'rr o ORKAAN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 16 December 1938 nrr Gemeenteraad van Leidschendam Uit de Omstreken Kring van Geitenfokvereenigingen opgericht De Gemeentebegrooting voor 1939 CEBUTO-WINTERPROGRAM In café „Boerhave" te Voorhout verga derden de besturen van geitenfokvereeni gingen uit de omliggende gemeenten. Reeds lang bestonden er plannen, over te gaan tot de oprichting van een Kring van Geiten- Jokvereenigingen. Er bestaat wel een derge lijke Kring, maar deze voldoet niet aan de eischen welke worden gevraagd. Ruim 30 personen waren aanwezig welke de bestu ren vertegenwoordigden van de vereenigin- gen Voorhout, Katwijk. Lisse. Noordwijk, Oegstgeest en Voorschoten. Katwijk a. Zee, Sassenheim en Valkenburg hadden aan de oproep geen gehoor gegeven. De voorz. van de Voorhoutsche vereeni- glng opende, waarna de heer W. Vermeu len uit Noordwijk, het doel van den nieu wen Kring uiteen zette. Een goed verband is zéér gewenscht. Het eventueel ruilen van goede stambokken zal meer in de hand worden gewerkt. Op de Alg. Vergaderingen zal meer zeggenschap verkregen worden. Na een levendige discussie werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren W. Vermeulen. Noordwijk, voorz.; H. J. Zuidhoek, Voorhout, secr. en W. v. d. Mey, Katwijk. De afd. Katwijk wilde dat van elke ver- eeniging, welke zich bij den Ring aansluit één lid zitting zal nemen in het Ringbe- stuur; dit vond groote instemming. Beslo ten werd in Januari 1939 nogmaals een ver gadering te Voorhout te beleggen. Hierna sluiting. AALSMEER. Vcilingsvergadering. De Coöp. Veilingsver. „Bloemenlust" ver gaderde onder wnd. voorzitterschap van den heer A. Barendsen. Het was diens hart grondige wensch dat de kweekers weer eens geheel op eigen beenen zullen kunnen staan. De secretaris de heer G. H. v. Itterzon. las de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. De heer J. v. d. Meer Pz. werd bil accl als voorzitter herbenoemd. De twee andere aftr. leden de heeren Jb. Schouten en M. Alderden Jr. werden even eens herkozen. In de plaats van den heer Th. G. Helsloot, die niet herkiesbaar was, werd als commissaris gekozen de heer H. Th. P. Kolk. De voorzitter dankte den heer Helsloot voor zijn gewaardeerden arbeid. Aan het Tuinders Orisis-comité werd een subsidie voor 1939 verleend, groot f.4000. Het voorstel van het bestuur f. 2000 be schikbaar te stellen voor geleden storm schade in de seringen, werd aangenomen. 192 kweekers hadden zich bti de betreffende commissie voor eventueelen steun opgege ven De regeering wil wat doen. als plaat selijk wordt voorgegaan, f. 2000 werd be schikbaar gesteld tot dekking van mogelijk verlies op zendingen seringen, welke door de beide pl. veilingen naar Casada worden geëxporteerd en f. 1200 voor aankoop van een lagendruk-stoomketel met bijbehoo- rende apparaten voor grondsteTillsatie. Het bestuur stelde voor te besluiten tot den bouw eener woning met kantoor voor de vestiging van het Poststation op de plaats der muziektent, raming f. 6000. Aan genomen. Goedgekeurd werd voor de kosten voor wetenschappelijk onderzoek aan den Proeftuin alhier een subsidie van plm. f, 1000 te voteeren. Het bestuursvoorstel, tribune III te doen vergrooten tot 100 zit plaatsen. raming f. 6000 werd aangenomen, eveneens om het veilingspercentage voor 1939 op ten hoogste 6 te bepalen. Er werd medegedeeld dat de veilingomzet t.m. 14 December plm. f. 135.000 hooger was dan over den zelfden tijd van 1937. Opge wekt werd tot het volgen van den stook- cursus. Hierop sluiting. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werd tot ouderling herkozen de heer J. Jongkind Hz. en tot diaken de heer C. Hage. HAARLEMMERMEER. Gezellig Samenzijn". De tooneelvereeniging „Gezellig Samen zijn" te Hoofddorp gaf in hotel .De Beurs" haar tweede uitvoering van dit seizoen. Op gevoerd werd het stuk van Joh. v. Eekelen en Jan Grosveld ..Alfred Hermsen, of één, die niet geteld wordt". Het muziekgezelschap' ..The Marinacci's" verleende medewerking. De voorzitter, de heer Th. Heemskerk opende, waarna het spel veel bijval vond. De regisseur, de heer S. C. Bos heeft met zijn gezelschap weer een groot succes ge oogst! Onder leiding van den Amsterdamschen dansmeester den heer Chris Sikken en met medewerking van het Show-orkest ..The Marinucci's" werd tot ver na het midder nachtelijk uur gedanst. De afdeeling Hoofdorp der C.D.U. ver gaderde in het Boaz-lokaal De heer Fedde Schurer sprak over het onderwerp ..Is ons getuigenis voor ontwapening onzin?". Met groote belangstelling is zijn rede door de vale aanwezigen aangehoord. De voorzitter, de heer v. d. Plas dankte den spreker voor zijn duidelijke uiteen zetting. Onder leiding van dr. A. van Haerin- gen werd in school n aan den Sloterweg le Nieuw-Vennep een geslaagde ouder avond gehouden. T"— Het nieuwe K.L.M.-gebouw, dat aan den Raamweg te Den Haag zal de aanbesteding heeft plaats gehad. verrijzen, en waarvoor gisteren feit, dat voor 1939 geen beroep meer op rechtstreekschen steun van het Rijk in den vorm van een Rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishouding zal behoeven te worden gedaan, zoodat deze gemeente niet langer als noodlij dende gemeente zal worden aange merkt. Hoewel dit uiteraard een bemoedigend teeken mag worden genoemd, meent het college echter met nadruk te moeten waar schuwen tegen de gedachte, dat door het vervallen van dezen post voor rijksonder- sland de zelfstandigheid zou zijn herkre gen. Dit zal eerst het geval zijn, indien de bijzondere bijdragen uit het Werkloosheids- subsidiefonds geheel kunnen worden ge mist, doch gezien het feit, dat voor 1939 uit dezen hoofde nog rond f. 74.500 moest worden geraamd om tot een sluitend bud get te komen, zal het herwinnen der zelf standigheid voorloopig nog wel tot de vrome wensohen blijven behooren. De thans optredende verbetering moet dus slechts als een stap in de goede richting worden beschouwd. Volledigheidshalve moge voorts onder de aandacht worden gebracht, dat de opzet dezer begrooting nog gebaseerd is op de thans bestaande regeling inzake uitkeering van gewone en bijzondere bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Gelijk bekend, zijn echter wetsvoorstellen ingediend, welke, met name ten aanzien van ge meenten, die niet uit eigen middelen tot een sluitende begrooting kunnen komen, een aanmerkelijke wijziging in de haar tot op heden toegekende bijdragen be oogen. In dit verband memoreeren B. en W. de invoering van een forensenbelas ting, alsmede de mogelijkheid van het heffen eener gemeentelijke inkomsten belasting, welke in de bedoelde wets voorstellen zijn vervat. Terwijl voor het in evenwicht brengen can Inkomsten en uitgaven voor 1937 en 1938 naast de maximum bijzondere bijdra gen uit het Werkioosheidssubsidlefonjds, nader aangeduid als extra- en belasting- HILLEGOM. De noodlijdendheid opgeheven. EEN GUNSTIGER ASPECT. De begrooting van de bedrijven en van °en gemeentedienst 1939. die aan de raads leden is toegezonden, gaat vergezeld van een memorie van B. en W. Eenige algemeene opmerkingen zijn gemaakt omtrent de financieele positie der