LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Dinsdag 13 December 1938 H.H. WINKELIERS! „HET LEYDSE WAPEN" PIETERSKERKGRACHT 18-20 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Luchtaanvallen! RECHTZAKEN De schietpartij te Ruwiel Noodlottige gevolgen van een bruiloftspartij Berichten vorige oplag© De collecte voor de Joodsche vluchtelingen De juffrouw klapte in de handen; een inspecteur kwam Toen mej. Wijnmaat te Leiden voor het raam m haar woning zat. zag zij dat iemand even heen en weer liep. en daarna een fiets voor een café wegnam, en zich er mee Heden deed de Utrechtsche rechibank veiwijderde. Mej. W. schoof het raam open. uitsoraak inzake de schietpartij te Ruwiel. 1 klapte in haar handen, en prompt ver- De officier van justitie mr. jhr. Twiss I scheen een inspecteur van politie. Quarles van Ufford, had tegen den 58- jarigen veehouder A. van M. bü de behan deling ran deze vrijwel unieke strafzaak (rekening houdende met de omstandig heden. daar bovendien doodslag niet kon worden bewezen) een gevangenisstraf ge- eischt van twee jaar. De verdediger die betoogde, dat ver dachte al zeer zwaar door de gevolgen van zijn onbezonnen verzet is gestraft, had de clementie van de rechtbank ingeroepen en een onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver zocht van een tijd. gelijk aan dien van de preventieve hechtenis en voorts een voor waardelijke veroordeeling De rechtbank veroordeelde thans den veehouder tot een gevangenisstraf van een jajtf en zes maanden, met aftrek van den tSO. in voorarrest doorgebracht. Auto met vijf personen te water geraakt. BESTUURDER VOOR HET GERECHTSHOF. Een bruiloftspartij in Berkenwoude heeft voor eenige bruiloftsgasten uit Stolwijk en omgeving zeer noodlottige gevolgen gehad. Een auto met viif personen, die 's nachts om twee uur den terugtocht naar Stolwijk ..Die kwam als geroepen", constateerde dus de Politierechter. Het resultaat was, dat de man werd gearresteerd, en toen bleek dat de fiets aan S. behoorde, die in het café zat. Verdachte zei dat hij dron ken was. en meende dat het zijn eigen fiets was die hij meenam. De Officier geloofde er niet zoo heel veel van. en vorderde zes maanden gevangenisstraf. De Politierechter hield de beslissing aan. teneinde een rap port over verdachte in te winnen. Eenden-geval. Een koopman uit Bodegraven zou een oude en eenige jonge eenden hebben ge stolen. De machinist W. de Vries bezat deze dieren, maar was ze plotseling kwijt. Hy zag de eenden in het hok bij verdachte terug. Nu betoogde verdachte, dat hij zoo nu en dan jonge eenden in den polder los laat. omdat die voor een hok niet geschikt zijn. Na eenigen tijd worden dc eenden weer opgevangen. Hij dacht nu dat deze eenden van de Vries, ook van hem waren. Eenige buren van verdachte hadden schriftelijk verklaard dat inderdaad nu en dan eenden worden losgelaten. De Politierechter wilde het heele geval nog eens laten onderzoeken, en hield daar om de verdere behandeling der zaak aan. Diefstal in dienstbetrekking Een chauffeur uit Noord wijk zou van zijn patroon enkele bussen motorolie heb ben gestolen. Verdachte zei dat hij van zijn patroon f. 2.had te vorderen, doch die aanvaardde, is onderweg in het water ge- betaalde niet. Toen nam hij de olie maar reden. Drie van de inzittenden konden zich mee. De Politierechter vond dat. een ge redden, de andere twee slaagden er niet in uit de auto te komen en verdronken. De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar J. B. te Stolwijk, heeft zich wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden vaarlijke methode, temeer, daar verdachte al wegens diefstal tot zes maanden gevan genisstraf voorwaardelijk is veroordeeld. De Officier vorderde drie maanden ge vangenisstraf. omdat het anders geheel verkeerd