Binnenland De begrooting 1939 van Noordwijk Een ivaardevol bezit! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 19 December 1938 i uwkonwginl Nederland's zelfstandigheidspolitiek J. C. Schroder overleden Het rapport der Commissie tot onderzoek en het antwoord van B. en W. RECHTZAKEN Naar aanleiding van in de Duitsche pers verschenen beschouwingen over de vraag of de dislocatie der Nederlandsche strijd krachten moet lelden tot de opvatting dat Nederland zijn Zuidgrens en met name zijn Westgrens min of meer ongedekt laat, ter wijl het een onevenred g groote troepen macht aan de Oostgrens gereed zou hou den wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: In dagen van Internationale spanning worden langs onze kust opgesteld niet één bataljon (gelijk in Duitsche bladen op ge zag van een publicatie van een Neder- landsdh oud-opperofficier was vermeld i, doch verscheidene bataljons, nog afgezien van de kustartillerie. In normale tijden zijn deze meer in het centrum des lands ge legen. Bovendien moet bij een beoordeeling dezer dislocatie er mede rekening worden gehouden, dat on2e Westgrens een zeegrens is. en dus een natuurijke belemmering vormt voor een aanvaller Vooral echter moet gelet worden op het feit dat de kustvedediging niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats - aan de bo venbedoelde troepen der landmacht ls toe vertrouwd, doch bovenal aan de ko ninklijke marine, die daarvoor de besohik- king heeft over het nfiodige varend mate rieel en doode weermiddelen als mijnver- Eperringen. Wat de Zuidgrens betreft, zij er op ge wezen, dat deze korter is dan de Oostgrens. Voor de zooveelste maal moge uit het voorgaande blijken, dat het der regeering ernst ls met de toepassing harer zelfstan digheidspolitiek naar alle zijden (Reeds geplaatst In een deel onzer vorige oplage). HIJ BEREIKTE DEN LEEFTIJD VAN 67 JAAR. Gisteravond is op 67-jarigen leeftijd plotseling in zijn woning aan de Mi- nervalaan te Amsterdam overleden de Amsterdamsche journalist J. C. Schro der, die onder den schuilnaam Barba- rossa groote bekendheid heeft verwor ven, vooral als schrijver van satirieke artikelen. Sinds jear en dag verzorgde hij in de „Telegraaf" en „Het Nieuws van den dag" de rubriek .S(otternij) O(f) Sipotternij"), een dagelijksche satire, waarin hij met zijn scherpe pen critiek op de actueele gebeur tenissen ten beste gaf, Johan Christiaan Schroder werd op 11 September 1871 geboren. Na de H3S. te hebben doorloopen was hij eenige jaren werkzaam bij de Amsterdamsche Courant (Het Geeltje). In 1808 werd hij sportredac teur van ..De Telegraaf", van welk blad hij van 1902 tot 1922 hoofdredacteur was. Voorts was hij medewerker van de Groene Amsterdammer en Het Leven. Voorts was hij redacteur van „De Auto maat", een uitgave van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij. Verscheidene boeken verschenen van zijn hand, o.a. „Journalistieke rolmope" (1913), „Barbaros6erie" (tooneelcritieken) (1914). „Dagboek van een Amsterdammer" en „Een dag poilu" (1918). Niet alleen in de Journalistiek was Schro der een bekend figuur. Hij was een van de pioniers van het Nederlandsche cricket en behoorde voor talrijke jaren tot de besten die wij op de pitch konden brengen. Ook in de voetbalwereld is hij eens een groote figuur geweest in den tijd van het Amster damsche R.A.P., waarvan hij aanvoerder was NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. In de Zaterdag gehouden vier en veertig ste 1 aarlij ksche algemeene vergadering van dit instituut zijn in de vacatures ontstaan wegens periodieke aftreding van de heeren J Pelser Jr M Pimentel en H. R Reder, allen te Amsterdam, welke niet herkiesbaar waren, gekozen de heeren L. van Essen Lzn.. J. p de Haan en G. P. J. Hageweg. allen te Amsterdam. In de plaats van den aftredenden voor zitter den heer H. A. Reder werd gekozen de heer R. A. Dijker te 's Gravenhage. UIT DE S.D.A.P Onder leiding van den voorzitter, den heer Ed. Polak, vergaderde de vereeniging van sociaal-democratische leden van ge meenteraden en van provinciale staten te Amsterdam. In het openbare gedeelte van deze ver gadering heeft de heer A. B. de Zeeuw, wethouder