"AKKERTJES" Kolendamp, een gemeene, verraderlijke sluipmoordenaar LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 December 1938 Derde Blad No. 24146 fc&dLe, foofjdpijH 79sfe Jaargang C. J. van Ledden Hulsebosch schrijft „Ieder jaar, vooral in het koude jaargetijde, maakt de kolendamp nog slachtoffers. Pas op voor het bijvullen van kachels vlak vóór het slapen gaan. Want wanneer de kachel op nachtdienst wordt gesteld, en de kolen hebben geen tijd gehad om warm te worden, dan stelt men zich aan de grootste gevaren bloot!" Wanneer ik u, lezersschaar, de vraag zou stellen: kunt ge mij een juiste definitie van „vergift" geven, dan zouden weinig juiste antwoorden binnenkomen. Een Fransch professor, die in een zijner colleges over vergiften zou gaan spreken, begon den studenten deze vraag voor te leggen: geef mij een juiste omschrijving van het begrip „hond". Niet één was daartoe in staat; al achtte ook een elk zich alleszins be voegd, op de straat een hond als canis familiarls te herkennen, toch wist nie mand een zoodanige definitie van het be grip hond te geven, dat het alle soorten honden insloot, en alle dieren, die geen honden waren, daarbuiten vielen! Toen allerwege de moeilijkheid van deze op gaaf erkend was, verklaarde die professor, dat het even moeilijk schier onmoge lijk ware, een in alle opzichten Juiste omschrijving te geven van „vergift." En tóch wist men bij eersten aanblik den hond te herkennen, zoo goed als elkeen overtuigd is, te gevoelen, wit een ver gift is. En bovendien:.... hoevele vergiften zijn niet betrekkelijk? Wij kennen het verschijnsel, dat als .idiosyncrasie" betiteld wordt; het is de buitengewone gevoeligheid van enkelen voor bepaalde stoffen, die op andere per sonen neutraal inwerken doch voor die (nkelingen vergiftig zijn. 'Zoo herinner ik mij een geval uit den tijd. waarin tegen hoofdpijn vaak een antipyrinepoedertje genomen werd. Een jong medicus ten plattelande, die zijn vader te logeerenhad, gaf dezen, toen klachten over hoofdpijn geuit werden, kalmpjes een antipyrine poedertje. De oude heer reageerde daar janschelijk eigenaardig op en de zoon eerst bevreesd, dat hij een verkeerd artikel pit zijn voorraad genomen had, dacht een oogenblik niet anders of hij zou binnen een uur zijn va der verliezen Deze had Idio syncrasie voor ge noemd genees middel. Dat feit heeft dan ook het voo r sommigen fevaariyke - voor ïoofdpijnmiddel- tje op den achtergrond doen geraken en tegenwoordig kennen vele jongeren het middel niet eens meer! Een dienstbode kon absoluut geen kina- bestanddeelen verdragen; het innemen van slechts één kininepilletje bracht haar na een uur tot radeloosheid door ondragelijk jeuken van de geheele lichaamshuid, die met een soort eczeem bedekt werd; bij een •nderen patiënt wekte het innemen van eén kininepil verschijnselen op, die bij ieder ander menschenkind optreden, zoodra eer kopje vol wonderolie ingenomen is! Vandaar, dat het nuttig is, een nieuwen dokter tijdig op de hoogte te brengen van de eventueele overgevoeligheid voor be paalde geneesmiddelen, opdat de aesculaap bij het samenstellen van het recept, dat lui meent te moeten voorschrijven, met de Idiosyncrasie rekening kan houden. Zoo werd, enkele decenniën geleden, nog traag gebruik gemaakt van jodoformver- band bij verwondingen. Men vond den pe- cetranten geur wél uiterst hinderlijk, maar vergat dat nadeel, wanneer er de grootere roordeelen bij de wondbehandeling tegen over gesteld werden. Zoo had in mijn stu dententijd menig student in zijn fietstasch een klein verbanddoosje voor „eerste hu lp bij kleine ongevallen" en daarin bevond zich ook een Jodoformgaasje. Toen op een gezamenlijken fietstocht één der meisjes-studenten gevallen was en aan den enkel verwond, stond terstond een galante ridder klaar, om de wond te verbinden