LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerife Blad Maandag 12 December 1938 Gemeenteraad van Leiden Duitsche anti-Joodsche actie Binnenland Uitreiking van de Nobel prijzen De verkiezingen Ernstige bezwaren tegen Schiphol I De herdenking van den „grooten trek" |De strijd in het Verre Oosten SPORT De brandstichting in den molen „De Walvisch" Buitenland Auto tegen een boom gereden bij Bathmen BEURSOVERZICHT MARKT *1— leen op deze wijze zal kunnen verde digen tegen een eventueelen aan valler. De ..Sunday Times" meldt, dat de minis ter van arbeid, Ernest Brown, Donderdag In het Lagerhuis onthullen zal, dat de na- tlonaal-socialistLsche regeering haar anti- Joodsche campagne uitbreid tot Engeland en andere landen. „De In Engeland verblijf houdende Duit- schers hebben opdracht gekregen de Jo den zooveel mogelijk te vervolgen. In de eerste plaats hebben alle Duitsche firma's, die In Engelland zijn gevestigd, instructie gekregen alle Joodsche bedienden per 1 januari te ontslaan". NOORWEGEN. Zaterdag heeft de koning de Nobelprlj- ien uitgereikt. Bij het uitreiken van den Nobel-vredes- prijs 1938 aan het Nansen-bureau, heeft de voorzitter van deze organisatie, de Noorsche rechtsgeleerde Hansson, gewezen op de betcekenls van het werk ten bate ran politieke vluchtelingen, zooals het bureau dit beoefent. In 800.000 gevallen is het bureau in de verschillende landen ten behoeve van vluchtelingen opgetreden. Het vluchtelingenvraagstuk, zoo zeide hij, tan worden opgelost, doch alleen door Irachtige samenwerking tusschen de regeeringen en den Volkenbond. Waar schijnlijk zal men daartoe een inter nationale leening moeten uitschrijven. Doch een leening is niet voldoende. De muren tusschen de landen moeten worden afgebroken, want deze muren hebben reeds veel stoffelijke en geestelijke waarden vernietigd. ZUID-SLA VIE. Bij de gisteren gehouden verkiezingen heeft Stoyadinowitsj in Servië. Bosnië, Herzegowlna en Slowenië een groote meerderheid behaald, terwijl in Kroatië ra aan de kust de aanhangers van Mat- t'nek een krachtige actie op de kiezers bebben uitgeoefend, waardoor de oppositie bier betere resultaten heeft verkregen. Volgens de tot nu toe bekende resul taten zal de regeering in het nieuwe parlement 300 tot 310 zetels krijgen en de oppositie 60 tot 70. Belangrijk deel van bet bedrijfsleven zou van het internationale luchtverkeer worden afgesneden. ZEVEN KAMERS VAN KOOPHANDEL ADRESSEEREN. De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Delft. Dordrecht, 's-Gravenhage, Lelden, Rotterdam, Utrecht en Vlaardingen, heb ben met betrekking tot de toekomstige ont wikkeling van de burgerluchtvaart hier te lande, een adres aan de Tweede Kamer ge zonden,"waarin zij als hun eenstemmig oor deel uitspreken, dat door een concentratie ZUID-AFRIKA. De voorbereidingen ter viering van het I eeuwfeest van den „Grooten trek" zijn 'hans gereed. De feestelijkheden zullen I haar hoogtepunt bereiken op Vrijdag 16 [December, d.w.z. precies honderd jaar na den slag bij de Bloedrivier, waar een kleine [boerenmacht de Zoeloe's versloeg en daar- |mede het Noorden des lands open legde Toor de blanke kolonisten. Dien dag zal de I eerste steen gelegd worden voor een ge- Idenkteeken, waarvoor een fonds ten be- 1 erase van 130.000 pond bijeengebracht ls. Morgen begint eohter reeds het officieels programma. van het internationale luchtverkeer op het vliegveld Schiphol, gelijk aan de regeering voor oogen staat, de ontwikkelingsmoge lijkheden van de luchtvaart hier te lande worden geschaad instede van gediend. De luchthaven Schiphol toch is ten opzichte van de economische centra binnen het ge bied van sommige onzer kamers