BUITENLAND Felle brand in schoolgebouw LtiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2f December 1938 Bestrijdt KOU direct V/ICKS Dr. C. A. Crommelin C. F. MEERPOEL Algemeene Toestand Foto van Vliet. Beide lokalen zijn volkomen uitgebrand, terwijl van de daarboven gelegen zolder ruimte en het dak niets meer te bespeuren is. In den afgeloopen nacht omstreeks halfeen bemerkten twee kostgangers van den concierge van het schoolge- gebcuw van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", die op dat uur huiswaarts keerden en hun kamers boven de conciërgewoning in de Lokhorststraat uilden betrekken, dat brand was uilgebroken in een vleu gel dier school, met name in de beide teekenlokalen nrs. 26 en 27, welke ge legen zijn op de bovenste verdieping. Zij waarschuwden onmiddellijk de poli- tiebrandweer, die onder leiding van in- spccjtfur Couzy met één motorspuit en een ladderwagen uitrukte en bimien enkele minuten ter plaatse was. De beide lokalen stonden toen reeds in lichtelaaie, zoodat inspecteur Couzy aan stonds een tweede motorspuit requireerde. De vlammen sloegen aan de zijde van de Schoolsteeg hoog boven het dak uit en verspreidden een hevigen gloed, die in den helderen winterhemel tot op grooten af stand o.a. in Noordwijk ziohtbaar was. Nu bleek hoe voortreffelijk de voor zorgsmaatregelen waren geweest, waar over wij gisteren, juist in verband met de hevige koude, schreven: de brand weer kon direct gebruik maken van twee bijten, welke ter weerszijden van de Doelenbrug in het ijs van het Ra penburg waren gehakt, het slangenma teriaal was behoorlijk voor-verwarmd, zoodat, al moesten de slangen over een vrij grooten afstand worden uitgelegd, zonder eenige stagnatie water kon wor den gegeven en toen de toevoer een maal regelmatig functioneerde, was men wel zoo verstandig, deze niet meer te onderbreken, waardoor het water in de slangen de kans zou kunnen krijgen om te bevriezen! De vorst stelde aan het personeel niet temin hooge eischen. De thermometer wees elf graden Celsius onder nul, zoodat het biuschwater, zoodra het in aanraking kwam met de straat, bevroor en een gladde ijs korst vormde, waarop men zich slechts met moeite kon bewegen. De diens* van Gemeentewerken gaf hier eveneens blijk van zijn activiteit door in korten tijd wagens zand te laten aanruk ken en den inhoud over de spiegelgladde straten en in de gangen en trappen van het-schoolgebouw te verspreiden. De brandweer pakte met groote energie het blusschingswerk aan en slaagde er al heel spoedig in het vuur van allo kanten in te sluiten, zoodat de vlammen alleen naar boven een uitweg konden vinden. De hevige vonkenregen deed Ons nog een oogenbllk vreezen voor het naburige Gra- I vensteen, doch deze vrees bleek volkomen ongegrond. Na een goed uur van, zéér ingespannen arbeid kon men zeggen, dat het uiterst dreigende gevaar voor uitbreiding bezworen was: de brandweer had den vuurhaard vol komen gelokaliseerd tot de beide teeken lokalen. die evenals de daarboven gelegen zolderruimte en het dak geheel uit- en wegbrandden. De benedenverdiepingen be kwamen vrij veel waterschade. Het prachtige geveltje van de oude La- tijnsche school in de Lokhorststraat, dat de ingang vormt tot den brandenden vleu gel. bleef volkomen ongerept. De vuurhaard was buitengewoon hardnekkig, zoodat de nabiussching tot hedenmorgen halfnegen heeft geduurd. Ondanks de gladheid en de felle koude bekwam geen der brandweer lieden lichamelijk letsel. Wel zagen zij er door het bevriezende biuschwater fantas tisch uit, doch wanneer zij het te kwaad kregen, werden zij regelmatig afgelost en konden in het politiebureau even op ver haal komen. Het gebouw is eigendom van de gemeente, zoodat de schade door verze kering wordt gedekt. Omtrent de oorzaak is niets met zeker heid te zeggen. De directeur der school, ir. A. van Dijk, had bij het verlaten der school gisteravond om 10 uur niets bijzonders be merkt. evenmin als de concierge A. K.. die na de sluiting der school nog een ronde door alie lokalen had gemaakt. In beide der uitgebrande lokalen stond evenwel een groote Salamander kachel