van Rotterdam gistermorgen ten rede gehouden over: ,,De wetsontwer pen inzake de flnancieele betrekkingen tusschen de gemeenten onderling, de wij ziging van de forensenbelast!ng en die der linancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten". Gistermiddag sprak het tweede kamerlid de heer W. Drees over .De beteekenis van de te houden staten- en raadsverkiezingen' PROF. WEIZMANN VERMOEDELIJK DONDERDAG IN NEDERLAND. De opbouw van een Joodsch nationaal tehuis, Naar wij vernemen zal plof. Ch. Weiz- i raann vermoedelijk Donderdag as. uit Lon den in ons land aankomen voor het voeren van besprekingen met vooraanstaande Jo den over vraagstukken te.rcffende den dotouw van een Joodsch nationaal tehuis «i Palestina Prof. Weizmann zal tot Vrij dag in ons land bliiven en dan naar Parij vertrekken. Hij is voorzitter van de Jewish Azer.c.v :eh or nisa'ie van'zionis tische en niet-ilon'stis-he Joder welke Wachiens het mandaat tot taak he?ft de Britsche regeering bij te staan in vraag- fusken den opbouw van Palestina be treffende. A s. Vrijdagmorgen te 10 uur vergader; de Raad van Noordwijk. De gemeentebe- grooting en de bedrijfsbegrootingen voor het komende jaar komen dan in behande ling. Ditmaal bijna 7 weken eerder, dan toen de begrooting 1938 aan de orde weid gesteld! Thans is het rapport van de Commissie tol onderzoek der begrootingen, ditmaal bestaande uit de heeren C. van der Wiel, H. Liefferink en W. P. de Vreede, versche nen. Het serieuze onderzoek van de ge- meentebegrooting heeft de comissie tot di verse opmerkingen aanleiding gegeven. De voornaamste daarvan zijn: Door verlaging van een aantal onder- houdsposten en soortgelijke, ten bedrage van f. 2700.— in totaal, door onttrekking van f. 2000 uit het onderhoudsfonds der z.g. huurkoopwoningen, en door verlaging van het geraamde bedrag voor buitenschil derwerk aan de openbare school, waardoor de kostprijs per leerling dier school met f. 0.66 daalt (dat weer doorwerkt op de bij zondere scholen), heeft de commissie een bezuiniging gevonden van f. 5700.— in to taal. B. en W vergelijken in hun antwoord dit bedrag met het totale budget, dat bijna acht ton bedraagt, waarschijnlijk om aan te toonen, dat de uiteindelijke alsnog ge- onden bezuiniging van geen groote betee kenis ls. Met de eerstgenoemde verlaging ad f. 2700.kunnen B. en W. zich echter voor een groot deel niet vereenigen. De door de commissie met name genoemde onder- houdsposten e. d. (o. m. onderhoud raad huis. politiebureau, straatnaamborden, plantsoenen, verhuurde eigendommen, enz.) zijn naar de meening van B. en W. niet meer voor verder gaande verlagingen vat- j baar. Integendeel, meer en meer gaat blij- ken, dat door soms onvermijdelijke kosten, verschillende ramingen moeten worden overschreden, aangezien de „elasticiteit" in de ramingen, welke vroeger onze begroo tingen kenmerkte, thans geheel is verdwe nen, zulks tengevolge van het telken jare zoeken naar allerlei dekkingsmiddelen voor de uitgaven. Voor de twee andere bovengenoemde be zuinigingen voelen B. en W wel wat, al zeggen zij. dat de tweede bezuiniging (aan tasting van het onderhoudsfonds der z.g. huurkoopwoningen) feitelijk een intcring van het zij het tot den gewonen dienst whoorer.de kapitaal is. Voor blijvende bezuiniging heeft het alzoo geen beteekenis. Het resultaat van een en ander is der halve, dat de door de commissie alsnog ge vonden bezuiniging van f. 5700.door B. cn W. voor een groot gedeelte wordt over genomen, n.l. voor een bedrag van bijna f. 4000.—. Over de bestemming van dit bedrag is men het echter niet heelemaal eens De meerderheid van de commissie wil haar bedrag van f. 5700 in de plaats stellen van het voorstel van B en W. tot invoering eener straatbelasting. B. en W. blijven echter om verschillende redenen op het standpunt staan, dat in voering dier belasting (eigenlijk ver- hooging der bestaande rioolbelasting, welke pp f. 6400.neerkomt) onvermij delijk is.) B. en W. willen echter aan de van de commissie over te nemen bezuiniging tot een bedrag van f. 4000 een andere be stemming geven, n.l. die waarbij het in stituut der kweekeling zou kunnen be houden blijven. B. en