BUITENLAND LEIDSCH DAGBliD - Vierde Blad Vrijdag 23 December 1938 Algemeene Toestand De begrooting aangenomen Hertogin van Atholl verslagen HONIG's KEUKEMSTROOPó6JgiSvtó^/ Arrestaties in Noord-Ierland Laat de kans niet voorbijgaan De verscherping Joden wetten der Verscherping der Duitsch-Amerikcansche betrek kingen Frankrijk en Italië Ciano naar Belgrado. De Duitsche zaakgelastigde te Washington. Thomsen, heeft krachtig bij den onderstaatssecretaris van bui- tenlandsehe raken, Summer Welles ge protesteerd tegen de ..beleedigende ver klaringen". welke Ickes te Cleveland heeft afgelegd. Bedoeld ls de rede welke de Amerikaan- sche minister van b.nnenlandsche zaken onlangs gehouden heeft oo een door de Israëlletische vereeniglng te Cleveland ge organiseerd banket, waar Ickes moree'en en ma.berlee'len steun vroeg voor die duizen den ongelukkige Joden, die bestolen en ge marteld zijn door een brutalen dictator". De Duitsche Ders in hevig ontslemd over deze uitlating. Volgens de ..Voelk.scher Beobachter" wil Ickes zijn land ln een soort oorlogstoestand tegenover Duitschland plaatsen en aansturen oo een breuk in de relaties der belde landen. „Gelukkig", vervolgt het blad, dat men van andere ztide iuist naar een opheldering van de betrekkingen tusschen beide mo gendheden begint te verlangen". De ..Angrlff" verwijt Ickes dat hij heeft voorgesteld aan Duitsche schenen het recht te ontnemen, postpakketten van Amerika naar Europa te vervoeren, ..Tot dusver" aldus de -Angrlff" .ken merkten de hatelijke manifestaties van Ickes zich door een laaghartlgen laster. Thans begint Ickes belachelijk te worden" Summer Welles heeft den Dultschen zaakgelastigde medegedeeld, dat de op merkingen van Ickes de meening ver tolkten van de overgroote meerderheid van het Amerikaansche volk dat diep geschokt was door de jongste gebeurte nissen in Duitschland. De verklaring van Welles aan Thomsen was gesteld in krachtige en onverzoenlijke bewoordingen, zooals de Vereenigde Sta,en in diplomatieke besprekingen met een be vriende regeering zelden gebruiken. Welles waarschuwde Thomsen, dat uit.ngen van publieke verontwaardiging zooals van Ickes onvermijdelijk waren. Hij zeide verder, dat. zoolang de aanvallen op Amerikaansche autoriteiten voortduurden. Duitschland en de Duitsche regeering niet het recht had den te veronderstellen, dat aanvallen van denzelfden aard in de Vereenigde Staten n e. zouden voortduren. Welles verklaarde dat zoolang de aanvallen in de Duitsche pers, die ongetwijfeld door de Duitsche autoriteiten werden goedgekeurd, voort duurden. hli een Duitsch protest tegen de rede van Ickes niet op zijn plaats achtte Toen Thomsen hier tegenin bracht, dat naar zijn meening de in de Duitsche pers gepubliceerde kritieken niet vergeleken konden worden met de kritiek van een lid van het Amerikaansche kabinet, zelde Wel les, dat hij de laatste paar maanden op merkingen had gelezen van Duitsche regee- ringspersonen. welke vernederend waren voor president Wilson en hij gaf Thomsen te verstaan, dat deze moest Inzien dat de nagedachtenis van Wilson bij het Ameri kaansche volk ln hoog aanzien stond en dat dergelijke aanvallen Amerika diep had den geschokt. A.an het einde van het onderhoud gaf Welles als zijn persoonlijke meening te ken nen. dat het niet bevorderlijk was voor de goede verstandhouding tusschen de volken der wereld, wanneer eenlg land in het openbaar beschuldigingen uitte tegen een ander land. Deze afwijzing wordt ln diplomatieke kringen beschouwd als het zwaarste echec, dat Duitschland ln zijn betrekkingen met de Vereenigde Staten de laatste tien jaar heeft geleden. In dezelfde kringen merkt men tevens op. dat de Amerikaansche