Districtsvergadering van den Ned. Chr. Landarbeidersbond LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 14 December 1938 7 VISSCKERIJ-BERICHTEN Uit de Omstreken Groote schare landarbeiders bijeen Afscheidsreceptie van burgemeester L. R. Middelberg Nieuwe Burgemeester van Bodegraven Uit de Rijnstreek Slachtoffer overleden De Kanaal- Haringvïsscherij AALSMEER. Oostcinderpoelpolder. De stemgerechtige ingelanden van den Oosteinderpoelpolder kwamen in spoed- eischende vergadering bijeen in het vei lingsgebouw Bloemenlust" De voorzitter, de heer B Wegman Cz.. opende, waarna de secretaris de heer M. Alderden Cz.. de notulen las die vastgesteld werden. Het bestuur stelde voor een kas- geldleening groot f. 5000 aan te gaan, ge durende 6 maanden, rentende hoogstens 1 'In. Goedgekeurd alsmede een heffing van f. 2 per woning als recognitie op be maling van huishoudwater, eventueel her ziening van het Bijzondere Reglement. De voorzitter lichtte een en ander uit voerig toe. Het bestuursvoorstel werd ten slotte aangenomen met 5814 stemmen. Verder stelde het bestuur voor 1000 M. waterkeerenden dijk od hoogte te brengen. De kosten van materiaal en kleigrond" te bestrijden uit een geldleening van ten hoogste f. 2500. af te lossen in hoogstens 10 jaar. tegen een rente van ten hoogste 4 0 Na toelichting werden ook deze voorsteL- len goedgekeurd. De voorzitter deelde mede. dat het be legde geld van den polder (f. 3028) bij de Coöp. Tuinbouwbank od spaarbankboekjes, van hooger hand moest opgezegd worden. Daarvoor worden nu 3 obligaties gekocht f. 1000 N.W.S. Het bestuur wenscht voortaan de schouw- boete als afkoopsom te bepalen od f. 3 per geval i thans f.1). Goedgekeurd. Na rondvraag volgde sluiting. KATWIJK AAN ZEE. Voordracht vacature onderwijzer Openbare school. Door B en W. is de volgende voordracht opgemaakt voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Openbare school: 1. S. W. Visser. Katwijk aan Zee; 2. H. W. A. Louwrier. Leiden: 3. G. Stellinga, Huizum (Friesland). Onder auspiciën van de Katwijksche Reddingsbrigade slaagden voor het een- heidsdipioma E.H.B.O de dames W. J. H. Eisen, B. v. d. Meij en J, de Bruyn. van hier; B van Klaveren en N. van Delft, van Katwijk-Rijn en In. Lindhout, van Rijns burg. Examinator was dr. K. W. C. de Grave uit Den Haag: docent was dr. W. E. Hueting. De leden aangesloten bij de Altijd Paraat-Winkeliersvereeniging hebben in hotel du Rhin wederom een gezelligen avond gehad met voordrachten filmvertoo- ning enz., waarbij de noodiee tractaties niet ontbraken. Ook de kinderen hadden des namiddags een prettig samenzijn. HAARLEMMERMEER. 40-jarig jubileum van den heer A. Donker. Vrijdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de thans 63-jarige heer A. Donker te Nieuw Vennep, aangesteld werd als be ambte der Ned. Posterijen, Onafgebroken heeft de heer Donker zijn werk met ge trouwe plichtsbetrachting gedurende al deze jaren vervuld en weer en wind ge trotseerd.' Nog kan men hem steeds twee maal per dag zijn werk zien verrichten Het zal dezen stoeren postbode op zijn jubileumdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering Bloembollencultuur. In de vergadering der afdeeling Kat wijk der Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur, onder leiding van den vice-voor- zitter den heer J. v. d. Perk, deelde deze mede dat de voorzitter de heer Nic. Boe als zoodanig bedankt had. Spr. dankte den heer Bos. voor hetgeen hij voor de afdee ling heeft gedaan. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. v. d. Perk en tot bestuurslid de heer C. Koelewijn. Tot plaatsvervangend bestuurslid van het Pachtbureau voor Zuid-Holland is door het hoofdbestuur van den L.T.B. voor Katwijk er. omstreken aangewezen den heer Joh. Meijer alhier. De collecte ten bate van de Ned. Herv Diaconie heeft f. 162.97 opgebracht. De maandelijksche collecte voor de restauratie der N.H. Kerk bracht f. 33.53 op. LISSE. Restauratie der Ned. Herv. Kerk MET KERSTMIS VOLTOOID De restauratie van de mooie Ned. Herv. Kerk alhier nadert haar voltooiing. Naar wil vernemen zal de kerk tijdens de Kerst dagen weer in gebruik genomen kunnen worden, welk bericht met vreugde zal wor den vernomen! Er wordt thans ..met man en macht" gewerkt om de restauratie vóór Kerstmis gereed te hebben. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer C. Hoek. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer C. Plug Jzn., zulks in de plaats van den heer J. van Rooijen Gzndie niet meer in aanmer king wenschte te komen. Tot diaken is herkozen de heer P. den Hollander. NOORDWIJKERHOUT. Hevige auto-botsing. Ben hevige botsing had plaats In ..Den Ruygenhoek". Een auto vol Katwijksche visschers. botste tegen een aardappelen- vrachtauto. komende van den Delftweg. Beide wagens geraakten van den weg en werden zwaar beschadigd. Een bondspaal lag geheel in brokken langs den weg. OEGSTGEEST. Op den feestavond van de B.V.L. is muzikale medewerking verleend door het Geluidstechnisch-Bureau „Elra" alhier RIJNSBURG. In het raadsverslag van gisteren ge lieve men te lezen, dat het totaal der on inbare en achterstallige posten bii het gas-, electriciteits- en waterbedrijf zeer laag Is. in plaats van zeer hoog. geliik abusievelijk vermeld. Gisteravond werd in het gebouw „Rehoboth" te Lisse een drukbezochte groote districtsvergadering gehouden voor het district Bloembollenstreek van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. In grooten getale waren de Chr. Land arbeiders uit alle bloemboüendorpen bijeen gekomen. Zoowel Katwijkers en Noordwijkers als Bennebroekers en Vogelenzangers waren in grooten getale opgekomen. Een file touringcars ge tuigde wel van de groote opkomst naar Lisse's vergaderzaal. Als sprekers traden op de heeren P. Stokman van Leiden en H. Oudekerk van Utrecht, beiden hoofdbestuurders van den N.C.L.B. Muzikale medewerking werd verleend door het harmonie gezelschap „De Echo der Duinen" uit Noordwijk-Zee. De heer J. H. v. d. Steen van Hillegom, voorzitter van het district opende met een woord van welkom. Daarna sprak de heer P. Stokman over het onderwerp: „Onze zelfstandigheid handhaven". Het schijnt, aldus spr., in dezen tijd wel gewaagd om te spreken over onze zelf standigheid. Zien wij slechts op hetgeen om ons heen gebeurt. Het is echter een kostelijk bezit, dat wij in ons Vaderland, als christelijk georganiseerden nog zijn mogen en onze zelfstandigheid nog mogen en kunnen handhaven. Spr. merkte op. dat er bij ieder een stre ven valt waar te nemen om zelfstandig te worden en door persoonlijke krachten te ontwikkelen, mede te werken aan het goed slagen van het geheel. Groen van Prinsterer en dr. Kuyper heb ben in hun tijd gewaarschuwd en zijn op gekomen tegen de terugdringing van de „kleine luyden" Het is Talma geweest, die op de bres heeft gestaan voor de doorwer king van het evangelie ook in het maat- sch" ■pclijke en sociale leven In dezen tijd bl '~t nu ooi: de noodz?