Uit den Leidschen Raad Voorstellen aan den Leidschen Raad Zij is trotsch op haar lijn... LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 13 December 1938 URODONAL Belastingverhooging uitgesteld - Commissie ad hoe voor de contactcommissies De personeele belasting Nieuw saneeringsplan 42o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der perso neele belasting te Leiden (184 en 2061. ALOiEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer v. WELZEN kan zich in het al gemeen wel vereenigen met deze sluitend makende begrooting. doch hij ziet hierin ook een maatregel, voortvloeiende uit de slechte regeling tusschen rijk en gemeente Als communist Is spr. voor een zeer sterke progressieve belasting en dit prin cipe vindt hij hier slechts in zeer beperkte mate terug. Spr. weet. dat dit niet wel doenlijk ls in deze materie en dat reeds een deel der bevolking ls vrijgesteld, doch het had z. 1. toch meer kunnen worden toegepast. De heer DE REEDE oordeelt dit voorstel thuis bij de begrooting en daarom acht hij dit voorstel feitelijk prematuur. Spr. maakt daartegen bezwaar. Waar het college ter mijnen belangrijk overschrijdt, kan dit z. i. hier ook. zie de resolutie van den mi nister van financiën van 23 Aug. 1932. Het eenige bezwaar is dat het college de mede werking moet hebben van den Inspecteur Spr. dringt er op aan dit voorstel aan te houden en te behandelen bij de begrooting. De heer WILMER verklaart: De Katho lieke Raadsfractie heeft niet de over tuiging, dat de begrooting voor 1939 niet zou kunnen worden sluitend gemaakt op een andere en betere wijze, dan door de nu vastgestelde belasting-verhooging. Het moet echter worden betwijfeld, of bij de behandeling van de begrooting andere voorstellen, die zouden worden gedaan, om de begrooting sluitend te maken, een meerderheid in de Raad zouden vinden gezien ook de houding, die B en W. waar schijnlijk tegenover die voorstellen zouden aannemen. Als nu dit voorstel inzake belasting-ver- hooging zou worden verworpen en later andere voorstellen, om tot een sluitende begrooting te geraken, geen meerderheid In den Raad zouden vinden, dan zou er ge schapen zijn een toestand, die voor ge meentebestuur, gemeente en burgerij zeker onaangename, ongewensohte gevolgen zou hebben. De Katholieke Raadsfractie wil er met klem en nadruk haar teleurstelling over uitspreken, dat deze situatie is geschapen, doordat het voorstel inzake belasting-ver hooging nu vóór 1 Jan. moet worden behandeld, terwijl de begrooting nog niet tegelijkertijd in behandeling kan worden genomen. De Katholieke Raadsfractie behoudt zich, vanzelfsprekend, volle vrijheid voor. om bij de behandeling der begrooting deze verklaring nader te motiveeren. Na de woorden van den heer de Reede is echter een ander licht geworpen op de kwestie, als hij althans het juist heeft. Spr. zal het antwoord van den wethouder af- wachten. Ls uitstel mogelijk, dan is hij daarvoor, zoo niet, dan dient het voorstel te worden aanvaard De heer BEEKENKAMP steunt het uitstel-idee, zoo dit mogelijk is Wethouder VERWEY ls besliste tegen stander van uitstel, daar zX daardoor geen enkel gemeentebelang wordt gediend. Uitstel is onmogelijk: zie de circulaire van den minister van binnenl. zaken van 4 Juni 1934. Daarin wordt wijziging voor 28 Dec. wenschelijk genoemd met het oog op bezwaren voor den belastingdienst. Bovendien de raad heeft de situatie vol doende kunnen bezien. De VOORZITTER wijst er op, dat de be- grooting plm. 20 Februari pas zal kunnen worden behandelt, waarna dan nog Kom eoedkeuring zou moeten plaats vinden. De fnspecteur zal z.i. geen garantie daarvoor willen en kunnen geven. De heer WILBRINK erkent, dat een be lastingverhooging moet plaats vinden, doen ls met overtuigd dat