LAATSTE BERICHTEN De kustartillerie 125 jaar tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 20 December 1938 De strijd in Spanje Vragen in het Lagerhuis Geruchten omtrent kabinets-reorganisatie De Paus weer herstellend Joden besluiten de stad te verlaten BEURSOVERZICHT Binnenland Het vermiste Urker-schip door vliegtuig ontdekt Verbroedering? mi Aanbesteding bouw Rijnlana's Lyceum ENGELAND. In het Lagerhuis heeft ministerpresident Chamberlain, in antwoord op de vraag of hij de Fransche regeering ln kennis wilde stellen van het onderwerp van zijn voorge nomen besprekingen met Mussolini, gezegd, dat de Brltsche regeering natuurlijk in nauw contact zal blijven met de Fransche regeering ten aanzien van deze besprekin gen, zoowel als van alle andere gebeurte nissen, waar belde landen belang bij heb ben. Het is evenwel moeilijk het belang van de besprekingen, welke nog gehouden moe ten worden, u1 been te zetten. Verder verklaarde Chamberlain, dat het statuut van het Suezkanaal niet kan wor den gewijzigd, zonder de onderteekennars van de Suezkanaal-conventie van 1888. Tenslotte herinnerde Chamberlain er aan dat de regeeringen van Groot-Brlttannlë en Italië bij haar overeenkomst van 16 April J.l. hebben verklaard, dat zij de overeen komst van 1888 nog steeds van kracht ach ten en dat zij dit hebben medegedeeld aan de regeering van Egypte. De mhiister-presldent heeft nog verklaard blij te zijn, de gelegenheid te hebben krach tig de geruchten tegen te kunnen spreken, dat de Brltsche regeering zou overwegen koloniaal gebied af te staan aan Italië, zoo- ais de geruchten de ronde hebben gedaan. Chamberlain voegde hieraan toe, dat een dergelijk voorstel door de Italiaansche re geering niet is gedaan. In het Lagerhuis is verder de vraag ge steld of de Britsch-Italiaansche onderhan delingen over een definitieve overeenkomst betreffende de grenzen tusschen Britsch Somallland en Itallaansch Oost Afrika, welke volgens het Britsch-Italiaansche ac- coord gevoerd zouden worden, thans ge opend zijn. Chamberlain antwoordde, dat deze onderhandelingen nog niet zijn be gonnen. Hij verwachtte niet, dat het moge lijk zou zijn ze te beginnen vóór of tijdens zijn bezoek aan Rome, aangezien een ver dere overweging van de gecompliceerde problemen noodzakelijk is. Op een verdere vraag antwoordde Cham berlain, dat er geen verband bestaat tus schen uitstel dezer onderhandelingen en een voornemen van zijn kant tot bespre king van de toekomst van Br tsch Somall land met de Italiaansche regeering Op de vraag of de regeering een leening zal toestaan aan de Chineesche regeering, zooals de Vereenigde Staten dat gedaan hebben, verklaarde Chamberlain, dat ln beginsel de regeering verheugd zal zijn, wanneer het mogelijk zal blijken zekere Britsche exporten naar China te vergemak kelijken. De kwestie zal met sympathie in overweging genomen worden, wanneer de wet op de ultvoergaranties zal zijn aan genomen. Op een desbetreffende vraag heeft Butler geantwoord, dat in verband met de Brit sche stappen ten aanzien van den toestand ui het Memelgebled de Duitsche regeering den Britschen zaakgelastigde te Berlijn er Van ln kennis gesteld heeft, dat zij zich haar antwoord voorbehield. Ten aanzien van het bezoek van dr. Benacht zelde Butler, dat het vraagstuk eer emigratie uit Duitschland is bespro ken