BUITENLAND Minister Steenberghe verdedigt zijn beleid LE1D5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 14 December 1931 De strijd in Spanje Algemeene Toestand Rede in de Tweede Kamer Levenslange dwangarbeid voor la Plewitskaja geëischt De Weer een reeks redevoeringen Memel en Danzig SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN De ontvangst van Chamberlain's rede. Chamberlain heeft zijn rede gehouden. Slotsom is de verzekering, dat hij voor den vrede aal blijven werken en op den inge slagen weg zal voortgaan. Niettemin heeft hij toch enkele merkwaardige passages ge uit tegen Duitschland, men zie de rede in het 3e Blad. Deze waren voor de Duitsche zienswijze zelfs zoodanig dat de Duit- schers. die tevoren den tekst der rede heb ben ontvangen, op last van den gezant van het diner zijn weggebleven! Officieel is de Duitsche houding aldus verantwoord Het standpunt der Duitsche ambassade Is, dat het spijtig was voor de leden der ambassade, dat zij niet het jaardiner van de buitenlandsche persvereeniging hebben kunnen bijwonen, waar de eerste minister de voornaamste spreker was. Doch er dient op gewezen te worden, dat de Duitsche journalisten te Londen, als leden der bui tenlandsche persvereeniging, zelve betrok ken waren bij de aan de gasten der ver- eeniging uitgegeven ultnoodigingen. Daar dit het geval was, werd het mogelijk ge oordeeld. dat zich een onaangename toe stand zou kunnen voordoen, indien in den loop van den avond gesproken zou worden over onderwerpen, welke critiek inhielden op de Duitsche aangelegenheden. Drie kwartier voor het diner kwam de mededeeling. De Duitsche ambassadeur, von D reksen. die was uitgenoodigd. heeft niets laten wéten. Verder wordt vernomen, dat reeds tevoren een zekere aarzeling van de Duitsche regeering merkbaar was. Chamberlain werd tijdens het diner in kennis gesteld met het besluit van de Duit sche journalisten en van den ambassadeur. De meeste aanwezigen achtten de houding der Duitschers niet alleen een beleediging. de buitenlandsche persvereeniging. doch ook den minister-president aangedaan. In politieke kringen te Berlijn werd nog verklaard, dat „de Duitsche persaanvallen op Groot-Brittannië niets te maken heb ben met den wensch van Duitschland in vrede met Groot-Brittannië te leven, doch slechts een reactie zijn op de scherpe cri tiek op de gebeurtenissen in Duitschland". De „Times" meent, dat de rede niet bijs ter in den smaak zal vallen van die pole mici in binnen- en buitenland, welke van iederen spreker over de buitenlandsche po- lit ek alleen maar verlangen, dat hij. even als zijzelf, steeds iets nieuws zal bijdra gen tot de Internationale tweedracht. Chamberlain, aldus het blad. daagde nie mand uit Zijn politiek blijft dezelfde: het is de politiek van de verklaring van Muen- chen. Volgens de „Daily Telegraph" Is er één voorwaarde voor succes, die Chamberlain verzuimd heeft te noemen: het bestaan van het wederkeerige verlangen naar vrede, en volgens het blad is het twijfelachtig of dit gevonden kan worden, waar dit het m°est noodzakelijk is. De „Daily Telegraph" meent, dat een zeer sterk optimisme noodig is om moed te putten uit het accoord van Muenchen en dat het geen verwondering behoeft te wekken, als het publiek begint te voelen, dat het hoog tijd is, dat de andere par tijen tot het accoord een positieve bijdrage leveren in het streven om de oorzaken van den oorlog weg te nemen, in plaats van te volharden in nieuwe eischen en provocaties De „Manchester Guardian" acht de rede te leurstellend. Het Wad schrijft: wellicht verwachten wij te veel van Chamberlain. Hij