STADSNIEUWS WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 No. 24153 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De nieuwste foto's van het Prinselijk Gezin Coöperatieve V eilings ver eeniging Dif nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ^^cJs^^ort^t^toetalen^^Verplich^^ewtjsnummerSct^ Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f-1 porto koste (voor binnenland f. 0.89 per 3 i I.V.1S kosten. I mnd>; Foto's F. Ziegler, Den Haag. O." PAUL KRUCERSTRAAT. Ouderavond. Ondanks de snerpende koude waren vele ouders tegenwoordig op de bijeenkomst, Welke door de commissie was georganiseerd. Namens deze en het onderwijzend perso neel heette het hoofd der school, de heer D Janssen, de aanwezigen hartelijk vel- korn en sprak zijn leedwezen uit, dat de i'oorzitter der commissie afwezig moest zijn door zieikte. Nadat de kinderen der 5e en 6e klas tnkele liederen ten gehoore hadden ge wacht, hield de heer J. Noë een causerie over Zwitserland en de Alpen, waarin hij ontstaan van het gebergte en de vorming van gletschers en lawinen, meren en rivie- 'on besprak. De pauze werd gebruikt voor het consu- Heeren van enkele versnaperingen en het jkzichtigen van het werk der leerlingen, "oen. allen weer gezeten waren, nam de heer Janssen het woord om te betuigen, dat kinderen vaak innerlijk anders zijn dan ze uiterlijk toonen en las daarna het verhaal „Oudste"' voor. hetgeen onder ademlooze stilte werd aangehoord. De rondvraag leverde niets op; dus werd hier de ouderavond gesloten. TOONEELUITVOERING U. V. K. Opvoering van „Dee schat uit de Congo". De tooneelvereeniging U.V.K., die nu bijna twintig jaar ht tooneelspel be oefent, heeft in dien tijd wel geleerd welke eischen aan de opvoering van een tooneel- stuk worden gesteld. Steeds werd er door deze vereenigiti" dan ook naar gestreefd om. als een stuk mmaal ..gaat", er voor te zorgen dat handeling en dictie in orde wa ren. Ook gisteravond, waar U.V.K. in de groote zaal van den Burcht een uitvoering gaf, hebben wij dit mogen- constateeren. De uitvoerenden van het blijspel „De schat uit de Congo", wisten leven aan hun spel te geven, niet in het minst was dit het geval bij Toutcha (mevr. KramersBeurze Enkele zwakke plekken waren er ook in deze uitvoering nog wel. maar die worden U.V.K. gaarne vergeven, daar deze door het goede spel wel zeer op den achtergrond ge raakten. De avond, die met vroolijke muziek van „The Flora Band" werd afgewisseld, werd geopend door den voorzitter van U. V. K„ den heer G. Zitman. Na het woord van wel kom herinnerde spr. aan het twintig-jarig bestaan der vereeniging. dat op C Juni as. herdacht zal worden. Vermelden wij nog. dat zoowel de regie bij den heer G. Zitman als het kapwerk bij den heer P. Pijl in vertrouwde handen waren. U.V.K. mag op een welgeslaagde uitvoe ring, die door zeer velen werd bijgewoond, terugzien. MILITARIA. Met ingang van Vrijdag as. wordt aan gesteld tot dienstplichtig wachtmeester- administrateur de korporaal Schreuder van het 6e Regiment veldartillerie, gede tacheerd bij de SJJ.O.A. te Middelburg. VIERING VAN HET I0-JARIG BESTAAN. Onder zeer groote belangstelling heeft de Coöperatieve groenten-, fruit- en bloemenveilingsvereeniging „Leiden en Omstreken" gisteravond in de Stads- zaal haar 10-jarig bestaan gevierd. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer C. van Vliet. Spr. begon met allen een hartelijk welkom toe te roepen en richtte zich daarbij in het bijzonder tot den eere-voorzitter der ver eeniging burgemeester mr. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders Splinter en Verwey, den directeur van den Markt- en Havendienst, den heer Mennes, den voor zitter van de Kamer van Koophandel, den heer ten Cate Brouwer en de vele vertegen woordigers van samenwerkende en be vriende vereeniglngen Vervolgens gaf spr. een overzicht van het wel en wee der Vereeniging. Bil de oprichting gingen de meeste groenten uit Leiden en omgeving in con signatie naar Haarlem en Amsterdam ter wijl andere tuinders in Den Haag markt ten. Het eerste werk was een regeling te treffen voor het goede vervoer naar Haar lem. Het tweede punt op het programma was het oprichten eener Groentenveiling. waartoe werd besloten: het volgend jaar werd begonnen met veilen. De groenten- markt was op de Oude Vest, dus daar moest ook worden geveild, en daar er geen gebouw of iets van dien aard was. werd alles in de open lucht verkocht. De afslager verkocht een koop, de schrij ver noteerde dit. en de kooper moest eerst betalen, en dan werd de tweede koop ver kocht en zoo vervolgens. De bezwaren wa ren talrijk. Nog grooter waren de moeilijkheden als het slecht weer was. dan moest de admini stratie beschermd worden met een groote para-rluie. Deze toestand was voldoende aanleiding het gemeentebestuur te bewegen van ge meentewege een gebouw te stichten, dat werd geplaatst aan de Boommarkt. Zoo lang de bouw duurde kreeg de vereeniging onderdak in het Waaggebouw. Hierop volgde het oprichten der Boeren leenbank. verzendvereeniging en Coöpera tieve groertenzouterij. waarvan het eene slaagde en het andere weer even gauw ver dween als dat het gekomen was. De groentenveiling aan de Boommarkt heeft zeker veel bijgedragen tot de uitbrei ding der tuinderij, waaraan ook de oor logstijd niet vreemd was. Of dezen uitbrei ding gezond was is voor ons geen open vraag meer. Al was na den vrede in 1918 de vraag nog goed. steeds meer liet het zich aanzien, dat de wereld ontwricht was en de tuinbouw is niet ontkomen aan de gevolgen. Wij kun nen zeggen dat het goed bleef tot 1928 1929. wat ons de cijfers doen zien. Wij le verden aan een twintigtal verschillende landen, waarvan aan Duitsohland wel het meest. De export bedroeg: in 1936 681.033.000 kg. f. 75.520.000 in 1935 375 248.000 kg. f. 27 685.000 in 1937 453.630.000 kg. f. 39.951.000 Wij zien hieruit dat het buitenland toch nog niet buiten de Nederlandsche groenten kan Was de handel vrij. dan zouden deze cijfers nog sprekender zijn, daar op iedere buitenmarkt nog groot gebrek is. Na de hereeniging der tuinders waren terrein en gebouwen te klein geworden. Er moest worden uitgezien naar betere terreinen, waarin wij met medewerking der gemeente en coöperatieve en centrale boe renleenbank slaagden. Om dit te bereiken was oprichting van een coöperatieve ver eeniging noodzakelijk, welke nu li imr bestaat. Met een kapitaal van f. 350.000 is onze veiling tot stand gekomen waarvan nu f. 100.000 is afbetaald. De tijdsomstandigheden hebben meer malen onze leden en de buitenwereld doen vragen, hoe dit mogelijk was. Het is ge lukt, en moest ook lukken door het willen en werken van bestuur en onze medewer kers op kantoor en veilingper.soneel. het geen zeer veel bijgedragen heeft tot het slagen. Gesteund door de leden en met mede werking van den handel hebben wij nu een veiling waar wij trots op kunnen zijn en waarmee wij met Gods zegen de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. BINNENLAND. Centrale luchthaven van de baan?; ver moedelijk Amsterdam en Rotterdam ieder hun eigen vliegveld. (4e Blad). Dr. De Viugt heeft tegen eind April eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Amsterdam (3e Blad). De Tweede Kamer over de wijziging der motorrijtuigenbelastingwet. (3e