BINNENLAND hcAias 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 December 1938 Vierde Blad No. 24149 Nv. Staten v.Zuid-Hol)«ml Schacht's bezoek aan Londen Géén centraal vliegveld De toelating van Joodsche vluchtelingen Prins Bernhard luncht op Buckingham Palace Convent der Prot. christ. patroons- en arbeiderscentralen Engeland stelt zich te weer tegen Duitsche methodes I it Ned. Oost-Indië De „Msb." schrijft met betrekking tot de kwestie van de centrale luchthaven: Wij gelooven niet, dat er in de Tweede Kanier, welke binnen enkele dagen over deze zaak krijgt te oordeelen, nog een meer derheid aanwezig zal zijn voor de centra lisatiegedachte, terwijl aan centralisatie op Jcliiphol wel bijna niemand zijn stem zou willen geven. Centralisatie op één luchthaven heeft natuurlijk bepaalde en niet te onderschat ten voordeelen, doch het is zeer de vraag of met de eenige oplossing, welke hier in Nederland mogelijk zou zijn (en welke de minister al opgaf) de nadeelen niet grooter zouden zijn dan de voordeelen. Het lijkt ons dan ook niet onwaarschijn lijk, dat binnenkort een beslissing zal worden genomen, waarbij Amsterdam zijn prachtige luchthaven zal behouden en Rot terdam geen verdere moeilijkheden in den weg zulten worden gelegd om zijn nieuwe, intèrnati'onale luchthaven onder Overschie aan te leggen, (Vervolg van gisteren) Na heropening van de vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland werden gistermiddag de algemeene beschouwingen over de begrooting voor 1939 voortgezet. De heer Hoogendijk (A.-R..I juicht het voorstel van Ged. Staten betreffende de bestrijding van tuberculose onder het rund vee toe. De kosten van deze bestrijding kunnen niet alleen op de landbouwers worden verhaald. De heer Van der Weijden iR.K.) zou de subsidie ter bestrijding van de TBC. onder net rundvee gelijk met Noord-Holland wil- ten hebben, al is spr dankbaar voor de Vborgestelde verhooging van f 3000 tot f,30.000 De motie van den heer Rijlaars dam c.s. komt neer op een subsidie van f,10.000 en dat lijkt spr. wel erg veel. De heer Van Sleen (S.D.) bepleit steun ten behoeve van het onderwijs aan schip perskinderen Vroeger was de subsidie 75 cent per leerling in de week; nu is het 20 cent geworden, Spr. doet het dringende verzoek dit bedrag op 40 cent te bepalen en dient een motie van deze strekking in. Verder bespreekt hij de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Spr. geeft Ged. Staten in overweging nog eens na te gaan of de subsidie niet ietwat ver hoogd kan worden. De heer A. J. Kersten (S.G.i is het eens met Ged. Staten, dat groote zuinigheid ge boden blijft. Daarom kan spr. ook niet voe len voor veranderingen in de subsidies, met Uitzondering van het voorstel van Gede puteerden ten aanzien van de t.b.c.-bestrij- ding onder het rundvee, waaraan spr. zijn stem zal geven. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) brengt hulde aan Ged. Staten, in het bij zonder aan den heer Von Fisenne, thans wegens ziekte afwezig, die in dit college niet zal terugkeeren en aan den heer De Bruin, die het werk van den heer Von Fi senne heeft overgenomen. Zou uitbreiding van den technlsohen dienst niet gewenscht lijn. Het voorzichtige financieele beleid van Ged. Staten heeft sprekers instemming en hij kan zich niet vereenigen met de door Statenleden voorgestelde subsidies. De heer Sandifort (S.D.) zou gaarne de zekerheid willen hebben, dat het provin ciaal bestuur diligent is ter zake van het behoud van de Reeuwijksche plassen als natuurschoon en recreatieoord. Spr. zou de sluis bij Leidsohendam des Zondags ge opend willen zien. Mevrouw De VriesBruins (S.D.) wenscht verhooging van de subsidies In het belang van de volksgezondheid. Verder maakt zij eenige opmerkingen over het belang van het geneeskundig schooltoezicht. De heer Van Kranenburg (S.D.) zou In provinciale bestekken de bepalingen van de collectieve arbeidscontracten willen op nemen. Ben motie in dezen geest wordt door spr. ingediend. De heer Zijp (Lib.) wil ook het subsidie voor tb.c.