ziet de dingen niet in het licht van den wederopbouw van de wereldorde, ge baseerd op de elementaire denkbeelden van rechtvaardigheid en moraal, doch als een reeks afzonderlijke afspraken. De „News Chronicle" schrijft: het zon derlinge van de rede is, dat zij juist daar net beste slaagde, waar zij het minst de eigen politiek van den premier weergaf. Drie punten lokten in het bijzonder applaus uit en alle drie waren dit punten, die de democratische solidariteit begunstigden en ln zooverre een afwijzing vormden van de aanmatiging der totalitaire staten. Het eerste was het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag. In scherpe tegenstelling hiermede werden de zinspelingen op het accoord van Muenchen en het Fransch- Duitsche accoord in stilte ontvangen. Het tweede was de veroördeeling van de Duit sche pers wegens haar aanvallen op Bald win Doch het meeste applaus kreeg de pas sage. waarin Chamberlain sprak over de banden, die Engeland met Frankrijk ver binden. De groote paradox van Chamber lain's rede was volgens het blad. dat het applaus, dat zij kreeg, een verpletterende motie van afkeuring voor hemzelf was. De „Daily Herald" verklaart, dat over liet algemeen de gevoelens van Chamber lain niet verworpen zullen worden, doch, zoo vraagt het blad, hoe komt het dan, dat zijn buitenlandsche politiek door millioe- nen zijner landslieden nadrukkelijk ver worpen wordt? Het komt, omdat zijn daden niet alleen in tegenspraak zijn met zijn woorden, doch deze tot een paskwil maken. De Fransche bladen houden zich vooral bezig met de verklaring van Chamber- iain, dat „de betrekkingen met Frankrijk zóó nauw zijn, dat zij veel verder gaan dan eenvoudige juridische verplichtingen, om dat zij gegrond zijn op de gelijkheid onzer belangen". De „Epoque" acht het verheugend, dat het Londensche kabinet trouw blijft aan het bondgenootschap met Frankrijk, doch het blad waarschuwt de democratieën „als men de liefde voor den vrede stelt boven vitale belangen, die men op het oogenblik, dat zij in het geding gebracht worden, niet van de eerste orde acht, zal er een dag komen, waarop men die. welke werkelijk vitaal zijn, niet meer zal kunnen verde digen". In Italië is de rede vrij gunstig ontvan gen en men deelt de hoop van den Brit- schen premier ten aanzien van de resul taten der komende besprekingen te Rome. Opmerkelijk is echter, dat in het verslag voor de Italiaansche radio en dat hetwelk aan de pers verstrekt is, de passages welke kenmerkend zijn voor de Britsche houding ten aanzien van de Europeesche vraagstuk ken stilzwijgend voorbijgegaan zijn. Deze weglating heeft bij het Italiaansche publiek den door de fascistische pers geschapen in druk laten bestaan, dat Engeland gunstig staat tegenover de Italiaansche eischen ten aanzien van Tunis en de Roode Zee. En niets is minder juist! Ieder misverstand, dat gerezen zou kun nen zijn na de verklaring, welke de mi nister-president In het Lagerhuis heeft af gelegd. dat geen enkele clausule Engeland verplichtte Frankrijk bij te staan, wanneer Italië zijn grondgebied of zijn bezittingen aan zou vallen, werd uit den weg geruimd, niet alleen door diplomatieke besprekingen, doch ook door de verklaring, welke Cham berlain heeft afgelegd. Men heeft alle reden om aan te nemen, dat Chamberlain in zijn rede iedere ver keerde opvatting van zijn woorden In het Lagerhuis heeft willen rechtzetten met de verklaring dat de Fransch-Britsche betrek kingen gegrondvest zijn op gelijke be langen. Al met al schijnt de rede de verhoudin gen tot Duitschland niet te verbeteren Trouwens, de indruk op het gehoor kan