Het Derde Rijk bereidt zich voor op het Kerstfeest Vliegvelden bij Rotterdam en Amsterdam 'A LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 December 1938 Vierde BSad No. 24153 PARLEMENTAIR OVERZICHT WAT TE DOEN TEGEN RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN! HOE BESTRIJDEN WIJ VERKOUDHEID EN HOEST! Algemeene oppositie tegen Schiphol V 79sie Jaargang De hevige koudegolf berokkent den winkeliers groote schade - Van familiefeest tot officieel volksfeest Men blijft de Joodsche zaken trouw HONIG'sKEUKENSTROO pmtyonebks/ Maar ook Leiderdorp maakt weinig kans BEGINT HET NIEUWE JAAR U BENT DAN WEER 100 pCt. REISBUREAU LINDEMAN N.V. VRAGENRUBRIEK Strooit voedsel voor de vogels KlIN/T IH limrEIV Onze Berlljnsche correspondent schrijft ons: Weihnachten. het grootste feest dat men overal waar Duitsch gesproken wordt, kent staat voor de deur De vermaarde kerst markten van Neurenberg, Berlijn en nog eenige andere steden zijn in vollen gang, weken lang te krijgen, dat hen in staat zal om Kerstmis om het reisgeld bij hen „bei Muttern" te ciuucic otcucii ^ijii ixi vuiien gaxi«, i "5i'veJr.e_n „L0??®?" ,is re6?s voorbij. Ook JgS. vijftig elkaar stellen vieren. Het is opmerkelijk, dat het nationaal- socialisme anders tpch zoo „schwarme- risch" met alles, wat familie en familiele ven betreft op dit oogenblik plotseling zoozeer den nadruk legt op Kerstmis als volksfeest. Tot zekere hoogte ligt dit wel in de lijn van een leer, die de volksgemeen schap tot hoogste moreele vaarde verhe ven heeft, maar in pers en radio gaan ve- zij „Gouden Zondag'' en aanstaanden Zater dag komt „Heiligabend", de vooravond van Kerstmis, waarop de lichten ontstoken en de geschenken verdeeld worden. De kranten hebben den volke gemeld, dat op Zilveren Zondag te Berlijn ongeveer practisch het familiefeest Kerstmis geheel uitschakelen. Natuurlijk slechts in theorie, want in dit streven kan ook het nationaal-socialisme ondanks zijn geweldigen invloed op het denken en doen der bevolking niet slagen. Intusschen schrikt het Derde Rijk niet anderhalf millioen menschen een ritje 1 maakten met tram, omnibus of onder- terug, om als in vorige jaren ook thans een grondsche. Het spreekt wel vanzelf, dat ze hieraan conclusies verbonden omtrent de toenemende koopkracht van het Duitsche volk zoowel op Gouden als op Zilveren Zondag zijn alle winkels in de middaguren geopend en de traditie wil, dat men zooveel mogelijk dan zijn inkoopen doet maai de liefde voor statistieken, die zoo'n typisch kenmerk is voor den totalen staat, sloeg dit maal toch min of meer een flater, daar men de kranten van verleden Jaar maar even hoeft na te slaan om te constatee- ren, dat het verkeer op den vorigen Zilve ren Zondag met ongeveer vijf millioen pas sagiers ruim driemaal zoo groot was! Door de koude verdreven Gouden Zondag, anders een feest van koopgrage menschen, die zich in de weel derige verscheidenheid van het neonlicht door de drukke hoofdstraten langs feërlek geïllumineerde etalages bewegen, i.s dit jaar op een drama uitgeloopen van leege trams, verlaten boulevards en gejachte .schaarsche voorbijgangers, die in bont of kraag gedoken, zonder op te zien, hun weg gingen. Sinds Vrijdag wordt Berlijn geteis terd door een koudegolf, die in de Rijks hoofdstad en overigens in heel het Duit sche Rijk het zoo tierige leven der laatste dagen voor Kerstmis met ijzigen adem deed verstarren. Zondagmiddag liet het grauwe wolkendek, dat sinds twee dagen