IAATSTE BERICHTEN JID5CH DAGBLAD - Eertle Blad Woensdag 14 December (938 Stadsnieuivs Buitenland Verlaging van Suez-kanaal-rechten Nieuwe wapenen in den zee-oorlog Binnenland Wijziging polderreglement in Zuid-Holland De ramp van de Ekster De Italiaansche begrooting De Japansche begrooting Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Familie-berichten CHR HIST. VROUWENGROEP AFD. LEIDEN. De C. H. Vrouwengroep, afd. Leiden hield ji eerste vergadering in het nieuwe ver- «derseizoen, in Rehoboth, Rapenburg. De •lesidente, mej. M. Langman, opende de sigadering met gebed en Schriftlezing. In siband met het voorgelezene wees zij in j,jr openingswoord op den ernst en den Kgeii van onzen tijd. Na lezing van de no- Ijlen door do 2de secretaresse, mevrouw Jeertjes, werd het woord gegeven aan den 'iter N. Heertjes van Oegstgeest, voor het [joden van een causerie over „Indische alitiek in ons program". Tegen den ach- Jrgrond van de geschiedenis en het tegen- roordig Indië stelde spreker, wat het pro- nam van beginselen eischt (wenscht) ten «zlchte van politiek „in de koloniën". Na stvoerig te hebben stilgestaan bij de sa- Efnstelling van den in verschillend opzicht ateel andere maatschappij, toonde hij 'jn hoe moeilijk het „regeeren" moet zijn, '^oral als dat regeeren gebonden was aan in het program neergelegde beginselen, verband daarmede werd gewezen op de "ïhen voor Chr. regeeren in de anders eaarde „maatschappij"; op de eigen taken in kerk en overheid; over de mogelijkheid ui) wrijving; over zending en overheid, sn en ander uiteraard slechts om een in- mk te geven van het verschil in moeiüjk- teden „hier" en „ginds". Met veel belangstelling werd spr. in zijn „•toog gevolgd. Van de gelegenheid na de puze vragen over het gehoorde te stellen ierd door enkelen gebruik gemaakt. De [lesidente dankte den spreker voor zijn aoserie en noodigde spr. uit de vergade ring met dankgebed te sluiten. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. DRIFTSTRAAT. Onder leiding van het hoofd der school, jen heer f J. Riks, hield de oudercommis- een goed bezochten ouderavond. ;r. rijn openingswoord richtte de voorzit- t een bijzonder woord van welkom tot den r.reker van dezen avond, den heer M. iiljaard, den vertegenwoordiger van den tntralen Ouderraad, den heer L. Favier en t de nieuw gekozen 'bestuursleden der '«•commissie. Sa goedkeuring der notulen hield de heer lts een boeiend betoog over „Het com- eeren van klaseen". Uitvoerig besprak r de voor-, maar ook de nadeelen deze en andere bezuinigingsmaatrege- in. Uitbreiding der school en verlaging van leerlingenschaal zijn de middelen om den ilori van deze school te verzekeren. Door benoeming van een vaste leer- Iraclit moet de heer H. Nieuwland de school laten. Hartelijke woorden van dank lichtte het hoofd der school namens de ders tot hem voor hetgeen hij voor de ïtiaol gedaan heeft. Va de pauze, waarin ververschingen wer- icn aangeboden, kwam de heer M. Gal- iiard aan het woord. Naar aanleiding van gehouden kweekwedstrijden zette spie- br op aanschouwelijke en populaire wijze ren, hoe men zijn potplanten moet ver enen. Indien men de wenken, die hij gaf, pot opvolgt, zal men resultaten bereiken, kijk -taande met die van de vakmentschen. Or.der hartelijk applaus en het aanbieden an een kistje sigaren dankte de voorzitter ■do oudercommissie den heer Galjaard 'cor zijn nuttige lessen. Het was reeds halftwaalf, toen de heer cs deze geanimeerde vergadering sloot. tionschef en havenmeester van Waalhaven, de heer Dellaert, havenmeester der ge meente Amsterdam op Schiphol en de heer C. F. G. Melck, secretaris van de verëeni- ging