met een stukje jodoformgaas. Binnen vier en twintig uur zat het meisje over haar geheele lichaam vol met een hardnekkig eczeem zooals de behandelende medicus bet. noemde het typische jodoform-ec- teem. als gevolg van dat enkele verbandje, kon geen jodoform aan haar lichaam Het is algemeen bekend, dat lijders aan suikerziekte doorgaans geen suiker mogen gebruiken. Zoo had een jong medicus een (Foto LADDÉ, Amsterdam) verdragen. De heer C. J. van Ledden Hulsebosch zijner tantes in behandeling wegens sui kerziekte en schreef haar streng diëet voor; in de plaats van. suiker moest de patiënte kunstmatige zoetstof in haar spijzen en dranken brengen; een oude. getrouwe meid-huishoudster, die haar al lange jaren ter zijde stond als eenige huisgenoot, kreeg van den dokter de noodige instructies, die zij aanvankelijk stipt opvolgde, met een spoedig opknappen der zieke als belooning. Als zoodanig scheen de huishoudster ech ter het herstel niet bepaald te beschou wen; zij had wetende, dat zij in het testament der oude dame goedgunstig be dacht was eigenlijk gehoopt, dat dit de allerlaatste ziekte van haar mevrouw zou wezen; zoo rijpte in haar brein de duivel- sche gedachte, met terzijdestelling van saccharinetabletten en andere geoorloofde zoetstoffen, gelijk voorheen, flinke porties gewone suiker door het voedsel van haar patrones te mengen. En terstond vererger de de toestand der oude dame op onrust barende wijze; haar nee.f maakte zich on gerust, begreep er niets van.... totdat hij vermoedens voelde rijzen en de huishoud ster verdacht, met booze bedoelingen de kunstmatige zoetstoffen door suiker te heb ben vervangen. Zoo bracht hij mij op ze keren dag een schaaltje appelmoes, met de vraag of ik door onderzoek wilde vaststel len, welke zoetstof daarin aanwezig was. Ik moest rapporteeren, dat er géén kunst matige Verzoetingsmiddelen aan toegevoegd waren, doch wel een knappe hoeveelheid suiker! Hij uitte zijn „vermoedens", doch de feeks ontkende. Eerst na bedreigingen met politie en justitie kwam hij de waar heid te weten, dat de door mij vastgestel de suiker opzettelijk door haar aan het appelmoes was toegevoegd. Hij had zich helaas door belofte verbonden, bij even- tueele bekentenis de politie er buiten te zullen houden, zoodat de eenige straf be stond in onmiddellijke verandering van het testament, waarbij de vlug ontboden no taris nog juist zijn assistentie kon verlee- nen. Die medicus heeft zeker niet gewe ten, dat hij zelf een strafbaar feit pleegde, door het hem bekende misdrijf niet aan de politie of de justitie bekend te maken! Ik zelf hoorde eerst jaren later, wélke om standigheden zich geweven hadden om het voor mij op zichzelf staande onderzoek van het monster appelmoes! Woonvertrek der woonschuit, waarin het kacheltje des nachts genoeg kolendamp ontwikkelde, om een gezin van ouders en vijf kinderen te vergiftigen. Slechts de Boeder "kon bijgebracht worden, terwijl de vader en de 5 kinderen den dood vonden. (Maart 1925) Wanneer over vergift gesproken wordt, denken de meesten uitsluitend aan vergift, dat vla den mond in het lichaam geraakt; men dient echter wel te bedenken, dat schadelijke, gevaarlijke stoffen langs tal van wegen in ons lichaam kunnen gera ken; ik noem slechts het woord giftgassen om duidelijk te maken, dat ook langs de ademhalingswegen, ja via de huid zelfs, vergiftige gasvormige producten hun ver nielende werking op ons leven kunnen aanvangen. Ik herinner mij nog levendig een geval, waarbij iemand, die geplaagd werd door ingewandswormen, die voorna melijk in zijn endeldarm huisden, trachtte deze te verwijderen door een lavement, be reid uit een aftreksel van tabak en uien. Hij had dit aftreksel uit zware tabak, véél te sterk bereid en is doodziek geworden tengevolge eener zéér acute nicotinevergif- tiging via den