di' dingen in een naargeestige schemering hult. nog heel even een zwak zonnetje door. Doch wat vermag dit tegen tempera turen van twaalf tot vijftien graden onder nul? De fel blazende Noordenwind berokkent den zaken, die tot aan den nok volzitten met Kerstartikelen, onberekenbare schade. Desondanks ls echter ook een koudegolf niet bij machte om de ..Weihnachtsstim- rnung" van het Duitsche volk geheel te be derven. Bovendien hebben velen uit angst, dat. er zoo weinig keuze zou zijn, wanneer zij te laat kwamen, er zi.in tegenwoordig zooveel dingen schaarsch. dat, het Duitsche winkelïeven geheel in het teeken staat van „wie het eerst komt. het eerst maalt!" reeds hun inkoopen gedaan, toen het zach te herfstweer nog heerschte. dat het begin van December zoo onnatuurlijk warm maakte. Langs de lichte winkels. Sinds eenige weken reeds heeft Berlijn sevinkeld. Heel Duitschland heeft gewin keld. zooaJs er ten onzent omstreeks Sin terklaas-en Kerstmis gewinkeld wordt en het is merkwaardig te constateeren, dat de koopers ondanks alle ..voorlichting" hun vroegere, voor een goed deel Joodsche leve ranciers nog niet vergeten zijn. De betrek kelijk weinige Joodsche zaken, die weer geopend zijn en er na restauratie der ra vage. welke er sinds den pogrom van 10 November van overgebleven was. uitzien of ze splinternieuw zijn, hebben zich in geen enkel opzicht te beklagen over den stroom van klanten, tenminste voorzoover ze op een vrouwelijke clientèle aangewezen zijn. De winkels, die het van de heeren der schepping moeten hebben, staan leeg en verlaten. Het zou ongetwy-feld onjuist zijn, daaruit te concludeeren. dat in Duitschland de mannen anti-semietLscher zijn dan de vrouwen. Velen ven hen hebben echter een betrekking te verliezen Wanneer men in deze dagen voor Kerst mis een wandeling maakt door de breede straten, die door feestelijke etalages helder verlicht worden, dan kost het moeite om zich weer voor den geest te halen, welk een chaos nog slechts enkele weken gele den in deze winkelpaleizen heerschte. Alles h weer precies als vroeger, alleen misschien let.s mooier, terwijl zeer veel er erg nieuw uitziet. Desondanks moet men zich nu en dan even oriënteeren. Dozijnen en dozijnen na men. die dikwijls sinds generaties een be- ?r<n geworden waren, zijn verdwenen en vervangen door andere, die totaal onbe kend klinken. Herhaaldelijk moet men te mde gaan bij de heel kleine lettertjes, welke bescheiden en nauwelijks zichtbaar 2ijn aangebracht onder den kolossalen nieuwen firmanaam en die zeggen, dat ...voorheen" deze of gene van ouds bekende Joodsche firma hier gezeteld heeft. Men boeft geen sarcast te zijn om het lichtelijk «crmokelijk te vinden, dat al die fonkel- euwe arische winkels voorloopig geen be- -e reclame weten dan den naam van hun o?"--en Joodschen eigenaar op de ramen ie zetten. Familie- of volksfeest? pe Duitsche Kerstmis is bovenal een fa miliefeest. Soldaten, ambtenaren en de on- getelde duizenden, die het zakenleven uit «en schoot van het gezin rukte om ze Jlders dikwijls meer dan duizend kilome ter ver neer te nlanten, elke Dnitfcher omstreeks Weihnachten maar één ver engen: terug naar het ouderhuis om daar ln vertrouwde omgeving de meest romantische uren van het geheele jaar wor te brengen. Velen sparen twee en goed deel van de Kerstviering over te he velen naar de pompeuze massademonstra ties, waaraan het zijn hart verpand heeft Het groote feest van de nationaal-socialisten. De officieele