voor radio-telegrafisten ter koop vaardij en bij de luchtvaart. Voor zoover de dienst het toeliet, waren er natuurlijk ook vele collega's van de om gekomenen. Namens de Air France was aan wezig de heer Martinof en namens de Deut sche Lufthansa de heer Wilhelm, beiden vertegenwoordigers dier maatschappijen in Nederland. Terwijl het orgel een lied uit de Valerius' „Geöencclanck" „Schreyt tranen uit, schreit luyde". ten gehoore bracht, betraden de aanwezigen de aula, waar de beide kisten met het stoffelijk overschot der twee jonge uicnschen stonden opgebaard bedekt met kransen er bloemen. De heer Plesman herinnerde er aan dat, nadat hier van der Seyde en Becking aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd, van middag op Crooswijk te Rotterdam Schrey en Jaedicke zouden worden bijgezet, Spr. richtte woorden van troost tot de nabe staanden der slachtoffers, die wel bijzon der zwaar getroffen zijn. Misschien zou het voor hen een troost zijn, te weten, dat zij hun hart ten volle aan de luchtvaart ver pand hadden en daarin volkomen bevre diging hadden gevonden. Zij hebben kort maar niet vergeefs geleefd. De vader van Van der Seyde sprak ver volgens diep ontroerde woorden van af scheid tot zijn zoon. die zijn plicht had ge daan en gevallen was als slachtoffer der nimmer voltooide techniek. Verder werd het woord gevoerci door den heer L. A. de Lange, namens den directeur van den Luchtvaartdienst, den heer W. Broertjes, directeur van het Amsterdam- sche Radio-Instituut, den heer Nelck na mens de Vereeniging van Radio-telegra- fisten. Ten slotte sprak ds. Petri uit Dordrecht, woorden van troost tot de nabestaanden. Terwijl het orgel den treurmarsch van Handel speelde werden de beide kisten uit gedragen. gevolgd door de nabestaanden en overige aanwezigen, naar het gemeen schappelijke graf. waarin Van der Seyde en Becking naast elkaar werden bijgezet. Ds. Petri sprak een kort gebed uit, waar na de heer Van der Seyde Sr. dankte voor de belangstelling. GEEN WIJKEN VOOR ITALIË. Met ingang van morgen worden de Suez- kanaal-rechten verlaagd van 72 tot 69 pence per ton. Een hooge ambtenaar van de Suez- kanaalmaatsehappij legde er tegenover Reuter den nadruk op, dat deze verlaging in geen enkel opzicht verband houdt met de in de Italiaansche pers gevoerde actie. Hiertoe was reeds besloten in de vergade ring van den raad van beheer welke begin September is gehouden. Hij verklaarde voorts dat, als Italië zijn eischen eerder had laten hooren wellicht het besluit ge nomen zou zijn, de tarieven niet te ver lagen om elk misverstand te voorkomen. MIJNEN EN TORPEDO'S VOOR VLIEGTUIGEN. De marinemedewerker van de „Daily Telegraph" wijst er op. dat in de editie voor 1939 van het officieele jaarboek der Duitsche marine, „Nauticus", bijzonderhe den onthuld worden over nieuwe vlootwa- pens, welke tot dusverre buiten dienst- kringen onbekend waren gebleven. Onthuld wordt, dat sommige typen vlieg tuigen uitgerust zijn voor het leggen van mijnen. De mijnen worden door de toestel len van geringe hoogte in zee geworpen, doch er zijn ook vliegtuigen, die zijn uit gerust voor het leggen van mijnen, wan neer zij op het water zijn neergestreken. Het bestaan dezer toestellen was in Brit- sche dienstkringen bekend men acht ze een geweldige bedreiging voor in formatie varende oorlogsschepen en reconvoyeerde koopvaardijschepen Voorts worden in het jaarboek bijzonder heden gegeven betreffende torpedo's, die gebruikt worden door vliegtuigen Deze torpedo's worden in het water geworpen van hoogten van zes en vijftien meter. Hun radius bedraagt 198 K.M, met een snelheid van 45 knoopen. Bij alle