STADSNIEUWS De eerste IJsvreugde A Het Utrechtsche station in vlammen 79ste Jaargang MAANDAG 19 DECEMBER 1938 No. 24151 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Treinbotsing te Zutphen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Storingen op het baanvak Leiden-Utrecht De bovenbouw geheel verwoest ONZE KOUDE EXPRES VROOM DREESMANN Andersen's sprookjes Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Losse locomotief rijdt tegen trein op. Een machinist gedood LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor aflvertentles uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlja: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4» portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Foto Van Vliet. Koning Winter heeft met groote streng heid zijn regeering aanvaard, zoodat reeds Zaterdagavond op de diverse ondergespoten tennisbanen in Leiden en omgeving de schaatsensport kon worden beoefend. De felle oostenwind weerhield echter de meeste liefhebbers om te gaan rijden en ook gis teren was de animo niet bijzonder groot, zooals bovenstaand plaatje laat zien. Hedenmorgen werd ook de baan van de Leldsche IJsclub opengesteld. De ijzige, felle Noord-Ooster maakte het verblijf er evenwel alles behalve aangenaam zoodat in de morgenuren slechts een heel enkele enthousiasteling de koude trotseerde. Het ijs was overigens van een schitte rende hoedanigheid: spiegelglad en keihard, zoodat wanneer de wind wil gaan liggen, men zijn hart op de aanzienlijk vergroote ijsbaan kam ophalen. Wanneer de weersomstandigheden een drukker bezoek dan hedenmorgen waarschijnlijk maken, zal de baan ook vanavond geopend zijn. Door den brand van het Centraal Station te Utrecht, kwam de laatste trein uit Utrecht Zaterdagavond met een half uur vertraging aan. Bij Woerden stonden acht treinen achter elkander te wachten. Gistermorgen bedroeg de vertraging nog slechts 5 a 10 minuten. Bovenleiding defect. Ten gevolge van een defect aan de elec- trische bovenleiding in het station Woer den is hedenmorgen op het baanvak Lei- den-Utrecht opnieuw storing ontstaan. De trein, die om 8 uur 56 van hier was vertrokken kon dientengevolge het station Woerden niet binnenrijden en moest tus- schen Bodegraven en Woerden ongeveer een uur wachten. Passagiers, die van hier naar Utrecht wilden reizen werd den raad gegeven via Den Haag of Amsterdam te gaan. Te ruim 11 uur was de storing opgeheven en functionneerde de treinenloop weer nor maal. Het treinverkeer uit de richting Utrecht, had het zelfde oponthoud. OPKOMST VOOR HERHALINGS OEFENINGEN. Tot nadere toelichting van het bericht in ons Blad van Zaterdag, betreffende de op komst voor herhalingsoefeningen der lich tingen 1927 en 1928 bij het 4e Regiment Infanterie wordt thans medegedeeld, dat deze opkomst alléén geldt voor hen, die in 1938 uitstel voor herhalingsoefeningen heb ben gekregen (zoogenaamde seizoen-arbei ders) dus niet voor de overigen. Hieromtrent worden nader door den Mi nister van Defensie de data bepaald. De dienstplichtigen der lichting 1932 en 1834. die in 1938 uitstel voor herhalings oefeningen hebben gekregen tot 1939 (zoo genaamde seizoen-arbeiders) komen onder de wapenen te Ede en wel. de onderofficie ren administrateur van 6 Februari t/m 1 Maart, de onderoff. instr. van 2 t/m 25 Februari, de korporaals en soldaten van 9 t/m 25 Februari a.s. ONTHEFFING WINKELSLUITING SWET. De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijdvak van heden tot en met as. Zaterdag, de winkels tot 10 uur des avonds geopend mogen zijn. Het winkelpersoneel boven 18 jaar mag gedurende dien tijd elf uur per dag en twee en zestig uur per week arbeid ver richten. Voor winkelpersoneel beneden 18 jaar geldt de gewone werktijdregeling. De te volgen werktijdregeling moet blijken uit een naast de arbeidslijst opgehangen ge schrift. DE VORST. De keerzijde