LOEB MAGGI'AROMA BUITENTAND VULCANA- HAARDKACHEL Zaalberg-Dekens AUTO? LEDKH DAGBLAD - Eerrfe Bisd Maandag 19 December 1938 Haarden en Haardkachels Wollen en Gestikte Dekens Tocht Dekens ELKE TOMATEN-SOEP, GROENTE- OF VERMICELLI-SOEP VEREEN IGDE-WASSCHERI JEM WITTE SINGEL-13-LEIDEN A Igemeene Toes ta nel Frankrijk blijft waakzaam De kwestie der Oekraine Ciano naar Boedapest. Gezeten bij een heerlijk verwarmenden of slapende onder zachte deert U de strenge koude NIET Groote keuze in BREESTRAAT No. 161 VERZEKEREN? FINANCIEREN? IM. NOOMEN Uittocht der Joden? VEREENIGING VAN MATHESIANEN. De Maastunnel te Rotterdam. Zaterdag JJ. organiseerde de V.V.M. haa vierde lezing van dit seizoen, en wel over de Maastunnel te Rotterdam. Deze avond droeg een speciaal karakter, daar vooraf door den secretaris den heer H. P. Oostdam. de nieuwe voorzitter, de heer J. Freeke werd geïnstalleerd. Hierna richtte de voorzitter een woord van welkom tot de sprekers van dezen avond, de heeren ir. J. T. W. Burky en ir. C. M. Heymans. Ir. Burky, hoofdingenieur van de Gem. Technische Dienst te Rotterdam besprak vervolgens de vraag, waarom men over gegaan ls tot het maken van een tunnel ln plaats van een brug, waarna hij op populaire wijze, met lantaarnplaatjes het bouwsysteem der Maastunnel toelichtte Na de pauze was het woord aan den heer ir. C. M. Heymans. ingenieur in alge- meenen dienst der N V. Werf „Gusto" te Schiedam Speciaal werd behandeld het electriseh lasschen onder verhoogde luchtdruk en verder het samenstellen der tunnelseg menten. Ook noodlgde deze spreker alle aanwezigen uit tot een excursie naar de werf Gusto en den Maastunnel-bouw. Aan het einde van deze zeer interessante lezing sprak de voorzitter woorden van dank. Tevens deelde hij mede dat de vol gende lezing gehouden zal worden op 14 Januari as. NED. CHK. HANDELSREIZIGERS VER. Feestavond der afd. Leiden. De Ned. Chr. Handelsreizigersvereen. N. C. H V. afd. Leiden, hield in café-restau rant „Zomerzorg" een feestavond voor hare leden met hun dames. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzitter, de heer de Graaf de bijeen komst. en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder het duo Bertini, dat zijn medewerking zou verleenen. Verder bracht spreker dank aan de feestcommissie voor het vele werk in dezen verricht terwijl hij voorstelde om dezelfde commissie voor het volgende jaar te be- noemen. De feestcommissie bestond uit de heeren van Dijken, Brakhoven, Schroder en Rekers. Hierna werd het duo Bertini gelegenheid gegeven om zijn répertoire af te werken Met hun geestige praatjes en liedjes hadden de Bertini"s veel succes, terwijl de een-acter „Wed. Pukkel'' zeer vlot en hu moristisch werd voorgedragen, zoodat de lachspieren hevig ln werking kwamen. Ook met zijn goocheltrucs wist Gogelini aller bewondering af te dwingen. De heer L. den Hollander, tenor, zong vervolgens „Mijne Moedertaal". „Ons Va derland" enz., waarmede hij veel bijval mocht oogsten, evenals de heer van Dijken met zijn declamatie. De heer Franken had zinsneden en spreuken van diverse dichters toepasselijk gemaakt op het bestuur, leden en hunne dames, hetgeen meermalen groote hilari teit verwekte. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan alle medewerkenden, werd deze welge slaagde feestavond door den heer van Dijken met dankzegging besloten. Hierna volgde een zeer gezellig souper. kortom alle soepen win nen aan smakelijkheid, wanneer U er een weinig Maggi's Aroma aan toe voegt. Eerst dan worden ze pas „af". Waarom? Omdat Maggi's Aroma de eigen smaak van een gerecht meer naar voren brengt Laat Uw ledig Maggi- flesje bij Uw winkelier navullen: No. 0 a 14 cl. No. 1 a 27 ct. 5199 (Ingez. Med.) ROZEKRLTSERS GENOOTSCHAP. