Tekort van f. 350.000 STADSNIEUWS DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 No. 24148 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: De geschiedenis en restauratie van den Stadhuisgevel De „Wilde Zwanen" in boekvorm Samenwerking tusschen Nederiandsche en Zuid- Afrikaansche taalgeleerden De fraude bij de Boerenleenbank te Roswinkel TGONEIL NIEUW/ Leidsche Schouwburg. Chaja Goldstein Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD 30Ö8Tper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betali - Verplicht bewijsnummer 5 ets. li 1 Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 tnndj LEIDEN'S OMGEVING IN DEN ROMEINSCHEN TIJD. Over bovengenoemde onderwerpen heb ben gisteravond voor den Ver „Oud Lei den" respectievelijk de heeren J. A. L. Bom, hoofdopzichter van de restauratie ran den ouden Stadhuisgevel en dr. W. C. Braat, conservator aan het Rijksmuseum :tvn Oudheden alhier voordrachten gehou den. Er bestond voor deze lezingen zoodanig groote belangstelling, dat de tentoonstel lingszaal van „de Lakenhal" ternauwer nood allen een zitplaats 'kon verleenen. De voorzitter, prof. mr. H. A. Idema her dacht in zijn openingswoord allereerst wij- ifei prof. mr. D. van Blom. die van 1927 tot 1B32 voorzitter van „Oud Leiden" was. welke woorden door de aanwezigen staande Werden aangehoord. Voorts richtte hij «.oorden van dank tot de commissie en de üirectie van „de Lakenhal", die deze zaal welwillend beschikbaar stelden en daarin dé jongste aanwinsten van het Museum voor dezen avond exposeerden. Daara was het waoord aan dr. Braat. Voordracht van dr. W. C. Braat. Spreker wees er op. dat de voor stelling, welke wij ons van Leiden's om géving in den aanvang onzer jaartelling gaan vormen, grootendeels gebaseerd is op ardhaeologlsche vondsten, welke voorna melijk langs de hooge Rijnoevers zijn ge daan. Oudtijds was de bevolking van Rijnland gevestigd op de zoogenaamde binnenduinen. welke aehter de hooge dui nen liggen, die eerst uit lateren tijd datee ren. Door zandverstuivingen op groote schaal zijn de bewoners als het ware de moerassen ingedreven, zoodat zij zich zijn gaan bezighouden met demping en inpol dering. Daaraan hebben de hoogheemraden Rijnland en Delfland hun ontstaan te danken. Aan de hand van verschillende lichtbeel den en kaartjes liet spr. zien hoe de loop van den Rijn en den Maas in den Romeln- schen tijd moet zijn geweest: de Rijnmond nabij Katwijk is omstreeks het midden der 9de eeuiw tengevolge van een storm ver zand. waardoor het omliggende land veel last heeft ondervonden van het nieuw aan gevoerde water, dat geen uitweg meer kon vinden en groote overstroomingen veroor zaakte. Spr. vertoonde voorts de resultaten van opgravingen en onderzoekingen bij Heem stede, op Ockenburg nabij Loosduinen, op het eiland Schouwen en besprak daarbij de waarde van de luchtfoto in het ar- chaeologlsch onderzoek. Waar de Rijn destijds de grens van het Romeinsche rijk vormde, Ls het logisch, dat langs de Rijnoevers verscheidene overblijf selen van casbella gevonden worden: dr. BTaat vertelde over meerdere hunner inte ressante bijzonderheden, oa, die te Vech ten, Woerden, Bodegraven, Zwammerdam, Alphen, Roomburg, Arendsburg en Valken burg. Over de Brittenburg te Katwijk loopen de meeningen uiteen: sommigen zien daarin een Romeinschen castellum: anderen een Frankische nederzetting, mo gelijk een vesting van Karei den Groote. Tenslotte besprak dr. Braat den Burcht te Leiden, die echter zeker geen Romeinsch castellum was, daar onze stad in dien tijd ribg niet bestond. De