Het was niet de bedoeling een over eenkomst tot stand te brengen. De bui- |enlandsche schuld van Duitschland is niet besproken. Butler zeide verder, dat het bezoek van nr. Schacht welkom was geweest. Derge lijke bezoeken dragen veel bij tot de goede verstandhouding tusschen twee mogend heden. De minister van Handel, Stanley, heeft ten aanzien van het bezoek van dr. schacht gezegd, dat deze niet als verte - genwoordieer van de Duitsche regeering is cekomen. Toch heeft men gebruik gemaakt van de gelegenheid hem mede te deelen, tiat. de Britsche regeering gaarne een vriendschappelijke regeling zou zien tus- schen belde landen ten aanzien van de Verdeeling der markten, waardoor beiden te-gen een goeden prijs handel kunnen drijven. Sir John Anderson heeft medegedeeld, dat de regeering werkt aan de voorberei ding van speciale organisaties, die in het geheels land zullen worden ingesteld, op dat ln tijd van oorlog de voorzorgsmaat- mgelen tegen luchtaanvallen gedecentra liseerd kunnen worden. In oorlogstijd zal 'n de functie der plaatselijke autoriteiten eenige wijziging worden gebracht, zonder da' zij geheel vervangen zullen worden. Hoewel de reactie onder de regeerlngs- •anhangers op de rede van Cha.nberlain over het algemeen gunsetig is, en men de rece als krachtig doch verzoenend be schouwt, blijft toch de wensch bestaan, dat de regeering spoed maakt met de her bewapening. Het ls reeds eenlgen tijd een openbaar geheim, dat een deel der aan hangers, niet behoorend tot de Churchill- Sraep, er niet van overtuigd is, dat al het mogelijke wordt gedaan tot coördinatie der uefeasic. voor welke taak Inskip verant woordelijk is. Gisteravond werd bekend, dat in de afgeloopen week twee ministers, hl. Hunson, secretaris voor den overzee- <chen handel en markies Dufferin Andava, ondersecretaris voor koloniën, zich per soonlijk tot Chamberlain hebben gewend on hem hebben medegedeeld, dat naar hun '■neening op het gebied der defensie niet tüles ging, zooals het behoorde te gaan, en dat deze meening door een aantal regee- '-aanhangers werd gedeeld Zij waren oiet voornemens af te treden doch wensch- ten slechts enkele zaken onder de oogen van den minister-president te brengen, en «gden dezen speciale inlichtingen voor: baar vernomen wordt, was de ontvangst door den minister-president in ieder op- ticht vriendschappelijk en heeft het be took tot het beoogde doel geleid. Deze gebeurtenis heeft, aldus Reuter ver der, aanleiding gegeven t,ot geruchten ove ontslagaanvragen van niet met name gc noemde ministers. Dergelijke ontslagaan vragen werden evenwel niet ingediend. He; tót, dat men ten onrechte meende, dat de onderstaatssecretaris van Hore Bellsha oveneens tot de bezoekers van Chamberlain behoorde, was aanleiding tot de veronder stelling, dat er klachten waren Ingediend tegen Hore Belisha, Dat er tijdens het Kerstreces veranderingen in de samenstel ling zullen worden aangebracht, blijft ove rigens tot de mogelijkheden behooren. Een der mogelijkheden, waarover het meest wordt gesproken is wel de benoeming van sir Thomas Inskip tot lord kanselier in het Hoogerhuis. FRANKRIJK. EEN VERKLARING VAN BONNET. Minister Bonnet heeft in de Fransche Kamer een verklaring afgelegd, waarin hij zcide dat het Fransch-Britsche bondgenootschap het fundament der Fransche politiek blijft. Indien