aldus worden samengevat: Sterk pro- Fransch en pro-Amerikaansch, welwillend tegenover Italië en vijandig tegenover Duitschland. Toen Chamberlain de verschillende vre- aesaccoorden opsomde, werd bij alle ge applaudisseerd behalve bij het accoord van Muenchen. Bij de critiek op de Duitsche pers kwam aan het applaus bijna geen einde. Men gebruikte die passage voor een regelrechte demonstratie tegen Berlijn. De reis naar Rome daarentegen werd welwillend ontvangen. Het handelsverdrag met Amerika kreeg een kleine ovatie. Uiterst ingenomen waren de buitenland sche journalisten met de Engelsche bewa pening en het applaus groeide aan tot een ovatie, toen Chamberlain verklaarde, dat de Engelsche verplichtingen tegenover Frankrijk verre uitgingen boven verdrags verplichtingen. ENGELAND. Geen Kersttoespraak van den Koning. 1 Van Buckingham Palace is gisteren mee gedeeld, dat de Koning dit Jaar met Kerst mis geen radiotoespraak tot het Engelsche volk zal houden, gelijk zijn vader de laatste jaren had gedaan. De Koning zal echter op Empire Day 22 Mei van Canada uit, waar hij zich dan zal bevinden, een radiotoespraak tot het Rijk richten. Het Lagerhuis. Labour- is voornemens bij het debat van Maandag- a.s. een motie van afkeuring in te dienen over de Buitenl. politiek der regeering. Het Huis komt na het Kerstreces op 31 Januari weer bijeen, tenzij een bijeenroeping noodig zou zijn. Minister Steenberghe zette vanmorgen in de Tweede Kamer zijn rede over de begroo- ting van economische zaken en het land- vroegerê bouwcrisisfonds voort. Spreker zegt dat de regeling der certifi- Op een vraag of "hij bereid was de ver- j eaten van het Ned. alg. keuringsbureau zekering te geven, dat het parlement zou Been aanleiding tot klachten zal geven. Of worden geraadpleegd, alvorens koloniale keuring In Duitschland der zaalzaden door FRANKRIJK. De advocaat-generaal heeft levenslan gen dwangarbeid geëischt in het proces Skoblin tegen diens echtgenoote. Vervolgens was het woord aan den ver dediger van la Plewitskaja die de onschuld van zijn cliënte probeerde aan te toonen. De pleidooien worden heden voortgezet. In den middag wordt de uitspraak verwacht. Eden zeide na afloop verheugd te zijn over de bespreking. Roosevelt moest vol gens hem maar zeggen waarover het ge sprek geloopen had. VEREENIGDE STATEN. Het bezoek van Eden Onderhoud met Roosevelt. Eden, die gisteravond te Washington is aangekomen, heeft verklaard, dat hij geen officieele besprekingen zou voeren, hoewel hij verscheidene officieele persoonlijkhe den zou sprekm. Hij hzeft het woord gevoerd op een noen maal van de nationale persvereeniging, waarvoor de belangstelling grooter was dan in de geschiedenis van de club ooit was voorgekomen. 's Middags ging Eden met zijn vrouw en de vrouw van den Engelschen ambassadeur naar het Witte Huis waar de thee werd ge bruikt in gezelschap van den heer en mevrouw Roosevelt. Toen Eden zich in gezelschap van Sum ner Welles naar Roosevelt's particuliere bureau begaf werd hij luide toegejuicht. Het onderhoud duurde bijna drie kwar tier. ZUID-AMERIKA. Pan-Amerikaansche conferentie CORDELL HULL SPREEKT NOGMAALS. In een gisteravond gehouden rede heeft Cordell Huil er op gewezen, dat „de Ame- rikaansche republieken niet slechts naar een regionale oplossing van de algemeene problemen zoeken, doch naar een oplossing, <ïie omvattend genoeg is om rekening te houden met de voorwaarden en problemen van de geheele wereld, die merkbaar van invloed zijn op het regionale welzijn". Huil zeide voorts: „De Amerikaan- sche republieken zijn zich volkomen bewust van de bedreiging, die