-bestrijding onder het rundvee tien verhoogd. De heer Trouw (Lib.) bespreekt de af damming van de Brielsche Maas. De ge volgen van de verzouting van het water op Voorne en Putten werkt zeer nadeelig voor niensch en dier. De veeteelt, de glasindus trie, het bouwland, de tuinbouw enz. lijden er onder. Spr. is voorstander van het ver kenen van subsidie ter bestrijding van de tb.c. onder het rundvee en wijst op de goede resultaten op de gebied op Voorne en Putten bereikt en ook in Denemarken. De voorzitter verdaagt de vergadering tot hedenochtend. WAAROM IS MET DE AFDOENING VAN EEN VERZOEK ZOOVEEL TIJD GEMOEID? Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat het veelal verschei dene weken duurt, alvorens omtrent bij den minister ingekomen verzoeken tot. toe lating van vluchtelingen een definitieve beslissing wordt genomen? Zoo ja, hoe komt h»t dan, dat met de afdoening van een verzoek, dat toch meestal van zeer dringenden aard is. zooveel tijd ge moeid is? 2. Indien het eerste gedeelte van de vo rige vraag bevestigend wordt beantwoord, is het dan niet mogelijk, hetzij door ver andering van de werkwijze, hetzij door versterking van het personeel, met de be handeling der verzoeken belast, een veel snellere afdoening te bevorderen? 3 Moet de mededeeling van minister Colijn, in de vergadering van 2 December 1.1. der Tweede Kamer gedaan, dat tot Woensdag 30 November „toestemming tot toelating (was) verleend voor ruim 2500 vluchtelingen van ouderen leeftijd, opge nomen in gezinnen, voor ongeveer 200 vluchtelingen van middelbaren leeftijd voor opname in kampement en voor ruim 200 kinderen, meerendeels onder te brengen in tehuizen", aldus worden verstaan, dat die vluchtelingen tot de genoemde aantallen voor 1 December in ons land waren toege laten, of beteekent zij. dat voor de ge noemde aantallen voorloopige beslissingen waren genomen en voor een gedeelte dier gevallen een nader onderzoek nog in gang was? Indien dit laatste het geval Is, kan de minister dan mededeelen, hoeveel vluohtelingen voor 1 December metterdaad hl Nederland waren toegelaten en hoe groot het aantal der toegelatenen thans ls? Prins Bernhard heeft gisteren te Londen met den koning en de koningin op Bu ckingham Palace het noenmaal gebruikt. In den loop van den middag is de Prins ontvangen door Koningin Mary, bij wie hij de thee gebruikte. MANUFACTURENWINKELS VAN BATA? De Ned. RJC Middenstandsbond heeft het volgende telegram gericht tot den mi nister van economische zaken: Een hardnekkig gerucht wil. dat de N.V. Bata te Best voornemens is in Nederland honderd manufacturenzaken te vestigen Be Ned. R.K. Middenstandsbond verzoekt u allerdringendst maatregelen te treffen opdat aan den Nederlandschen midden stand door een buitenlandsch concern deze faniD niet worde aangedaan" De bond zal di. tele-vam door een uit voerig schrijven doen volgen .Naar de „Msb." verneemt berusten de be tichten'omtrent de vestiging van manufac turenwinkels van Bata op fantasie. Te Den Haag vond op het kantoor van het Christelijk Werkgevers-Verbond de vijf de vergadering van het convent der Prot - Chr. Patroons- en Arbeiderscentralen in Npderland plaats, waarin, gelijk bekend, zijn vertegenwoordigd het Chr. Nationaal Vakverbond en het Comité van samenwer king der drie Prot. Chr. Patroonscentrales, bestaande uit vertegenwoordigers van den Chr. Boeren en Tuindersbond, den Christ. Middenstandsbond en het Chr. Werkgevers verbond. In deze vergadering werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de plannen van min. Romme betreffende de jeugdwerk loosheid. Ofschoon hiervoor sympathie be staat. kwam in de vergadering sterk naar voren de wensch om in geen geval, ook niet indirect, tot een verplichten arbeidsdienst te besluiten. Voorts werd uitvoerig van gedachten ge wisseld omtrent de toepassing van de wet op het verbindend en onverbindend ver klaren van bepalingen van collectieve ar beidsovereenkomsten, waarbij met name de navolgende punten naar voren kwamen: verbindend verklaring van de bedrijfs- rechtspraak,. ook indien deze gekleed is in den vorm van het bindend advies: de vraag of de verbindend-verklaring een beroeps- dan wel een