>?l1"-,'i»ld tot het gc~: -?.ri-eerd zhn en de wilz" w*a"on men georganiseerd is Ket gaat in onzen tijd niet om een beter stuk brood, maar in de eerste plaats om de christelijke beginselen. In verband hiermede bestreed spr. de be ginselen van het Marxisme en het fas cisme. In het kort zette spr. uiteen het ka rakter van den arbeid der christelijke vak organisatie. Er is samenwerking met an dere organisaties, doch niet ten koste van eigen zelfstandigheid. Het is noodzakelijk dat er een goede verstandhouding is. ook met patroonsorganisaties, hetgeen spr. na der uiteenzette. De beteekenis van het be staan der vakorganisaties is in de laatste jaren sterk gebleken. Ten slotte wees spr. op de noodzakelijkheid tot organisatie, zoowel van werkgever als werknemer. Na de pauze sprak de heer H. Oudekerk over het onderwerp: „Mobilisatie". De heer Oudekerk wees er op, dat de N.C.L.B. in het komende jaar zijn zilveren jubileum hoopt te vieren. Een prachtige jubileumgave zou zijn een groot aantal nieuwe leden. Mobilisatie, ook op maatschappelijk en sociaal terrein, is noodig. Mobiel wil zeg gen: „beweging". De N.CJL.B. roept alle christenarbeiders op tot den actieven dienst. Dat is noodig. want ook in onze be weging is nog altijd een gedeelte dat niet in „beweging" is. een gedeelte dat steeds thuis blijft wanneer zij tot vergaderen ge roepen worden. Er is gemis aan medeleven, omdat men onkundig is van de beginselen, die ons dringen. Dezen vragen alleen: „wat geeft het". Zij staan echter op het mate rialistisch standpunt en zien het princi- pieele standpunt voorbij. Spr. wees er op, dat in onze dagen Gods oordeelen rusten op de aarde. Er is echter redding uit den nood, waarbij spr. wees op de komst van Christus in het vleesch. Daardoor kunnen wij verlossingsmogelijkheden aangrijpen. Het gansche heelal is zijn eigendom Gij, vrienden, zijt arbeiders bij de gratie Gods. Ieder is op de plaats, door God hem ge steld. Spr. bestreed de liberaal-materialis tische en de sociaal-democratische we reldbeschouwing en plaatste daartegen over de christelijke wereldbeschouwing. Er behoort samenwerking te zijn tusschen patroon en arbeider. C""n klassenstrijd is ons str- '»u erkenning van den ar beider! W;i -np-:-n en etaan t.hans niet i tegenover, doch naast elkaar! Deze rede ontlokte een langdurig ap- I plaus. Hierna volgde sluiting met dank- l zegging. NOODE ZIET MEN HEM VERTREKKEN. In verband met het a.s. vertrek van den burgemeester van Zoetermeer den heer L. R. Middelberg naar Ede. werd gistermiddag in hotel ..de Gouden Leeuw" te Zoeter meer een afscheidsreceptie gehouden. Reeds bij den aanvang werd den schei denden burgemeester een aardige attentie bewezen, doordat een tweetal kinderen van j den heer A. J. J. van Well den heer en mevrouw Middelberg toespraken in ge dichtvorm, waarna zij mevrouw Middelberg bloemen aanboden. De receptie werd druk bezocht. Wij merkten o.a. op de beide predikanten, den pastoor en den kapelaan, de doktoren, den keuringsveearts, het onderwijzend perso neel van alle scholen, de vertegenwoordi gers der plaatselijke industrieën en van den plaatselijken Middenstand. Ook vele vereenigingen waren "vertegenwoordigd. Zoo merkten wij o.a- op het bestuur der Oranjevereeniging, van de Burgerwacht enz. Tevens waren aanwezig de burge meesters van Pijnacker en Bergsche Hoek de directeur van de Waterleiding, de directie van het Gem. El. Bedrijf te Delft, de Opzichter van de Provinciale Waterstaat en vele particulieren. Door de directie van de N.V. Nutricia werd aan den heer en mevrouw Middeliberg een prachtig bloem stuk aangeboden. Ook op deze bijeenkomst is duidelijk ge bleken. hoezeer men het vertrek van den Burgemeester uit de gemeente Zoetermeer betreurt. De beste wenschen der ingezete nen vergezellen hem! DE HEER G. R. VONK BENOEMD. SASSENHEIM. De nieuw» brug zoo goed als gereed. De brug In den aan te leggen Provin cialen weg naar den Rijksweg, nabij de zweminrichting, is thans zoo goed als ge reed. De weg langs de te graven 'aart