It BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bled Donderdag 15 December 1938 CUN/T IN LUIEREN. LUCHTVAART Alsemeene Toestand Vragen aan Chamberlain Bonnet over de wrijving met Italië. WEERBERICHT. De kwestie der vluchtelingen Joden en Zigeuners Hadden nationaal-socialislen onlangs naar de macht willen grijpen! Etter tot bondspresident gekozen Morgen Dingaansdag AGENDA Mevr. Skoblin veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid De regeering krijgt volmachten Defensie-uitbreiding IIET TOONKUNSTCONCERT ONVERWACHT GEWIJZIGD. Naar wfj vernemen hebben de heeren Pas- quier, die hedenavond op het Toonkunst-con cert zouden optreden, plotseling afgezegd, in verband met het overlijden van hun moeder. In hun plaats zal zich hedenavond het trio De Groot-R ij nbergen-Lentz doen hooren in werken van Mozart. Beethoven en Ravel. DE POSTVLUCHTEN. De ..Zilverreiger" is heden van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken met mede neming van 348 Kg. post. 22 Kg. pakketpost en 129 Kg. vracht. Twee passagiers vliegen mede tot Amsterdam: voor tusschentrajecten werden 23 passagiers geboekt, terwijl twee passagiers moesten worden geweigerd wegens plaatsgebrek. Hedenmorgen om 7 uur is de „Nandoe" met gezagvoerder Frenken van Schiphol naar Indie vertrokken. Aan boord bevonden zich negen passagiers. Voor de tusschentrajecten hebben vijf passagiers geboekt. Medegenomen werd 183 Kg. vracht en 488 Kg. briefpost. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 768. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hooge luchtdruk over het Noord-Oostelijke deel van het waarnemings gebied neemt nog steeds verder in beteekenis toe. In Midden-Rusland komen barometer standen van bijna 800 m.M. voor. Op den Oceaan ontwikkelde zich gisteren een nieuwe stormdepressie. welke hedenmorgen ten Westen van de Brltsche eilanden lag en aldaar den luchtdruk snel deed dalen en op Ierland regen veroorzaakte. De wind waait er krachtig tot stormachtig uit het Zuiden. In Frankrijk, het Zuid-Westen van ons land, Ierland, langs de Noorsche kust en in het Engelsche kustgebied is het weer nog zeer zacht, in het binnenland van Engeland werd hedenmorgen echter plaatselijk lichte vorst gemeld. Ook in Midden-Scandinavië nam de vorst toe, terwijl zeer koude luchtmassa's uit Rusland in het Oosten van het waarnemings gebied doordringen. Hedenmorgen was de temperatuur ten Oosten van Berlijn overal onder het vriespunt, in Polen nam de vorst reeds tot matig toe. Verder kwam ook in Zuid-Duitschland en Zwitserland heden morgen lichte vorst voor. Regen van eenige beteekenis werd in het afgeloopen etmaal alleen door Britsche en West-Fransche stations ge meld. Ondanks het feit, dat Chamberlain in zijn redevoering van Dinsdagavond ver klaard heeft, dat de Engelsche betrekkin gen met Frankrijk zóó nauw zijn, dat zij verre uitgaan boven zuiver wettelijke ver plichtingen, heeft de liberaal Mander gis teren in het Lagerhuis opheldering ge vraagd over de betrekkingen tusschen beide landen. Hij vroeg of het niet zeer belangrijk was, dat Frankrijk zou weten, of Groot-Brittan- nie aan zijn zijde zal staan, wanneer Cor sica of Tunis zouden worden aangevallen. De vraag wekte toejuichingen en inter rupties. Mander vervolgde met te vragen of de minister-president definitief wilde zeggen, wat de Britsche houding zou zijn. Chamberlain gaf op deze vraag geen ant woord. Toen den premier verder gevraagd werd. of tijdens de recente besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche staven, regelingen getroffen waren voor een ver dediging, zoo noodig. van Nice, Corsica en Tunis, antwoordde hij Ik ben niet in staat iets toe te voegen aan de algemeene ver klaring, die