lit de Rijnstreek LEID5CH DA^R'AD Vierde Blad Maandag 19 December 1938 Officieele (risispublicalie PUROL De drooglegging van den Noordschebuurter polder p-<ie koning en van j h. v. a. hoom. Groote schuur afgebrand Minder dan de slijtage-kosten Uwer zolen Burgerlijke Stand. Geboren: Jeanne Anna d. van L. M. Jansen iii li van M Loos; Johanna Eva Whnanda d. van i Ondertrouwd: Johannes Hendrik Hoogmoed jm. oud 30 j. en Debora Pietje Boogaard jd. oud 28 j.; Martinus Wesselman jm. oud 29 j. en Apo- EEN MOOI WERKVERSCHAFFINGS OBJECT. De Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben, gelijk bekend, met alg. stemmen aanvaard het voorstel van Ged. Staten, om een bijdrage beschikbaar te stellen lonia Maria de Jong jd. oud 27 j. Gehuwd: Abraham Pieter van Pelt jm. oud 36 j. en Renske Kinkel jd. oud 26 J., Bijeenkomst R.K. Staatspartij. De Roomsch-Kath. Staatspartij kwam bijeen in de St. Pancratiuszaal te Roelof- arendsveen. De heer Beerenberg uit Schoonhoven hield een uitvoerige rede uit de provinciale kas tot een bedrag over „De constructie en de werkzaamheid van I. 85.500 voor hut droogleggen van der R "K Staatspartij". Dank zij de krach- 4 x. -T tige propaganda, die aan dezen avond was den tot Noorden behoorenden Noord- voorafgegaan, was de belangstelling groot, schebuurter polder. ALPHEN. Jaarvergadering M. V. „Lydia". De Ned Herv. Meisjesvereeniging op Geref Grondslag „Lydia" hield haar jaar vergadering in gebouw „Rehoboth" onder leiding van den heer A. J Dekker, voor ganger der Evangelisatie. Geopend werd met het lezen van Exodus 3 vers 112 en gebed, waarna mej. van 't Voort op het voorgelezen Schriftgedeelte een inleiding gaf. Uit de jaarverslagen bleek, dat de penningmeesteresse een klein nadeelig sal do had, doch dat door de vereeniging met Kerstmis 166 stukskleedingstukken kunnen worden uitgereikt aan de behoeftigen. Na de pauze, waarin gelegenheid was de ver vaardigde kleedingstukken te bezichtigen werd nog een Vad. geschiedenis onderwerp behandeld door mej. A. v. Beusekom over ..Het beleg en ontzet van Leiden". De zeer gezellige avond werd afgewisseld met zang cn gedichten door verschillende leden. Daarmede is vervuld een voorwaarde, ge steld door den Minister van Sociale Zaken en waarvan de medewerking van het Rijk afhankelijk was gesteld. Het plan Is een schitterend werkverschaf fingsobject. De grens van de nieuwe droogmakerij zal in groote trekken langs de grens van het verveende gedeelte van den polder Noordschebuurt loopen. De hooge gronden langs de Kromme Mij drecht zullen er dus buiten vallen. Aan de Noordwestzijde is de grens nog niet definitief bepaald. Er is n.l. rekening mee gehouden, dat door een even- tueele voordeelige aankoopmogelijkheid het gebied van de droogmakerij naar deze zijde kan worden vergroot. Globaal wordt aangenomen, dat de droogmakerij een oppervlakte zal be slaan van ongeveer 230 H.A., waarvan ongeveer 225 H.A. als verpachtbaar land zijn te beschouwen. Tusschen het hooger blijvende gedeelte van den Noordschebuurterpolder en de droogmakerij zal een lage kade worden ge maakt. In verband met het gevaar, dat voor de nieuwe, vrij diepe droogmakerij is gele gen in een doorbraak, gelijk in 1928 is ge schied. zal de kade langs de Kromme Mij drecht belangrijk verzwaard worden, welke kosten mede in het plan zijn opgenomen. Langs de Utrechtsche grens zal de kade gelegd worden op het eerste perceel land van den polder Westveen. Langs de Zuid westzijde zullen de Kruisdijk en Achter weg worden verzwaard. De huizen aan de Noordzijde van den weg door het Oude dorp zullen buiten