oudste vondsten da teeren uit de tiende eeuw en uit da., tijdperk zijn ons nog zooveel geschreven bronnen overgebleven, aldus besloot spr., dat hier het terrein van den archaeoloog eindigt. In de pauze bezichtigden de aanwezigen onder leiding van den directeur der La kenhal, drs. E. PeUinck een doek van Jan Steen, dat in bruikleen aan het Museum ls afgestaan en waarover wij dezer dagen verschillende bijzonderheden hebben mede gedeeld. Causerie van den heer J. A. L. Bom. In het tweede gedeelte van den avond hield de heer Bom zijn causerie over de geschiedenis en de restauratie van den Stadhuisgevel, waarvan het oudste deel dateert van 1597 en volgens een ontwerp van Lieven de Key gebouwd is door den Breemschen bouwmeester Luder von Bentheim De gevel werd nader aangevuld in 1604, 1662 en 1735. Eerst bij den ramp zaligen brand van 12 Februari 1929 werd een hypothese van wijlen dr. Overvoorde bevestigd, n.l. dat het oude deel geplaatst was voor en tegen de resten van een Go- thischen gevel. Uitvoerig vertelde de heer Bom van de moeilijkheden om de gespaard gebleven resten zoo goed mogelijk te c°n" solideeren teneinde daaruit de gegevens t. kunnen putten, welke noodig waren vooi de reconstructie. Ook deze laatste ^ev®r- de vele moeilijkheden op, aangezien het niet de grootste kunst bleek om het oude te Imiteeren, maar om daaruit denzelfdden geest te laten spreken. Zoo werden oud tijds geheel andere werktuigen gebruik, dn tl tegenwoordig in zwang zijn, moest pre cies dezelfde steensoort worden verwerkt, moesten zeer vele details worden bijge werkt can de hand van bestaand foto materiaal, e. d. Als een bewijs hoe zuinig er met den steen werd omgesprongen, vertelde spr., dat een gebeeldhouwde steen, welke eer tijds deel uitmaakte van een poortje aan de Vischmarkt, aan de achterzijde op dezelfde wijze is bewerkt! Komende ge slachten mogen zich het hoofd erover breken welk zonderling gebruik dit is ge weest! Twee van de vier gereconstrueerde leeu wen schildhouders, die eerlang wederom de trap van het bordes van het Stadhuis zullen sieren. Aan de hand van vele lantaarnplaatjes gaf spr. een overzicht van de restauratie werkzaamheden aan den gevel, welke eoh- ter nog lang niet zijn beëindigd. Prof. Idema sprak woorden van dank tot beide sprekers, wier voordrachten met har telijk applaus werden beloond. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN - VEREENIGING. Lezing met kleuren projectie. Voor een, in grooten getale opgekomen publiek, hield de heer L. A. Dupree, direc teur der N.V. ..Odin" te Nijmegen gister avond een lezing met kleurenprojectie voor de L. A. F. V. over „5000 K.M met auto en Leica naar Dalmatië, Venetië en Dolo mieten". Deze lezing mag in alle opzichten buiten gewoon geslaagd heeten. Niet alleen dat de heer Dupree op een zeer vlotte en ter zake kundige wijze zijn gehoor wist te boeien, maar ook de kleuren-diapositieven waren van superieure kwaliteit. Het gehoor zag zich verplaatst in Du- brovnik. Lapat, Locrum en Frebinje. stre ken.' die wel in hooge mate geëigend zijn voor kleuropnamen. Hoe schitterend kwamen de donkergroene cypressen en olijven en de prachtige blauwe kleur van de Adriatische Zee tot hun recht. Hoe boeiden de prachtige bloementuinen en kleurige marktafereeltjes. Op den terugweg langs de Dalmatische eilanden via Fiume komen we in Venetië en ook van deze stad werden talrijke prach tige opnamen vertoond. Het talrijke publiek was opgetogen en een daverend applaus onderstreepte de woorden van dank, door den voorzitter uit gesproken. Het was een unieke