endeldarm! Onwillekeurig denken wij, bij het hooren van vergiftige gassen aan het verraderlijke kool-monoxyde (meer populair kolendamp geheeten), welk vergift ieder jaar. vooral in het koude jaargetijde, steeds slachtof fers maakt. Doordien ons lichtgas óók een niet onaanzienlijk gehalte aan kool- monoxyde bevat, is dit eveneens zeer ge vaarlijk. De vergiftige werking van kolen damp berust op het feit, dat genoemd gas onze roode bloedlichaampjes voorgoed on geschikt maakt om hun rol te vervullen, bestaande in het opnemen van zuurstof in de longen, teneinde die zuurstof naar alle deelen van het lichaam te transporteeren. Zoo wordt het bloed vergiftigd en gaat het slachtoffer feitelijk aan zuurstofgebrek te gronde, dus: aan verstikkingsdood, al be vindt hij zich ook in een atmosfeer, waar in immer nog een aanzienlijk percentage zuurstof aanwezig is. Ik vind dien kolendamp altijd een ge meenen, verraderlijken sluipmoordenaar; veelal worden de slachtoffers in hun slaap overvallen; het gas is nagenoeg reukeloos (wat men waarneemt, zoodra de kachel niet correct afgesteld is, is niet de kolen damp. doch het zijn de deze vergezellende verbrandingsproducten, welke echter den slapende niet doen ontwaken!), Zoo wor den de meeste slachtoffers van dit sluipgift dood in bed gevonden. Wellicht is het hier de plaats, op te mer ken, dat in de meeste gevallen de kachel in prima conditie verkeerde; niet in alle; toen ik in Maart 1925 door de politie werd geroepen naar een woonark, liggende in het Jacob van Lennepkanaal te Amster dam, vonden wij daarbinnen een ouderpaar met vijf kinderen roerloos te bedover vallen door kolendamp; alleen de moeder vertoonde nog levensteekenen; zij kon, na behandeling met zuurstof, weer bijgebracht worden, om dan te vernemen, dat haar man en haar kinderen overleden waren., als gevolg van een defecte verwarmingsin richting. Op de bij dit artikel gepubliceer de illustratie ziet men het cilindrische kacheltje een hoogst eenvoudig model? met fluitketel erop. afgebeeld. De af voerpijp liep van de kachel direct hori zontaal door den wand naar de buiten lucht, om dan haaks omhoog te gaan. In dat staande gedeelte nu was zooveel regen gekomen, dat onderaan het verticale stuk het bochtje geheel was doorgeroest; daar door was van een opwaarts loopenden stroom van verwarmde lucht met verbran dingsgassen geen sprake; de schoorsteen kón onder deze omstandigheden niet meer trekken. De kort vóór het naar bed gaan opgestorte eierkolen bleven té lang koud en werkten de vorming van het vergiftige gas sterk in de hand met het genoemde noodlottige gevolg! Maar ook daar, waar een goed-func- tionneerende kachel staat met correct trek- kenden schoorsteen, kunnen ongelukken optreden, zooals ik meermalen de gelegen heid had, in mijn loopbaan te zien. Men dient goed te overwegen, dat de vorming van kolendamp in de eerste plaats aan de orde is, zoodra een lading nieuwe, dus koude brandstof, op het vuur in de kachel gestort wordt. Deze brandstof nu, is in staat, zoolang ze koud is, uit één der verbrandingsgassen welke opstijgen uit het vuur onderin de kachel, namelijk uit het koolzuurgas, het vergiftige koolmo- noxyde te doen ontstaan. Hebben wij nu de kachel zóó gereguleerd, dat ze flink kan branden, dan is er voldoende „trek" om (bijaldien het kolengas eens niet met de bekende blauwe vlammetjes bovenop de koude kolen verbrandt) het giftgas door den schoorsteen mét de andere verbran- din»sproducten te laten ontwijken. Maar wee, bijaldien, té korten tijd na het bijvul len der kachel, laatstgenoemde wordt inge steld op „nachtdienst" en de trek der gas sen naar het schoorsteenkanaal verminderd of bemoeilijkt wordt. Dan kruipen de gif tige producten langs de kieren van deur tjes enz. de kamer in ener is o zoo weinig van dat vergift noodig, om de