STADSNIEUWS GC/120V* VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 No. 24149 3 Italiaansche Joden moeten onroerend bezit en ondernemingen aangeven HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gedeelde smart is halve smart Lesvliegtuig in Indië neergestort Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3t)~cts.Tper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week t f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden, -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndLI DADER. KLAGER EN GETUIGE WERDEN ALLE DRIE INGESLOTEN! Ten huize van den 65-jarigen F. T. alhier vertoefden gisteravond de 68-jarige G. V. Amsterdam en de 48-jarige J. P. van Z. Utrecht. Er heerschte een zeer opgewekte stem ming, welke ten deele werd veroorzaakt, doordat een flesch spiritus de ronde deed. Op een zeker rampspoedig oogenblik ont stond er evenwel een versohi] van mee ning, dat van Z. meende niet beter te kun nen beslechten dan door zijn gastheer met een stuk hout op het hoofd te slaan, waar door deze bloedend werd verwond. De Eerste-Hulpdienst, die door den ge troffene van deze mishandeling in kennis werd gesteld, bracht den man ter behan deling over naar het Academisch Zieken huis, waar de wonden, die niet van erlteti- gen aard waren, werden verbonden. Aangezien de patiënt nog danig onder den invloed van de spiritus verkeerde, werd hij vervolgens naar het Politie-bureau gebracht en aldaar ingesloten. Toen de politie G. V., die van de vecht partij getuige was geweest, een verhoor wilde afnemen, bekende deze in den loop van het verhoor, dat hij een valschen naam had opgegeven en eigenlijk niet G. V. heette, maar G. S. De politie ging toen de zaak nog eens verder uitzoeken en toen kwam aan het licht, dat S. nog een vonnis tegoed had van f.5 boete of 5 dagen hechtenis. En aan gezien hij niet in het bezit was van de vereischte vijf gulden werd hij in het po litie-bureau ingesloten, in een cel naast T, En tenslotte slaagde de politie er in den loop van den nacht in om ook het derde lid van het klaverblad te arresteeren, eigens onder de gemeente Wassenaar, waar hij rustig in een handkar lag te sla- pen. Zij verstoorde zijn zoeten siaap en bracht hem eveneens naar het Leidsche politiebureau, waar van Z. aan de andere zijde van T. werd ingesloten. Aldus vertoefden klager, dader en ge tuige alle drie in de cel! HET VREDESWERK ONZER MARINE. Causerie van den heer de Booy voor „Onze Vloot". Op uitnoodiging van „Onze Vloot" hield de heer W. Th. de Booy. oud-luitenant ter ree gisteravond in de bovenzaal van „Amicitia" een lezing over het vredeswerk onzer Marinehet in kaart brengen van de zeeen, welke onze Indische eilanden be grenzen. Een inleidend woord werd gesproken door den waarnemend voorzitter, vice-admiraal b. d. A. F. Gooszen. De heer de Booy, die zijn lezing toe lichtte met een serie lantaarnplaatjes, be gon met het toonen van enkele oude zee kaarten, die vanzelfsprekend zoolang men b.v. een werelddeel als Amerika niet ontdekt had, zeer gebrekkig waren. Eerst in de tweede helft van de 19de eeuw begon onze Marine met behulp van enkele opnemingsvaartuigen met het in kaart brengen van de Indische wateren. De opnemingsvaartuigen zijn scheepjes van ongeveer 500 ton en zij tellen een beman ning van circa 60 man, wat het lagere per soneel betreft hoofdzakelijk bestaande uit inlanders. Bij het in kaart brengen van een be paald zeegebied gaat men uit van een vast punt, dat astronomisch wordt 'bepaald. Van dit punt uit meet men een basis, waarvan de lengte nauwkeurig bekend is en die men uitzet op de kust. Op de uiteinden van de basis worden bakens gezet en deze bakens rijn de uitgangspunten van de driehoeks meting. Op deze manier bouwt men over het