hou ding ten aanzien van de totalitaire landen zich steeds scherper afteekent. Algemeen is men van oordeel, dat de Amerikaansche regeering niet de vlag voor de dictaturen zal strijken en dat de Vereenigde Staten meer en meer een leidende positie innemen ln de lnternatlnale politiek. Deze positie, zoo merkt men tevens op, brengt een ver hoogde verantwoording mede en noopt tot een herbewapening op nieuwe schaal. De filmacteurs Raymond Massey en Wal ter Huston en de journaliste Dorothey Thompson die Maandag toespraken hebben gehouden waarin zt1 een hulpactie in theaterkringen ten behoeve van de Jood- sche vluchtelingen aanbevalen, hebben naar de ..New York World" meldt, dreig brieven van anonieme voorstanders van het nationaal-socialisme ontvangen. Inmiddels hebben de senatoren King en Hatch hun Instemming met de verklaring van Welles betuigd King, die een vooraan staand aanhanger van Roosevelt ls. zeide: wegens de verdorven en beestachtige ver volging der Joden in Duitschland ben ik er een voorstander van om de diplomatieke betrekkingen met dit land te verbreken en er geen handel meer mede te dry ven Hatch, eveneens een vooraanstaand demo craat, zelde: „Ik geloof dat Ickes de gevoe lens van het Amerikaansche volk heeft ver tolkt". Ook de Amerikaansche bladen keuren de door Welles aangenomen houding goed. In welingelichte kringen te Washington ge looft men. dat het incident rondom Ickes zuiver te beschouwen is a's een uit de reeks gebeurtenissen der laatste dagen welke duiden oo een straffere nolitlek tegen de mogendheden van het and-komintern pact. Andere gebeurtenissen van dezen aard waren: het verleenen van credieten aan China en het zenden van levensmiddelen naar Spanje. Pittman, de voorzitter van de Ameri kaansche senaatscommissie van buiten- landsche zaken, heeft de volgende verkla ring gepubliceerd: „1. Het volk der Vereenigde Staten houdt niet van de regeering van Japan. 2. Het volk der Vereenigde Staten houdt niet van de regeering van Duitschland. 3. Het volk der Vereenigde Staten is naar mijn mecning tegen iederen vorm van dic tatoriaal bewind, hetzij communistisch of fascistisch 4 Het volk der Vereenigde Staten heeft het recht en de macht, de moraliteit en de rechtvaardigheid, in overeenstemming met de met ons gesloten vredesverdragen, te doen eerbiedigen en het zal dit ook doen Onze regeering behoeft geen militair ge weld te gebruiken en zij zal dit ook niet doen. als het niet noodig is" Pittman verklaarde nog tegenover ver slaggevers, dat hij zlin opmerkingen had gemaakt als een „nuttige vaststelling der feiten" Zij gaven zijn eigen persoonlijke inzichten weer. en hij had ze niet geuit In zijn hoedanigheid van voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche za ken. Pittman voegde hier nog aan toe. dat zijn opmerkingen niet waren Ingegeven door eenige recente Internationale gebeur- teis. Met het ongeldig verklaren der overeen komst met. Frankrijk van 1935 eischt Italië inmliciet de „koloniale compensaties" op. welke vastgelegd waren in het verdrag van Londen van 1915. en het accoord van St. Jean de Maurlenne van 1917. Italië acht zich niet meer voldaan door de concessies van de overeenkomst en stelt officieel de kwestie der Italiaanscbe eischen. vóór de aankomst van Chamberlain te Rome. -aarmede het klaarblHkelilk een grond slag voor de Tta'iaansch-Brltsche bespre kingen wil vormen. De „Petit Parlsien" schrijft: Mussolini heeft de Fra"vh-Itallaansche overeen komsten ongeldig verklaard. De Romeln- sche diplomaten zullen thans oneetwllfrid voorstellen formuleeren. welke het voor naamste onderwem van gesprek rullen vormen met Chamberlain, wanneer deze ln de tweede hel'! van Januari de