nationaal-socialistische Kerstviering, de wijding, gelijk dat heet staat zelfs ln geen verwijderd verband tot het wezen van Kerstmis in andere Europeesche landen. Evenals de oude Ger manen herdenken de nationaal-socialisti sche Duitschers slechts het winterzonne- wendefeest. De radio doeu daaraan mee, andere technische propagandamiddelen als pers en film negeeren dit. Deze houden zich uitsluitend bezig met de Kerstviering, welke het Derde Rijk om zoo te zeggen voor den gewonen man organiseert dus niet voor de partij en haar formaties, doch voor de breede massa en die uitsluitend bestaat uit grootscheepsche verdeelingen van speelgoed aan kinderen en brandstof fen, kleedingstukken en levensmiddelen aan volwassenen. Over het geheele Duitsche Rijk worden deze demonstraties in enkele tienduizenden vergaderingen tegelijk gehouden op Vrij dag a.s., dat wil zeggen niet op Kerstmis en ook niet op „Heiligenabend", maar op den dag der winterzonnewende. De hoofd vergadering heeft plaats te Berlijn, waar dr. Goebbels een rede zal houden, die per radio tot de honderdduizenden over het geheele Duitsche Rijk vergaderde volksge- nooten zal doorklinken en waarin de Minis ter van Propaganda wel weer evenals vo rige jaren er op wijzen zal. dat de christe lijke naastenliefde een holle frase was totdat de Fuehrer er de beteekenis van het nationaal-socialisme aan gaf! (Nadruk verboden). Tweede Kamer. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker) Allereerst heelt Minister Romme giste ren de sprekers over de afdeeling „Arbei dersverzekering'' beantwoord. Hij deed daarbij enkele mededeelingen. Waaronder deze: dat in voorbereiding is een technische herziening der Invalidi- teits-verzekering. Uitbreiding van het aan tal loonklassen wordt daarbij overwogen. Moeten de BedriJIsraden ln die sociale ver zekering en in andere worden betrokken? Deze vraag kan meende de Minister worden besproken bij de behandeling van het ontwerp inzake de kinderbijsiagverze- kcring. De M.nister erkende, dat uitbouw en uitb'.eiding van de ouderdoms-voorzie- nlng gewenscht is, maar i eeuwig refrein in dezen tijd): het geld! Hij verzekerde ech ter met den meesten klem dat deze zaak zeer ernstig wordt onderzocht, ook door de betrokken Staatscommissie en in d t onderzoek vormt juist het financieels as pect een voornaam punt, benevens de be hoeftigheids-toestand der ouden van dagen In eén woord: er wordt aan gewerkt. Van belang was, dat de Minister ver klaarde tegen uitbreiding der sociale ver zeker.ng tot de kleme zelfstandigen (motie van den Tempel) in beginsel geen bezwaar te hebben: dit zou alleen het geval zijn, wanneer het de richting van het staats pensioen uitging. Nogmaals deed de Mi nister blijken, dat hij hiervan niets moet hebben, en dat er een lndividueele plicht op ieder rust om, door premie-betaling, te zorgen voor den ouden dag. Een theorie, die ln de practijk natuurlijk op bezwaren stuit, welke moeten worden opgelost. Voor een staatscommissie op dat punt achtte de Minister thans geen reden aanwezig; er zal echter met verschillende organen wor den overlegd. De Kamer Was het daarover in meer derheid met hem eens. en heeft de motie van den Tempel, die om zulk een commis sie vroeg met 41 tegen 25 stemmen ver worpen. Er voor stemden de socialisten, de vrijzinnig-democraten, de communisten en de nationaal-socialisten. Te voren had de heer de Geer verklaard, nu de Minister er niets voor gevoelde, tegen een staatscommissie te zullen