uitgaat van de beginselen en instellingen, welke verschenen zijn bij de landen, die idealen koesteren, welke ons vreemd zijn en die zij met geweld trachten op te leggen of te verspreiden, omdat an dere regeeringsstelsels verzwakt schij nen. Tenzij ik mij sterk vergis, is het hier overheerschende standpunt dit, dat de Amerikaansche naties vastbesloten zijn, de beginselen van de instellingen, die zij zich uit vrijen wil hebben ge geven, te verdedigen". besprekingen met een andere mogendheid zouden worden aangeknoopt, antwoordde de minister-president: ..Ik geloof niet. dat ik mij daartoe kan verbinden". Van Mc Donald. Minister Mc Donald heeft een redevoe ring uitgesproken voor de constitutional club te Londen. Hij wees er o.m. op, hoe weinig begrip de menschen in Groot-Brit tannië hebben van wat het Britsche rijk is. De menschen spreken over imperialis me. alsof het beteekende uitbuiting, dupee ring en overheersching van zwakkere vol ken door een sterk volk. Hoe onwetend zijn zij ten aanzien van de veranderingen, die zich voorgedaan hebben binnen het Britsche rijk. Een nieuw imperialisme, dat een antithese vormt van dit begrip, is ont staan ln het rijk. De minister ging voort: er zijn thans ze kere ontbindende krachten in het gemee- nebest en er is geen twijfel aan, of som mige dominions zijn nogal hevig aangetast door nationalisme. Spr. zag echter vele krachten daartegenover, die streven naar een voortgezette vereeniging en samenwer king tusschen al die naties binnen het ge- meenebest. Tenslotte zeide de minister, dat wanneer men het Britsche gemeenebest zou kun nen doen functlonneeren, men er een mo del van zou kunnen maken voor het goede functionneeren van dien breederen en meer omvattenden Volkenbond, dien allen ge vestigd willen zien. Van Inskip. Inskip heeft het woord gevoerd op de jaarlljksche bijeenkomst van de British Empire League Sprekende over de rijks verdediging veTklaarde Inskip, dat aan zienlijke verbeteringen zouden worden aangebracht ln de rijksverdediging door voltooiing van de basis van Singapore, welke essentieel is voor de verdediging van Australië en Nieuw-Zëèland. Deze voltooiing in het volgend jaar zal een grooten invloed hebben op de veilig heid en de eenheid van het rijk. Inskip besprak vervolgens de krachtsin spanningen der verschillende dominions op het stuk der verdediging. Kaapstad en Si- monsstad zijn uitgerust en voorzien van wapeningen, welke de eenheid van Zuid- Afrika beoogen en voldoen aan de behoef ten van het Britsche rijk. Inskip besloot met te zeggen, dat Groot- Brittannië zijn verdediging in het moeder land en ln andere deelen van het rijk vol tooit. zoodat het land niet langer noodig zal hebben af te zien van een stipte actie. Van lord Londonderry. Lord Londonderry heeft een redevoering over de Britsch-Duitsche betrekkingen uit gesproken voor de overzeesclie liga, waarin hij aandrong op het afleggen van een ver klaring in ondubbelzinnige termen ten aanzien van het koloniale vraagstuk, waar bij gezegd moet worden dat „wij niet be reid zijn een duimbreed grondgebied of één enkel individu op te offeren", Lord Londonderry sprak de beschuldiging, dat hij pro-nationaal-sociaiistisch zou zijn, tegen. Na een overzicht te hebben gegeven van de redenen voor Hitler's verlangen naar koloniën zeide spr. dat de toestand gecom pliceerd is door de vervolging der Joden Naar sprekers meendng kan men „geen enkele bevolking uitleveren aan een land, dat besloten schijnt te zijn een deel der gemeenschap uit te roeien of te brengen tot een toestand, die de veroordeeling wekt van ieder weidenkenden man of