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling „Het Balboekje". Ondanks de felle koude was de voorstel ling van de Fransche film ..Het balboekje", gistermorgen door de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling georganiseerd, uitstekend bezet. Mag dit voot de afdeeling een reden tot verheugenis zijn, daar er uit blijkt, dat men het gebodene waardeert, meer nog bleek uit de openingswoorden van den af- deelingsvoorzitter, dat het ontwikkelings werk. met name het cursuswerk, uitstekend vlot. Was de deelname voor den thans afge- loopen cursus „Museumbezoek" reeds ver rassend groot, de eerstvolgende cursus: „Geestelijke stroomingen van dezen tijd" is geheel volteekend, waardoor geen nieuwe inschrijvingen meer kunnen worden ge daan. Ook voor de excursie naar de Sterre- wacht was het aantal liefhebbers grooter dan het toegestane aantal bezoekers, aldus de voorzitter der afdeeling. de heer H. v. Woudenberg Zooals gewoonlijk ging aan de hoofd film een journaal en een alleraardigst ge kleurd teekenfilmpje vooraf. Met een korte inleidende beschouwing door den heer Jan Wolfslag over de film .Het balboekje", die op de Biennale te Venetie den eersten prijs wist te verwerven, vangt het hoofdpro gramma aan. Een voortreffelijke film is „Het Bal- beekje". Zooals ook reeds bij de inleiding werd gezegd: men moet het verhaal niet als „echt" nemen. Veeleer is het een sym bool, een denken aan vroeger en aan „al die anderen" uit vervlogen jeugdjaren. Treffend ls het begin van het verhaal, waar de langzaam in het geheugen terug- keerende klanken van de wals op haar ee-ste bal. de hoofdpersoon Christine weer geheel terugvoeren naar die periode van bijna twintig jaren geleden. In vertraagd tempo golft de schoonheid van het rag fijne kantwerk der lange witte japonnen, als in een droom ziet Christine haar jeugd weerom. Dan zoekt ze haar jeugdvrienden na lange jaren van desillusie terug, zeven vroegere vrienden, die nu nog slechts ver bonden zijn door hun namen in het ver geelde balboekje. En meesterlijk werkt dan Julien Duvi- vier, die én de regie voerde èn het draai boek schreef, dit gegeven uit tot een ont- ïoerende compositie van zeven levens fragmenten. Harry Bauer en Louis Jouvet spelen hun spel in de e korte flitsen met die beeldende k. arak temeer er. de kracht, die uiteraard voor een dergelijke film noodzakelijk is. Voor hen. die deze film zagen zal het een ochtend met herinneringen aan „een droom van schoonheid" blijven. Wijding van den nieuwen tempel. Het Centrum Leiden van het Rozekrul- sers Genootschap, heeft Zaterdagmiddag onder groote belangstelling, zijn tempel in het voormalige woonhuis Zoeterwoudsche Singel 106, ingewijd. Deze tempel, die met zijn zilverkleurige en blauwe bekleeding een stemmigen in druk geeft, biedt plaats aan ongeveer 70 personen De wijdingsdienst, o.m. bijgewoond dooi vertegenwoordigers van alle andere cen tra uit ons land. werd geleid door den heer J. Leene. algemeen secretaris van het Genootschap. Nadat de heer Leene. het plechtige in- wijdingsceremonieel had verricht, hield hij I een korte toespraak, waarin hij den groei en het streven van de hedendaagsche Rozekruiserij uiteenzette. Hij wees op de groote moeilijkheden, die in den aanvang, ruim 10 jaar geleden, werden ondervonden Het genootschap, zoo zeide spr., meerit, dat in Leiden voldoende be langstelling voor zijn ideeën- bestaat