bedrijfsgewijze or dening dient te bevorderen (in het eerste geval zullen ook ondernemingen, wier hoofdbedrijf een ander is dan het in de C. A. O bedoelde onder de verbindendver klaring vallen; in het andere geval zijn olechts patroons en arbeiders uit den betref fende bedrijfstak gebonden) en ais derde punt de vraag, in hoeverre een C. A. O. kan worden verbindend verklaard, waarvan de feitelijke inwerkingtreding juist afhanke lijk is gesteld van de verbindend verkla ring. Wat de bedrijfsrechtspraak betreft kwam het convent eenstemmig tot de overtuiging, dat verbindend verklaring daarvan, indien bedoelde rechtspraak is gegoten in den vorm van een bindend advies, aanbeveling verdient. Wat het punt beroeps- of bedrijfsgewijze ordening betreft, sprak het convent zich voor de laatste uit. Dit neemt niet weg. dat het in concrete gevallen gewenscht kan zijn. de gebondenheid der C. A O. uit te strekken tot gedeelten van andere onder nemingen. Ten opzichte van het derde punt bleek men in het convent algemeen de opinie te zijn toegedaan, dat de wetgever bij de tot standkoming de wet aan deze figuur niet heeft gedacht. Inmiddels sluit de wet ju ridisch de mogelijkheid tot verbindendver klaring van een nog niet feitelijk toege paste C. A O. niet a priori uit. Omtrent de doeltreffendheid van een zoodanige ver bindendverklaring zou evenwel van geval tot geval dienen te worden beslist, waarbij bijzonder sterk zal dienen te wegen de vraag, in hoeverre het ontbreken van een praclische ervaring omtrent de werking van het contract, afbreuk zou kunnen doen aan de gedachte van de wet. dat de overheid 'nier consolideert een stuk ordening, dat van onderop in het bedrijfsleven is ge groeid en als zoodanig in het rechtsbe wustzijn der bedrijfsgenooten leeft. HERDENKING VAN DEN „GROOTEN TREK" IN AMSTERDAM. In een zaal van het A.M.J.V.-gebouw te Ams.erdam heeft gistermiddag te twee uur de gezant der Unie van Zuid-Afrika te s Gravenhaee. dr. H. D. van Broekhuizen de tentoonstelling de groote trek" geopend die ter gelegenheid van de honderste her denking van. Dingaansdag en het eeuw feest van den Grooten Trek. is georgani seerd door de Zuid-Afrikaanse studenten- vereenlging Amsterdam. MIJNENLEGGER TE WATER GELATEN. De champagneflesch wilde niet stuk tegen het snel wegglijdende schip. Van een der hellingen der Nederlandsche Dokmaatschappij N.V. te Amsterdam werd gistermiddag met goed gevolg te water ge laten de mijnenlegger-instructievaartuig „Willem van der Zaan" voor de Koninklij ke Nederlandsche Marine. De laatste beletselen werden weggenomen door mevr. G. A. C. LindnerSirks, echt- genoote van luitenant ter zee, le klasse H. D. Lindner, aangewezen commandant voor dezen oorlogsbodem. De bewapening zal bestaan uit twee ka nonnen van 12 C.M., 2 dubbelmitrailleurs van 40 m.M. en 4 mitrailleurs van 12.7 m.M. op dubbel-affuiten; 120 stuks mijnen en 1 watervliegtuig kunnen aan boord wor den genomen. Het schip heeft accomodatie voor den commandant op het brugdek. 9 officieren en 10 onderofficieren ln het voor- ochip, 76 manschappen in het volksverblijf achter. Wanneer het schip ais instructie vaartuig dienst doet. kunnen 45 adelborsten in een dag- en een nachtverblijf worden on dergebracht. De tewaterlating werd door vele marine autoriteiten, commissarissen der Ned. Dok maatschappij N.V. met hun dames en an dere belangstellenden bijgewoond en had een buitengewoon vlot verloop, zoo vlot zelfs, dat de champagneflesch tegen het snel wegglijdende schip niet stuk wilde. De flesch, zoo merkte een der aanwezigen la coniek op. zal voor het volgende schip be waard blijven. Dit volgende schip is het vracht- en passagiersschip „Castor", be stemd voor de K. N. S. M„ waarvoor on middellijk na de tewaterlating van de „Wil lem van der Zaan" de eerste kielplaat werd gelegd. DE TERUGKOMST DER VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. En de houding onzer regeering. Op de vragen van Ridder van Rappard betreffende het, van regeeringswege ver strekken van een warmen maaltijd aan de uit Spanje terugkomende Nederlandsche vrijwilligers, welke luiden: 1. Is het juist dat blijkens een bericht, voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 6 December J.I.. ochtendblad, aan de uit Spanje terugkomende Neder landsche vrijwilligers, na hun visitatie te Roosendaal, in de eerste klasse-restaurants aldaar van regeeringswege een warme maaltijd is verstrekt, nadat zulks eveneens was geschied te Cerbere, terwijl de regee ring hun proviand tot Parijs had doen medegeven? 