dit nu reeds beslist noodig is. Dat kan beter bij de begrooting worden overzien, waarop het college nu vooruit wil loopen Behandeling zou toch te bespoedigen zijn, meent hij De heer DE REEDE handhaaft zijn ziens wijze. De uitzonderingsbepaling is nog wel degelijk van kracht, al erkent kuJ- dat ln het algemeen uitstel niet «wenscht isSpr. oordeelt de 35 pet. onvoldoende, anderen vinden ze ie veel Hoe ls nu alleen op den geleidebrief te oordeelen? Nogmaals pielt spr voor uitstel. Met den inspecteur is toch te overleggen en volgenden Maandag is er weer zitting. Blijkt het nieo mogelijk dan zal hü ook met dit voorstel wel moeten meegaan. De VOORZITTER vraagt of de heer de Reede instemming van den inspecteur waarschijnlijk acht? De heer DE REEDE: zeker, het kan z.i. zeer wel. De heer HESS ING kan de idee de Reede steunen als het mogeiijk ls. evenals de heer BEEKENKAMP Laat men bij den inspec teur informeeren De behandeling der be groot'nz kan toch wel in Januari plaats hebben. Wethouder VERWEY is onder geen be ding tot aanhouden bereid. Z.i. eischt het gemeentebelang directe behandeling. Hij ontkent, dat de circulaire van 1932 nog van kracht ls hü citeert de latere circulaire. Den inspecteur is reeds gevraagd en het antwoord luidde: voot 28 Dec. is afdoening gewenscht wil men safe zijn. Wil de raad anders, dan neme hij de verantwoordelijk heid. De heer MANDERS zegt dat de heer de Reede zich vergist. Ook zijn circulaire ls van den minister van binnenl zaken. De heer WILMER ziet niet ln. waarom niet een werk uitgesteld kan worden. Dat Idee steunt hil van ganscher harte. De heer DE REFPE doet een voorstel tot aanhouding to1 de te''goting zoo dit mo gelijk i ikt he ntef het geval dan kan men volgende week besl'ssen. HU komt B. en W. zoover moge'ijk tegemoet De VOORZITTER zegt dat het college het voorstel niet kan aanvaarden. Uitstel van een week is niet onverkomelljk, doch dit voorstel is te vaag. De heer BEEKENKAMP ziet. geen be zwaar. waar het voorstel de Reede toch zegt .zoo mogelijk". Blijkt het deze week niet mogelijk dan kan men Maandag immers nog behandelen. De VOORZITTER meent, dat men B en W vrijheid moet laten zelf deze week de kwestie te laten beslissen. Een week uitstel wil het college wel aanvaarden. De heer DE REEDE wijzigt zijn voorstel in dezen geest. d wz. uitstel tot voorloopig 19 December 1938 Aldus wordt besloten. WIJZIGING VAN VERORDENINGEN. 43o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere verma kelijkheden. (207i Bij art. 1 vraagt de heer COSTER, hoe het college is gekomen aan het begrip 25 M2? Z.i. behoorde dit 50 M2. te zijn. De VOORZITTER betreurt het. dat de heer Coster daar nu pas mee komt. Zoo is het moeilijk te bezien. Wethouder VERWEY zegt. dat de oude regeling twee bezwaren had: te hoog en te weinig progressief. Nu komen B en W. in zeer belangrijke mate tegemoet aan de bezwaren, spr. geeft voorbeelden. £n nu is de heer Coster weer niet tevreden. Bij alle belastingen zijn grensgevallen, waarop een regeling niet is te baseeren. De gemeente zal nu reeds f. 1000 derven, al hopen B. en W op inhaling van een deel door uit breiding. De heer v. d. REYDEN vereenigt zich met den wethouder. Na re- en dupliek wordt het voorstel COSTER verworpen met 302 stemmen. Voor de heeren Coster en Tobé. De verordening wordt z.h.st. goedgekeurd. 44o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing en Invordering van schoolgeld aan het Gym nasium, de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Lelden <2081 Goedgekeurd. 