gemeente. B. en W. vermelden het bijdrage, een bijdrage uit 's Rijks kas ln de kosten der gemeentehuishouding van on derscheidenlijk f. 57.922,51 en f. 23.657,14 moest worden geraamd, behoefde voor het jaar 1939 geen bijdrage voor Rijksonder stand meer te worden uitgetrokken. Bovendien bleef de raming voor de bij zondere bijdragen uit het Werkloosheids subsidiefonds pl.m. f. 5000 beneden het be drag. dat maximaal op deze posten mag voorkomen. De beide laatstgenoemde be dragen toonen aan, dat de begrooting voor 1939 derhalve een gunstiger aspect ver toont dan die voor 1938 en wel tot een be drag van pl.m. f. 29.000. Er is nog steeds een nadeelig saldo, dat voorioopig is overbrugd door Het ramen der bijzondere bijdragen, in afwachting van de nieuwe wettelijke regelingen. Slechts een bestendiging van de toename der be lastingopbrengst zal uitkomst kunnen bieden. B. en W. zullen geen credieten aan vragen, tenzij voor de meest noodzake lijke uitgaven. Door de noodzaak tot bezuiniging geleid, is ook voor het ko mende jaar wederom geen enkel voor stel met belangrijke kosten aan de orde gesteld. De schuldenlast is dalende, vergele ken met 1 Januari 1938 is de daling niet minder dan f. 115.000. De eenige uitzondering op de ge dragslijn van B. en W betreft het eventueel in werkverschaffing uitvoe ren van bepaalde werkobjecten. De begrooting zal hoogstwaarschijnlijk Donderdag 22 December ln behandeling ge nomen worden. Propaganda-avond voor Luchtbescherming. Op initiatief van den burgemeester jhr. van Nispen tot Pannerden is gisteravond een groote propaganda-avond gehouden. De zaal Flora was geheel bezet. De vergadering had ten doel om te komen tot de oprich ting van een plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, welke, naast geregelde voorlichting van de bevol- V-l I I I Rn THANS VERSCHENEN KERSTREIZEN (p. touringcar) 6 dg. Parijs f 49.50 2'/id. Keulen f. 18.50 2 dg. Düsseldorff. 13.50 2 dg. Brussel f. 15.50 9 dg. Zwarte Woud f. 53.50 6 dg. Barzgebergte f. 35. 4 dg. Wlllingen iSauerlandi f. 20.75 WEEKENDS NIEUWJAAR Vit d. AntwerpenBrussel f. 14.50 l'/i d. Silvester in Wuppertal 1.12,50 2 dg. 1.13.25 Verder een uitgebreide keuze in Wintersportreizen - Carnavalreizen Privé-relzen en Hotelplan-reizen Vraagt gratis toezending programma. CEBUTO-AGENTSCHAP Sigarenmagazijn H. HEESTERMANS Leiden, Steenstr. 24 (h. Beestenmarkt) Telefoon 1532. Jj Vanaf VRIJDAG 16 DECEMBER ■y De grootste film sinds jaren. EEN GOEDE BALOONPLAAT8? A Vanaf 55 cent. SOW 4705 (Ingez. Med.) Bouwrijp maken van grond en aan den Vlietweg Verkiezing leden Maatschappelijk Hulpbetoon. De raad kwam in openbare zitting bijeen. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen nadat de heer Zuidwijk het voorbarig vond van Ged. Staten om de presentiegelden voor de raadsleden te ver lagen van f. 4 op f. 3 voor 1939. Voorstel tot aanvaarding van enkele per- ceelen grond aan den Vlietweg en tot bouwrijp making van deze gronden. De heer Vink is dankbaar dat een dergelijk voor stel aan de orde komt. Van de f. 68.000 zullen er f. 48.000 worden verwerkt en f. 20000 als garantie worden gestort, van daar dat het voor de werkverruiming van groote belang is. In dit verband wil spr. dat. B. en W. druk uitoefenen bij de Mij. „Wimca" dat gebruik wordt gemaakt van plaatselijke werkkrachten. Verder zegt spr. dat geen oordeel is te veüen hoe het eigen lijk staat met de woningvoorziening in de gemeente daar elke officieele opgave ont breekt. Het is bekend dat de Bond voor Groote Gezinnen ook woningen wil gaan bouwen, wat spr. toejuicht, doch derge lijke woningen moeten niet worden weg gedrukt in een of anderen uithoek van de gemeente. De voorzitter doet de toezegging dat ge poogd zal worden tewerkstelling van in woners te verkrijgen. Nadat nog de heer De Lange zich heeft aangesloten bij den heer Vink wordt het voorstel zh.st- aangenomen, evenals het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 3 December 1935 inzake grondover- dracht aan den Vlietweg, welke gTonden door de N V. Huizen- en Grond-Expl.