geheele op te nemen gebied als het ware een net van driehoeken, waarvoor alle hoe ken gemarkeerd worden door een baken. Heeft men op die mander voldoende be kende punten gekregen dan wordt een aanvang gemaakt met het looden. Ondiep ten worden opgespoord, grondsoorten be paald, stroomrafelingen vastgesteld, kortom het geheele relief van den zeebodem en de bijzonderheden van de stroomdngen worden genoteerd. Al deze gegevens worden ten slotte in kaart gebracht, terwijl daarop tevens de kustlijn wordt geschetst. Is dit wrk, dat dikwijls jaren vordert en met tal- looze moeilijkheden gepaard gaat, vol tooid, dan wordt de kaart opgezonden naar Hen Haag, waar de cartografen vereenvou digingen aanbrengen en tenslotte een ko pergravure maken, waarvan de afdrukken. Ie zeekaarten, die in den handel verkrijg taar zijn, worden gemaakt. De heer de Booy. die zelf heeft deelge Mmen aan karteeringsjexpedities in de °ost, vestigde in het bijzonder de aandacht op het mooie en productieve werk, dat onze Marine hier verricht. Door dit werk toch fordt den zeeman een betrouwbare kaart 'orschaft en worden tegelijkertijd nieuwe gebieden voor scheepvaart, hand"l "n vis serij geopend. Zeer vaak, aldus spr., heeft de Marine bii "aar karteeringswerk, dat zooals vanzelf •Preekt, veelal plaats vindt in zoo goed als onbekende gebieden en aan gevaarlijke kusten, groote moeilijkheden te overwinnen, moeilijkheden, die meer dan eens men- schenlevens hebben gekost, doch niettegen staande dat verricht onze Marine haar vredestaak steeds met groote nauwgezet heid en boewijding. Aan het slot van zijn vlotte causerie, bracht de heer de Booy hulde aan de na gedachtenis van degenen, die hun leven bij dit helaas nog zoo weinig bekende werk van onze Marine hebben gelaten, terwijl hij tevens met eerbied sprak over den moed onzer oude zeevaarders, die onbekend met de technische hulpmiddelen, welke ons thans ten dienste staan, de wereldzeeën bevoeren. Vice-admiraal Gooszen maakte zich tot tolk der aanwezigen door een hartelijk dankwoord tot den heer de Booy te spreken. LITTERATUUR EN STRIJD IN VLAANDEREN. Voordracht van mr. J. Timmermans. Voor de Stichting Noord-Nederland' Vlaanderen afd. Leiden werd gisteravond in een der bovenzalen van „In den Ver gulden Turk" alhier een lezing gehouden door mr. Jan Timmermans uit Antwerpen, die sprak over Litteratuur en strijd in Vlaanderen van Hendrik Conscience's „De Leeuw van Vlaanderen" tot René de Clercq's „Strijdpoëzie"," De bijeenkomst werd geopend met een woord van welkom door den voorzitter der Leidsche afdeeling, dr. F. C. Bursch. De voorzitter deelde mede, dat de plaats van de penningmeesteresse, mej, Eskens, was ingenomen door mevr, Remouchamps. Spr. bracht dank aan den heer Putters voor diens vele werk. Hierna deed spr. mededeeling omtrent het a.s. winterprogramma. waama het woord was aan den heer Timmermans. Spr. begon met dankbaar te gewagen van de groeiende belangstelling in Noord-Ne derland voor de Vlaamsche cultuur. Spr. wil over litteratuur spreken inzoover deze verband houdt met den strijd, welke in Vlaanderen gevoerd wordt. Het is een lit teraire kunst, die haar oorsprong vindt in liefde voor de gemeenschap, waarvoor spr. verwijst naar de Grieksche litteratuur, Dante's Inferno, Vondel's Palamedes en zijn hekeldichten en Henriëtte Roland Holst. Spr. behandelt dan Vlaamsche kunste naars. die den strijd van het volk in hun kunst hebben opgenomen. De eerste is Hendrik Conscience, vervol gens Albrecht Rodenbach, Guldo Gezelle, Prosper van Langedonk en Renée de Clercq. kunstenaars, met wie het volk zich gebonden voelt. Spr. geeft dan de korte levensgeschiede nis van Conscience en een karakteristiek van zijn werk. Hij schreef niet feilloos, maar met een levende