45o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de Winkelsluiting, tevens praeadvies op de adressen van verschil lende organisaties inzake het sluitingsuur van winkels op Zaterdagavond. (2091 Hierbij ls het voorstel-Van Eek om de kwestie aan te houden voor nader onder zoek bij alle betrokken organisaties. Spr. oordeelt het onderzoek van thans niet volledig genoeg onder de winkeliers. Er zijn echter ook nog andere belangheb benden dan de winkeliers, nJ. de markt kooplieden en venters, die z.i. ook gehoord dienen te worden. De heer v. d. TAS kan zich met het voor- stel-Van Eek niet vereenigen. De Leidsche middenstandscentrale ls toch ook gehoord. Bovendien, Leiden mag zich toch niet lso- leoren tegenover de buitengemeenten. De.heer KNIBBE wijst er op. dat nader onderzoek ook kosten zou vergen en die zijn z.i. deze zaak niet waard, duidelijk ge noeg als zij ls. De heer LOMBERT steunt den heer v. Eek. Deze zaak ls de moeite alleszins waard. Het adres van de Middenstandscentrale is z.i. niet overtuigend. De heer TOBÉ wijst er den heer v Eek op, dat de marktkooplieden grootendeels van buiten de stad komen. Mogen die ge raadpleegd worden in een zuiver Leidsch belang? De heer BERGERS meent., dat Zaterdag avondsluiting funest zou zijn voor den Mid denstand. speciaal gelet op de buiten-men sehen. Spr. Ls tegen uitstel. De heer WILBRINK bestrijdt evenzeer uitstel De middenstand zou groote verlie zen lijden bij een vroegere sluiting op Za terdagavond en spr ziet daarom geen reden voor deze zaak nog kosten te maken. De VOORZITTER oordeelt, dat voldoen de onderzoek ls ingesteld, speciaal waar het alleen geldt een verzoek van één groep: bedienden en kantoorpersoneel; dus bulten den middenstand om en buiten de gan- sche burgerij om. m.a.w. het publiek, dat toch een niet uit te schakelen factor ls. De meening van den middenstand ls bo vendien overduidelijk uitgedrukt, gelet op het onderzoek van de K. v. K. Zijn nu groote kosten als het voorstel v. Eek zou eischen verantwoord? Namens de meerderheid van B. en W. ontraadt hij uitstel. Namens de minderheid verdedigt wethou der v. STRALEN nader onderzoek, ook of b.v. 9 uur niet gewenscht ls ln plaats van de gevraagde 8 uur. Juist ook, om de kans later te moeten terugkomen op deze mate rie weg te nemen, ls uitstel wenschelijk. De heer v. ECK blijft een volledig onder zoek gewenscht oordeelen. De kasten zullen z i. zoo groot niet zijn. De vraag of het al dan niet gewenscht is de stad doodsch te maken, telt ook mede. zoowel voor publiek als voor marktkooplieden enz. Uitstel ls hier toch zeker niet ernstig, de zaak heeft geen haast. De heer v. d. REYDEN acht uitstel ge heel overbodig daar de zaak toch duide lijk ls. Het voorstel-Van Eek wordt verworpen met 17—16 stemmen. Voor de S.D A P. en de heeren Lombert. v. Weizen en Manders. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 20—13 stemmen. Tegen de SD.A.P. (behalve de wethou ders' en de heeren Lombert en v. Weizen. CENTRAAL OVERLEG. 46o. Praeadvies op het voorstel van den heer Van der Voort inzake het weder- toetreden tot de gemeenschappelijke rege ling ter bevordering van een doelmatige behandeling van gemeentelijke personeels aangelegenheden (2101 De heer OOST VEEN neemt het voorstel v. Voort over. Hij betreurt, dat B. en W. slechte ervaring ln het centraal overleg laten gelden als motief niet weer deel te nemen. Z.i. moet Leiden zich daaraan niet onttrekken, want het centraal overleg kan toch van groot nut zijn. Leiden kan profi- teeren van de besprekingen en regelingen, ja zelfs van de discussies daar. De gelde lijke offers kunnen toch moeilijk als be zwaar gelden. Iedere groote organisatie moet een groei-periode doormaken, dat vergete men niet. Dë heer WILBRINK is tegen het voorstel. Z.i. wordt iedere gemeente-beslissing uit gesloten geoordeeld als het centraal over leg heeft, gesproken. De gemeente heeft echter de beslissing en niet een ander, dat is zijn standpunt. De gemeente mag daar om niet terug