stemmen. Tot deze conclusie kwamen eveneens de heeren Kuiper en Smeenk, die de hoop uitspraken dat'er bij de kinderbijslag-verzekèring iets voor de kleine zelfstandigen bereikt zou kunnen worden. Ook de afdeeling „Volksgezondheid" heeft een aantal sprekers uit hun tenl ge lokt. Verschillende onderwerpen, die zij be spraken, en wenken, die zij gaven, waren voor Minister Romme aanleiding er nog eens op te wijzen, dat de gezondheidstoe stand in Nederland gunstig moet worden TWEE GEMAKKELIJKE RECEPTJES DIE U ZELF KUNT KLAARMAKEN Rheumaiiek-olie Deze thuis gemaakte rheumatiek-olie zal U snel verlichting brengen ln alle gevallen van rheumatiek en spierpijnen. Het dringt zonder wrijven of masseeren in de huid door en verdrijft de pijn onmiddellijk. Haal hiervoor bij Uw apotheker of drogist 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd) en 85 gram terpentijn. Een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie kost maar 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Dit middeltje is heel zuinig in het gebruik en werkelijk goed. Hoestsiroop Deze thuis gemaakte siroop, samengesteld uit 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd) en een kwart liter heet water met een eet lepel suiker, is het allerbeste middel tegen verkoudheid en hoest. U zult verbaasd staan hoe groot de onmiddellijke verlich ting is die het brengt en hoe gauw U weer geheel in orde zult zijn. Haal een fleschje Vervus van 30 gram voor 75 cent bij Uw apotheker of drogist en maak zelf een flesch van dit ouderwetsche huismiddeltje. Het is een beproefd receptje. Bewaar deze twee receptjes goed 5351 (Ingez. Med.) genoemd, ln het algemeen genomen na tuurlijk. Maar hij erkende dat waakzaam heid en werkzaamheid op bepaalde punten geboden blijven, niet alleen wat bepaalde ziekten, maar ook wat bepaalde groepen der bevolking, die in economisch-slechte omstandigheden verkeeren, betreft. Zoo wees hij er op, dat een post van f10.000 ls uitgetrokken, om fabrieks-arbe'ders te onderzoeken op tuberculose. Andere pos ten echter (b.v. rheumatiek-bestrijding), waarvoor eveneens wel aanleiding zal be staan. moesten thans om financieele rede nen blijven liggen. Ook de eeuwige kwestie der tand-teclinici kwam weer ter sprake; we zullen maar afwachten, wat deze Mi nister op dit punt precies zal doen. De Mi nister wees er op, dat, wat de ziekenzorg in het algemeen betreft, de Overheid slechts een aanvullende taak heeft; hij meende dat een Ziekenhuisraad goed werk zal kunnen doen. wat de verzorging van pa tiënten betreft. Hij beloofde voorts dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de klachten omtrent verkoop van melk van ziek (tuberculeus) vee. 's Mmisters opvatting omtrent den ge zondheids-toestand in het algemeen had te «oren in het debat wel bevestiging gevon den; alleen meenden sommigen, dat in de gezinnen van werkloozen eenige achter uitgang te bespeuren was. En overigens wees men er op, dat het bereikte resul taat ook gehandhaafd moet worden. Maar ernstige klachten zijn er niet gerezen. Moeten werkloozen, op straffe van steun- mhouding, worden verplicht arbeid ln Duitschland te aanvaarden? Neen! meenden bij de desbetreffende afdeeling de heeren Drees en de Visser en zij maakten tegen de bestaande practijk op dat punt ernstig bezwaar. Maar Minister Romme was het niet met hen eens. De normale opvatting is dat een werklooze. die aangeboden arbeid weigert, zich zijn recht op steun ziet ontvallen. En nu wordt