moderne torpedo's zijn stuurin richtingen aangebracht, welke ze in rechte lijn, zigzag of in een spiraal kunnen stu ren. Er zijn vijf soorten vliegtuigbommen uitgewerkt voor gebruik op zee. De kleinste weegt ongeveer 10 K.G. en heeft ten doel slachtoffers onder scheepsbemanningen te maken Voorts zijn er bommen met een gewicht, varieerende van 50 tot 500 K.G bommen, die pantserplaten kunnen door boren, gas- en fosforbommen en bommen, die voor duikbooten bestemd zijn. Laatst genoemde bommen zijn aldus gecon strueerd. dat zij op een diepte van 15 M. tot ontploffing komen. A.s. Zaterdag houdt het zgn. Pondjes- somité. uitgaande van den Bijz. Raad der it Vincentius-vereeniging wederom een sphaaldag van ponden levensmiddelen. Gaarne bevelen wij deze inzameling bij aze stadgenooten aan. De vergadering der Prov. Staten van Wd-Holland heeft heden met 4227 stern- ten de motie-Van Voorst tot Voorst in- We wijziging van het polderreglement, bngenomen. In deze motie worden Ged. «alen uitgenoodigd een wijziging van het iMerreglement voor te bereiden, welke vrijdom van polderlasten van openbare 'Wn opheft voorzoover die vrijdom nog -et bestond bij de Invoering van het pro- "Male wegenplan. begrafenis van slachtoffers. Op dt begraafplaats Zorgvlied te Amster- 4» zijn hedenmorgen ter aarde besteld de 'lelijke overschotten van den K. l. M„ j^ser A. van der Seyde, als eerste instruc ts verbonden aan de opleiding voor ver- iksrsvliegers. en van den marconist A, A Becking, twee der slachtoffers van de ïgramp, welke de vorige week in de na- Sbeid van Schiphol met het Loc killeed- -fie! „Ekster" is gebeurd. Onder de velen, die naar Zorgvlied waren «tanen om deze droeve plechtigheid bij **onen, bevonden zich in de eerste plaats Directeur van de KIJ1,, de heer Ples- de algemeen secretaris van de K.L.M 0 H Slotemaker, de heer van Egmond dataris van de directie der K.L.M., de JKmeester van Haarlemmermeer, mr. A, de burgemeester van Nieuwer-Am- de heer G. f. Haspels, voorts de heer Vu chef van den radiodienst der de heer Plccard, namens den sta atsdienst op Schiphol, de heer Tolk, sta GROOT TEKORT. Onder voorzitterschap van Mussolini is vanmorgen de ministerraad bijeengekomen ter bespreking en goedkeuring der begroo ting van 1939/1940. Geraamd wordt dat de uitgaven zullen bedragen 29.316 millioen en de ontvangsten 24.561 millioen. hetgeen een deficit zou beteekenen van 4.755 millioen lire. Een bedrag van 10 milliard is uitge trokken voor de ontwikkeling en versnelling der bewapening, noodig geworden door den internationalen toestand. De totale uit gaven voor militaire zaken zullen bedragen 8 275 millioen, hetgeen vergeleken met het begrootingsjaar 1938/1939 een stUglng be- teekent vain 2.476 millioen. Voorts zlin de uitgetrokken credieten gestegen ten be hoeve van openbare werken, bouw van koopvaardijschepen, ontginningswerken enz deel uitmakende van het autarkieplan. DE CONFERENTIE TE LIMA. In welingelichte conferentiekringen heeft men den indruk, dat de conferentie na de eerste gedachtenwisselingen tusschen de delegaties tot drie resultaten zal komen 1Een gemeenschappelijke verklaring over het beginsel van overlegpleging. 2. Een gemeenschappelijke verklaring be treffende groepeeringen van buitenlanders. 