Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - flèede Blad Maandag f2 Decker 1938 H.CMNDERSEN Harw Be fturoper Kinderverlamming met doodelijken afloop VOORSCHOTEN. W\v OPENING VAN HET „EIGEN GEBOÜ1V" DER VRIJZINNIG HERVORMDE?!. Een stemmig interieur. Gistermiddag om half drie had de offi- cieele opening plaats van het ..Eigen Ge bouw" der Ver van Vrijzinnig Hervormden aihier. Het huls Leldscheweg no. 66. dat tal van Jaren leeg had gestaan en er nogal u tge- zoond uitzag en dit ook inderdaad was. heeft een geweldige verandering ondergaan. De suite waarin thans'tal van bloem stukken is thans een keurige zaal die ruimte biedt voor ongeveer honderd perso nen. Het overige deel van het huis ls zoo danig onder handen genomen dat men het oude huls er niet meer in terug kent. De eigenlijke kerkzaal wordt verlicht door een paar fraaie electrische lampen, een eikenhouten lambrizeering siert den wand daarboven is een effen grijs linnen behang aangebracht. Het geheel maakt een stem- migen indruk, juist geschikt voor de dien sten. die hier gehouden worden. Een ruime serre, grenzende aan deze zaal. kan zoo noodle voor uitbreiding dienen. Reeds om twee uur begon zich de zaal Ie vullen en om half drie was het getal tezoekers zeker tachtig. Na het zingen van Ps. 103 vs. 1 opende mevr M A Stoker-Mesenig de bijeenkomst mei allen welkom te heeteri. in het bijzon der de afgevaardigden van dezelfde ver- eenlglngen in den omtrek alsook den ver tegenwoordiger van het provinciaal bestuur. De voorzitster schetste de geschiedenis van de vereenlging gedurende de laatste maand. Hartelijk bracht spr. dank aan allen die haar met raad en daad hadden bijgestaan, ook aan hen. die financieel hadden ge steund. Dr. J. N. van den Ende de eerste voor- fitter der vereeniglng die door vertrek naar Delft het voorzltterschaD had neergelegd herinnerde aan de moeilijke dagen in het begin van het bestaan der vereeniging. Dank zij vooral het optimisme van mevr. Stoker, thans presidente is het ledental nu geklommen lot meer dan zeventig. Ds. R H Oldeman uit Santpoort wekte in een gevoelvolle rede allen op door woord en daad de vrijzinnige beginselen te pro- pageeren, waaronder hij vooral begreep de verdraagzaamheid ten opzichte van anders denkenden. waaraan soms nogal iets ont breekt, óók bii de Vrijzinnig Hervormden. Hierna werd gezongen Gez. 237 vs. 4 en eindigde ds. Oldeman met gebed Achtereenvolgens werd nog gesproken door den afgevaardigde van het provinciaal bestuur, door den propagandist voor Zuid- Hol'and den heer van Dijk door ds. Trouw Jn den heer Boot d*e allen de felicitaties en 'oeste wenschen overbrachten van de rustervereenigingen uit den omtrek. Dan bleef men no? eenigen tijd gezel lig bifeen. thee met een versnapering werd rondgediend. het muziekkoortje. onder lei ding van den heer K'ezebrink bracht re iige nummers ten gehoore en zoo eindig- de deze zeer wel geslaagde off'cieete ooening. We twijfelen niet of juist door het bezit san dit eigen huls zal de vereenIgin? van srii7'nnig hervormden te Voorschoten een bloeitijd tegemoet gaan. Jubiieumuitvocring van „Taveno". In het gebouw voor Chr. Befangen gaf bet muziekensemble Taveno. ter gelegen heid van het 12'A-jarig bestaan een jubl- lenmuitvoering onder leiding van zijn dirigent, den heer Joh. Hazes. De heer J. Verkerk verwelkomde in het bijzonder de beschermvrouwe jkvr. L. H. Baronesse Schimmelpenninck van der Oye en noemde het bijzonder aangenaam dat burgemeester M F. Berkhout voor het eer t een uitvoering bijwoonde van „Ta- Jeno". Spr herinnerde ook aan het 12'/- jaar bestaan. In het begin werd Taveno ver wend en werd de wensch uitgesproken dat alle ingezetenen donateur zouden