Ons Kort Verhaal CEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 20 December 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN De verbeide Binnenland De oplichtingsaffaire van 30.000 gulden te Arnhem De onregelmatigheden bij de boerenleenbank te Roswinkel Buitenland De koudegolf in Europa AmerikaanschDuitsch film-conflict Voorkomt verkoudheid en keelpijn. lijk, al dient deze zooveel mogelijk beperkt te worden. De regeering zal de verhoudingen met de gemeenten moeten herzien. Nu weer 37.000 minder voor Leiden! Daarin dient veran dering te komen. ANTWOORD VAN DEN WETHOUDER. Wethouder VERWEY verklaart, dat B en W. betreuren, deze voorstellen te moeten doen buiten de begrooting om. Hoe komt het dan. dat dat niet is voorkomen? De diverse gemeenten zijn in dezen niet vergelijkbaar. Elders heeft men een aparte afdeeling ter secretarie, die zich alleen met de begrooting bezig houdt. Die is hier niet en spr. oordeelt deze ook niet noodlg. Voorts is er een categorie gemeenten, die een aparte bijdrage genieten. Daartoe be hoort Leiden ook niet, hetgeen echter de gemakkelijke begrootingsprocedure belet dezer gemeenten Voorts is vertraging daardoor veroor zaakt. dat aanvankelijk het tekort bedroeg een half miliioen. Als B en W. dat nu eens niet k tête reposée 'hadden bezien welk een belastingverhooging ware dan niet nocdig geweest! Er is gesproken met de Lichtfabrieken, waardoor een lichtpunt kwam. Doch dct kon eerst na afloop van September! Reali teit op den voorgrond. Verlichtlngs-verlaging voor den Midden stand was noodig en deze is gereed trots het vermelde. Voorstellen ad f. 30.000 zullen afkomen. Spr. hoopt den gang van zaken inzake de vertraging der begrooting zoo te heb ben aannemelijk gemaakt, althans ver klaard. Alleen het gemeente-belang stond voorop, zooals trouwens de laatste 8 k 10 jaar. Dat Leiden zonder reden later zou zijn dan elders, hoopt spr. hiermede tot een legende te hebben gemaakt. Nu de begrooting en deze voorstellen. Er is een ganseh complex van oorzaken voor het te dekken tekort De uitkeerlng uit het Gemeentefonds ls weer met ruim f. 30.000 verlaagd én vele inkomsten zijn gedaald; spr. geeft di verse cijfers daaromtrent. Zulks tegen ver hooging van tal van posten. Voor M. H. 2elfs één ton meer; te zamen f.240 000. Dit tekort is teruggebracht tot ruim f 180 000. Nauwelijks behoeft betoog, welk een arbeid is verricht om dit te bereiken, f. 100.000 zal worden geput uit den Kapi- taaldlenst, f. 80.000 uit deze voorstellen. B. en W. meenen. dat dit het beste middel is. in verband met de ontwikkeling der crisis- conjunctuur hier ter stede, waar de werk loosheid zich pas geleidelijk deed gevoelen. Elders zijn de belastingen tot den top op gevoerd, na uitputting der reserves, hier heeft men tot dusver uit de reserves kun nen putten. Helaas is de hoop op verbetering niet ver wezenlijkt. Wel is het aantal werkloozen iets lager, doch de steun-regelingen zijn hooger. Daarvoor zijn diverse oorzaken, naar nader zal worden uiteengezet bij de begroo ting. Een toenemende verarming is wel de voornaamste. Dat op deze manier de gemeente-finan- ciën worden gesloopt, ziet men algemeen Een derde deel van alle gemeenten ls al voorgegaan! Zijn de f. 80.000 nog niet te putten uit de schamele reserve of over te brengen naar den kapitaalsdienst? B. en W. ontraden dit ten stelligste, daar een aanwijzing van ver betering in de crisis vooralsnog ontbreekt. Wij mogen ons niet schuldig maken aan een volledige uitputtingspolitlek en Ged. Staten, die een woordje meespreken, zouden daarmede ook niet meegaan. Hier zijn de belastingen nog relatief laag. zelfs de nu gevraagde 135 opcenten ls laag en een belet sel voor vestiging ls daarin zeker niet ge legen. Ged Staten hebben voor 1938 reeds op matige