Het vermoeden bestaat, dat deze in verband met de koude, flink zijn opgestookt, waar door een houten beschot, dat betrekkelijk dicht bij een der kachels stond, is gaan smeulen. Zekerheid dienaangaande bestaat echter niet en zal ook wel niet verkregen kunnen worden, aangezien de lokalen totaal zijn uitgebrand. Op het terrein van den brand bevonden zich o.m. de burgemeester, wethouder Van Stralen, commissaris Meyer en hoofdin specteur Weyers. De omwonenden hebben in het begin angstige oogenblikken beleefd, doch dank zij het doortastend optrede n van de brandweer is erger voorkomen. De Leidsche politiebrandweer heeft zich onder moeilijke omstandigheden van haar beste zijde doen kennen en haar paraat heid opnieuw bevestigd! CHR. HIST. UNIE. Jaarvergadering van den Statcnkring Leiden, De Statenkring Leiden van de Chr. Hist, Unie kwam gisteravond in het Nut van het Algemeen in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. J. Thijssen. las bij opening Jes. 55, waarna hij voorging in gebed en een woord van welkom sprak. Met een enkele gedachte stond spr. voorts stil bij hetgeen in het jaar 1938 was ge beurd. Speciaal wees hij wel op de vei vol ging van het christendom om tenslotte nog zeer nadrukkelijk de taak van de C. H. Unie uiteen te zetten. Woorden van afscheid sprak spr. tot den scheidenden secretar s, den heer H. N. de Nie. die in verband met zijn benoeming tot hoofdonderwijzer aan de Chr. School te Wissekerke voor zijn functie had bedankt. Spr. schetste hem als een ijverig secretaris, die heel veel voor de C. H. Unie heeft gedaan. Als blijvend aandenken werd hem een geschenk aange boden. Met een kort woord dankte de heer De Nie waarna hij de notulen en het jaarver slag. dat uitvoerig de werkzaamheden van den Statenkr.ng memoreerde, uitbracht. In verband met het vertrek van den heer De Nie uit het bestuur is door het bestuur van den Statenkring Leiden besloten om den heer F. J. Groot Enzerink, bestuurs lid, te belasten met de functie van secre taris. De heer P. Beumer gaf hierna een over zicht van de financiën waarin hij vooral met waardeering gewag maakte van den steun, die van de Vrouwengroep Le'den werd ondervonden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren B J. Thijs sen te Katwijk aan Zee, Jac. Kingma te Lisse en gekozen in de vacature-Uitten- bogaard mr. L. Spreij te Oegstgeest. In de vacature-De Nie zal worden voorzien worden. Daarna kreeg de heer ir. P. Boersma het woord, over twee problemen: de werkloos heid en de ontkerstening van ons land. Spr. gaf allereerst een overzicht van de komende verkiezingen, waarbij hij ir. het kort stil stond bij het belang der Provin ciale Statenverkiezing. Ook hier is bezin ning noodig op beginselen, die de Chr.- Hist. Unie voorstaat. Naast de beginselen komen ook de moeilijkheden van dezen tijd naar voren. Wat zijn thans de brandende viaagstukken? Werkloosheid en ontkerste ning komen naar voren. Sprekende over de werkloosheid merkte spr. op dat er thans 100.000 gezinnen alleen ln Zuid-Hol land iri nood en zorg verkeeren, zonder uit zicht op beter lot. Moreel verval en kapi taalverlies zijn er het gevolg van. Ter be strijding van de werkloosheid kwam er werkverschaffing en werkverruiming. Wel vaartsbevordering staat op den voorgrond, maar blijvende welvaart is alleen mogelijk als het bedrijfsleven arbeid behoeft. Het bedrijfsleven kan gesteund worden door verhooging der invoerrechten, in het alge meen door bescherming van ons bedrijfs leven. Verhooging.'yan export is een tweede middel voor verhooging der welvaart. De bjmenlandsche markt moet vooral bediend worden door het eigen bedrijfsleven. Ex- portcredieten en uitbreiding der consulaire diensten, samenwerking met overzceschc bezittingen gaan hand in hand. Heffing van belastingen zal meer en meer gezien moeten worden als middel om het bedrijfs leven te stimuleeren. Naast meerdere industrieele bedrijvigheid zal gelet moeten worden op groote uit breiding van den beschikbaren cultuur grond (plan-Westhoffi, dat én werkver schaffing én blijvende werkgelegenheid tengevolge heeft. Grondwerk is nog zeer veel uit