at mosfeer te verpesten en de slapenden naar den eeuwigen slaap te doen overgaan. Velen hebben de ongelukkige gewoonte, om kort vóór het naar bed gaan de kachel nog eens bij te vullen, waarna dea; terstond op „nachtdienst" wordt ingesteld. Dat, is zooals ik hierboven uiteenzette, funest! Men stelt zich en de zijnen aan de grootste gevaren bloot. Neemt, lezers, toch als vaste gewoonte, de kachel een paar uren vóór het bedtijd is, geheel bij te vullen, opdat zoolang de schoorsteen nog normaal trekt en de afvoer behoorlijk ia de versch gestorte kolen warm kun nen worden. De dan geproduceerde kolen damp zal ons niet schaden; die trekt dan wél den schoorsteen in, zoover hij niet ver brandt en tot koolzuur wordt. En, is dan de tijd voor de nachtrust aangebroken, zoo stel gerust de kachel, die uitsluitend warme brandstoffen bevat, op „nachtdienst" in er zal thans niets gebeuren. Wie een kamer bewoont of in een ver trek slaapt, waar af en toe rookproducten van een stookplaats waargenomen worden, welke in een ander veelal lager gelegen vertrek brandt, dient eveneens op zijn hoede te zijn; ik maakte een geval mede, waar een echtpaar dood in bed gevonden Het is overbodig den in ons land en in het buiten land zoo bekenden politie- schcikundige, den heer C. J. van Ledden Hulsebosch, pri vaat-docent aan de Univer siteit te Amsterdam, bij onze lezers in te leiden. Er zullen slechts weinigen zijn, die zijn naam in een of ander recht zaak nimmer zijn tegenge komen. Daarentegen zullen er vrij velen zijn, die weinig weten van zijn arbeid, welke de Justitie in zoo vele geval len uitkomst brengt. Het verheugt ons, dat wij den man, die in het jaar 1914 de eerste school voor wetenschappelijk politie-on- derzoek (leer der sporen) slichtte, bereid gevonden hebben voor de G. P. D, een serie van drie artikelen te schrijven, onder den vecl- zeggenden titel „Vergift", Stellig zal men met groote belangstelling luisteren naar een deskundige, die als schei kundige sinds het jaar 1916 de politie officieel bijstaat. Men neme daarbij goed nota van zijn raadgevingen, speciaal ten aanzien van kolendampvergiftiging, waar aan jaar in, jaar uit, nog menschen ten slachtoffer vallen werd, terwijl op de flatwoning niet werd gestookt en niettemin kolendamp als doods oorzaak kwam vast te staan. Bij voortge zet onderzoek bleek, dat het rookafvoerka naal van een groote stookplaats, onderin den kelder van het flatgebouw ter hoogte van de bewuste woning gescheurd was. Be hangselpapier, dat op .strakgespannen doek over de scheuren van den schoorsteen aan gebracht was, kon toch niet verhoeden, dat bij een ongunstigen trek en wellicht noodlottige windrichting! wolken kolen damp de slaapkamer der oudjes binnen drongen, met het bekende gevolg. en den heelen dag reeds? Eigen schuld. Neem loch 'n "AKKERTJE", dan bent U er immers zoo van ail 13 stuk* 13 stuirers - 3 stuks 3 «tuirers L*t ep het AKKER-merk I 4906 (Ingez. Med.) Tal van vergiftigingsgevallen zijn aan noodlottig toeval toe te schrijven soms aan domheid der menschen. Wanneer bij minder hygiënisch uitge voerde kaasbereiding een ongewenschte In fectie door schadelijke microben plaats vindt, kan het gebeuren, dat in een kaas van groote afmeting op één plek bedoelde bacteriën de eiwitstoffen der kaas gaan omzetten, waarbij dan vergiftige splitsings producten gevormd kunnen worden, die met cadaverinen lijkegiften) op één lijn te stellen zijn. Wie dat stuk uit de kaas ongelukkigerwijze treft, kan na de con sumptie er van danig ziek worden; wij hebben gevallen meegemaakt, waarbij de leden van een gezin, dat een hoekje kaas gekocht had. na gebruik daarvan ernstig ziek werden, terwijl wanneer de keu ringsdienst bij den winkelier vlug de rest der aangesneden kaas in beslag nam, deze bij zijn onderzoek moest constateeren, dat daarin géén