avond, die velen nader heeft gebracht tot het werk, dat door de L. A. F. V. hier ter stede wordt verricht. I Voor slechts 30 cent. I Hebt U al voor Uw kinde- E j§ ren een exemplaar gekocht jjl E van Andersen's „Wilde Zwa- E nen", nu dit prachtige E E sprookje bij ons in boekvorm E E is verschenen? E Zoo niet, haast U dan! E Voor slechts dertig cent kunt E U Uw kroost een groot ge- E noegen bereiden. E E Ook bij onze bezorgers te E E Leiden en onze agenten in E de omliggende gemeenten E §j kunt u bestellen. E ^lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllliF PROF. KLOEKE NAAR ZUID-AFRIKA. Men schrijft ons: Op uitnoodiging van het Comité Neder landZuid-Afrika zal prof. dr. G. G. Kloeke, hoogleeraar in de Nederiandsche Taalkunde aan de universiteit alhier, in het a.s. voorjaar een reeks voordrachten hou den aan de Afrikaansche universiteiten te Kaapstad-Stellenbosch. Potchefstroom, Jo hannesburg, Pretoria, Bloemfontein, Pieter Maritzburg en Grahamstad. Deze tournee is georganiseerd ter bevordering der cul- tureele betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Het taalgeografisch onderzoek, zooals dat door prof. Kloeke wordt beoefend, heeft in de laatste jaren steeds meer feiten aan het licht gebracht, welke op een nauwe ver wantschap der Nederiandsche dialecten, in het bijzonder het Zuid-Hollandsch, met het Afrikaansch wijzen: meer nog dan tot dusver werd aangenomen, zal men dus voor Afrikaansche taalverschijnselen een Hol- landschen oorsprong moeten aannemen. Terwijl nu aan den eenen kant het ont slaan van het Afrikaansch zonder grondige kennis der Nederiandsche dialecten niet goed kan worden begrepen, heeft anderzijds de taal der Boeren heel wat eigenaardig heden bewaard, welke uit het tegenwoor dige Nederlandsch zijn verdwenen. Het Afrikaansch is dus ook een onmisbare schakel voor de kennis der Nederiandsche taalgeschiedenis. Prof. Kloeke stelt zich in het bijzonder ten doel, op dezen staat van zaken de aandacht te vestigen en te doen uitkomen, dat door samenwerking van Afrikaanders en Nederlanders tal van ge meenschappelijke taalproblemen kunnen worden opgehelderd. Naast de „Taalatlas van Noord - en Zuid- Nederland", waarvan de eerste aflevering thans ter gierse is, zou een „Taalatlas van Zuid-Afrika" een eerste desideratum van de Afrikaansche en Nederiandsche philo- logie zijn. Over deze en andere plannen hoopt prof. Kloeke mondeling van gedach ten te wisselen met de professoren in het Afrikaansch en Nederlandsch aan de ver schillende universiteiten der Unie. In Maart a.s. zal hij zich naar Zuid-Afrika begeven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten: de heer H. M. C. Mendel (Den Haag.) Vanochtend is te Roswinkel, gemeente Emmen, bekend geworden, dat het tekort bij de Boerenleenbank aldaar, veroorzaakt door frauduleuze handelingen van den directeur K. G., niet minder dan driehonderdvijf tigduizend gulden bedraagt. Dit bericht heeft algemeene ontsteltenis veroorzaakt bij de bevolking, die nog altijd in de hoop leefde, dat het aanvankelijk op een ton ge schatte tekort zou meevallen en door de waarde van G.'s bezittingen zou worden gedekt. Deze hoop is thans geheel vervlogen. G. is inmiddels door de rechtbank te Assen failliet verklaard. Hij bevindt zich nog steeds in arrest en schijnt elke mededeeling over hetgeen hij met de middelen der bank gedaan heeft, te weigeren. Wij vernamen nog dat de bezittingen van G. geschat worden op plm. f. 140.000. Men weet echter nog niet hoeveel hypotheek hierop ligt. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de kunst van Terpsichore in de Sleutelstad niet bijzonder hoog schijnt te worden aan geslagen. mag men zeker spreken van een uitstekend bezet Huis ten aanzien van de opkomst bij den dans- en voordracht avond, die de jeugdige, nog slechts kort geleden ontdekte Oost-Joodsche kunstena res Chaja Goldstein hier gisteravond gaf ten bate van het Comité voor Joodsche Vluchtelingen. Het initiatief daartoe was uitgegaan van het Comité van Waakzaam heid van Nederiandsche Intellectueelen. Moeten wij, critici, bij zulke liefdadig heidsavonden nog wel eens een oogje dicht knijpen, omdat, het toch moeilijk is lief dadigheid al te scherp onder de loupe te nemen, het doet ons genoegen direct te mogen constateeren, dat bij deze Joodsche kunstenares daarvan geen sprake behoeft te zijn. Zij kan den toets der door niets in getoomde critiek volkomen doorstaan! Hier voelde men van den beginne af aan te doen te hebben met een werkelijke kun stenares. door de Goden begenadigd. In Chaja Goldstein sluimert een ontzettende innerlijke kracht, die zich oi. nog op den duur zal verdiepen, maar reeds nu het ge hoor uitermate boeit. Die innerlijke kracht weet zij op zeldzaam overtuigende wijze naar buiten uit te dragen. Wij zouden bij kans willen zeggen: alles is expressie en nog eens expressie! Of zij danst of voor draagt op zichzelve trouwens een weinig voorkomende combinatie! alles leeft; men ziet voor zich raak getypeerde gestal ten en mensohenzielen spreken uit al haar figuren. Nu eens in schrijnende pijn, dan w eer in levensblijheid jubelend. Het laatste schijnt haar het beste te liggen. Maar ook in het dramatische ontwikkelt zij enorme kracht, met als ondergrond de tragiek, die het Jodendom thans zoo intens moet ondergaan. Men voelt het angstig lijden der vervolgden, de sfeer der onder drukking. met op den achtergrond niette min de inwendige zekerheid, dat het Jood sche ras niet kan ondergaan. Dat er na alle vervolging toch eens een betere toe komst moet komen. Het is geen kunst der Verneinung, doch van Bejahung en dat geeft er een bijzonder cachet aan. Niet te verwonderen is het. dat zij het hoogste bereikt in de zuiver Jiddische nummers: daarin legt zij haar gansche ziel. Van te voren gaf zij in goed Neder landsch een verklaring der diverse voor drachtnummers. hetgeen alleszins te loven was. daar anders veel verloren zou zijn ge gaan. Als zij danst: expressie, als zij zingt en dansend voordraagt: expressie. Met bijzon dere vitaliteit schept zij uit haar eigen rijk innerlijk haar figuren, die regelrecht spreken tot het gemoed der aanwezigen. Reeds direct de inzet met den dans Leed en Lichtende Verten was Drachtig van be- heerschte mimiek en de Chassidische dans (vroolijk gesprek met God) trof door bij zonder rake en guitige gebaren. De Pogrom- gestalte was geheel in overeenstemming met onze tijden en leefde. Hetzelfde geldt voor de bruiloftsdansen. waarvan vooral de eerste en de laatste troffen. Of echter haar liederen nog niet meer gestyleerd waren? Ook daarin was alles leven en beweging: expressie! Het huma nistische had ook hier de sterkste accenten Op den vleugel werd zij begeleid door Herm Kruijt: hii deed dit bescheiden, doch voldoende. Ook in enkele solo-nummers deed hij zich nog hooren ter aanvulling. Groot was het succes: aan het slot nam het applaus den vorm van een ovatie aan. Drie bouquetten werden de danseres aan geboden als welverdiende hulde. Eb" werden bouquetjes als corsage ver kocht. welwillend beschikbaar gesteld door de Leidsche bloemisten en na afloop werd bjj den uitgang nog gecollecteerd BINNENLAND. Een verboden brochure; K.LJVI.