de droogmaking gehou den worden, waarvoor daar achterom een kade is geprojecteerd. Deze hoek zal van uit den polder Nieuwkoop en Noorden van water moeten worden voorzien door mid del van buizen door den weg. Het polderpeil is thans 1.50 beneden N. A P. Bij drooglegging zal dit aanvankelijk gebracht worden op 3.10 M. N.A.P. Voor de droogmakerij is ontworpen een nieuw electrisch of dieselgemaal, iets ten oosten van den bestaanden windmotor. De lengte der wegen is zooveel mogelijk beperkt in verband met den vrij kostbaren aanleg daarvan. Alle werken zullen in werkverschaf fing uitgevoerd worden met uitzon dering van het baggeren van de klei en 1300 Meter tocht en slibkolk. het bouwen van het gemaal, het maken van de duikers en van de klinker- bestratingen op de wegen en het leve ren van het zand op den wal aan de Kromme Mijdrecht, hetgeen zal wor den aanbesteed. De jaarlijksche lasten voor de droog makerij worden geraamd op f.3000 of f. 16 per H.A. Daarnaast zullen de gronden der droogmakerij belast blijven met de geheele of gedeeltelijke lasten van de Ge combineerde Noordschebuurter en Voor- dijksche polders, welke het laatste jaar ƒ.16.50 per H.A. bedroegen. Voorloopig is aangenomen, dat de droogmakerij deel blijft uitmaken van de Gecombineerde pol- ders met een eigen beheer voor de aan de droogmakerij verbonden kosten. De uitvoering van het werk zal geschie den door de Stichting „Land verbetering Zuid-Holland die een plan liet opmaken door het Ingenieursbureau voorheen J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen. Ofschoon gesproken wordt van een werkobject van 2 jaren voor 500 men- schen, meenen wij toch te weten, dat op een tijdsduur wordt gerekend van 4 a 5 jaren met 200 a 250 arbeiders per jaar. AARLANDERVEEN. In de zaal van den heer W. v. Berg werd een film vertoond van „Herwonnen Levenskracht". De voorzitter van den R.K. Volksbond den heer M Heiman opende en begroette den geestelijk adviseur pastoor Omzigt en het comité Herwonnen Levens kracht. Nadat de film wa* vertoond werd gesproken over de Actie voor „Herwonnen Levenskracht" gedurende de afgeloopen 25 jaar. Na een collecte en vertooning van nog eenige films volgde sluiting. ALKEMADE. Zaterdag werd de brandweer alhier ge alarmeerd wegens brand ontstaan in een groote schuur eigendom van de wed. R., al hier. Door den feilen wind stond deze schuur in korten tijd in lichter laaie, zoo- dat de brandweer er niet in kon slagen de schuur te houden Zij brandde tot den grond tce af. In de schuur waren opge borgen een aantal ramen een partij aard appelen. terwij ook eenige konijnen, waar onder zelfs kostbare exemplaren, een prooi der vlammen werden. Voorts werden door brand verwoest eenige ijsschuiten. die niet verzekerd bleken te zijn. De schuur was wei verzekerd. Geslaagde uitvoering „D. O. S.". De Chr. Sportver. ,.D. O. S." gaf voor een totaal gevuld Nutsgebouw een goed ge slaagde sportuitvoering. De voorzitter, de heer A. Groeneveld. opende, waarna 20 mooie nummers uitgevoerd werden. Aller eerst een wimpeloefening door meisjes B.. die reeds direct bijval oogstte. Voor al de ochtend-gymnastiek, waarbij de kleuters opkwamen in pyama. verwekte groote hila riteit en werd met een langdurig applaus bekroond. Het nummer „brug" door de da mes waarvan het laatste gedeelte, een schitterend uitgevoerde stand, had groot succes evenals de staafoefening door de heeren en het aesthetisch oefenen der da mes. Het hoogtepunt was de uitvoering door de dames van „Geschichten aus dem Wie- nerwald", onder fraaie verlichting. Dank zij de voortreffelijke leiding van den directeur, den heer G. W. de Jong en de goede mu zikale begeleiding, kan D. O. S. op een ge slaagde avond terugzien. Burgerlijke Stand. Geboren: Willy, d. van Johannes van Loon en Hendrika Veuger Johanna Maria. d. van Antonius Florentius van Engelen en Zijtje Koopman Bertus Antonius Maria. d. van Henricus Gerardus Captein en Margaretha Maria Meiland. Huwelijksaangiften: Jan Verkade. 