belastingverhooging aangedrongen, doch B. en W. hebben dit voorkomen door de verhooging der electrlciteitsorijzen. Thans zouden Ged. Staten niet goedkeuren een z. 1. bankroetierspolitiek. Men mag dit college niet verwijten te zijn teruggedeinsd. Uit bezuiniging kon het bedrag niet wor den gevonden. Zonder sociale afbreuk is dit onmogelijk. Trouwens men gaat hier al zeer voor in dit opzicht, spr. geeft enkele voor beelden, als b.v. de ziektewetverzekering-be zuiniging, die M. H. op kosten jaagt, Als men meent, dat het college te laat ls, waarom dan niet zelf met voorstellen ge komen? De heer DE REEDE: ik heb er 2 maal op aangedrongen. De WETHOUDER: Zeker, doch u deed geen voorstel! Het college neemt thans de verantwoor delijkheid op zich als ijzeren noodzakelifk- heid. Verlaging is aangenamer, doch dat gaat nu eenmaal niet. Dit is spr.' vierde begrooting en driemaal ls hij gekomen met belastingverhooging. vrij genomen. Dat is toch nog wel iets. Waarom wil het college niet verder gaan? We heb ben te bestrijden; het spook der noodli.1- dendheid. Zoo lang mogeliik dienen wij autonoom te blijven De geringe mogelijk heden op belastinggebied moeten als reserve blijven voor de toekomst en het belang der ingezetenen eischt niet meer te vragen dan r.oodig is. Opvoeren tot den top zou geven f.415 000. Er blijft dus nog ruim f. 300.000 theoretische reserve; theoretisch, want be lasting tot den top geeft tegenslagen. Progressie bestaat in groote mate. naar SDr uiteenzet. Ook in den kinderaftrek komt dit tot uiting Spr. gelooft t? hebben duidelijk gemaakt dat deze voorstellen ah minimum noodig zijn. zonder tot afbraak over te gear. Ah d? heer Knibbe werkelijk meent, dat het college lichtzinnig handelt, dan had hii consequent moeten blijven en geen enkele verhooging aanvaarden. Wonden slaan op zieke plekken, wijst spr. af. Hier wordt niet bovenmatig ge- sfeund. integendeel, er wordt bezuinigd zooveel mogelijk is. REPLIEKEN. De heer v. d KWAAK wijst er op. dat z.i de steun gevallen niet zijn gedaald ais verklaring voor hat verschil tuischen stij ging van steun en dalin| van het aantal werkloozen. De heer BEEKENKAMP meent, dat ver schil tusschen het college en de A.-R. frac tie is het begrlo over sociale afbraak. Spr gaat daarvoor niat uit den wzg. Dat is het beslissende criterium. Da grootste zuinig heid dient betracht cn daarom is spr. niet overtuigd, dat voor M. H. f. 100.000 meer noodig is. De hee" Wilmer wijkt reeds bij voorbaat voor leder verzet tegen bezuiniging. Er AMSTERDAM - ROTTERDAM - ARNHEM BREDA 5147 (Ingez. Med.) zijn gevallen, dat de steun meer geeft dan een ander met werken verdient. Spr. komt er tegen op. dat deze regee ring niets heeft gedaan tot bestrijding der werkloosheid. Overigens kondigt spr. na dere bezuinigingsvoorstellen bij de begroo ting aan. De heer KNIBBE meent slecht begrepen te zijn. gezien de reactie en hij hand haaft zijn beweringen, ai komt hij niet met directe bewijzen. Spr. protesteert, dat hy geen deernis zou hebben met de getroffenen, maar er moet rekening worden gehouden met de moge lijkheden en met de vraag, of de werkwil ligheid er niet door in gevaar wordt ge bracht. Het kinder-bijslag-fonds zal alle vermindering finaal opheffen voor groote gezinnen Niet alleen de materieele nood Met hetgeen de Roer v. d. Kwaak opmerk- is beslissend, maar ook de geestelijke nood. te, had spr. reeds rekening gehouden. Bij den socialen dienst is het precies als hij aangaf en deze is z.l. in deze beslissend. Wethouder v. STRALEN betwist dit. De heer KNIBBE handhaaft zijn ziens wijze. De heer WILMER zegt, dat de R.