BINNENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 December 1938 KERK- EN SCH00LNIEUWS Regeling betreffende de echtscheiding Gewestelijke landstormcommissie, Zuid-Holland West Vergadering algemeen bestuur A.N.W.B. PREDIKBEURTEN. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN A een wetsontwerp ingediend. Ingediend ls een wetsontwerp houdende tanvulling van de bepalingen in het bur gerlijk wetboek en in het wetboek van bur gerlijke rechtsvordering, betreffende echt scheiding en ontbinding des huwelijks na de scheiding van tafel en bed. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend. Bij de behandeling van de justltiebegroo- ting voor het jaar 1938 is het vraagstuk ran de echtscheiding in de beide Kamers in den breede besproken. In het voorloopig rerslag van de Tweede Kamer nopens voor noemd begrootlngshoofdstuk was het door verscheidene leden opnieuw aan de orde gesteld ln den vorm van een verzoek ont te rillen overwegen, of niet door wetswijzi ging een einde gemaakt kan worden aan de thans bestaande praktijk, welke echtschei ding met onderling goedvinden mogelijk naakt, hoewel artikel 263 B W. dit uitdruk kelijk verbiedt. De gevraagde overweging is toegezegd. Zij heeft geleid tot het ontwer pen der voorzieningen, die ln het aange boden wetsvoorstel zijn vervat. Met betrekking tot de trilogie: bekente nis-verstek-bewijs ligt de ontworpen rege ling zoowel in de lijn van het arrest van 1883. als in die van art. 251 van het ont- trerp-1886. In het ontwerp wordt den pre sident en de rechtbank op het hart gebon den toe te zien, dat niet, zonder dat er een wettelijke grond aanwezig is, door onder ling goedvinden zonder meer ontbinding ran het huwelijk zal worden verkregen. Is er een wettelijke echtscheidingsgrond, dan verzet de ontworpen regeling zich er niet tegen, dat partijen afspreken, dat de ge daagde geen verweer zal voeren. Bewijs zal echter worden opgelegd, wan neer bekentenis of verstek met zoodanige omstandigheden gepaard gaan, dat bij den rechter vermoeden is gerezen, dat de be kentenis is afgelegd in strijd met de waar- teid. of dat het verstek niet mag gelden j| erkenning van de door den eischer ge helde feiten. De moeilijkheid ln de praktijk is natuur lijk gelegen ln het onderkennen der geval len. in de schifting en schelding tusschen waarheid en verdichtsel. Een absoluut on feilbare uitkomst kan geen menschelijke rechtspraak geven. Dat ontheft echter den wetgever niet van den plicht om zoo hier ils op andere terreinen den rechter door passende middelen ln staat te stellen de naleving van een wet en in casu nog wel van een, „die op de publieke orde en goede leden betrekking heeft" zooveel moge lijk te verzekeren. Te dien einde is allereerst aan den presi dent van de rechtbank een belangrijke taak toebedeeld. Ook thans is die taak be langrijk, maar de bestaande wettelijke be palingen bieden onvoldoenden waarborg, dat zij naar behooren kan worden vervuld. In hel ontwerp ls de functie van den pre sident in het voorproces in verschillende onderdeelen nader en beter geregeld, en ajn. ln overeenstemming daarmede, ook de belangen en de rechten van partijen beter fewaarborgd. Men kan in het algemeen teggen, dat. behalve dat de reeds bestaande taak om partijen te vereenigen is gehand haafd, aan het verleenen van verlof tot dagvaarden meer Inhoud is gegeven, door dat het voorproces tevens dienstbaar is ge maakt aan een soort civielrechtelijk voor loopig onderzoek. Als sluitstuk van de voorzieningen op het gebied van het procesrecht, wordt voorge steld in het burgerlijk wetboek in te voegen «en nieuw artikel 270 a. Deze bepaling, die ook op zich zelf alleszins redelijk is, is zeer algemeen gehouden. Zij is te beschouwen in dezen zin, dat zij beoogt er tegen te waken, dat in de toekomst echtgenooten, wier ge- amenlijk verlangen uitgaat naar echt- Kheiding, een