worden, maar dez.e wensch. aldus spr.. is helaas niet in vervulling gegaan. Bij dit jubileum zal spr. één lid herden ken, te meer daar hij na 12'/; jaar nog meespeelt. Het eere-lid de heer G. C. Ver- Hps was destijds, één der steunpilaren, als dirigent van het ensemble, en dit eerelid sou dezen avond de orgelpartij spelen, waarvoor spr. hem dankte. Ten slotte huldigde spr. den tegenwoor- ügen dirigent, den heer Joh. Hazes, voor de zorgen aah Taveno gewijd, hetgeen steeds belangeloos geschiedt. Het programma werd daarna geopend met den „Taveno-marsch". destijds gecom- erd en aangeboden door een lid van bet ensemble. Na dezen fllnken en goed «speelden openingsmarsch volgde nog „de tustspiel-ouverture" van Keler Bela, Mon rève", wals van Waldteufel en tot slot „Schön 1st die Jugendzeit" van Max. Bode. Taveno gaf alleen voor de pauze mu- siek en wij vonden dit jammer, want het altijd een genoegen dit gezelschap te booren muslceeren. Het applaus na leder nummer was welverdiend Na de pauze werd het tooneelstuk J.ucy" opgevoerd. Het was een aardige avond! Een mooie vangst! Het vischcollege „De Hengelaar" alhier beeft gisteren het vischwater „de Krim" 'ader deze gemeente met den zegen afge- 'ócht met het mooie resultaat dat onge- 'eer 80 pond groote visch werd gevangen. Bet is dan ook voor het vischcollege „De "engelaar" niet te hopen, dat het dit tifchrijke water aan het Rijk zal moeten 'Istaan, waarvan reeds eenigen tijd spra ke ls. WARMOND. Vergadering: Ii.-K. Volksbond. Onder meer dan gewone belangstelling Jfeld de afd. Warmond van den Ned. R.-K. (olksbond een alg. vergadering in Hotel Stad Rome. De voorzitter de heer M. J. wgenboom. opende, en begroette speciaal geestelijken adviseur kapelaan C. Jong- JN. De secr. de heer C. van Kempen, las J notulen die vastgesteld werden. O.a. ;erd een schrijven voorgelezen met be- Jfking tot de gewenschte samenwerking pt de Joseph-Gezellenvereeniglng. Beslö- en werd een contact-commissie te benoe- pn, die aan deze kwestie bijzondere aan- ■ftht, zal schenken. Het terrein waarop, commissie zeer nuttig werk zal kun- verrichten, strekt zich ook uit tot de ALPHEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Evert Idelenburg, 22 jaar (won. te Alkemade) en Aanegje Cornelia de Rijk. 21 Jaar. Gehuwd: Simon Schellingerhout. 42 jaar en Hendrika van Klaveren. 26 Jaar; Dirk Spek. 27 jaar (won. te Nieuwvcen) cn Maria Sibllla Reumerman. 25 Jaar. Overleden: Gerrit Jan Jurrien Leene. 24 jaar; Der jen Willemina van Buul, 87 jaar. wed. v. Klaas van Keeken. Loop der bevolking. Gevestigd: Jannetje J. Bos. v. Velzenstraat 5. Vertrokken: n. Nieuwveen. No. 286. Maria S. Reumerman; n. Maartensdijk. Prof. Hugo de Vrieslaan 61. Hendrika M. Vergeer. Mij. Ziekenfonds „Alphen en Omstreken". Nadat de verzekerden-vertegenwoordigers uit alle omliggende gemeenten van het zie kenfondsrayon eenige malen te zamen had den vergaderd en het bestuur de verschil lende voorstellen had uitgewerkt is beslo ten, verschillende belangrijke uitbreidingen, waarom is gevraagd, aan de verstrekkingen van het ziekenfonds te gaan toevoegen. Geleidelijk zullen deze verbeteringen inge voerd worden. Er komen 3 tarieven, n.l. A, B en C; A is verplicht, B en C vrijwillig. Deze zullen, indien zulks administratief mogelijk is, reeds met 1 Januari a.s. ingaan. DE GRAANDIEFSTALLEN. De a.s. behandeling voor de Haagsche Rechtbank. In verband met de destijds geruchtma kende zaak der graandiefstallen door het personeel van een schippers- en expedi teursfirma hier ter plaatse vernemen wij, dat deze zaken waarbij tal van verdachten, helers en getuigen zijn gedagvaard, zullen worden behandeld voor den Politierechter der Haagsche