van de medaille. De onverwacht ingevallen vorst is oor zaak geweest dat heel wat waterleidingen, waarvan de eigenaars niet zoo verstandig waren geweest om ze voor den nacht af te sluiten zijn gesprongen met alle daaraan verbonden ongemakken. Hedenmorgen wa ren bii de Leidsche Duinwatermaatschaopij reeds vijftig gevallen gerapporteerd en nog steeds hield de stroom aan! Indachtig aan het spreekwoord .wie zich aan aan ander spiegelt", enz raden wij onzen lezers aan hedenavond de gewenschte voorzieningen te treffen! In het stempellokaal aan de lammeren- markt is hedenmorgen de 50-jarige A. L. door de koude bevangen. De E.H.D. ver voerde hem naar zijn woning in de Stad houderslaan. Voorts is de brandweer eenige malen uitgerukt voor schoorsteenbrandjes, ont staan door te fel stoken. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER." Viering van het 10-jarig bestaan. Onder zeer veel belangstelling heeft Za terdag de Speeltuinvereeniging Wester kwartier" op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan herdacht. 's Middags werd in de kleine zaal van de Gehoorzaal aan de kinderen een feest aan geboden. Om ongeveer 2 uur opende de heer Verlind, daar de voorzitter der feest commissie, de heer Sommeling door ziekte verhinderd was, dezen feestmiddag en riep alle jongens en meisjes een hartelijk wel kom toe. Nadat het muziekgezelschap „De zes vraagteekens" met een vroolijke marsch de stemming erin had gebracht, trad aller eerst John Charly uit den Haag op, die de kinderen met leuke goocheltoeren prettig wist bezig te houden, waarna de jeugdige humorist „Fransje" op geestige wijze een lied voordroeg. Vervolgen werden de kinde ren getracteerd op limonade en versnape ringen, waarna onder leiding van mej. Pleus een aardig tooneelstukje „Mevrouw is uit" werd opgevoerd, dat vlot door de dames Baart, Verlind en Harteveld werd gespeeld. John Charly trad tenslotte nog op als snelteekenaar en oogstte ook daar mede grooten bijval. De feestmiddag werd om 5 uur door den heer Derogee, nadat hij zijn hartelijken dank aan de medewerkenden had betuigd, gesloten. Bij het heengaan kregen alle kin deren een gevulden jubileumbeker mee naar huis. 's Avonds werd aan de volwassenen in de groote Stadszaal een feestavond aange boden. De zaal en balcons waren eivol, toen de voorzitter de heer C. F. Lardee, om half negen de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den wethouder, den heer Verwey, die 'net gemeentebestuur ver tegenwoordigde, den heer Dubois, voorzit ter van de N- la. ...:ehe Unie van Speel- tuinorganisaiies te Amsterdam, waarbij ook de Leidsche Speeltuinfederatie is aangeslo- Een buitengewoon felle brand, die ontstaan is in de archiefruimte op den rechtervleugel, heeft Zaterdagavond ge woed in het Centraal Station te Utrecht Het vuur werd snel aangewakkerd door den krachtigen Oostenwind, die het blusschingswerk zeer belemmerde, en zóó ernstig werd de situatie dat men in den loop van den avond zelfs de Am- sterdamsche brandweer te hulp riep. Deze behoefde echter geen dienst te doen. De brand, die tot in den morgen heeft aangehouden, heeft den ouden houten bovenbouw van het stationsge bouw geheel verwoest, terwijl in de nieuwe hall zeer groote schade is aan gericht. Doordat een tweetal perrons des avonds buiten gebruik moest worden gesteld, ondervond het treinverkeer veel vertraging. Na gistermiddag één uur verliep alles echter weer grooten- deels normaal. De door den brand veroorzaakte schade wordt door verzekering gedekt. (Men zie voor nadere bijzonderheden pagina 1 van het 3de Blad. Bel even op en het wordt U bezorgd: 1. Wollen dameshandschoenen 60 2. Een dubbele wollen damessjaal 1.25 3. Een paar skisokjes50 4. Een witte dames-ijstrai 1.95 5. Woll. pasteldeken, 150 x 200 cm. 6.90 6. Rubber tochtband, per Meter 7 Vt 7. Warm-water-stoof3.25 8. Een heerlijke voetzak3.25 9. Dameskraagpantoffels, p. paar 1.25 10. Steenen bedkruik m. beugel25 11. Auto- of reisplaid, 140 x 170 2.50 12. Flanellen lakens, vanaf75 13. Zwaar wollen dameshemden 1.25 14. Interlock heerenpantalons en borstrokken m. lange mouwen 2.50 Er zijn nog veel meer goede dingen, niet duuren U hebt ze direct! LEIDEN. 