tot dit centraal overleg. Iedere gemeente heeft immers zijn eigen belangen en eigen visie. De autonomie der gemeente mag men ook ln dezen niet laten aantasten. Wethouder TEPE geeft eerst een kort historisch overzicht van deze materie. Als voorzitter van het G. O. heeft spr eerst warm meegewerkt, al liep de meerderheid van B. en W. niet warm, bevreesd voor de autonomie der gemeente. Die vrees Is ech ter maar al te zeer bewaarheid bespoe digen doet het centraal overleg trouwens ook niet en spr. is met zijn" optimisme bedrogen uitgekomen. Hij staaft dit met zijn overzicht. Aansluiting is niet alleen nutteloos doch zelfs gevaarlijk, daar de aangesloten gemeente practlsch zich niet meer zou kunnen onttrekken aan in cen traal overleg genomen besluiten! Althans moreel niet. Spr. wil Juist de gemeentelijke autono mie volledig overeind houden, daar iedere gemeente toch haar eigen positie inneemt. Daarom blijft hij thans tegen een nieuw lidmaatschap. De heer SCHÜLLER meent, dat deze wet houder toch niet 't recht had te spreken van vertraging in het centraal overleg, waar hij zelf als leider van het G. O. zoo traag is. En waarom de klachten over eigenmachtig optreden niet bestreden door voorstellen tot wijziging van het reglement? Als iets niet naar den zin gaat moet men niet direct wegloopen, doch blijven om te ver anderen. Beslist gebonden-zijn ontkent spr. overigens. Maar dacht men. dat Leiden los zou blijven van in het centraal overleg ge nomen besluiten? Dat is een fictie! En waarom dan niet daar tevoren meege werkt? Dat is practischer en verstandiger. De raad blijft bovendien vrij, houdt spre ker vol. De heeren OOSTVEEN en WILBRINK re- pliceeren. Speciaal de kwestie der gemeen- te-autonomie speelt daarin de groote rol. De laatste verdedigt bovendien, dat weinig invloed ls te oefenen zoo men ln de min derheid Ls. De klacht over langzaam wer ken is z.i. gerechtvaardigd, want daar werkt men heel wat gemakkelijker dan hier een wethouder ln het G. O. dat ts zeker. De WETHOUDER dupliceert. Hij heeft het centraal overleg geen traagheid verwe ten, alleen gezegd, dat het geen bespoedi ging geeft. Spr. handhaaft zijn bezwaren. Het voorstel van den heer Oostveen wordt verworpen met 1914 stemmen. Voor de SD.A.P. en de heer v. Weizen. CONTACT-COMMISSIE. 47o. Bespreking van het vraagstuk der z.g. Contactcommissies. (211) De heer VAN ECK vraagt, wat B. en W. nu eigenlijk gedaan hebben ln deze mate rie, al werd het voorstel van de drie groot ste fracties overgenomen? Nu ls er de nota van den burgemeester spr. waardeert deze overigens zeer doch het oordeel van B. en W. Ls er nog niet. In deze nota Ls de voorzitter om tactische redenen tegen instelling. Toch Ls de proef in Nijmegen niet zoo zeer mislukt, als de voorzitter wil voorstellen. Spr. verdedigt een blijvend contact. Rijp voor een beslissing Ls de kwes tie echter nog niet, dat zij erkend en daar om stelt spr. na overleg met de fractie voorzitters van R.-K., Chr.-Hist. en A.-R. voor een commissie ad hoe ln te stellen om later te rapporteeren. De heer WILMER is dankbaar, dat de voorzitter zijn aandacht heeft geschonken aan deze materie en al kan hij het met de nota niet eens zijn, toch juicht hij deze daad toe; het ls een novum, dat de burge meester zich aldus uit en dat dient geap precieerd. Inderdaad, de kwestie is nog nieuw en verdient nader onderzoek. Maar laat deze commissie ad hoe nu eens vlug werken, opdat de zaak spoedig kan wor den afgedaan. Spr. bedoelt voor zich geen commissies van belanghebbenden doch commissies van belangstellende deskun digen. De VOORZITTER gaat den gang van zaken na en zegt, dat zijn nota bedoelde de kwestie ln den raad te brengen, opdat deze zich kon uitspreken De tijd leek rijp daarvoor. Maar een