onder rabbinale controle plaats vindt. In verband hiermede wordt een wijziging van het eerste lid van artikel 36 der ar beidswet 1919 voorgesteld. Tevens wordt het tweede lid van dat artikel aangevuld met een overeenkomstige bepaling voor de joodsche feestdagen als ten aanzien van de christelijke feestdagen in artikel 35, eerste Ud, onder b, is voorgesteld. Het euvel heeft zich ook voorgedaan, dat men bakkersgezellen hun arbeid ln de broodbakker!) deed onderbreken, om hen gedurende die onderbreking te belasten met het rondbrengen van brood, of hen in de gelegenheid te stellen als zelfstandig slijter op te treden, terwijl op de arbeids lijst deze onderbreking als rusttijd vermeld stond. Het ls uiterst moeilijk een dergelijke overtreding van de arbeidswet, welke een zeer langen werktijd ten gevolge kan heb ben, te constateeren. Ten einde in de toe komst dit euvel tegen te gaan, wordt voorgesteld aan artikel 40 der arbeidswet 1919 een nieuw derde lid toe te voegen, dat de tijdruimte, gelegen tusschen het begin en het einde van den werktijd, begrenst. e ruggegraat van elk goed reclame-plan DE STEMMEN STAAKTEN. In de hedenmorgen gehouden Raadsver gadering van Warmond, waarin behandeld nerd het uitbreidingsplan dier gemeente men zie elders in dit blad staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. met 3—3 st. Afwezig was de heer den npnne. Vóór stemden de belde wethouders en de heer Weyers. In de eerstv. Raads- •ypj^aderlng ral opnieuw gestemd worden. DE POSTVLUCHTEN. De „Buizerd" ls heden van Indlë komend om 12.19 uur op Schiphol geland.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2