is voor het grootste gedeelte reeds op hoogte ■gebracht. Spoedig zal een baggermolen de vaart op diepte brengen en zal de scheep vaart, inplaats van de oude Sassenheimsche sloot vol met bochten, regelrecht naar het „Wije" gaan. De heer C. M. Bamhoom heeft zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur niet aangenomen. Tot diaken van de Ned. Herv. Ge meente is benoemd de heer C. D. Goe- verden. ALPHEN. Naar wij vernemen is het slachtoffer van den ernstigen val van een wagen, de 28- jarige J. O. alhier, hedenmorgen te halfvüf in het Ac. Ziekenhuis te Leiden aan zijn verwondingen overleden. Vergadering kring Rijnstreek van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. In het Vereenigingsgebouw naast de Ned. Herv. Kerk werd een kringver gadering gehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond waarin het Tweede Ka merlid de heer Chr. v. d. Heuvel sprak over .Hoe staan wij tegen een eventueele over name der crisis maatregelen?" De vraag wordt gesteld, aldus spr., of de crisismaat regelen niet door de organisaties moeten worden overgenomen. Ten eerste heeft de duur dezer maatregelen tot deze vraag ge leid en ten tweede de steeds verder gaande verarming der agrarische standen. Het blijft waar. dat deze crisismaatregelen ge leid hebben tot instandhouding van de be drijven. doch anderzijds kleven daaraan bezwaren. Dit nu is de oorzaak dat naar andere maatregelen wordt omgezien. Spr. vroeg of het wel gewenscht is, dat al deze maatregelen worden overgenomen. Daarbij komt dan de vraag, of binnen afzienbaren tijd de crisismaatregelen zullen komen te vervallen. Met eenige reserve is spr. van meening, dat er geen enkel uitzicht is. dat eenige van deze maatregelen zullen komen te vervallen. De oorzaak hiervan is. aldus spr., het gemis aan een vrij ruilverkeer. Alleen het overschot wordt over de hooge tolmuren geworpen op, wat men noemt, de wereldmarkt. Ieder land tracht in onzen tijd zich zelf te helpen. Economie, fiscale overwegingen en defensie werken hier sa men. Men steunt de bedrijven, dus men kan de middelen niet missen om die bedrijven in stand te houden, terwijl de defensie werkt op een voorziening in eigen be hoeften bii een eventueelen oorlog. De productie moet dus ingesteld worden op het eigen verbruik. Met het oog hierop moeten de maatregelen nog langen tijd voortduren. Om tot een goede uitvoering door de re geering te komen heeft men strenge maat regelen moeten voorschrijven, die aan de boeren en tuinders de individueele vrijheid hebben ontnomen. Dit heeft geleid tot de afdaling van de regeering van haar hooge plaats, door nu b.v. varkenshandelaar te worden. Spr. is bevreesd, dat. indien deze maatregelen nog langer door de regeering uitgevoerd blijven, de agrarische bedrijven het gemis van deze vrijheid niet meer zul len bemerken. Willen echter de organisaties de maatreglen overnemen dan zullen ver schillende voorwaarden gesteld moeten worden. Toezicht door de regeering zal noodig blijven; het vernietigingsrecht zal moeten blijven bestaan, de organisaties zul len voldoende toegerust moeten zijn, voor schotten voor een financieel beheer zullen moeten worden gegeven en de algemeene lijnen die de regeering denkt te volgen moeten bekend zijn. In dit verband noemde spr. het plan Westhof en de ordenings- maatregelen. Het plan Westhof geeft een uitbreiding van 1/4 van den productieven bodem. Doch spr. is van meening dat, hoe wel hij het goede van dit plan inziet, het niet zal kunnen voorzien in de geheele zra"n'-"hoefte van ons vo'k daar verschil lend" -cd "alten niet voor de rraan-roductie '".mnen -"--den gebru'kt. "e'.en staan wan trouwend tegenover