BUITENLAND AUTO? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 December 1938 Verkiezingen in Memeiland Algemeene Toestand Nieuwe punten van wrijving bij de oude. De kerkstrijd De Oekraine Een reeks redevoeringen VERZEKEREN? FINANCIEREN? IM. NOOMEN Een eerste stap tot terugkeer naar Duitschland Het aantal punten van spanning is op nieuw met één vermeerderd: Memel. Reeds langen tijd werd daar door de Duitsehers een actie gevoerd als in Sudeten-land. Zij voelden zich door Lithauen, waartoe Memel behoort, zij het onder een apart statuut, achteruitgezet en gedwarsboomd De ver kiezingen voor den landdag van gisteren zijn nu door de Duitsehers aangegrepen als geschikte gelegenheid voor een uitgebreide actie tot terugkeer naar het vaderland. Niet direct dat zou de kwestie te veel op de spits drijven, vooral ook na de Duitsche verklaring, dat Duitschland geen territoriale eischen meer had in Europa, doch de gang van zaken begint precies te lijken op dien in Sudetenlartd. Eerst nog z.g. trachten om autonomie te verkrijgen van Kaunas, hetgeen Lithauen niet in voldoende mate zal toestaan en dan komt de eisch tot Anschluss vanzelf van de zijde der Memel- Duitschers. Duitschland stelt niet zelf den eisch, laat dien stellen en moet dan ten slotte zijn landgenooten wèl te hulp ko men. Men voelt het aankomen! En achter Memel rijst dan nog de kwes tie der Oekraine! Rond de Middellandsche Zee wordt het ie.wat rustiger. Naar verluidt heeft de Italiaansclie mi nister van binnenlandsche zaken gelast, dat de and-Fransche betoogingen gestaakt moeten worden. Het is iets! De pers zet de campagne echter gematigd voort. Toch schijnt mo menteel de eisch inzake het Suezkanaal meer op den voorgrond te treden. Is de eisch Tunis, Corsica en Savoye dan roch gebruikt als springplank voor de eischen van Suez-kanaai en Djibouti? Giornale dTtalia bevat een artikel over het Suez-kanaai met allerlei bijzonder heden. Het blad zegt. dat de exploitatie van het kanaal aan de maatschappij enorme win sten oplevert, welke verscheidene malen het geplaatste kapitaal overschrijden en welke alleen mogelijk zijn door de zeer hooge tarieven, welke nota bene in goud moeten worden voldaan. Ondanks de groote toename van het in ternationale scheepvaartverkeer door het kanaal, o.a. door de nieuwe betrekkingen tu:schen Italië en zijn koloniaal rijk in Afr ka zijn de tarieven niet verlaagd. Het blad noemt het een ongehoord schandaal dat de maatschappij zich er al leen voor interesseert, sensationeele divi denden aan de aandeelhouders uit te kee- ren. zonder acht te slaan op de vitale be langen van alle landen, die varen en wer ken. dus van honderden millioenen men- schen. Italië, dat na Engeland de tweede plaats in het verkeer door het kanaal inneemt, heeft verleden jaar ruim 175 millioen lire aan tarieven betaald. Zonder dezen last, zou de ontwikkeling van Oost-Afrika onge twijfeld verder geweest zijn. Het oogenblik is gekomen, zegt de Gior nale". om een radicale en snelle wijziging te brengen in het administratieve beheer van het Suez-kanaai De Franschen bezit ten ruim de helft der aandeelen van de maatschappij en strijken een aanzienlijk be drag op aan dividenden, dat verre hun aandeel in de tarieven overtreft, aangezien zij in het gebruik van het kanaal komen na Engeland Italië. Duitschland. Neder land. dus op de vijfde plaats. Italië, dat na Engeland het meeste be taalt. heeft geen enkel aandeel in zijn be zit De tarieven moeten dus omlaag, in het belang van de geheele wereld. Het beheer over het Suez-kanaai moet beschouwd wor den als een werk van openbaar nut, waar bij alle landen, in verhouding tot hun bij dra ze en rekening gehouden met de wettige belangen van Egypte, door welks gebied het kanaal loopt, betrokken zijn Het bestuur zou dus moeten worden eevormd door ver tegenwoordigers van alle landen welker schepen door het kanaal varen en in de verhouding tot den omvang van hun scheepvaartverkeer. De kwestie van het Suez-kanaai. zoo be- s'uit de ..Giornale dTtalia". maakt een in'egreerend deel uit van het algemeene vraags'uk der Europeesche samenwerking. op den grondslag van gelijke rechten en posities en van de beteekenis der landen in verhouding tot hun belangen. Met belangstelling zien politieke en di plomatieke kringen de reis tegemoet, die Mussolini binnenkort naar Sardinië zal maken. Deze reis zal ten doel hebben de inwijding van de nieuwe steenkoolstad Car- bonia. doch men neemt algemeen aan, dat de Duce