KERSTDINER ELTAX-BUS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 20 December 1938 Leiden's brandbeveiliging in den „ijs-tijd" IN DEN VERGULDEN TURK Wintervreugd en winterleed De strijd in het Verre Oosten Extra-maatregelen van de brandweer IN RESTAURANT Voor de beide KERSTDAGEN speciaal verzorgd KERSTMENU - Couvert f.5.- Tzigaiie-Orchestres Béla Gyömörei Algemeene Toestand De beste verbinding tusschen alle stadswijken De Bilt verwacht: „Strenge lot matige vorst" HARMONIE-NIEUWS Handelsoorlog Kerstgeschenken C. F. MEERPOEL Water en Vuur verdragen elkander al bijzonder slecht en het ls van deze elemen taire animositeit, dat de brandweer steeds dankbaar gebruik maakt door zich als bondgenoot van het water op te werpen in den strijd tegen het vuur, wanneer dit op ongewenschte plaatsen van zijn aanwezig heid meent te moeten doen blijken. Dat bondgenootschap komt overigens lang niet altijd gemakkelijk tot stand en vooral in een periode van strenge vorst, zooals wij thans beleven, moet een brand weer terdege op zijn qui-vive zijn om te zorgen, dat „het water" te zijner beschik king staat, wanneer onverhoopt de nood. In easu het vuur aan den man mocht komen. De rampzalige brand van het Leidsch» Stadhuis ook al zijn sindsdien bijna al weer tien jaar verstreken ligt nog t- versch in ons geheugën dan dat wij ons niet zouden herinneren, welk een funeste tegenwerking de vorst kan bieden bij de meest moedige pogingen van de brandweer om het vuur te bedwingen De jongste brand in bet Utrechtsche sta tion. waar bevroren brandkranen het juist in-eersten-aanleg zoo belang rijke blusschingswerk onmogelijk maakten, stelt ons deze aangelegenheid nog eens extra-duidelijk voor oogen. Indachtig aan deze onaangename erva ringen, hebben wij den inspecteur van de Leidsche brandweer, den heer W. A. Couzy de vraag gesteld, welke voorzorgsmaatre gelen hij te dezer zake heeft genomen ten einde de brandbeveiliging gedurende de heerschen vorst zoo goed mogelijk te ver zekeren. De heer Couzy was direct bereid ons van antwoord te dienen. In de eerste plaats wordt dagelijks controle gehouden over de brandkranen, waarbij in het bijzonder aandacht wordt besteed aan de kranen in die stadsgedeel-, ten. waar de brandweer niet de beschik king heeft over open water en dus uit sluitend op de brandkranen is aangewezen. Onze stad telt ongeveer 800 brandkranen. waarvan ongeveer 600 stuks reeds 40 jaar oud zijn. In de nieuwe buitenwijken liggen circa 200 nieuwe brandkranen met een doorlaat van 80 millimeter, terwijl de oude kranen slechts een doorlaat hebben van 50 mali- l meter. Er is aan deze oude kranen trouwens nóg een nadeel verbonden, nj, dat in het ge deelte, dat zich achter de afsiuitkraan be vindt, het water niet afvloeit, zooals in de nieuwe, doch daarin achterblijft, zoodat deze Veel eerder bevriezen dan de nieuwe kranen. Het brandwacht-personeel van de Stads gehoorzaal, dat dezer dagen de controle uitoefent, houdt gedurig de oude kranen droog en zet ze ter dege in het vet, na. ze, zoo noonlg, met een benzinelamp te heb ben ontdooid. '.Ve doen er aan. wat we kunnen, maar volkomen betrouwbaar zijn ze allesbehalve. Dat zou slechts worden bereikt, wan neer overal fri de stad de oude brand kranen worden opgeruimd en vervan gen door nieuwe. Daarmede is even wel een uitgave gemoeid van f. 25 a f. 30.900, doch, binnen afzienbaren tijd zal het er toch van moeten komen. Het werk zou zich ook zeer goed leencn voor uitvoering in werkverschaffing. Als verdere bijzondere maatregel dient vermeld, dat door personeel van Gemeen tewerken een groot aantal bijten in het ijs wordt gehakt. Dit geschiedt niet wille keurig doch volgens aanteekening op deze kaart. (Hier toonde de heer Couzy ons een plattegrond van Lelden, waarop een groot aantal roode punten de plaatsen der bij ten aangaven). De gaten worden vooral gemaakt in de omgeving van groote ge bouwen en voorts op regelmatige afstan den in de daarvoor in aanmerking komen de vaarten en grachten. De motorspuit, welke anders gestation- neerd is aan de overzijde