5270 (Ingez. Med.) ten, de afgevaardigden der drie zusterver- eenigingen en den heer v. d. Bos als afge vaardigde van de Woningbouwvereeniging „Ons Belang". De heer Lardee gaf een overzicht van de afgeloopen 10 jaren. Hoewel „Westerkwar tier" met veel moeilijkheden te kampen had is de speeltuin geregeld uitgegroeid, dank zij ook den steun van het college van B. en W. tot een modernen speeltuin. Thans zijn de moeilijkheden overwonnen, daar B. en W. zich bereid verklaard hebben voortaan alle onkosten voor hun rekening te nemen. Jammer echter, aldus spr., dat nog niet alle bewoners van het Haagweg- kwartier lid van W.K. zijn! Nadat de voorzitter de feestcommissie, die zich uit de leden gevormd had, zijn dank had betuigd, werd het eerste gedeelte van het programma afgewerkt, een zeer goede revue „Wat zeg-ie daarvan", tentoo- neele gebracht door het „Jack Beso-revue- gezeischap, met medewerking van den ook hierboven genoemden „Fransje", In de pauze had op het tooneel de huldiging van bestuur en feestcommissie plaats. Een dochtertje van den heer Sommeling bood namens de feestcommissie een grooten bloe menmand aan. terwijl mevr Kwestroo aan de Vereeniging een vaandel aanbood. De heer Dubois uit A'dam bracht als voorzitter van de „N.U.S.O." zijn hartelijke gelukwen- schen over, terwijl de voorzitters van Oos terkwartier, Noorderkwartier en Zuider kwartier allen onder hartelijke bewoordin gen gelukwenschen een fraaien bloemen mand aanboden. Voor een verrassing zorg de nog de heer J. v. d. Bos door in naam van de Woningbouwvereeniging Ons Be lang een extra gift als donatie aan te bie den. Nadat de heer Verlind namens de feestcommissie had gesproken, bracht de heer Lardee zijn hartelijken dank aan de feestcommissie, zoomede aan de schenkers der cadeaux De avond werd besloten met het tweede gedeelte van de revue, waarbij vooral de Haagsche revue-komieken „Meier en Jan sen" de zaal deden schateren van der lach. Met een bai onder leiding van de heer Visser eindigde deze feestavond, waar op bestuur en feestcommisie met genoegen kunnen terugzien. Hi!ll)l!l!llllll!ll!llli!lllll!llllllltlll(lllllllllllllllllllllllllllllllll! g DE SNEEUWKONINGIN. j E Nu Hans de Stumper de prinses heeft veroverd en E als gelukkig koning heerschl H beginnen wij aan een nieuw E sprookje, getiteld E „De Sneeuwkoningin". Wij vestigen speciaal de S aandacht op dit nieuwe E verhaal. ^iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifF INSTITUUT KERN. Lezing van dr. Victor Goloubew. Voor het Instituut Kern hield de Russi sche geleerde, dr. Victor Goloubew een le zing over de jongste resultaten van het oudheidkundig onderzoek in Cambodia door de École Frangaise d'Extrême Orient, waaraan hij zelf een werkzaam aandeel heeft genomen. Na door den voorzitter, prof. dr. J. Ph. Vogel te zijn verwelkomd, wees dr. Golou bew eerst op de gelukkige samenwerking tusschen de Fransche en Nederlandsche ar- chaeologen in Indo-China en NederlJndië. Uitvoerig sprak hij over de belangrijke ontdekkingen op het terrein van Ankor lom, de oude hoofdstad van de Khmers, die, geheel overwoekerd door het oerwoud, nu gaandeweg weer wordt blootgelegd. Het middenpunt wordt gevormd door den tem pel Bayon, die gebleken is oorspronkelijk een Boeddhistisch heiligdom te zijn ge weest, waaromheen de stad in een groot quadraat zeer regelmatig is aangelegd. Van uit een vliegtuig kon het plan der stad met haar straten, muren en vijvers worden vastgesteld. Op deze wijze werd ook het bestaan van een eenige eeuwen oudere stad geconstateerd, die als hoofdstad van Cambodia aan Ankor lom moet zijn voor afgegaan. Onder de belangrijke vondsten noemde spr. een bronzen beeld, 6 meter lang, dat den slapenden Vishnoe voorstelt. Ook een zeer fraai staand beeld van dezen god werd geprojecteerd. In den loop zijner voordracht merkte spr. op, dat bij de re constructie van sommige tempels de Fran sche architecten de methoden van den Oudheidkundigen Dienst van Ned.