ik heb afgelegd. In antwoord op verdere vragen betref fende de bescherming van Tunis zeióe Chamberlain: Naar de opvatting der Brit sche regeering is de verplichting tot eer biediging van den status quo in de Mid- deïlandsche Zee. zooals die is vastgelegd in het Engelsch-Italiaansche accoord. zeker van toepassing op Tunis en ieder optreden in strijd met die overeenkomst zou natuur lijk een zaak van groote bezorgdheid zijn voor de Britsche regeering. Chamberlain voegde hieraan toe: Wij kunnen echter niet de mogelijkheid onder oogen zien van een aanval, zooals die ge suggereerd wordt in deze vragen. (Toejui chingen). In de Fransche Kamercommissie voor buitenlandsche zaken, heeft Bonnet de wrijving met Italië ter sprake gebracht. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken heeft, zooals bekend, tegenover Francois Poncet verklaard, dat de Italiaan sche regeering geenerlei verantwoordelijk heid op zich nam voor de betoogingen in de Italiaansche Kamer en dat in kwesties van buitenlandsche politiek alleen de di plomatieke actie van de Italiaansche re geering moest meetellen. Bonnet deed ten aanzien hiervan opmerken, dat aan de Fransche regeering geen enkele eisch van het kabinet te Rome was voorgelegd. Hij voegde hieraan overigens, volgens in de wandelgangen verstrekte aanwij zingen toe, dat zelfs indien een eisch van dien aard van Italiaansche zijde gesteld zou worden, er voor de Fran sche regecring geen sprake van zou zijn, toe te stemmen in een afstand van ook maar één duim van zijn grondge bied. Deze verklaring, welke op beslis ten toon werd gedaan, heeft op de commissie een uitstekenden indruk ge maakt. De minister leverde eveneens commen taar op de door Chamberlain uitgesproken rede, welke, aldus merkte Bonnet op, eens te meer het volle licht werpt op de nauwe gemeenschap van belangen en inzichten tusschen de regeeringen te Londen en te Parijs. Na vervolgens een exposé gegeven te hebben van de jongste Fransch-Britsche besprekingen te Parijs, sprak Bonnet zijn voldoening uit over de groote eenstemmig heid van meening omtrent alle vraagstuk ken van gemeenschappelijk belang, welke in den loop van deze besprekingen was vastgesteld. De minister beantwoordde voorts ver schillende vragen Een lid der commissie wenschte de houding te kennen van de re geeringen te Berlijn en te Londen ten aan zien van de Italiaansche eischen. Volgens in de wandelgangen gevoerde gesprekken zou de minister geantwoord hebben, dat Von Ribbentrop zich ertoe beperkt heeft, erop te wijzen, dat het Duitsche rijk voor nemens was, trouw te blijven aan de as, hieraan toevoegend, dat het rijk geen rechtstreeksche belangen had in de Mid- dellandsche Zee. Met betrekking tot Groot-Brittannië wees Bonnet erop, dat men geen al te nauwe beteekenis moest hechten aan het door Chamberlain op de vraag van een afge vaardigde gegeven antwoord, aangezien de verklaring van den Britschen premier en de vraag van den afgevaardigde zich be perkten tot zuiver juridisch terrein. De tij dens het persdiner te Londen gehouden redevoering, aldus had Bonnet opgemerkt, heeft het in het Lagerhuis gegeven ant woord op gelukkige wijze aangevuld en laat geenerlei twijfel open omtrent de ge meenschappelijkheid van belangen van beide landen in het Middellandsche zeege bied en van hun solidariteit, ingeval deze belangen bedreigd zouden worden. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7.20 uur v.m.) Den Helder: lichte regen, matige O.Z.O. wind, temp. 4 gr. C„ min. 4 gr. C.. geen neersl. Vllssingen: betrokken, zwakke Z.Z.O. wind. temp. 8 gr. C., min. 7 gr. C.. neersl. 1,5 m.M. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z.O wind. temp. 3 gr. C., min. 3 gr. C.. geen neerslag. Groningen: betrokken, matige Z.O. wind. temp. 2 gr. C., min 1 gr. C.. geen neerslag. Maastricht: zwaar bewolkt, windstil, temp. 3 gr. C.. min. 3 gr. C., geen neerslag. Buitenland (8 uur v.m.). Parijs: Z.O. wind. 8 gr. C., ochtendnevel. Londen: windstil. 5 gr. C.. afnemende mist. Berlijn: O.N.O. wind, 1 gr. C., betrokken. Nice: N.N.W. wind. 9 gr. C.. licht bewolkt. Stockholm: N.N.O. wind, 1 gr. C.. opklarend. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3Ji- gr. C. <38 gr. F.). 12 uur 's middags: 4% gr. C. (40 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Vrijdag. Voorm. te 10.09 uur; nam. te 22.42 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag van 4.17 u. n.m. tot 7.34 u. v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 15 Dec.: op 1.07 uur; onder 12.22 uur. WINTERSPORT. Zwitserland. Adelboden: +1 gr. C., zeer mooi, skigebied 30 C.M. Grindelwald: 2 gr. C.. zeer mooi. skigebied 10 C.M. Gstaad: 3 gr. C.. zeer mooi, skigebied 30 c.M. Kandersteg: 6 gr. C., zeer mooi, skigebied 15 c.M. KL Scheidegg: —3 gr. C., L bewolkt, dal 20 c.M. skigebied 20 cM. Mürren: 4-1 gr. C., zeer mooi. dal 10 c.M., ski gebied 20 c.M Wengen: 0 gr. C., 1. bewolkt, skigebied 15 cM. Arosa^ 6 gr. C.. zeer mooi. dal 10 c.M., ski gebied 20 c.M. Braunwald: 0 gr. C., zeer mooi, skigebied 8 c.M. Da vos: —3 gr. C.. zeer mooi. dal 8 c.M., skige bied 30 c.M. Klosters: 3 gr. C., zeer mooi, skigebied 10 c.M. Pontresina: 11 gr. C., zeer mooi. dal 10 c.M., skigebied 30 c.M. St. Moritz: 9 gr. C.. zeer mooi. dal 15 c.M.. skigebied 30 c.M. Leysin: +2 gr. C., zeer mooi. skigebied 30 c.M. Zermatt: 6 gr. C.. zeer mooi, dal 15 c.M., ski gebied 40 c.M. Andermatt: 2 gr. C., zeer mooi, skigebied 15 c.M. Engelberg: —3 gr. C., zeer mooi. skigebied 20 c.M. Bigi. —1 gr. C., zeer mooi. dal 3 c.M.. skigebied 15 c.M. ENGELAND. In het Lagerhuis werd de vraag gesteld of de regeering machtiging gegeven had tot toelating van 10.000 Joodsche kinderen uit Duitschland Minister MacDonald antwoordde hierop, dat van Arabisohe zijde krachtige aan drang is uitgeoefend om de immigratie volledig stop te zetten, hangende de a.s. besprekingen te Londen over de toekom stige politiek in Palestina, met inbegrip van het immigratieprobleem. Voortgaande zeide MacDonald: De Britsche regeering achtte zich daarom niet in staat aan den aandrang gevolg te geven, aangezien zij door thans een wijziging aan te brengen in het bestaande immigratietempo, een benadee ling zou veroorzaken van een der belang rijkste punten der te Londen te voeren besprekingen. De regeering hecht groot belang aan deze besprekingen. Om dezelfde reden kan de regeering het er niet mee eens zijn. dat machtiging behoort te worden gegeven voor een onmiddellijke aanvullende immi gratie van 10.000 jeugdige Joden De minister wees er op, dat dit niet noodzakelijk beteekent, dat het verzoek blijvend afgewezen wordt Ik verneem, aldus de minister, dan wan neer het wenschelijk is, dat deze kinderen uit Duitschland vertrekken, zij lntusschen in dit land zouden kunnen worden ontvan gen volgens verschillende plannen, welke uitgewerkt worden voor de verzorging van Joodsohe kinderen, die moeten vluchten, wanneer de vluchtelingenorganisaties hun onderhoud kunnen waarborgen. Ook in het Hoogerhuls is de kwestie der vluchtelingen behandeld. Lord Plymouth, diverse opmerkingen beantwoordend, zeide dat het vluchtelingen-vraagstuk een inter nationale kwestie is. De belangrijkste categorie der vluchte lingen. welke geholpen moeten worden, vormen de kinderen. Er zullen ten slotte duizenden kinderen in Groot Brlttannië kunnen worden toegelaten. In Britsch Guyana is wel is waar ongeveer 40.000 vlerk, mijlen grond beschikbaar, doch