van den Rijns- burgerweg op het terrein der N.Z.H., Ls naar de brandweerkazerne aan de Lange- brug gehaald, daar de temperatuur in de plaatijzeren loods ondanks de electrische verwarming negen graden onder nul be droeg En tenslotte zijn de pompen op onze motorspuiten geheel drooggemaakt en dik ingevet, zoodat zich daarin tijdens den rit naar den brand geen ijs kan vormen en het bluschwater uit de kranen direct kan circuleeren. Dat is, aldus besloot de heer Couzy, alles wat we in de gegeven omstan digheden kunnen doen om aan het vuur en de vorst het hoofd te bieden!" Laten wij hopen, dat al deze voorzorgs maatregelen overbodig zullen zijn; moge het anderzijds tot een geruststelling strek ken te weten, dat aan Leiden's brandbevei liging in deze dagen van buitengewone koude ook bijzonder aandacht wordt be steed. if MEN WORDT VRIENDELIJK VERZOCHT TIJDIG TE RESERVEEREN (TELEFOON 241). Menu's worden op verzoek gaarne toegezonden Op OUDEJAARSAVOND worden weer koude schotels, zooals Malos- sol-Caviar, Paté de foie gras, Impériale Oesters, Versche Kreeft en Hors d'Oeuvres, aan huis bezorgd. - Het verdient aanbeveling tijdig de bestellingen hiervoor op te geyen. 5280 ONTEIGENING. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend, zulks ter voldoening aan ra- tikel 80 der Onteigeningswet, dat door Burgemeester en Wethouders dier gemeente ter Gemeente-Secretarie, Rapenburg No. 12 (afdeeling Financiën), vanaf 21 December 1938 gedurende 30 dagen ter inzage van een ieder zijn nedergelegd de stukken, bedoeld in genoemd artikel, betreffende het voor- looplg door den Gemeenteraad bij besluit van 19 December 1938 goedgekeurd plan van onteigening, welk plan strekt, om met toepassing van artikel 77, eerste lid, onder le. der Onteigeningswet de beschikking te verkrijgen over oppervlakten aan de le Gortestraat, de le Haverstraat, de Kraaier- straat, de 4e Binnenvestgracht, de Geere- straat, de Klikstraat en de Geeregracht, zulks ter ontruiming van die oppervlakten. De Burgemeester voornoemd. A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Chamberlain's overwinning in het Lagerhuis Na Schacht's bezoek aan Londen. Leiden, 20 December 1938. 5346 3155 (Ingez. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ter.' de heer H. E. Meertens (Den Haag). Voor het candldaatsexamen theologie: de heer G. C. Foeken (Utrecht). Voor het doctoraal examen theologie, de heer J C. van Apeldoorn (Leiden I. Voor het candidaatsexamen rechten de heer J. C. van Hasselt (Zwolle), doctoraal examen rechten, de heeren A. Roessingh (Den Haagi en A. Verbeek (Den Haag) en mei S. C. E. Linden (Den Haag). Voor het doctoraal examen Indisch recht: de heeren Ali Afendi Wirjoatmodjo (Lei den) en A. J. Vleer (Leeuwarden). Voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer R. A. H. Bergmann (Amsterdam). Voor het candidaatsexamen Indisch recht: de heer J. C. Hugenholtz (Delft). Voor het doctoraal examen rechten (vrije dam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Firma E. P. Bakels en Co.. Pesthuislaan 105. Leiden, aannemers- en timmerbedrijf. Belieerend vennoot: C. A M. Uittenbogaard (Huwelijksche Voorwaarden). De zaak is verplaatst naar Rijndijk 202, Voorschoten. Geslaagd voor het examen rekening- courant-boekhouder afgenomen door het Instituut Mercurius" te Amsterdam, de heer C. de Munnik Jr. alhier, leerling van den heer J. A. Christiaanse. De heer C, W. Schoonhoven alhier slaagde voor het examen Nederlandsche taal en letterkunde M.O. Het centrum Leiden van het Roze- kru'sers Genootschap schrijft ons: In het verslag van gisteravond omtrent de mwij ding van de nieuwe Tempel is een kleine fout geslopen. Het is nimmer de be doeling geweest, dat de alg. secretaris van het Genootschap hoopt, dat zijn ideeën in Leiden omtrent het werk belangstelling zullen wekken. De spreker bedoelde meer, dat de filosofie der Rozekruisers haar oor sprong vindt in de Christelijke mysterieën, die vervolgens door de Orde van het Roze- kruls aan de wereld wordt doorgegeven voor diegenen die daartoe rijp zijn. D? Geref. Kerk