KAREL I Amsterdam's burgemeester gaat heen LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 December 1938 Derde Blad No. 24153 Jadexs W4H& V&ü/JuJbd! Ruwe handen WERK TOCH DIE GRIEP WEG! 79sie Jaargang Eervol ontslag gevraagd tegen eind April Toenemende koude in Engeland UIT DE RAADZAAL SPREEKCEL GEMENGD NIEUWS Vrachtauto door trein gegrepen Met Dr. J. B. MEENK's Postboot in het ijs vastgeraakt ophooging van terreinen voor woningbouw en deed hij blijken van de groote waarde, die hij hechtte aan de oplossing van de Paleis-Raadhuiskwestie. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, wiens derde ambtsperiode op 20 Juni a s. eindigt, heeft aan H. M. de Konin gin tegen het einde van April a.s. eervol ontslag uit zijn ambt gevraagd. Dr. W. de Vlugt (hij werd 19 December 66 jaar) die in de stad waar hij zijn grootste werkzaamheid zou vinden, geboren is, heeft zijn eerste onderwijs ontvangen in de school der Vereeniging voor Gereformeerde Scho len in de Plantage Doklaan. Toen hij deze school verliet, kreeg hij een plaats op het kantoor van den Houthandel van H. E, van Gelder en Co., en waar al spoedig bleek dat hij zich zeer tot de bouwvakken aangetrok ken gevoelde, hij bekwaamde zich verder onder leiding van den aannemer D. Schut. Reeds op 22-jarigen leeftijd trad hij op in een eigen zaak: de firma De Vlugt en Dom- hof, waarin dr. de Vlugt tot 1 Januari als patroon werkzaam bleef. De firma was spoe dig tot een der eerste op aannemersgebied uitgegroeid; zij had een uitstekenden naam eh verschillende groote werken in en buiten de hoofdstad heeft zij uitgevoerd, o.a. het groote magazijn van ,,De Bijenkorf" aan het Damrak in de hoofdstad. In deze periode had dr. de Vlugt ook in de politiek bekend- held verworven en zoo kon het gebeuren dat hij door zijn bijzondere werkzaamheid in de anti-revolutionaire groep te Amsterdam, in 1909 in aanmerking kwam voor de bezet ting van een zetel in de Tweede Kamer. Zijn verkiezing werd een feit en van genoemd jaar tot 1913 wist hij zich in het parlement te doen erkennen als een uitstekend politi cus, naar wiens woord ook door de afge vaardigden van de aan zijn richting tegen gestelde partijen met groote belangstelling geluisterd werd, zooals hem jaren later, tot op het huidige oogenblik. de achting en waardeering van zeer velen tegemoet is ge gaan voor zijn prestaties als lid der Eerste Kamer, waarvan hij sinds 1922 deel uit maakt Dat de regeering zijn kennis en be kwaamheid op het gebied der bouwvakken ten volle erkende, bleek wel uit het feit, dat zij hem in 1912 afvaardigde naar het Con gres inzake de Bouwvakken en openbare werken, dat in dat jaar te Rome gehouden is. Zijn bekwaamheden in deze richting kon hij mede dienstbaar maken als secretaris van den Nederlandsche Aannemersbond. die hem in 1919 als erkentelijkheid voor zijn groote verdiensten jegens dit lichaam tot cere-lid benoemde; voorts heeft hij van zich doen spreken als oprichter en bestuurder van de Algemeene Patrooftsvereeniging in zake de arbeidsvoorwaarden in de bouwbe drijven en als mede-oprichter en bestuurder van de Middelbaar Technische School te Utrecht. Daarnevens wist dr. de Vlugt nog vele andere functies o.a. als lid van de Staatscommissie inzake de Socialisatie en van verschillende andere Rijkscommissies waar te nemen en zelfs vond hij tijd om in 1915 tot den Amsterdamschen Gemeente raad toe te treden, terwijl hij een jaar later het lidmaatschap van de Noord-Hollandsche Staten verwierf. Als Ud van den Raad verkreeg hij vooral op het gebied van