werkelijken echtscheidings grond ln het leven roepen, nu zij de kans loopen, dat een gefingeerde grond niet lan ger dienst zal kunnen doen. Dit artikel luidt als volgt: De echtgenoot zal in zijn rechtsvorde ring tot echtscheiding niet ontvankelijk zijn. Indien de daadzaken, welke grond tot dezelve hadden kunnen opleveren, met zijn uitdrukkelijke of stilzwijgende toe stemming hebben plaats gehad". Voorts wordt voorgesteld om met hand having van den reeds bestaanden grond van wederzijdsche toestemming tot ontbin ding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed, den wachttermijn, die moet verloopen tusschen de scheiding van tafel dn bed en de vordering tot ontbinding van het huwelijk in te korten van 5 tot 3 jaren. Met het oog op het belang, dat cr aan moet worden gehecht, dat de rechtbank haar beslissing in echtscheidingszaken zoo goed mogelijk voorgelicht neme, is het voorschrift opgenomen, dat het openbaar ministerie steeds zal worden gehoord in ge doemde zaken en is derhalve de toestand hersteld, zooals die te dezen bestond voor óe wet van 3 December 1932. Ten slotte wordt voorgesteld de nieuwe Wetsbepalingen toepasselijk te maken ook °p vorderingen tot echtscheiding en schei ding van tafel en bed, die reeds aangevan gen doch nog niet voleindigd waren vóór de inwerkingtreding der nieuwe bepalingen, met dien verstande, dat genoemde nieuwe wetsbepalingen worden toegepast in den standwaarin de zaak zich bevindt op het oogenblik van genoemde inwerkingtreding. vergadering in den haag. In Den Haag vergaderde de gewestelijke landstormcommissie Zuid-Holland West, onder voorzitterschap van den heer L. G. Royaards. De secretaris, de heer D. J. Kar- res bracht het jaarverslag uit. De sterkte van den B. V L. ln Zuid-Holland West ls thans 8504 B.V.L.-ers en 1921 vrijwilligers van de motor-, vaartuigen- en spoorweg dienst, totaal 10.425. Het gewest telt 42 af- deelingsvaandels; de vaandels van de af deelingen Honselerdijk, Noordwijk en Val kenburg (Z. H.) werden kortgeleden uitge reikt. De gewestelijke wisselbeker voor scherp, (de z.g. Prins Hendrikbeker) werd gewonnen door de afd. Katwijk, de gewes telijke wisselbeker voor K.S.O. door de afd. Maassluis. Res. majoor der jagers J. Kruis stelde als aftredend commandant bij het lie batal jon een wisselbeker ter beschikking voor de afdeelingen van dit z.g. Westlandsche bataljon. Daar de gewestelijke landstormcommissie op Zaterdag 3 Juni '39 20 jaar zal bestaan, werd in beginsel besloten op dien dag een landdag, tevens vliegfeest. te houden op het vliegveld Ypenburg. waarbij alle 67 afdee lingen van Zuid-Holland West aanwezig zullen zijn. Voorts werd besloten aandacht te wijden aan de marschvaardigheid der afdeelingen. In verband hiermede werd be sloten voor de vrijwilligers een marsch- dag te organiseeren, waarvoor de N. L. C. medailles ter beschikking zal stellen. Voor de commissie van voorbereiding voor dezen marschdag werden aangewezen de heeren J. P. Boots, J. C. Caprteijn, M. C. A. Driesen, D. J. Karres, J. J. C. Klep, H. A. C. van Lent, Th. H. Ruys en L. Verleun. vluchtelingen ondergebracht. te hoek van holland. Het R.V.S.-kamp te Hoek van Holland, dat reeds gerulmen tijd voor de ontvangst van vluchtelingen bestemd was, heeft thans bewoners gekregen. Met autobussen arri veerden daar gisteren uit Amsterdam on geveer 200 volwassen Duitsche joden, die ln de barakken werden ondergebracht. Het is de bedoeling, dat zij hier definitief zul len verblijven in afwachting van even- tueole emigratie in de toekomst. De leiding van het geheel berust bij het bestuur van de Rott Vacantieschool. De barakken zijn van verwarming voorzien, terwijl men gisteren den geheelen dag bezig is geweest met het aanleggen van water leiding. wat bij de heerschende vorst een moeilijk .werk was. De gemeentelijke wa terleiding was in verband hiermede ge