schadelijke microben aanwezig waren: zóó plaatselijk kunnen zich soms die kaasvergiften ontwikkelen. Iets anders is het met vleesch- en worst waren. Nog niet zoo heel lang geleden ver werkte een minder scrupuleuze „slager" het van een zieken hit geslachte vleesch tot biefstukjes en worst, met resultaat, dat ge heele groepen der kleine luiden doodelijk ziek werden. Nog steeds heerscht bij velen de verkeerde meening, dat men bij aan koop van „derderangsch worst", elk gevaar zoude kunnen ontloopen, door de worst vooraf goed en lang te koken. Ik zeide reeds, dat deze onderstelling verkeerd is. Men denkt aan de voor melk zoo vaak ge geven adviezen, dit voedingsmiddel vóór gebruik goed te koken en meent een paral- Ie te kunnen trekken bij vleeschwaren van verdacht allooi. Bedacht dient echter te worden, dat, door de melk eenigen tijd aan kookhitte bloot te stellen, de schadelijke bacteriën gedood worden, die erin aanwe zig gesteld worden. In het gevaarlijke vleesch van genoodslachte dieren - echter is reeds het door rottings- of andere ge vaarlijke bacteriën geproduceerde ver gift aanwezig en dót weerstaat de kook hitte volkomen, evenals b.v. rattenkruit dat vermag! Men koope dergelijk minderwaar dig vleesch liever n i e t en bedenke, dat het blootstellen aan kookhitte de gevaren, aan het gebruik van dusdanige vleesch waren verbonden, allerminst wegneemt! Het zijn veelal de zoo dikwijls bij name genoemde colibacillen. die onze spijzen on gemerkt vergiftig doen worden; die coli bacillen behooren tot onze darmenflora; ze spelen een rol bij het verteringsproces in ons darmkanaal en worden regelmatig in faecaliën aangetroffen. Geraken deze micro-organismen nu ongelukkigerwijze eens ln spijs of drank, dan kunnen zij de daarin aanwezige eiwitachtige stoffen aan tasten en daaruit vergiftige afbraakpro ducten doen ontstaan. In dit verband wil ik het even over de ijskast hebben. Ik heb iiier niet het oog op de moderne vrieskas ten, welker interieur een temperatuur on derhoudt. liggende op of onder het vries punt, doch denk uitsluitend aan de ouder- wetsche ijskasten, welker dubbelwanden met stukken ruw ijs werden opgevuld en in welker bergruimte dan een temperatuur heerschte, die steeds een kleinigheid boven het vTiespunt ligt. Het spreekt vanzelf, dat ook de bedoelde moderne kasten wanneer ze eens niet op temperatuur onder nul ingesteld worden de spij zen en dranken, die er in bewaard worden tot heel even boven het vriespunt zullen houden. Daarin nu schuilt een vergifti gingsgevaar, dat ik u hoop te verduide- j lijken in een volgend artikel. (Nadruk verboden) VOOR WOENSDAG 14 DECEMBER. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. Ncrv-uitz.; 6.307.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Scheep vaart 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gram. muziek (9.30—9.45 Geluk- wenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. muziek 11.15 Vioolvoordracht met piano begeleiding en gram. muziek 12.00 Berich- I ten 12.15 Gram. muziek 12.30 Orgelspel 1.30 Gram. muziek 1.45 Zang met piano begeleiding en gram. muziek 2.25—2.55 Voor jeugdige postzegelverzamelaars 3.00 Am- sterdamsch Kamermuziekkwartet en gram. mu ziek 4.15 Gram. muziek 5.00 Voor de jeugd 5.45 Gram. muziek 6.00 Land- en tuinbouwcauserie (ca. 6.30 Berichten) 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarings- reglement 7.00 Berichten 7.15 Missie praatje 7.45 Causerie ..Leerbewerking" 8.00 Berichten A.N.P.. herhaling S.O.S.