eeuwige stad bezoekt.. De Fransche regeering zal zich strict van elk Initiatief onthouden. Het ..Journal": de Fransche regeering heeft van tevoren de deur voor eanltulatles gesloten. Geen duimbreed grondgebied zal worden 3fgestaan. Die woorden vinden hun steun in een legermacht welke ln staat ls cic'o te doen eerbiedigen, alsmede ln de solidariteit van Engeland. De ..Eoooue": men moet te Rome wel weten, dat de opofferingen welke Frankrijk zich ln 1935 heeft getroost, zijn vroegere verplichtingen verre overtroffen en dat, indien Italië de overeenkomst Laval- Mussollni niet meer geldig acht. men een voudig terugkeert tot den „status quo ante". De ..Figaro": als Rome de overeenkom sten. welke het geteekend heeft, niet gel dig acht. achten wii het van onzen kant absoluut nutteloos nieuwe overeenkomsten te sluiten. De „Populaire": het beste middel voor de Fransche regeering om de crisis snel en zonder schade te sluiten is, Mussolini on verwijld het bewijs te leveren van zijn onvoorzichtigheid door de voorrechten der Italianen in Tunis te bekorten. De ..Republique": noch Tunis, noch Djibouti, noch een ander stuk grondgebied zal worden afgestaan Geen enkele onder daan van het Fransche rilk zal vreemde ling worden, geen enkel nieuw voorrecht zal verleend worden. Alle Franschen zijn het op dit punt eens. Naar Havas uit Rome meldt, wordt daar thans bevestigd, dat Clano zich binnenkort naar Belgrado zal begeven om met de lei dende Joegoslavische persoonlijkheden overleg te plegen. De Zuid-Slavische bladen maken van deze reis melding door middel van tele grammen uit Berlijn, waarin wordt ver klaard. dat te Berlijn Ciano's bezoek aan Belgrado wordt verklaard als „een aanwij zing van een zekere Hongaarsch Joego slavische toenadering, binnen het kader van de spil Rome—Berlijn en als een logisch gevolg van Clano's bezoek aan Boedapest". FRANKRIJK. De Kamer heeft de debatten voortgezet over de begrooting. Aan de orde kwam speciaal het artikel betreffende de buitengewone nationale bij drage van 2°/» der loonen en salarissen. Bij de stemming over dit artikel ls de egeering opnieuw ln de meerderheid ge bleven. Vóór stemden 322, tegen 265 afge vaardigden, terwijl drie en twintig zich van -temming onthielden. Het kabinet had slechts een amende ment aangenomen, waarbij de laagste loo nen uitgezonderd worden. Aan het einde van de zitting heeft de regeering de kwestie van vertrou wen gesteld over de totale begrooling. Met 366 tegen 229 stemmen bleef het kabinet hierbij in de meerderheid. DUITSCHLAND. Goebbels ziek. Rijksminister Goebbels ls lijdende aan acute buikgriep en zal eenige dagen het bed moeten houden Bij het volks-kerstfeest vanavond zal hy als spreker vervangen worden door Hiigenfeldt. ENGELAND. Het parlement op reces Toen Ohamberiain in het Lagerhuis de resolutie Indiende, om het Huls tot 31 Jan. te doen uiteengaan, tenzy het openbaar be lang vroegere bijeenkomst noodig zou ma ken. voegde hy hier glimlachend aan toe: Het verheugt my te bedenken, dat, wat de gevaren van dezen tijd ook mogen zijn. er geen reden ls om aan te nemen, dat wy van dezen voorzorgsmaatregel gebruik zul len moeten maken." Nadat Attlee en nog enkele leden der laboair-oppositie uiting gegeven hadden aan de vrees, dat het huis niet tijdig byeen zou worden geroepen, als zich byzondere om standigheden zouden voordoen, werd de motie met algemeene stemmen aangeno men. Chamberlain zal de Kerstdagen op Che quers doorbrengen, terwijl Halifax zich naar zyn buiten in Yorkshire zal begeven. Klngsley Wood en Hore Bellsha gaan naar Frankrijk, terwijl Burgin en Anderson ln Zwitserland Kerstmis willen vieren. Gisteren ls een tusschentijdsche verkie zing gehouden