3. Instelling van een inter-Amerikaansch internationaal hof van justitie, waarover een vijftiental delegaties het in beginsel eens is. ITALIANEN TE TUNIS VEROORDEELD. Uit Tunis wordt gemeld, dat twee jeug dige Italianen de gebroeders Patane, van ochtend zijn veroordeeld tot 15 dagen ge vangenisstraf wegens verzet tegen de politie De jongelieden droegen op opvallende wijze fascistische insignes waardoor een relletje ontstond Toen politie ingreep hebben de beide Italianen agenten geslagen. POOLSCH PROTEST TE DANZIG. Het Poolsche commissariaat-generaal te Danzig heeft bij den Senaat der vrije stad geprotesteerd tegen de arrestatie van de Poolsche onderdane Agnieska Szulc en haar tien kinderen, vanwege het feit, dat zij haar kinderen van de Duitsohe school had genomen. Deze arrestatie werd gevolgd door die van den onderwijzer Urek en de onder wijzeres Maria Laskawiec, beiden Polen. De Japansche minister van financiën, Ikeda. heeft de begrooting overgelegd. Ikeda verklaarde, dat de gewone begroo ting voor het volgende jaar in totaal loopt over een bedrag van 3694 millioen yen. zijnde een stijging met 180 millioen yen vergeleken met de thans loopende begroo ting. Uiterste zuinigheid is door de ver schillende departementen betracht, doch nieuwe eischen in verband met het Chi- neesche incident, zijn aanvaard. Voorts wees de minister er op, dat de gewone begrooting van het volgende jaar 706 millioen yen behelst voor aflossing en schuldendienst benevens 90 millioen yen voor reserve Ten aanzien van de geraamde inkom sten verklaarde de minister dat de belas tingopbrengsten geraamd zijn op 2069 mil lioen yen, zijnde een stijging met 264 millioen yen ten opzichte van het loo pende jaar, terwijl een deficit van 809 millioen yen door de uitgifte van regee- ringsobligatiën zal worden gedekt. Sprekende over de opneming van regee- ringsobligatiën zeide Ikeda, dat 3450 mil lioen yen van een ontworpen leening- uitgifte ten bedrage van 5628 millioen yen reeds zijn uitgegeven en vlot zijn opgeno men dank zij de met succes gevoerde campagne tot aanzetten van den spaarzin der natie. KEIZER VAN ANN AM BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. Keizer Bao Dai van Annam Ls het slacht offer geworden van een auto-ongeluk. De keizer heeft een scheenbeenfractuur opge- loopen en is per ambulancevliegtuig naar Saigon overgebracht, om geopereerd te worden; de toestand van den keizer is niet ernstig. VERLENGING DIENSTTIJD BIJ DE JAPANSCHE ZEEMACHT. Dc „Nitsji Nitsji" méldt, dat de Japan sche minister van marine besloten heeft, den diensttijd van de tot de eerste en 2de reserve behoorende officieren en man schappen van de marine met een jaar te verlengen. De betreffende wet zal in Jan. in het parlement worden ingediend. Op het oogenblik worden de officieren en manschappen na drie jaar actieven dienst voor den tijd van vier jaar ingedeeld bij de eerste en vervolgens voor vijf jaar bij de tweede reserve. HET PENSIOEN VAN JOODSCHE OUD-AMBTENAREN. De Duitsohe rijksminister van binnen - landsche zaken heeft in overeenstemming met den plaatsvervanger van Hitler in de in de staatscourant gepubliceerde zevende verordening op de rijksburgerwet bepaald, dat de voormalige Joodsche ambtenaren, wlen tot dusverre op grond van bijzondere bepalingen ten volle het laatstgenoten sa laris als pensioen was toegekend, met In gang van I Januari 1939 slechts het pen sioen zullen ontvangen, dat volgens de al- gemeene voorschriften verdiend is. KONOYE HERSTELD. De Japansche minister-president Ko- noye heeft zijn ambtsbezigheden hervat, volkomen hersteld van de influenza. HAZERSWOUDE. Het dames-comité Dorcas" vervaar digde gedurende het afgeloopen vereeni- gingsjaar, ruim 200 stuks goederen, welke gedeeltelijk voor den Geref. Zendings- bond en voor de behoeftigen in de ge meente bestemd zijn Deze kleine vereeniging verricht in alle bescheidenheid haar liefdesarbeid en heeft reeds velen aan zich verplicht! NIEUWKOOP. Geslaagde Bazar der St. Elisabeth- vereeniging. In het parochiehuls