-ber Utrechtsch Sted. Orkest 9.40 Causerie ..Na zorg bij tuberculose-behandellng" 10.10 Be richten A.N.P.actueel half uur 10.40 Gi\ muziek 10.45 Gymnastiekles 11.00 Gram. muziek 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. Vara-uitz.; 10.0010.20 v.m. en 7.30--8.00 n.m. Vp-*o 800 Orgelspel (ca. 8.15 Berichten) 8 30 Gram. muziek 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven 1140 Voor de werkloozen 12 00 Gram. muz. (ca. 12.15 BerJchten) 12.30 Esmeralda 1.00 —1.45 Vara-orkest 2.00 Voor de vrouw 315 Voor de kinderen 5.30 De Ramblers 6.00 Or?» lspel 6.28—6.30 Berichten 6.35 Gram. muziek 640 Causerie „Staatspensioen- Organisatie der verzekering" 7.00 Vara- kalender 7.05 Felicitaties 7 10 Vocaal concert 7 30 Causerie „Het probleem van het ras'* 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten 8.03 Berichten A.N.P., Vara-varia 8.15 Voor schakers 8.16 Vara-orkest 9.00 Radio- tooneel 9.45 Zang en piano 10 00 Berich ten A.NP. 10.05 Mignon 10.30 Gram. mu ziek 11.00 Viool en piano 11.30—12.00 Gram muziek. Droitwich. 1500 M. 11.25—11.50 Gram. muziek 12.10 Het Philharmonisch Strijk trio 12.50 Harry Engleman's kwintet en so list 1.20 BP.C.-Welsch orkest 2.002.20 Declamatie 3.10 Dansmuziek 'gram. platen» 3.40 Hoorbericht 4.20— 5 10 Vesper 5 20 I Gram. muz. 5.40 Bert Firman en zijn orkest —6.20 Berichten 6.40 Hoorbericht 6.55 Variété-programma 7.55 Voordracht 8 05 Actueele uitzending 8.35 B.BC.-orkest en solist 9.20 Berichten 9.45 Discussie over de vrijheid van drukpers 10.25 B.B.C.-har manie-orkest en B.B.C.-mannenkoor 11.05 Causerie over Clemenceau 11.20 Oscar Ra bin and his Romany Dance Band 11.50 12.20 Swingmuziek (gr. platen). Radio Paris. 1648 M. 9.00 en 10.00 Gram. muziek 11.20 Locatelli-orkest 12.30 Zang 1.05 Ibos-orkest 2.35 Pianovoordracht 2.50 en 3.30 Gram. muziek 3.35 Pianovoor dracht 3.50 Zang 4.05 Viool voordracht 5.00 Gram. muziek 5.05 Zang 5.25 Giar- dino-orkest 6.35 Pianovoordracht 6 50 Gram. muziek 7.20 Zang met toelichting 7.50 Vioolvoordracht 8.05 Zang 8.35 Piano voordracht 8.50 Cello, fluit en zang 10.05 Variété-programma 10.50 en 11.20—11.35 Gram. muziek. Keulen. 456 M. 5.50 Het Rheinische Lan- desorkest 7.50 Gram. muziek 11.20 Strijk orkest 12.35 Omroep-Amusementsorkest I.30 Populair concert 2.50 Gram. muziek 3.20 Leo Schneider's orkest, solisten en het Teutonia-vocaal kwartet 5.50 Omroeporkest 6.35 Gram. muziek 7.35 Rijkszending ..Lied der Ostmark" 8.20 Omroepkleinorkest, piano duo en solist 9.35 Solistenconcert 10.20 11.20 Omroep-Amusementsorkest, waldhoorn kwintet en soliste. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muz. 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 Gram. muziek 5.20 Van Hecke-kwartet 6.50 Gram. muziek 8.20 en 9 20 Omroep orkest 10.30 Zang en harmonica 10.50 II.20 Gram. muziek 484 M 12.20 Gram. muziek 1.00 en 1.30 Geo Bogaert's orkest 1.502.20 en 5.20 Gram. muz. 5.40 Music- Hall-Programma 6.35 Zang 7.05 Piano voordracht 7.35 Gram. muz. 8.20 Omroep- salonorkest 9.05 Omroepsymphonieorkest 10.3011.20 Gram. muz. Deutschlandsender. 1571 M. 7.35 Zie Keu len 8.20 Declamatie 8.40 Het Trio Italiano 9.20 Berichten 9.50 Uit Londen: Strijkers va het B B C.-Schotsch orkest 10.05 Berich ten 10.20—11.20 Zie Keulen. GEM. RADIO-DISTRIBLTTIFBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTR\T,E. Voor Woensdag 14 December. Ie Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R.O.. V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. N.C.R.V enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.20 diversen 10.20 Radio PTT. Nord of div. 12.35 Keu len 1.20 Brussel VI. 2.20 R. Danmark of div. 2,40 Radio PTT. Nord of div. 3.20 Keulen 4.20 London Reg. 4.35 Keulen 5,20 Boedapest of div. 6,00 Brussel Fr. 6.20 London Reg. 6.55 Straatsburg of div. 7 20 Brussel VI. 7.50 Straatsburg of div. 8.20 Keulen 9,35 London Reg of div. 10 20 Brussel VI. 10.50 Brussel Fr. 11,20 R. Danmark of diversen. 4e Programma: 8 00 Brussel VI. 9 20 G a- mofoonmuziek GRD of div ie *3" Lonc'on Reg. 1.20 Droitwich 2.00 London Reg. 4.20 Droitwich 8.05 London Reg. 8.35 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9