ziel. Het voor naamste boek van dezen schrijver, wel eens „De Vlaamsche Ilias" genoemd, is „De leeuw van Vlaanderen", een romantische geschiedenis rond den Gulden Sporenslag van 1302, waarin de Vlaamsche poorters Philip ie Belle, den Franschen koning ver sloegen en beletten voorgoed Frankrijk's invloed in België te vestigen. Het is nu 100 jaar geleden, dat Conscience zijn „Leeuw van Vlaanderen" schreef. Dat boek, dat iedere Vlaamsche jongen leest, maakte het mogelijk, dat nu al meerdere weken het Vlaamsche stuk naar dit boek In Brussel kon worden opgevoerd. Hierna gaf spr. enkele citaten uit het boek zelf en uit den tekst van het stuk, zooals het gespeeld wordt in den Poesje nellenkelder. „De Leeuw van Vlaanderen" was voor Conscience een geloofsbelijdenis. Vervolgens behandelde spr. Albrecht Rodenbach (18561880), die stierf voor hij was uitgegroeid. Hij doromde van een grootsche toekomst, tot een opwekken van EEN DER DRIE INZITTENDEN GEDOOD. Aneta meldt uit Semarang: Bij de uitvoering van een lesvlucht verongelukte, tengevolge van een fou tieve landingsmanocuvre, hedenochtend te ongeveer 10 uur nabij het vliegveld Simongan te Semarang, de Glenmartin, genummerd 512. waarbij de bestuurder, sergeant-vlieger K. S. Kossen, werd gedood. De overige leden van de be manning van het vliegtuig, sergeant majoor-monteur Thoonsen en de bur ger-helper Tutuarima, werden licht ge wond. Bij aanraking met den grond, brak het toestel in tweeën en verbrandde. Het verongelukte toestel maakte deel uit van een escadrille, welke een oefen- vlucht maakte met leerlingen van de luchtvaartschool. De groep die uit vier vliegtuigen be stond, vloog onder leiding van luitenant Boot. Het verongelukte toestel is door on voldoende snelheid afgegleden en neer gekomen in moeilijk begaanbaar, heu velachtig terrein, ruim een uur loopen van het station Simongan. Hoewel spoedig hulp aanwezig was duurde het eenigen tijd voordat men het branden de toestel naderen kon. heel de Vlaamsche jeugd. Hij schreef een groot aantal gedichten, pogingen nog maar, maar hij was verbonden met zijn volk. Spr. leest eenige zijner verzen als „Klokke Roelant", „God Onze Heer" en zijn laatste gedicht. Guido Gezelle (18301899), aldus spr. de welgevooisde zanger, was toch ook een dichter van strijd, omdat hij Vlaming was en zich verbonden voelde met zijn volk. wat spr. uit enkele gedichten bewijst. Een an dere kant van Gezelle. aldus spr., is rijn humor, waarmee hij zijn pijlen richtte vooral naar de Walen, wat men van Gezelle bijna niet zou verwachten. Ook daarmee diende hij zijn Vlaamsche gedachte. Prosper van Langendonk (18621920) is een dichter, die misschien minder bekend is. maar die in zijn smartelijk leven zijn Vlaanderen boven alles beminde, welke liefde uit al zijn gedichten spreekt. Een merkwaardig gedicht van hem is „Neder- landsche toekomst", een antwoord op Kloos' „België's toekomst". Tenslotte behandelde spr den dichter René de Clercq 11877—19321. die voor de Vlamingen veel beteekent. Hij is een der welsprekendste vertolkers van de gevoe lens van het Vlaamsche volk. Hij is de dichter, die het sterkst sprak in oogen- blikken van Vlaamsche vernedering en juist die gedichten hebben het meest in vloed gehad. Hij at in ons land het bittere brood der ballingschap en ook uit dien tijd dateeren zijn liederen, welke spr. liet hooren. Spr, eindigde met een warm woord voor Groot-Nederland. Met een dankwoord van den voorzitter werd deze avond besloten. Hedenmiddag wordt in het perceel Haarlemmerstraat 299 het dameshoeden magazijn Maison van Weizen geopend, dat wordt geëxploiteerd door mevrouw van Weizen. die over een veeljarige ervaring in het dameshoedenvak beschikt. Men kan er zoowel in het goedkoope als in het betere