LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Dinsdag 13 December 1938 Gemeenteraad van Zwammerdam I' Uit de Rijnstreek VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen JTIJN/T IN IITÏERCN Illllllllllllllillllllllllllliililllllllllllllllllll LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Haor ®e fturoper ilillllllilllllllillllillilllllllllllillllililillllll De heer H. van Zonneveld sprak namens je A.R. Raadsfractie en wekte op tot ern stige studie der beginselen van Gods Woord tot eer van Zijn naam en tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. De heer H. L. Boter gaf op verzoek het bestuur der club een overzicht „in vogel vlucht", zooals hij zich uitdrukte, waarin bij het leven der club besprak. In den loop van den avond werd een cita ten wedstrijd gehouden, die een succes ls geworden. Ds. I. de Bruyne sprak een kort slotwoord iii verband met den Adventstijd. Nadat men Ps. 89 8 had gezongen sloot ds. Kuiper dezen mooien avond met dank gebed. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria. d. van J. P. van i van C. Schrama en Th. M. Duivenvoorde. DijkiJ en A. J. A. van der Post; Petrus Cornells, ALPHEN. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. G. LEENE. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. van T de Groot en G. van Mourik; Petronella Maria d. van J. P. G ter Haar en P. H. Markus; Jacobus Kare! Maria. z. van N. J. van Os en M. Ch. van den Ussel. Overleden: J. van Duykeren. 65 jaar. ech^ ran H. J. Scheffer (overl. te Lelden). Loop der Bevolking. Gevestigd: mej. H. Unland. Wilgenlaan 8; W. 1 Westerhuis. Donklaan 20; mej. P. M. Hoender- paal. Donklaan 20; mej. C. H. Vader. Veursche- *eg 3; mej. W. M. Willemse. Veurscheweg 3; G. B. de Ruyter, v. Kempenstraat 29; mej. F. Stlenstra, v. Kempenstraat 29; mej. J. Tuit- hof. Papelaan 35; mej. J. v. Rossen. Leidsche- weg 94; C. A. Mulder. Leldscheweg 505. Vertrokken: A. P. M. Goos, n. Sassenheim, Molenstraat 31; wed. A. E. T. Mulder-Ooster- weghel. n. Rijswijk. Da Costalaan 46; C. Klaasse. n. Rotterdam. Franschelaan 204 b; J. A. Nijssen. Utrechtscheveer2 3; K. F Achtien, n. Den Haag. Anna v. Buurenstraat 281: mej. A. Zwaan n Wassenaar.v Zuylen v. Njjeveltstraat 32; C. W. Philippl. n. Lelden. Jacob Catslaan 73. Gevonden. Een etui met nagelinstrumenten, een poes. een zwart poesje, een autoband- ioudraal. een knipmes. Inlichtingen bij de politie op werkdagen tusschen 910 uur vjn. WARMOND. Aanbesteding verbreeding Hecrenweg en vernieuwing van dc Korenmolenbrug. De uitslag der openbare aanbesteding ioor het verbreeden van den Heerenweg en het vernieuwen van de Korenmolenbrug luidt als volgt: G. Godschalk te Leiden f. 25260.Fa. H. Dienaar te IJmuiden f.26900.v. d. Geer en Stuifzand te Lelden f. 27900.—; T. P. de Geus te Leidschendam f .28333.H. ran Dijk te Edam f.28957.N.V. Nederl. Basalt Mij. te Zaandam f.29330.Gebrs. Schouls té Leiderdorp f. 29544.J. de Rooy te Vleuten f29560.van Halem en Doornik te Lieden f.29830.—; N V de Ge- ruischlooze Weg te Heemstede f. 331580. P. P. Huberts te Soestdijk f. 31823.—; We genbouwbedrijf E. Visser te Oostwolde 132758.P. J. en H. Visser te Wassenaar i. 33400.C. Hulsebos te Bloemendaal I.34000.—C. J. Boeslan te Aalsmeer 1.34342.—; C. van Zwol te Amersfoort f. 35823.-Fa. Wed. van Driel, te Koude kerk f 36840.—; W. Bunnik te Amersfoort 1.36860.H. Buntschoten te Santpoort f.37195.—; Rietveld en Verdoorn te Papen- órecht f. 39550.—; Gebr Brand te Dubbel dam f. 39570.—; C. J. Kiebert te Sassen heim f. 39993.L. Timmer te Dordrecht f.40100.