Blad). Bijzonderheden over den Noord-Oostpolder (3e Blad). Vrachtauto bij Nootdorp door trein gegre pen; één doode. (Gemengd, 3e Blad). Felle uitslaande brand in schoolgebouw van M.S.G. te Leiden. (Stadsnieuws, le BI.) Drie menschen te Honselersdijk door gas- verstikking om het leven gekomen. (Laatste Berichten, le Blad). AM STERDAM SC HE BEURS. Geringe affaire - Gedrukte markt - Lagere koersen Amerika kalm. - Be- leggingsmarkt stil. j BUITENLAND. Duitschland zal niet antwoorden op Cham berlain's rede. (Buitenland, k? Blad). Debat over het Engelsche systeem der vrij willige diensten. (Buitenland, le Blad». Besprekingen over de Joodsche emigratie uit Duitschland; (Buitenland, le Blad). De toestand tusschen Japan en de sovjets wordt scherper. (Buitenland, le Blad). Aanval op New-York's burgemeester. (Bui tenland, le Blad). Roemenië's minister van buitenlandsche zaken Comnen, treedt af. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Voor het gehecle landMatige tot zwakke Oostelijke tot Noordelijke wind. Meest zwaarbewolkt tot be- betrokken. Tijdelijk lichte sneeuw. Matige tot strenge vorst. toegekeken, doch al spoedig bleek, dat ons wantrouwen volkomen misplaatst was en dat een groot vertrouwen volkomen ge rechtvaardigd was. Spr. hoopte, dat de veiling door deze moeilijke tijden heen zal komen en nog vele jaren den afzet van den tuinbouw in deze omgeving zal mogen bevorderen. Een lange rij sprekers bood vervolgens gelukwenschen aan. De tweede voorzitter, de heer W. Sloot weg, had een gelukwensch op rijm gemaakt terwijl zijn echtgenoote namens de tuin- Vervolgens was het woc-d aan den eer»- dersvrouwen sprak Namens de leden bood '•norzitter mr. v. d. Sande "akhuyzen die de heer C. M. v. d. Nagel een lamp aan. De in een zeer hartelijk toespraakje de jubl leerende vereeniging gelukwenschte. De meest prettige herinneringen heb ik, aldus spr., aan de bezoeken die ik gebracht heb aan de oude veiling aan de Boom markt. Doch evenals zoo vaak, was ook hier de schijn bedriegelijk, want onder de tuinders heerschte groote onderlinge oneenighcid. Toen de nood het hoogst was. was echter de redding, in den vorm van de oprichting dezer vereeniging. nabij. Thans kan Leiden met recht trots zijn op de Coöperatieve Vei- lingsvereeniging. die zoo veel te danken heeft aan haar energieken voorzitter, den heer Van Vliet. Namens het gemeentebestuur zeide spr. to- zooveel mogelijk aan de verdere ont- wiv--'ing tier vereniging te Z"'!en mede werken. Hierna werd het woord gevoerd door den 'peer Ten Cate Brouwer namens de Kamer van Koophandel. Bij de oprichting der ver eeniging, aldus spr., hebben wij met zorg heer W. Bink sprak namens de Boeren leenbank. de heer G. Knottoer namens de afd. Leiden van den Nederlandschen Tuin- dersbond, en de heer T. Vos namens de Vereeniging van handelaren in groeten, fruit en aardappelen. De heer J. Laman, sprak namens de drie andere vereeniglngen van handelaren in groenten, aardappelen en fruit., terwijl de heer H. Siere. namens de grossiers vertegenwoordigd op de veiling 2 schilderijen aanbood. De rij van sprekers werd gesloten door den heer K. Cebol. die sprak uit naam van het kantoor- en vei- lingpersoneel en die het bestuur een klok aanbood. Tenslotte heeft de heer Van Vliet de spre kers bedankt en daarbij vond hij gelegen heid het werk van het kantoor- en veiling- norc--|oe] te roemen. H»r verdere gedeelie van den vond werd gevuld door „The Blue Rhythme Boys", den heer Spaanderman, die verschillende lied jes zong en den heer Roulinl, die zich een uitstekend goochelaar toonde.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1