den woningbouw een ge zaghebbende stem: ook had hij zitting in verschillende Raadscommissies. In 1918 volgde zijn benoeming tot wethouder van Publieke Werken, na reeds eenlge maanden het wethoudersambt tijdelijk te hebben waargenomen; in welke Deriode hij belan- rijk werk verricht heeft. Zoo bracht hij o m. de fusie tusschen Volkshuisvesting en Pu blieke Werken tot stand, ijverde hij voor BUITENLANDSCH GEMENGD. De vorst is gisteren over geheel Enge land toegenomen en uit verscheidene plaatsen worden niet ernstige ongelukken gemeld. In Yorkshire zijn echter twee personen, die op de heide verdwaald waren, doodgevroren. Te Londen is de ketting van het uurwerk van Big Ben bevroren, zoodat de vermaarde klok stil is blijven staan, maar het euvel is al verholpen. De scheep vaart heeft overal met groote moeilijk heden te kampen en aan de kust van Wales heerscht eenige ongerustheid over een paar visscherspinken die nog niet bin nen zijn. Men vreest, dat de dorpen in afgelegen streken met Kerstmis geïsoleerd zullen zijn Vele wegen zijn onbegaanbaar, terwijl het treinverkeer vertraging ondervindt. In het kamp bij Lowestoft, waar zich zeshonderd Joodsche vluchtelingen bevinden, veroor zaakt de koude veel ongerief, daar er geen centrale verwarming is aangebracht, De kinderen zijn dan ook overgebracht naar hotels en scholen in de omgeving. Dr. W. de Vlugt, In 1921 viel hem de groote onderscheiding I te beurt dat hij benoemd werd tot burge meester van Amsterdam; in dit hooge ambt heeft hij zich doen kennen als een goed en I verdraagzaam magistraat, die, zonder aan zijn beginselen ook maar eenigermate af breuk te doen, een open oog heeft voor wat in het algemeen belang der hoofdstad nut tig en noodig geoordeeld kan worden. Ambtshalve curator van de Gemeente- Universiteit rekende haar Senaat het zich tot een eer. hem, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan, tezamen met verschillen de andere vooraanstaande personen in het eigen land en het buitenland, den doctors titel honoris causa te verleenen, welk voor naam eerbewijs gepaard is gegaan met de niet minder groote onderscheiding van zijn benoeming door H. M. de Koningin tot Commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Onderscheidingen, in den vorm van ridderorden, zijn dr. de Vlugt, na tionaal en internationaal, trouwens in zulk een mate ten deel gevallen, dat de opsom ming daarvan een belangrijke ruimte zou vergen. Volstaan wij daarom met de ver melding van twee onderscheidingen, die op een geheel afzonderlijk terrein liggen, n.l. zijn benoeming door den koning van Groot- Brittannië en Ierland tot Knight Comman der of the Most Excellent Order of te Bri tish Empire, welke orde verleend wordt voor diensten, bewezen aan het Britsche Rijk, zoowel in het Rijk zelf als daarbuiten: en het geschenk van de Universiteit van Ko- mensky te Bratislava, in den vorm van een herinneringsmedaille en diploma, als uiting van sympathie en dank aan den burge meester der stad, die destijds een toevlucht aan Komensky heeft verschaft. Deze me daille is de hoogste onderscheiding, die de Universiteit aan niet-leden geven kan. MOORDENAAR VAN MARTHA STUTZ ONTDEKT. In Cordova, de hoofdstad van de gelijk namige provincie in Argentinië, is na moeizaam zoeken de misdadiger ontdekt, die eenigen tijd geleden de negenjarige Martha Stutz heeft ontvoerd en vennoord. Een van zijn medeplichtigen heeft het lijk van het meisje in stukken gesneden en in een steenoven verbrand. De bevolking van Cordova heeft gepoogd de beide misdadigers te