26 j. en Alida Johanna van Klaveren. 22 j. Pieter Ravensberg, 22 j., wonende te Boskoop en Ger- rltje Jacoba Vergunst. Overleden: Maartje Rodenburg. 57 j. gehuwd met Cornells Johannes Kempenaar Johanna Maas. 64 j. Jacob Anthonia Oostra. 27 j. ge huwd met Alida Aletta Roos Cornells Arie van den Hoek 7 maanden. Loop der Bevolking. Gevestigd: Cornells v. d. Bijl. Kerkvaartsweg 35 Marinus A. Hoogendijk, Steekterweg 75. Vertrokken naar: Gouda. v. d. Palmstr. 85. Hendrik van Muiswinkel en echtgen. 'sGra- venhage, Gentschestr. 156, Jan van Os Den Haag. Tomastenstr. 135. Johanna Hoogeveen Wilnis, Wijk 66. Ermina R. Bunnik Voor schoten. Veursclieweg 3. Wilhelmina C. J. Dub ben Puttershoek. Zandpad 118 b Maria Janssens Barwoutswaarder 189. Johanna v. Vliet Haarlemmermeer. Hillegommerdijk 457 Aaltje Kloek Hilversum. H. Naarderweg 30. Maria van Wieringen Breda. Bredascheweg 105, Hendrikus Ph. v. d. Plas. Te Haarlem slaagde onze plaatsgenoot de heer J. v. d. Kemp voor stenograaf (130 lettegr. per minuut), de heer J. Oudenes voor typist en de heer G. v. Ommering te Hezerswoude voor het praktijk-diploma boekhouden, allen opgeleid aan de Pont- school, alhier. Door de Aquarium- en Terrariumver. „De natuur in huis", werd in het IJsclub- gebouw een filmavond georganiseerd, waar voor een zeer goede belangstelling bestond. Vertoond werden verschillende natuur-, ko mische en andere films. In de ledenvergadering van de R.K. Middenstandsver. ,De Hanze" werd besloten de actie voor goedkoop licht en kracht stroom opnieuw ter hand te nemen, des noods zonder medewerking der zuster verenigingen. Schalk. Meije 111; E. Boer. Wilhelminastr. 22. Vertrokken: D. ten Brummeler, n. Utrecht, Amersfoortscheweg 116; H. v. d. Werf, n. Noordwykerhout. Langevelderstraat 17: J. Strijker, n. Apeldoorn. Boschjeslaan 15. De naaivereeniging .Tryfosa" ver vaardigde dit jaar 270 kleedingstukken, die aan 67 behoeftige gezinnen werden uit gereikt. BODEGRAVEN. Jeugdige boefjes gesnapt. Alhier werd voor de politie geleid een viertal Bodegraafsche jongens, die er een gewoonte van maakten om uit de vracht auto van den fruitgrossier v. E. uit Gouda, die regelmatig in onze gemeente gepar keerd staat, wanneer de eigenaar de groen- tenwinkels bezoekt, fruit te stelen, maar daarbij tenslotte waren gesnapt. De jeug dige boosdoeners legden een volledige be kentenis af en werden, nadat proces-ver- baal was opgemaakt, ter beschikking van de ouders gesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: Sophia Catherina, d. van J. Th. v. d. Pool en H. M. Bunnik. Overleden: H. F. van Dam, 28 jaar. overleden te Amersfoort. Loop der bevolking. Gevestigd: M. Verdoold en gez.. Prinsenstr. 