-K. fractie rekening houd; met de realiteit. D.w.z. dat toch de mogelijkheid bestaat dat bezuinigingsmaatregelen bij de begrooting niet zullen worden aanvaard. En daarvoor dient men zich te dekken. De heer v. d. LAAN- zegt. dat ieder libe raal gaarne meehelpt nood te lenigen en komt op tegen de vergelijking van den heer Hessing. De heer HESSING geeft cijfers om aan te toonen, dat z.i. deze regeering niets of althans zeer weinig heeft gedaan tot be strijding der werkloosheid. Wethouder v. STRALEN wil verklaren, waarom de steun grooter is bij dalend aantal werkloozen Dat heeft ook de aan dacht van het college getrokken. Hoofd oorzaak is: het in dienst nemen van Jon gere arbeiders tegen de laagste loonen Het is een verschijnsel over het geheele land. De heer SCHÜLLER: Dat moest de K. v. K toch weten. Het voorstel-Knibbe met 20 opcenten te verhoogen In plaats van 35 opeenten wordt na bestrijding door wethouder Verwey, die sr op wijst, dat de gemeente iederen mee valler kan gebruiken, verworpen met 243 stemmen. Voor de heeren Knibbe, v. d. Tas en Beekenkamp. Het voorstel van B. en W. wordt daarop z.h.st. aanvaard. De heer BEEKENKAMP vraagt aantee- kening tegen te zijn. HET VENTVERBOD. llo. Voorstel in zake de toepassing van art. 51 van de verordening op de St.a:.t- poiitie (het z.g. ventverbodi. (220) Mevr. BRAGGAAR wijst op het moeilijke van dit probleem. Er zijn te veel venters gekweekt. Gevolg: verdunning der spoeling en steeds meer aanvragen om steun, met ongecontroleerde armoede en verkapte be delarij. Spr. vraagt of het niet mogelijk is het aantal venters van buiten Leiden in overeenstemming te brengen met het aan tal te Leiden zelf, in het belang der Leid- sche venters. De heer KNIBBE betuigt zijn ingeno menheid met dit voorstel, waarin deze moeilijke materie zoo eenvoudig wora^ behandeld. Spr. vraagt echter uitzondering voor de blosmenventers. daar zij in het bloemen- vak werkzaam zijn en niet vallen onder de zienswijze, dat jeugdige venters geen be roep leeren. Hij stelt voor voor deze cate gorie den leeftijd van 18 jaar te handha ven en voorts de uitzondering van art. 5 op hen toe te passen. De heer v. d. KWAAK noemt den toe stand in dit vak slecht, al is het aantal venters reeds gedaald. Men zal z.i. echter onderscheid moeten maken tusschen ven ters bij M H. die hier werken of in de buitengemeenten. Het idee-Knibbe steunt spreker. Wethouder v. STRALEN is verheugd over de betoonde instemming, te meer, waar in 1935 een andere houding werd aangeno men. Spr. releveert nog eens in het kort de geschiedenis der venterskwestie, In 1936 waren ruim 1200 vergunningen gegeven, 1 op 65 inwoners! Ruim f. 39000 werd aan steun gegeven. Wat de b!o?men-venters betreft, in 1936 waren er 219. 50 hier woonachtig. Orde en regel is du~ wel zeer gewenscht. Niet alleen kweekers vnten, ook velen, die door ver koop van bloemen zond°r eenige kennis veld probeeren te verdrnen. Sor. ont raadt daarom de idee-Knibbe. De limiet 18 jaar is Juist gesteld om te dwingen tot een ander beroep. Het aantal venters van buiten te be- uerken is riet mogelijk, zie de houding der regeering in deze materie. Zij wil geen plaatselijke orotectie. Het eantal v-oten is reeds «edaald om dat men c'e mKukving zelf voelde en door dat ceds met het geven v i- vergunningen zuiniger word», omgesprongen. De lieer KNIBBE stelt voor den leeftijd voor bloemenkweekers on 16 Jaar te be palen, in plaats van op 18 jaar en hen ook vrij te laten van de bCDalir.g van 21 Jaar. Na bestrijding door den wethouder van het laatste, het eerste wil hij wel aanvaar den. een suggestie, die de heer Kn,hhe niet aanvaardt, wordt het voorstel-Knibbe ver worpen m:t 205 stemmen. Voor de heeren Knibbe. v. d. Tas, Lom- bert. Becke ikamp rn Wilrr.er. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aanvaard. Wethouder v. STRALEN herinnert er aan dat een extra- uosidi? aan M H Is toege kend van f. S300 voor dan sehoeiscldlenst voor werkloozen tol 1 Jan. Nog ls in onderzoek ot voortzetting ge- wenscht ls Spr. vraagt doorgaan tot 22 Jan.: voor dien zal een voorstel afkomen. Dit wordt gcedz kd. Om 11 45 uur volgt hierna sluiting. RECHTBANK TE AIX-EN-PROVENCF, WILLIGT UITLEVERINGSVERZOEK VAN NEDERLANDSCHE JUSTITIE IN. De rechtbank te Aix-er.-provence (Frank rijk) heeft heden beslist over het verzoek der Nederlandsche Justitie tot uitlevering van drie Nederlandsche onderdanen, die verdacht worden van oplichting van een bejaarde dame te Arnhem voor een bedrag van circa f. 30.000. in verband waarmede zli op 15 November j.i. te Nice gearresteerd konden worden Men zal zich herinneren hoe een bejaard, gefortuneerd inwoonster van Arnhem, de dupe van de bende is geworden. Het begon met een bezoek van c:n z.g. kunstschilder, die er in slaagde geld van de dame te lee- nen, waarna een z.g. zwager van den kunstschilder haar kwam meedeelen de schuld te willen overnemen, mits de dame hem aan geld kon helpen om een deel van het kapitaal uit DuKschland te krijgen. Door allerlei manipulaties cn door steeds nieuwe figuren te laten verschijnen, wist de bende steeds meer geld van de dame los te krijgen. Toen de politie de zaak op het spoor kwam was de dame reeds bijna f. 30.000 aan de oplichters kwijt geraakt. Op 9 November arresteerde de politie te Arnhem een aantal verdachten Een andere verdachte meldde zich vrijwillig en de overige drie werden te Nice gearresteerd in tegenwoordigheid van den Arnhemschen inspecteur van politie. Magendans. Het zijn de 46-jarige J. van D. en de 53-jarige vrouw C. H zich beiden noemende kunst schilders. en de 28-jarige C. de Z., koon- man. Nadat zij door de daartoe bevoegde kamer van de rechtbank te Alx-en-nro- vince waren gehoord heeft deze het ver zoek om uitlevering der Nederlandsche jus titie. ingewilligd. De drie verdachten zu'len op transport worden gesteld naar Neder land en daar ter beschikking gesteld wor den van het parket te Arnhem. Verklaring van den raadsman van het bestuur. ALLE LEDEN ZIJN WETTELIJK AANSPRAKELIJK. Inzake de cnregoLmatigrheden bij de Boe renleenbank te Roswinkel heeft de rechts kundige raadsman van het bestuur, mr. H. E. T mmerman te ^er Aoel, thans een ver klaring aan de pers afgelegd. Hij deelt daarin mede, dat de coöpe ratie wettelijke aansprakelijkheid heeft, Op zekeren morgen ging zij heen; op hear toilettafel liet zij het volgende, achte- iooze briefje achter: „Wij passen niet bij elkaar. Ik ga weg. Vergeef mij en vergeet mij. Liii". Aangezien hij des morgens vroeg van huis was gegaan cn er den vorlgen avond niets was voorgevallen, dat op ben dergelijk be- slu.t ken duiden, gzlco'de hij in den be ginne, dat hier sp ake was van den een of anderen aanval van slecht humeur zij was snel geprikkeld en had z ch aangewend hem met dergelijke gezegden te dreigen en dat zij tegen lunchtijd terug zou kee- ren. Maar het werd middag, één uur. zon der dat zij terugkwam. Om half twee zei het dienstmeisje: Al^ we nog langer wachten, wordt het eten onsmakelijk" Hij antwoordde op heel natuurlijken toon: „Mevrouw heeft mij gewaarschuwd, dat zij waarschijnlijk niet thuiskomt; als zij er na tien minuten niet is, moet je maar opdoen". Hij verzette zich ertegen, om aan de mo- gelijkhe d van een vlucht te gelooven. Om kwart vóór twee nam hij meer geergerd dan ontdaau plaats aan tafel. Werkelijk onge rust werd hij eerst, toen hij zijn koffie ge dronken had. Hij trachtte te lezen, te schrij ven, keek telkens even het raam uit. Het huis vulde zich met een ongewone stilte; de avond kroop naderbij, de nacht viel. Allerlei bijzonderheden kwamen hem nu voor den geest, gesprekken, ongewone blikken, gedrukt zwijgen.... en hy voelde meer en meer den angst van het begrijpen. Hij raakte in verzoeking om zijn ouders, familieleden te