2. Zoo ja. welke redenen brachten de iegeering daartoe? 3. Was de regeering bil bedoelde maal tijden officieel vertegenwoordigd? heeft de heer Colijn als volgt geantwoord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend. met dien verstande, dat den vrij willigers van Nederlandsche herkomst bij hun transport van de Spaansch-Fransche grens tot aan Nederland van regeerings wege eenig proviand ia verschaft te Cerbere en te Parijs, terwijl hun een warm maal is verstrekt te Roosendaal. 2. Bii de repatriatie van individueele per sonen is de regel, dat van regeeringswege den betrokkenen een weinig geld wordt ter hand gesteld, teneinde zich in hun nood zakelijke behoeften op de reis naar Neder land te kunnen voorzien. Aangezien echter de Fransehe en Belgische regeeringen de voorwaarde hadden gesteld, dat op het transport van de 117 vrijwilligers uit Spanje nauwkeurig toezicht zou worden uitge oefend, is hun van regeeringswege geen geld gegeven, doch zijn levensmiddelen verstrekt onder toezicht van den leider van het transport, gedurende de reis en van den dienst der grensbewaking te Roosen daal. 3 Gelijk naar het oordeel van den mi nister vanzelf spTeekt, was de regeering niet officieel vertegenwoordigd bii de maal tijden, als hierboven bedoeld. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET TEXTIELBEDRIJF. De besturen van de textielarbeidersbon den „St. Lambertus". „de Eendracht" en „Unitas" hebben zich dezer dagen gewend tot de werkgeversvereenigingen en deze verzocht, onderhandelingen te openen over het afsluiten van collectieve arbeidsover eenkomsten. Hun verzoek wordt gemotiveerd met een verwijzing naar de afspraken der werk gevers inzake verkoopsvoorwaarde. waar aan zij als arbeidersorganisatie steeds hun steun gegeven hebben, terwijl zij er ander zijds op wijzen, dat deze overeenkomsten veel meer effect zouden sorteeren, indien ook de arbeidsvoorwaarden zooveel moge lijk uniform geregeld wonden worden. Ten slotte wijzen zij op den slechten toe stand. waarin momenteel vele gezinnen van textielarbeiders verkeeren, waarvoor zij de werkgevers verzoeken een toeslag op het loon of een bedrag ineens aan de arbeiders te verstrekken. BEDRIJFSRAAD VOOR HET LOODGIETERS- EN FITTERSBEDRIJF. Bij Koninklijk besluit is ingesteld een bedrijfsraad voor het loodgieters- en fit- tersbedrijf. Het aantal leden en plaats vervangende leden van den bedrijfsraad zal 10 bedragen. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, behoudens tusschen- tijdsche wijziging voor de week van 15 tot 22 December is vastgesteld op 70 ct. per Kilogram. NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND. In een te Amsterdam gehouden buiten gewone ledenvergadering van den Neder- landschen bioscoopbond is ter voorziening in een vacature, ontstaan door het aftre den van den heer D. van den Berg te Am sterdam, met algemeene stemmen tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heer J. de Wind, eveneens te Amsterdam, direc teur van de N.V. Fiimex en de N.V. Neer- landia Filmproductiemaatschappij. Over het bezoek aan en de besprekingen van dr. Schacht te Londen wordt een zeer groote reserve in acht genomen. In offi- cieele kringen doet men uitkomen, dat zijn bezoek van particulieren aard is. De algemeene indruk is, dat het bezoek van Schacht werd bevorderd door de waar schuwing van Stanley aan Duitschland. op 30 November in het parlement uitgespro ken. met betrekking tot de concurrentie op handelsgebied. De Duitsche methode groote hoeveelheden goederen te koopen. in hoofd zaak in Balkanlanden. tegen prijzen, lager dan de wereldprijzen. waarbij wordt betaald door de markten der verkoopers te over- stroomen met goederen