aldus adressanten te excentrisch gelepen dan dat deze centra, wanneer zij od Schiphol aangewezen zouden zijn, wezenlijk in het luchtverkeer ingeschakeld kunnen worden. Het gevolg zal dan ook zijn, dat de gevallen, waarin men, hetzij voor het vervoer van personen, hetzij voor het vervoer van goe deren, van het luchtverkeer gebruik zal ma ken, het karakter van uitzonderingen zullen blijven behouden, zoodat de mogelijkheden, welke de hierbedoelde centra op grond van hun economische beteekenis voor het lucht verkeer bieden, slechts ten deele zullen wor den gebruikt. Dit moet er weder toe leiden, dat ons land in het internationale lucht verkeer niet die plaats zal innemen, welke het. wanneer alle mogelijkheden, die er zijn, zouden worden gebruikt, zou kunnen bezetten. Op grond van deze overweging mee- nen de kamers, geroepen als zij zijn tot de behartiging van de onderling nauw verbonden belangen van handel en nij verheid, ernstig te moeten waarschu wen tegen de aanwijzing van Schiphol als centrale luchthaven. Wordt Schiphol centrale luchthaven, dan wordt een be langrijk gedeelte van het bedrijfsleven practisch van het internationale lucht verkeer afgesneden. Het vertrouwen in de mogelijkheden van de luchtvaart, dat door de K L M. zoo moeizaam is opge bouwd, zal door een dergelijk besluit in breede kringen worden ondermijnd. Al de Kamers zijn het erover eens, dat. indien bepaald vastgehouden wordt aan de gedachte van de centralisatie van het in ternationale luchtverkeer in één luchtha ven, slechts een werkelijk centraal gelegen vliegveld te aanvaarden is, en dat kan Schiphol nooit zijn. De Chineezen meldden opnieuw enkele I Üeine successen. Zij hebben eenige plaat- I 7ii heroverd. Gewicht legt het echter niet ta de schaal. Generaal graaf Terautsjl, de afgetreden I opperbevelhebber van het Japansche ex- I peditieleger in Noord-China, die thans is aangesteld tot lid van den oorlogsraad, ls in Tokio teruggekeerd, waar hem een I giootsche ontvangst werd bereid. Terautsjl I begaf zich terstond naar den keizer, om I verslag uit te brengen van de onder zijn I leiding geschiede militaire operaties in N'oord-China. De keizer schonk den gene- '"al een paar zilveren bloemvazen en een I 'f'ft in geld. HOCKEY. H.D.S. IV—ZUIDWIJCK iHEEREN) 3—1 -Zuidwljck heeft een geheel onnoodige neder ige geleden, waardoor de kans op het kam- I !;%nschap tot een minimum is gereduceerd. v Het duurde vrij geruimen tijd eer Zuidwljck ^ar aanvankelijke meerderheid door een doel- iPunt van Van Ommeren tot uitdrukking wist brengen. Dit scheen HDS een aansporing te II |Q. en nog voor de rust was de stand 21. ,Na de pauze wogen de ploegen goed tegen J '^ar op. met de Leidenaars misschien iets in meerderheid. HDS wist zich echter betere 1 te scheppen, terwill Zuidwijck alle schot- I ^rdigheid miste Een doelpunt van Schrijvers IJJd na appelleeren van HDS en langdruig I pftad van den scheidsrechter wegens bui- I 'nspel geannuleerd foverigens terecht)Kort het einde maakte HDS nog op VMTMMDfle Ieen derde doelpunt. I fuidwyck speelde vrij mat; de keeper ging bij I tweede en derde doelpunt niet geheel vrij uit. NADERE BIJZONDERHEDEN. Over de brandstichting in den molen „De Walvisch" te Schiedam, vernemen wij na der dat de politie een eerste vermoeden kreeg door de felheid, waarmede het vuur al dadelijk woedde. Zij lette toen scherp op. en .nam waar, dat de molen zeer dege lijk was afgesloten, zoodat het bijna on mogelijk was zich toegang te verschaffen. Deze twee feiten gaven haar aanleiding om de financieele positie van den heer H. G J. den 33-jarlgen firmant na te gaan. Deze bleek zeers lecht te zijn. Men vernam zelfs, dat de gasmeter