PUROL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 23 December 1938 Met de „Reiger" naar die Oü-Transvaal EMUM» |Dc jbeeuwkof)wgii?| GEMENGD NIEUWS Noodlottige brand in Hoorn Hotel des Invalides in brand Berichten vorige oplage Buitenland, De K.L.M.-vogel boven een kudde oliianten Het passeeren van den equator VIERJARIG MEISJE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Gistermiddag om kwart voor drie heeft een felle brand gewoed in het perceel 20 aan de Kruisstraat te Hoorn, welke in korten tijd het geheele huis in lichte laaie zette. Een vierjarig meisje is daarbij in het vuur omgekomen. Het huis wordt bewoond door den heer Brand, groentenhandelaar van beroep en weduwnaar met negen kinderen, van wie de meesten naar school waren. Om kwart voor drie waren twee der oud ste meisjes thuis met de jongste van het gezin, een achterlijk meisje van vier jaar. Zij werd door de oudste dochter van 18 jaar op een der boven gelegen slaapkamers ge holpen; het andere meisje was in de huis kamer aan het werk. Plotseling zag de laat ste. dat het plafond en het behang in brand stonden, waarop zij dadelijk haar zuster riep. Deze wilde, met het jongste meisje in haar armen, de trap afsnellen, maar de toegang was door het vuur reeds verspreid. Radeloos holde zij weer terug met haar zusje, dat reeds bewusteloos was geworden door den rook, die naar boven steeg. Geheel overstuur legde zij haar zusje neer in de kamer en spropg aan de achterzijde van het huis van flinke hoogte uit het raam. Zij kwam in een tuintje terecht zonder zich daarbij ernstig te bezeeren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was gaf met vier stralen water. Een der brand weerlieden poogde nog, voorzien van een gasmasker, naar binnen te gaan, maar dit bleek onmogelijk. Het meisje, dat reeds in den rook gestikt was, is verbrand. De brandweer kon niet verhinderen, dat het huis tot den grond toe afbrandde. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan doordat de kinderen een kerstkribbe wilden opzetten, welke zij dien middag hadden gekregen en waarbij de kaarsjes den brand zouden hebben veroorzaakt. Ook wordt aan kortsluiting gedacht De schade wordt door verzekering gedekt. De kinderen zijn in het R.K. weeshuis on dergebracht. RANGEERDER-MACHINIST DOOR D-TREIN AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag omstreeks één uur is op het rangeerterrein van het stationsemplace ment te Apeldoorn een ongeluk gebeurd, waarbij de 44-jarige rancheerder-machinist W. Stegeman ernstig is gewond. De man heeft, vermoedelijk door den dichten sneeuwval verblind, bij het verlaten der lomomotlevenloods den D.-trein uit Amersfoort, welke met ruim één uur vertra ging binnenkwam, niet opgemerkt. S. werd door den locomotief gegrepen en bleef zwaar gewond langs den spoorlijn liggen. Daar niemand het ongeluk had zien ge beuren, alleen de machinist van den trein, die den stationschef van het ongeval in kennis stelde, duurde het ruim een kwar tier, voor men het ernstig gewonde slacht offer gevonden had. Dokter Pot uit Apel doorn verleende de eerste hulp. S. is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Jullanaziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. Het slachtoffer is gehuwd cn vader van zeven kinderen. DE GAS VERSTIKKING TE NIJMEGEN. Van officieele zijde vernamen wij nog, dat de gasontsnapping, welke de weduwe Mastenbroek en haar zoon, te Nijmegen het leven heeft gekost, veroorzaakt is door het afknappen van een gasbuis. Deze buis lag op oude fundamenten en is blijkbaar bij het verzakken van een muurtje doorgebroken. Het uitstroomende gas is terecht gekomen in een gewelf van een vroeger pand en daardoor naar de woning van de weduwe Mastenbroek ge leid. Het gas drong de slaapkamers bin nen, zoodat beide slachtoffers bedwelmd werden en zijn overleden. TENGEVOLGE VAN DE KOUDE OVERLEDEN. Woensdagmiddag is de 60-jarige van W., die in een pension in de Atclierstraat te Tilburg reeds eenige dagen op een zolder kamertje ziek te bed lag. door den G.G.D. naar het Sint Ellsabethziekenhuis ver voerd. aangezien hij door de koude