-pleidooi voor Leiderdorp als centrale lucht haven. (3e Blad). Herdenking te Den Haag van den Grooten Trek. (Binnenland, 3e Blad). Rotterdam en de Duitsch-Belgische be sprekingen. (Binnenland, 3e Blad). Inval bij commissionnair in effecten te Amsterdam. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Vaste stemming - Al gemeene koersverbetering - Amerika vrij belangrijk hooger - Beleggings- markt stil. BUITENLAND. Bonnet verzekert, dat Frankrijk geen duim breed grondgebied zal afstaan. (Bui tenland. 2e Blad). Vragen aan Chamberlain over mogelijken Engelschen steun aan Frankrijk. (Bui tenland, 2e Blad). Lithauen wil den Duitschers in Memel tegemoet komen, doch geen afstand. (3e Blad). Mevr. Skoblin tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. (Buitenland, 2e Blad). Philipp Etter gekozen tot Zwi^sersch pre sident. (Buitenland. 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. „DE LAKENHAL". Het legaat-de Gijselaar. Het Stedelijk Museum „de Lakenhal" al hier ontving reeds eenigen tijd geleden uit de nalatenschap van wijlen oud-burgemees ter de Gijselaar o.m. een viertal zilveren kandelaars. Thans zijn dank zij de wel willendheid van mevrouw de Gijselaar, de tot dit legaat behoorende familieportretten eveneens naar de Lakenhal overgebracht. Deze portretten w.o. een viertal werken van Hodges zün voorloopig in de tentoon stellingszalen te bezichtigen. Voor het Westen van het land: Tot matig of krachtig toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken weer, met waarschijnlijk eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Oosten van het land: Tot matig of krachtig toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt of betrok ken. Geen regen van beteekenis. Weinig verandering in tempera tuur. Gisteren slaagden voor het examen Machineschrijven: M. J. v. Berkel, J. R. M. Bernard, M W. P. Favier, N. C. M. Goddijn, G. W. M. G. de Groot. H. J. Schoppen en P. M. Vlasveld, terwijl slaagden voor het examen Stenografie: M. A. Brouwer, M. W. P. Favier, E. J. Hoope, E. J. Louwerse, M. A. J. Morech, M. J. Omtzigt, G. Reintjes. M. A. Vlaardingerbroek, G. H. van Vliet, W. M. R Vreeburg. P. M. C. Westermann. G. A. Wil mink, E. J. Zeegers en A. J. C. G. Zonderop Allen zijn leerlingen van de Mariaschool aan de Haarlemmerstraat. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Technisch Bureau Johan Schaart, Waaigat 26. Katwijk aan Zee. Directeur: J. Schaart Katwijk a. Zee. Comm.: A. Kuiit, Katwijk a. Zee. Maatschappelijk kapitaal: f. 20 000 waarvan geplaatst en gestort f. 4.000. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Wemink's Be ton Maatschappij Hooge Morschweg 148. Leiden Overleden Commissaris: A. C. van Eyk 's Gravenhage. Nieuwe President-Com missaris: C. Kolff. Rotterdam. J. van der Marei. Zuidsiraat 41, Katwijk a. Zee landbouwbedrijf voerbedrijf. Over leden Egenaar: J van der Marei, ad. 3 Nov. 1938. Jb. Durieux Sluisweg 77. Katwijk groente, aardappelen fruit. Vestiging filialen: Drie Plassenweg 1 en E. A Borgerstraat 15. Katwijk. Wed J. v. d. Nagel en Zoon Kerkstraat 1, Katwijk aan den Rijn. brood- en koek bakkers' en kruidenierswaren. Uittredend Vennoote: Wed. J v d. Nagel-Ravensber- gen. Katwijk a d. Riin (sinds 1936) Wijzi ging handelsnaam in: J P v. d. Nagel Internationale Kunsthoorn Industrie N.V. Rouwkooplaan 2 Voorschoten Procurat'o verleend aan: F W. Kusters Den Haag en J. M. H van Oostrom Soede. Wassenaar (Beperkende Bepalingen).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1