lynchen. Eerst wer den de politie-auto's, waarmede zij werden vervoerd, bestormd en daarna poogde men de misdadigers uit het paleis van justitie te halen. Bereden politie moest ingrijpen, om de orde te herstellen en te handhaven. Drie modellen en drie melanges in dezelfde prijsklasse. Een prachfserie van 5358 (Ingez. Med.) EEN TUNNEL TUSSCHEN JAPAN EN KOREA. Eerlang zal het waarschijnlijk mogelijk zijn per trein rechtstreeks van Japan naar Korea te reizen. Het Japansche ministerie van spoorwegen heeft nJ. besloten de eerste stappen voor een tunnel te ondernemen, door in de spoorwegbegrooting voor het dienstjaar 1939/1940 een bedrag op te nemen van 800 000 yen voor bodemonder, zoek, teneinde de mogelijkheid te bestu- deeren voor den aanleg van een onderzee- schen spoorwegtunnel tusschen Fusan, de zuidelijkste punt van Korea, en Karatsu Kyusja (Japanl, een afstand van 131 kilo meter. Men raamt, dat de kosten voor zulk een tunnelbouw 1000 a 1500 millioen yen zullen bedragen en dat het werk over vier jaren gereed kan zijn. 5384 Doos 30-60ct Bij Apotlten Drogisten (Ingez. Med.) VUURPOTTEN GEVRAAGD. Een lezer vraagt het gemeente-bestuur om ook hier ter stede in navolging van Amsterdam vuurpotten op straat te plaatsen, waar men zich in deze dagen van felle koude kan verwarmen. Ongeluk op 011 bewaak ten overweg te Nootdorp. EEN DOODE EN EEN GEWONDE. Op den onbewaakten overweg in den Veenweg te Nootdorp is gistermiddag een zeswielige vrachtauto op weg van Delft naar Baarn. door den electri- schen trein, welke om 3.23 uur van Gouda naar Den Haag is vertrokken, gegrepen. De bestuurder, de 26-jarige J. F. Willemsen uit Baarn werd op slag gedood, de naast hem in de cabine ge zeten Altena, eveneens uit Baarn, werd ernstig gewond. Het uitzicht is ter plaatse door het groote viaduct van den rijksweg Den HaagUtrecht zeer slecht. De trein, die eerst driehonderd meter verder tot stilstand kwam, werd aan de voorzijde ingedeukt, terwijl door de botsing de ïoiiten werden vernield. Hierdoor liep de machinist aan beide handen kleine ver wondingen op, welke dadelijk werden ver bonden. Van den vrachtwagen, welke met vee koeken geladen was, werd de tractor na de aanrijding in een nabijgelegen sloot ge worpen, terwijl de aanhangwagen over de rails werd geslingerd en totaal versplin terd werd. Over enkele meters waren de dwarslig gers vernield De lading van de auto verspreidde zich over den spoorweg, hetgeen met de over blijfselen van den vrachtwagen een obsta kel voor do scerende treinen vormde Het station Voorburg werd gewaarschuwd, waar de treinen werden opgehouden tot men met het opruim ingswerk gereed was. Dit was omstreeks half zes. Toen kon ook de trein uit Gouda zijn reis voortzetten, KOORTS- EN KIESPIJNPOEDERS. 71/, ets. per poeder. Ook bij periodieke pijnen voor vrouwen een uitkomst. 5382 (Ingez. Med.) echter slechts op kracht van de achterste motoren. De gewonde is naar het ziekenhuis Sint Antoniushove te Voorburg overgebracht. SLACHTOFFER TE AMSTERDAM. Gistermiddag is de postboot „Gesau", die gistermorgen met honderd passagiers van Kampen naar Urk was vertrokken, ter hoogte van het Keteldiep. waar het ijs 20 c.M. dik is, vastgeraakt. Om halfvijf is de boot er in geslaagd even buiten de Ketel te komen. Echter achtte de bemanning het raadzamer niet verder te varen. Vandaag zal men naar Urk probeeren te komen. Vijftien passagiers hebben de boot verla ten en zijn over het ijs naar Schokland ge- loopen, waar zij in een werkkeet aan den dijk den nacht hebben doorgebracht. De overige