bevan gen bleek te zijn. Gisteren is hij overleden. BRAND TE BEUSICHEM. Gisteravond omstreeks tien uur is te Beuslchem brand uitgebroken in het ach tergedeelte van een dubbel pand, bewoond door de gezinnen Vos en Smit. Leden van een muziekgezelschap die huiswaarts keer den, ontdekten den brand en met moeite konden de bewoners, die reeds te bed la gen, worden gewekt. In allerijl verlieten zij in nachtgewaad de woning. De inmiddels gewaarschuwde brandweer had aanvan kelijk moeilijkheden wegens de strenge vorst. Gelukkig kon zij na korten tijd water geven, waardoor het gelukte den brand tot het achterhuis te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. De gebouwen, eigendom van den garage houder Dalsmede de inboedels waren verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOBUS TEGEN PERSONENTREIN GEREDEN. Op de spoorlijn Bernebrug-Brunswijk is een autobus door de gesloten spoorboomen gereden op het oogenblik, dat een trein Passeerde. De autobus werd door den trein op zij geworpen en zwaar beschadigd. Va i de inzittenden der autobus werden brie uersonen gedood, vier zwaar en vijf tien licht gewond. De trein kon na een oponthoud van teven minuten de reis voortzetten. VORST BELEMMERDE HET BLUSSCHINGSWERK. Gisteravond kwart voor tien is brand ontstaan in den kap van het Hotel des Invalides te Parijs. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer stond voor ernstige moeilijkheden bij de bestrijding van het vuur, aangezien door de vorst verschillende bulzen bevroren zijn, zoodat men deels geen water kon geven. De brand zou zeker geen grootere pro porties hebben aangenomen, Indien niet de eigen bluschmiddelen van het paleis be vroren waren geweest. Op de zolderverdieping waren archieven opgeborgen van de militaire politie-dlen- sten, die echter niet tot de historische do cumenten kunnen worden gerekend. In de groote papiermassa en kasten vond het vuur geruimen tijd gretig voedsel, zoodat eerst tegen half twaalf de uitslaande vlammen verdwenen. Eenige gevaar voor het gebouw was er toen niet meer. Met de na-blusschlng ging echter nog heel wat tijd verloren. Tal van autoriteiten, w.o. de ministers Daladier en Sarraut waren aanwezig. EEN JEUGDIGE MOORDENAAR. De secretaris-generaal van de C.G.T. in Grenoble Is met een geweerschot gedood door zijn aangenomen zoon van 20 jaar, met wien de laatste tijden de verhoudin gen zeer slecht waren. Bij zijn arrestatie zei de jeugdige moor denaar. naar ,.1'Intranslgeant" meldt: „Ik kon hem niet meer zien. Hij was mijn vader niet en ik had er genoeg van voor zijn kind door te gaan." DE SNEEUW TE LONDEN. Het verkeer geheel in de war. Te Londen was het verkeer volkomen in de war. Sneeuw en ijs veroorzaakten op stoppingen op het net van de ondergrond- sche en 500 man waren voortdurend in touw. om de rails vair sneeuw te bevrijden. Vele treinen kwamen met uren vertra ging aan, terwijl op verschillende punten in de hoofdstad de trams tengevolge van kortsluiting, veroorzaakt door de sneeuw, niet meer verder konden De bussen en trolleybussen hadden nog het minste van de verkeersbelemmeringen te lijden. Kort na tien uur steeg de thermometer voor het eerst sedert Zaterdag tot boven het vriespunt. De Intredende dool leidde tot vele overstroomingen binnenshuis ten gevolge van gebarsten waterleidingen. Twee personen zijn tengevolge van de koude om het leven gekomen. Gistermiddag om zes uur dooide het nog een graad. Het drukke Kerstverkeer onder vond eenige verademing, maar voor auto's bleken de wegen nog moeilijk en in het Zuid-Oosten van Engeland kwam een zware mist opzetten. Er zijn talrijke branden geweest in het geheele land de ergste bij Cheltenham, waar het prachtige bulten van Sir Allan Anderson een prooi der vlammen is gewor den Te Londen heeft de brandweer drie maal zooveel te doen gehad als op een ge wonen dag in de week, maar nergens zijn ernstige branden uitgebroken. Een brand in een seinhuis van de Great Western gisterochtend bij Royal Oak heeft eenige vertraging in den treinenloop naar Bristol en Plymouth ten gevolge gehad, maar over het algemeen was de dienst weer bijna normaal. Vandaag hopen de maatschap pijen het geheele vervoer onder de knie te zullen hebben. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest 5549 (Inirez. Med.) Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE WRIJVING. De Excelsior meldt: de Italiaansche re geering heeft zoo juist een bevel tot uitwij zing uitgevaardigd tegen onzen landgenoot Emmanuel Audisio. die sinds 10 jaren te Rome vertegenwoordiger was van twee ver- eenigi-ngen van tooneelschrijvers en compo nisten. Tengevolge van dezen maatregel heeft de Fransche regeering besloten Hugo Cheraldi. den vertegenwoordiger te Parils van de vereenigingen van Italiaansche tooneel- schrijvers en leider van het fascistische blad Italia Nuova uit Franrijlk te doen zetten. TURKSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR BERLIJN. Uit Istamboel wordt gemeld, dat de se cretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken naar Berlijn is ver trokken aan het hoofd van een Turksche delegatie om te onderhandelen over een crediet-overeenkomst ten bedrage van 150 mill oen mark. waartoe bij gelegenheid van het bezoek van den rijksminister van bui tenlandsche zaken aan Ankara in beginsel werd besloten. WORDT JAPANSCHE AMBASSADEUR UIT MOSKOU TERUGGEROEPEN? De „Kokumln Sjlmboen" meldt op sen- sationeele wijze, dat. de Japansche regee ring voornemens is, haar ambassadeur te Motkou, Togo. terug te roepen, Indien de Sovjets niet vóór 24 December een bevre digend antwoord zullen zenden ten aan zien van de visscherij. (Van G. P. D. medewerker). Aan boord van de „Reiger, 9 December. Honderden kilometers verslindend, snelt onze trouwe „Reiger" over de onmetelijke Soedaneesche woestijn. Vanmorgen vroeg uit Khartoem vertrokken, zijn wij thans ingespannen naar „groot wild" aan het speuren. In de kajuit heerscht een zeer gemoe delijke stemming. Eenige relsgenooten stap pen als pascha's rond op gisteravond in de inboorlingenwijk gekochte pantoffels van tijgervel. Urenlang turen wij intusschen of in het eenzame landschap niet iets van Afrika's fauna te zien is. Voorloopig vormen echter eenige groote prairiebranóen ol uitgestrekte moerassen de eenige afwisseling. Wij beginnen reeds onze pleisterplaats Juba te naderen, zoo dat wij al bijna beginnen te mopperen, omdat wij de officieren van de „Royal Air Force" op het laatste vliegveld, die ons een zekere ontmoeting met nog vele losloopen- de aanstaande Hagenbeek-medewerkers voorspelden, hebben geloofd. Plotseling giert de claxon uit de stuur- kamer. „Wild in zicht!" De passagiers bui telen haast over elkaar om toch vooral niets van deze sensatie te missen. Met arendsblikken tuurt een ieder in de rim boe. Scholte maakt het ons gemakkelijk. Hij brengt onze machine scherp op de lin- kerzijde en wij spiralen naar beneden tot vlak boven een kudde olifanten. Zij flap peren met de groote ooren, slaan met de slurven en steken de slagtanden dreigend omhoog; doch zij wijken geen stap van hun plaats. Angstig vliegt de groote zwerm witte vogels, die steeds dergelijke kudden begeleidt, omhoog. Deze vogels zorgen er voor dat de huid van de olifanten insec- tenvrij blijft. Zouden de dikhuiden de Hol iandsche „Reiger" ook als zoo'n nuttigen vogel beschouwen? Voort gaat het weer op jacht naar ander wild. Het is hier in deze moerassige streek bij Bor een dorado voor dieren. Nog geen twee minuten later opnieuw alarm; weer een groote troep olifanten en daarna nog een en weer een! Ook andere viervoeters krijgen wij in het vizier. Twee nijlpaarden over een smal zandweggetje achter elkaar waggelend naar hun morgen'oad. Enkelen onzer waren zoo gelukkig een eenzamen lpzuw te zien, of een aantal antilopen. Thans kunnen wij dus voorloopig tevreden zijn. vooral zij die uit ons overnachtings- oord Nairobi er 's avonds nog eens met een autotje op uitgaan om daar in de on middellijke omgeving om giraffen en zebra's in het licht der koplampen te krijgen. Na een lunch in het gloeiendheete Juba het was er ruim 90 graden in de scha duw! starten wij zonder spijt van dit woestijnveld. Eigenaardig genoeg verandert na eenige uren het