de ordening-maat regelen. Men brengt volgens spr. de ver arming en de beperking van vrijen ruilhan del samen als oorzaak en gevolg en dit is De heer G. R. Vonk. Bij Kon. Besluit van 10 Dec. 1938 is, zoo als wij gisteren nog konden berichten, met ingang van 1 Jan. 1939 benoemd tot bur gemeester der gemeente Bodegraven: G. R. Vonk, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeen ten Asperen en Heukelum. Gelijk reeds in een gedeelte onzer vorige oplage vermeld is de nieuwe burgemeester van Bodegraven geboren te Peursum op 8 Maart 1887. Hij is belijdend lid der Ned. Herv. Kerk en aangesloten bij de A.-R. Partij. Zijn opleiding genoot hij op de ge meente-secretarie van de gemeente Gle- sen-Nieuwkerk, Peursum-Schelluinen. Na werkzaam te zijn geweest als ambte naar ter secretarie, werd hij in 1910 tot secretaris dier gemeente benoemd. Op 1 Januari 1924 werd hij tevens be noemd tot ontvanger der gemeente Mole naarsgraaf. In Februari 1925 werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Bleskensgraaf. Voorts was hij secretaris-penningmees ter van den polder Brandwijk-Zevenho- ven-Langenbroek, lid van de Schattings commissie van de Inkomstenbelasting van Molenaarsgraaf en Brandwijk. Kerkvoogd der Ned. Herv, Kerk te Molenaarsgraaf, plaatselijk leider der B. V. L., mede-oprich ter en bestuurslid van de pi. afd. van het Groene Kruis. Tevens was hij voorzitter van de Burger wacht der gemeenten Molenaarsgraaf- Brandwijk, secretaris der Commissie tot voorbereiding van plannen tot verbetering van den verkeersweg Alblasserdam-Meer- kerk met een zijtak naar Dordrecht. Uit al deze functies werd hij eervol ont slagen in December 1925, toen hij werd be noemd tot burgemeester der gemeenten Asperen en Heukelum. Hij heeft zich ook in die gemeenten zeer verdienstelijk gemaakt. O. m. werkte hij mede aan de oprichting van de Drinkwa terleiding, den aanleg van een begraaf plaats te Asperen. de reorganisatie der Brandweer, en de oprichting van de pi. afd. der B.V.L. Sedert Januari 1925 is hij Dijkgraaf van den polder Heukelum. Verder is hij voor zitter van de afd. Leerdam en Omstreken van den Ned. Bond van den Diensthond en secretaris van de Commissie tot verlaging van de electriciteltstarieven in het rayon Dordrecht, omvattende 43 gemeenten. De nieuwe burgemeester is gehuwd met mevr. VonkDrinkwaard en bezit vier kin deren. Wij wenschen burgemeester Vonk geluk met zijn benoeming te Bodegraven. niet zoo. De organisaties moeten in staat ziln. de maatregelen over te nemen. Ook besprak hij de noodzakelijkheid der Chr. organisatie. Na gedachtenwisseling volgde sluiting. De a.s. Raadsvergadering. De e.v. vergadering van den raad onzer gemeente is bepaald op Dinsdag 27 Dec. a.s., des avonds 7 uur. Uitvoering „Con Amore". Het Chr. Gem. Koor „Con Amore" gaf in het gebouw „Jonathan" onder leiding van den dirigent den heer Henrl Welbooren uit Leiden zijn jaarlijksche uitvoering, onder zeer groote belangstelling. De eere-voor- zitter, de heer L. Spreij gaf na gemeen schappelijk zingen en gebed, namens het bestuur zijn groote blijdschap te kennen over deze groote belangstelling. Het programma werd ingezet door het koor met „Kom nu met zang" uit Valerius Gedenkklank. Deze vertolking beloofde reeds veel goeds. Hoewel een grootere be zetting van enkele stemgroepen zeker aan beveling verdient, werd over het algemeen uitnemend en met mooie gevoelige voor dracht gezongen. Bijzondere vermelding verdienen de soli van den dirigent, den heer Welbooren. Vooral het „Boetelied" en ..De heilige stad" deden ons genieten van zijn prachtige stem. Een langdurig applaus bewees wel, hoezeer men zijn zang waar deerde. Het was een geslaagde znag-avond dank zij mede wel de voortreffelijke leiding van den dirigent en van den bekwamen pianist, den heer Han Zirkzee. LEIDERDORP. Raadsagenda. De raad komt morgen des voormiddags te 10.15 uur bijeen. 