70: C. J. Klink. Brugstraat 23; H. Hensen- Jongman, Willemstraat 34; Wed. A. M. Rijlaars- dam-Breedijk en gez.. Torenlaan 23: A. A. M. Nederend. Noordzijde 24; J. F. Entrop, Emma- kade 79; J. van Wb'k. Noordzijde 28; J. van Nieuwenhuijzen. Weijland 68: F. S. Rtimmel, Weijpoort 30; A. Engelage. Kerkstraat 85: J. G. Jongeneel Prinsenstraat 13; Wed. A, Breedijk- Verburg. Torenlaan 23: J. Blok Meije 123; A. Baas. Buitenkerk 60; T. van Brienen, Noord zijde 11; G. Fokker, Meye 83; W. G. van BOSKOOP. Beroepen. Beroepen te Rotterdam bij de Rem. Broederschap ds. G. J. Hocnderdaal alhier. Jaarvergadering „Pro Rcge". In het vergaderlokaal achter de Geref. Kerk, had de jaarlijksche algem. vergade ring plaats van de plaatselijke afd. van „Pro Rege". Na een inleidend woord van den voorzit ter en de behandeling der huishoudelijke zaken, verkreeg de heer E. Jansen uit Den Haag het woord, ter behandeling van „Rechten en Plichten". Na deze rede volg de een gezellig samenzijn. Jaarvergadering Coop. Bakkerij. De Coöp. Brood- en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" kwam in een algemeene le denvergadering bijeen. De 2e voorz. de heer J. G. Benschop, opende de bijeenkomst. De notulen, als mede het jaarverslag werden onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat aan de leden over het afgeloo pen boekjaar een dividend zal worden uit gekeerd van 10 Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. G. Benschop en tot commissaris de heer C. van der Willik Lz. In twee bestuursvacatures n.l. van de hee ren Jac. Schouten en C. Bekenkamp, wer den gekozen de heeren H. Boer Pz. en Jac. Bakhuijzen. Voorstel betrefende het verleenen van ex- tra-steun (B-steun) aan kleine kweekers. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoe ding ex artikel 101 der L. O.-wet 1920 over 1036 aan de besturen van bijzondere scho len voor gewoon L. O.; 7. Voorstel tot vast stelling van de vergoeding ex art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1936, aan de besturen der bijzondere scholen voor U. L. O.; 8. Voorstel tot vaststelling van een pensioens grondslag; 9. Voorstel tot wijz ging der ge meente-begrooting, dienst 1938; 10. Goed keuring van de begroting voor het Burger lijk Armbestuur voor den dienst 1939; 11. Vaststelling van de begrooting der gemeen te-bedrijven voor den dienst 1939; 12. Vast stelling van de gemeente-begrooting voor den dienst 1939; 13. Voorstel tot bepaling van het bedrag per leerling voor openbaar lager onderwijs als bedoeld in artikel 55 bis der L. O.-wet 1920 voor het jaar 1939; 14. Rondvraag. 40-jarig bestaan Chr. Jongclingsver. .Samuel". De Chr. Jongelingsver. „Samuel" her dacht in „Salvatori" feestelijk haar 40ste jaarvergadering In het geheel bezette ge bouw. merkte wij o.m. op den burgemees ter, mr. E. P. Verkerk, alsmede den eere- oorzitter van „Samuel" ds. D. Jacobs, die opende.. Een gevarieerd en verzorgd pro gramma. bestaande uit zang en voordrach ten oogstte veel bijval. De heer C. Tabak, uit Amsterdam, alg. secr. van het Ned. Jon- gelings Verbond, de burgemeester en voorts tal van afgevaardigden van zustervereni gingen uit den omtrek voerden het woord. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Adrlanus Jacobus, z. v. A. F. Fase en G. J. M. de Groot; Neeltje, d. v. G. de Bruin en G. Geers. Overleden: Gijsbertus Belt. 78 j. Wilt U die prettige sfeer scheppen, waarin het goed is zaken te doen, dan zoudt U eigenlijk Al Uw klanten en zakenrelaties met Nieuwjaar de hand moeten drukken. Maar alleen de slijtage-kosten Uwer zolen, om nog niet te spreken van taxi- en tram- kosten en de boete van het vergeten rijwielplaatje, zouden meer kosten dan een Nieuwjaarsannonce in dit blad. Geef daarom nog heden Uw Nieuwjaars- felicitatie in ons blad van Zaterdag 31 December a.s. op. 5210 De prils bedraagt voor advertenties van 1 tot en met 5 regels slechts 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Zilveren jubileum van den heer M. van Buren. Op 1 Januari e.k. hoopt de heer M. van Buren, gemeente-veldwachter alhier, den dag te gedenken, waarop het 25 