zal blijven gaan. De Politierechter gehad en is deswege veroordeeld tot een veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf gevangenisstraf van vier maanden Van dit vonnis teekende hij hooger be roep aan en gisteren diende deze zaak voor het Haagsche gerechtshof. Een veldwachter werd als ge tui ge-des kundige gehoord. Deze had het spoor van rekening houdend met de zes maanden die nog zullen volgen. De klap. Een opperman urt Sassenheim zou den bloemistknecht B. v. d. Lau hebben mis- dat hij met zijn auto op den Nieuwen Rijks- Overtredingen Leerplichtwet. J. v. d. M., tuinder uit Alkemade. moest terecht, staan wegens ernstige overtreding der Leerplichtwet. Niettegenstaande verdachte pas op 12 Sept. j.l. wegens herhaalde overtreding van de Leerplichtwet tot f. 5 boete was veroor deeld. had zijn zoontje de school niet meer bezocht, maar tuinderswerk verricht. Verdachte verklaarde uit nood gehandeld te hebben. Het O. M. vond de overtreding zeer ernstig en eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. P. V.. uit Valkenburg, moest wegens dezelfde overtreding terecht staan. Op 21 Sept. 1938 was ook hij wegens herhaalde overtreding van de Leerplichtwet tot f. 5 boete veroordeeld. Het O. M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis met de waarschuwing, dat het een volgande maal principale hechtenis zal opleg gen. De kantonrechter wilde ditmaal nog reke ning houden met den financieelen toestand van verdachte en veroordeelde hem tot f7.50 of 3 dagen hechtenis. H. A. v. V. uit Alkemade werd voor dezelfde overtreding voor 2 kinderen veroordeeld tot- 2- maal f. 3 boete of 2-maal 2 dagen hechtenis. P. N. uit Leiden werd voor dezelfde overtre ding veroordeeld tot f. 3 boete of 2 dagen hech tenis. Eiéch was f.5 boete of 3 dagen hech tenis. Dronken geweest. P. J. R.. muzikant uit Den Haag. moest te recht staan wegens openbare dronkenschap. Op 3 October van dit jaar was hij om 10 uur v.m. dronken in het v. d. Werfpark aangetroffen. Het O.M. wees er op. dat dit de 4de herha ling binnen een jaar was en eischte 2 weken principale hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 14 dagen princ. hechtenis. Een kamerverhuurster als verdachte. Een pensionhoudster alhier moest terecht staan omdat zij geen aangifte aan den Raad van Arbeid had gedaan van haar bedrijf, even min als van het feit. dat dienstmeisjes in het pension werkzaam waren. De heer J. Belt. ambtenaar bij den Raad van Arbeid, verklaarde dat dit was uitgekomen, toen aangifte van een ziektegeval was gedaan. Toen hij zich aan het huis van verdachte ver voegde. bleken er zelfs 3 meisjes in dienst te zijn. Het O.M. eischte f.6 boete of 3 dagen hech tenis De raadsman, mr. v. d. Stapele. wees er op. dat zijn cliënt by andere pensionhoudsters geïnformeerd had en niemand aangifte had gedaan bij den Raad van Arbeid, zoodat het hier een principieelc kwestie betrof. In dit verband veroordeelde de Kantonrechter ver dachte tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis. Onvoorzichtig gereden. P. S.. uit Den Haag moest terecht staan. om- Het O. M. eischte f15 boete of 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f20 boete of 8 dagen hechtenis. Onvoorzichtig gehandeld. J. J. M. uit Rotterdam, moest terecht staan, omdat hij 's avonds op den rijweg by de Haag sche Schouw een defecte vrachtauto onverlicht op den drukken rijweg had geplaatst. De ge volgen waren niet uitgebleven, want de heer B. L. den Elzen uit Voorschoten, was met zijn auto tegen de onverlichte auto opgereden, waardoor hy een civiele vordering indiende. Het O. M. eischte f. 15 boete of 5 dagen hechtenis met toewyzlng der civ. vordering f. 14.75. Uitspraak conform. de auto nagemeten en uit zijn onderzoekin- handeld. Dat was gebeurd tijdens geza- gen kwam