telefoneeren; nam reeds den hoorn ter hand, maar toen hij zou spreken, bedacht hij; Als ze terugkeerde, waarom dan een derde in het geheim te mengen en gedwongen te zijn een ophelde ring te geven. Reeds de aanwezigheid van het dienst- me'sje en haar domme vragen ergerden hem Voor het onmogelijke geval dat Llil niet zou terugkeeren. was er nog altijd tijd genoeg om de waarheid te erkennen Om acht uur maakte het meisje de opmerking: „Mevrouw zal toch niets overkomen zijn?" Hij voe'dedat deze woorden meer n'euws- gicrigheid dan deelname beteekenden en loog voor den tweeden keer: „Neen. neen mevrouw heeft mij van leveren gewaarschuwd dien maar' Hij at; de happen bleven hem in de keel st:kcn; daarop zette hij zich in zijn leun stoel en luisterde aandachtig naar he' ge- druisch van de straat en het dreunen van de hulsdeur. Toen het weer daglicht werd. sloeg hem leed, pijn, schande terneei. Als laatste uit- zoodat alle leden voor een tekort kun nen worden aangesproken met een sur plus van vijf procent boven hun aan deel in de bank. Hun aansprakelijkheid strekt zich niet alleen uit tot de in de registers voorkomende leden, maar ook tot hen, die op grond van hun hande lingen ais lid kunnen worden aange merkt. Daarvoor zijn geen schriftelijke bewijzen noodig. Door den vermogenstoestand van den kassier G. en van de leden, kan reeds thans worden wstgesteld, dat de spaargelden veilig zijn. Het bestuur doet al het moge lijke voor de crediteuren, hetgeen onder meer blijkt uit de faillissements-actie. In gesteld tegen den kassier, alsmede u't de algeheele samenwerking met de justitie om zoo spoedig mogelijk tot een volledige op heldering te komen. Daarbij is van de zijde van het bestuur de elsch gesteld van volstrekte handhaving van het bankgeheim waarom de rechter-ccmmissaris aan de rijksaccountants heeft opgelegd, niets, te genover wie dan ook, uit te laten over het geen hun inzake de bank bij hun onder zoek bekend wordt. Mr. Timmerman deelt voorts in zijn verklaring mede dat ter wille van besparing van hooge kosten het zeer gewenscht 'is. dat niet van fie zijde van crediteuren een faill ssementsactie tegen de ban!; wordt ingesteld. Mocht dit geschieden, dan zal het bestuur daarop antwoorden met het aanvragen van surseance van betaling. Er worden thans speciale zitdagen ge houden. waarop zij. die van de bank iets te vorderen hebben cf er iets aan verschul digd zijn, daarvan opgave kunnen doen. Op deze wijze denkt men binnen den kortst mogelijken tijd een overz'cnt van de juiste positie te kunnen krijgen. Zocdra men zoo ver is, zullen in een aleemeere ledenverga dering nadere mededeelingen worden ge daan. KOMMIES VAN DE STRAFGEVANGENIS AANGEHOUDEN. In de strafgevangenis te Scheveningen bevindt zich een afdeeline, de z g. cellen barak, waar personen worden ingesloten, die een princljjale hechtenis cf een ver vangende hechtenis moeten ondergaan. Het komt vaak voor, dat familieleden van hen, die vervangende hechtenis uitzitten, geld sturen cm de straf af te koopen. De 37-jarige kommies bij de strafgevan genis C. B. S„ die belast was met de ad ministratie van deze cellenbarak, heeft ge durende geruimen tijd deze gelden ver duisterd. Hij eigende zich de gestuurde be dragen toe en liet de menschen vrij. Daar toe moert hij natuurlijk ook trucs In de boekhouding toepassen. Deze oplichting zou niet uitgekomen zijn, wanneer niet een vrouw bij het Kantongerecht in Amster dam vertelde, dat zij naai- de strafgevan genis in Schevenlngen geld had gestuurd, opdat haar man vrij zou komen van zijn vervangende hechtenis. Het Kantongerecht meende evenwel, dat de man zijn straf ge heel had uitgezeten. Toen deze twijfel wsc gerezen, ging men onderzoeken, waarbit bleek, dat de kommies réeds f. 1500. telkens met kleine bedragen, te