te voeren in ons land. ongeschooi- len kunnen ook h'er zeer bruikbare krach ten worden. De uitbreiding van de bevol king op het platte land vraagt ook meer cultuurgrond. Thans zijn 185.000 H.A. woes- ten grond nog onontgonnen, afgezien nog van groote terreinen, die ontgonnen zijn, maar verbeterd en ontwaterd kunnen wor den. Moreele en economische weerstand uitsparing van steungelden, blijvende werk gelegenheid en verhooging van irikom- sten van het land zijn er het gevolg van. Over enkele onderdeden van het plan- Westhoff gaf spr. nog enkele toelichtin gen en l!et ook critiek hooren; als groot bezwaar gold dat groote plaatsen als Am sterdam, Rotterdam enz., weinig zullen oroliteeren van de werkverschaffing, in Zuid-Holland b.v. is weinig woesten grond. Het tweede deel van de rede werd opge schort tot een volgende vergadering, omdat op het eerste deel nog een uitgebreide dis cuss e ontstond. Om 11 uur werd de vergadering met gebed gesloten. WORDT MORGEN 60 JAAR. Dr. C. A, Crommelin. Movgen zal dr. C. A. Crommelin. lector in eie natuurkunde aan de Leidsche Unl- vci i.e. adjunct-directeur van het Kafneriingh Onna--laboratorium en direc teur van het Nederlandsch Historisch Na uu. euenschappelijk Museum alhier, z.n zestigsten verjaardag vieren. Claude August Crommelin werd 22 December 1878 te Nieuwer-AmsteJ geboren. Hij bezocht het gymnasium, te Amsterdam en studeerde vervolgens aan de Universi teit alhier in de wis- en natuurkunde. In' 1903 werd hij benoemd tot assistent aan het Natuurkundig Laboratorium alhier, het latere Kamerling Onnes-laboratorium. in 1907 tot conservator en ln 1924 tot adjunct-directeur. Inmiddels was hij in 1910 gepromoveerd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op een proefschrift ge titeld „Metingen betreffende de toestands vergelijking van argon". In 1924 volgde zijn benoeming tot lector ln de natuurkunde Dr. Crommelin is voorts gedurende vele jaren secretaris-penningmeester van de Ver. ter bevordering van de opleiding tot Instrumentmaker en sedert de oprichting in 1931 secretaris-penningmeester van het bestuur van het Ned. Hist. Natuurweten schappelijk Museum, tot welks totstand koming hij zeer veel heeft bijgedragen. In vroeger jaren was hij ook bestuurslid van de afdeeling Leiden der Mij. tot be vordering der Toonkunst. Van zijn hand zijn talrijke verhande lingen op experimenteel thermodyna- misch gebied en over de geschiedenis der natuurkunde verschenen o.a. ln de Ver slagen der Kon. Akademie van Weten schappen. het Chemisch Weekblad, das physlkalische Zeitschrift, het Kamerlingli Onnes-gedenkboek, dp Gids, Physica. het Ned. Tijdschrift voor Natuurkunde, e.a Onze stadgenoot, de heer W. A Frey- ser, behaalde te Utrecht het diploma „ma kelaar ln onroerende goederen", uitgaande van de Nederlandsche Broederschap van gediplomeerde makelaars. GIJ KUNT GEEN NIEUWE OOGEN KOOPEN Daarom is het zaak op dat ééne stel zeer zuinig te zijn en het niet te bederven bij de naaimachine. Vooral nu de prijs van f. 1.90 of f. 2.90 geheel compleet voor een GOEDE naailamp geen bezwaar kap zijn I I ALLÉÉN: BREESTRAAT 171 - Telef. 2657. 5393 DE WINTERSCHE KOUDE. Gistermiddag is de 16-jarige fabrieksar beidster A. L. in de Arbeidsbeurs door de koude bevangen. De E.H.D. bracht haar naar haar woning. Tengevolge van de gladheid is de 29- jarige mej. C. de H. uit de P. de la Court- straat in de Heerenstraat gevallen, waarbij zij het rechteronderbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. De politiebranweer heeft gisteravond ten huize van W. F. de B in de Driftstraat 112 een schoorsteenbrandje gebluscht. De vorst heeft gisteren ook eenige stag natie veroorzaakt in den treinenloop op het baanvak LeidenUtrecht door het be vriezen van water voor de locomotieven. Om de vertraging te verminderen, zijn verscheidene stoomtreinen vervangen door Dieseltreinen. 479e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 21 December 1938 100.