werden door het be stuur van de St. Elisabeth-vereeniging ter bezichtiging tentoongesteld de kieedlng- stukken. welke dit jaar vervaardigd zijn door de leden van de Graal en hun weg zullen vinden naar de behoeftigen van de parochie, speciaal de groote gezinnen, als een welkome Kerstgave. Het was weer een keurige collectie! Aar. de tentoonstelling was verbonden een loterij en een bazar, wat mede het bezoek wel bevorderd heeft. Voorts had de olieboUenkraam weder grooten aftrek, waaruit de bakkunst bleek van de dames, die hiermede belast waren. Verder waren aanwezig diverse attracties Het jubileum van „Gedenk Uwen Schepper' De herdenking van het 35-jarig bestaan der Chr. Jongelingsvereen. „Gedenk Uwen Schepper" ls voortgezet met een drukbe zochte bijeenkomst in de consistoriekamer der Ned. Herv Kerk. De eere-voorzitter ds. A. J. van Wijngaarden, opende met te la ten zingen van Ps. 146 vers 1. waarna hij het le hoofdstuk van Philipensen las en voorging In gebed De voorzitter, de heer A Bon Gzn., deed verschillende grepen uit het 35-jarlg vereenigingsleven. Na het zingen van Ps. 119 vers 5 boden afgevaardigden hun gelukwenschen aan. waarbij wij o. a. opmerkten den heer A Leenhard namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente al hier, M Pels uit Woerden namens den Prov. Ring en de afd. Woerden, A. Verloolj uit Bodegraven, als oud-lid en bestuurslid, P. ten Haken als oud-lid en bestuurslid, mej. J Verduijn, namens de Meisjesver. „Martha", J. Molenaar, namens de Gref. Jongelingsver. „Bid en Werk". H v. Leeu wen als oud lid en bestuurslid. Verder wa ren eenlge schriftelijke felicitaties inge komen; van den oud-predikant ds. Kooi en déns echtgenoote uit Amsterdam was een feiicltatietelegram binnengekomen. Na een gezellig samenzijn, waarbij mej. W. SlingerlandLanghout het orgel be speelde, sloot de voorzitter met dankzegging De beer J. Weerdenburg t Op 73-jarigen leeftijd overleed hier J. Weerdenburg, die in Januari van het vo rige jaar op grootsche wijze werd gehul digd ter gelegenheid van het feit. dat hij 00 jaar als smid in dienst was bij de Fa. Gebrs. Bodegraven alhier. De overledene was drager van de Eere-medaiile verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, wel ke onderscheiding hem bij zijn 50-jarlg ju bileum was verleend. BOSKOOP. Verkiezingen Ned. Herv. Kerk. In verbruid met het besluit van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, om het aantal kerkeraadsleden uit te brei den van 6 op 11 kunnen de navolgende be noemingen vermeld worden. In de vacature C. J. van den Broek, die niet meer in aanmerking wenschte te komen en tot ouderling de heer P. ter Wee. Voorts zijn als zoodanig gekozen de heeren A. C. van Nes, P. Lok en T. van Gijzel. Als diaken werd herkozen der heer P. A. Alphenaar. terwijl als zoodanig gekozen werden de heeren W. van den Heenk en Jac. van Klaveren. NIEUWVEEN. Raa ds age n da. De Raad komt Vrijdag 16 Dec. des avonds te half acht bijeen. 1. Opening en lezing notulen. 2. Vaststelling van een gewijzigde over eenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten. 3. Behandeling en vaststelling der ge meente begrooting 1939 alsmede der be grooting van het GI.B. dienst 1939. 4. Crediet aanvrage voor den Lucht beschermingsdienst. 