eigen vodrdaeie had gebruikt. De man heeft bekend en is Ingesloten. vlucht bedacht hij de mogelijkhe'd van een ziek familielid. Maar het feit werd weldra in de groote étage-woning een bekend iets; de mede-bewoners keken hem met medelij dende blikken aan; de dienstboden fluis terden op de portalen. Zijn eigen dienst- me sje vroeg niet meer; maar haar stil zwijgen sprak boekdeelen. Hij overlegde: „Als Liii zou terugkeeren, wat zal ik dan zeggen? Ik zal zóó moeten doen, dat. het lijkt alsof ik h-ar niet opnieuw weer tot mij neem, alsof zij mij nooit heeft ver iaten. De gedachte haar te verstooten kwam hcelemael niet bij hem op. Zij was een kind, een zwakke vrouw en hij hield meer dan genoeg van haar om haar dit te vergeven. Maar de anderen? dit vijandig-gestemde d enstmeisje. die hoonende buren? Hij riep het meisje en zei haar, zonder naar haar op te kijken: „Ik ga op reis ik kan Je niet langer in mijn dienst houden. Het spijt me... Daarop zei hij de huur op bij den huls heer. Installeerde zich in het tegenoverge stelde gedeelte van Parijs en nam een an dere dienstbode. Men had hem voor een jonggezel gehouden, maar daar hij het nog steeds niet met zichzelf eens was geworden om zijn verwachtingen den bons te geven, verzon hij een heelen roman: Zijn vrouw was op reis; binnen veertien dagen zou zij terug zijn. HU tooverde haar liefhebberijen voor, haar gewoonten, hoe zij de tafel graag gedekt zag, wasch en klee- ren behandelde en hij ging in zijn verlan gen naar verwezenlijking zoo ver. dat hij, als hij van het bureau thuis, steeds vioeg: „Geen telegram?heeft niemand op gebeld?" Na verloop van een maand, toen hij op grond van een z:ker glimlachje begreep, dat de me d zich niet aldus liet beetnemen, nam hij de eerste de beste aanleiding te oaat om haar den dienst op te zeggen; en degenen, die na haar kwam, dlschte hij Hetzelfde verhaaltje op: „Mevrouw kan lederen dag terug zijn als ik toevallig niet thuis mocht zijn, zeg dan, dat ik even een eindje ben gaan wan delen". Af en toe kon hij, in gedachten verzon- xcn. plotsel ng op straat stil blijven staan, haastig met kloppend hart terugkeeren, de drie trappen naar boven rennen om ze nuwachtig het antwoord op te vangen: „Neen, meneer, er is niemand gekomen". Slechts vervuld van gedachten met de entrouwe echtgenoote, gaf hij alle werk er aan en leefde in een ten deele wanhoplgen en toch pok weer hem hoopbrengenden droom. De dienstbode, die hem in den be ginne had geloofd, kreeg weidia verden king. dat hij iets verhe'melijkte; hij ont sloeg haar zooals hij de anderen had ge daan. besloten een ieder slechts veertien dagen bij zich te houden, opdat Lill's tcrug- OPVARENDEN VAN DE „IJSSELSTROOM» IN VEILIGHEID. De opvarenden van het beurtschip „IJsselstroom", voor wier leven men vreesde zijn vanmiddag half twee na een tocht van zes uur over het bevroren Uselmeer behouden te Enkhuizen aan gekomen. 51 GRADEN VORST IN RUSLAND. Uit Moskou komen berichten, welke aan- toonen. hoe koud het wel in Centraal Rus land ls. De thermometer wijst daar niet minder dan 51 graden vorst aan. In ver schillende wijken van Moskou zijn de water leidingen gesprongen en zit de bevolking zonder water. In de streek van Kursk komen troepen uitgehongerde wolven de dorpen binnen. De koudegolf in Joegoslavië heelt ln de streken van Bosnië temperaturen gebracht tot 22 graden onder nul. In het geheele land ligt het scheepvaartverkeer stil. Ook uit Italië komen berichten o-ver zwaar winterweer, en ln Noord-Italië is overal veel sneeuw gevallen. De lagune van Venetië is op verscheidene plaatsen dicht gevroren. WEGENS DE OPNEMING VAN SPIONNAGEFILM. Binnenkort zal een film over de activiteit van nationaai-soclallstische spionnen in de Ver. Staten worden gedraaid. De handeling van deze film is geïnspireerd op de onthul lingen in het jongste proces tegen de Dult- sche spionnon te New-York, Versohelden malen verschijnt Hitler op het doek. De consul van Dultschland te Los Ange les heeft bij de bioscoopondernemingen ge protesteerd en de Vereen. Staten gedreigd met vergeldingsmaatregelen in Dultsch land op de geheele Amcrlkaansche film productie. Deze stap ls echter zonder uit werking gebleven. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. De Paus die vandaag den zestigsten ver jaardag van zijn prlesterwljd ng vie s eeheel hersteld van de ongesteldheid van gisteren. Nadat de Paus de H. Mts had opgedragen in ziin rartlcuüere kacel heeft hii den kardinaal-staatssecretaris Pacelli en de overige kardinalen in audlënt e ontvangen. Ivorol-gsbruikers zijn zelden verkouden en hebben zeiden keelpijn, omdat deze tand pasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. 5296 (Ingez. M«l.) keer haar natuurlijk zou schijnen. Maar de tijd ging voorbij en niets veranderde aan den gang van zijn kluizenaars bes'aan, niets verbrijzelde zijn volhardende zeker heid. Zijn wensch nam vaste vormen aan; het kon voorkomen, dat hij de lievelingsge rechten zijner vrouw bestelde en meteen voor haar liet dekken. Langzamerhand telde hij reeds bij Jaren; au en dan bepaalde hij een grens ran zijn geduld: „Als ze na een maand, dien en dien dag geen levensteeken geeft... Als dan de maand was voorbijgegaan, stelde hij zich een nieuwen termijn en zei >ot zichzelf, dat de tijd slechts langzaam zijn werk volbracht, met de onverschillig heid en tegelijkertijd met de onweerstaan bare kracht van wat eeuwig is. Op zekeren morgen meende hij haar her- kond te hebben. Het was reeds vijf jaar ge leden, dat zij v/as heengegaan en de mode had haar s'lhouet gewijzigd. Hij liep hard; het verkeer scheidde hem van haar. Direct veranderde zijn twijfel ln zekerheid. Zij was het; zij had hem gezien, had echter niet op hem durven wachten. Dezen avond, door de duisternis gedekt, zou zij aanbel len. Hij liet dekken voor haar, bloemen zette hij neer. Zij kwam niet Hij verouderde; zijn slapen werden grijs, zijn gang werd vroegtijdig zwaar, niet min der bleef hy z'ch echter soigneeren. ver zorgde zich ter wille van haar. De dienst meisjes kwamen en gingen en hy vertelde allen hetzelfde verhaal en vroeg onophou delijk of mevrouw ook getelefoneerd had, of er niemand tydens zijn afwezigheid was gekomen. Op zekeren avond het was acht uur zou hii aan tafel gaan en zei tot het meisje, dal dienzelfden morgen nieuw was aange komen; „Als mevrouw thuis is, trek je dien fauteuil bij de tafel; ook haar pantoffeltjes moot Je bij den haard zetten Er werd gebeld. Hy voelde, hoe zyn hart hem den adem benam. „Gauw, ga gauw opendoenl misschien ls zy hetr." Hij geloofde niet meer. geloofde niet meer eraan. na tien jaren! En het dienstmeisje, dat uit de kamer was gegaan, kwam terug en zei doodge woon: „Mevrouw is er". Hij sprong overeind en zonk terug in den stoel. Llil stond in de zwarte omiysting der geopende deur met neergeslagen oogen en deemoedige schoudertjes. Hij strekte de armen uit, opende den mond om uit te gil len: ,.jyJIJ bent daar! Eindeiyk!" Maar daar opeens zag hy het door-rus tige gezicht der dienstbode, aan wie hij ge zegd had, dat mevrouw slechts enkele degen van huis was. Betuigt men een dergel'ike vreugde, een dergeiyke waanzinnige vreug de na zoo'n korte schelding? En zie, gedachtig aan de jaren van ziJn geduld, zyn zekerheid en zijn leugen, raarte hy ziin geheele kracht biléén en om haar terugkeer als heel natuuriyk voor 'e stfJ- len, zei hy verwijtend, zooals cn echt re- noot doet die het recht bezit zijn vrouw een standi? te maken: ..Je bent alweer te laat! Het Is a' 0 achten I" 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14