vrouw in de geheele beschaafde wereld", Spr. verklaarde, dat allen dank verschul digd zijn aan Chamberlain, omdat hij de wereld van een oorlog gered heeft. Spr. prees Ohamiberlain er voor, dat hij de vier mogendheden rond de conferentie tafel heeft gebracht. Zulke stappen hadden een paar maanden eerder moeten zijn ge nomen. De toestand zou daardoor zeer veel anders geworden zijn. Londonderry zeide verder het te betreu ren. dat er krachten zijn, die zich tegen over Chamberlain stellen. Hij drong er op aan. dat de premier zijn politiek voor ieder duidelijk zou maken, ook voor Duitschland. Het is nog niet te laat voor onderhandelin gen met Duitschland: de wereldvrede is af hankelijk van een werkelijk Britoch-Duitsch wederzij dsch begrip. belanghebbenden zou worden toegejuicht, betwijfelt spr. Indien er toch geen voldoen de regeling zal blijken te zijn, overweegt spr. een wettelijke regeling. Inzake de kaas- keuring zegt spr. zooveel mogelijk overleg met belanghebbenden toe. Inzake het plan-Westhof heeft spr. reeds organisatorische maatregelen getroffen om behoud van natuurschoon en natuurbe scherming te waarborgen. Er wordt alles gedaan om de natuurbeschermingswet zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Inzake de werking der pachtwet zal spr. overleg plegen met zijn ambtgenoot van van bijzondere zorg geweest. Spr. wil echter geen wettelijke minlmumloonen bevorde ren: wel zal hij de gemaakte opmerkingen verder overwegen. Het plan-Westhof zal landbouwtechnlsch niet minder dan financieel goed bekeken moeten worden. Spr. merkt den heer Bierema op, dat dit ook de ontginningen geldt Er zal in de eerste plaats akker grond moeten komen, maar ook weide grond en gemengde bedrijven moeten ge accepteerd worden. T.o.v. de grondprijzen zijn van spr. geen wettelijke maatregelen te verwachten. Dat de pachten dit jaar weer stegen is een ge volg van tal van verschillende factoren, als bijv. cenigen tijd geleden de toen aan staande inwerkingtreding der pachtwet Het vorig jaar echter zijn de pachtprijzen niet gestegen. Van spr. zijn geen maatregelen voor grondnationalisatie te verwachten. Spr. Is gaarne bereid, waar er in den tuinbouw speciale moeilijkheden zijn met justitie. Wat het gladde ijs van de vetten l,uu™.u,w speciare moeiujKneaen zijn met betreft (vroolijkheid) is er geen economisch richtprijzen, bijzondere maatregelen te en sociaal motief om bepaalde marges toe te staan voor het ompakken van de mar garine. Dit ompakken is ook niet altijd be vorderlijk voor de qualiteit en de hygiëne. Spreker zegt toe de heffingen op bana nen nader te zullen overwegen. Wat aan gaat de ingevoerde varkens, deze worden uitsluitend tot bacon verwerkt. Komend tot het verschil in belooning in den landbouw en wat men minder juist noemt de industrie, zegt spr. dat men de zaak te simplistisch stelt. Er zijn ook nog de handel en de scheepvaart. En er zijn zoo talrijke factoren van Invloed. Er zijn hier geen gelijke grootheden. Ook ln het be drijfsleven Is ongelijkheid. De landbouw wordt met Invoerrechten zeker niet minder geholpen dan de in dustrie. Bij de samenwerking in het bak- overwegen, zonder de algemeene basis te doorkruisen. De minister wijst op het nuttige werk van de vaste lasten-commissie Men gave haar een faire kans. Ze heeft 768 aanvragen te verwerken. Het tactverelschende werk vor dert tijd. In 37 gevallen is reeds na onder handeling tusschen debiteuren en credi teuren voor twee ton schuld kwijtge scholden en heeft er voor een ton bevrie zing plaats gehad. De commissie doet voor tal van kleine bedrijfjes nuttig werk. Gebleken is dat