bij die gelegenheid een belang rijke redevoering zal uitspreken. In Engeland is de stemming aan het verbitteren. Zelfs in regeeringskringen, men leze onder Engeland de redevoerin gen van diverse ministers. Van ontspan- J ning is momenteel geen sprake meer.... Maar ook in Amerika groeit de stemming tegen de territoriale landen. Dat komt I tot uiting te Lima en ook te New York, j waar een anti-Nazl-betooging is gehouden, waaraan 11000 personen deelnamen. De rede, waarmede La Guardia de ver gadering opende, was kras. Hij consta teerde dat de werèld in protest kwam te- gen de i Duitsche) geestesziekte en vastbe sloten was er voor te zorgen dat deze zickté zich niet zou uitbreiden en geen chronisch karakter zou krijgen. Spr. I deelt* aan zijn gehoor mede, dat de Ame- rikaansche burgers er tegen moesten wa ken. dit klassenhaat, van welken kant zij ook mocht worden gepropageerd, ingang zcu vinden. Minister Wallace betoogde de onrecht vaardigheid van de rassen-ideologie en brandmerkte op zeer kracht wijze „den blinden haat van de Nazi's, die den geest van het Christendom vergeten". Andere sprekers gaven uiting aan den vasten wil van de Ver. Staten om zich te verweren tegen den rassenhaat en de ideo logie der Nazi's. Ook de Britsche pers is zeer bezorgd. De „Daily Telegraph" schrijft, dat men m de plaats van de ontspanning, waarop men na Muenchen gehoopt had, de laatste twee maanden van verschillende onver wachte kanten nieuwe oorzaken van span ning heeft zien geboren worden. Na gewe zen te hebben op de Jodenvervolgingen noemt het blad de Memelelschen „een ont wikkeling. die moeilijk in overeenstemming schijnt te kunnen worden gebracht met dc verzekeringen, dat Duitschland na de in lijving van de Sudeten geen territoriaale wenschen meer had", en het anti-Fran- sche optreden van Italië, dat weliswaar schijnt te luwen, doch welk verschijnsel daarom „eer. niet minder verontrustend symptoom is". Wat deze uitbarstingen te verontrustender maakt, aldus het blad. is, aal zij zoo zorgvuldig gesynchroniseerd zijn en zoo zwaar mogelijk drukken op het stre ven naar kalmeering. Toen Chamberlain van Muenchen terugkeerde, had hij het recht op de hem toegezegde medewerking te rekenen. Het is echter meer dan duidelijk, dat het daaraan ontbroken heeft. De ..Manchester Guardian" wijst er op, dat het Oekrainsche probleem neteliger en gevaarlijker dan ooit wordt, daar het on denkbaar is. dat Duitschland, ontzaglijk machtig als het is en vastbesloten tot ex pansie naar het Oosten, niet gebruik zal maken van de door dit vraagstuk geboden mogelijkheden. Er kan geen twijfel bestaan, dat het een groote rol speelt in Hitler's plannen, dat de Polen zich steeds meer be zorgd maken over de toekomst van hun eigen land. terwijl de Sovjet-Unie het Duit sche gevaar ziet naderen tot op geringen afstand van het sovjet-grondgebied. De „News Chronicle" bespreekt den An schluss en de verminking van Tsjecho-Slo- wakije en dan de anti-Fransche campagne van Italië, de Oekrainsche autonomische eischen en de Memel-eischen, en vervolgt dan: een feit schijnt te zijn. dat Duitsch land en Italië beide Europa afzoeken naar de lijnen van den minsten weerstand. Heb ben zij deze gevonden dan slaan zij toe. Het is daarom van belang, dat de totalitaire staten zich ervan bewust zijn, dat de lijn van den minsten weerstand niet te vinden is in de Britsche en Fransche democratieën. FRANKRIJK. FRANSCH-AMERIKAANSCHE PLECHTIGHEID TE CLERMONT. Gisteren is te Clermont (Olse) een be langrijke Fransch-Amerlkaansche plech tigheid gehouden. Te Clermont werd op 28 Maart 1918 een verbond gesloten, waarbij de eenhoofdige bevelvoering over de Ame- rikaansche en Fransche strijdkrachten wer ingesteld. Gisteren werd die plechtigheid herdacht met de onthulling van een ge denkplaat. Er bestond groote belangstelling. Jules Henry zeide. dat het „voor onze de mocratie geruststellend is. dat Frankrijk In de bijzonder bewogen periode, welke wij beleven, den moreelen steun der Amerl- kaansche democratie blijft ontvangen. Beide landen vervolgen hetzelfde ideaal: vrijheid, eerbiediging der menschelijke per soonlijkheid. opbouw van een edelmoedige en geordende wereld. HET PROCES SKOBLIN. In het proces tegen de echtgenoote van den voortvluchtlgen Russischen generaal Skoblln heeft de voorzitter van het Hof Zaterdag een brief van den soclalistischen oud-minister Marx Dormoy voorgelezen, waarin gezegd wordt: „Als mijn getuigenis nuttig kon zijn voor de waarheid