ln het Schotoche district Kinross en West Perthshire. De conservatieve candidaat Mc Nalr Snadden kreeg 11.806 stemmen en de hertogin van Atholl. onafhankelijk can didaat, 10.495 stemmen. McNair Snad den is dus met een meerderheid van 1313 stemmen gekozen. By de laatste verkiezing in dat district werd de hertogin van Atholl als conserva tief cand daat gekozen met 15.238 stem- 6819 invez Mcu men tegen een liberaal candidaat. Haar meerderheid was 5169 stemmen. De her togin van Atholl heeft zich echter tegen de politiek van minister-president Chamber lain verklaard, haar conservatieven zetel in het Lagerhuis opgegeven en zich als onaf- hankeiyk candidaat in haar district her kiesbaar gesteld. De liberale candidaat had zich teruggetrokken, zoodat de conserva tieve candidaat haar eenige tegenstander was. De thans 60-jarige hertogin zat sedert 1923 in het Lagerhuis. RADIP Het ministerie van blnnenlandsche zaken van Noord-Ierland heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het volgende wordt bekend gemaakt: „Het was de politie ter oore gekomen, dat het Iersclie republikelnsche leger plannen had beraamd voor aanvallen op personen, die vooraanstaande func ties belileeden en op regeerings- en andere eigendommen, te plegen ln de dagen van Kerstmis en Nieuwjaar. Om de volvoering van zulke uitwassen en de ernstige ordeverstoringen, die er uit zouden voortvloeien, te voorkomen, had de regeering geen andere keuze dan de be kende leiders en de vooraanstaande leden van deze onwettige organisaties te ar resteeren en te interneeren. Daartoe werd besloten en Ingevolge dit besluit zyn tot dusver 34 leiders en leden van de organisatie in hechtenis genomen." Laat zien, dat U graag op vrlendschappe- lljken voet met Uw klanten en zaken relaties wilt staan. Geef nog heden een hartelijke Nieuwjaarsannonce op. Grijp dit jaar de kans: wint „good-will" met een „handdruk per advertentie" ln ons blad van Zaterdag 31 Dec. a.s. 5628 De prils bedraagt voor advertenties van 1 tot en met 5 regels slechts 75 cent. Elke regel meer 15 cent. HONGARIJE. Vogens het ontwerp van wet op de Joden wordt als niet-Jood beschouwd ieder, die voor ten hoogste een kwart Joodsch bloed in de aderen heeft. Van de toepassing der Jodenwetten worden uitgezonderd de Joden, die ln den wereldoorlog gedecoreerd zijn of voor ten minste 50 procent invalide zijn. De minister van blnnenlandsche zaken kan hun, die de Hongaarsche nationaliteit na 1914 hebben verkregen, die nationaliteit ontnemen, tenzij de betreffende personen door bestaaosomstandlgheden gedwongen zijn in Hongarije te leven. Br zal een afzon derlijk kiesrecht komen voor de verkiezing van Joodsche afgevaardigden, die hoogstens 6 procent van het aantal afgevaardigden mogen uitmaken. Joden kunnen geen be trekking in de administratie van openbare ondernemingen krijgen, geen medewerking aan belangrijke dagbladen verleenen, geen directeur van schouwburg of bioscoop zijn, geen staatsmonopolie beheeren. In de in- tellectueele beroepen kunnen Joden slechts 6 pet. der betrekkingen bezetten. In de par ticuliere ondernemingen is de numerus clausus gesteld op 12 procent plus drie pro cent voor de Joden, die in den oorlog ge decoreerd zijn. Joden kunnen geen arbei ders- of patroonsorganisaties besturen. De wet zal volgens het ontwerp in vijf Jaar ten uitvoer gelegd moeten zijn. De regeeringspartij heeft het ontwerp niet zonder aarzeling goedgekeurd. De pre sident der partij weigerde de bijeenkomst te leiden, terwijl de minister van eeredienst Teleki, zich bij de stemming onthield. Men gelooft, dat het ontwerp vooral in den Senaat en bij zekere leidende kringen van het publiek op sterken tegenstand zal