commissie ad hoe lijkt hem nog zoo verkeerd niet, gezien de ver schillen, die er toch bestaan en daarom wil het college het voorstel overnemen. RONDVRAAG. Wethouder v, STRALEN deelt mede, dat de herscholing van werkloozen In de tex tielindustrie, zooals die wordt toegepast bij de firma Zaalberg nu op verzoek ook zal worden toegepast bij de firma V. Wijk voor 6 personen. De regeling zal dezelfde zijn en het rijk heeft reeds toegestemd ln sub sidie. Een voorstel ls niet noodig, waar de kos ten te bestrijden zijn uit de steuncredieten, doch spr. wilde den raad hiervan niet on kundig laten. De heer GROENEVELD heeft gehoord, dat er onlangs een bijeenkomst Ls geweest van burgemeesters uit de omgeving Inzake de kwestie van het centrale vliegveld. Kan de voorzitter ook mededeelen, wat Lelden doet? De VOORZITTER zegt op ultnoodlglng van de K. v. K. deze bijeenkomst te heb ben bijgewoond Er ls toen besloten geen communiqué uit te geven en daar moet spr, zich nu ook aan houden. Hierna even voor 6 uur sluiting. 21 Februari 1936 werd bij de behandeling van de gemeente-begrooting een voorstel van den heer Schoneveld aangenomen, waarbij het Col lege werd uitgenoodigd een saneeringsplan in te dienen, omvattende het stadsgedeelte, be grensd door Levendaal. Kraaierstraat, 4de Bin nenvestgracht en Geeregracht. Mede naar aanleiding van dit voorstel heeft het College, reeds geruimen tijd geleden de voorbereiding van een plan tot verbetering van deze stadswijk ter hand genomen, doch eerst na langdurig overleg met den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en andere instanties, waar bij verschillende oplossingen onder oogen wer den gezien, kon een definitief ontwerp worden opgemaakt. Het plan, waarover derhalve ten slotte met het Rijk overeenstemming werd verkregen en waarmede ook de Commissie van Fabricage accoord gaat. beoogt de amoveering van alle per- ceelen, zijnde 126 in totaal, waaronder de wo ningen aan de 4de Binnenvestgracht. Volgens het stratenplan komen de Klikstraat en de 1ste Haverstraat te vervallen, worden de 4de Binnenvestgracht, de Geerestraat en de le Gortestraat aanzienlijk verbreed en zal ook het desbetreffend gedeelte van de Kraaierstraat een grootere breedte verkrijgen, zoodat een alles zins voldoende open ruimte in de nieuwe be bouwing ls verzekerd. Evenals bij het saneeringsplan Bouwelouwen- steeg-Paradijssteeg is geschied, moet ook thansc de saneering tot stand worden gebracht met toepassing van art. 77. krachtens welke bepa ling onteigening ln het belang van de volks huisvesting kan plaats vinden ter ontruiming van oppervlakten, waarop tengevolge van ge brekkige toevoer van licht of lucht of gemis van andere voor bewoonbaarheid noodzakelijke ver- eischten in verband met den onderlingen samenhang of met de ligging van de gebouwen, afdoende verbetering van dc woningen langs anderen weg bezwaarlijk uitvoerbaar is. Van dc 126 woningen, die moeten worden af gebroken, komen er. ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage en van den Inspec teur van de Volksgezondheid. 51 voor onbe woonbaar verklaring in aanmerking. Thans dient derhalve een besluit tot het onbewoonbaar verklaren van deze woningen te worden ge nomen. terwijl ter vooorbereiding van de ver krijging in eigendom van deze en van de andere perceelen langs minnelijken weg. of zoo noodig door onteigening, tevens het voorloopige ont eigeningsplan behoort te worden vastgesteld. Wat de kosten van het saneeringsplan be treft. kon uiteraard slechts een zeer globale raming worden gemaakt, omdat vele vooraf niet te bepalen factoren, zooals de voor de per ceelen te betalen vergoedingen, van invloed zijn. Tegenover de kosten van het verkrijgen van den eigendom der perceelen. den straataanleg etc., kunnen worden gesteld de inkomsten we gens opbrengst van het terrein voor den nieuw bouw. Volgens een zeer globale raming worden de netto-kosten geschat op f. 197.000: bij een aflos sing in 75 jaren en een rente van 3U pCt. be draagt de annuïteit 3.787°; van f. 197.000 is rond f. 7.460. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft bericht, dat od toekenning van een voorschot uit 's Rijks kas tot genoemd bedrag van f 197.000 kan worden gerekend, alsmede op een jaarlijk- sche bijdrage, gelijk aan de helft van de wegens dat voorschot verschuldigde annuïteit. Door deze toezegging behoeft dus de" gemeente niet zelf de kapitaalsuitgave te dóen en komt haar de ver betering van den toestand ter plaatse te staan op de helft der annuïteit of wel op rond f. 3.730 per jaar. Volgens een voorloopigen opzet zullen op het vrijkomende terrein 70 woningen kunnen worden gebouwd, terwijl tusschen de 1ste Gortestraat en het Levondaal vooor bedrijfsruimten (ga rages en dergelijke) een terrein beschikbaar zal komen van pl.m. 380 vierk. M. Voor den woningbouw zal te zijner tijd even eens rijksvoorschot worden aangevraagd. Aangezien echter de bebouwing van het ter rein niet behoort tot het eigenlijke saneerings plan en geheel daarvan afgescheiden wordt be handeld. zullen den Raad daaromtrent later afzonderlijk voorstellen bereiken, waarbij dan tevens kan worden beslist, welke bouwvereeni- ging met den bouw en de exploitatie der wonin gen zal worden belast. BENOEMING LEERAAR H.B.S. Aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus moet worden voorzien in de vacature van leeraar in de wiskunde, ontstaan ten gevolge van de be noeming van den heer dr. J. D. A. Boks tot directeur van die school. B. en W. geven volgende aanbeveling: lo. Drs. J. Wichers, leeraar aan een H.B.S. te Arnhem: 2o. Drs. J. T. Groeneman. tijdelijk leeraar aan de Rijks H.B.S. te Deventer; met dien verstande, dat een eventueele be noeming van den subs 2o. genoemde voorloopig zal geschieden in tiJdelijken dienst, voor den verderen duur van den cursus 1938 39. AANKOOP PERCEEL ZONNEVELDSTRAAT. De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op het aan het Politie bureau grenzende perceel Zonneveldstraat No. 15 voor de som van f. 3500, verhooogd met f. 325 veilingkosten. Met de Commissie van Fabricage achten B. en W. het bezit van dit perceel, met het oog op eventueele uitbreiding van het Politiebureau, van belang voor de gemeente. KERSTGAVE VOOR DE WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken heeft in zijn circulaire, d.d. 2 December J.l. bericht, dat door hem wordt goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde en uit hun werkloozenkas trek kende werkloozen een Kerstgave wordt ver strekt, aan de tot de laatste categorie behoo renden echter Indien en voor zoover zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbeslag, min der ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuit- keering ontvingen. De Kerstgave mag 25 bedragen van het bedrag, hetwelk betrokkenen over de week van 11 t/m. 17 December a.s. aan ultkeering ont vangen, terwijl zij eveneens kan worden toege kend over de extra-bijdrage, die aan meerder jarige inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Onder mededeeling, dat in de kosten van de verstrekking van de Kerstgave eenzelfde bij drage uit het Werkloosheidssubsldiefonds wordt ontvangen als ln de overige kosten van werk- loozenzorg, geven B. en W. in overweging te besluiten tot toekenning van de Kerstgave aan de daarvoor in aanmerking komende werkloo zen. overeenkomstig de door den Minister van Sociale Zaken gegeven voorschriften. Aan de Gemeentelijke Commissie vooor Maat schappelijk Hulpbetoon is verzocht op. gelijke wijze een Kerstgave te verstrekken aan de door haar ondersteunde armlastigen. TOELAGE KWEEKELINGEN. 