van Loenen aan de Vecht»heeft een beroep uitgebracht op den heer A. Hordijk, candidaat alhier. Voor het examen boekhouden en aan verwante vakken, afgenomen door de ver- eenigir.g van Leeraren in het Boekhouden, slaagden de heeren P Boot te Leiderdorp en H. de Koning te Leiden, beiden leerlin gen van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onneslaan 15. alhier. De ressortale opperrabbijn, de heer I. Maarssen is voornemens bij den dienst, welke Zondag a.s. des namiddags 15 45 uur in de Synagoge aan het Levendaal wordt gehouden, een predikatie uit te spreken. Als ouderling der Chr. Geref. Gemeente zijn herkozen de heeren D. Kruit en C. M. Overduin en als diakenen de heeren A. Hollebeek, J. Overduin en K. Wielinga. Hoezeer de vorst aanhoudt en zelfs in strengheid nog toeneemt, toch is er tot dusverre naar verhouding heel weinig schaatsen gereden. De reden daarvan is de felle Oostenwind, die het verblijf op het ijs weinig aantrek- kelijk maakt. Hedenmorgen was de wind in vergelij king met gisteren merkbaar in kracht af genomen, zoodat de verwachting gerecht vaardigd is, dat hedenmiddag- en -avond voor velen het vurig verbeide oogenblikzal aanbreken, waarop men zich de schaatsen kan onderbinden. Leidsche IJsclub. Hier ter stede concentreert zich in het huidige stadium der vorstperiode de belangstelling voornamelijk nog op de baan der Leidsche IJsclub, welke ook hedenavond geopend zal zijn. Zaterdagmiddag zullen hier, onder het gebruikelijke voorbehoud van ijs en weder dienende, wedstrijden voor kinderen van leden worden georganiseerd. Openbare Ijsbaan morgen open! De commissaris van politie deelde ons mede, dat de openbare ijsbaan voor zoo ver betreft het gedeelte tussohen de Van ET KERSTFEEST is wel één van die feesten van het jaar, welke in een gezellige en intieme sfeer worden doorgebracht. - Wij hebben daarom gemeend om op den 2den Kerstdag in onze bovenzalen iet6 aparts voor Leiden te arrangeeren. - Baar zullen wij dien avond een „•iwer-TJansant" geven, waarbij het U welbekende „Bertini Ensemble" de diner- en dansmuziek op voortreffelijke wijze zal verzorgen, terwijl tevens een kleine verrassing aan de bezoekers zal wor den aangeboden. Onze bekende en goede couverts, die wij zoo billijk mogelijk hebben gecal culeerd (vanaf f,2.zullen voor U geen bezwaar zijn, dezen avond bij te wonen- Derhalve verzoeken wij U, teneinde teleurstelling te voorkomen, tijdig Uw tafels te reserveeren bij de directie van Rest. ,,DE HARMONIE". 5355 (Ingez. Med.) Disselbrug (Kraaierstraat) en de Utrecht sche brug, morgenochtend om 10 uur voor het publiek zal worden opengesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook het andere deel van de baan morgen ochtend wordt opengesteld. Daar er in dit gedeelte nog enkele zwakke plekken zitten, zal men hierover eerst morgenochtend be slissen. De dikte van het ijs van het deel. dat in leder geval wordt opengesteld, bedroeg vaiimorgen 9 c.M. Voor den toestand van het iis in de om geving van Leiden zie men elders in dit Blad. Wedstrijden van C.G.W. Vrijdagmiddag 2 uur organiseert C.G.W. voor haar leden schaatswedstrijden om fraaie prijzen in het Rapenburg bij het Academiegebouw. Door de koude bevangen. De 15-jarige W. N. K. M. is gisteren op den Stationsweg door de koude bevangen. Door den E.H.D. is hij naar zijn woning in de Sumatrastraat gebracht. Brandje*. De brandweer is gistermiddag, gister avond en vanmorgen weer eenlge malen uitgerukt, voor schoorsteenbrandjes enz., veroorzaakt door te hard stoken. Vernomen wordt, dat de Bank van China filialen heeft geopend te Ran goon, Batavia, Hanoi, en Haiphong, en dat in de naaste toekomst ook in ver scheidene Zuidzeehavens bijkantoren zullen worden opgericht. Dit houdt verband met het plan van China, den Japanschen handel overal in Malakka, Birma en de Zuidzee aan te vallen. Ook wordt het oprichten van deze filia len in verband gebracht met het besluit van China, van West- en Zuld-West-China een voorspoedlgen staat te maken en de ontzaglijke en nauwelijks aangeraakte hulp bronnen