vast te staan, dat de auto lang zaam naar het linkergedeelte van den weg is gegaan en op den zachten berm was om geslagen en in het water terecht gekomen. Andere getuigen inzittenden van de auto verklaarden, dat er dien avond flink gedronken is. maar of verdachte dronken is geweest konden zij niet zeggen. Wel kwam vast te staan, dat één van de feestvierders, die nog geheel nuchter was. verdachte heeft aangeboden om te rijden, maar deze had dat aanbod afgeslagen Hij had, zoo verklaarde hij. niet buiten sporig veel gedronken. Enkele glazen bier. wat glaasjes brandenwijn en nog gewone wijn. De procureur-generaal, mr. J. U. Polman, was van meening. dat verdachte in een toestand is geweest, dat hij niet meer be hoorlijk een auto heeft kunnen besturen en ondanks het aanbod van een derde om te rijden, heeft hij het toch zelf gedaan. Men heeft hier te maken met de schro- melyke gevolgen van een z.g. vroolyken menlijken arbeid in de werkverschaffing. Toen was er eerst ruzie geweest, waarna verdachte een paar stevige slagen op het hoofd van v. d. L. toediende. Verdachte be toogde, dat laatstgenoemde hem er toe preste, want hij schold van zijn vrouw, en stond in bokshouding om verd. aan te val len. Toen gaf hij v. d. L. een „opzaniker". „Je mag nooit slaan", merkte de Poli tierechter op. De Officier vorderde twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Uitspraak conform dezen eisch. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Valschheid in geschrifte. Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht de 7-jarige monteur V. M. J. H. uit Hillegom wegens valschheid in geschrifte. Verdachte stond ingeschreven als steun- weg by het viaduct te Oegstgeest de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, door dat hij niet op het voorgaand verkeer had ge let. waardoor hy in botsing was gekomen met een voor hem rijdende vrachtauto van den heer A. v. Roosen. expediteur uit Rotterdam. MAG EEN POLITIEAGENT BUITEN DIENST EN IN EEN ANDERE GEMEENTE EEN GUMMISTOK DRAGEN? Het Gerechtshof te Den Bosch heeft gis teren behandeld de geruchtmakende en principieele zaak tegen den gewezen agent van politie F. de L.. wonende te Den Bosch die toen hij nog in politiedienst was. in zijn vrijen tijd. in burger gekleed, onder de gemeente Vught, een schoenmaker heeft mishandeld met een gummistok. Voor deze mishandeling is De L. veroordeeld, doch ook heeft hy zich voor den Bosschen kan tonrechter te verantwoorden gehad, op grond van de omstandigheid, dat hij met het dragen van den wapenstok buiten dienst de wapenwet zou hebben overtreden. De kantonrechter, oordeelende. dat deze politieman, hoewel In burgerkleeding en in een andere gemeente vertoevend, niette min in dienst van de gemeente 's-Herto- genbosch was. ontsloeg den politieman van rechtsvervolging. Nadat de ambtenaar van het O. M. be roep had aar.geteekend. bevestigde de Bos sche rechtbank dc kantonrechteriyke uit spraak, teg-en welk vonnis, dc officier van justitie, die een veroordeeling had eeëischt, cassatie aanteekende. De advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad. was van mee ning. dat een politieman, die buiten eenig verband met zUn dienst zich buiten zijn gemeente bevindt, wel deel blyft uitmaken van de politie eener gemeente, doch hy heeft dan tydehjk zyn functie van politie agent afgelegd en kan dus niet meer als politie-agent zyn uitgerust. Hij mag dus ook in deze omstandigheden geen wapens dragen. Conform de conclusie van den advocaat- generaal. heeft de Hooge Raad de zaak verwezen naar het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch. dat heden de zaak heeft be handeld. 4 De advocaat-generaal eischte vernieti ging van het vonnis en veroordeeling van den verdachte tot een geldboete van f. 10 subs. 10 dagen hechtenis. Het Hof zal 20 dezer arrest wijzen. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst Binnenland THANS REEDS F. 430.000. Bij de telling van de opbrengst van dc onlangs gehouden nationale collecte voor de Joodsche vluchtelingen is men gisteren gekomen tot een bedrag van f. 430.000. Van eenige tientallen kleine gemeenten is het resultaat nog niet bekend. AANRIJDING TE WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg te Wassenaar raakten twee vrachtauto's met elkaar in botsing resp. bestuurd door v. T. uit 's-Gra. vendeel en B. uit Zoeterwoude. Het onge val ontstond doordat een andere vracht auto scherp moest uithalen Beide wagens werden zwaar beschadigd. De lading "van beide voertuigen kwam over den weg te lig gen, waardoor het verkeer eenigen tijd groote vertraging ondervond. De meest uitgebreide sorteering KOEKJES en BANKET vindt U bij BEZOEKT ONZE TOONKAMER, dagelijks geopend v. 9—18 uur (uitgezonderd Zondags) 4919 'In8ez M'd avond. Het betreft hier één Van de Vele I If/6" gevallen en een strenp-e straf ic .oi-e nn njeente Hillegom Hll had echter OD 13 Aug. gevallen en een strenge straf is zeker op haar plaats. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (vier maanden gevangenisstraf). De verdediger zeide. dat verdachte als j.l aan den heer S. Warmerdam aldaar een radiotoestel afgeleverd dat hij hadomge bouwd. Door B en W. der gemeente Hille gom was destijds een schrijven aan ver dachte toegezonden, waarin hem werd drfnktldHetdk^antfim1 rfÜt^hi("rtkïn6» medegedeeld, dat het hem verboden was ds- Kleisen. on had wJSdt^vewL,a.!s steuntrekker iemand van voorlichting te PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 19 DECEMBER. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Nam. 8.15 uur. dienst. Alphen a. d. Rün Lokaal v. Mandersloo- straat: Nam. 7.15 uur. ds. v. Hoog van Utrecht. Boskoop Chr. Geref. Kerk: Nam. 1 uur. op had. was niet buitengewoon groot Voorts meende pleiter, dat het mogelijk is geweest, dat degene, die naast verdachte heeft gezeten een plotselinge beweeine aan hec stuur heeft gemaakt. Pleiter drong op vrijspraak, subs, een lichtere straf aan. Uitspraak 21 December. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Mede-arbeider bestolen. Een arbeider uit Katwijk aan Zee af komstig. had op een werk te Den Haag een portemonnaie en wat sigaretten gestolen van een mede-arbeider Deze, een Italiaan, zei dat hij inderdaad het genoemde had vermist. Maar. hij vroeg om verdachte vrij te spreken! De Officier wilde rekening houden met verzachtende omstandigheden, die verdachte aanvoerde. In verband hier mede vorderde hij nu f. 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Daar was de verdachte blij mee, en de Politierechter ging met den eisch accoord. Suikergoed verduisterd. Een reiziger uit Rijnsburg afkomstig, had van de Fa. F. te Den Haag een partij sui kerwerk tot een bedrag van f. 70.ont vangen, om dit voor hem te verkoopen. Het suikerwerk was wel verkocht, doch het bedrag werd niet afgedragen. Wegens verduistering had de reiziger zich nu te verantwoorden. Hij bekende het feit, maar zei uit armoede te hebben gehandeld. Nu heeft verdachte nog een voorwaardelijke straf voor een ander feit. waarvan de proef tijd nog loopt. De Officier vorderde een maand gevangenisstraf. De Politierechter wilde nog wat meer over verdachte weten, en besloot daarom de beslissing aan te houden, teneinde een iapport over verdachte in te winnen. Steungeval. Een arbeider uit Voorschoten gaf dienen op het gebied van radio noch be hulpzaam mocht wezen od een of ander terrein van electriciteit. Verdachte had echter vergeten op zijn steunformulier te vermelden, dat hij voor f. 32.40 het radiotoestel had omgebouwd. Hij deelde mede, dat de f. 32.40 alleen be stemd waren geweest voor aankoop van de benoodigde onderdeelen. De officier van justitie eischte na getuigenverhoor 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op over 14 dagen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onvoorzichtig gereden. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan H. van M„ reiziger te Hil versum. omdat hij met zijn auto. komende van de Lorentzkade, geen voorrang had verleend aan een tram der N.Z.H.T.M.. die van de richting Leiden naderde, waardoor hij in bot sing was gekomen met deze tram. Het O. M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O. M. tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Geen voorrang verleend. I I., koopman uit Den Haag. moest terecht staan, omdat hij. komende met zijn auto van den Ouden Singel bij de kruising met de Mare aan het rechterverkeer. geen voorrang had verleend, met gevolg dat hij in botsing was gekomen met een auto, die van de Mare kwam. Het O.M. eischte f.15 boete of 5 dagen hech tenis. Uitspraak f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding Arbeidswet. J. K.. bakker uit Voorschoten, moest terecht staan wegens een overtreding van de arbeids wet. Op 22 October 1938 was om 5.45 's morgens een 17-jarige bakkersgezel reeds in de bakkerij bezig geweest om deeg gereed te maken, terwijl volgens de arbeidslijst deze arbeid pas om 7 uur mocht aanvangen. Verdachte ontkende last tot dezen arbeid gegeven te hebben. Daar de jongen veel pleizier in zijn vak had. stond hp reeds om 5 uur voor de deur en dan kan men den dienst der steunverleen'ng aldaar een toch moeilijk iemand laten staan. Daar ver onjuiste opgave van zijn inkomsten Er zat dachte aan de politie een andere verklaring voor een bepaalde week een verschil van f. 4.in. Daarvoor zouden steenkolen zijn geleverd. Bovendien verdiende de echtge- noote van verdachte f. 1.per week. het geen niet werd opgegeven. „Het was uit armoede", zoo vertelde de verdachte, en de veldwachter deelde mede dat verdachte we! gunstig bekend slaat. De Officier wilde hiermede rekening houden. Hij vorderde drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De Politierechter legde twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk op met een proeftijd van drie jaar. had afgelegd, werd de Rplcsveldwachter G. J. W. Franke uit Voorschoten, die toevallig aanwezig was. gehoord, die uitdrukkelijk verklaarde, dat de gezel direct gezegd had. den arbeid op last van verdachte gedaan te hebben. Ook verdachte had de overtreding erkend. Het O. M. wees er op, dat dit nu de zesde herhaling binnen 2 jaar was. Telkens heeft het O. M. het met verdachte geprobeerd, maar ver dachte stoort zich aan geen arbeidswet en gaat rustig voort, Dit moet nu maar eens uit zpn. waarom het O.M. 4 dagen principale hech- tenisstraf eischte. De kantonrechter wees er op. dat verdachte reeds elf bekeuringen gehad heeft en veroor deelde verdachte tot f.30 boete of 10 dagen hechtenis. Hillegom Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds Hendriksen. Katwijk aan Zee Zaal voor Prot. Belangen: Nam. 7 uur. ds. Pras. Geref. Gem. (Remisestraat)Nam. half acht ds. Lamain van Rotterdam. Noordwpk aan Zee Geref. Bond ijuliana- weg 27): Nam. half acht. ds. RUnsburger van Oud-Beperland. Rpnzaterwoude Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. de Jong van Den Haag-West. Rpnsburg Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. van NUtrlk. Chr Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Laman v. Mlddelharnls. Waddinxveen Oud-Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. van der Kraats. GEREF. KERKEN. Tweetal tc Loenen a. d. Vecht: drs. J. H Becker, cand. en hulppred. te Uitgeest en A. Hordijk, cand. te Lelden. Aangenomen: naar Amstelveen H. Vogel te Loppersum. Beroepen: te