zou worden wegge haald. wegens onbetaald gebleven gasre- kenlng Vervolgens werd de politie nog een belangrijk feit bekend, n.l„ dat omstreeks half zes de fietsjongen W E. voorbij den molen fietste en voor het tooggat een licht schijnsel waarnam. E. reed eerst door. maar niet gerust over hetgeen hij gezien had, keerde hij terug en kwam weer bij den molen aan, op het oogenblik, dat de expe ditieknecht, de 32-jarige J. S. den molen verliet. De fietsjongen vertelde hem, wat hij gezien had, met de vraag: „Is er soms brand bij jullie?" De expeditieknecht ant woordde, dat hij de generator aangezet had en dat daardoor het lichtschijnsel werd veroorzaakt. E. ging daarop verder. Op den avond na den brand, heeft de politie den firmant H. G. J. op het bureau van politie ontboden om nadere Inlichtin gen te verstrekken. Intusschen werden ook de expeditieknecht J. S. en de 54-jarige machinist D. van der V. opgespoord en aan een verhoor onderworpen In eerste instan tie bleek, dat hun verklaringen nogal eens met elkaar ln tegenspraak waren, en toen de politie dieper op de zaak Inging, vielen zij door de mand. De mannen bekenden, dat de patroon des middags tegen zijn ar beiders had gezegd: „Als jullie den boel in brand steken, kunnen jullie bij mij blijven. Anders dreigt werkloosheid, want ik kan niet meer voortHierop had hij den mo len verlaten Daarna hebben belde arbeiders, volgens hun verklaringen, toebereidselen gemaakt om den molen ln brand te steken. Zij haal den bussen petroleum van 'beneden en go ten deze uit over plm 25 ton op den eer sten zolder liggende pindadoppen. De bus sen zijn later teruggevonden. Om half zes ging de brand erin en verliet het tweetal den molen. Zaterdag werd de patroon gearresteerd wegens aansporing tot brandstichting, de belde knechts werden aangehouden wegens brandstichting. HET „TIMES"-BERICHT OVER DE NEDERI.ANDSCHE PERS. Met betrekking tot een aan de regeering toegezonden motie van het hoofdbestuur van „Eenheid door democratie" inzake een bericht In de „Times" over beweerde in vloedsoefening vande Nederlandsche regee ring op de Nederlandsche pers, deelt de regeerlngspersdienst het volgende mede: Het ln de „Times" opgenomen bericht, dat de Duitsche regeering geprotesteerd zou hebben tegen de houding der Neder landsche pers, is een puur verzinsel. Wel ls juist, dat de minister-president een alge- meene bespreking heeft gehouden met de hoofdredacteuren van een aantal der voor naamste bladen, in verband met interna tionale toestanden, waarbij de vrijheid van meeningsuiting van de Nederlandsche pers zelfs geen oogenblik ln het geding ls geweest en een verwijzing naar de houding van bladen in andere landen in het geheel niet heeft plaats gehad. INVOERCONTINGENT VOOR BOTER IN BELGIË. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering het globale invoercon tingent voor boter voor deze maand we derom met 100 000 kilo heeft verhoogd en gebracht heeft op in totaal 350.000 kilo gram. Het aandeel in Nederland bedraagt hierin 27'/i pCt. De betreffende hoeveelhe-.d moet uiterlijk 31 Dec. In België worden In gevoerd. 9o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan de tusschentijdsche beëindiging van de door M. M. Lemalr—Bomll aan gegane huur van het winkelhuls Hee renstraat No. 48; b. tot het verhuren van het sub a ge noemde perceel aan G. Schaap te Lei den. (193) Conform besloten. lOo. Voorstel tot het aankoopen van het perceel 4de Binnenvestgxacht No. 60, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie E No. 1127 en tot net vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (194) Conform besloten. (De zitting duurt voort). VTJLCAAN ASAMA IN WERKING. De