W. herhalen, dat dj de schrapping van de belooning voor de kweekeling aan de O. L. school slechts noode hebben voorgesteld in verband met de behoeften onzer gemeentefinanciën. De nadien ingekomen adressen van de ouder commissie der openbare school en van een drietal besturen der bijzondere scholen (naar wij meenen te weten van de katho lieke en hervormde scholen) hebben echter medegeholpen, B en W. alsnog naar een tusschenoplossing te doen zoeken. Deze „tusschenoplossing" ls nu inderdaad gevonden. B en W. zijn bereid den Raad, onder intrekking van hun eerder gedaan voorstel tot schrapping van de kweekeling, alsnog een nieuw voorstel te doen, n.l. om de bovengenoemde bezuiniging van bijna I.4000.te bestemmen voor de belooning del' kweekeling tot een bedrag van van f.250.— p. j., indien de oudercommissie de kweekeling een gelijk bedrag kan aanbie den (zooals de oudercommissie ongeveer zelf had voorgesteld). Het weder opvoeren van deze belooning op de begrooting tot een bedrag van f. 250.zal tot gevolg hebben, dat de vergoeding aan de bijzondere scho len wordt verhoogd met een bedrag van rond f 3400. Nog merken wij hierbij op. dat de begroo- tingscommissie gemeend heeft, zich van het oordeel over de aan den Raad gerichte adressen tot behoud van de kweekeling te moeten onthouden, doch aan B. en W. over te laten, of zij al dan niet met voorstellen te dien aanzien zullen komen. Ten aanzien van de verlaging der sub sidies aan de diverse instellingen, spreekt qc comm'ssie alleen over die subsidies, de bevordering van het vreemdelingenverkeer betreffende. De minderheid wil de verla ging der subsidies aan de A. N. V. V voor reclame voor de Noordzeebadplaatsen en aan de plaatselijke reclamecommissie niet doen doorgaan De meerderheid echter, waarbij B. en W. zich aansluiten, beperkt zich slechts tot het uitspreken harer te leurstelling over deze bezuiniging. De komische noot mag in de soms toch reeds zoo dorre gemeente-administratie geenszins ontbreken. Blijkbaar hebben B en W. er in hun memorie van antwoord soms ook zoo over gedacht. Althans zeker, toen zij naar aanleiding van het voorstel der commissie, om de post „Kosten van ver gaderingen en ververschlngen" alsnog te verlagen met f.150.— en te brengen op 1. 650 antwoordden, dat tegen deze ver laging hunnerzijds geen bezwaar bestaat, maar dat zij er op rekenen, dat van de zijde der raadsleden hieTbij grootere medewer king zal worden verkregen dan in vorige jaren! Wij vermelden nog, dat het door de com missie ernstig in overweging gegeven ver zoek om op het thans toegestane aantal agenten van politie zij het slechts tij delijk te bezuinigen, door de vacatures, ontstaan door uitbreiding van het vaste corps, niet aan te vullen, bij den Burge meester geen weerklank kan vinden. En tenslotte, dat naar aanleiding van voor stellen der commissie, een wijziging der verordening houdende subsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs, t. z. t. door B. en W. aan de orde zal worden gesteld. Interessante begrootingsdebatten kunnen tegemoet gezien worden. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling. De 59-jarige bloemist H. K. uit Aalsmeer stond terecht verdacht van mishandeling. Verd. had op 19 Sept. den 17-jarigen bloemistknecht N. C S. uit Nieuwer-Amstel met een stuk hout geslagen. De officier van justitie eischte een geldboete van f. 10 subs. 6 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde lot een geldboete van f. 5 subs. 3 dazen hechtenis. Benzine vermengd met petroleum cn fufirol. De 49-jarige bakker P. Gr. uit Haarlem mermeer stond terecht, daar hij benzine o.m. vermengd heeft met petroleum, zonder dat hb daartoe vergunning had. Eisch 2 x f. 50 subs. 2 x 30 dagen hechtenis De De 48 jarige landbouwer Th. J V. nlt Haarlemmermeer stond voor eenzelfde feit terecht. Eisch f. 30 subs. 18 dagen hechte nis. Vonnis f. 25 subs. 15 dagen hechtenis. politierechter boete. KANTONGERECHT ALPHEN. De uitpadkwestie Hazerswoude. Ter strafzitting van het kantongerecht te Alphen deed de kantonrechter uitspraak in de zaak tegen een tuinder te Hazerswoude wien ten iaste was gelegd het ..uitwegen" van zijn terrein naar den Rijksstraatweg. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 6 subs. 6 dagen. Vervoer van besmet vee. Een landbouwer uit Ter Aar die varkens had vervoerd van zijn erf, dat besmet was door mond- en klauwzeer voerde ter ver dediging aan met de bepalingen onbekend te zijn. Hij had wel aangegeven dat deze ziekte onder zijn rundvee vermoedelijk heerschte, doch meende dat hti zi'n var- veroordeelde tot 1 'x f5C kens dan mocht vervoeren. Eisch f60 subs. 30 dagen; veroordeeling f. 50 subs. 26 dagen. Ei Distilleerderij le Klasse Wijnhandel Slijterij (Ingez. Med.) JEN WAARDEVOL BEZIT, dat is inderdaad het in boekvorm door ons Blad uitgegeven sprookje van den grooten Andersen, „De wilde Zwanen". 'Over den inhoud van dit fraaie sprookje behoeven wij niets meer te vertellen. Negen en negentig procent onzer lezers heeft ongetwijfeld avond aan avond met belangstelling de geschiedenis gevolgd van het schoone. Prinsesje, dat zich zulke groote ontberingen getroostte om haar elf in zwanen veranderde broertjes te redden. Wat er in het boekje te lezen staat is dus zoo goed als al onzen lezers bekend en toch raden wij iedereen aan het aan te koopen. Immers: men zal er zijn kinderen, die altijd wel sprookjes zouden willen lezen, een groot plezier mee doen, zij zullen het lezen en herlezen, het zal van hand tot hand gaan, het verveelt nooit, kortom, het is een waardevol bezit! Een waardevol bezit, dat men zich kan aanschaffen voor slechts 35 cent. Over de uitvoering van het boekje, dat 40 bladzijden telt en dat gebonden is in een fraai bedrukt en stevig omslag, schreven wij reeds uitvoerig. Het is in alle opzichten af, men zou het zich niet fraaier kunnen wenschen! Er is echter één bezwaar: onze voorraad raakt zoo langzamerhand uitgeput en indien U niet het gevaar wilt loopen, dat wij U dadelijk moeten teleurstellen, dan dient U nu niet langer meer te wachten. Hier is trouwens geen enkele reden voor, want mocht het voor U bezwaarlijk zijn het boek zelf aan het Bureau van ons Blad te komen afhalen, dan kunt U voor zoover U Leidenaar bent Uw bestelling opgeven bij den krantenlooper en indien U in een der omliggende gemeenten woont, dan kunt U onzen agent vragen het boekje voor U uit Leiden te laten komen. Wij maken het U dus zoo gemakkelijk mogelijk, doch maak haast, want het gaat hier om een waardevol bezit! Copyright P I. B. Bo* 6 Cop»-iiogwi Dit i£ de geschiedenis van een boozen, een heel erg boozen dwerg, die op zekeren dag bijzonder goed gemutst was. Waar om? Omdat hij een tooverspiegel had gemaakt, waarin al het Mooie en Goede, als men het in den spiegel zag, weg- kromp en in iets heel leelijks veranderde. En het Booze en Slechte was maar al te goed in dezen spiegel te zien. Ja, werd er nog wel tien keer erger door. Mooie landschappen leken in dezen spiegel wel gekookte spinazie, eerlijke en goede menschen werden er heel erg ieelijk in, zagen zich op hun hoofd staan, of hadden plot seling geen lijf meer. Hun. gezichten waren zoo verdraaid, dat zij zich met den besten wil ter wereld niet konden her kennen en hadden zij zomersproeten, dan werd elke sproet een groote vlek. Zij schrokken dan ook, wanneer zij in den spiegel keken en de booze dwerg vond dit bijzonder grappig. Had iemand een mooie of lieve gedachte, dan zag men in den spiegel alleen maar een Ieelijk, grijnzend gezicht.. VERSPREIDE BERICHTEN. De president van Brazilië heeft prof. Gellssen. vanwege zijn verdiensten voor de uitzending der handelsmissie naar Brazilië, ?ncemd tot groot-officier in de orde Cru- i*a do Sul. Alle booze dwergen, die op een dwergenschool gingen, zei den dat er een wonder gebeurd was. Nu konden zij pas goed zien, hoe de wereld en de menschen er uitzagen. De dwergen De Provinciale Vereeniging van Bur- fancTheeft mr. I -eral met zich mee en op het Rotterdam, tot voorzitter gekozen. laatst was er geen mensch meer, of hij had er in gek; Toen kregen de dwergen een idee. Zij zouden met den spie gel omhoog vliegen en er de wolken, de maan, de zon en de sterren in laten kijken. Zij lachten al bij het vooruitzicht wat zij dan te zien zouden krijgen.... 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11