klimaat belangrijk. Wij zien dit aan de bodembedekking; er komen oer- bosschen en eindeiooze sisal- en koffie plantages met de keurige emplacementen en woningen der Europeanen. Het is ongeveer hier. dat wij precies om 12 minuten over 4 uur den equator krui sen. De commandant, die anders nooit zijn stuurstoel verlaat, maakt een uitzondering, teneinde ons een alleraardigste verrasing te bezorgen. In diep geheim heeft hij van middag in het gloeiende Juba den Salz- burger kastelein in vertrouwen genomen en een flesch champagne in ijs mee naar onze pantry gesmokkeld. Een buitengewoon ori gineele attentie van Scholte om het pas seeren van den evenaar tijdens deze bij zondere vlucht op deze bijzondere plaats en op deze origineele wijze voor alle op varenden tot een .onvergetelijk oogenblik te maken Precies volgens schema landen wij te Nairobi, een vriendelijk 1600 meter hoog gelegen stadje, dat opvalt door een ruimen aanleg van mooie hulzen en tuinen met heerlijke bloemen. De Holiandsche kolonie 'waar is deze niet op de wereld?), bestaande uit onge veer 20 personen, is „au grand complet" aanwezig. Dagenlang heeft men zich ver heugd dit stukje van het vaderland in hun midden te zien neerdalen en nu is het werkelijkheid De „Reiger" met zijn leven de lading heeft de etappe naar de hoofd stad van Kenya in Oost-Afrika volbracht. Gretig neemt men de slechts drie dagen oude Holiandsche kranten van ons aan. Or-noodig te zeggen, dat wij een groote gastvrijheid genieten. 10 December. Het is reeds vroeg dag voor ons, want het is nog maar nauwelijks zeven uur, wan neer wij de bijna 6000 meter hooge Kili- mandzjaro aan den horizon moeten zien opdoemen. Helaas maken de vele wolken partijen het onmogelijk daarvan te ge nieten. Wel zien wij, boven een der meren, groote, zwermen flamingo's. Overigens is deze dag slechts een voortrazen over ein deiooze oerbosschen en langs hooge ge bergten. Een korte lunch in Mtbeya geeft een welkome afwisseling. Dan weer voort, steeds verder Zuidwaarts over allerlei lan den, van Kenya over Tangajika, over Noord-Rodesia en een hoek van de Bel gische Congo naar Broken Hill. Het weer is slecht vanmiddag. De lucht is onrustig en wij bumpen sterk; de Douglas „dweilt" eenige uren achter elkaar door de lucht, zoodat wij. hoewel wij blijkbaar sterke magen bezitten, er lang niet rouwig om zijn. wanneer in Broken Hill de landing is volbracht. Met auto's naar het zéér primitieve hotel; maar moeten wij niet reeds tevre den zijn met een bed In deze rimboe? Het is broeierig warm in dit kleine mijndorp, zoodat ik mijn brief maar weer beëindig. Morgen komt de clou van onze reis: „De aankomst in Pretoria en Johannesburg", dus hierover in een volgenden brief! (Nadruk verboden). 5560 ONZE cliënten zjjn fijnproevers! (Ingez. Med.) Copyright P I B Be, 6 Coppnhagprt Toen op een keer de sneeuwvlokken buiten neerdwarrelden, vertelde de grootmoeder van Gerda, dat dit witte bijen waren, die rondzwierven. „Is daar ook een koningin bij?" vroeg de kleine jongen, want hij wist al, dat de gewone bijen een vliegt ze weer omhoog, naar de lucht. koningin hadden. „Natuurlijk is er een- koningin bij", zei grootmoeder. Zij is de Sneeuwkoningin en zij vliegt altijd waa- de zwerm het dichtst is. En zij is de grootste van alle maal. Ze blijft ook nooit stil op den grond liggen. Neen. dan In vele winternachten vliegt ze door de straten van de stad. Dan kijkt ze door de ruiten in de huizen. En 's mor gens kunnen de menschen allen zien, of zij geweest is. Want dan zijn de ruiten zoo wonderlijk bevroren, precies of er bloemen aan den binnenkant groeien. Ijsbloemen, die erg koud zijn en niet tegen de warmte kunnen." „Ja, dat hebben we al eens gezien", riepen de kinderen uit, blij, dat ze nu wisten hoe die bloemen ontstonden. „Kan de Sneeuwkoningin ook binnen komen?" vroeg het meisje. „Laat ze maar gerust komen", zei de jongen. „Dan pak ik naar beet en zet haar op de warme kachel, waar ze smelt." Glimlachend streek de grootmoeder over zijn hoofd en begon toen een ander verhaaltje te vertellen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11