durende den rfgeloopen nacht in een groot gedeelte van Hoek van Holland afgesloten. Voorts zijn 's avonds te ruim acht uur een aantal joodsche kinderen uit Rotterdam met den trein aangekomen, op dooi reis naar Engeland met de Harwichboot, welke dienzelfden avond vertrok. In de te Amsterdam onder voorzitter schap van den bondsvoorzitter, den heer fl. P. J. Bloemers gehouden vrijwel voltal lige wintervergadering van het algemeen bestuur van den A.N.W.B. Is de begrooting voor 1939 goedgrtceurd en vastgesteld op een eindcijfer van f. 1.139.800. Tot leden van het dagelij ksch bestuur zijn, ter vervanging van de heeren Edo J. Bergsma, die reeds in 1937 als voorzitter aftrad en daarna tot eerelid werd benoemd, en H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, die wegens persoonlijke redenen zijn func tie als lid van het dagelij ksch bestuur neer legde, benoemd de heeren W. N. J. Baekers, industrieeel te Eindhoven en H. de Bordes, burgemeester van Bussum; tot buitenge woon lid vaeature-mr. Nautal werd geko zen jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht. Herbenoemd werden tot buitengewone leden de heeren C. R. H. baron Kraljenhoff en Ernst Crone. Tot lid van het algemeen bestuur werd. ter vervulling van een vacature in afd. 10 (Friesland) gekozen jhr. mr. P. M. Baerdt van Sminia te Oldeboorn. In de commissie voor de financiën werd. ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer B. W. Kraake, gekozen mr. R. Koole te Amsterdam In de commissie voor het wandeltoerisme werd in de plaats van dr. Jae. P. Thljsse gekozen de bondsvoorzitter, de heer T. P. J. Bloemers, die tevens tot voorzitter dier commissie werd benoemd. De afgetreden voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, zal als gewoon lid dezer commissie werkzaam blijven. In de commissie voor het ruitertoerisme werd als nieuw lid gekozen mr. P. H. C. van Wicheren te Groningen. Na afloop der vergadering werd de nieuwe A.N.W.B.-propagandafilm gedraaid, welke op de Bondspropaganda-avonden wordt vertoond. GEWONDEN-TRANSPORT UIT SPANJE NAAR NEDERLAND. De Parijs zijn gisteren tien Nederland- sche vrijwilligers, die een tot twee jaar aan de zijde van Barcelona aan den strijd in Spanje hebben deelgenomen, aangekomen. Dit is het eerste transport gewonden, dat sinds de opheffing van de internationale brigade naar Nederland is teruggestuurd. De namen der vrijwilligers zijn: J. Los uit Enschedé, van Bergen, Amsterdam; de Bok, Roermond; van Eyk, Amsterdam; de Vries, Amsterdam; Albers, Groningen; Lommers, Rotterdam; Muller, Assen; Maliepaard, Rot terdam en Klemsma, Overdinkel. Met uitzondering van Van Eyk weiden allen bij de gevechten aan de Ebro gewond, doch terwijl de eerste vijf reeds weer ge heel hersteld zijn, zijn de verwondingen van de vijf overigen nog van dien aard, dat zij gedurende het geheele transport van Spanje naar Nederland op draagbaren ver voerd moeten worden. De toestand van geen der gewonden is levensgevaarlijk, tel wijl ook niemand verminkt is. Het ergst is Lom mers er aan toe, die beide beenen in gips verband heeft. In Barcelona wachten nog 35 Hollanders op vervoer naar ons land. landelijke federatie van textielarbeiders. Door deze federatie Ls de volgende motie aangenomen; De Landelijke Federatie van Textiel arbeiders, ln buitengewoon congres bijeen te Hengelo in de zaal van het Geh, Onth. Koffiehuis ter bespreking van de moeilijk heden ontstaan door het intrekken der rijkssubsidie voor haar werkloozenkas gehoord de uiteenzettingen over de hui dige positie en stand van zaken; besluit: 1. aan het bestuur op te dragen onver wijld stappen te nemen bij de daartoe be voegde instanties, teneinde te bewerkstel ligen dat zoo spoedig mogelijk de rijks subsidie weer aan haar werkloozenkas zal worden toegekend: 2. in afwachting daarvan de rechten van alle leden op de werkloozenkas zonder voorbehoud te waarborgen en de uitkee- ringen uit de bondsfinanciën te verstrek ken; 3. deze motie te publiceeren ln de pers. verspreide berichten. Gisterochtend ls op de terreinen van de A. J. C. te Vierhouten het nieuwe werk kamp „De Vossenberg" van de moderne centrale voor werkloozenzorg officieel ge opend door prof. dr. C. P. M. Romme, mi nister van Economische Zaken. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal op Vrijdag 23 Decem ber as. niet plaats hebben. VOOR WOENSDAG 21 DECEMBER. Leiden Vrfje Kath. Kerk (VreewUkstr. 19) nam. 81/4 uur, dienst. Alphen aan den Rtfn Chr. Geref. Kerk (v, Reedestr.)nam. 7 uur, ds. Salomons van Am sterdam. Lokaal v. Mandersloostr.nam. 71/4 uur. de heer Vijverberg van Rhenen. Boskoop Chr. Geref. Kerk: nam.- 7-uur, <Js. Kleisen. Hazerswoude Salvatori: nam. 7 uur. ds. J. Doornenbal van Woubrugge. Katwijk a. Zee Zaal v. Prot. Bel.: nam. 7 uur, de heer Smit van Heemstede. I Noorden Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur, ds. P. Krult van Diemen. Noordwgk aan Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. half acht, ds. Goslinga van Utrecht. Oude-Wetering Geref. Kerk: Nam. 7.15 u. dr. Sietsema van Anlsterdam. Waddinxveen Gebouw Centrum: Nam. 7 uur ds. de Rover van Vlaardingen. Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. v. d. Kraats. Zoetermeer Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Nam. 7 uur. ds. Leenmans van Ede. NED. HERV. KERK. Beroepen te Benschop J. J. Poot te Bunscho ten. Te Eemnes-Binnen J. Ronge te Hoog- Blokland. (toe; E. v. GEBOREN: Wouter Jacobus z. van K. J. v. Steenbergen en C. M. de la Rivière Johannes Petrus, z. van A. P. v. Kamp en G. Prins Anna Petro- nella d. van P. Azier en M. Stavleu Marinus Hendrik z. van H. Smittenaar en M. Cupido Alette Eva d. van E. S. Schudel en Jkvr. C. A. v. d. Poll Jan z. van J. Veldhuijzen en F. C. Harteveld Anneke Maria Lenie, d. van P. P. de Koning en J. v. d. Reijden Jannie, d. van H. Stouten en J. Vermond Cornelia Helena, d. van P. W. Schenkeveld en A. M. v. Weizen Theodorus Johannes Maria, z. van Th. W. Heemskerk en P. J. de Groot Cornelia Jo hanna Wlllempje. d. van I. Boom en A. C. van Staveren Lony, d. van H. v. d. Velden en J. M. Mesker Charlotte, d. van C. de Hoog en P. v. d. Hooven Geertruida Frederika, d. van G. v. d. Hoek en G. F. Kerkhof Maria He lena Cornelia, d. van H. W. v. d. Meer en K. J Woutersen Wilhelmina Elisabeth, d. van J. Aangenomen naar Appelscha Bruggen, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Amstelveen (2e pred.pl.)A. C. van Uchelen te Meppel: voor Nieuw-Buinen J. W. van Barneveld te Zuidwolde (Dr.). GEREF. KERKEN. Bedankt voor Giessendam-Neder Hardinxveld: J. A. v. Arkel te Diever; voor Wapenveld en voor Wormerveer A. Veltman te Doornspijk. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Harllngen: J. Tijmes te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Enkhuizen: A. Verhagen te Middelburg; voor Paterson <N. Am.) M. Hof man te Moercapelle. Schoneveld en J. Zandbergen Alida G'ijs- berta, d. van G. Zwaan en P. de Kwant Anita, d. van J. de Graaff en E. Heving Jo hannes Petrus, z. van P. A. den Haan en A. C. Voorn Jacobus, z. van A. B. v. Dijk en J. Duivenvoorden Marietje Geertruida Wijna, d. van P. de Mooij en N. Langmuur. OVERLEDEN: D. Wiersema. man. 60 jaar W. Kok. man, 55 jaar J. P. Bonnet, man, 66 jaar. R.K. werkliedenverbond. In een gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van afgevaardigden van R.K. or ganisaties, bijeengeroepen door het R.K. Werkliedenverbond in verband met de actie •Naar de nieuwe gemeenschap", is een ^aiité te dier zake geïnstalleerd. Prof. Aalberse verklaarde zich bereid als Voorzitter te fungeeren. Begin Januari zal ten klein werkcomité worden gekozen. kon. ned. vereen, „avicultura". In de vacature, ontstaan door het bedan- *eo als voorzitter van „Avicultura" door •f' j a. a. baren van Heemstra, die eere- Joc ritter werd, :s benoemd de heer G. J 'an Wickevoort Cromimelin, te Warmond. uitvoering zeeongevallenwet 1919. Jaarverslag „zee-risico". Gisteren is te Amsterdam onder leiding van den heer J. G. A. Fontein, voorzitter van de commissie van toezicht, de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering der ver- eeniging „Zee-risico" gehouden. Na het openingswoord van den voorzitter deden de heeren dr. E. Posthuma en ihr. mr. P. A. van Holthe tot Echten resp pre sident-directeur en directeur der vereeni- ging. eenige mededeelingen over de ver richtingen in het boekjaar 1937/1938. De vergadering keurde voorts het verslag en de financleele stukken goed en benoem de daarna in de commissie van arbitrage wederom de heeren mr. C. D. Asser Jr., Am sterdam- G. L. M. van Es Rotterdam en ir. D. Goedkoop Dzn.. Amsterdam (leden), alsmede dr. ir. M. H. Damme (Den Haag), mr. R. Mees en mr. A. Schadee. beiden te Rotterdam (plaatsvervangende leden) In de commissie tot nazien der balans werd gekozen tot lid de heer D. Taat. Kat wijk aan Zee en tot plaatsvervangend lid de heer F. C. Breitenstein te IJmuiden. bedrijfsvergunningen voor vreemdelingen-handelsagenten. Zooals reeds eerder is gemeld, is inge volge een met ingang van 17 November j.l. in werking getreden Koninklijk Besluit de wet tot regeling van het zelfstandig uit oefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen van toepassing verklaard op het beroep van handelsagent. In het desbe treffende bericht werd tevens medegedeeld dat aanvragen om een vergunning voor ben. die op genoemden datum reeds waren gevestigd, uiterlijk 15 December j.l. bij het departement van Economische Zaken moesten zijn ingediend. Aangezien is ge bleken, dat de gestelde termijn in bepaalde gevallen onvoldoende moet worden geacht, heeft de minister van Economische Zaken aanleiding gevonden den datum, binnen welken dc vergunningsaanvragen der reeds gevestigde agenten bij hem moeten zijn in gediend, te stellen op 1 Februari 1939. Copyright P. 1. 8. Box 6 Copoohogen In het begin ging alles goe<i. Maar toen de booze dwergjes steeds hooger kwamen met den spiegel, verliep de reis naar de wolken niet zoo goed meer. Eerst begon de spiegel te grijnzen en zachtjes te schudden. Hoe hooger zij kwamen, des te erger werd dit grijnzen en schudden, zoodat de dwerg jes den spiegel haast niet meer vast konden houden. Tenslotte schudde de spiegel zoo hevig van het grijnzen, dat de dwergjes hem los moesten laten. Sneller, steeds snel ler viel hij naar beneden, zoo snel. dat de dwergen hem niet in konden halen. Daar sloeg hij al tegen de aarde en sprong in honderd millioen en nog veel meer stukken. Maar daar door werd nog grooter kwaad gesticht, want enkele stukjes want hun hart werd waren net zoo klein als een zandkorrel. Deze vlogein ver, heel ver weg. Ja, kwamen soms terecht in de oogen van de men schen. Die zagen dan plotseling alleen maar het booze en en slechte, want ieder stukje van den spiegel had dezelfde eigenschap als de spiegel zelf. Sommige menschen kregen ook zoon spiegeldeeltje in het hart. Dat was afschuwelijk, dan een stuk ijs gelijk. Enkele stukken van den spiegel waren groot genoeg om er ruiten van te maken. Maar o wee, als men dan door die ruiten keek. Dan schrokken de menschen erg, want hun jeste .ancien zagc zij dan ais slechte :en booze menschen. Van andere stukken van den spiegel werden brillenglazen gemaakt. Maar degenen, die zoo'n bril op den neus zetten, waren ongelukkig, want ze zagen overal het leelijke van. De booze dwerg merkte dit alles op en hij lachte onbedaarlijk hard. Door de lucht vlogen echter nog enkele kleine splinters van den spiegel en daarmede begint de tweede geschiedenis^ die van een kleinen jongen en een klein meisje. 3—3 I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11