Rechtbank op 29 Dec. a.s. voorm. half twaalf. Hijschkraan omgevallen Op de scheepswerf van de Fa. B. alhier is door tot nu toe onbekend gebleven oor zaak plotseling een hijschkraan omgeval len. Twee arbeiders, die in de omgeving waren, wisten zich door een sprong in vei ligheid te stellen, doch de arbeider P. v. E. werd aan het hoofd gewond en bekwam tevens inwendige kneuzingen. Na behande ling werd hij met een auto naar zijn wo ning vervoerd. Afscheid van den heer J. C. Vellekoop In verband met zijn leeftijd heeft de heer J. C. Vellekoop. jarenlang voorzitter van de Mulosehool met den Bijbel als zoodanig be dankt. Na reeds van bestuur en personeel afscheid te hebben genomen, heeft de heer Vellekoop Zaterdagmorgen ook persoonlijk afscheid van de leerlingen genomen, die daartoe waren vereenigd in de gymnastiek zaal der school. De nettor opbrehgstf van de door den zendingskrans van den Geref. Zendings- fcond alhier onlangs gehouden verkooping bedroeg f. 239.95; een bedrag van f. 230.— kon aan het zendingsbureau worden af gedragen. In verband met het 20-jarig bestaan werd ln de St. Jozefzaal door de afd. Al phen van den R.K. Volksbond haar laat- olen cursusavond gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer Ruijssenaars. hield pater Henri <le Greeve een pakkende rede over het doel van het R.K. vereni gingsleven. De avond werd door zang af gewisseld. BOSKOOP. Opleiding Tuinbouwvak. De afd. Boskoop der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ls thans overge gaan tot het instellen van een vakcommis sie. beoogend leiding te geven bij de oplei ding van jongelieden in het tuinbouwvak. De Commissie der B. V. L. In de vergadering van de commissie van de B. V. L. is tot secretaris gekozen de heer A. van der Leeden en tot tweede Voorzit ter de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loysen. Als nieuw lid werd gekozen de heer W Kelderhuis. Als nieuwe leden wer den geïnstalleerd de heer A v. d. Lee den, Jac. van Wengerden en J. van Bergen. Drie sub-commissies werden Ingesteld, t.w. één voor de bijwoning der schietoefenin gen. één voor de propaganda en één voor do financiën. Onze plaatsgenoot, de heer H Koet sier, slaagde voor het examen „Vakbe kwaamheid voor Broodbakkers". Door het bestuur van de Ver. „Plaat selijk Nut" is met ingang van 1 Jan. e.k. benoemd tot hoofd der Nutsbewaarschool, mej. J. Wiarda te Gouda, die in het bezit is van de diploma's „Fröbelonderwijs A. en B." Door den kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden tot ouder lingen herkozen de heeren A. Corts en A. van Straalen, en 13 !n de vacature Brinks gekozen de heer N. van Gent. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Door B. en W. is tot commandant der Brandweer benoemd de heer A. van Wal- derveen, in de plaats van den heer W. Wills Fz„ die naar Hazerswoude vertrok. Tot Kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk aihier, is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Mieog. gekozen de heer G. J. Corts; tot no tabel ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer J. v. Beek. de heer H. v. Driel. In het gezin v. d J te Langeraar heeft zich bij een 8-jarigen jongen een geval van kinderverlamming met doodelijken afloop voorgedaan. Het patiëntje dat naar het ziekenhuis te Leiden werd vervoerd is daar overleden. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk. z. van J. van Vliet en F. Dorrepaal; Hendrika Maria Antonia. d. van J. Koopmans en Chr. K. Breerf. In de Geref. Kerk werd de Keboemen- film, een opname van de Zending der Ge- reformeerde Kerken, vertoond. Ds. Dijk sprak het openingswoord. Over de film zelve werd reeds in ons blad geschreven. GaSnel en goed risp, Kou, fijn. helpen hierbij altijd een poeder ©f cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets.genaamd..Mijnhardtjes 2st^lOctDoos50ct- ïuoj (Ingez Med.) De werkverschaffing in de Rietlanden. De werkverschaffing in de rietlanden is thans in vollen gang. Uit Leimuiden zijn 19 arbeiders geplaatst, uit Aalsmeer 6. LEIMUIDEN. Wedstrijd B.V.L. afd. Leimuiden en Rijnzaterwoude. In de groote zaal van mej. Sneeboer had de jaariijksche schietwedstrijd plaats der B.V.L. Een groote keur van prijzen was be schikbaar gesteld. De uitslag luidde als volgt: lo pr. J. van 't Woud 914 p.; 2e pr. L. pr. S Zemel 875 p.; 5e pr. A J. van Leeu- Wittebol 892 p.; 3e pr. N. Dekker 884 p.; 4e wen 873 p.; 6e pr. J. l'Ami 867 p.; 7e pr N. J de Koning 865 p.; 8e pr. C. P. v. d. Meer 860 p.; 9e pr. M. Witte 845 p.; 10 pr. D. Noordijk 844 p. In totaal waren 44 prijzen beschikbaar gesteld. De heer J. A. Bakhuizen reikte den winnaars de prijzen uit. Hij dankte den plaatselijken leider den heer l'Ami voor de organisatie van dezen avond, alsmede den secretaris den heer de Ren. voor zijn lei ding van den onlangs gehouden propagan- da-avond. De pi leider sprak tenslotte den voorzitter hartelijk toe. NIEUWKOOP. Propaganda-avond Ned. Chr. Blindec'oond. De Ned. Chr. Blindenbond hield in de Chr. School onder veel belangstelling een propaganda-avond. Wegens verhindering van ds Speelman opende de heer H. Schou ten door het laten zingen van een psalm, hij las een gedeelte uit den Bijbel voor en ging voor in gebed. Onze blinde plaatsge noot C. Ahles gaf een voordracht getiteld „De Biindewaarna de dames Kok uit Zwammerdam eenige mooie liederen twee stemmig zongen De heer C. Wagemaker te Hillegersberg lid van het Hoofdbestuur, sprak over „Wat voor en door blinden ge daan wordt", waarna met lichtbeelden werd vertoond „Wat blinden kennen en kunnen" De dames Kok lieten nog een'ge liederen hooren, waarop de heer Ahles wederom voordroeg. Ds. A. J. van Wijngaarden sloot door het laten zingen van een psalm en dankgebed. Verschillende personen gaven zich op voor het lidmaatschap van den Ned. Chr. Blindenbond. LUSTRUM DER CHR. JONGELINGSVER. „GEDENK UWEN SCHEPPER". Een gedenkwaardigen avond. Vandaag herdenkt de Chr. Jongeiings- vereenlging „Gedenk Uwen Schepper" den dag dat zij vóór 35 jaren werd opgericht. Deze gedenkwaardige dag werd gisteravond reeds herdacht door een dank- en herden kingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk aihier, waarin voorging ds. G. Elsenga uit Gouda. Na het zingen van Psalm 138 vers 1 en het lezen van de Geloofsbelijdenis va® Nicea werd gezongen Psalm 148 vers 6, waarop werd gelezen een gedeelte uit den Bijbel van den 103en Psalm. Hierna ging ds Elzenga voor in gebed. Spr. zeide. dat de mam van de vereeni- g'ng „Gedenk Uwen Schepper" een naam is van goed begrip en van goed inzicht Hoe gauw zijn wij menschen niet geneigd het gedenken van onzen Schepper te vergeten. Welke zegeningen Gods zijn ons niet ge schonken Elke zegening is een geschenk Gods! Hoevee! zegeningen zijn niet ge schonken in het 35-jarig bestaan van deze vereeniglng. Aan hoevele jonge harten zal in die 35 jaren Gods woord kenbaar ge maakt zijn en hoevele zegeningen zal alt niet afgeworpen hebben. Ook gedenken wij «Ij bij dit jubileum het op en neer. het groeien en slinken van de vereeniging. Ook jaren van oorlog en vrede, van revolutie en crisis heeft de vereen ging doorgemaakt en het is God's goedertierenheid, dat zij dit alles heeft doorstaan tot op dezen dag. En als wij dit bedenken wordt het geden ken en mogen wij God danken en zouden wij evenals Samuël een steen mogen op richten Als tekst voor dezen avond koos spr. 1 Samuël 7 vers 12: ..Samuel nu nam een steen en stelde dien tusschen Mizpa en tusschen Sen en noemde diens naam: „Eben Haëzer" en hij zeide: „Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen". Dit „Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen" bracht spr. ln verband met dit 35-jarig be. taan van de vereeniging. Spr. zeide, dat. hoe- vei 35 jaren nu nog wei niet zoo'n langen tijd omvat, de Heere toch de vereeniging in al die jaren heeft bijgestaan en deze niet teniet heeft doen gaan. Laten wij, evenals Samuël. die bij het oprichten van zijn steen getuigde, gedenken, Gij o Heer. Gij alleen hebt het gedaan. Tenslotte richt te spr. nog eenige woorden tot de ouders opdat zij het kroost van de gemeente zou den opdragen tot Christus Na het gebed werd gezongen Psalm 121 vers 1 en nadat de Zegen was uitgesproken, werd staande net Bondslied van de Chr. Jongelingsver- eenigingen gezongen. Voor dezen avond bestond veel belang stelling. Het bestuur van de vereeniging met de leden hadden in de voorste banken plaats genomen, terwijl alle notabelen van de kerk aanwez.g waren. Hedenavond te 7.30 uur is er in de con sistoriekamer gelegenheid zijn tot het aan bieden van gelukwenschen. RIJNZATERWOUDE. De collecte voor de zending heeft in de N.H. Kerk alhier opgebracht f47.10 plus een nagekomen gift van f. 10. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, d. van W. Slappen- del en C. B. de Vrij. Ondertrouwd: J. van Hoff. 25 i. en A. van Aalst, 21 j. S. Bambacht, 25 J. en P. I. M. de Groot, 19 J. In de vergadering van het Damesco mité „Dorcas" werden tot besturusleden herkozen mej. J. v. d. LindeVerheul en mej. A. Vos-Slappendel. Bij de administratie voor arbeidsbe middeling staan 88 personen als werkloos Ingeschreven, waarvan 53 steuntrekkend. Copyright P. I. 8. Bos 6 C Het was een merkwaardig geval ln het slot. Zoodra een deelnemer aan den wedstrijd in verstandig spreken het ver trek was binnengekomen, waarin zich de prinses bevond, dan had hij zijn spraak verloren. Geen enkele goed geleerde toespraak kwam tot zijn recht. En dan zei de prinses: „Er deugt niets van. Weg." Eindelijk was de broer aan de beurt, die het Latijnsche woordenboek uit het hoofd had geleerd. Helaas, door het lange wachten, had hij totaal vergeten, wat er eigenlijk in dit boek stond. Bovendien moest hij steeds angstig naar den grond kijken, want bij eiken stap kraakte deze. En keek hij naar boven, dan zag hij, daar het plafond van spiegelglas was, zichzelf omgekeerd staan. Het was geen wonder, dat zoovele mededingers al gefaald hadden en dat ook hij faalde,. Jeugdwerkloozen, waarbij gedacht wordt aan het kampeerwerk en het Internaat voor meisjes. De lieer Angenent sprak dan over „De kinderbijslag". Na mededeellngen en rondvraag volgde ,cle traditioneele verloting van spek en car- bonaden. De collecte ten bate van „Hulp lin Nood" bracht f. 13.50 op. Hierna sluiting. De tafeltennisclub der St. Joseph- gezellen aihier „Steeds Vooruit", speelde een wedstrijd tegen de tafeltennisclub uit Roe- lofarendsveen, die met 120 door de spe lers uit Rotlofarendsveen gewonnen werd. Bovendien bevond zich bij elk raam een viertal schrijvers, die alles wat er gezegd werd, ijverig opschreven, opdat het direct in de krant kon komen. Niet zoodra was een mede dinger verdwenen of zijn woorden werden naar de krant gebracht en even later konden de menschen op straat al lezen, wat hij gezegd had. Voor een stuiver kon iedereen zoo'n krant koopen en zich met eigen oogen overtuigen wat er gezegd was. En het gelach, dat eiken keer opsteeg, droeg er niet toe bij de deelnemers aan dezen wedstrijd op hun gemak te stellen.... 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7