passagiers bleven aan boord van de postboot. De ontploffing te Veenendaal. Nader blijkt, dat tengevolge van de ketel ontploffing. welke zich eergisteren heeft voorgedaan in het filiaal van de N. V. Rit meester Sigarenfabrieken te Veenendaal, de sigarenmakers niet eerder dan Zater dagmorgen a.s. of anders eerst na de Kerstdagen het werk kunnen hervatten. De oorzeik van de ontoloffing was. naar vermoed werdt, overmatige h'tte. Een slachtoffer. In de Hém-brugstraat te Amsterdam is een oude man door de koude bevangen en aan de gevolgen overleden. AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. Aardschokken in het gebied van Kircheir (Turkije) hebben groot-er omvang gehad dan die van verleden jaar. Vijftig huiaen zijn ingestort en 250 ernstig beschadigd. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gekomen, daar de bevolking de huizen had verlaten. MOORDENAAR VAN EEN S.S.-MAN GEARRESTEERD. Gisteren is een zekere Peter Forster. die in Mei van dit jaar te Buchenwald bij Weimar een S.S.-wachtpost had vermoord en naar Praag was gevlucht, in de gevange nis van Weimar aangekomen en opgesloten. De vorige regeering van T9jecho-Slowakije heeft geweigerd hem uit te leveren, doch de huidige regeering heeft gevolg gegeven aan het verzoek van de Duitsche justitie. KLEINZOON VAN DEN EX-KEIZER GEHUWD. Prins Alexander van Pruisen, een klein zoon van den ex-keizer, is te Dresden in het huwelijk getreden met Irmgard Wey- gand. Bij de sluiting van het huwelijk tusschen den 26-jarigen prins en de 30-jarige Irm gard Weygand was geen enkel familielid van den bruidegom tegenwoordig. Alexan der is ook niet door zijn vader gelukge- wenscht. De bruid is eerder gehuwd ge weest met een majoor van de Duitsche luchtmacht, die overleden is. DUIKER HAD EEN DROEVE TAAK. Bij zijn onderzoek naar de ramp op de Taag telde hij twintig lijken. Een duiker is er in geslaagd, door te dringen tot het wrak van de op de Taag gezonken „Tonecas". Hij telde twintig lij ken. die in het wrak opgesloten zaten. De slachtoffers, die zoo plotseling door den dood waren verrast, hadden zich in hun doodsangst aan elkaar vastgeklemd. Gisteren waren reeds vijf lijken opge- vischt en men gelooft, dat nog verschei dene lijken door den stroom zijn meege voerd. TWEE DOCTOREN IN RUSLAND TER DOOD VEROORDEELD. Gisteren zijn te Leningrad twee doctoren ter dood veroordeeld. Zij werden beschul digd, een samenzwering te hebben ge-' smeed, om den sovjet-Russischen troepen ingeval van oorlog op greote schaal ver gif toe te dienen. Van een der veroordeel den heet het. dat hij een in Rusland ge boren Duitscher is; de ander is een Trobskiïst. SLOTZITTING VAN 1938. De Leidsche Raad is, naar alle waar schijnlijkheid. voor het laatst in dit schei dend jaar bijeengeweest en heeft dus 1938 uitgeluid. Dat hij dit op bijzonder over tuigende wijze heeft gedaan, zal men moei lijk kunnen beweren. Afgezien van het feit, dat de laatste daad een verhooging was der belastingen, hetgeen weinig sympathiek is voor de groote massa, kan men ook weinig goeds zeggen van de wijze, waarop dit ge schiedde. Het was zooiets als tegen wil en dank. met het mes op de keelMaar beginnen wij met het begin. De inzet der zitting was al direct weinig veelbelovend. Nauwelijks was de zitting ge opend of zij werd al weer geschorst voor een geheime zitting. Het ging aanvanke lijk om een benoemingskwestie aan de H. B. S.. doch wie gelooft, dat dit geval 7 kwartier duurde? Eenmaal knus bijeen, zal er nog wel wat anders ook te berde zijn gebracht! 