daar bij wel met gewetensbezwaar rekening ge houden, maar politieke bezwaren tegen het Duitsche bewind gelden als zoodanig niet. De Minister liet uitkomen (en ook de heer Woudenberg had dit gedaan dat de om standigheden. waaronder de Nederlandsche arbeiders in Duitschland werken, gunstig zijn. En de zooeven genoemde afgevaardig de die goedp Nederlandsche arbeiders '.lever hier hield betoogde dat er in Duitschland geen werkloosheid heerscht, waarop de heer Drees repliceerde met de opmerking, dat Duitschland z'ch gedraagt alsof het in oorlog verkeert en daarom zeer vele arbeiders aan bepaald werk zet; maar dat zal het niet kunnen volhouden, meen de hij. Bij deze afdeeling heeft c'e Minister nog in het licht gesteld, dat het niet gaat om zonder meer alle buitenlandsch" musici te weren. Het publiek en de betrokken werk gevers hebben ook hun verlangens, waar mee rekening gehouden moet worden. Krachtig heeft de heer Weitkamp er op aangedrongen, dat de Minister de emigra tie van arbeidskrachten zou bevorderen. Zijn Excellentie antwoordde, dat er een bepaald gemeenschappelijk orgaan is ge schapen. door de bii emigratie betrokken vereenigingen, en dat. men nu bezig ls met het maken van plannen: deze moeten wor den afgewacht. Wij noemen slechts enkele punten, in deze discussie ter tafel gebracht het is ook hieT elk jaar van hetzelfde laken een nak. Met de afdeeling ..Werkverschaffing en steunverleening" is de Kamer begonnen. Nog enkele dagen 6819 (ingez. Meaj De Kamer over de centrale luchthaven. In de avondbijeenkomst der Tweede Kamer was gisteren aan de orde de afdee ling luchtvaart van de begrooting van het verkeersfonds voor 1939. De heer van Lidth de Jeude (Lib.) wijst od de vele mogelijkheden welke de lucht vaart nog biedt alsmede od de aantrekke lijkheid van één centraal, nationaal vlieg veld. De minister stapt, aldus spr.. met zevenmijls laarzen over de afstands-bezwa- ren heen. Deze bezwaren kunnen vooral gel den voor kortere vluchten, b.v. als men naar Londen wil vliegen niet als men een Indië-vlucht onderneemt. Spr. verheugt zich er over, dat het zoo goed opgebouwde Schiphol behouden blijft, het kan een na tionaal doch nooit een centraal vliegveld worden. Dan ware de voorkeur te geven aan een tweede vliegveld in den polder Zestienhoven-Schiebroek bii Overschie. De heer Bongaerts (R.K.) kan zich met centralisatie vereenigen. De eischen voor nationaal en internationaal verkeer zijn geheel verschillend. Rotterdam en Amster dam hebben zich tegen Leiderdorp verzet. De R.K.-fractie is voor een luchthaven bil elk groot havencomplex Het concentxeeren op Schiphol is niet te vereenigen met het Nederlandsche natio nale belang van één centrale vlieghaven. Doch alles is nog zoozeer in wording, dat spr. nu geen richtlijnen wil vaststellen voor een verre toekomst De heer van der Waerden (S.D.) oewon- dert het beleid van de regeer: ng inzake het vliegverkeer niet. Het centrale vliegveld zou de meest ideale oplossing zün Amsterdam heeft Dionlerswerk verricht en Schiphol een internationale reputatie eegeven. De regee ring heefi de ontwikkeling van een tweede vliegveld tegengegaan. Hoe kan S"hiohnl echter een bevredigende ODlosslng geven ook voor Rotterdam? Rotterdam zal 62 K M van Schiphol komen Spr. schetst de bezwa ren tegen dezen afstand. Schiphol zonder meer acht spr. daarom nnaatv i-.