genre terecht, terwijl men zich er bovendien kan voorzien van bij passende shawls, corsages, e.d. De Italiaansche ministerraad onder voorzitterschap van Mussolini heeft be langrijke besluiten genomen, o.m. be treffende Italiaansche burgers van Jocdschen bloede. De ministerraad be sloot, dat deze burgers al hun onroe rend bezit en de ondernemingen, waar van zijn eigenaar zijn, moeten aangeven Het deel der onroerende goederen, dat grootcr is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzonderingsbepalingen be staan, toegestane limiet, moet afge staan worden aan een instelling, die cr!ri - jn leven zal worden geroepen en ten doel zal hebben de ge noemde Onroerende goederen aan te koopen, te beheeren en geleidelijk te verkoopen. De Joodsche eigenaars zul len in betaling voor de waarde der be zittingen speciale effecten ontvangen, welke door de genoemde instelling zul len worden uitgegeven en die 4 pCt. rente zullen dragen. Het beheer van on dernemingen, die van belang zijn voor de defensie van den staat of waar hon derd of meer personen werkzaam zijn, zal worden uitgeoefend onder speciaal 'Oezicht. De ministerraad zal op 11 Maart op nieuw bijeenkomen, vooral ter bestu deering van de hervorming der Ita liaansche scholen. 5066 (Ingez. Med.) BINNENLAND. Samenwerking tussc..en spoorwegen en autobusondernemers. (3e Blad). De begrooting voor Economische Zaken door de Tweede Kamer goedgekeurd. (4e Blad). Rijksontvanger te Elburg gearresteerd. (Gemengd, 3e Blad). Vissch er ij-Centrale zal spoedig vergunning verleenen tot het zouten van nog 10.000 kantjes haring. (Visscherij, 2e Blad). De installatie van den burgemeester van Valkenburg, den heer De Wilde. 15e BI.) Laffe mishandeling te Bodegraven: vee houder tegen den grond geslagen en bloedend verwond. (2e Blad). Verschillende inbraken in de omgeving van Bodegraven opgehelderd; de dader be kent. (2e Blad). DERDE TOONKUNSTCONCERT. Trio De Groot-Rijnbergen-Lentz. In de plaats van het Fransche trio Pasquier, dat, zooals wij gisteren vermeld den, plotseling naar Frankrijk moest ver trekken, was het Toonkunstbestuur op het laatste moment zoo gelukkig geweest een Hollandsch trio te kunnen engageeren. wat in dezen tijd. waarin onze eigen musici het niet gemakkelijk hebben, een welkome keuze was. Vooral wanneer de prestaties den toets der critiek, die wij aan buitenlanders stel len, kunnen doorstaan. Dit nu was zeker met de heeren Cor de Groot (piano), Hendrik Rijnbergen (viool) en Piet Lentz (cello) het geval. De eerste en de laatste hoorden wij dezer dagen tij dens een der bijeenkomsten van „Een uur muziek op de Nederlandsche school" en reeds toen kregen wij den indruk van twee voortreffelijke musici, wier hoog opgevoerd technisch kunnen zich paart aan een leven dige muzikaliteit. Als „Dritter im Bunde" Hendrik Rijnbergen: eveneens een musicus van reputatie, wiens evenwichtige bezadigd heid een weldadigen invloed uitoefent. Drie uitnemende musici dus. doch, naar het ons voorkwam, in sommige opzichten spelend van uit verschillende werelden, hoe wel in hun samenspel met succes gestreefd wordt naar zooveel mogelijk harmonie. Sterke eischen worden aan hun aanpas singsvermogen gesteld: vooral het contrast tusschen den qua speltechniek modern, dus veelszins zakelijk ingestelden pianist en den meer naar de romantische school neigen den violist, komt nog tot uiting. Wij laten nu in het midden, welke opvatting te prefe- reeren is. Doch bij een gezamenlijk spelen dient toch, wil men van superioriteit kun ne getuigen, het verschil geheel overbrugd te zijn. Dit nu was nog niet steeds het ge val. hoewel de violist zoo veel mogelijk zijn best deed. den stuwenden. uiterst exacten en technisch feilloozen speeltrant van Cor de Groot