de regeerlngshulp aan de boeren klachten overlaat maar effectief Is geweest. We zullen echter den landbouw moeten blijven helpen ln den ongelijken strijd en zijn er niet met tijdelijke maat regelen af. De landbouw weet zelf, dat er met het overnemen een vooralsnog blijvend belang ls gediend. Spr. hoopt daaraan te kerijbedrijf en de meelfabrieken heeft spr. mogen blijven medewerken, en hoopt daar- niet alle factoren in de hand. De loonen i bij ook op de medewerking der Staten- der landarbeiders zijn reeds een onderwerp I Generaal. n Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. DUITSCHLAND. Morgen ministerraad? Morgen verwacht men een kabinetsraad. Men meent te weten, dat eenlge aange legenheden van binnenlandschen aard, zoo als de liquidatie der Jodenkwestie en de vaststelling van zekere belastingen, op de agenda staan. In Berlijnsche politieke en flnancieele kringen, welke doorgaans goed op de hoogte zijn, gelooft men niet. dat een extra kapi taal-heffing in het voornemen ligt. En zou veeleer sprake zijn van een belasting op het inkomen waarbij meer en meer de positie van talrijke gez nnen tegenover ongehuw- den tot uitdrukking zou komen. Hitier zal waarschijnlijk gedurende het t>ezoek van den Honeaarschen minister. Czaky, die 15 en 16 December wordt ver wacht te Berlijn zijp. Chvalkowsky zal direct na afloop van het bezoek van Czaky te Berlijn aankomen. VERZET VAN POLEN. Om middarnacht waren in Memelland van de 228 kiesdistricten de uitslagen uit 77 bekend. Hierin kreeg de Memel- Duitsche lijst van dr. Neumaqn 88 5 pro cent der uitgebrachte stemmen. Volgens de Poolsche bladen verblijven thans nog slechts ongeveer 2000 Joden in het Memelgebled, Vierduizend Joden zijn reeds naar het eigenlijke Llthauen ver huisd. Met hardnekkigheid houdt te Danzig het gerucht aan. dat Hitier binnenkort een bezoek zal brengen aan de vrije stad. De huiseigenaren hebben aanzegging gekregen de gevels hunner huizen op te laten knap pen „ter gelegenheid van het a.s. bezoek van een hooge persoonlijkheid." Indien het bezoek doorgaat, zal Hitier, naar men meent te weten, niet komen als officieele persoon, doch als leider der nationaal-socialistische partij. Naar aanleiding van een onlangs in de „Essener National Zeit." verschenen arti kel, waarin werd aangekondigd, dat Danzig den aanleg zou overwegen van een autostrada, welke de vrijstad moest ver binden met het Duitsche rijk en ten behoeve waarvan een brug zou worden ge bouwd over den Weichsel, welke tot extra-territoriaal gebied zou worden ver klaard. vraagt de „Hlustrowany Kuryer Codzienny" met verontwaardiging, hoe de Duitschers zich den aanleg van deze autostrada voorstellen. Opgemerkt dient te worden, aldus het Poolsche blad. dat Pommeren geen Tsje- cho-Slowakije is, waar de aanleg van Duitsche autostrada's op geen enkele moei lijkheid stuit. Dit plan lijkt daarom even brutaal als weinig reëel. Czaky zal voor 18 December te Berlijn zijn, daar Ciano dien datum te Boedapest wordt verwacht. Schacht naar Londen. Dr. Schacht is in Engeland gearriveerd. Formeele besprekingen liggen niet ln het voornemen, doch deze kunnen wel het ge volg zijn van de thans nog Lnformeele. Stafofficieren van Franco overgcloopen? De correspondent van de „Daily Tele graph" te Barcelona seint, dat hooge offi cieren van den staf van generaal Franco aan het Catalaanscihe front gedeserteerd zijn naar de regeeringstroepen, volgens geruchten te Barcelona, en de plannen hebben verraden van het groote rechtsche otfensief. dat vijf dagen geleden zou heb ber) moeten aanvangen. Men is te Barce lona van meening, dat deze