- Hooge Prijzen 2866 6723' 7216 haa„. O v66r bed- L flink Vicksl VapoRub op keel en - wrijven, Wl IB} daarn(3) ten slotte een 1 Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid tc werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door dc urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling,1 lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en U prettig voelend, zult U spoedig in een verkwik- kenden slaap vallen, 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. W VapoRub 5433 (Ingez. Med Prijzen van 45. 1196 1263 1486 1913 1965 2092 2180 2651 2798 2913 3220 3380 3891 3984 4625 4859 4879 5108 5472 5525 5794 6124 6346 6364 6392 6542 6611 6685 7559 8629 8673 8806 8888 8958 9011 9298 9538 9738 9847 10462 10793 10877 I 11200 11280 11856 12052 12155 12283 12346 13194 13235 13379 13631 13690 13752 13867 i 14719 14892 14957 15275 15609 15749 16023 16212 16225 16702 16813 17489 17668 17894 18389 18596 18618 18623 19371 19430 19967 20255 20279 20295 20313 20976 21180 21185 21934 2280 4402 6030 7305 9248 11177 12716 13984 16114 18181 19991 21513 Verbetering 3e klasse, 2e lijst: 6046 m. z. 6048. Geen antwoord van Berlijn aan Chamberlain De Duitsche voorstellen tot emigratie der Joden. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Het is niet waarschijnlijk, dat Duitsch- land een antwoord zal geven op het be roep, dat Chamberlain heeft gedaan op een teeken, dat Duitschland bereid is tot samenwerking tot het uit den weg ruimen van de dreiging van een Europeeschen oorlog. Veeleer is de officieele houding te Berlijn deze, dat Hitler in zijn redevoerin gen reeds voldoende teekens gegeven heeft om Groot-Brittannië tevreden te stellen, wanneer het ze slechts wilde zelooven. Als en wanneer er een nieuwe crisis ontstaat, kan men er op vertrouwen dat Duitsch land zijn wensch tot vrede zal toonen. Maar dan is de crisis er....! Voorkomen is beter dan genezen, zegt een oud spreek woord. De Amerikaansche directeur van de intergouvemementeele commissie voor het vluchtelingenprobleem Rublee, zal, naar verwacht wordt, in het begin van 1939 een bezoek brengen aan Berlijn, vergezeld van zijn assistent-directeur en een financicelen deskundige, ten einde met de bevoegde ambtenaren in Duitschland een plan te bespreken in verband met de emigratie der Joden. Dit plan was onofficieel door dr. Schacht ingediend, toen hij als gast van den gou verneur van de Bank of England een be zoek aan Londen bracht. Het plan is bestudeerd in een vergadering van financieele deskundigen waar Groot- Brittannië de Vereenlgde Staten Frankrijk en Nederland vertocepwoordivd waren De Duitsche voorstellen zijn nauw verbonden met den Du'trchen handel en de Duitsche economische zaken De Duitsche opva't'ng is dat Groot-Brittann'ë en Amerika iets zouden kunnen doen voor d° Joden door het vergemakkelijken van den Duitschen uitvoer Duitschland stelt voor dat men den enü- greerenden Joden zou kunnen toestaan, 20 procent van hun vermogen mee te nemen, mits de landen, waarheen zij emlgreeren. meer Duitsche goederen zouden koopen. Het Duitsche plan. zooals dat door Schacht naar voren is gebracht, hééft geen geestdriftige ontvangst gevonden. Het al gemeene gevoelen was, dat Duitschland tracht dubbel voordcel te haJen van zijn vervolging der Joden, ten eerste door een groot deel van den rijkdom der vervolgden tot zich te trekken en ten tweede door zijn exporthandel te verbeteren bii de onder handelingen over de Joodsche emigratie. Het Duitsche plan is echter in de verga dering niet verworpen Het werd aandach tig bestudeerd en de verschillende deskun digen wisselden er over van gedachten. Vóór Rublee naar Duitschland gaat zal hij in contact treden met de twee en dertig mogendheden van Evian teneinde haar meening over de voorstellen te vernemen. Het is mogelijk, dat hij wijzigingen dan wel tegenvoorstellen zal indienen. Amerika is al niet geestdriftig. Op de eerste plaats acht men een bedrag van 600 mlllioen dollar als genoemd wordt, te groot en verder is men van meening. dat de vergrooting van de Duitsche export te veel moeilijkheden ondervindt tengevolge van de boycott der Duitsche goederen ln de wereld en ten derde is men van mening dat een leeniog gelijk zou staan met het geven van een „onzedelijke premie" waar door andere