er is veel bosohland, dat niet geschikt is voor kolonisatie. Na hulde te hebben gebracht aan de po gingen van de Vereen. Staten en Frank rijk hulp te bieden, zeide lord Plymouth: Ik zou Nederland willen noemen. Ik geloof, dat het in verhouding tot zijn grootte en bevolking een even groote bijdrage heeft geleverd ais eenig ander land om er toe mede te werken uit de moeilijkheden te komen. Lord Plymouth noemde het een zeer bij zonder en volkomen onhoudbaar stand punt. dat Engeland zich zou mengen in de Duitsche binnenlandsche aangelegenheden, zoaals de Duitsche critiek luidt. De feiten zijn, dat de druk, uitgeoefend op groote groepen der Duitsche bevolking onvermij delijk een overstrooming heeft veroor zaakt, hetgeen buurlanden en zelfs landen, welke veraf liggen, een zware last en ver antwoordelijkheid hebben gebracht. Tenslotte zeide Plymouth, dat Engeland de vluchtelingen niet kan financieren en een onbeperkte immigratie in Engeland toelaten. Hij voegde hieraan toe. dat het een redelijke hoop en verwachting is, dat Duitschland. van welk land dit vraag stuk in eersten aanleg uitgaat, zou bijdra gen den eersten hinderpaal, d.i. gebrek aan financieele middelen der groote meerder heid der vluchtelingen, te boven te komen. DUITSCHLAND. Bij decreet wordt bepaald, dat Joden geen postduiven mogen houden. De politieautoriteiten deelen in een ver ordening mede, dat alle Joden in Duitsch land tegen einde December een speciale identiteitskaart moeten hebben, welke voor binnenlandsch gebruik zal zijn en in de plaats komt van de paspoorten, die eenige maanden geleden moesten worden ingele verd. De rechtbank van Philadelphia heeft besloten, dat de nalatenschap van den overleden Dultscher, Franz Hertmann, wel ke 91.000 dollar bedraagt, niet uitgevoerd mag worden naar de erfgenamen in Duitschland. Dit besluit is genomen als .passend ant woord" op het verbod van uitvoer van ka- Dltaal naar het buitenland, dat door de Duitsche regeering is genomen. Duitschland wil thans ook het vraagstuk der zigeuners regelen. De chef van de po litie heeft gelast, dat alle zigeuners, half bloedzigeuners en personen, die de leef wijze der zigeuners volgen, zich bij de po litie moeten melden, opdat naspeuringen op het gebied der rassen-biologie worden gedaan. De zigeuners, die in groepen rond trekken, zullen verstrooid worden, de zi geuners zullen zich niet meer in de grens gebieden mogen ophouden. Verder zullen zij niet meer uit de steden met meer dan 500.000 inwoners verjaagd mogen worden, vermoedelijk om te voorkomen, dat zij het platteland overstroomen. HONGARIJE. De nationaal-sociallstische Kamer-afge vaardigden hebben gisteravond den minls- ler-presldent en den minister van binnen landsche zaken geïnterpelleerd over de ..buitengewoon narde" politiemaatregelen tijdens de nationaal-sociallstische betoo gingen op 1 December. De minister van binnenlandsche zaken zeide in zijn ant woord, dat de Nazi's volgens bepaalde in lichtingen op den len December het plan hadden gehad, zich van de macht meester te maken ZIJ waren volgens een gedetail leerd plan te werk gegaan. De buitengewoon rumoerige vergadering wekte den indruk, dat de regeering vast besloten is, zoo noodig de krachtigste maatregelen te nemen. ZWITSERLAND. De vereenigde bondsvergadering heeft met 150 van de 210 uitgebrachte stemmen aen bondsraad dr. Philipp Etter tot bonds president voor het jaar 1939 gekozen. Philipp Etter. Tot vice-president voor 1939 werd met 99 van de 133 uitgebrachte stemmen geko zen de bondsraad Pil. BEHOUD VAN VRIJE MEENINGS- UITING. In den nationalen raad heeft Motta o.a. gezegd: Wij zijn het niet eens met de in zekere Duitsche dagbladen en tijdschrif ten verkondigde