—. De gunning is aangehouden. Groote belangstelling. Gistermiddag had op de Oostcrbegraaf- Plaats de teraardebestelling plaats van on zen jeugdigen plaatsgenoot, den heer J. G. Leene, in leven tal van jaren hopman van de Oranje Garde, vendel Alphen a. d. Rijn. De belangstelling was zeer groot. Wij merk ten o a. op den burgemeester, den heer P. A. Colijn De lijkauto werd geflankeerd door leden van de Geref. Jongelingsvereen. „Samuel" en eenige vrienden, die als dra gers fungeerden. Zoodra de kist In de aula was opgebaard en ook de leden van de Oranje Garde zich in de aula hadden op gesteld, kwamen de familieleden en ge- iioodigden binnen. Ds. Bosch. Geref. pre dikant, hield hierna een ernstige, maar levens vermanende en vertroostende toe spraak tot de diep beproefde ouders en aanwezigen. Op zijn verzoek we-d gezon gen Ps. 77 vers 8. Voorts sprak het be stuurslid der Geref. Jongelingsvereeniging, de heer J. Bal en de voorzitter der Oranje Garde, de heer J. C. La Fleur, die even eens wezen op de ernstige roepstem die dit verschelden speciaal voor de jongeren heeft. Nadat eenige familieleden woorden van innige deelneming hadden gesproker- werd de kist door eenige jongelingen on der orgelmuziek uitgedragen gevolgd door familie, genoodlgden en belangstellenden. Inmiddels hadden de leden van dc Oranje Garde zich langs het pad, dat leidde naar de laatste rustplaats, een haag gevormd als laatste bewijs van eer en afscheids groet aan hun trouwgn vriend. Nadat de kist, gedekt met een tweetal grafkransen, in het graf was neergelaten, sprak de zwaar beproefde vader, mede namens zijn vrouw en de verloofde van „hun jongen" woorden van dank voor de innige bewijzen van deelneming bij dit smartelijk verlies betoond. Diep onder den indruk verliet men dc begraafplaats. Dc Lage Rijndijk in de wegklasse B. Ged. Staten van Zuid Holland hebben besloten, het gedeelte Lage Rijndijk in onze gemeente, loopende van den Cfcste- üjken oprit naar de Rijnbrug over het Aar kanaal tot de Bruggestraat nabij de kom der gemeente Zwammerdam, plaatselijk genaamd Kortsteekterweg en Lindenho- venstraat in te deelen in wegklasse B. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie Sieghard. 7,. van J. Hendrik v. d. Snoek en Maria Speckenbach; Klaas. z. ven Jchannes Cornells v. d. Ros en Pietcrnella Srarrcveld: Jacob, z. van Jacob Etkefenboom en Clazir.a Margaretha Vonk: Adrlanus Maria. 7.. van Simon Samuel Eijs en Petronella Mar tina Starrcveld; Jaantje. d. van Hendrik MSljers"ïn Geertje Star. Loop der bevolking. Gevestigd: Philippina Möhle. Hoorn 80]_Cor nells van Achthoven en gez.. Brederodestr. 31. Vertrokken: n. Vianeli, Molenstraat 3. Abra ham van Leeuwen: n. Nleuwer-Amstel, Bergen- vaarderstraat 14 Amstelveen. Catharlna C. de Korte. Aanbieding Gemeentebegroo ting 1939 Vaststelling Gemeente rekening De begrafenisre chten 75 opcenten op de Gemeentefonds belasting. WASSENAAR. Uitvoering Chr. Dameskoor „Euphonia". Het Chr. Dameskoor ..Euphonia" gaf in samenwerking met de afd. .Jeugdkoor" o. 1. v. den dirigent H. D. Baank de 6e uitvoe ring in gebouw voor Chr. Belangen Ge opend werd met het gemeenschappelijk hneen van Gezang 270 1 en gebed waarna dr. H J. Honders een welkomstwoord sprak. Het dameskoor opende met een drietal liederen waarbij bleek, dat dit koor weer goed vooruit gegaan ls. Ook het jeugdkoor taf duidelijk blijven van hetgeen onder de bekwame leiding van den dirigent bereikt kan worden. In .Het klokje van Innisfare" van dr. A. 3. A. Prange, trad de