stuiten. De Hongaarsche geestelijkheid heeft zich reeds tegen het rasbeginsel uit gesproken. Men zegt, dat tenuitvoerlegging van het ontwerp in Hongarije, waar de Jo den een veel grootere plaats innemen dan in het vroegere Duitschland het geval was, tot onberekenbare gevolgen zou kunnen lelden. In den Senaat ls trouwens al scherpe cri- tiek geoefend op de regeeringspolltlek van Imredy. Szilacky verweet onder bijval der meerderheid, den minister-president, zijn tweede kabinet niet aan het hoogerhuis te hebben voorgesteld, noch de leden van het hoogerhuis ln kennis te hebben gesteld van den binnenlandschen en buitenlandschen politieken toestand. „Wij vernemen, dat represailles zijn ge nomen tegen politici, die, bewust van hun verantwoordelijkheden, ernstige onthullin gen hebben gedaan. De hervormingsont- werpen der regeering zijn bijna een spelen met vuur. De extremistische propaganda wordt versterkt. Wij geloofden, dat de re geering van Imredy rust en veiligheid zou verzekeren, maar wij constateeren, dat de eminente financieele en economische des kundige daar niet toe in staat is". VOOR ZATERDAG 24 DECEMBER. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. Kro-uitz. 8.00—9.15 Gram. muziek (ca. 8.15 Berichten) 10.00 Gram. muziek 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 12.15 Gram. muziek 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30— 2.40 Gram. muziek 2.45 Kinderuurtje (ca. 4.00 Kro-melodisten en solist (4.45—5.00 Gram. platen) 5.30 Esperanto-nieuws 5.45 Kro- Nachtege.alljes 6.15 Gram. muziek G.20 Journalistiek weekoverizcht 6.45 Berichten, gram. muziek 7.00 Berichten 7.15 Decla matie 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Be richten A.N.P., Kro-mededeelingen 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting 8.35 Gip- mofoonmuziek 8,45 KRO-Kamerorkest, solisten en gramofoonmuzick 10,15 Graino- foonmuziek 10,15 Gramofoonmuzick 10,30 Berichten ANP 10.40 Internationale sport- revue 10,55 Gramofoonmuzick 11.00—12,00 Adventsprogramma (gr. pl.) en declamatie. Hilversum II. 301,5 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—fr,00 VPRO 3,00 Gramofoonmuziek (ca. 8,16 Ber.) 10,00 Morgenwijding 10,20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven 12,00 Gramofoonmuziek (ca. 12,15 Ber.) 1,00 Orgelspel (In de pauze: Gram.pl.) 2.00 Causerie „Waarom met Kerstmis hulst, sparregroen en kaarsen" 2,203,00 Gramofoonmuziek 3.05 Reportage 3.30 Groninger Orkestvereeniglng (opn 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Esperftnto-Uit- zending 4.50 De Stem des Volks, de Arn- hemsche Orkestvereeniglng. en solisten (opn.) 5.30 Filmland 0,00 Orgelspel en zang 6.20 Friesche uitzending 700 VARA-Kalen- der 7,05 Oramofoonmuzlek 7.10 Politiek radiojournaal 7.30 Bijbelvertelllngen 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8,03 Berichten ANP. VARA-Varia 8.15 Voor schakers 8,16 VARA-orkest en solist 9.00 Causerie „OpnDuw de VARA vooruit!", hierna Gra mofoonmuzick 9,15 „En nuOké" 10,30 Berichten ANP 10,35 Communlty-Singlng (opn.) 11,00 De Ramblers 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Droitwich 1500 M. 11.20 BBC-Schotsch orkest 12,00 Radiotooneel met muziek 12,20 Pianovoordracht 12.50 Gramofoonmu ziek 1.20 Leonard! en zijn Weensch orkest en soliste 2,20 Orgelspel 2.50 Falkman en zijn Apache-orkest, en soliste 3,25 Het Blech strijkkwartet 4,00 Sportreportage 4,30 Harry Roy en zijn band en solisten 5,20 Radiotooneel met muziek 6.20 Berichten 6,50 Sportpraatje 7.05 BBC-orkest 7,50 Actueele uitzending 8,20 Variété-programma 9,20 Berichten 9,45 Amerikaansch over zicht 10.00 BBC-Theater-koor en -orkest en solisten 11.05 Declamatie 11.25—12.20 Billy