theorie, waarin men de neutraliteit van een staat met die van particulieren tracht te verwarren In beginsel blijft slechts de staat neu traal: hij zal dat altijd op duidelijke wijze zijn. De burger blijft vrij in zijn meening en zijn oordeelen: een objectieve critiek is hem altijd geoorloofd. Wij vragen hem slechts vrijwillig discipline in acht te ne men." ZUID-AFRIKA. Morgen herdenkt Zuid-Afrika voor de honderdste maal den slag bij Bloedrivier, waar de Zoeloe-koning Dingaan, de „Groote Olifant" door een handjevol Boeren zóó vernietigend werd geslagen, dat hij van verder verzet tegen de kolonisatie der blan ken moest afzien De Boeren namen hier mee wraak voor de moord op Piet Retief en zijn mannen In Februari 1838 Toen de Kaapkolonie in 1814 voor goed in Engel sche handen overging, bracht dit een ver- engelsching van het geheele openbare le ven mede. Het Afrlkaansch werd overal teruggedrongen, tot in de kerken toe en met de Afrikaansche belangen werd niet meer gerekend. Ten einde raad besloten groote groepen tenslotte zich met hun ge zinnen aan de vreemde overheersching te onttrekken en buiten de Kaapkolonie een nieuw vaderland te zoeken. Deze „trek" begon In 1835 en hield verscheidene Jaren aan. Vele moeilijkheden ontmoetten de voortrekkers op hun tocht naar het noor den. De Zoeloe's lieten geen gelegenheid voorbijgaan om de Boeren te bestoken, maar ondanks bloedige gevechten en het verlies van honderden menschenlevens, wis ten zij zich te handhaven. Toen trachtte Dingaan hen door list te vernietigen. Hij noodigde den leider Piet Retief en een aantal andere vooraanstaande Boeren uit in Umgungundlovu, de kraal waar de Zoe loe-vorst resideerde, een tractaat te komen leekenen, waarbij Dingaan aan de Voor trekkers een bepaalde landstreek afstond. Tijdens het feest waarmede een en ander gepaard ging. voerden een groot aantal Zoeloe-krijgers dansen uit. Op een teeken van Dingaan, wierpen zij zich onder de kreet Boelala Matagati, d. w. z. doodt de loovenaars, op de ongewapende Boeren, die zij allen wreedaardig vermoordden. De achtergebleven Boeren besloten zich te wreken. Op 4 Dec. 1938 vertrok een Boe- rencommando van nauwelijks 500 man, on der leiding van Andries Pretorius naar het Zoeloe-kamp. Op 15 December wordt halt gehouden aan de oever van een riviertje. Het leger wordt opgeslagen in een zoo gunstig mogelijke strategische positie. Dien nacht gebeurt niets, maar in den vroegen ochtend van den 16dcn storten 10.000 zwarte krijgers zich op het Wagen- lager der Boeren. Maar door de rake scho ten uit de voorladers der Boeren worden de aanvallers bij honderdtallen wegge maaid. Tot driemaal toe vallen de Zoeloes aan en tot drie maal toe worden zij afge slagen. Tenslotte gaat Pretorius tot den aanval over. Maar deze uitval veroorzaakt zulk een paniek onder de zwarten, dat zij overhaast de vlucht nemen, waarbij even eens nog duizenden om het leven komen. De Boeren trekken thans naar de hoofd stad van Dingaan. maar deze vinden zij verlaten en het paleis verbrand. Wel ont dekken zij de overblijfselen van Retief en de zijnen, die In stilte worden begraven. Na den slag van Bloedrivier (de rivier, aan den oever waarvan de slag gestreden was, zag geheel rood van het bioed der Zoeloe's) was het voor goed met Dingaan's macht gedaan. HEDEN. „Amlcitia": Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Lezing van oud-luit. ter zee A. Th. de Booy. 8 uur nam. Schouwburg: Mij. v. Toonkunst: Trio Pas- quier, 8.15 uur nam. Zaterdag. L. Mare 43: KonUnen-tentoonstelling. Zaal Mekel (Hoogewoerd 87): Feestavond A.N.G.O.B.. 8 uur nam. DIVERSEN; 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 914—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. n. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 314 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.; „Vadertje Langbeen". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag 2, 4% en 8 uur. Trianon-Th eater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Sneeuwwitje en de 7 dwergen". ounaag v«n t—'i uur doon. voorstelling. Lldo-Theater Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Veldslag In New York". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 il Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Tusschen twee werelden". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 our, Woensdag- er. Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, HaarLstraav: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Men gaf hem een geweer". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling eD 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk aan Zee): 8 uur nam, „De Indische Graftempel". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag t/m. Vrijdag 16 Dec. a.s. waargenomen door de apo theek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. ZUID-SLA V1Ë. De zetelverdecling der nieuwe Kamer. Volgens de tot dusver bekende verkie zingsuitslagen zal Stojadinowitsj in de nieuwe Kamer over 304 zetels beschikken en de oppositie onder leiding van Matsjek over 68 zetels. FRANKRIJK. Het assizenhof heeft mevr. Skoblin ver oordeeld tot twintig jaren dwangarbeid en een verblijfsontzegglng voor den duur van tien jaren. De (jury had verzachtende om standigheden bepleit. Vermoedelijk zal cassatie worden aange- teekend. STAKINGSGEVOLGEN. Het staatsblad publiceert de besluiten, waarbij de vertegenwoordigers van den bond van spoorwegarbeiders. Jarigion en Semard, worden ontslagen, als leden van den raad van beheer van de nationale spoorwegmaatschappij. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het parlement heeft met 148 tegen 1' stemmen ee(n wetsontwerp aangeno men, waarbij de regeering voor den tijd van twee jaren volmachten wor den verleend. Dit beteekent, dat de regeering in de volgende twee jaren de vrije hand zaJ heb ben, aldus Reuter, en in staat zal zijn voort te gaan met haar plannen voor so cialen en economischen wederopbouw. Het beteekent waarschijnlijk ook, dat, wanneer deze week de huidige zitting ten einde loopt, het parlement in zijn huidige sa menstelling niet meer zal bijeenkomen. Kundt, de leider van de Duitsche groep, heeft verklaard, dat de in het parlement achtergebleven Duitsche afgevaardigden zonder wantrouwen aan de reorganisatie van Tsjecho-Slowakije zouden medewer ken. EGYPTE. De verdedigingsraad heeft een vijfjaren plan tot reorganisatie van de defensie aan genomen. Op de eerste plaats zullen zes millioen pond sterling beschikbaar worden gesteld tot uitbreiding der luchtmacht tot 500 vliegtuigen en twaalf millioen pond tot verhooging van het legercontingent tot 50.000 man en 60.000 reservisten. Vervolgens zal ongeveer een millioen pond worden besteed voor de kern van een Egyptische vloot en tenslotte 700.000 pond voor de oprichting van drie Egyptische wapenfabrieken. VEREENIGDE STATEN. Spionnage. Te Los Angeles is Gorls, de leider van het bureau „Intourist" wegens spionnage gearresteerd, tegelijk met Salich, een ge naturaliseerd Amerikaan, van wlen ver klaard wordt, dat hij eens in dienst is ge weest van den Inlichtingendienst der Ame- rikaansche marine. De borgstelling ls bepaald op 25.000 dollars Heinrlch Schackow. bediende van een Duitsche scheepvaartmaatschappij;. 's schuldig bevonden aan spionnage. Hij was er van beschuldigd foto's te hebben ge maakt van versterkingen bij het Panama- kanaal. 22

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6