om een centrum, het tiende ln ons land, te stichten. Eeuwen geleden, bestond in deze stad ook een Rozekruiserskem. Deze kern is in letterlijken zin te vuur en te zwaard vernietigd, doch den zetel, dien wij thans hebben veroverd, zullen wij met alle ons ten dienste staande middelen verdedigen. Evenals in de oudheid, ondervinden wij ook nu grooten tegenstand. Het kruis van waarachtigheid is ln deze wereld altijd ge haat. De weg van het christendom is geen wetenschap, geen praten noch een kunst, doch is in diepste wezen het pad der zelf opoffering en der verloochening. Tenslotte droeg spr. den tempel aan God op, terwijl hij onzen stadgenoot, den heer M. Verhoog, belastte met het organisatori sche werk. Met enkele woorden dankte de heer Ver hoog allen, die aan de inrichting van den tempel hebben medegewerkt Tijdens den dienst werd het gesproken woord enkele malen afgewisseld met het zingen van een lied uit dén zangbundel der Rozekruisers. Voor den wijdingsdienst werd een druk bezochte receptie gehouden. CHR. MILITAIR TEHUIS. In de Stedelijke Werkinrichting waren in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 12 Dec. 55 volwassen personen: Dinsdag 13 Dec. 57; Woensdag 14 Dec. 56; Donderdag 15 Dec. 56; Vrijdag 16 Dec. 57; Zaterdag 17 Dec. 57 volwassen personen. Totaal 338 personen. DE SNEEUWPOP BLOOST BIJ HET IDEE DAT. ALS MEN NAAR HEM KIJKT, MEN HEM OM ZIJN SNEEUWWITTE SNEEUW, MET VEWAS. WASCH VERGELIJKT/ BEL ja.. TELEFOON4 2 0 6 5211 (Ingez. Med.) LEIDSCHE KONIJNENFOKKERS- VEREENIGING ML. E. O.". De tentoonstelling. Op de Konijnen ten toonstelling van L. E. O. in het St. Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, welke, in tegenstelling met andere jaren niet zeer groot was er wa ren 190 konijnen werden de navolgende prijzen gewonnen: Hoofdeereprijzen; Beker voor het beste konijn. Eigen fok 1938: A. v. d. Zalm uit VooTburg, met witte Vlaamsche reus; wis selbeker voor beste collectie, één ras, één kieur: Fl. den Hertog te Zoeterwoude met Lotharlngers; beker voor mooiste collectie groote rassen: Fl. den Hertog met Lotha- ringers; idem middenrassen: v. d. Aar to Oegstgeest met Alaska's; idem kleine ras sen: P v. d Mey te Rijnsburg met Zilvers; idem kort of langharige rassen: H. Peter te Le den met Rex. De zilveren medaille, aangeboden door het Leidsch Dagblad, weid gewonnen door W. Wcgter met het mooiste Pelskonijnen jong, eigen fok 1938; een luve voorwerp werd gewonnen door A. Radix te Gouda met Papillon voor mooi ste teekening. Voorts werden nog gewonnen door Fl. den Hertog een beker met beste collectie Lotharingers; door P. v. d. Mey een beker met beste collectie Zilvers en een klokje door H. Peter met Rex voor hoogst -antal punten. Mede danl: zij de leiding van den ijverigen secretaris-penningmeester dezer tentoonstelling, den heer van der Aar, kan deze expositie ais geslaagd wor den beschouwd. Een portret van „Vader Joostcn" aangeboden. In het Tehuis voor Militairen aan den Morschweg had Zaterdagmiddag een een voudige, doch treffende plechtigheid plaats. Op initiatief van de afd. Lelden der Ned. Chr. Onderofficieren Ver. werd ter nage dachtenis aan den heer W. Joosten een levensgroot portret aangeboden ter plaat sing in het Tehuis. Nadat de familie Joosten. het tehuis- bestuur, de afd. der N.C.O.O.V. en enkele intieme vrienden zich verzameld hadden in de groote conversatiezaal, sprak de heer de Geus ongeveer als volgt: Als voorzitter der N.C.O.O.V. afd. Leiden valt mij de eer te beurt u in dit bijzonderp oogenblik van harte welkom te heeten. Wij zijn hier bijeen