jaar gele den zal zijn, dat hij in politiedienst trad. Op 1 Januari 1914 trad hij te Hellevoet- sluit als agent van politie in dienst Vier jaren later, op 10 Januari 1918, verwisselde hij deze betrekking met die in Zwolle, om een jaar later te worden benoemd tot ge meente-veldwachter te Genemuiden. Van 1 Januari 1921 af tot nu toe is de as. jubi laris. die als een bekwaam en ijverig, doch ook als een humaan politieman bekend staat, in dienst onzer gemeene. Het zal den as. jubilaris op zijn feestdag (wij verne men dat 2 Januari daarvoor gekozen is< zeker niet aan de noodige belangstelling ontbreken. Voor het comité tot behandeling der belangen van Vriie Universiteit sprak in de Geref Kerk mr. G. van Baren, burgemees ter van Delft, over het onderwerp Let op Uw Saeck", waarop een gedachtenwisseling volgde. Een collecte bracht f. 22 op. Raadsagenda. De Raad komt Vrijdag a.s. des nam. te 2 uur bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag; 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 1 Dec. '38; HAZERSWOUDE. Jaarvergadering Damescomité „Dorcas". Het Damescomité „Dorcas" hield in de bovenzaal van „Het oude Raadhuis" haar 2e jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 89 vers 8 en 3, Schriftlezing en gebed, open de de presidente, mej. Blijlevenv. d. Wiel De secretaresse mej. Tomde Bruin, bracht haar verslag uit, mej. VosSlappendel be sprak de financiën. Ontvangsten f. 130.24, uitgaven f108.05, batig saldo f. 22.19. Na dat de kleedingstukken waren bezichtigd, gaf mej. VosSlappendel een overzicht over de Zending, mej. Jac. Vos leverde een opstel over „Ruth". Afgevaardigden van eenige corporaties brachten hun gelukwen- schen over. Verder werd de avond aange vuld met het zingen van liederen, het hou den van voordrachten, toespraken, enz. Na het zingen van Ps. 25 vers 6. eindigde de heer A. A. Matze met dankgebed. Vergadering „Schrift en Historie", De A. R. Prop. Club „Schrift en Historie" vergaderde onder leiding van haar voorzit ter, den heer C. Bogaards. De heer H. Boehmer besprak de actueele belasting vraagstukken. De heer G. Drexhage bezag de urgente politieke wereldvraagstukken. Na leerzame besprekingen sloot de heer INLEVERING SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale urengt ter kennis van belanghebbenden, dal met ingang van Maandag 19 Dec. a s voor haar rekening geen spek meer zal wor den ontvangen bij de N V. Maatschappij „Hoek van Holland" te Hoek van Holland, doch bij de spekcentrale „Hagro" Abattoir te 's-Gravenhage of bij de firma Gebr. Van Toorn, Fabrieksstraat 60-64, Rotterdam. 5202 Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist 5230 (Ingez. Meel.) Raadsagenda. De Gemeenteraad komt Woensdag in vergadering bijeen. De agenda bevat: 1. Ingekomen .stukken. 2. Voorstel tot on bewoonbaarverklaring van de woningen C. No. 103 en C. No. 105. 3. Voorstel tot wijzi ging van de algemeene politieverordening in verband met het exploiteeren van zoo genaamde speelkasten en dergelijke. 4. Vaststelling van een verordening betreffen de het innen van de rechten voor het ge bruik van de ligplaats voor woonschepen. 5. Voorstel tot conversie van de geldleening groot per resto f. 34.100. 6. Vaststelling van de verordening veldwachters. 7. Vaststel ling van de verordening op de heffing van gelden als bedoeld in artikel 21 der be smettelijke ziektenwet 8 Voorstel tot wij ziging van de raadsbesluiten, waarbij voorschotten zijn verleend aan de Bouw- vereeniglng „Volksbelang". 9. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1938 en hetgeen verder door den voorzitter of de leden ter tafel mocht worden ge bracht. De collecte met zakjes voor de samen werkende ZImdingscorporaties. gehouden langs de huizen der Herv. gezinnen heeft opgebracht de belangrijke som van f.211.— De collecte, gehouden in de Ned. Her vormde kerk, ten bate van de Herv. Chr. school heeft opgebracht f. 37.25. In het lokaal Salvatori" vergaderde de leden der Ned. Herv. Chr. school onder leiding van den voorzitter ds. Kiehl. De heer A. van den Bosch werd als bestuurslid herkozen. De voorzitter bracht den bouw van de nieuwb school ter sprake. De heer N. van Gent sprak de wegens huwelijk ver trekkende onderwijzeres, mej. M. Matze, waardeerend toe. Na dankgebed van ds. Kiehl vertoonde de heer J. Dekker eenige films, betrekking hebbende op de Oranjefeesten. De afdeeling van den Geref. Bond ver gaderde in de bovenzaal van het Oude Raadhuis onder leiding van haar voorzitter den heer A. A. Matze. De notulen van den secretaris den heer Jac. van Pijlen werden goedgekeurd. De heer J. Blijleven gaf een overzicht van de vergadering van den Geref. Bond, die in April te Utrecht gehou den was. De Chr. Meisjesver. .Lydia" vervaar digde gedurende het afgeloopen jaar 145 stuks goederen, welke aan het bestuur der Zondagschool ter hand zijn gesteld, om deze bij de a.s. Kerstfeestviering uit te rei ken aan de kinderen van behoeftige ge zinnen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Gaven van de Crisis-commissie. De pl. Crisis-commissie is, dank zij de opbrengst van den onlangs gehouden bazar in staat gesteld om den werkloozen en al dengenen, die door een der Armbesturen regelmatig worden ondersteund, een mooie Decembergift uit te reiken. Vermoedelijk zal die gift bestaan in vet en erwten of soortgelijke levensmiddelen. Verder heeft de z.g. B-commissie, die uitsluitend klee ding en schoeisel mag verstrekken aan werkloozen, het voornemen om in den loop der volgende week een tweede uitreiking der goederen te doen plaats vinden. Ook zal in Januari door de pl. commissie nog een gave uitgereikt worden, die vermoede lijk zal bestaan uit gerookt spek. Een en ander verdient groote erkentelijkheid. De A.R. Kiesvereeniging hield in het lokaal van de Geref. Kerk een matig be zochte ledenvergadering, waarin de voor- loopige Hist van candidaten voor de a.s. Statenverkiezingen werd saamgesteld en een inleiding werd geleverd door den heer P. de Jong. n.l. „De Bijbel od de openbare school". LEIDERDORP. Ontbinding Feestcomité. Het feestcomité voor de Jubileumfeesten kwam voor een laatste vergadering bijeen in het gemeentehuis. Na opening door den voorz., den heer A. J. v. d. Wijngaard, wer den door secretaris en penningmeester de resp. verslagen uitgebracht. Er bleek een voordeelig saldo te zijn van f. 1.32. De voor zitter dankte alle leden van het comité, door wier medewerking het feest uitnemend is geslaagd. De eere-voorz. van het comité, burgemeester K, Brug, sprak een toepasse lijk woord, waarna het Comité door hem werd ontbonden. 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeellngen; 5. I Doehmer met dankgebed. WADDINXVEEN 100-jarig bestaan der Ned. Herv. Kerk. De Ned. Herv. Kerk alhier bestond 190 jaar. De ingebruikneming geschiedde door den pastor loci ds. A. C. van Eldik Thiemc. die bij deze gelegenheid Ps. 123 vers 1, tot tekst had gekozen. ZOETERMEER. Verlaging waterprijs. Door het bestuur van de Drinkwaterlei ding „De Tien Gemeenten" w.o. ook onze gemeente behoort, is besloten den prijs va" het water met ingang van 1 Januari a. met 15 te verlagen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14