-Mij. „Dominium Patrix" te Haarlem zijn ver kocht. Benoeming van leden voor het met 1 Januari a.s. in werking tredende instituut gemeentelijke instelling voor maatschappe lijk hulpbetoon. De heer Kerkhoff juicht het toe, dat naast de afgevaardigden van de Kerkelijke Diaconieën ook iemand op de voordracht staat als vertegenwoordiger van de niet- kerkelijke inwoners. Gekozen worden J. F. Bleys (R-K. Armbestuur van de parochie v. d. H.H Apostelen Petrus en Paulus), J. ten Hoopen (diaconie Herv. Kerk), W Quartel Diaconie Geref, Kerk, A. L. van Wijk, R.K- Armbestuur van de parochie van den H. Laurentius (buurtschap). Th. J. Blokland R.K. lid van den raad. G. Kerkhoff lid van den raad. de laatste als vertegenwoordiger der rüet kerkelijke in woners. Nadat verschillende leden nog dank hadden gebracht aan de scheidende leden dei' v.m. burgerlijke armbesturen werd zJhst. aangenomen het voorstel om op last van Ged. Staten eenige wijziging aan te brengen in het reglement voor Maatschappelijk Hulpbetoon- Wijziging gemeente-begrooting 1938. De heer Vink vraagt waarom Ged. Sta ten op de post handelsonderwijs een schrapping wenschen van f. 200, De voorzitter merkt op dat dit betreft f. 200.— voor den cursus voor jonge mid denstanders in verband met de vestigings wet. Ondanks alle moeite waren Ged. Sta ten niet bereid hiervoor de subsidie toe te staan. De heer Van den Bosch, zegt dat de R.K. fractie zich noodgedwongen bij de schrap ping zal neerleggen, doch onder protest. Thans zullen vele middenstanders welke het reeds zeer zwaar hebben de lesgelden zelf geheel moeten betalen, niettegenstaan de de eischen gesteld worden door de overheid. Het voorstel wordt z.h.st. aan genomen. Machtiging wordt verzocht tot het uit- keeren van de jaarlij ksche kerstgave aan de werkloozen, zooals door den minister van sociale zaken is vastgesteld. De heer Zuidwijk kan zich geheel met het voorstel vereenigen, doch zou ook wenschen, dat zij die steun krijgen van het Burgerlijk-Armbestuur ook een kerstgave zullen krijgen. De voorzitter stelt den heer Zuidwijk op dit laatste gerust daar dit ook elk jaar plaats heeft. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. Hierna gaat de raad in besloten zitting. king omtrent zelfbeschermingsmaatregelen tegen de gevolgen van luchtaanvallen, te vens vrijwilligers in opleiding te nemen voor de diverse takken van openbare be scherming. Zoodra zulks noodig mocht zijn, is zij dus in staat om volledig opgeleide krachten ter beschikking te stellen van den gemeentelijken dienst voor Luchtbescher ming, De dienst staat apart van de afdee ling der genoemde vereeniging. Burgemeester jhr. van Nispen opende met een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezigen en den spreker den heer Wijma. Deze hield een propagandistische rede over de actieve en de passieve luchtverdediging. Besproken werden de afweermiddelen tegen brandbommen, gasbommen enz. Een kleine kamer is in elke woning te beschermen tegen scherven en gassen van buiten. Zoowel de collectieve- of overheids bescherming als de burgerbescherming zijn behandeld. Vrijwillig medewerken aan de plaatselijke voorzorgen is het beste. Spreker beval ten sterkste aan, een afdeeling op te richten. Daarna werden lantaarnplaatjes vertoond; terwijl de burgemeester opwekte lid of vrij williger te worden. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria d. van J. Remmelzwaal en G. W. 't Hart; Petronella d. van M. van der Plas en A. van Beelen; Arie z. van J. Hoek en J. Haasnoot; Pietje d. van G. Schaap en C. van Duijn; Johannes z. van A. den Haas en J. den Heijer; Bernardus Johannes z. van R. J. Lam- boo en M. Haasnoot; Leentje d.- van J. Kraaijenoord en C. van Rijn; Helena Jacoba d. van S. den Duik en W. D. Wervers; Klazina Jannetje d. van J. Haasnoot en J. van der Meij; Maartje Cornelia d. van P. van den Oever en J. van der Plas. Overleden: Allegonda Christophara Jacoba Maria Martens. 83 jaar. weduwe van Trous- selot. Josse Emile Re'né; Cornelis Messemaker. 27 jaar; Johannes Schaap. 77 jaar. weduwnaar van L. de Mol: Levensloos aangegeven kind van A. van Rijn en D. van der Plas; Cornelia Zwanenburg. 28 Jaar gehuwd met P. van der Plas; Antoon van Zurk, 67 jaar. weduwnaar van E. van der Mijle. Ondertrouwd: C.. Heemskerk en W. van dei- Plas; E. L. van Loo, Waarder (Z.M.) en G. Philippo; W. van Leeuwen en S. P. Haasnoot: A. van de Panne. Amsterdam en D. Meijvogel; W. van Dijk. en N. van der Plas; J. van der Plas en M van Duijvenbode; K. Timmers en M. C. Noort. Getrouwd: A. Vlieland en A. van Duijn: P. C. Doets en P. Schaap: P. Kuijt en J Hoek. Golfweg 28. Noordwijk; M. Guijt en W. van Beelen. KATWIJK AAN ZEE. FEEST. EN PROPAGANDABIJEENKOMST DER „E. H. B. O." Een mooie „bonte" avond. Ongeveer 450 belangstellenden waren bijeen in de zaal van den heer Geslnk in de Voorstraat om dezen feestavond in ver band met het 1-jarlg bestaan, bij te wonen. De voorzitter de heer J. J v. d Kamp, begroette in het bijzonder de gemeente raadsleden, den medischen adviseur, dr. J. C. A. Cieveringa. den docent dr. H M. Hue- ting, mr. R. Warmoltz als commandant van de Luchtbescherming, het bestuur van de Katw. Reddingsbrigade, afgevaardigden van de zusterverenigingen uit Leiden, Voor schoten en Noordwijk, de bestuur van de Oranjevereen., van V.V.V., van de Voetbal- vereenigingen. B.VL., Burgerwacht enz. Spr. wees er op, dat de afd. zich reeds een plaats veroverd heeft in de gemeen schap. Nadat spr. het doel der E.H.B.O. had uiteengezet, sprak de heer J. C. Lammerse, als voorzitter der feest- en propaganda- commissie. Spr. beval de tombola aan en dankte voor de prachtige prijzen. Ook dank te hij de medewerkenden voor hun belang- looze medewerking. In het bijzonder betuigde hij zijn erken telijkheid aan dr. Cieveringa en dr. H. M. Hueting, voor hun belangelooze adviezen. Het werd een écht gezellige, „bonte avond", waarop het bestuur met dankbaar heid terug kan zien. Eerst een openingsmarsch van „Hie happy fellows". Dan gaven de heeren J. D. van Dijk en P, W. van Dijk eenige kluch tige voordrachten ten beste, waarom har telijk gelachen werd. Mej. Corrie Gouw oogstte veel succes met haar bespeling der xylofoon. De heer W. A. Gouw begeleidde voortreffelijk op de piano. Een groot succes was ook de zang van het dubbel-mannenkwartet Inter nos" uit Leiden onder den dirigent Henri Welboo- ren. Onder leiding van den heer J. J. v. d. Kamp werden eenige interessante demon straties „E.H.B.O." gegeven. Deze avond heeft volkomen aan het pro pagandistische doel beantwoord! Opvoering van het historisch spel 4 „Slaet op den Trommele" In ons blad van 8 Sept. j.l. gaven wij