1 Heropend, leverden de benoemingen ten slotte geen verrassing op. Daaroo zagen ■jij in onze verbeelding een aantal hamer- punten in een handomdraai afdoen Mis gerekend! Wat drommel, zijn er in 1939 verkiezingen of niet? En dan moet je de kans waarnemen! Dat dacht ook de com munistische heer van Weizen. toen hij voor het eerst na 1933 nog eens aandrong op verdubbeling der Kerstgave voor de werk- loozen, althans op aandrang daartoe bij de regeeringnog geen week voor de uitkeerlng. Onnoodig te zeggen, dat daar van practisch al niets meer terecht kon komen, zelfs a! had men naar den heer van Weizen geluisterd. Niettemin moest de oude kwestie of al dan niet te adresseeren was in zulke aangelegenheden nog even worden aangesneden, zij het gelukkig in het kort. en kon wethouder van Stralen niet nalaten deze politieke zet nog even politiek af te maken; zekerheid voor alles. Het resultaat van het lied? Behalve de voorsteller niemand voor! Daarop volgde een les in het Neder- landsch. met den heer Vallentgoed als leerkracht. Hij noemde het woord ..ommekomst" mid- dcleeuwsch en ongelijk had hij niet. Een handig gevonden oplossing omtrent het ge bruik gaf de heer Manders. toen hij er op wees. dat het loon der kweekelingen bij het lager onderwijs ook middeleeuwsch was! Maar het gaat nu eenmaal niet anders. Het was even een komisch intermezzo. Oudergewoonte ging het saneer'ngsplan voor het complex Kraaierstraat, om het maar kort te zeggen, er zonder slag of stoot door. Zooiets pleegt in de commissies te worden afgedaan; op zich zelve een goede gewoonte, doch alleen maar jam mer, dat op die wijze niet meer is te be reiken! En daarop volgde de hoofdschotel van het raadsmenu, waarop wij reeds even zin speelden: de voorstellen om de opcenten op de personeele belasting van 100 te bren gen op 135. Zooals bekend was deze materie een week aangehouden om te onderzoeken of aanhouding tot de behandeling der be grooting in Februari niet mogelijk zou zijn. De gansche Raad was voor de aanhouding, zoo deze mogelijk was en eveneens het col lege van B en W. En dat is logisch, want, dc heer de Reede zei het zoo terecht, door een accidenteele behandeling buiten de be grooting om zou de Tuggegraat van de be- grootingsbehandeling worden gebroken De begrooting is nu eenmaal bij uitstek de ge legenheid om de financieele positie der gemeente in haar geheel te bezien Eén moot en dan nog wel zoo'n belangrijke moot daaruit te lichten, ontneemt aan de be- grootingsbehandeling grcotendels den zin. Het is daarom te billijken, dat u den Raad alles is geprobeerd om tot uitsl te- geraken en in dit opzicht kunnen wij ons net vasthoudend verzet van den heer Bee kenkamp begrijpen. Maar deze heer beging de fout door den voorzitter daarover HET SPOORWEGONGELUK IN BRAZTT,»fc. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld 50 personen den dood gevonden hebben bij het spoorwegongeluk van eergisteren. De meeste lijken zijn zwaar verminkt, zoodat identificatie der slachtoffers moei lijk is. later zoo juist gekapitteld om het voor te stellen, alsof B. en W. in hun verzoek aan de inspectie der belastingen een wei gerend antwoord als in den mond hadden gegeven, waar zij liever directe behande ling zagen. Dat kon hij niet bewijzen en verzwakte direct zijn positie. En daarne vens, wat kon hij stellen tegenover de vele bezwaren tegen uitstel, waaraan voor de gemeente groote risico's verbonden kunnen zijn? Men vergete niet, dat als tenslotte door het uitstel de verhooging onmogelijk zou blijken, hoe dan ook. de gemeente- begrooting een gat