onthullingen getleraal Franco gedwongen hebben den aanval uit te stellen. Het offensief, dat de reohtschen hoop ten te openen, werd verwacht aan het benedengedeelte van den RJo Segre op Donderdag j 1. De regeering heeft talrijke decreten uitgevaardigd ter voorbereiding voor een langdurigen tegenstand. SCHAATSENRIJDEN. CECILIA COLLEDGE BEHOUDT HAAR TITEL. Ook dit jaar zijn de wedstrijden in het kunst- rijden voor de Engelsche kampioenschappen ln het Wembley-stadion gehouden. Bij de dames is Cecilia Colledge met 1887.5 punten weer En- gelsch kampioenè geworden vóór haar oude rivale Megan Taylor (1838.5 punten). Derde is Daphne Walker met 1778,6 p. Bij de heeren wordt met 1859.5 p. de eerste plaats bezet door Graham Sharp, den kampioen van het vorig jaar. gevolgd door Fred Tomlins (1777 punten). Het echtpaar Cliff heeft eveneens zijn titel behouden en behaalde met 53,9 punten het kampioenschap. Deviezenwet in nieuwen vorm. De rijksminister van economische zaken heeft de wet op het deviezenbeheer in een nieuwen vorm gepubliceerd, welke op 1 Januari 1939 in het geheele Duitsche rijk van kracht wordt. De tot dusver geldende deviezenrestricties zijn in beginsel onveranderd gebleven. Vol gens de in de practijk opgedane ervaringen is het echter noodzakelijk gebleken verdere maatregelen tegen kapitaalsvlucht te nemen. Zoo zal het verzenden en oversturen van geschenken en de medeneming van bezittingen door emigranten naar het bui tenland uitdrukkelijk afhankelijk gesteld worden van een vergunning. Den Joden van Duitsche nationaliteit en den statenloozen Joden is ook in het reis verkeer naar het buitenland iedere mede neming van voorwerpen welke niet voor persoonlijk gebruik noodzakelijk zijn ver boden. De deviezenbureaux hebben evenals de belastingkantoren de bevoegdhe'd ge kregen over geringe vergrijpen tegen de GEBOREN: Antonius Johannes, z. van B. W. de Roo en C. W. Verhoog; Matthijs, z. van P. v. d. Plas en W. Colpa; Jacobus Pieter, z. van J. v. d. Blom en E. Ruygrok; Lambertine Johanna, d. van F. Bey en J. A. de Nie; Elly, d. van A. v. d. Nador: e. A Hannaart; Johannes Mar- tinus, z. van A. v. Vliet en A. v. Heusden; Jacobus Cornells, z. van C. J. Paardekooper en M. Kantebeen; Jacobus, z. van J. Brugman en K. Teijn: Johannes Philippus, z. van J. de Bolster en E. H. Schlagwein; Jacob Abraham, z. van A. E. Habraken en M. E. Momberg; Marie, d. van J. Betgen en M. Flanderhü»: Maartje. d. van H. H. Boer en M. Remmel- zwaal; Carolina Wilhelmina. d. van J. Zaalberg en G. de Kruis; Martha, d. van H. Groene- velcl en M. Buis; Cornells, z. van N. v. d. Oever en A. Hoek; Geertruida, d. van J. J- Hassefras en L. Matze; Jannie. d. van A. Versluis en B. v. d. Laan. Wilhelmina d. van J. J. Lardé en J. W. C. de Jong Francina Jeannette Beatrix d. van F. W. Donkers en J. Wolters Adrianus z. van J. v. Velzen en J. G. v. d. Lans. ONDERTROUWD: J. W. C. v. d. Kleij, jm.. 23 jaar en C. W. Gottenbos. jd., 23 jaar; I. S. Hamburger, Jm.. 42 jaar en E. Paczek, Jd., 40 jaar. A. Geskus jm. 23 jaar en M. v. d. Dolder ja- 22 Jaar. W. OVERLEDEN: Kranz, wedn., 89 Jaar; P. J. W. Visser, zoon, 11 Jaar; L. v. d. KooiJ, huisvrouw van E. Lindhout, 57 jaar; L. van 't Wout. dochter. 7 maanden; C. J. v. d. Jagt. zoon. 8 jaar; J. Slewe man. 37 jaar; E. v. d. Stok. wed. van J. Th. v. d. Burgh, 73 jaar. D. N Kriek wedn 75 Jaar M. Jacobs hsvr. van J. Hartogensis 72 jaar C. M. O. devïezenwetten zelf door middel van straf- Ham d. 2 Jaar j. p.J Martyn hsvr. van P. fen te beslissen Blansjee 67 Jaar W. Voorham vr. 62 Jaar. 2—

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2