Blssett en zijn Canadians en solisten. Radio-Paris 1648 M. 9,00, 10,00 cn 11,20 Gramofoonmuziek 12,30 Zang 1,05 Het Marlev-orkest 2,40 Gramofoonmuziek 2,50 Zang 3,30 Gramofoonmuziek 3.50 Zang 4,05 Gramofoonmuziek 5,00 Zang 5.15 5.20 en 7,15 Gramofoonmuziek 7,20 Fernand Warms' orkest 8,36 Planovoordracht 8,50 Kerstprogramma 10,50—10,55 Gramofoon muziek 11,20 Jo Bouillon's orkest 12,10- 1,20 Middernachtsmis 1,203,20 Dansmuziek. Keulen 456 M. 5,50 Gramofoonmuziek 6.30 Walter Raatzke's orkest 7.50—8,35 Het Danzlger Landesorkest 11.20 Omroepamuse- mentsorkest, vocaal kwartet en solisten 1.30 Gramofoonmuziek 3.20 Leo Eysoldt's orkest, en solist 5,20 Kinderkoor, orgel en zang 6,20 Klokgelui en Kerstmuziek 7,20 Toespraak 7,40 Jeugdkoor 8,20 Omroepkoor en -orkest en soliste 9,20 Het Rheinlsche Kamerorkest en soliste. (In de pauze' Radiotooneel) 11,20 1,20 Gramofoonmuziek. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gra mofoonmuziek 12,50 en 1,30 Omroepdansor- kest 1,50 Gramofoonmuziek 2,25 Orgelspel 2,50 Pianoduetten 3,05 Vervolg van 2,25 3,50 Vervolg pianoduetten 4,05 Gramo foonmuziek 6,20 Omroepdansorkest en solist 8,20 Omroepsymphonleorkest en soliste -r 9,00 Radiotooneel 9,40 Gramofoonmuziek 9.55 Vervolg concert 10.30—12.20 Gramo foonmuziek. 484 M.: 12,20: Gramofoonmuziek 12,50 en 1,30 Omroeporkest 1,50 en 2,55 Gramofoon muziek 3,20 en 3,55 Omroepklelnorkest 4,20 en 5,20 Gramofoonmuziek 5,35 Omroep orkest 5,50 Gevaert-Herdenking 6,35 Gramofoonmuziek met toelichting 7,35 Gra mofoonmuziek 8,20 Het Omroepkoor 8.50 Cabaret-programma 9,35 Jan Steurs' Mu sette-ensemble 9,50 Sarba-orkest 10,30 Omroepkoor en Kleinorkest. 11,05 Fud Can- drix en zijn orkest 11.20 Gramofoonmuziek 12,20 Middernachtsmis. Deutschlandscnder 1571 M. 7,20 Otto Dobrlndt's orkest <8,208,40 Toespraak) 9,20 Hoorberlcht 9,35 Fehse-kwartet 10.05 Berichten 10.20—11,20 Barnabas von Geczy's orkest en spreker. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DB R.O.V. RADIO-C TRALE. Voor Zaterdag 24 December. Ie Programma: Iederen dag van 8—24 uUT A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uui K.R.O., N.C.R.V. enz. 3e Programma: 8,00 Keulen 9,20 Parijs Radio 9,30 Radio PTT. Nord of div. 10.00 Parijs Radio 10,20 Radio PTT. Nord of div. 12,20 Brussel VI.—1,30 Keulen 2,55 Brus sel Fr. 3.10 Brussel VI. 3.35 Brussel Fr. 5,20 Keulen 7.40 Weenen of div. 8,20 Leupzig 9.20 Stuttgart 10,20 Brussel VI. 10,30 Brussel Fr. 11,10 Straatsburg of div. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Reg. 12.20 Droit wich 3,20 London Reg. 5,20 Droitwich 9 45 London Reg. 10.00 Droitwich 11,05 London Reg. 11,25 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. ZUID-AMERIKA. De conferentie te Lima Het ls thans duideiyk, dat de Pan-Ame- rikaansche conferentie waarschyniyk met zooveel tot stand zal brengen als men ge loofde. Belangrijke punten, zooals het voor stel tot vorming van een Amerikaansehen Volkenbond en coördinatie van tusschen Amerikaansche staten gesloten vredesver dragen zyn voor vyf jaar uitgesteld en de conferentie heeft het niet noodig gevonoen voort te gaan met de definitie van ..aanval ler" noch met de kwestie van sancties. De commissie voor de organisatie van den vrede heeft eenstemmig een ontwerp goed gekeurd waarin de Amerikaansche leerstel ling der niet-erkenning van landstreken, welke door geweld zijn verk'""en vorat vastgelegd. Dezelfde commissie heelt een ontwerp be studeerd voor de oprichting van een n°' van Justitie voor de Amerll ..aiische slv;e" onderling. Het ontwerp ls met 19 stemma' aangenomen. Argentinië stemde tegen, ten republiek onthield zich van stemming. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14