in zeer intlemen kring om blijk te geven van onze warme sym pathie en groote erkentelijkheid voor het zeer bijzondere werk dat hier zoovele jaren is verricht door wijlen huisvader W Joosten. Wij betreden hier zou ik haast durven zeggen gewijde grond. Niet minder dan 33 jaren heeft vader Joosten avond aan avond zijn arbeid hier op deze plaats ver richt met een niet genoeg te waardeeren toewijding en plichtsopvatting. De arbeid van een huisvader en ook die van een huis moeder van een Militair Tehuis zijn moei lijk onder woorden te brengen. De stille zegen van .dit werk uitgaande is niet te peilen. Indien de duizenden, die hier in en uit gegaan zijn. eens konden spreken, het zou een machtig koor zijn, dat ln dankbare lofuiting zich liet hooren. Ook als voor zitter der N.C.O.O.V. heb ik kennis ge maakt met het werk van huisvader Joosten en dit met stille bewondering gade geslagen. Het is mij dan ook een groote eer om op dit oogenblik, nu vrij gereed staan een daad van piëteit tegenover wijlen huisva der Joosten en zijn echtgenoote en verdere familie hier tegenwoordig, te verrichten, de tolk te mogen zijn van ai die duizenden, die avond aan avond hier hebben door gebracht. Wij hebben getracht een zoo groot mo gelijk aantal daarin te betrekken en zijn erkentelijk aan de velen, die aan onzen oproep gehoor gaven om ons plan werke lijkheid te doen worden. Het was ons een behoefte mevr. Joosten aan u en de familie het geteekende portret van wijlen vader Joosten te mogen aan bieden. Ik moge u echter verzoeken dit portret te willen overdragen aan het be stuur van dit Tehuis, teneinde het een waardige plaats in dit huis te geven. Hierna droeg de heer de Geus het door den heer Lambooi geteekende portret over. dat een zoo juiste beeltenis van wijlen vader Joosten weergeeft, dat het aller be wondering weg droeg. De heer v. Ulden sprak mede namens mevr. Joosten zijn dank uit namens de familie en verzocht het Tehuis-bestuur dit portret wel te willen aanvaarden ter plaatsing in het Tehuis, daarbij tevens memoreerend de zeer prettige verhouding, die altijd tusschen bestuur en den huis vader bestond. De heer Mulder, voorzitter van het be stuur. aanvaardde met enkele welgekozen woorden dit fraaie geschenk, dat een eere plaats in het Tehuis zal ontvangen. De heer C. Th. Breebaart, die niet min der dan 37 jaren met den heer Joosten ln dit tehuis heeft samengewerkt, sprak nog enkele woorden van persoonlijke herinne ring en warme vriendschap. Tevens dankte hij allen, die hadden bijgedragen om dit werkelijk bijzonder geslaagde portret door een zoo vaardigen kunstenaar te doen ver vaardigen. hetgeen steeds de herinnering zal levend houden aan een, die slechts leefde voor zijn militairen. Mussolini heeft op Sardinië geen politieke speech gehouden! De Italiaansche elschen zijn dus nog niet gesteld! Wel is de kTeet Tunis, Corsica en Savoye gehoord, maar opnieuw heeft deze officieel nog geen steun gekregen. De Fransche pers ziet dit eensdeels met genoegen, doch waarschuwt niettemin, waakzaam te blijven. De betoogingen tegen Italie's eischen duren voort. Zoo ls gisteren te Djiboeti ge demonstreerd. Op heit Jaarcongres van de vereeniglng der Fransche democratische pers heeft de oud-premier Flandin, voorzitter van de Alliance Démocratique, o.a. gezegd: Indien sommige nabuurlanden aan Frankrijk on aanvaardbare eischen stellen, loopt Frank rijk geen enkel risico, indien het deze eischen resoluut en rustig van de hand wijst. Zij, die meenen Frankrijk te kunnen intimideeren. vergissen zich deerlijk. Zon der aarzeling of