5. Rondvraag en sluiting. De Ring van Ger. Jongelingsvereen i- gingen ,Aar en Amstëlstreek" vergaderde in de consistoriekamer der Geref. Kerk. De voorzitter, de heer Helns uit Ter Aar, opende door te laten zingen Ps. 39 7, waarna hij voorging in gebed. Daarna werd gelezen Joh. 17 117. De notulen werden onveranderd vastge steld. De heer Grifioen, uit Noorden, sprak over „De centrale plaats in het leven van de J. V., waarop een langdurige gedachten- wisseling volgde. De heer Klok. uit Ter Aar. hield een in leiding over „De verhouding tot de Kerk", waarop eveneens een geanimeerde bespre king volgde. De heer Grifioen sloot met dankgebed. emplooi zoeken, is het feit, dat ten behoeve va® industrieele ondernemingen weer een klein be roep op de geldmarkt wordt gedaan, op zich zelf toch een hoopvol teeken.. Wat de oogenbllkkelijke verhoudingen be treft. zoo zyn er weinig omstandigheden, die een flinke houvast geven. De door Chamberlain gehouden rede komt er op neer. dat hij blijft gelooven in zijn vredespolitiek. Zijn verklarin gen hebben met betrekking tot de politiek toch geen nieuwe perspectieven geopend. En de ver schillende elementen van onzekerheid, welke een rem op den beurshandel zetten, blijven on verminderd in werking. In Wallstreet viel gisteren wederom een kleine stijging waar te nemen. Waar de koersen thans enkele dagen achtereen een stijgende lijn konden volgen, is de meening post gaan vatten, dat het dieptepunt van de inzinking wellicht is gepasseerd, omdat ook de berichten uit Amerika er op wijzen, dat het optimisme aldaar weer sterk de overhand begint te krijgen. Het Amerikaansche zakennieuws is over het geheel van een bemoedigende strekking. De middagbeurs. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was heden nog van bescheiden afmetin gen. doch eenige fondsensoorten gaven aardig wat affaire te zien en daardoor werd de markt een zeker cachet van activiteit verleend. De belangstelling werd in het bijzonder getroffen door de Suikeraandeelen, die zeer vast gestemd waren en goede vraag ontmoetten in verband met de berichten, dat de Nivas haar verkoop- limites voor suiker zoowel uit den oogst van dit jaar, als uit den komenden oogst, belang rijk heeft verhoogd. H.V.A.'s konden zich een goede zestal punten verbeteren, waarbij de handel een kalm karakter droeg. In enkele, doorgaans minder courante soorten, ging het echter drukker toe. In het bijzonder werden nog al zaken gedaan in Java Culturen en Nisu's terwijl ook Vorstenlanden eenlge activi teit ten toonspreidden. hetgeen gepaard ging met een flinke koersverbetering. Nisu's kwamen boven 200 Op de Petroleumafdeeling zorgden Koninklij ken voor eenige afleiding. Bij de opening werd onmiddellijk op een hooger peil afgedaan en hoewel onder beurstijd geen groote schomme lingen werden meegemaakt, kon de oorspron kelijk behaalde koerswinst gemakkelijk ge handhaafd blijven. Ook de Ruberfondsen trok ken iets meer belangstelling, dan den laatsten tijd gebruikelijk was en Amsterdam Rubbers werden meestentijds in een open hoek verhan deld, waarbij in hoofdzaak werd gehandeld op een peil, dat iets hooger wajs dan de vorige slotnoteeringen. Behoudens een enkele uitzon dering, werden de incouranten hooger geno teerd. Voor Tabakken was de belangstelling nog niet teruggekeerd. Deli Batavia's en Oude Deli's werden wat hooger afgedaan. Voor Scheep vaartpapieren bestond een goed prijshoudende stemming, doch dit gaf geen aanleiding tot openlijken handel. De noteeringen van de be kende hoofdsoorten kwamen algemeen hooger te liggen. De Industriemarkt was stil. De Phillpsaandeelen waren zoo goed als on veranderd en hetzelfde was het geval met Unilevers. Aku's werden een kleinigheid hooger verhandeld. In Amerikanen was weinig te doen. In navolging van New York werd op een hooger niveau afgedaan, doch rekening houdende met de afmetingen van de stijging in Wallstreet vielen de koersen te Amsterdam toch niet mee. De beleggingsmarkt was stil en prijshoudend voor de meeste obligatiën uit de jongere emis sie evenals voor de obligatiën in Nederlandsch- Indië. De Oude Schuld kon zich echter nauwe lijks handhaven. Fransche fondsen waren goed van toon. maar niet veel veranderd. Voor locale rekening bestond eenige vraag. ©uitsche waarden waren niet veel gewijzigd. WISSELKOERSEN. Londen 8.59 (8.58 1/8). Berlijn 73.85 (73.75). Parijs 4.83 1/2 (4.83 1/4). Brussel 31 (30.99). Zwitserland 41.64 41.64). Kopen hagen 38.37 1/2 (38.321/2). Ctockholm 44.27 1/2 (44.221/2). Oslo 43.20 (43.15). N.