Nieuws. uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 December 1938 Derde Blad No. 24149 Autobusdienstondernemers en Spoorwegen gaan samenwerken HQNIO's KEUKENSTRO OPt&frtóhwafefci/ Deanna Durbin in „De Wildzang' 79sfe Jaargang Zij gaat 15 Januari in GEMENGD NIEUWS De fraude te Roswinkel Rijksontvanger te Elburg gearresteerd Regeling, waarbij de houders van algemeene abonnementen goedkoop kunnen reizen in autobussen (Van een G. P. D.-redacteur). Naast, de Nederlandsche Spoorwegen is de Nederlandsche Bond van Autobusdienst ondernemers, met zijn 264 aangesloten, ge- consessioneerde bedrijven, stellig de orga nisatie die het allergrootste deel van het De heer G. P. H. Wortman. openbaar vervoer in ons land bestrijkt. Wanneer men weet, dat door de geconces- sioneerde busdiensten jaarlijks ruim 60 millioen passagiers vervoerd worden en dat ruim 90 millioen K.M. per jaar afgelegd worden, zal men begrijpen dat de heer G. p H Wortman, voorzitter van dezen Bond, in een te Utrecht gehouden persconferen tie. waarin nadere mededeelingen zijn ge daan over de in overleg met de Nederland sche Spoorwegen tot stand gekomen rege ling ten aanzien van het goedkoop ver voeren van houders van algemeene abon nementen der Spoorwegen per autobus, deze getallen niet zonder trots releveerde. Alvorens over de tot zooveel voldoeding aanleiding gevende regeling zelf te spre ken verklaarde de heer Wortman, dat de Bond van Autobusdienstondernemers geen enkele relatie onderhoudt met de zooge naamde „Wilde busdiensten", daar deze wijze van exploitatie z.i. onordelijk en on disciplinair geacht wordt. De bij den Bond aangesloten ondernemers hebben allen slechts door de overheid geconcessioneerde bedrijven, die overeenkomstig de wettelijke concessiebepalingen verkregen zijn en uit geoefend worden. Het initiatief tot de samenwerking met de spoorwegen is uitgegaan van den In specteur-Generaal van de Rijksverkeersin spectie. ir. Van Marie, die den .grooten stoot tot betere verhoudingen en samen werking heeft gegeven. Daarop hebben tusschen de Spoorwegen en den Neder- landschen Bond van Autobusdienstonder nemers besprekingen en onderhandelingen plaats gevonden, welke geleid hebben tot een resultaat, dat op 15 Januari a.s. inwer king zal treden. Zooals bekend is zijn dit jaar tal van kleinere stations en stopplaatsen door de Nederlandsche Spoorwegen opgeheven. Daarvan ondervinden die reizigers, die in hun beroep er juist belang bij hebben om door middel van deze stations en stop plaatsen het platteland te bezoeken, na deel. Er werd dan ook geklaagd over de minder geworden service der Spoorwegen, waartegenover geen verlaging der algemee ne abonnementsprijzen stond. Voor dit laatste voelden de Spoorwegen trouwens niets, omdat zij vonden dat zij door het opvoeren van de snelheden en de tntensi- ficeerlng van den treinenloop voldoende daartegenover stelden. De getroffen regeling komt nu hierop neer. dat aan de algemeene abonnements houders der Nederlandsche Spoorwegen op de autobuslijnen. welker ondernemers zich bereid hebben verklaard tot de overeen komst toe te treden, een tarief zal worden toegestaan, dat ongeveer de helft bedraagt van de normaal geldende tarieven. De al- gemeente abonnementshouders der Spoor wegen. zullen op vertoon van hun abon nement. namelijk kunnen reizen tegen een tarief van één cent per kilometer, met een minimum van 10 cents per afgelegd tra ject. Daartoe zullen op de 200 voornaamste stations der Spoorwegen kilometerzegel- boekjes verkrijgbaar worden gesteld, in houdende 200 zegels, elk ter waarde van 5 K.M. Deze kilometerzegels worden op vertoon der algemeene abonnementskaarten op de buslijnen der aangesloten ondernemers in betaling aangenomen. De heer Wortman verklaarde verder, dat de Bond deze overeenkomst aan zijn leden heeft voorgelegd en dat een zeer groot aan tal ondernemers ruim 100 zich dade lijk tot toetreding bereid verklaarde. Hij was er dan ook van overtuigd, dat weldra alle autobusdienst-ondernemers bereid zou den blijken hieraan hun medewerking te verleenen, zoodat binnen zeer afzienbaren tijd te verwachten is. dat deze regeling, die op 15 Januari 1939 in werking treedt voor het geheele Nederlandsche autobus- net zal gelden. Met de Spoorwegen is voorts overeenge komen dat door strooibiljetten op de sta