uitvoerig verslag van deze opvoering, die gisteravond in de Zaal voor Prot. Belangen op verzoek herhaald werd. Deze uitvoering werd weer een groot succes! De Chr. Zang- vereen. Hallelujah", dir. de heer P. de Rook uit Leiden zong eerst vaderlandsche liede ren. De heer J. Volbeda gaf een duidelijk overzicht uit het tijdperk waarin het stuk speelt, waarvan de heer J. Hoeve de regie verzorgd had. Mej. T. Seinstra alhier, thans kwee- keling met acte aan een Bijz. school te Leiden, hoofd de heer Tijmstra, is met in gang van 16 dezer benoemd in gelijke be trekking aan de Herv. School te Katwijk aan den Rijn, hoofd de heer D. Blanejaar. LISSE. Harmonie „Trou moet Blijcken". De harmonie „Trou moet Blijcken" ver gaderde in .De Vereeniging". Het Festival is uitnemend geslaagd. Er is een batig saldo van f. 216.59. Een drietal adspirantleden werd geïnstalleerd. Als nieuwe directeur werd de heer L. v. d. Hoef uit Beverwijk gekozen. Deze is thans directeur van een drietal muziekcorpsen te Noordwijkerhout en Haarlem De heeren J. M. Th. de Lange en A J Schrama werden als bestuurslid herkozen: in de vacature C Kulk werd ge kozen de heer N. Nederpelt. Getracht zal worden de subsidie van de gemeente verhoogd te krijgen op f, 150 (thans f. 100). Na rondvraag volgde sluiting. Propagandaverg. A.R. Klesvereenigtng „Nederland en Oranje". In de Ned. Herv. Kleuterschool werd een propaganda-vergadering gehouden door de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje", waarin ds. J. Fokkema uit Delft sprak over „De Zondagsrust en de Zondagsheiliging". Het vraagstuk van de Zondagsrust ls niet iets specifiek Christelijks, aldus spr. De wekelijksche rustdag is in gebruik ge weest bij alle religies. De Zondag is als In onze schepping ingeweven. De Zondagsheiliging is niet in den vol len zin des woords taak van de Overheid. De Overheid heeft alleen een taak ten op zichte van bevordering der Zondagsrust. De Zondagsheiliging is een taak. die rust op de kerk en de geloovigen. Elke dwang van de Overheid tot Zondagsheiliging zou tyrannie zijn. De Overheid heeft slechts te waken dat men in zijn godsdienstige overtuiging niet belemmerd wordt. Het standpunt dat de Staatkundig Gere formeerden ten opzichte van dit vraag stuk innemen is niet juist. Tenslotte was er gelegenheid tot het stellen van vragen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De leden van „Kath Ktawijk' verga derden in het Parochiehuis voor den twee- ontwikkelingsavond in dit «lnteiseizoen. Pastoor Hesp sprak een openingswoord, waarna pater Livarius Versteef O. F. M. sprak over „Hij, die komt", gewijd aan den Advent en het Kerstfeest. Pastoor Hesp dankte den spreker, waarop sluiting volgde VALKENBURG. Oprichting Afd. Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond. In zaal de Vries is een afdeeling van den Ned. Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond opgericht. De heer P J. v. Duijn opende met gebed en las Jacobus 3. Hij begroette speciaal den heer C. v. d. Wal, hoofdbestuurder van den bond, die sprak over „Waarom Christelijke vakorganisatie?" O. m. wees spr. op het verschil tusschen de Chr Vakorganisatie en de socialistische vakorganisatie. De eerste is geboren uit de diepe te levensovertuiging welke rust op God en Zijn woord, terwijl de andere rust op den klassenstrijd Het voorloopig bestuur werd gevormd door P Visser, voorz.. G. Haasbroek, secr., A. de Roode, penningmeester. De heer van Duijn sprak een dank- wqprd, waarna de heer v. d. Wal met ge bed sloot. 5—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11