een der beide naties het voorwerp zou worden van een nict-uitgelokten aanval zou de andere niet nalaten met al haar krach ten hulp te bieden. Bonnet bracht hulde aan Chamberlain. Spiekende over heu jongste bezoek van von Ribbentrop zelde hij dat er n-et één Franschman is, die niet het belang oegrilpt. dat voor den vrede van Europa gelegen is in de regeling van aile misverstanden tus schen Frankrijk en Duitschland. Wij waren verrast over de betoogingen in de Italiaan sche Kamer, aldus Bonnet. Het is luist te kennen gegeven, dat als gevolgd van stap pen van onzen ambassadeur de Italiaansche regeering liet weten niet voornemens te zijn deze betooging welke niet haar politiek vormde, vöor haar rekening te nemen. De Fransche regeering heeft van deze verkla ring acte genomen. Ik herhaal, wat ik in de commissie voor buitenlandsche zaken heb ver klaard: Frankrijk zal er nooit in toe stemmen een duim gronds aan Ita'r'c af te staan. Iedere poging een dergelijke aan spraak te verwezenlijken zou slechts tot e*n gewapend conflict kunnen leiden. Ik versta onder Tunis, Corsica, Savoie en alle Fransche bezittingen aan de kusten van Somaliland Fransch grond gebied. Deze verklaring moet de bevol kingen ten volle gerust stellen. (Applaus op alle banken). Voor de buitenlandsche vluchtelingen zijn, zooals reeds in de bevoegde comm.ssies is gezegd, maatregelen genomen cr zijn 200.000 vluchtelingen opgenomen. Wij stel len ons voor nog meer op te nemen. Ten aanzien van Spanje blijven wij voor standers van een politiek van niet-inmen- ging. Wij gelooven nog steeds dat de bur geroorlog spoedig uit zou zijn. indien vreemde staten de Spanjaarden tegenover elkander zouden laten staan. De Fransche regeering gelooft aan een vrede ln Europa, met wederzijdsche eerbiediging van do rechten van iedere natie. Wanneer Frank rijk overeenstemming wenscht met alle naties, ongeacht haar regiem staat het niet toe. dat men hv dergelijke gevoelens een teeken van zwakheid ziet. Het is vast besloten, het grondgebied van Frankrijk te verdedigen. Het zal de trouwe bewaker blijven van zijn grootheid. (Applaus). FEESTELIJKE HERDENKING OP 9 JANUARI A.S. VATICAANSTAD. De Paus is- weer herstellend van den hartaanval van gisteren, die niet zoo ern stig gebleken ls als eerst werd gedacht. ZWITSERLAND. Negen spionnen gearresteerd. De Zwitsersche bondspolitle heeft aan de grenspost nabij Annemasse negen per sonen gearresteerd, die ten nadeele van Frankrijk ten behoeve van een andere groote mogendheid spiomieerden. DANZIG. In een vergadering van Danzigsche Joden is het besluit genomen de Joodsche bevol king in haar geheel te doen emlgreeren. Begin Januari 1939 zou met de emigratie een aanvang worden gemaakt. Op vier schepen zouden de Joodsche emigranten, ten getale van 4.000 personen, naar Pales tina vertrekken. Naar verluidt, heeft Enge land buiten het gebruikelijke contingent, daartoe de immigratie-vergunning ver strekt. MEXICO. President Cardenas neemt voorzorgsmaatregelen. President Cardenas heeft buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen om onge regeldheden te voorkomen. Hij heeft gere gelde troepen verspreid over alle gebieden, -.vaar de goudhemden een overheerschen- den invloed hebben, teneinde te verhinde ren, dat er een opstand uitbreekt, Taylor, de leider der goudhemden in Texas heef