Amsterdam (N.t, B. Boelens. cand. te Groningen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Werkendam J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.). Tweetal: te Gorinchem J. G. v Minnen te Huizen (N.H.i en C. Smits te Sliedrecht. Ds. P. VAN TOORN. Morgen herdenkt ds. P. van Toorn, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, den dag waarop hij voor 25 jaar in deze gemeente het predikambt aanvaardde. Ds. G. A. HULSHOFF? In den ouderdom van 64 jaar is te Borae (O.) overleden ds. G. A. Hulshoff, em. pre dikant der Doopsgez. Broederschap. Ds. Hulshoff werd in 1874 geboren en in 1901 proponent om 24 Jan. 1904 te Hinde- loopen het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1910 naar Terhorne, weike standplaats in 1913 met Holwerd ver wisseld werd. In 1916 werd hij predikant te Gorredijk, waar hem 1 Juni 1927 eervol emeritaat verleend werd. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Borne. Ds. W. H. TOE WATER? school te Ede en de H B S. te Wageningen en te Nijmegen. Vervolgens studeerde hij aan de Gem. Universiteit en het Doopsge zind Seminarium te Amsterdam om in 1912 proponent te worden. 13 Oct. van dat jaar bevestigde ds. S. H. N. Gorter van Rotter dam hem to Warns in het predikambt. Na 4 Jaar vertrok hij naar St. Anna Parochie om 11 Maart 1923 te Zwolle zijn Intrede te aoen. Ds. toe Water bewoog zich te Zwolle op verschillend gebied. Hij was o.m. voor zitter van de Openbare Leeszaal en van de Zwolsche Muziekschool alsmede van de afd. Zwolle van „Kerk en Vrede". Tot de Bar- chembeweglng gaf hij mede den stoot en uit deze beweging groeide de Ver. voor Doopsgez. Gemeentedagen, de z.g. Elspeet- sche vereeniging. In het orgaan der Bar- cnembeweging verschenen van zijn hand tal van bijdragen, terwijl hij ook een bun del gedichten publiceerde onder den titel: „Kleine geschenken". Het stoffelijk over schot zal a.s. Donderdag op de begraaf plaats „Kranenburg" te Zwolle plaatsvin den nadat tevoren om 1 uur in de Doops gezinde kerk een rouwdienst zal zijn ge houden. Ds. D. A. v. HASELEN. A.s. Zaterdag viert ds. D. A. v Haselen. em. predikant te 's-Gravenhage, zijn tach- tigsten verjaardag. Ds. v. Haselen werd 17 Dec. 1858 te Amersfoort geboren. Hij be zocht het gymnasium aldaar en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om in 1884 in Drenthe candidaat te worden. 19 April 1883 bevestigde wijlen ds. L. J. Lam- merink van Woerden hem te Zoeterwoude in zijn eerste gemeente, waar hij zijn in trede deed sprekende over Jer. 1 vers 6 en 7. In 1887 vertrok hij naar Schipluiden, welke standplaats in 1890 met Alkmaar verwisseld werd. In 1894 verbond ds. van Haselen zich aan de gemeente van Vlaar- dlngen, vanwaar hij in 1902 naar Valburg vertrok. In 1905 verbond ds. van Haselen zich aan de gemeente van Charlois, die hij heeft mogen dienen todat hem in 1928 na een dienst tijd van ruim 43 jaar eervol emeritaat door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland verleend werd. Ds. v. Hase len vestigde zich daarop metterwoon in de Residentie. In Rotterdam heeft de 80-jarige vele jaren een vooraanstaande plaats inge nomen. KIND VERDRONKEN. Eergistermidag omstreeks half 2 is het negenjarig zoontje van den veehouder H. te Haerst te Zwollekerspel bij het spelen in de Vecht geraakt. Een broertje waarschuw de den zoon van den veerman K die zich onmiddellijk te water begaf en den knaap op het droge bracht. Dokter Nlenhuis uit Hasselt heeft geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit heeft niet meer mogen batcn. TWEE JEUGDIGE INBREKERS GEARRESTEERD. De laatste weken werd herhaaldelijk in de omgeving van de Berg-en-dalscheweg te Nijmegen ingebroken tijdens afwezigheid van de bewoners. Kasten en laden werden open gebroken, doch zelden werd een groo te buit