vulcaan Asama nabij het Japansche vacantieoord Karuizawa is weer zaan wer ken. Gisteravond ontstond een uitbarsting, welke van zwaar gerommel vergezeld zing. FATHER COUGHLIN SPREEKT NIET NAMENS DE KERK. Kardinaal Mundelein. aartsbisschop van Ch'cago heeft gisteren in een radiotoe spraak gezegd dat father Couzhlin. de be kende rad'o-prlester" uit De'roii niet ge machtigd was om namens de katholieke kerk te spreken. H11 voegde hieraan toe, dat de rad'opraatjes van father Coughlin niet de leerstellingen of gevoelens van de kerk vertolken. VERGADERING VAN HET MODERNE A.C.O.P. Besprekingen over de salaris- en rechtspositie van overheidspersoneel. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belargen van overheidsper soneel (A. C. O. P.). waarbij ruim 32.000 ambtenaren, onderwijzers, politic-ambte naren en werklieden in overheidsdienst zijn aangesloten, kwam een dezer dagen ln Den Haag in vergadering bijeen. Aan de hand van een desbetreffend rap port besprak het comité de bezwaren, welke ln de kringen van het overheidspersoneel zijn gerezen 'egtn de bestaande regeling van het recht op vervroegd ouderdomspen sioen voor ambtenaren, die betrekkingen bekleeden, welke door personen van meer gevorderden leeftijd niet of slechts ten koste van te groote inspanning naar eisch kunnen worden vervuld Het comité be sloot bij de rijkscentrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken een voorstel ter zake in te dienen. Daarna werd aandacht gewijd aan de in vele gevallen zeer ongrinstige salarispositie van rijkspersoneel op arbeidscontract en aan de uitvoering van de luchtbescher- mingswet en de daarvoor door de gemeen tebesturen voor het gemeentepersoneel te scheppen regelen. Het comité bespr^Jt vervolgens, op welke wijze de verdere ontwikkeling van het centraal georganiseerd overleg voor het personeel van gemeenten met 40.000 en meer inwoners zou kunnen warden bevor derd. Ten slotte wees het comité zijn secreta ris den heer W Luberti, aan als vertegen woordiger van het comité op het buiten gewoon congres van den Nederlandschen bond van personeel ln overheidsdienst, dat op 16 December a.s. te Utrecht zal worden gehouden in verband met de in voorberei ding genomen opheffing van de Neder landsche vereeniging van personeel bij defensie en de toetreding van de leden van die vereeniging tot den hiervoren genoem den bond. VOETBAL. blauw zwart iwassenaar). ^uitslagen zijn: guuw-Zwart 1—Oliveo 1 2—1. gauw-Zwart 4—Valkeniers 3 12—2. gauw-Zwart a JunioresSVF a 31. Zwart b jun.—Vac 6 1—4. OF BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS VAN DE RAMP VAN DE „EKSTER" Naar wij vernemen zullen Woensdag a.s. de begrafenissen plaats vinden van de hee- ren A van der Sljde en A. A. Becking op cli begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam des ochtends om 11 uur. terwijl de piloot «an de Ekster. C. M. Schrey en de mecani cien K L H Jaed cite op de begraafplaats C' ontwijk te Rotterdam zullen worden ter aardebestr|d. De begrafenis van den heer Schrey ls vastgesteld op des namiddags half drie, terwijl de tijd van de uitvaart tvan den l^er Jaedicke nog niet bepaald ls. EEN DOODE, DRIE GEWONDEN. Gisteravond is op d"n rijksweg Al meloDeventer, bij Bathmen, een per sonenauto met vijf inzittenden tegen een boom gebotst Hierbij kwam één persoon cm bet leven, drie "erscnen werden gewond. Alleen de chauffeur bleef ongedeerd. De auto werd geheel vernield. Omstreeks elf uur reed de auto, een huurwagen, waarin vijf jongemannen za- 'en, met groote snelhe'd oo den rijksweg in de richting Bathmen. Het gezelschap had een bezoek gebracht aan Wierden en Almelo en was op weg naar Bathmen, van waar zij