heer L. Looyenga op met declamatie, welke zich lofwaardig van 4])i taak kweet. Ook de soli werden goed vertolkt door mevr. van Egmond en mej. Truus Korbee. belden koorleden. Door de beide koren gezamenlijk werd uitgevoerd ■Eere zij God". In een bewerking van den dirigent Dit nummer bracht een ieder ge heel ln Kerststemming. Jammer, dat de uitvoering van het „Largo" van Handel te •ilden had van eenige onzuiverheid Mej. Truus Korbee ontving een welverdiende bloemenhulde en de heer Baank kreeg een fruitmand. Dr. Honders complimenteerde den diri- sent en medewerkenden met hun fraaie prestaties en wekte op, om zich bij één der koren aan te sluiten. Met het gemeenschappelijk zingen van beu Avondzang werd deze welgeslaagde uit voering die door een zeer groot aantal be langstellenden werd bijgewoond, gesloten. De Raad vergaderde. De Stichting Borg stellingsfonds te Gouda verzoekt voor 1939 een bedrag uit te trekken naar 2 cent per inwoner der gemeente, als bijdrage in de administratiekosten harer Instelling. B. en W. willen do tot nu toe verleende bijdrage van 1 cent per inwoner handhaven, zoo lang daaromtrent nog geen uniforme rege ling bestaat en stellen daarom voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Wed. R. Kelderman—Baltje alhier, ver zocht met het oog op haar leeftijd van 71 jaar. met ingang van 1 Januari a.s. eer vol ontslag als schoolsehoonmaakster der 0. L. School Dorp. Aldus werd besloten, waarbij de voorzitter haar dankte voor de wijze waarop zij gedurende een 35-tal jaren deze betrekking heeft waargenomen. B. en W. zullen uitzien naar geschikte sollicitan ten en t. z. t. met een aanbeveling bij den Raad komen om in deze vacature te voor zien. De gemeentebegroot'ng voor het dienst jaar 1939 werd aangeboden en gesteld in handen der Financieele Commissie, voor onderzoek en rapport. Vaststelling Gemeenterekening over 1937. Namens de Commissie die bedoelde reke ning heeft onderzocht, bracht de heer Lin- ,-clioten rapoort uit; alles was ln uitste kende orde bevonden. Z. h. st. werd tot voorloopige vaststelling dezer rekening besloten met de navolgen de eindcijfers: Gewone dienst: Inkomsten f 96001.87. Uitgaven f 92134.66. Batig slot f. 3867.21. Kapitaaldienst: Inkomsten f. 27601.75. Uitgaven f. 12770.45. Batig slot f. 148.31.30. Eveneens werd vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1937, met een totaal bedrag aan uitgaven van f. 5691.94 en een gemeentelijke subsidie van 1. 5374.20. De heer van Leeuwen vroeg naar aan leiding van het hooge bedrag der uitgaven, of er wel steeds voldoende overleg wordt gepleegd tusschen de Diaconiën en het Burgerlijk Armbestuur. De armenzorg rust toch in de eerste plaats op de kerkelijke instellingen en komt pas in de laatste plaats bij het Burgerlijk Armbestuur, als het gaat over de gewone wekelijksche be deelingen. Indien er van gezamenlijke ar menzorg sprake is, zou spr. in het alge meen als maatstaf willen stellen, dat de kerk evenveel bijdraagt als bet burgerlijk armbestuur. De voorzitter antwoordde, dat in het al gemeen aan het door den heer v. Leeuwen gewenschte wordt voldaan. In den laatsten Jjd zijn echter nog al eens extra uitgaven door het burgerlijk armbestuur gedaan, in gevallen waarin de betrokkene niet bij een kerk was aangesloten of kerkelijk niet me deleeft. Daar de meeste kerkelijke armbe sturen in dezen abnormalen tijd voor toe- I nemende groote uitgaven komen, wordt tegenwoordig veel gezamenlijk de armen zorg ter hand genomen. De bgroot na van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1939 tot een totaal van f. 6100.