■>? Kunnen de vliegvelden te Amsterdam en Rotterdam zich niet rustig ontwikkelen? Defensie kan het haar meest geschikte punt kiezen. Met de overgroote meerderheid zijner fractie overweegt spr. een uitspraak van de Kamer, dat het Nederlandsche vliegverkeer als deel van het internationaal verkeer wordt gezien, onder riiksleidlng, met één directie over de vliegvelden der twee centra. De heer Krijger (C.H.) geeft de voorkeur aan één centraal vliegveld en de beste lig ging biedt dan Leiderdorp. De financieele bezwaren zijn voor spr. niet overheerschend. Het afstandsbezwaar van Rotterdam naar Schiphol is te groot. Is die afstand niet te gToot, dan is de helft daarvan: Amsterdam Leiderdorp het zeker niet. Aan onze eer ste havenstad, die te strijden heeft tegen Antwerpen en Hamburg, mag de regeering niet onthouden wat het noodig heeft. De heer Schilthuls (V.D.) is er over ver heugd, dat Leiderdorp van de baan is. Spr. hoopt dat de regeering terug zal komen op haar voornemen en dat we behalve Schip hol een tweede luchthaven zuilen hebben bii Rotterdam. De heer Diepenhorst (AR.) heeft weinig bewondering voor het beleid der regeering. Waarom heeft ze niet eerder de leiden» ge nomen? Er zijn bezwaren o.m. uit defensie-oog punt tegen één vliegveld. Bovendien zijn er zoovele mogelijkheden bij de ontwikkeling van het luchtverkeer. Een vliegveld bij de beide groote steden is een stimulans voor het luchtvervoer. De heer Posthuma (Staatk. Ger.) acht bestendiging van den bestaanden toestand niet geoorloofd. Schiphol is nu reeds een centraal punt doch spr. wacht toezegging in zake een tweede luchthaven bii Rotter dam van den minister af. De heer van Gelderen (S.D.) verklaart mede namens eenige politieke vrienden dat het nationaal belang voor moet gaan Eén centraal veld midden tusschen de "roote cfurlzan i c Irvrr'Tr„i dacht heeft. Groote buitenlandse he lijnen bevelen ook voor ons land centralisatie aan. Die is noodig. wil Nederland zijn plaats behouden. Waar die centralisatie moet zijn? Oorspronkelijk koos de regeering: Leiderdorp Andere punten, Bodegraven b.v.. hebben veel ongunstiger bodemgesteldheid. In de stukken is uiteengezet, waarom op Leider dorp werd teruggekomen en Schiphol ge kozen werd. Het heeft als centraal vliegveld ongetwijfeld nadeelen ten opzichte van Leiderdorp. Den Haa? is echter op uitste kende wijze met Schiphol verbonden. Men heeft den afstand van RotterdamSchiphol tegen spr. uitgespeeld, doch zulke afstanden beteekenen elders een rit door bebouwde kommen. Hier kan op autosnelwegen een groote snelheid worden ontwikkeld. Rotterdam heeft al een vliegveld met goede verbindingen: de regeering wil die haar niet ontnemen. Wel wil ze centrali satie doch daaruit volgt niet dat Rotterdam geen vliegveld zal hebben. Dat standpunt heeft spr. altijd ingenomen en Rotterdam had een secundair vliegveld ook aanvaard. De heer Van der Waerden (S.D.) dient een motie in waarin de Kamer, erkennende dat regeeringsbemoeiing met het luchtverkeer van Nederland op het buitenland noodzakelijk is en van oordeel dat naast Amsterdam ook Rot terdam behoefte heeft aan een vlieg veld in het internationaal luchtverkeer, het vertrouwen uitspreekt dat bij de luchtvaartpolitiek van de regeering ten volle rekening wordt gehouden met de internationale economische beteekenis der beide groote Nederlandsche havens. De Minister deelt mede dat in Schiphol nog wel eenige millioenen noodig zullen zijn voor een doeltreffende inrichting. Voor Waalhaven heeft Rotterdam kostbare plan nen gehad, vermoedelijk echter is het mei weinig kosten te maken tot een