verklaard, dat in den staat Vera Cruz 10.000 fascisten zijn. Hij voegde hier aan toe, dat de goudhemden de aan hangers van Cedillo In hun rijen vereenigd hebben Het is mogelijk, dat ook Cedillo zelf zich aansluit. Bij botsingen in den staat Vera Cruz vin den reeds 15 dooden. ZUID-AMERIKA. Een oud geschil tusschen Argentinië en Paraguay. De Argentijnsehe regeering heeft Para guay een nota doen toekomen, waarin aanspraak wordt gemaakt op de Ballivian- rone langs de Pilcomayo. In welingelichte -vingen verluidt, dat de regeering van "araguay deze aanspraken ln vriendelijke ewoordlngen zal afwijzen De pers van Paraguay hoopt, dat deze :westie, die sedert 60 jaar het onderwerp an notawisseling ls, thans definitief ge regeld zal worden. Men schrijft ons: Op 9 Januari a.s. zal de kustartillerie den dag herdenken, dat zij vóór 125 Jaren werd opgericht. In het kort zij in herinnering ge bracht, hetgeen Nederland heeft gedaan voor de verdediging van zijn lange kust lijn. Op 9 Januari 1814 werden 4 bataljons Le voet opgericht, welke de stam zijn ge weest, waaruit het tegenwoordige regiment kustartillerie ls ontsproten en welke in 1818 tot 6 bataljons werden uitgebreid. Na de uitbreidingen, die de reorganisaties ln de jaren 1841, 1848. 1852 en 1878 brachten, wprd bij Koninklijk Besluit van 14 Febr. 1881 o.m. bepaald, dat de vestingartillerie zou bestaan uit een staf en 4 regimenten, van welke het 4de regiment bestemd was om de artilleriebezettingen voor de kust- jtellingen te leveren. Bij Kon. Besluit van 29 Maart 1886 werd het regiment uitgebreid met 3 compagnieën ten behoeve van de be zettingen der nieuw gebouwde pantserfor ten aan de Ha ssens, te IJmuiden en aan den Hoek van Holland. In 1893 zijn de compagnieën, bestemd voor de bezetting dezer forten met nog een compagnie vermeerderd voor de bezetting van het fort Pampus en vereenigd tot een afzonderlijk kerps pantserfortartillerie. in verband waarmede het 4e regiment weer tot zijn oorspronkelijke sterkte van 10 com pagnieën werd teruggebracht. Deze orga nisatie bleef gedurende 20 jaren bestaan. Daarna, in 1913, werd het 4de regiment vest ngartillerie samengesteld uit den staf en 3 bataljons nJ. het le bataljon, s.erk 5 compagnieën te den Helder, het 2de ba taljon, sterk 3 compagnieën, waarvan 2 te Willemstad en 1 te Heuzen en het 3e ba taljon, sterk 2 compagnieën, waarvan 1 te Hellevoetsluis en 1 te Brlelle. Voorts werd het korps pantserfortartillerie uitgebreid met I compagnie, bestemd voor het fort bij Pannerden, waarvoor tot nog toe een com pagnie van het 3de regiment was u'tge- trolfken. Nadat deze organisatie was tot stand ge komen, kwamen de mobilisatie]aren van 1914 tot 1918 en volgde de compagnieën haar oorlogsbestemming. Al spoedig na het einde van de mobili satie was er in geheel Europa een streven, om de bewapeningen en de legersterkten te verminderen en ook in Nederland bleef rncn daaraan niet vreemd. In 1922 (26 Mei) werd een regiment kustartillerie ge formeerd, bestaande uit een staf en 5 schoolcompagnleën, waarvan 2 te Den Hel der, 1 te IJmuiden, 1 te Hoek van Holland en 1 te Vllssingen. Het 4de regiment vestingartillerie en het korps pantserfortartillerie verdwenen daar mede uit de legerorganisatie. De Inkrimping van het leger op vredes- voet werd voortgezet ln 1927, in welk jaar bepaald werd, dat