tegen prijzen, hoog of laag, al naar gelang van de concurrentie Dr. Schacht. van andere landen, is. aldus Reuter, kost baar voor den Duitschen belastingbetaler en leidt er toe de binnenlandsche econo mische moeilijkheden te verergeren, naar mate zulks langer duurt. Aan den anderen kant kunnen dergelijke methoden, naar verklaard wordt, ook lasting zijn voor En geland. Verklaard wordt dat Schacht de basis voor een bestand in het feit ziet, dat er beroepen worden gedaan Duitsch-Joodsche vluchtelingen te veroorlooven eenig kapi taal mede het land uit te nemen. Duitschland zou, volgens dit plan. Joden toestaan met zekere bedragen het land te verlaten, mits overeenkomstige bedragen in buitenlandsche muntwaarde zouden wor den teruggenomen uit de handelsbalans met landen, die vluchtelingen zouden op nemen. Duitschland zou. naar betoogd wordt dun de economische beperkingen van den han del kunnen verzachten. Vernomen wordt, dat nog geen direct contact is opgenomen tusschen Schacht en het ministerie van handel. Aan den anderen kant worden informeele beraadslagingen verwacht met het vluchte lingencomité. De ..Times" meldt nog: De handel tus schen Engeland en Duitschland is onge twijfeld een der onderwerpen, welke dr. Schacht op informeele wijze gedurende zijn verblijf in Engeland zal bespreken, doch dit sluit andere handels- en financieele vraag stukken welke op het oogenblik van belang zijn. niet uit. Enkele maanden geleden heeft Montagu Norman inderdaad de maandeljjksche ver gaderingen van de bank voor internationale betalingen te Bazel niet bijgewoond. Op het laatste moment besloot hU de vergade ringen deze week bij te wonen: dientenge volge heeft hij den laatsten tijd niet zoo regelmatig contact gehad met dr. Schacht als het gewoonlijk het geval is. Het was daarom begrijpelijk dat hij wenschte dit persoonlijk contact te her nieuwen en het is eveneens begrijpelijk dat hij het bezoek van dr. Schacht te baat zal nemen voor informeele besprekingen van verschillende belangryke zaken. Het voornaamste onderwerp vormt wel de Engelsch-Duitsche handelsbetrekkingen, voornamelijk wat betreft de uitvoermarko en de mogelijkheden tot financiering der evacuatie der Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. Er zijn ook nog enkele specifiek finan cieele zaken, welke de aandacht vragen, zooals de Tsjecho-Slowaaksche schulden en het vernieuwen van de ..Süllhalte "-over eenkomst, welke slechts tijdelijk is ver lengd. In ieder geval wordt zoowel in de city als in Whitehall groot belang gehecht aan het hernieuwen van het persocnlyk con tact met dr. Schacht dat in het verleden bewezen heeft een nuttige factor te zijn bü alle onderhandelingen. Het is thans verscheidene jaren geleden, sinds hij voor het laatst in Londen was en het is geen geheim, dat gedurende deze periode de beide regeeringen een neiging vertoond hebben het contact met elkaar te verliezen op het gebied van economische en financieele vraagstukken, die voor beiden van belang zUn. Algemeen is men van meening dat de moeilijke besprekingen welke op het pro gramma staan, veel vergemakkelijkt zullen worden, wanneer dr. Schacht zou kunnen optreden als onderhandelaar. Daarom wordt gehoopt, dat hij behalve het leiden van de eerste informeele bespre kingen over deze onderwerpen zal door gaan met het spelen van een belangrijke rol. indien de onderhandelingen een meer formeel stadium bereiken. In het Britsche Lagerhuis heeft onder minister Hudson gisteren het voorstel toe gelicht om het crediet voor de Engelsche exporteurs van 50 tot 75 millioen te ver- hoogen. Hudson zeide dat zü voor de eerste maal sinds eenige jaren 3 maanden achter elkaar een stijgende lijn vertoond hadden. Voor de arbeiderspartij zeide Pethick Lawrence dat dit nu eens een voorstel was waarmee ongetwijfeld alle pariijen zich konden vereenigen en dat her veel beter was voor deze algemeene ontwikkeling van den overzeeschen handel dan preferentieele rechten, quota's en al of niet verkapte subsidies. De liberaal Graham White sloot zich van harte bii deze woorden aan en hij hoopte dat de regeering op dezen weg