luchthaven als de meeste bultenlandsche. Leiderdorp zou 12 millioen kosten, doch later bieek dat daar nog wel eenige millioenen bijkomen Men denke ook aan de eischen der defensiebe- langen. Schiphol ligt gunstig voor defensie- doeleinden. Defensie heeft uit ernstige overwegingen Schiphol boven Leiderdorp verkozen De strekking van het tweede deel der motie is sDreker niet volkomen duidelijk. De heer Van der Waerden icht dit deel Gisteravond sprak de Kamer over de centrale luchthaven. Dra bleek dat nie mand iets voelde voor Schiphol, doch ook Leiderdorp vond weinig aanhan gers. Het was als had men t.evoren de zaak reeds vastgesteld! De Kamer wenscht naast Schiphol een groot vlieg veld bij Rotterdam en een motie-Van der Waerden zal daarover morgen de beslissing brengen. Zij zal wel aanvaard worden al uitte de minister gisteren nog eenige bezwaren. (Voor het verslag zie men elders in dit Blad). met een ski-reis naar Davos-Glaris1 20.— of St. Moritz-Campfer 1 52.50 van 14-29 Januari 1939 BREESTRAAT 151 Telefoon 604 5361 (Ingez. Med.) J. B. de G. Het secretariaat van de Ver. voor Nationale Veiligheid is gevestigd Bossche Weg 343 te Tilburg. Het bureau is gevestigd te Den Haag, Bezuidenhout 21. v. K. te O. Gebruik een papej van poets poeder en citroensap. Dan met water en zeep nawasschen en goed afspoelen. G. L. M. te L. U hebt de weddenschap verloren. De Boerengeneraals De Weth. Botha en De la Rey zijn op Dinsdag 19 Augustus 1902 te Den Haag aangekomen aan het Station Hol- landsche Spoor. Generaal Steyn en president Kruger waren reeds eenige dagen in ons land. C. V. te S. De bond kan zoo noodig trach ten langs gerechtelijken weg betaling te ver krijgen van het verschuldigde bedrag. Als u de bijdrage werkelijk niet kunt voldoen, tracht u de zaak in der minne te schikken. „fj 1 "C X G v u II l'-fiu UIL ucc steaen is Jog,sen. Het is een eroote fout. dat nader toe. .Van oordeel dat naast Amst.r- de regeer ne voor de Amsterdamsche agl- tatle is terwicht De rezeerin» handhavc haar oorspronkelijk standpunt. Ir. Vos iS.D.i heeft geen bezwaar tegen 'wee vliegvelden. Twee trekken er meer dan Pén Worden twee luchthavens niet aanvaard dan moet de eenige gelegen zijn bp de grootste der steden. De minister van waterstaat, de heer van Buuren zegt om VUegveldconcmtrat e Is een vraagstuk dat ln alle landen de aan- dam ook Rotterdam behoefte heefi aan een vliegveld passend in hei internat.onaal luchtverkeer" is toeh duidelijk. De Kamer begrijpt wel dat spreker voor Rotterdam meer dan een secundair vliegveld wil. Deze motie gaat in tegen Schiphol alleen als centraal, nationaal vliegveld De minister zeg; dat hier andere dan stedelijke belanven in het geding zijn. Sir kan de motie niet als juist aanvaa den. Over de mot'e 'al worden gestemd a.s Donde-dag bij de hervatting na Je -lacze. De begrooting van het verkeersfonds wordt z.h.st. aangenomen. KERSTTENTOONSTELLING L.K.V. De Leidsche Kunstvereeniging heeft voor de tentoonstelling, welke Vrijdag a.s. in de Laken hal geopend wordt, een keuze m gen nak n uit de ryke collectie van den heer H. F Brom mer. De tentoonstelling bestaat uit een ar n al Fransche en Nederlandsche schilderijen \v 'e XlXe en XXe eeuw. waaronder doek n Breitner. Gestel van Gogh Herbin ïs. isv Jongkind, van Leek Mauve. Michel Raca, Redon. van Rijrselberche. Sluyters. Tholen. Toorop. Verstei e.a. Tot op 15 Januari 39 is de tentoonstelling geopend.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13