het regiment kustartil lerie zou bestaan uit een staf en 2 school compagnleën. waarvan 1 te Den Helder en 1 te Vllssingen. Die organisatie bleef gedurende 11 jaren gehandhaafd en werd eerst gewijzigd, toen er zich in het voor jaar van 1938 wolken vertoonden aan den polltleken horizon en Hoek van Holland alsmede IJmuiden weder van een bezetting werden voorzien. Dienovereenkomstig werd op 19 Maart 1938 het regiment kustartillerie uitgebreid met 2 compagnieën en werd op 2 Septem ber j.l. de huidige organisatie vastgesteld, volgens welke de 4 compagnieën 2 aan 2 tot een bataljon werden vereenigd. Op 1 November J.l. kwam ae staf van het regiment te 's-Gravenhage in garni zoen, het le bataljon met den staf en 1 comoagnie te Den Helder en 1 oompagnie te IJmuiden, het 2de bataljon met den 'tel en 1 compagnie te Vlisslngen en 1 compagnie te Hoek van Holland. Vermeld zij nog. dat de tegenwoordige commandant is- majoor G. Fabius, die op 1 November J.l. het commando over het re gime' kustart'llerie heeft aanvaard. De dag van 9 Januari 1939 zal er voor zeker een zijn van dubbele vreugde, eens deels omdat in de afgeloopen 125 jaar onze kust nimmer door vreemde harden werd geschonden, anderdeels omdat de regee ring heeft doen blijken, dat nieuwe en krachtige maatregelen ten behoeve van onze kustverdediging zullen worden geno men. Om aan deze vreugde uiting te geven, zullen er op genoemden datum ln de ver schillende garnizoenen der kustartillerie feestelijkheden plaats hebben. In Den Helder zullen deze o.m. bestaan in het plaatsen van een gedenksteen in de kazerne der kustartillerie ln het fort Erf prins, welke steen werd aangeboden door de onderofficieren van het korps. Eveneens zullen feestelijkheden plaats hebben te IJmuiden, te Heek van Holland en te Vlissingen. In laatstgenoémd garni zoen zal een tentoonstelling worden ge houden betrekking hebbende op doelstel ling en werkwijze van de kustartillerie. Ten slotte zullen te 's-Gravenhage de officieren en oud-officieren die bij de kust artillerie hebben gediend, alsmede de be roeps- en reserve-officieren, thans tot het regiment behoorende, zich op 14 Januari as. vereenigen aan een kameraadschappe- ijken maaltijd. DE POSTVLUCHTEN. D" „Ibis" is vanmorgen van TJllilitaa naar Nederland vertrokken met mede neming van 416 K.G. post. 24 .G pakket- post esi 32 K.G. goederen. Twee passagiers vliegen mede tot Amsterdam, negentien passagiers werden geboekt voor tusschen- trajecten, terwijl drie passagiers wegens plaatsgebrek moesten worden geweigerd. GROOTE SCHADE TE AALSMEER. K.L.M.-toestel op Ameland. Een KLM-vliegtuig, dat vanmorgen een speciale vlucht naar de Wadden eilanden heeft gemaakt en tevens uit zou zien naar het vermiste Urker beurt schip „IJsselstroom" op het IJsselmeer (men zie het 3e Blad) heeft dit schip op vijftien kilometer ten Zuidoosten van Enkhuizen waargenomen. De piloot heeft twee menschen op het dek zien loopen. Een poging om het schip met een sleep boot te bereiken is mislukt. Morgenochtend zal men trachten de „IJsselstroom" van Urk uit met een ijsvlet te bereiken. Hulp van de sportvliegers. Intusschen is een sportvliegtuig van de V.O.S. opgestegen om boven de „IJssel stroom" zakken kolen uit te werpen. De secretaris van de V.O.S., de heer Heij- mans, die aan boord van het sport vliegtuig is, heeft bij