naar hun woonplaats. Holten, zou den terugkeeren. De chauffeur, de heer D. Stegink, reed met groote snelheid. Door nog niet bekende oorzaak vloog de wagen tegen een boom en werd totaal vernield. Van de vijf inzittenden werden vier per sonen gewond. Eén van hen, de 20-jarige krantenbezorger en petroleumventer G. Paalman, was er het ergst aan toe. Kort na het ongeluk overleed hij ter plaatse. In middels had men geneeskundige hulp in geroepen en spoedig waren drie dokters alt de omgeving op het terrein van het ongeluk aanwezig, evenals de politie en de burgemeester van Diepenveen. Het bleek, dat alleen de chauffeur er zonder letsel was afgekomen. De drie overigen hadden min of meer ernstige verwondingen. Zij werden per auto naai hun woning vervoerd. BEZOEK VAN CIANO NOG VOOR KERSTMIS. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf C'ano, zal naar be kend wordt nog voor Kerstmis gevolg geven aan een uitnoodiging lot deelneming aan een jachtpartij in Hongarije. Deze uitnoo- d'ging was door Horthy tot hem gericht In bevoegde Hongaarsche kringen meent men te kunnen aannemen dat graaf Clano van zijn bezoek, dat ongeveer 4 dagen zal duren gebruik zal maken om persoonlijk contact te zoeken met den nieuwen m'n's- ter van buitenlandsche zaken graaf Ccaky. Men zie voor Nagekomen Berichten en Vervolg Gemeenteraad van Leiden pag. 2 van het Tweede Blad. ZESTIG JAREN BERLITZ-SCHOLEN. Men meldt uit Amsterdam aan de „N.R.Ct": Op een feestelijke bijeenkomst van lee raren, veel leerlingen en andere belangstel lenden In Carlton Hotel is het 60-jarig be staan van de wereld-instelling der Berlitz- scholen herdacht. Deze herdenking was te vens bedoeld om den heer L. Bayoud, di recteur van de Berlitz-school te Amster dam, geluk te wenschen met de hem door de Fransche regeering verleende onder scheiding, waardoor zij blijk heeft willen geven van haar hooge waardeering voor zijn arbeid, welken hij dienstbaar maakt aan de versteviging van de vriendschaps banden tusschen het Fransche en het Ne derlandsche volk, en aan het bekend ma ken der Fransche cultuur in ons land. Zij heeft hem n.l. benoemd tot Officier de l'Instruction Publique, en bij de viering van het jubileum, heeft de vice-consul van Frankrijk te Amsterdam, de heer E. Bessis, den consul den heer L. J. F. Judas verte genwoordigend. hem het teeken van deze onderscheiding op de borst gespeld. De heer G Vrijburg, gemeentelijk in specteur van het onderwijs, bracht de ge- lukwenschen van den burgemeester, dr. W. de Vlugt, aan de feestvierende Instelling en haar directeur over. Door Ged Staten van Zuld-Hol'and is heden aanbesteed het onderhoud gedurende het jaar 1930 van de Provinciale wegen DelftZeewaart. pynacker Berkel—Berg- schenhoek Berkel-buurtscbao Katwijk Hil- legersberg—Kruisweg en 's Gravenhage— N'euwe Rijksweg Rotterdam Bodegraven. Laagste inschrijvers waren de Geus en Strampraat te Leidschendam voor f. 27.966. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving wethouder Splinter. Na opening der zitting worden de notulen goedgekeurd en doet de voorzitter mede- deeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, enz. AGENDA. Benoemingen. lo Benoeming van 5 leden der Commis- slën. bedoeld in art. 2, 1ste lid, sub 3o. der verordening, houdende Reglement voor de Commission van Advies, betreffende de arbelds- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst der gemeente Leiden (aftredend: de heeren J. A. van der Reijden. J. H. Schüller, F. Eikerbout, H. Lombert en H. Oostveen). De aftredenden worden herkozen. 2o. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commission (aftredend: de hee ren A. van Rosmalen, dr. M. Key, P van der Tas, Th. M. W. Bergers en J. J. Valent- goed). De aftredenden worden herkozen. 