1. Opening: 2. Notulen: 3. Mededeelingen en ingekomen stukken; 4. Voorstel tot wij ziging der precario-verordening; 5. Cen trale rioleering; 6. Voorstel v. d. Wal tot ontruiming van de woningen in Acht- hoven; 7. Verhuur van Gemeente-wonin gen; 8. Verhuur Gemeentelokaliteiten9. Verhuur boerderij aan W. Samsom: 10. Voorstel tot verkoop van grond bij Span- jaardsbrug aan de provincie; 11. Voorstel tot inbreng van gronden in het grond bedrijf; 12 Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening; 13. Gunning aschop- halen; 14. Reclame aanslag in het school geld; 15. Wijzigingen begrootingen 1938 en 1939; 17. Rondvraag en sluiting. Er komen steeds meer Nederlandssche schepen. MATIG SUCCES DER DUITSCHERS. Men schrijft ons uit Dieppe d.d. 12 Dec.: Wanneer de berichten Juist zijn, dan zal de haringvisscherij in het Kanaal van nu aan door een grooter aantal Nederlandsche schepen wor den uitgeoefend dan tot heden het geval is ge weest. Sedert ongeveer 10 dagen is Katwijk reeds door een vrij belangrijk aantal vertegen woordigd. maar Scheveningen in verhouding tot de vlootsterkte nam minder aan de Kanaal- visscherij deel dan vorige jaren. De voorlig gende berichten zullen dan ook wel in hoofd zaak op de komst van de Scheveningers be trekking hebben. De periode, die de schepen hier doorbrach ten. heeft zich gekenmerkt door zeer ongesta dig weer. tengevolge waarvan somtijds drie da gen en meer per week moest worden verzuimd, of naar de haven van Dieppe worden terugge keerd. Wat dit beteekent kan men zich reali- seeren wanneer men weet. dat wij hier dagen hebben gekend waarop 196 Nederlandsche en Duitsche schepen in- en uitvoeren. Groote ge deelten van de vloot, die des morgens vertrok ken waren, keerden des avonds soms terug. Opmerking verdient, dat in het bijzonder de Duitsche vloot zeer veel in de haven ligt. en wanneer de weerberichten ongunstig luiden, blijven liggen. ..Men" fluistert dat zij geen enkei risico mogen nemen, omdat verlies van visch- tuig tijdens stormweer met zich brengt, dat nieuwe netten moeten worden aangeschaft en dat kost deviezen. In tegenstelling met vorige Jaren hebben de Duitschers hier. in vergelijking met de Hol- landsche vloot een zeer. zeer matig succes. In vorige jaren vingen zij soms veel. erg Westelijk in Het Kanaal, en die vischgronden geven dit seizoen veel minder dan. die welke onze Hol- landsche vloot als operatieterrein heeft gekozen, en die vrij constant op 15 tot 20 mijlen Noord west van Dieppe liggen. Een Nederlandsch schip heeft reeds twee rei zen van ieder 46 last achter den rug! Behoudens enkele schepen, die den Zondag houden, voer gisteren vrijwel de geheele bui- tenlandsche vloot uit. In den loop van den dag nam de windkracht weer belangrijk toe. Er kwamen evenwel geen schepen terug, en zij die in den nacht van gisteren op heden hebben gevischt, en die hier vanmorgen binnenkwa men om ijs. kolen, of wat dan ook. rapporteeren ..goed weer in zee". Er worden vangsten gemeld tot twintig last toe. In den loop van den nacht is het weer ten goede gekeerd, de barometer rijst gestadig, en wekt de verwachting, dat wij een periode van beter weer tegemoet gaan. Laten wij het beste ervan hopen. BH de tegenwoordige prijzen van versche haring kan een bevredigende Kanaal- VisscherU nog een welkom slot geven! Dat er van het Vaderland uit gezorgd wordt, dat de visscherman hier een plekje vindt waar hij zich in den eenen of