rijn terugkeer bo ven Urk een pakje uitgeworpen, waarin zich een enveloppe bevond met de mededeeling, dat hij de zakken kolen had neergelaten, doch dat er zich nie mand aan boord bevond. Men vermoedt, dat de beide mannen Da „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Parijs, dat Spaansche nationalis ten en manschappen van de regeeringstroe- pen in „Niemandsland" langs het Spaan sche front samen voetballen. Dagelijks neemt de verbroedering toe. Dit is reeds het geval sinds den laatsten slag aan den Ebro. In Eite, aldus de correspondent, bestaat tusschen beide legers een wapenstilstand. Deze toestand doet de beteekenis uitko men van een Zaterdag door een deputatie van Fransche oud-strijdere tot de Fransche regeering gericht verzoek een bestand voor te stellen voor den duur van een maand, voor een tijd, waarin Kerstmis en Nieuw jaar zijn begrepen. Kardinaal V^rdicr de aartsbisschop van Parijs, behoorde tct de deputatie, die hier voor door minister Bonnet is ontvang-en Hoewel een dergelijk bestand door de :egers te velde zou worden toegejuicht ver wacht. men, dat zoowel Burgos als Ba ^e- lona het voorstel zullen verwerpen. van de „IJsselstroom" een poging doen om te voet den wal te bereiken. Het KLM-vliegtuig is vanmorgen vlot ten Zuiden van Hollum op Ameland geland. Het vliegtuig had post meegekregen van vijf dagen. Bijna het geheele dorp was uit- geloopen om bij de landing aanwezig te zijn. Het vliegtuig, dat met twee reizigers van Schiermonnikoog kwam, nam hier nog zeven passagiers op. Met negen reizigers werd de terugtocht aanvaard. Te Aalsmeer. In Aalsmeer zijn zulke hoeveelheden plantmateriaal en bloemen bevroren, dat de schade reeds in de duizenden guldens loopt. De potplanten veiling was vanmorgen reeds verscheidene uren vóór den normalen tijd geëindigd, daar zeker 2500 zendingen bloemen minder dan anders waren aange voerd. De handel ondervindt derhalve evenzeer den terugslag van den vorst als de bloe misterij. IJs in Noord-Holland wordt niet gebroken. Het bestuur der vereeniging tot ijs- bestrijding ln Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal „LJsstrijd", gevestigd te Alkn^ar, heeft vanochtend beraad slaagd over het openbreken van de kana len in het ressort der vereeniging. in over leg met den rijkswaterstaat en besloten, dat bij de thans heerschende strenge vorst geen ijs gebroken zal worden, daar dit geen nut heeft zoolang deze strenge vorst aanhoudt. AMSTERDAM. 20 Dec. Bij gebrek aan factoren, die op eenige wijze invloed konden uitoefenen werd heden ten op zichte van de effectenbeurs een geheel terug getrokken houding aangenomen. De handel was van zeer kleine afmetingen en koersverschillen van beteekenis kwamen vrijwel niet voor. Een uitzondering werd echter gevormd door de Suikei aandeelen. In het bijzonder Java-Cul- turen, Nisu's en Vorstenlanden, die in open hoeken werden verhandeld en een vrij geani meerde affaire te zien gaven. Daarbij werd wederom goede kooplust aan den uag geiega, waarvan ln het bijzonder Nisu's profijt konden trekken. De aanleidende oorzaak moest worden gezocht in de berichten omtrent verdere afdoe ningen door de Nivas. In H.V.A. was weinig te aoen. De stemming wab pi ijsnoudend en ue koers trok tenslotte een kleinigheid aan. doch veel belangstelling werd toch niet aan den dag gelegd. Op de afdeeling