4 October 1937 werd vastgesteld een regeling, betreffende toekenning van toelagen aan kwee- kelingen bij het openbaar lager onderwijs, die niet met het zelfstandig geven van onderwijs in een klasse waren belast. Met de Commissie voor het Onderwijs zijn B. en W. van meening. dat. die reveling tot 1 Januari a.s. kan worden bestendigd. Met ingang van dien datum echter zou. met het oog op de moeilijke omstandigheden, waarin die kweekelingen verkecren en wegens het ont breken van vrijwel elk perspectief voor deze en loopt longen tijd, zonder ver moeidheid noch kortademigheid, met frissche teint en heldere oogen. Haar orgonenfunctionneeren prima,omdat ze het urinezuur, dot de organen ver giftigt en vroeg oud maakt, oplost met Urodonal. Is dit het heele geheim Ja. Urodonal lost de kwade stoffen, die in Uw organen achterblijven, op en houdt U frisch en jeugdig. beschermt U tegen rheumatiek 4907 (Ingez. Med.) jonge menschen. eenige verbetering in dc rege ling van die toelagen kunnen worden aange bracht. Bepaald zou kunnen worden, dat aan diegenen hunner, die tot nu toe f. 100 per jaar ontvingen, drie malen, telkens na ommekomst van een jaar, een periodieke verhooging van toelage wordt toegekend van f. 20. Gezien het feit, dat het aantal kweekelingen den laatsten tijd steeds afneemt en tegen l Januari a.s. vermoedelijk nog slechts 15 zal bedragen, zal het ter zake van het verleenen van kweekelingen-toelagen op de ontwerp-be- grooting voor 1939 uitgetrokken bedrag, als gevolg van het aanbrengen van de evenbedoelde verbetering, niet behoeven te worden verhoogd. DE KWESTIE VAN HET VENTEN. Op 25 Maart 1935 werd een wijziging van de verordening op de straatpolitie vastgesteld, waarbij een z.g. ventverbod in het leven werd geroepen. Daarbij werd bepaald, dat het ver bod niet van toepassing is o.m. voor zoover het verkoopen, het ten verkoop aanbieden of het venten geschiedt met schriftelijke vergun ning van B. en W. In het praeadvies gaven B. en W te kennen overwegende bezwaren te hebben tegen het in voeren van een vergunningsstelsel ten einde het aantal venters te beperken, gelijk door den Algemeenen Ventersbond voor Leiden was ge vraagd. Wel achtten zij het Invoeren van zoo danig stelsel gewenscht, doch slechts om eenlg toezicht in het belang van de openbare orde i te kunnen uitoefenen, waarmede voornamelijk beoogd werd zooveel mogelijk te voorkomen, dat het venten ontaardt in verkapte bedelarij. Deze overweging ligt derhalve aan het ver bod ten grondslag. De toepassing van de rege ling is daarmede in overeenstemming. Een vergunning tot venten wordt in het algemeen aan ieder die da*r om verzoekt verleend. In dien niet is te vreezen. dat de vergunning slechts zal dienen, om onder het mom van venten, bedelarij te bedrijven. De vergunningen worden telkens verleend voor een kalenderjaar. De praktijk heeft evenwel aangetoond, dat met deze regeling niet kan worden volstaan. De huidige economische omstandigheden toch zijn oorzaak, dat een veel grooter aantal per sonen tracht zich met den straathandel eenig inkomen te verwerven, dan in normale tijden het geval is. Gedurende dit jaar werden niet minder dan 756 ventvergunningen uitgereikt. Hoewel dit aantal lager is, dan dat van de in 1936 en 1937 uitgereikte vergunningen, moet het voor deze gemeente toch veel te hoog wor den geacht. Dit spreekt te meer. indien men bedenkt, dat tengevolge van de algemeen ver minderde welvaart de omzetmogelijkheid aan zienlijk kleiner is geworden. Het groote aantal venters heeft tot gevolg, dat de kansen, om me; venten in het levensonderhoud te kunnen voor- i zien, steeds geringer worden en dat hoe langer 1 hoe meer venters zich genoodzaakt zien