van ruim 80.000 gulden zou aanwijzen en hoe dat gat dan te dich ten? De heer Beekenkamp kon daartegen over slechts stellen een verzekering, hem op het departement van financiën gege ven, waarover hij echter niet mocht uit weiden... Het was al heel pover tegen over het geweldige risico der gemeente en wie zal zich verbazen dat de raad daarom het risico niet durfde aanvaarden en B. en W. volgde inzake directe behandeling. In middels was over de uitstelkwestie al weer een uur verpraat! Daarop volgde des avonds de behande ling zelve. Daarbij bleek al ras. dat alleen de A. R. fractie bezwaren had. Overigens voelde de Raad. dat noodgedwongen wel moest worden meegegaan, wilde men het college niet in ongelegenheid brengen. Het is best mogelijk, dat er andere middelen zijn om de begrooting sluitend te maken, doch wie kan dit beoordeelen. zoolang er geen voorstellen daartoe bekend zijn? En dus absoluut niet te beoordeelen is, of die voorstellen een kans zouden maken? Zon der met concrete voorstellen tegenover die van het college te komen, was het een verzet tegen de bierkaai en de Raad heeft dat. uitgezonderd de A. R.-fractie, unaniem gevoeld en ja gezegd. Wat bleef anders >ver? Als pleister op de wonde mag men zeg gen. dat wethouder Verweij een zeer aan nemelijke verklaring heeft gegeven, waar om de begrooting zoo laat is in onze Sleu telstad. Daartegen is dan ook niet meer geopponeerd. Dat niettemin spoediger af- komen gewenscht is. staat evenzeer buiten kijf. Misschien zullen B. en W. na deze on dervinding toch nog wel een middel vin den voor de toekomst! Intusschen deed het verzet der heeren Beekenkamp en Knibbe reeds eenigszins zien. waarop wij ons bij de begrooting mogen spitsen: een zuiver politiek steek spel! Zooals gezegd, er zijn immers verkie zingen op komst? En het was speciaal de heer Knibbe, die hierbij zijn eigenlijke Maidenspeech hield, die daarvan oorzaak was. Een gelukkige greep was dit niet. Het is mooi oin met bezuinigingsmotieven te komen, doch dan moet men met concrete cijfers komen! Waar deze volledig ontbraken, had wet houder Verwey al zeer gemakkelijk spel, aoch daarnevens dient erkend, dat hij op zijn bekende ruiterlijke wijze de situatie der gemeente naar zijn zienswijze eerlijk toelichtte! Slechts met de uiterste inspan ning kon de begrooting sluitend worden gemaakt en hoe kon nu worden gespecu leerd op onbekende bezuinigingsmogelijk heden? Het politieke debat over den steun aan werkloozen etc. laten wij gaarne rusten, dat ligt niet op onzen weg, den weg der ract sche beschouwing. De heer de Reede liet nog doorscheme ren, dat men wel eens niet ver genoeg kan gaan met deze voorstellen die Leiden nog altijd laten onde'- de laagste gemeen ten maar een juist oordeel is nog niet te vellen, buiten de begrooting om! Het was wel een tegenhanger Tenslotte kwam de heer Knibbe nog met een voorstel slechts de opcenten met 20 te verhoogen. Het wa^ zuiver will'h"" i.omen, een slag n de lucht en werd dan ~ok afgewezen met slechts zijn fracti: ee- nooten voor. Wie nu echter zou denken, dat de begroo- ling gesneden koek zal zijn. vergist zich degelijk. Verkiezingen in zicht, men weet het Het slot was het venters-concept De noodzakelijkheid dwong tot ingrijpen en beperking. Daartegen was dan nn>* geen ^"chte de K'••be 'oor d" .-.-x-.4- - --- -?nc «is doch - ijj bel ond°re"c uit de kan wilde herben, bereikte hij niete Hij heeft parlementair nog veel te leeren! Zoo was het einde van de laatste zit ting van 1938.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9