3o. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een commissaris der N V. Leldsche Duinwater Maatschappij. (187) Gekozen wordt mr. Knibbe met 25 stem men tegen 1 op den heer Key, 1 od den heer Eikerbout en 2 op den heer Carton. 4o. Voorstel om het hoofd van de o. 1. school aan de Duivenbodestraat, J. C. van Schalk, te stellen aan het hoofd van de opleidingsschool voor u. l.o, aan den Mare- slngel. 1188) De heer v. d. LAAN vraagt geheime zitting Aldus geschiedt. Na heropening wordt conform besloten. 5o. Voorstel tot het overplaatsen van een drietal leerkrachten aan o. 1. scholen. 189 Conform besloten. 6o Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van P. Beimers, als tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 190 Conform besloten 7o. Praeadvies op het verzoek van dr. N Verweij om ontslag als 2den geneesheer aan de gestichten „Endegeest'', Voorgeest" en „Rhijngeest". 1191 Conform besloten. 8o. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan H. van Batenburg als leeraar in het teekenen aan het Gymnasium (192) Conform besloten. AMSTERDAM, 12 December Tijdens het weekend hebben zich geen bij zondere omstandigheden voorgedaan. Het po litieke aspect is onveranderd gebleven en nieuwe gezichtspunten hebben zich niet ge opend. Bij gebrek aan gegevens wordt onwille keurig naar de Ver. Staten gekeken of daar vandaag een sein wordt gegeven, waaruit ge volgtrekkingen kunnen worden gemaakt, doch de berichten omtrent het zakenleven in Ame rika bevatten niet veel nieuws. De afleveringen van de U.S. Steel Corporation in November zijn gestegen tot 679.653 ton en daarmede is. de hoogste stand voor 1938 bereikt. Tevens zijn deze afleveringen in het loopende jaar voor de eerste maal grooter dan in de overeenkom stige maand van 1937. Waar de staalindustrie nog steeds kan wor den beschouwd als de beste barometer voor het Amerikaansche bedrijfsleven en de U.S. Steel Corporation op haar beurt weer de beste indicatie geeft voor de situatie van de staal- nijverheid in het algemeen, kan uit de cijfers, betrekking hebbende op de afleveringen van dit concern, de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de conjunctuurlijnen voor 1938 en 1937 elkander eenigen tijd geleden hebben door- kruisd. Ook andere gegevens vormen een aan wijzing hiervoor, in welk verband slechts be hoeft te worden gewezen op Barron's index cijfers voor de algemeene bedrijvigheid, die op het oogenblik eveneens hooger zijn dan verleden jaar om dezen tijd. In 1937 liep de conjunctuur- lijn scherp naar beneden en thans heeft zij, ondanks alle seizoensinvloeden, een vlak ver loop. Dit houdt voor de toekomst een goede belofte in. vooral, daar er verschillende factoren een aanwijzing vormen, dat de activiteit spoe dig weer zal toenemen. In dit opzicht is er dus wel plaats voor het optimisme in de Ver. Staten omtrent het economische leven in het nieuwe jaar. De middagbeurs. Het initiatief ten opzichte van de effecten beurs was bij het begin van deze week ver te zoeken, daar alles er op wijst, dat de markt slechts door actieve elementen in beweging kan worden gebracht. Daar zich geen bijzondere fei ten hebben voorgedaan, bleef de beurs een zeer kalm voorkomen behouden. De verbetering in Wallstreet was van te weinig geprononceerden aard geweest, dan dat daaruit ondernemingslust kon worden geschept. Dat de stemming voor Amerikaansche fondsen overigens prijshoudend was. kon echter wel aan de lichte stijging te New-York worden toegeschreven. De affaire in de Yankee-shares was overigens van bescheiden afmetingen. Zelfs de Staalaandeelen