-Indië hebben gevolgd. Dr. Goloubew's voordracht werd verduidelijkt door een reeks voortref felijke lichtbeelden. BEZOEK VAN ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN AAN LEIDEN. Vrijdag a.s. zal een vijf en twintigtal Zuid-Afrikaansche Studenten een bezoek brengen aan Leiden. Het programma voor dien dag luidt on geveer als volgt: Plm. 11 uur: Aankomst van het gezel schap op het stationsplein. Bezichtiging van een gedeelte van Leiden 12.30 uur: Koffietafel. Daarna bezoek aan verschillende museau en laboratoria en bezichtiging der stad. In den loop van den middag zal ook een ontvangst door den Academischen Senaat plaats vinden. 5 uur: Samenzijn in café „In den Ver gulden Turk". 8 uur: Maaltijd in Zomerzorg. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier is de 26-jarige motorrijder J. M uit Katwijk op het kruispunt van Heerenstraat en Zoeterwoudsche Singel aangereden door een van links komende personenauto, be stuurd door den monteur W. M. H„ waar door de motorrijder viel een op twee plaat sen het linkerbeen brak. De E.H.D. vervoer de hem naar het Elizabeth-ziekenhuis. Volgens verklaring van den autobestuur- er weigerden de remmen op het critieke moment den dienst. De politie stelt een on derzoek in naar de schuldvraag. BINNENLAND. Felle koudë"Tëroönaakt veel last"Tïë"BÏacn Luitenant-generaal W. Röell acht ons leger te klein. (3e Blad). Te Amsterdam is, 67 jaar oud, overleden de bekende journalist J. C. Schroder. (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Prijshoudende markt - Oploopende koersen Amerika iets hooger. Beleggingsafdeeling kalm - Fransche fondsen vast. BUITENLAND. Mussolini op Sardinië. Geen politieke rede. (Buitenland, le Blad). Het vraagstuk der Oekraine. (Buitenland, le Blad). Graaf Ciano naar Boedapest. (Buitenland, le Blad). Verkiezingen in Slowakije. (Buitenland, le Blad). Hoe Roemenië de Joden wil verwijderen. (Buitenland, le Blad). Zeer scherpe rede van den Amerikaanschen minister Ickes tegen het fascisme. (Buitenland, le Blad). Moeilijkheden in het Japansche kabinet? (Buitenland, le Blad). Stroop-drama te Zeebrugge. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad). Zal Chamberlain in Italië Goering ont moeten? (Laatste Berichten, le BI.). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het gfeheele land: Meest matige tijdelijk nog toenemenden Oostelijken wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droog weer. Strenge vorst des nachts. Overdag matige vorst. Aan alle posten is geseind: „YVEEST OP UW HOEDE". VR A-ANTIVRIES 5271 Vraagt Uw garagehouder f3.50 per 5 liter bus (Ingez Mea.i Vanochtend tegen kwart over zeven is op het stationsemplacement te Zutphen een losse locomotief op den binnenkomenden trein 656 uit Deven ter gereden. De losse machine kantelde waarbij de leerling-machinist Kraak uit Hengelo (O.) onder de locomotief werd verpletterd. De machinist stelde zich op het laat ste' oogenblik door een sprong van de machine in veiligheid. De machinist van den trein uit Deventer kwam, evenals het overige Ircinpersoneel en de passagiers, met den schrik vrij. Alle hoofdsporen werden tengevolge i'an de botsing versperd, zoodat het verkeer moest worden omgeleid, waar door vertraging ontstond. De justitie en politie hebben een on- rzock ingesteld op de plaats van het 6 ïgeval. De omgevallen locomotief is ernstig beschadigd, die van den trein liep aan den voorkant schade op.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1