anderen zin kan ver- poozen, moge nu blijken uit het navolgende: Men vindt, hier een „Tehuis voor Zeelieden", uitgaande van de Vereeniging Bethsaida. Iedero week komt een andere predikant met echtge- noote om de geestelijke verzorging op zich te nemen. Bovendien zijn er twee Nederlandsche verpleegsters aanwezig, die met buitengewone toewijding haar taak verrichten en die toegang hebben tot het hospitaal, indien om chirurgi sche of andere redenen Nederlandsche patiën ten daar moeten worden opgenomen. Men zal zich kunnen voorstellen hoe de aanwezigheid van Nederlandsche zusters gewaardeerd wordt door zieken, wanneer zii ergens opgenomen worden, waar zij zich niet verstaanbaar kun nen maken. Verder ls hier een Tehuis van den Christe- lijken Zeemansbond en van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Hier wordt medegedeeld, dat de Duitscho vloot tegen Kerstmis zal vertrekken. Hiertegen over staat evenwel, dat alweer diezelfde „men" fluistert, dat van den „Reichsnahrstand" den wensch is te kennen gegeven om de vlsscherij zoo lang mogelijk vol te houden. De tijd zal leeren wie het wint. Gelet op het matige suc ces. heerscht er onder de visschers een ver langen om er een einde aan te maken. Zoo ziet men de tegenstellingen. Nederland rust weer opnieuw uit. om hier de vlsscherij voort te zetten, en Duitschland wil beëindigen. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Kinkker, IJm. 4. 30 m. gr. schol; 30 m. kl. schol; 30 m. wijting; 28 m. tong en tarbot: 15 m. gul. Totaal 133 manden en 30 st. stijve kabeljauw. „Poolzee" IJm. 77. 8 m. zwart visch; 20 m. zetschol; 100 m. kl. schol; 5 m. varia. Totaal 133 manden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 14 December. Tarbot 92—74 ct. per KG.; Tong 122—90 ct. per KG.; Heilbot 120—92 ct. per KG.; Griet f.30—17 per 50 KG.; Groote schol f.20—18 id.; Middelschol f. 23.50—22 idem; Zetschol f. 31.50— 27.50 idem; Kleinschol f.29—11.50 Idem; Bot f.22—13.50 idem; Schar f. 16.50—7 idem; Tong schar f.48—23 idem; Poontjes f.6—2.60 idem; Groote schelvisch f2415 idemMiddel schel- visch f. 22.50—13 idem; Kleinmiddel Schelvisch f.2111 idem; Kleine schelvisch f.16—6.70 id.; Groote gul f. 24—16.50 idem; Kl. gul f. 16.50—6 idem; Wijting f.6.50—4.50 Idem; Makreel f.11— 4.70 idem; Versche haring f.3.702 idem; Ka beljauw f. 88-^16 per 125 KG.; Vleet f.3.60-4.55 per stuk; Leng f. 1.70—0.50 per stuk; Koolviscn f. 0.80—0.08 per stuk; Rog f.24—15 per koop. Besomming trawlers: RO. 16 f.1690; Urn. 46 f.3690; IJm. 115 f.4140; IJm. 19 f.3760; IJm. 8d f.2790; IJm. 83 f.2200; IJm. 64 f.2440; IJm. 94 f.3530; IJm. 87 f.2090; IJm. 73 f.2360; IJm. 9 f.8190; IJm. 29 f.2220. Kotter: E. 329 f.2060. Loggers met versche haring: M.A. 15 L17ü, VI. 79 f.120; KW. 69 f.79; Sch. 361 f.310; Sch. 120 f.710; Sch. 35 f. 110; Sch. 365 f.540. Nagekomen van gisteren: KW. 38 f. 1120; Sen. 6 f. 1210; Sch. 284 f. 1220; Sch. 35 f.70; Sch. 121 f.200; Sch. 120 f.660; VI. 79 f.4.10. VLAARDINGEN, 14 December. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VI. 78 met 21 last. Binnen te IJmuiden: VI. 78 met 350 kisten versche; KW. 69 met 25 kisten en KW. 16 mee 800 kisten. Te Scheveningen waren 4 schepen binnen met 78 last. Prijzen: Volle Eng. Wal f. 12.80; Yle Eng. Wal f. 11.2011.30; Volle Kanaal f. 11.40;Yle Kanaal Zeven schepen, die In Het Kanaal vkseh®P» hebben vanmorgen hun vangst gemeld, zjl gen te zamen 327 kantjes. Hoogste scnot last met nog 18 netten te halen. KATWIJK AAN ZEE. 13 December. Aan den afslag 9 partijen haring. et..ir. Volle f 10,208,65; IJle f. 8.50—6.30; Steur haring f. 9,358,65. 4 *2 i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8