voorbehoud zal Frankrijk geweld moeten gebruiken, zoodra het erom gaat. datgene te verdedigen, dat onze vaderen veroverd hebben en dat onze zonen standvastig zullen bewaken en aan nie mand zullen afstaan. Laat men het zich voor gezegd houden en laat men ons hevige polemieken bespa ren, want deze zijn ais exportartikel voor ons doel niet bruikbaar. Van Duitsche en Italiaansche reederijen wordt een memorandum over de Suez- kanaal-rechten verwacht. Het Oekralnische vraagstuk dringt zich meer en meer naar voren. Op 16 December heeft de zaakgelastigde van Polen in Praag aan den minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slo- wakije een memorandum overhandigd, waarin de Poolsche regeering de aandacht der regeering van Tsjecho-Slowakije vestigt op den stand van zaken, voortvloeiende uit het bestaan en het optreden van zekere haarden en organisaties op het grondgebied der republiek Tsjecho-Slowakije, en waarin zij de regeering van Tsjecho-Slowakije waarschuwt door den weerslag, welken een dergelijke toestand kan teweeg brengen op de betrekkingen tusschen Polen en het nieuwe Tsjecho-Slowakije. Dit ziet geheel op de Oekralnische eischen! Ceteka verkilaart naar aanleiding van dezen Poolschen stap dat een streng onder, zoek zal worden ingesteld naar de in het Poolsche vertoog genoemde feiten. De re geering heeft er den nadruk op gelegd, dat zij geen trredentistlsche actie op haar ge bied tegen een anderen staat zal dulden. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Praag meldt, heeft ook de Sovjet-Russische zaakgelastigde geprotesteerd tegen de wijze waarop de Tsjechische pers het Oekralni sche vraagstuk behandelt. In antwoord hierop werd den Sovjet gezant verklaard, dat de bladen geenszins ae meening der regeering weergeven en dat de regeering daarop geen invloed kan uitoefenen. Een schriftelijk antwoord is niet gegeven. Uit Kiew wordt gemeld, dat de nieuwe leider der Gpoe, Berija, aldaar is aange komen en met de zuivering van de hoogste bestuurskrlngen In de Oekrajina begonnen is. Reeds zijn de leiders der Gpoe in Kiew en Charkow van hun functies ontheven. In verband met de onrustige stemming in de Oekrajina zou Berija voornemens zijn bij zondere veiligheidsmaatregelen te nemen. Wij leveren bedragen tot f. 50.zonder vooruitbetaling, tegen f. 1.per week oi f. 4.per maand. 5265 (Ingez. Med.) Grootvorst Wladimir van Rusland ls thans te Parijs door de Wlt-Russen officieel als Russisch troonpretendent erkend. Hij zal spoedig een bezoek aan Dultschland brengen n l aan zijn zwager prins Louis Ferdinand. Het heet, dat het volkomen een particulier bezoek zal zijn, doch anderzijds verluidt toch dat besprekingen met Duit sche leidende personen op het programma staan. Zelf ontkent de grootvorst dit ech ter, al hield hij een slag om den arm. De Italiaansche minister Ciano is te Boe dapest gearriveerd voor een vier-daagsch bezoek. Van Poolsche zijde wordt het voorgesteld, alsof er in de toekomst nog kans zou zijn op een gemeenschappelijke Poolsch-Hon- gaarsche grens, maar de wensch is hier blijkbaar wel de vader der gedachte! ROEMENIË. Bevordering der emigratie van Joden. Op grond van een door de regeering uit gewerkt plan zullen naar schatting 50.000 Joden per jaar Roemenië kunnen verlaten. Aan iederen Jood, die wenscht te emigree- ren, wordt vrij vervoer aangeboden naar een Mlddellandsche Zee-haven en verder 6000 lei. De regeering is voornemens jaarlijks 300 millioen lei beschikbaar te stellen ter finan ciering dezer kosten." welke rijke Roemeen- sche joden zullen moeten dragen, door een