der Petroleumaandeelen werden Koninklijke op rustige wijze verhan deld. Bij de opening werd afgedaan op onge veer het peil van de vorige slotkoersen en ver volgens bewoog de koers zich naar verhouding van het aanbo'd of de vraag voor enkele stuk ken. De Scheepvaartmarkt lag wederom geheel verlaten. De koersen bleven over het geheel genomen vrij aardig gehandhaafd. In Rubberaandeelen was weinig te doen; nu en dan werden eenige zaken gedaan in Amsterdam Rubbers. Eenige minder courante soorten kwamen tenslotte met iets hoogere noteeringen voor den dag. Alles bij elkander was de affaire echter onbeteekened. Tabakken waren verwaarloosd. De Sumatra- aandeelen waren nauwelijks prijshoudend. Voor Industrieelen was de belangstelling nog niet teruggekeerd. De Philips aandeelen waren on veranderd en gaven hoegenaamd geen handel te zien. Hetzelfde kon worden gezegd van Aku's, Unilevers en Fokkers. De Amerikaansche markt was stil. Zelfs de toonaangevende aandeelen, zooals Republic Steel, Bethlehem Steels, U.S.- Steels en Anaconda's gaven slechts sporadisch teekenen van leven. De koersen waren niet of niet noemenswaardig gewijzigd en kwamen tot stand in overeenstemming met de Wallstreet- noteering. Rekening houdende met het verloop van New-Vork. kon de tendenz overigens prijs houdend worden genoemd. De beleggingsmarkt was stil. Van de Ned. staatspapieren werden slechts lichte bewijzen van aanwezigheid gege ven. en de koersen verschilden vrijwel niet bij die van gisteren. Van de buitenlandsche waar den werd de attentie getrokken door de Fran sche fondsen, die wederom druk verhandeld werden en nu en dan bii vrü groote posten wer den omgezet. Er bestond wederom vraag, die af komstig was van Franschen kant. Het materiaal dat beschikbaar was ging tegen oploopende koer sen van de hand. Duitsche waarden hadden een zeer benerkte markt en waren ongeveer prijs houdend. WISSELKOERSEN. Londen 3.59 3/8 <8.60 1/4). Berlijn 73.77 1/2 (73.82 1/2). Parijs 4.84 3/4 (4.84 3/4). Brus sel 31.01 (30.93 1 2. Zwitserl. 41.62 (41.63). Kopenhagen 38.37 1 2 - (38.421/2). Stock holm 44.27 1/2 <44.32 1/2). Oslo 43 20 (43 22 1/2). New-York 1.84 (1.84). Praag 3.30 (6.30). Lire Bankpapier 6.10 (6,55). Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 313/8. Credlet Sperrmar— ken 9 1/8 Effectensperrmarken 8 3/4. Reis marken 49. Bankapier 34 5/8. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Vierde Blad. Hedenmorgen is aanbesteed de bouw van een lyceum met gymnastieklokaal, conciër gewoning, e.d. met bijbehoorende werk zaamheden op een terrein aan de Backers- hagenlaan te Wassenaar voor rekening van het Rijnlandsch Lyceum aldaar. Er waren 51 biljetten biljetten ingeleverd, waarvan de firma F. Paul uit Apeldoorn de hoogste was met f. 103.000; de laagste vier waren M. v .d. Bent en Zn., Wassenaar f. 83.800; G. J. Evers, Bloemendaal f. 81.241; U. H. Brink, Leeuwarden f. 80 69i pn G. van Eek, p. a. te Oegstgeest met f. 80.300. HET IJS ROND HET DORP DE KAAG. De grootste polder van de Kok te dc Kaag heeft men noe niet onder water gezet in tegenstelling tot den kleinsten colder. Daar heeft men than6 een schitterende baan met een enorm groote oppervlakte Men kan er zonder gevaar rijden Het overzetveer te De Kaag ondervindt flinke stagnatie; de scheepvaart gaat steeds moeilijker. Dat niet allen de wintexvleugde deelen. bewijst wel de vele ingevroren eenden en meerkoeten die 's avonds in een open wak neerstrijken en 's morgens doodgevroren er in vastzitten. Het buitenijs blijft onbetrouwbaar. Slechts een enkele waaghals durft een rit op de meren aan. Het groote aantal windgaten, wakken en slappen is nog niet afgezet. LEIDEN. 