zou voort gaan met het stimuleeren van den handel. Men behoefde niemand op het oogenblik nog gouden bergen voor te stellen maar liet gezeur over een naderende nieuwe crisis was verkeerd en in sommige gevallen niet ver van misdadig. Bij de indiening in tweede lezing van het wetsontwerp op de uitvoergaranties heeft staatssecretaris Hudson onder meer gezegd: „Voortdurend doen zich nieuwe moei- heden voor en rijzen nieuwe vraag stukken. Onze mededingers ontwikke len hun methoden steeds en het komt mij voor. dat wij. wanneer de gelegen heid zich voordoet, een nieuw devies zullen moeten aanvaarden om den moeilijkheden het hoofd te bieden. Dat zijn misschien leuzen en metho den, die wij in normale omstandigheden niet zouden aanvaarden, het zijn mis schien nieuwigheden en zeker zullen zij haar precedent in onze geschiedenis niet hebben, maar ik ben er van over tuigd dat regeering en huis niet zullen aarzelen den Britschen exporteurs de volmachten te geven, die zij noodig hebben voor de bescherming en de ont wikkeling van den handel". Deze woorden van Hudson werden met gejuich begroet. wordt voorkomen en bestreden door het pro bate en onschadelijke middel 5033 Bij alle apoth. en dreg. vanaf f. 0.80 p flac. (excl. O.B.) (ingez. Meel.) DE COLLECTE VOOR DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. In antwoord op vragen van den heer de Marchant et d'Ansembourg betreffende de collecte voor de Joodsche vluchtelingen neeft dr. Colijn meegedeeld dat bij hem de overtuiging bestaat dat het Nederlandsche volk door hetgeen het ook vrijwillig bij voortdux-ing voor de armen en noodlij denden in eigen land doet. bij geen enkel ander volk achterstaat. Daarnevens valt acht te geven op het feit, dat het Neder landsche volk door regeeringsmaatregelen eiken dag van het jaar meer dan 1 mil lioen aan steun in onderscheidene vormen opbrengt. Inzake een voorstel van de N.S.B. om met Kerstmis een collecte voor eigen volk te organiseeren antwoordt de minister dat de -egeering daartegen geen enkel bezwaar heeft. Van regeeringswege kan echter geen collecte worden georganiseerd. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 86 ct. per K G. VERSPREIDE BERICHTEN. De directie van de „Koninklijke" heeft besloten over te gaan tot de instelling van een persdienst, aan welken de behartiging van alle persaangelegenheden zal worden opgedragen. Tot hoofd van den persdienst is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd de iieer H Kroon, thans hoofdredacteur van het A. N. P. in Den Haag. Naar wü vernemen heeft de heep A. J. ten Hope in, verband niet zijn gezondheid en wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aan de afdeeling Rotterdam van de liberale staatspartij verzocht hem niet meer candidaat te stellen bii de aanstaande verkiezingen voor de provinciale statem van Zuid-Holland De heer ten Hope was gedurende 20 jaar lid van dit college. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Groede, mr. A. J. Peereboom. candidaat-notaris te Hoorn, en is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Assen, ter standplaats de ge meente Vries. G. H. Westhof. candidaat- notaris te Zwolle. DE SABOTAGE AAN BOORD VAN HR. MS. „SOERABAJA-. BATAVIA. 16 December. (Aneta/A.N.P Het hoog militair gerechtshof behandelde lieden in hooger beroep de zaken tegen de vijf zeemiliciens, die door den krijgsraad te Soerabaja wegens sabotage aan "boord van Hr. Ms. „Soerabaia". waren veroor deeld. De advocaat-fiskaal eischte tegen be klaagde Ch. M. verbetering van de" hoofd straf van 14 maanden tot 12 maanden, be nevens ontslag en ontzetting uit de be voegdheid om bij de militaire macht te dienen. Het vonnis van den- krijgsraad tegen beklaagde E. L. W„ 15 maanden met ont slag en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de militaire macht te diener werd bevestigd. Tegen beklaagde A. K i, ïtr de :i eaat-fiskaal 16 maanden iu.--.tcde van 12 ■waartoe hij door den krijgsraad was ver oordeeld, benevens ontslag en ontzetting 1 uit den dienst. De overige zaken zullen 19 Januari worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13