gaven slechts geringe omzetten te aanschouwen. Het meest ging nog om in Republic Steels. In Motor waarden ging weinig om. Anaconda's veroor zaakten eenige beweging, evenals enkele spoor» wegshares. waarbij vooral dienen te worden ge noemd Illinois en Pennsylvania's. De locale markt was stil, doch evenals in de tweede helft van de achter ons liggende week gaven Koninklijken nogal wat bedrijvigheid te zien. Nadat bij de opening even boven het peil van de vorige slotnoteering was gehandeld, viel een verzwakking waar te nemen onder invloed van verkoopers voor Fransche rekening. Later op den middag echter trad een her stel in. doch dit was nog niet van ingrijpenden aard. De koersbeweging was overigens on regelmatig. Voor Rubberfondsen was de stemming goed prijshoudend. Amsterdam Rubbers werden een goede drietal procenten hooger ingezet, liepen daarna een kleinigheid terug, doch konden zich vervolgens toch op het lichtelijk verhoogd niveau handhaven. Verscheidene incourante Rubberaandeelen werden eenige procenten hoo ger genoteerd. Van openlijken handel in Ta bakken was niets to bemerken. Voor de Su- matra-aandeelen was de stemming ook prijs houdend. Op de Suikerafdeeling ging nogal wat om in H.V.A.'s, die bij de opening goed gedisponeerd waren, doch geleidelijk aan eenige procenten verloren, zoodat het koersverloop geheel ana loog was aan dat van Zaterdag. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten en voor de meeste aandeelensoorten kwam slechts in de laatste tape een noteering tot stand. Industrieelen hadden slechts geringe be langstelling. De Philipsaandeelen waren prijs houdend en bewogen zich voornamelijk op het peil van de vorige topkoersen. Fokkers waren uit. het gezichtsveld verdwenen. A.K.U.'s waren prijshoudend. Unilevers zoo goed als onveran derd. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche staatspapieren waren niet of niet noe menswaardig veranderd. De oude 3 obliga- tiën werden iets lager genoteerd. De affaire" in Fransche fondsen was ingekrompen: daarbij kwamen noteeringen van de spoorweghares hier en daar een fractie lager te liggen. Duitsche fondsen daarentegen waren beter gedisponeerd en vooral de obligatiën uit de Yourig-leening waren vast gestemd. WISSELKOERSEN. Londen 8.58 7/8. Berlijn 73.77 1/2. Parijs 4.84 1/2 Brussl 30.99. Zwitserland 41.58. Ko penhagen 38 35. Stockholm 44.25 Oslo 43 17 1/2. New-York 1.84 Praag 6.30. Lire Bankpapier 6.45. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Daggeld ï/4. Registermarken. 33 5/8. Crediet Sperrmarken 91/8. Effec- tensperrmarken 8 3/8. Reismarken 501/2. Bankpapier 26 1/2. AMSTERDAM, 12 Der. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 663 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 68—76. 2e kw. 60—66, 3e kw. 50—58 ct. per KG Slachtgewlcht' 90 Melk- en kalïkoeien f. 100—260 per stuk 31 Vette kalveren: 2e kw 70—80 3e kw. 62—68 ct. per K.G. levendgev. rht, 83 Nuchtere kalveren f. 6—10 per stuk: 46 Schapen f. 15- 18 idem; 578 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90 —110 KG. 58—59, Zware varkens 57 58. Vette varkens 56—57 ct. per K G. slachtgewlcht. ROTTERDAM. 12 Dec Aanvoer totaal 3249. Vette runderen 911; Vette kalveren 206: Nuch tere kalveren 20: Schapen en lammeren 1239; Varkens 868. Prijzen per K.G Vette koelen le kw 70. 2e kw. 60. 3e kw. 42—52 ct: Vette oss-n 66, 58. 40—30 ct: Vette kalveren f. 1.35. f. 1 25. 85—95 ct; Varkens (levend gewicht) 50. 48. 46 ct; Schapen 44, 39. 30 ct; Lammeren 48. 43. 40 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kw_f 21. 2e kw. f. 18. 3e kw. f. 16; Lammeren f.16. 114, f. 12. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3