tions en in de treinen bekend zal worden gemaakt op welke autobuslijnen de kilo meterzegels geldig zullen zijn. De interne organisatie dezer regeling, die heel wat hoofdbrekens heeft gekost, is tenslotte opgelost door de oprichting van een Centraal Verrekenbureau. waaraan de afdracht van de voor den verkoop der kilo- meterzegelboekjes door de Spoorwegen ont vangen gelden plaats vindt en de verreke ning der door de busdiensten in betaling genomen zegels geschiedt. De geheele financieele en administratieve afwikkeling is dus ondergebracht bij dit Bureau. (Nadruk verboden). VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN F. 20.000. Op last van den burgemeester van Elburg is door de rijkspolitie gearres teerd de rijksontvanger der directe be lastingen te Elburg, de heer D. S., wo nende te Nunspeet, die er van verdacht wordt fraude te hebben gepleegd tot een bedrag van ongeveer twintigdui zend gulden. Hij zal ter beschikking worden ge steld van den officier van Justitie te Zwolle. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN» Twee ernstig gewonden. Hedennacht is op den rijksstraatweg Weert-Eindhoven een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij twee personen zeer ernstig gewond zijn. Een vierper- soons D.K.W., bestuurd door den 56-jarigen heer E. S. uit Eindhoven, naast wien de 29-jarige Duitse he juffrouw H. K. uit Gilze-Rijen was gezeten, is even voor den overweg Weert-Maarheeze, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen een tweetal langs den weg staande hoornen gebotst. Naar het autospoor uitwees moet de wa gen van rechts in schuine richting naar links zijn gereden en is toen, na met de boomen in aanraking te zijn gekomen, in een greppel gekanteld. Bewoners van het hoenderpark in de nabijheid, hoorden een zwaren slag en toen zij zich daarop naar de plaats waar de auto lag spoedden, hoorden zij gekerm. Zij troffen de beide inzittenden in deemis- waardigen toestand aan. De Duitsche dame bleek er erg aan toe te zijn. Zij had een diepe hoofdwonde be komen. alsmede een beenbreuk en ver scheidene verwondingen in het gelaat. De bestuurder, die tusschen de stuurinrich ting bekneld was geraakt, had eveneens ernstige verwondingen opgeloopen. Dr. Venmans kon ter plaatse het gebroken been spalken in afwachting van de komst van de ziekenauto en vervoerde met zijn eigen wagen den gewonden bestuurder. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis in Weert overgebracht waar hun toestand zorgwekkend bleek. EEN WARWINKEL. Omtrent de fraude bij de Boerenleen bank te Roswinkel vernemen wij, dat de accountants er nog steeds niet in geslaagd zijn de verwarde administratie volledig op orde te brengen. Intusschen heeft de president van de rechtbank te Assen het voorloopig arrest van den kassier G. met dertig dagen ver lengd. Hij blijft tot nu toe in zijn stilzwij gen volharden. Hoe het tekort zou zijn ontstaan, weet men nog steeds niet. Er gaan weliswaar de laatste dagen geruchten over speculaties in kunstmeststoffen en koren, waarmede G. zich in den loop van omstreeks tien jaren zou hebben bezig gehouden, maar door de zwijgzaamheid van met bestuur der Boerenleenbank en ,juistitte kan niets definitiefs worden ge- Dat de administratie in geen enkel opzicht aan de eischen beantwoordt en het beheer dusdanig geschiedde, dat men zich daarover thans verbazen moet, blijkt wel uit het feit, dat geen der leden schijnt te beschikken over statuten en huishoudelijke reglemen ten, zoodat ook niemand weet hoe het staat met de financieele aansprakelijk heid. De spaarders weten niet in hoe verre hun gelden veilig zijn. Dengenen, die gelden opgenomen hebben bij de bank, is niet eens bekend of zij daar mede tevens lid der coöperatie zijn en dus eventueel mede aansprakelijk zijn geworden voor een tekort. Het bedrag der belegde spaargelden be liep op 1 Januari 1938 f. 1.027.700, het eind cijfer der laatste balans was f. 1.065.300, wijl bij de afsluiting van het laatste boek jaar aan voorschotten bij de bank was op genomen een bedrag van f. 600.000. Deze cijfers werpen eenig Hcht op den omvang van de bankinstelling. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is oiweihg tot Katwijk op Woensdag 21 en Donderdag 22 December, van 10.30 tot 16.00 uur. we gens schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aan duiden, zijn ingehaald. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de kapitale boerderij ,,De Scha - reburg", te Zoelep (Geld.», eigendom en bewoond doof dé familie Sloot. De brandweer kon wegens gebrek aan Water niets uitrichten. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen. Alleen het vee kon, op enkele stuks na, in veiligheid worden gebracht. De geheele wintervoor raad. welke in de schuren was opgeslagen, is verloren gegaan. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt slechts gedeeltelijk dom- verzekering gedekt. BU1TENLANOSCH GEMENGD. EEN ONPLEIZIERIG AVONTUUR. Vreemd geval in Frankrijk. Naar „lTntransigeant" meldt, heeft te Semicourt in Frankrijk zekere heer Hom- hert een zeer onaangenaam avontuur ge had. Om 10 uur 's avonds werd op rijn deur geklopt en hij zag uit een raam vele gewapende lieden staan Hij greep zijn geweer en schoot driemaal in de lucht. In plaats van te vluchten, drongen de bandieten echter binnen en maakten zich meester van een handkoffer met 24 000 fres. Zij dwongen de toegesnelde echtge- noote met haar kinderen van 15 maanden en 7 jaar in een auto te stappen en namen ook den heer Hombert mede. Bij d"Heimies lieten rij de vrouw en het jongste kind vrij en wat verder, midden in de velden, ook den 7-jarigen jongen. Den man knevelden zij en sloten zij 's nachts in een kelder op. Den volgenden morgen 6819 (Ingez. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. PONDJES DAG. M. de Red. Gisteravond vermeldde een advertentie in Uw blad. dat de pondjes zullen «dienen als „Kerstgave voor de armen". Met mij zullen er talrijk velen zyn. die gaarne zouden weten, of de beoogde ..Kerstgave voor de Armen" bedoeld is voor alle armen in onze stad, ofdat de ontvangen pondjes uitslui tend en alleen zijn bestemd voor een bepaalde categorie of richting? Dat is toch wel van belang te weten. Het opkomen van die gedachte moest eigenlijk niet mogelijk behoeven te zijn. maar helaas zijn de verhoudingen nu eenmaal zóó, dat men wel recht heeft te weten, waaraan men ten slotte geeft. Mij is reeds gebleken, dat de bedoeling van den ..Pondjesdag" en van het Pondjes- Comité velen onbekend is. ABONNE. Bonoodigdhsdon Een pok Koopman»' Bokmotl, »»n halv* L. melk. een half pond roxlj- nen, ïucode en krenton, een eet lepel ioo», 2 eieren en «loolie om bakken. Doe het bakmeel in een kom, moak in het midden een kuiltje, breek hierin de eieren, voeg het zout en een gedeelte der melk toe en roer het omringende meel bij de vloei stof. Vermeng daarna alles tot een gelijke massa. Roer dan de rest der melk en de gewosschen en gedroogde rozijnen, krenten en de sucode er door. Verworm in een ijzeren ponnetje de olie tot er een blauwe damp ofkomt. Vorm tusschen 2 lepels kleine, ronde balletjes van het deeg, laat deze in het heete vet glijden en bok ze hierin lichtbruin en goor, ongeveer 5 minuten, Bestrooi ze met poedersuiker. 56 5026 (Ingez. Med.) brachten zij hem, na hem flink te hebben toegetakeld, bij zijn vrouw thuis! Vrij, deed de heer Hombert direct aan gifte bij de politie, die één persoon reeds arresteerde, hoewel hij ontkent. Aanvankelijk schijnen de bandieten den heer Hombert te hebben willen verdrin ken, dooh daarvoor zijn zij teruggedeinsd. „DE VROUW MET DEN BLAUWVOS Willy Birgel en Zarah Leander in „De vrouw met den blauwvos". In de nieuwe Ufa-film „De vrouw met to blauwvos1' worden de hoofdrollen ver vuld door Zarah Leander. Willy Birgel en Paul Horbiger. De regie was in handen van Viktor Tour janski. Paul Horbiger. die in .De vrouw met den blauwvos" Zarah Leander's echtgenoot is, is niet ln Weenen geboren, zooals zoovelen meenen, doch in Boedapest, als zoon van een bekend geleerde. Horbiger studeerde aanvankelijk medicijnen, doch na den oor log kwam hij aan het tooneel. Na enkele jaren met veel succes in Praag opgetreden te zijn. kwam hij naar Berlijn. Het is on doenlijk een eenlgszins volledig beeld te geven van alle films, waaraan hij heeft meegewerkt. Het zijn er meer dan zestig. Willy Birgel is de zoon van een goudsmid in Keulen. Hij doorliep het gymnasium en bezocht daarna de tooneelschool in Keu len. Hij trad het eerst op in Aken en Mann heim en oogstte direct een groot succes als karakterspeler. Birgel kwam betrekkelijk laat aan de film, omdat hij er aanvankelijk