in die gebieden te ontwikkelen en ze te gebruiken als basis, om van daaruit de Japanners in geheel Midden-Oost-Chlna voortdurend te bestoken. De Nitsji Nitsji Sjimboen meldt, dat in de kringen van invloedrijke bankiers en za kenlieden de meening veld wint, dat een nieuwe machtige bank zal worden gesticht als centrale bankinstelling van de landen van hetyen-blok", n.l. Jsftan, Manclsjoekwo en China. Het kapitaal zou 10.000 millioen yen bedragen. Te velde is het initiatief nog aan de zijde der Chineezen, die de Japanners langzaam op verschillende punten terugdringen. Opnieuw heeft Chamberlain in het La gerhuis een aanvalvan Labour afgeslagen. Zulks met de gebruikelijke hooge cijfers, waaraan echter niet al te veel waarde dient te worden toegekend, daar de con servatieven natuurlijk hun regeering maar niet zoo laten vallen, zelfs niet, al zijn zij het niet geheel eens met haar houding. Chamberlain bracht overigens geen nieuws meer, hetgeen ook moeilijk te ver wachten was. Slechts uitte hij thans voor het eerst zelf de klacht, dat Dultschland niet mee helpt na Muenchen. HIJ deed dit op zijn bekende zachte manier, doch zijn verklaring, dat de liefde niet van één kant kan komen, was toch duidelijk. De „Times" schrijft, dat de rede van Ghamberlaln zoo krachtig en -vol gezond verstand is, dat het moeilijk ls een beter verzamelpunt voor de Britsche openbare meening te begrijpen. De woorden, waarin hij de wereld er voor waarschuwde, dat het een tragische fout zou zijn onze „liefde voor den vrede en ons vermogen om com promissen te sluiten" aan te zien voor zwakheid, verdienen in het buitenland te worden begrepen. Na de opmerkelijke bij drage. welke de premier gisteren heeft ge leverd, behoort er geen verkeerd begrip te zijn over zijn streven en bedoelingen, hetzij hier, hetzij in het buitenland. Wanneer Engeland als voorvechterRjptreedt voor de vrijheid, geschiedt dat niet in een geest van aanmatiging of inmenging. Wanneer wij den vrede zoeken, is dat niet uit laf heid of luiheid, doch omdat alleen de vrede gunstige voorwaarden biedt voor de ont wikkeling van al wat van waarde is. De „Daily Telegraoh" haaidt de passage aan. waarin Chamberlain er over sprak, dat hij wacht op een teeken van Dultsch- lard. Deze woorden lieten zien, hoezeer zti uitdrukking gaven aan het gevoelen van het Lagerhuis Wij mogen hopen, aldus het blad. dat deze passage in Dultschland den diepen indruk zal maken, welke zij ver dient Hier ligt de sleutel van den geheelen internationalen toestand van vandaag en wanneer dat teeken zal zijn gegeven, zou de geheele wereld bovenmatig zijn opge lucht. De .Daily Express" schrijft, dat de rede van Chamberlain de goedkeuring van het publiek zal wegdragen. In zt1n vastbeslo tenheid het pad der pacificatie te vervol gen, spreidt de eerste minister een vast houdendheid van karakter ten toon. welke eerbied afdwingt. Wanneer hij verklaart, niet den wensch te hebben de ontwikke ling van Dultschland te remmen, spreekt hij opnieuw namens de natie. De „News Chronicle" schrilft, dat er maar één manier is. waarop het publiek de buitenlandsohe politiek der regeering kan beoordeelen: door resultaten Hiernaar beoordeeld, ls, aldus het blad, de regeeringspolitlek noodlottig geweest. DE DEUTSCHE PERS IS GEMATIGD. Het Berliner Tageblatt verklaart, dat voor een overeenkomst twee partijen noódig zijn. Het is niet voldoende, dat twee mogend heden elkaar ontmoeten, zij moeten ook elkaar begrijpen. Het derde rijk maakt een duidelijk onderscheid tu6schen de vriend schap met gelijkgezinde mogendheden als Italië en de betrekkingen tot de Westelijke mogendheden, welke niettegenstaande in nerlijke tegenstellingen zoo positief moge lijk worden gehouden. Met Frankrijk zijn de betrekkingen op het oogenblik gemakkelijker dan met En geland. aangezien de gemèenschappelijke grenzen met Frankrijk een punt van uit gang vormen. Dultschland en Engeland hebben geen gemeenschappelijke grenzen, doch meteenigen goeden wil kan ook Enge land zijn deel bijdragen bij de beperking van de bewapening der wereld, welke