20 Dec. Vette Varkensmarkt 236 zware 5051; 12 lichte 4647. Handel goeQ. LEIDEN. 19 Dec. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 1.202.70; Sav. kool 2.90—3.40: Groene kool 4.905.80; Rapen 1.10: Prei 7.70—8.80: Kroten gekookt 48; Uien 1.70 3.70; Peen 3.50—6.50; Spruiten 3—21; An dijvie 10—13; Witlof 4—20; Tomaten: A 8. CC 5. Pér 100 stuks: Knolselderie 1.504.70. Per 100 bos: Selderie 2.505.30. BODEGRAVEN, 20 Dec. Aanvoer 72 partijen Goudsche kaas, alle met R.M., toaal 3240 stuks, wegende 29.160 Kg. le srt. met R.M. 26—27.50, 2e srt. 2425.50; zwaardere tot 28.50. Handel matig. PURMEREND, 20 Dec. Gem. Kaasbeurs. Ver handeld 15 partyen, wegende 29.000 Kg., han del matig. Hoogste prijs 22. Boter 1.601.63. Runderen: aanvoer 473 stuks. Vette koeien 61—70; Gelde koeien 1.15—1.75; Melkkoeien 180—260; Stieren 46—50; Paarden 70-150; Vette kalveren 30—48; Nucht. slachtkalveren 7—12; id. fokkal veren 11—18; Vette slacht varkens 49 51; Magere varkens 16—20: Bigge; 10—14; Schapen 18—25; Bokken 3—11; Kippeneieren 44.50; Eendeneieren 2.85; Oude kippen en ha nen 40—45: Konijnen 0.402; Duiven 40: Gan zen 2.753.40; Zwanen 3.50. Coöp. Centr. Eierenveiling Purmerend G.A. - 75.000 Eendeneieren 2.703.25: 85.000 Kippen eieren: 65 66 Kg. 4.00—5. 63 64 Kg. 4.85^-5: 60 62 Kg. 4.60—4.85; 58/59 Kg. 4.50—4.65; 56 57 Kg. 4.35-4.45; 53 55 Kg. 4.10—4.40; 50 52 Kg. 3.85—4.10. RIJNSBURG. Bloemenveiling 19 December. - Scarlet Due f. 0 50—1.20. Red Star f. 1.80—2.40, King of The Yellow f. 1.70b1.80; hyacinthen wit. f.5—7, hulst 40—50 ct. per kilo; kerstrozen 68 cent per bos; katjes 9—12 ct. per bos. ROTTERDAM, 20 Dec. Veemarkt. Aanvoer: 171 paarden, 2 veulens, 972 magere runderen, 870 vette runderen. 45 vette kalveren. 218 gras kalveren, 891 nuchtere kalveren, 708 schapen en lammeren. 23 varkens, 59 bokken en geiten Per Kg.: Vette koeien 72. 62. 42 -52: Vette ossen 68. 60. 4252; Stieren 64, 56. 50: Vette kalveren 1 35, 1.25. 85 —95: Schapen 44, 39, 30; Lammeren 48. 43. 40; Graskalveren 54, 44; Nucht. kalveren 45. 40 35: Slachtpaarden 48, 42. 32. Per stuk: Schapen 20. 18 16; Lammeren 15. 13. 11; Nucht. slachtkalveren 10, 8. 6; Nucht. fokkalveren 28. 25. 20: Slachtpaarden 210, 165. 95; Werkpaarden 310. 250. 100: Hitten 225. 180. 100; Stieren 285. 210, 140; Kalfkoeien 310. 250. 180: Melkkoeien 305. 240 180: Varekaeien 200, 160. 140: Vaarzen 180. 160. 120: Pinken 150. 110. 100; Garskalveren 55, 40. 30; Bokken en geiten 9, 7. 5. ROTTERDAM, 19 Dec. Binnenl. Granen Haver 6—6.75: Chev. Gerst 7.75—3 10; Win- tergerst 7.50—7.85; Rogge 7.50—7.90; KI. gr. erwten 9—10.25 (prima grove kwal. hooger); Schokkercrwten 11—12.25 (bepaald grove kwal. daarboven); Br. Boonen 25—2fi; Kogelboonen 30—33, Voerlijnzaad 8.25—9; Katwyzaad 20— 21.50 (incl.)BI. Maanzaad 25—27 tinei.). ZOETERWOUDE. 19 Dec. Eierenveiling Aanvoer 2000 stuks Kippenleren 4.80—5.10; Kuikeneieren 4.30; Kippen 45—90; Hanen 1: Eenden 35; Konijnen 0.30—1.90.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3