gemaakt. Eergisternamiddag werd met behulp van een valschen sleutel toegang verkregen tot een woning aan de Pater Brugmanstraat. De inbrekers twee jongens van 13 en 14 Jaar, dachten dat er niemand thuis was. Zij werden verrast en vluchtten door de keukendeur. Via eenige tuinen renden zij I een woning binnen om deze door de voor deur weer te verlaten. De boefjes wisten to ontkomen, doch lang zou hun vrijheid niet duren. De bewoners konden een goed sig nalement van de knapen aan de politie op geven, en eenigen tijd later werden zij ge arresteerd. Het ls gebleken, dat de jongens den laatsten tijd niet minder dan tien huizen zijn binnengedrongen. Buitenland WERING VAN DUITSCHE SCHEPEN llll DE HAVEN NEW YORK? Morris, de voorzitter van den gemeente raad van New York. heeft verklaard, dat de gemeenteraad van New York zou over wegen om als antwoord op de vervolging van Joden en Christenen In Duitschlaod, Dultsche schepen uit de haven te weren. HONGARIJE VERSCHERPT DE JODENWETTEN. Talrijke bekeeringen onder de Joden. De berichten over verscherping van de anti-Joodsche wetten hebben ertoe geleld, dat de Joden te Boedapest zich op groote schaal laten bekeeren. Volgens de „Vibradat" hebben sedert ver scheidene weken ongeveer 20,000 Joden bij de rabblnaten mededeeling gedaan van hun besluit, over te gaan tot het katholieke of protestantsche geloof, teneinde te ont komen aan de gevolgen van de wetgeving. De bladen melden overigens, dat het ont werp der nieuwe Jodenwetten gereed is. I» regeering zal het ontwerp waarschijnlijk in de komende dagen aan de Kamer voor leggen. Volgens de bladen valt een ver scherping der bepalingen tegen de Joden te verwachten, en wel betreffende de ver houding tusschen Joodsche en niet-Jood- sche Hongaren, waarvan het percentage, tot dusver 80 tot 20, gebracht zal worden op 93 tot 7. In rechtsche kringen neemt men aan, dat het rasvraagstuk voortaan sterker op den voorgrond zal staan. In regeeringskringen verluidt, dat de regee ring de emigratie der Joden zooveel moge lijk wil bevonieren. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Na een langdurige ongesteldheid is te Zwolle In dim ouderdom van 53 jaar over- Nadere mhchtmqen verstrekken de secre- ieden ds. W. H. toe Water, predikant bij taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. de Doopsgèz. Gemeente aldaar. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewiid. Willem Hendrik toe Water werd 23 Mei 1885 te Diemen waar zijn vader burgemees- Boerhaavelaan 31. Leiden en de heer ter was, geboren. Hij bezocht de lagere D. C. Kok, Rapenburg 9. Leiden. TEKORT AAN KRACHTEN IN DERDE RIJK. Gepensionnecrde ambtenaren moeten zich aangeven. Aan gepensionneerde ambtenaren tot den leeftijd van 70 jaar is medegedeeld, dat zij zich moeten aangeven om weer van hun diensten gebruik te maken, teneinde te voorzien in het tekort aan personeel in Oos tenrijk en het Sudetengebied. Ook vrouwen moeten tekort aan arbeidskrachten aanvullen. Op een vergadering van landbouwers te Flensburg in Sleeswijk-Holsteln. heeft een partijleider verklaard, dat de autoriteiten besloten hadden het volgende jaar den dlenstolicht tot jonge vrouwen uit te brei den. Het tekort aan arbeidskrachten in Duitschland wordt blijkbaar zoo nijpend m sommige bedrijven, vooral in den landbouw, dat wellicht 500.000 jeugdige Duitsche V^°J' wen zullen worden opgeroepen, om een jaar lang werk te verrichten overal vaar mm hulp gewenscht is. voornamelijk in landbouw en in groote gezinnen. DE CONDOR GELICHT. Hei Duitsche vliegtuig Condor 'is 2 stc ren bij Manilla uit het water gelicht. in. - volge den taiphoen van de vorige wees de machine blijkbaar zwaar beschadig- Tijdens de werkzaamheden brak zij a" uit elkaar.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12