— met een gemeentelijke bijdrage van f. 6000 werd hierna eveneens z. h. st. goedgekeurd. Hierop werd de gemcenschapp-lijke re geling tot onderlinge huloverleening in ge val van brand (Provinciale regeling) goed gekeurd. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van begrafenisrechten voor het doen begraven van lijken van niet-in- gezetenen. Naar aanleiding van een eenigen lijd geleden gedaan verzoek door een aan tal ingezetenen uit Alphen a. d. Rijn, om gebruik te mogen maken van de Alg. Be graafplaats „Buitendorp" te Zwammerdam, stelden B. en W. voor de Verordening op deze begraafplaats betrekking hebbende, zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt, dat daar ook lijken van niet-inge- zetenen kunnen worden begraven in z.g. huurgraven. Wanneer, zooals B. en W. voorstellen, voor het begraven van lijken uit Alphen a. d. Rijn het dubbele recht wordt geheven, zooals dat voor ingezetenen 1 geldt, zullen deze rechten, over het alge meen in de daarvoor omschreven klassen, och nog gelijk zijn aan de tarieven welke in Alphen worden geheven, aangezien daar de rechten over het geheel genomen, hooger zijn dan hier. Alphen heeft echter nog enkele tusschenklassen welke onze begraafplaats niet heeft. B. en W. meenen dat dit de meest billijke regeling is, om aan het verzoek te voldoen. De noodige wijziging der verordening op de heffing van begrafenisrechten en van de verordening op de begraafplaats, wer den hierna vastgesteld, waarna hierop de Kon. goedkeuring zal worden aangevraagd. Het voorstel tot opname van een bedrag van hoogstens f. 20,000.— in rekeningcou rant bij de Bank voor Ned. Gemeenten, werd z.h.st. aangenomen. Voorstel tot heffing van 75 opcenten op de gemeente-fondsbelasting. De voorz. zelde dat de aangeboden be grooting een zoodanig beeld vertoont, dat weder een extra Rijksbijdrage noodig zal zijn. Derhalve valt aan een heffing van 75 opcenten op genoemde belasting voor hei Begrootingsjaar niet te ontkomen, waarom B. en W. voorstellen daartoe nu reeds te besluiten, omdat de Rijks-inspectie der Be lastingen hiermede telkenjare rekening moet houden. Z.h.st. aldus besloten. Vaststelling vergoeding aan de Bijz. scholen als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet, over het jaar 1936. Deze vergoeding kan, overeenkomstig de kosten voor de O.L. school alhier over 1938 uitgegeven, worden bepaald op f. 11,53 per leerling. Derhalve kan worden uitgekeerd: Aan de Chr. Nat. School f. 1075,17; aan de Ned. Herv. School f. 1167,41; aan de R.K. Meisjesschool f. 1836,15 en aan de R.K. Jongensschool f. 1421,07. Als maats'af voor de vergoeding, uit te keeren aan de R.K. School voor ULO. wordt voorgesteld een bedrag van f. 14,97 per leerling, zijnde de kosten van het open baar uitgebreid lager onderwijs in de ge meente Harderwijk over 1936. De vergoe ding voor deze school zal dan bedragen f. 606,28 Het totaal der vergoedingen werd vast gesteld tot een totaalbedrag van f. 6106.08. Het verzoek van het Bestuur der R. K. Jongensschool om beschikbaarstelling van f. 715.— voor de aanschaffing van nieuwe ieermiddelen, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advles. Na vaststelling van eenige begrotings wijzigingen werden tot gemeente-genees- heeren belast met doodschouw en kosteloo- ze vaccinatie met alg. st. herbenoemd voor de wijken A. en B. dr. A. Schreuder, voor wijk C. dr. A W. van Beek, beiden alhier en voor wijk B., dr. J. Batelaan te Reeu- wijk. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd met alg. st. herbenoemd de heer P. Hoogenboom (Burgemeester), die als zoo danig aar de beurt van aftreding was. Bij de rondvraag vroeg de heer Edelman hoe het staat met de waterleiding in den Tempel. De voorzitter antwoordde dat on langs een conferentie tusschen B. en W. met B. en W. van Reeuwijk daarover heeft plaats gehad, waarbij ook de deskundigen der beide gemeenten tegenwoordig waren. Een nader voorstel van de gemeente Reeu wijk wordt thans tegemoet gezien. Hierop ging de Raad ln geheime zitting. B. M. te L. Wendt U tot G. de Pree, vertegenwoordiger voor Ned. Indische Dag bladen. Van Galenstraat 27, Den Haag. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Martina Petronella d. van C. Clemence en A. P. van Diemen; Nicolaas Cornells z. van J. van der Meer en A. A. van Klink. Gehuwd: Dirk Arie Bos jm 26 Jaar en Maagje van der Heden jd. 27 jaar. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Alphonsus Gerardus Maria. z. van A. A. M. Evers en P. M. Borst; Margje Adriana. d. van P. Verbeek en J. J. Groen; Cornells, z. van B. van Heijningen en C. van Herk. Ondertrouwd: C. J. Burger en H. Rodenburg; J. S. Bodegraven en G. E. Dijkhuis; Th. Vrlese- koop en A. J. Straver. Getrouwd; M. Vuïjk. 42 jaar en W. Wester huis. 37 jaar; J. Blauw. 27 jaar en A. P. Kwin- kelenberg. 23 jaar; P. Both. 24 Jaar en G. Blonk. 21 jaar. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Joh. Olie. 31 jaar en N. de *an. 25 jaar (won. te Den Haag». NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij; Realta te Groningen: ..Groningen", propa noic] a-uitgave voor dc provincie Groningen ®*t ofïlcieele medewerking en instemming van Verschillende gemeenten en V.V.V.'s. LEIMU1DEN. Burgclijke Stand Overleden: J. C. Krijger. 59 J., echtgenoote van J Flikweert. Ondertrouwd: J. H. Hoogmoed. 30 j. en D. P. Boogaard, 28 j., wonende te Alkemade. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bil de Firma Ph. BROBBEL', Stationsweg no. 49 Fa. A. H. I. WIJTENBURG, HaarUiraal 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL, Azn.. Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no 59 Oegstgeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. Copyright P. L B. Bo> 6 Coponhogon Er was nog iets, waardoor de trouwlustige mannen zich niet op I lakei, die daarvoor was aangewezen, moest er steeds voor zor- hun gemak gevoelden, namelijk de zeer groote hitte, welke In I gen, dat de groote kachel ln de zaal geen oogenbllk zonder ko- de zaal heerschte, waar de kon ingisdoohter hen ontving. Een len zou blijven. Toen de eerste geleerde broer van Hans de Stumper binnen kwam en de hitte voelde, zei hU direct, dat het geweldig heet ln de zaal was. „Daar is een goede reden voor", antwoordde de dochter van den koning, „want mijn vader moet dadelijk een aantal jonge haantjes braden!" Dit antwoord had de jongeman niet verwacht. Hij wist niet meer wat hij zeggen moest. Sprake loos en verbaasd keek hij de prinses aan. Een koning, die zelf jonge haantjes braadde? Daar had hij nog nimmer van gehoord Het zwijgen duurde enkele ooge nblikken. Vergeefs pijnigde hij zijn hersens om Iets verstandigs te zeggen. En ja, daar ging de arm van de prinses al omhoog. Zij wees naar de deur, waar hij zoo even nog vol moed doorgekomen was. „Er deugt niets van! Ga maar weg", klonk de stem van de prinses in zijn ooren. toen hl) met gebogen hoofd plaats maakte voor den tweeden ge leerden broeder, die buigend binnenkwam. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7