om steun of handelsgeld bij den Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon aan te kloppen. De steun aan kleine kooplieden is dan ook be langrijk toegenomen. Deze toeneming o.m. was voor de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon aanleiding, om zich tot B. en W. te wenden met het verzoek een commissie in te stellen, welke een andere regeling van den straathandel onder oogen zou moeten zien Het college heeft gemeend aan dat verzoek te moeten voldoen. Een ingestelde commissie, bestaande uit den wethouder van sociale zaken, voorzitter, den commissaris van politie, den di recteur van den markt- en havendienst, den directeur van den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, afgevaardigden van de daarvoor in aanmerking komende or ganisaties van kleinhandelaren, marktkoop lieden en venters, één in overleg met de Leid sche Middenstandscentrale en één in overleg met de Kamer v. Koophandel aangewezen be stuurslid van die organisatie en die instelling en den chef van de afdeeling algemeene zaken der gemeente-secretarie, secretaris, heeft net ventersvraagstuk in zijn geheel bezien. Uit haar rapport blijkt, dat. de commissie van oordeel is, dat het aantal vergunningen dient te worden beperkt en dat die beperking dient te worden verkregen door het voorloo pig afsluiten van het ventersbedrijf. m.a.w. door het tijdelijk niet verleenen van een ventvergun ning aan personen, aan wie thans nog geen vergunning is verleend. Die afsluiting zal moeten blijven voortduren, totdat het aantal venters tengevolge van over lijden en het neerleggen van het beroep, gelei delijk zoodanig is ingekrompen, dat dit aan tal meer in overeenstemming is met de moge lijkheid van het vinden van een bestaan in het ventersbedrijf. Is dit aantal bereikt, dan zal dit voorshands als maximum van het aantal te verleenen ventvergunningen dienen to worden beschouwd. Behalve dezen maatregel acht de commissie nog enkele andere maatregelen noodig. Als voornaamste noemen wij het niet meer verlen gen van een ventvergunning aan personen, die den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bc- reikt. Het venten door jeugdige personen acht de commissie een maatschappelijk kwaad. Die per sonen verliezen den lust tot het aanleeren van een beroep, zoodat zij ook later voor den pro ductleven arbeid verloren zijn. Hun blijft geen andere keus dan het ventersberoep. Behalve dat zulks voor de betrokkenen noodlottig U. heeft dit ook voor de gemeenschap een beden- kelfjken kant, aangezien de kans groot is. aat die personen na eenigen tijd zullen behooren tot die categorie van ingezetenen, die bi) oen minsten tegenslag bij de overheid om ondeU steuning moet aankloppen. Aangezien voor ae bestaande venters uiteraard een overgangs regeling zal moeten worden getroffen, zal deze maatregel eerst toepassing kunnen vinden, na dat het aantal ventvergunningen beneden nw vorenbedoelde maximum ls gedaald en aer- halve nieuwe vergunningen kunnen worde" verleend. Voor de bestaande jeugdige venters wil de commissie de leeftijdsgrens op 16 Jaa gesteld zien. VERPACHTINGEN. Op 31 December a.s. eindigt de huur van verschillende perceelen teelland en wel1®" zoodat opnieuw tot verhuring vap deze P"- ceelen moet worden overgegaan. ua,«ncfc Met alle pachters is overeenstemming oerei over de verlenging van de verpachtingen, pachtprijzen zijn ongeveer gelijk gebleven, m - uitzondering evenwel van die voor het aan vereeniging, tot aanleg en onderhouden volkstuinen „Ons Genoegen" verpachte land. Deze vereeniging verzoekt een Vl''j van den pachtprijs; in dc gegeven orasHw -.pi- heden kan het college van B. en W. zien de door haar geboden lagere huursommen eenigen. g

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10