niet is ontstaan door gebrek aan inzicht van Duitschland, doch door de weigering mede werking te zoeken met Dultschland. De Berliner Lokalanzeiger schrijft met voldoening te hebben vernomen, dat ook Chamberlain vin oordeel is, dat een Euro- peesche vrede niet mogelijk is, wanneer niet Duitschland als gelijkgerechtigde hier aan deelneemt. Het blad wenscht geen polemiek vast te knoopen aan de rede van Chamberlain, doch vraagt wel, of Chamberlain in de afgeloopen vijf jaar, welke Hitier aan het bewind is, nog geen teekenen heeft gezien, dat Duitschland den vrede wil en wijst hierbij op het vlootverdrag en de verklaring van Muenchen. Vervolgens wordt er op gewezen, dat de vredesprocla- matie van den Fuehrer van 21 Mei 1935 onbeantwoord is gebleven en tenslotte ver klaart de „Berliner Lokal-Anzeiger" dat Adolf Hitler namens het geheele Duitsche volk spreekt. De diplomatieke correspondent van Reu ter bericht, dat in officieele kringen te Lon den niets bekend is van een voornemen van Goerlng nahr Rome te gaan om minister president Chamberlain te ontmoeten tijdens diens bezoek aan Mussolini, Evenmin ls iets bekend van een voornemen van Chamber lain om een bezoek te brengen aan Hitier op zijn terugreis van Rome. Officieel wordt toegegeven, dat dr. Schacht tijdens zijn bezoek aan Londen het vraagstuk der Joodsche immigratie heeft besproken. Een definitieve overeenkomst ls niet tot stand gekomen, doe den weg ls geëffend voor de commissie van Evian om in contact te treden met de Duitsche auto riteiten. Te Berlijn verwacht men binnenkort een bijeenkomst van de commissie van Evlan te Berlijn, waaraan door Duitsche gedele geerden en Joodsche financieele deskundi gen zal worden deelgenomen. Het ls niet uitgesloten, dat Görlng de bijeenkomst, die midden Januari zou kunnen worden ge houden, zal presideeren. Reuter verneemt nog, dat de financieele deskundigen van de landen, die vertegen woordigd zijn in de presidentieele commis sie van de vluchtelingenconferentle van Evian, t. w. Frankrijk, Nederland, Brazilië, Argentinië, de Vereenigde Staten en Enge land, vandaag te Londen bijeen zullen ko men ter bespreking van de voorstellen van Schacht. De, Italiaansche minister van bultenland- sche zaken, Clano, is gistermiddag in audiëntie ontvangen door rijksbestuurder Horthy, bij wien hij het noenmaal gebruikte. Gisteravond heeft minister-president Im- redy ter cere van Ciano een groot diner aangeboden, dat door een receptie werd ge volgd. 5337 Een prachtig NAAILICHT voor ELKE SOORT naaimachine, 1.1.90 of f. 2.90 compleet met gloeilamp. «REESTRAAT 171. (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Ongerustheid oyer ds. Niemöller In strijd met desbetreffende berichten werd ds. Memöller niet op vrije voeten ge steld. Hij bevindt zich nog in het concen tratiekamp Saohsenhausen ten Noorden van Berlijn. Te Berlijn—Oahlen verkeert men te zijnen aanzien in ongerustheid, daar mem sinds een maand niets meer van hem gehoord heeft. TS JECHO-SLO W AKI JE. Conflict met Hongarije Officieele Slowaaksche kringen deelen mede, dat terroristische benden, gesteund door afdeellngen van het geregelde Hon- gaarsche leger, de gemeenten Kuzmice, Sil- vas en Kalsa zijn binnengedrongen en aldus een sector van den spoorweg Koscle-Uzho- rod hebben bezet, die volgens de scheids rechterlijke uitspraak van Weenen aan Slo wakije moest blijven. Bij dit incident werden twee Tsjecho- Slowaaksche gendarmen gedood, Tsjecho-SIowaaksche troepen kwamen tusschenbeide en bevrijdden den spoorweg tusschen Slanec en Kusmice. In verband met dit Incident heeft mi nister-president Tisso aan de Slowaaksche, delegatie bij de gemengde grensafbake-^ ningcommissle, order gegeven, de onderhan delingen met de Hongaarsche regeering on middellijk af te breken, tot „de Hongaar sche kringen, die voor dergelijke overvallen verantwoordelijk zijn, de Slowaaksche re geering satisfactie schenken en de noodige maatregelen nemen, om een einde te ma ken aan de aanvallen van rooversbenden. 1—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2