- York 1.84 1/8 (1.84). Praag 6.30 (6.30). Lire Bankpapier 6.25. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. RegLsterm arken 33 5/16. Crediet Sperr- marken 9 3/16. Effectensperrmarken 8§/16. Reismarken 50 1/2. Bankpapier 25 WADDINXVEEN De maandelijksche collecte in de Geref. Kerk van de nieuwe kerk heeft op gebracht f. 96.50. De heer S. aan de Zuidkade die zijn rijwiel een oogenblik onbeheerd tegen zijn huis had laten staan, kwam tot de minder aangename ontdekking dat zijn nieuw rijwiel bij zijn terugkeer verdwe nen was. ZOETERMEER. In verband met het bedanken van den heer J- A. Duinisveld als raadslid, is door den voorzitter van het stembureau verko zen verklaard de heer A. G. de Groot. AMSTERDAM, 14 December Op de beurs zoekt men op het oogenblik tevergeefs naar factoren, welke met betrekking tot de koersontwikkeling in de naaste toekomst een vingerwijzing kunnen vormen. En aldus blijft men zich uiterst gereserveerd betoonen. Het is echter een bemoedigend verschijnsel, dat er hoegenaamd geen drang tot verkoopen valt waar te nemen en dat het koerspeil vrij goed gehandhaafd kan blijven. Ten opzichte van het economische leven in Nederland heeft zich niet veel nieuws voorge daan. De toestand blijft ongeveer statlonnair. Er staan op het oogenblik eenige emissies ten behoeve van industrieele ondernemingen op het programma. Hoewel de sommen, welke te zamen gevraagd worden, maar een klein bedrag ver tegenwoordigen en zelfs onbeteekend zijn, ver geleken bij de geweldige kapitalen, welke hier te lande nog altijd tevergeefs naar een loonend AMSTERDAM. 14 Dec. 179 Vette kalveren: le kw. 76—84 ct.; 2e kw. 68—74 ct; 3e kw. 56— 68 ct per K.G. levendgewicht; 54 Nuchtere kal veren f. 6—10 per stuk; 119 Varkens: Vleesch- varkens wegende van 90—110 K.G. 57—58 ct.; Zware varkens 5657 ct.; Vette varkens 5556 ct. per K.G. slachtgewicht. BENTHUIZEN, IS Dec. Aanvoer 480 kipeleren pr. f. 3.804.45 per 100 stuks. VEUR, 13 Dec. Eierenveiling Café „Het Wa pen van Veur". Aangevoerd: 23119 kippeneieren 4.505.10; 3000 henneneieren 3.504.00; 676 eendeneieren 3.00; 71 kippen 0.500.80; 16 een den 0.500.80; 112 konijnen 1.0—2.35; 10 duiven 0.10—0.20. BOSKOOP 13 Dec. Beshulst veiling, le soort hulst met bes van 6186 ct. ji r K.G.; 2e soort 3645 ct.; 3e soort circa 25 ct. per K.G. Eenige partijen hulst met gele bes tot 63 ct. per K.G. Voor sparregroen was de prfjs van 1522 ct. eveneens per K.G. Handel traag; flinke aanvoer KOUDEKERK, 13 Dec. Eierveiling Koudekerk Rijndijk. Aanvoer 2800 stuks kipeieren; aanvoer boter 38 p. Kipeieren f. 3.505.00; eendeieren f.3 00; boter 68Ï75 ct.; kaas 1630 ct.; hanen 1.0.90—1.25; konynen f. 0.60—1.35. WOERDEN. 14 Dec. Aanvoer 177 partyen kaas: Met ryksmerk le kw. f. 2627.50; Idem 2e kw. f. 2425,50; zware tot f. 28,50. Handel matig. D.V. zijn onze geliefde Ouders OORNELIS ROVERS en YNSKE ROVERS- DE JONG 13 December 25 jaar getrouwd. Dat nog vele gelukkige jaren hun deel mogen zijn wen&chen hun dankbare kinderen LEEN AU ANTONI HUIG PIETJE PAULUS JAN DIRK KEES Wormerveer. Dec. 1938. Riouwstraat 39. 4958 9—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3