extra belasting van 1015 pet. TURKIJE. Handelsverdrag met de Vereenigde Staten. Gisteren is een Turksch-Amerikaansch handelsverdrag op den grondslag van meest begunstiging geparafeerd. Belde ver dragspartijen zullen haar tarieven geleide lijk verlagen. CENTRALE BOND VAN WERKMEESTERS. Feestavond. De afdeeling Leiden van den Centr. Bond van werkmeesters en ander opzichthoudend personeel vierde Zaterdag in „den Burcht' naar 19de jaarfeest. De voorzitter, de heer W. P. van der Hoeven opende de feestver- gadering met woorden van welkom en een I opwekking om het ledental te helpen uit breiden. Voorts bracht hij dank aan der secretaris, den heer J. van der Linden en zijn assistent, den heer Roodbergen, die met medewerking van vele firma's een prachtige tombola op touw zetten. Nadat de heer v. d. Hoeven nog had bedankt voo de van zusterafdeelingen ontvangen ge- lukwenschen, was het woord aan „The Blue Rhythm Boys" en een duo. dat de aanwezigen aangenaam bezig hield. Fm- bal onder leiding van den heer L. de Bruin besloot dit geslaagde jaarfeest. 1411 BREESTRAAT 10A Telef. 302 - Na 6 uur 2479 (Ingez Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuue inschrijving: Lederwarenfabrick van der Horst N.V.. in prichting. Hooge Morschweg 37, Oegst- test. Eigenaar: H. C. van der Horst, Lei- ien. Opheffing: G. J. M. Rijnders, Van 't Hofstraat 26a, 1 iden. Agentuur- en commissiehandel in inlale waren en aanverwante artikelen. Wijziging: Oosthoek en Zoon's Industrie- en Han- cmsatschappij N.V. Emmalaan 174, Al- -.:i s. d. Rijn. Fabrieken van en handel ln bouwmaterialen. Nieuwe commissaris: mr. G. H. E. Nord Thomson, Leiden. ZWEDEN. De Duitsche pressie Onder de directeuren van vele Zweed- sche ondernemingen heerscht ernstige be zorgdheid in verband met de door de Duit sche handelsfirma's, waarmede zij in rela tie staan, gestelde vraag, of zij ook Joden ln dienst hebben. De directeuren hebben besloten, zich te beperken tot het ant woord, dat hun zaken Zweedsch zijn Niettemin zullen zij zich tot minister Sandler wenden met het oog op de moge lijkheid, dat de Duitschers zelf de han delsrelaties zouden kunnen verbreken. DANZIG. De Poolsche bladen melden uit Danzig, dat aldaar ln een vergadering van vooraan staande Joden en leden van den Senaat, de mededeeling ls gedaan, dat de Joodsche be volking van Danzig zich op de noodzake lijkheid moet voorbereiden het gebied van de vrije stad binnen drie of vier maanden te verlaten. POLEN. Gemeenteraadsverkiezingen. De deelneming aan de gemeenteraads verkiezingen die gisteren in verschillende streken van Polen zijn gehouden, ls door de felle koude gedrukt De Express Poran- ny" orgaan der regeeringsaanhangers, gaf in den middag een speciaal nummer uit, waarin de bevolking tot stemmen werd aangespoord. Het blad schreef: „Wij slaan alarm voor de verdediging der bed::' gde hoofdstad Een geringe deelneming aan de verkiezingen dreigt de macht in de hoofd stad in handen van onbevoegden te reien Vanmiddag hadden nog slechts 15 orocent der Polen gestemd, terwijl al'e Jcod-cne stemmen reeds waren uitgebracht Deze nalatigheid kan ernstige gevolgen hebten In den avond steeg de deelneming ie», in sommige d'stricten tot 30 Drocent. Zoo wel te Warschau als in de prov'nc e nu:*»» men op, dat in arbeiders- en Joods'he buurten drukker gestemd werd dan i'.i oe meer gegoede wijken. In verschil ende ste den is het tot kleine schermutsel ngen tus schen socialisten en nationalisten gekomen. Te Krakau zijn twee socialisten gearres teerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2