niets van weten wilde. Hij speelde voor het eerst een kleine rol ln „De stem van het hart" en is later vooral bekend geworden door „Zwarte Rozen". „De Spion" „De Melodie uit het Verleden", ,De rechtszaak- dr. Deruga" en „Verbannen" met Zarah Leander. Do groote Zweedsche actrice Zarah Leander zelf tenslotte, die de nieuwe Ufa- film ,De vrouw met den blauwvos" met haar groote persoonlijkheid draagt, is in Karlstad geboren als dochter van een pre dikant. Zij legde reeds als kind een sterke artistieke neiging aan den dag. Toen zij op 14-jarlgen leeftijd een opvoering van „Peer Gynt" had bijgewoond, was zij daarvan diep onder den indruk en stond haar be sluit vast. Zij wilde artiste worden. Haar eerste groote succes behaalde Zarah Lean der als tegenspeelster van den jong gestor ven Zweedschen acteur Gösta Ekman Als lid van een groot revucgezelschap heeft zij de halve wereld bereisd. Zij trouwde eerst met een journalist, doch is thans sinds enkele jaren zeer gelukkig met een Zweedsch vliegerofficier gehuwd. Wie herinnert zich niet de charmante jeugdige Ameriltaansche actrice in de film „Honderd mannen en een meisje?". Wat heeft dit jonge meisje toen met haar zang en innemend uiterlijk een diepen indruk weten te vestigen. Deze week zien wij haar in een andere film „De Wildzang", te za- men met Herbert Marshall, Arthur Trea cher en vele anderen en wij zijn ervan overtuigd, dat zij in haar nieuwe créatie wederom de harten veroveren zal! In deze film zingt zij o.a. met het beroemde Wiener de, dat tijdens het Eddie Cantor radiopro gramma voor de microfoon stond te zin gen. Sherill wierp zich op als haar mana ger en liet haar een twee-acter spelen, waarvan het succes magertjes was. Hij had echter een overvloed van vertrouwen in zijn pupil en toen haar eerste groote film „Three smart girls" een kasmagneet zon der weerga bleek te zijn, kon hij zichzelf met reden de hand schudden. Thans kan men hem langs den boulevard zien flanee- ren, terwijl het meisje, Deanna Durbin, Herbert Marshall en Deanna Durbin in de film „De Wildzang". („Mad About Music") Sangerknabenkoor Gounod's „Ave Maria". Zij heeft op het oogenblik ettelijke pro cessen te voeren tegen personen die allen beweren haar het eerst ontdekt te hebben en dienovereenkomstig betaling verlangen. Omtrent haar levensloop vernemen wij, dat de filmacteur en impresario, Jack Sherill. op een goeden (voor hém wer kelijk goeden) dag een jong meisje fixeer reeds aan haar vierde film bezig is en emmers vol dollars binnengesleept heeft! De geheele familie Durbin deelt trouwens in de glo- van de jongste spruit en vader Durbin. aan een bank verbonden was, heeft re:. ang zijn baantje aan den kap stok gehangen om te zamen met zijn vrouw Ada de omvangrijke werkzaamheden van Deanna verlichten door o.a. haar fanmail PETER LORRE ALS „Mr. MOTO". Harold Huber en Peter Lorre réi de 20th Cemory- Foxfjfan MR. MOTO. SPEEL T„ HOOG SPEL! Een nieuwe Mr. Moto-film, welke figuur uitgebeeld wordt door den bekenden acteur Peter Lorre heeft steeds de noodige aan trekkingskracht voor hen, die van grieze len houden. Mr. Moto, het „politiewonder" staat hier voor het oplossen van een raadsel: hij moet n.l. uitvinden hoe het gekomen is, dat tijdens een bokswedstrijd een bokser bij een „knock out" doodelijk gewond ineen zakt. Deze film is getiteld „Mr. Moto speelt hoog spel". Een zijner partners is weer Key Luke, die vroeger in de Charley Chan films als de zoon van Charley Chan optrad, doch nu als assistent van Mr. Moto fungeert Het is weer eens een film, waarin het geheim van den moordenaar tot het laatst toe verborgen blijft, tenzij men een nóg beteren speurneus heeft dan Mr. Moto zélf. van 9000 brieven per week te beantwoor den. Zij werkt thans hard aan haar vierde film ..That certain Age", waarin Jackie Cooper haar tegenspeler en „vriend" is Men kan namelijk een meisje, dat zoo zoetjesaan 17 jaar wordt, niet tot in den treure kinderrollen laten spelen en zoodoende heeft de studin- leiding van Universal een scenario laten schrijven, dat een. zij het kleine plaaievc-r -de nnprn c: :v hrt mejeje" tb" "ia n- rulr.fl. De go::'e r-mak der vorige D n a Durbinfilms, doet verwachten dat ook da- maal een frisch-onschuldige en origineele film afgeleverd zal worden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9