landen aangespoord zouden kunnen worden gelijke maatregelen te nemen ten aanzien van hun minderheden. Aan het officieele diner, den Italiaan- schen minister Ciano te Budapest aange boden, zijn de gebruikelijke hartelijke spreches gewisseld. Uit goede bron verneemt men dat een Hongaarsch-Italiaansche cultureele over eenkomst zal worden gesloten. Te Boeda pest zal een Italiaanse!) lyceum worden opgericht en de Italiaansche taal zal op de Hngaarsche scholen met de Fransche ge lijkgesteld worden. ENGELAND. De vrijwillige diensten Bij de debatten in het Lagerhuis over den nationalen dienst heeft de minister van arbeid. Brown, een resolutie ingediend van den volgenden inhoud: Het Huis erkennende dat het nemen van maatregelen ter bescherming van het leven en de woonplaats van het volk te allen tijde in belang alle partij verschillen te boven gaat, juicht het besluit der regee ring om alleen te vertrouwen op vrijwillige diensten toe doch beveelt aan, dat. de resultaten van het regeerlngsplan voor nationalen dienst door het Huis aan het eind van Maart behandeld wordt. Brown verdedigde de vrijwillige diensten uitvoerig. Voor de groote meerderheid is het vader- landsche plicht zich aan te sluiten bij de diensten, beschreven hl den nationalen dienstgids, die binnenkort zal uitkomen. Degenen echter, die werkzaam zijn in de productieve industrie of den landbouw, kunnen het best dienst doen door in hun burgerberoep te blijven. Na de uiteenzetting van den minister Brown was het woord aan den Labour af gevaardigde Arthur Greenwood, aie met nadruk verklaarde, dat de oppositie thans geen goedkeuring geeft aan de voorstellen der regeering. De oppositie behoudt vrij heid van optreden en critiek en acht. zich niet gebonden voor de voorstellen volledig bekend zijn. De volgende spreker, Wilfrid Roberts van de liberale oppositie, verklaarde verheugd te zijn, dat men geen systeem van gedwon gen nationalen dienst onder oogen ziet Het Lagerhuis heeft tenslotte met 270 tegen negen stemmen de motie van den minister aangenomen. Op de vragen betreffende onder hem ressorteerende kwesties, heeft minister Hore Belisha o.m. te kennen gegeven, dat het Engelsche leger het volgende jaar 60,000 recruten noodig zal hebben en dat 40,000 recruten in dienst zouden zijn ge nomen vóór het einde van het thans loo- pende begrootingsjaax. De arbeidersafgevaardigde, Bellenger, sprak daarop de meening uit dat deze cij fers een zeer ernstigen toestand schenen te onthullen Hij vroeg welke maatregelen de minister voornemens was te nemen, om het leger op de normale troepensterkte te brengen. De minister beperkte zich er toe te antwoorden, dat hij zijn best deed. om alle mogelijkheden, geboden door het systeem van vrijwillige recruteerlng, uit te bulten. Hij preciseerde echter, dat hij daarmede niet verklaarde, dat de vrijwillige recru- teering niet meer beantwoordde aan de behoeften van het leger. Verscheidene leden der oppositie stelden daarop vragen betreffende de geruchten over het ontslag van verscheidene onder secretarissen wanneer sommige ministers, onder wie Hore Belisha, niet werden ver vangen. Hore Belisha antwoordde hier niet op. Toen een lid van het Huis op een ant woord aandrong, raadde Chamberlain hem aan, niet te veel belang te hechten aan geruchten in de pers. TSJECHO-SLOWAKIJE. Hongaarsch grensincident geregeld Het Hongaarsch-Slowaaksche grensinci dent is bijgelegd. De onderhandelingen over de grensafbakening zijn hervat. ROEMENIE. Comnen neemt ontslag NIEUWE BUITENLANDSCHE KOERS? De minister van buitenlandsche zaken, Comnen, heeft zich gisteravond na afloop van den ministerraad naar den koning be geven om zijn ontslag aan te bieden. In politieke kringen meent men te weten, dat de vroegere onderstaatssecretaris CJa- fencu, thans directeur van het dagblad „Timpul" tot minister van buitenlandsche zaken zal worden benoemd Ziin hc"Op^,<n^ zal dis het begin van een nieuwe buiten; landsch-politieke activiteit van Roemenie moeten worden beschouwd. Later wordt officieel de wisseling van portefeuille bevestigd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2