te benaderen. Dat Rijnbergen hierin nog niet bij voortduring kon slagen, wil echter geenszins zeggen, dat de vertol kingen ons niet een groote dosis muzikaal genot gegeven hebben. Uitnemende musici als zij zijn, wisten zij van den aanvang af het Trio bes gr. t. van Mozart de gansche concentratie van hun auditorium op te roepen. Mozart's be minnelijkheid kwam tot ons in een pre- ciuese, fijn afgewogen weergave, waarbij de pianist echter hier en daar iets te veel op den achtergrond bleef, misschien als gevolg van het feit, dat de vleugel niet voldoende opengezet was. Een buitengewone spiritua liteit legden de musici aan den dag in Ravel's verrassend-lnteressant en boeiend trio in A kl. t„ dat zulk een geweldig con trast vormde met Mozart en het daarop vol gende jeugdwerk van Beethoven op 1 No. 2 in G gr. t. Op gevaar af, hiermede pro testen op te roepen, moeten wij toch ver klaren, dat de eenvoud van Beethoven's opus een lichtelijk tammen indruk op ons maakte, na de brillante spanningen, die Ravel's geniaal geschreven opus bij ons persoonlijk had verwekt. Hierin was Cor de Groot waarlijk superieur: het begrip, de verfijnde techniek met als gevolg een vol komen beheerscht, glansrijk toucher, dat ook in Mozart en Beethoven schier onge- eveneens parelend klonk, zijn geestdriftige geanimeerdheid men denke aan de finale! sleepten de anderen mede, zoo dat hier van een prachtige weergave ge waagd mag worden. Piet Lentz, wiens cellistische gaven eer bied afdwingen, paste zich uitnemend bij zijn partners aan en had evenmin moeite, om zich tot de subtiele finesses van Ravel's oeuvre om te schakelen Wü voor ons. acht ten den pianist toch de meester van deze drie: zijn scherp analyseeringsvermogen, zijn natuurlijke en brillante pianistiek zijn tè opmerkelijk, dan dat zij niet zouden do- BUITENLAND. Waarschuwing van Chamberlain aan Duitschland. (Buitenland, le Blad). Dr. Schacht's bezoek aan Londen. (4e BI.) Italiaansche pers zet anti-Fransche cam pagne voort. (Buitenland, le Blad). Ex-koning Alfonso weer Spaansch borger. (le Blad). Amerikaansche leening aan China, (le BI.) Redevoeringen van Hitier en Goebbels. (Buitenland, le Blad). Een eenheidspartij onder koning Carol in Roemenië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor Zeeland en West-Brabant: Koudar, geen neerslag van betee- nis. Betrokken tot zwaar bewolkt. Matige tot krachtigen Zuidooste- lijken tot Oostelijken wind. Voor Groningen, Friesland, Drente Overijsel en den Achterhoek: Lichte vorst. Kans op eenige sneeuw. Afwisselend bewolkt. Meest krachtigen Zuidoostelijken tot Oostelijken wind. Voor het overige gedeelte van ons land: Temperatuur om het vries punt. Geen neerslag van beteeke- nis. Betrokken tot zwaar bewolkt. Meest krachtigen Zuidoostelijken tot Oostelijken wind. mineeren boven de overigens bijzondere kwaliteiten zijner medewerkers. In dit ensemble mochten wij dus vele eigenschappen onderkennen. Indien het den drie leden gelukt, zich nóg meer op elkander in te stellen, indien de pétillante voortvarendheid van den pianist meer toe groeit tot de. zij het reeds sterk onderdrukte lyriek van den violist of omgekeerd! dan zullen wij ook mogen getuigen van de absolute homogeniteit, die noodzakelijk is, om van een subliem ensemble te kunnen spreken. Wij weten niet, of dit volkomen zal ge lukken. Daarvoor lijkt ons het verschil in leeftijd en waarschijnlijk daardoor in school en opvatting, te uiteenloopend. Doch ook op de wijze, waarop men giste ren speelde was er reden te over, om z'°h van ganscher harte te verblijden over de prestaties van dit trio. dat als op slag de genegenheid en bewondering van het warm applaudisseerend gehoor wist te winnen!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1