en welke zaak ook zou kunnen dienen, zou ik niet aarzelen, maar ik weet niets van de crimi- neele zaak, die het Assizenhof behandelt. Ik ben bovendien van meening. dat ik on mógelijk uitleg zou kunnen geven van re- geeringsdaden. waarover ik siechts voor het parlement en de kiezers rekening en verantwoording zou hebben af te leggen." /PPK HOE RAAKT MEN 'T BEST DIE WASCHLUCHT KWIJT? ZOO'N MASKER IS OOK 'N MOOö'LIJKHEID OF BEL VEREENIGDE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN TELEFOON 4 2 0 6 ENGELAND. DUITSCHLAND. Hitier opent architectuurtentoonstelling. Hitier heeft Zaterdag te München de tentoonstelling van Duitsohe architectuur en kunsthandwerk geopend. Hij hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij er op wees. dat het nationaal- socialisme niet voor het heden, doch voor de toekomst bouwt. Er zijn, zeide hij, tal- looze voorbeelden om aan te toonen, dat men er vroeger geen rekening mede heeft gehouden, dat de bouwwerken ook voor de toekomst dienen. Als voorbeeld noemde de Führer den Berlijnsehen dom, die als cen trale kerk van de Duitsche hoofdstad voor de daar wonende 3millioen Protestanten slechts aan 2450 menschen plaats biedt. In werkelijkheid moest deze dom 100.000 men schen kunnen bevatten. Het nationaal-so- ciillrme moet als echte volksbeweging voor zijn bouwwerken werkelijk het oog op het volk gericht houden en de bouwwerken zoo arcot bouwen, als de technische mogelijk heden op het oogenblik toelaten. Naar vernemen wordt, is aan achttien pre dikanten in Brandenburg op bevel der ker kelijke autoriteiten hun tractement ont houden. omdat zij op 30 September j.l. een kerkdierrt hebben laten 'houden, welke, met het ooe cp de internationale crisis, „mis plaatst" - ::d geacht. Van vijftien predikanten werd om de zelfde reden reeds het tractement inge houden Op het oogenblik worden 12 predi kanten var. de beiljdende kerk. o.w. ds. Mar tin Niemoeller, in concentratiekampen of in de gevangenis vastgehouden. Naar verluidt, zou Goering trachten een formule te vinden, waardoor ds. Niemoeller in vrijheid zou kunnen worden gesteld De door Schuschnigg verleende amnestie. Er is een door Hitier onderteekend de creet uitgevaardigd, waarbij de rijkskanse lier zich iedere beslissing voorbehoudt ten aanzien van strafzaken, waarvoor de vroe gere Oostenrijksche bondskanselier amnes tie heeft verleend. Eventueel zal de rijks kanselier bepalen, dat de vervolging zal worden hervat of de vonnissen worden ten uitvoer gelegd. POLEN. Algemeen wordt verwacht, dat de voor zitter van den Landdag za) bepalen, dat de door de Oekrainsche afgevaardigden in- ged'ende wet voor autonomie in de Zuid oostelijke districten van Polen, niet over eenkomstig de Pooische grondwet is, aan gezien de wet niet binnen het mandaat valt van de huidige zitting der wetgevende vergadering. Het semi-officieele Isk a-agentschap be vestigt heden, dat nog vóór Kerstmis tus- schen Polen en de Sovjet-Unie onderhan delingen zullen worden gevoerd, om de con tingenten van c'en w°derzljdschen goede- renruil tusschen b-'de landen voor het jaar 1939 vast te steller Het Pooische a""'itschap meent het spoe dig totstandkomen van een verdrag te kun nen aankondigen, dat den handel tusschen Polen en de sovjet-upie aanmerkelijk zal uitbreiden. DelaWarr. Minister DelaWarr heeft te Nottingham een rede gehouden, waarin hij zeide, dat „de democratie dezen tijd niet zal over leven. indien zij zich tevreden stelt, altijd twee jaren ten achter te blijven." „De huidige wereldtoestand is. aldus spre ker, voor een groot deel -de prijs, welken wij betalen voor onze zwakheid in het ver leden en ons gebrek, "om de werkelijkheid op tijd onder de oogen te zien." De kwestie was volgens spreker thans, hoe men de hulpbronnen van Groot-Brit- taniiië zal mobiliseeren, opdat zij werkelijk effectief worden, zonder echter methodes toe te passen, wel'ke men bestrijdt. „Niemand zal. aldus DelaWarr, de demo cratie als een buitengewoon ideaal stelsel zien, maar niemand kent ook een behoor lijk alternatief. Het alternatief werd ge vormd door den toestand, waarin de wereld zich twee maanden geleden bevond, toen miilloenen menschen inzagen, wat hun lot zou zijn en de levens afhankelijk waren van het woord van één man". Stanley. Oliver Stanley, de minister van handel, heeft in een te Windermere gehouden toe spraak verklaard: ,jk wensch uiteen te zet ten, dat, hoewel naar mijn meening een werkelijke overeenkomst met Duitschland de grootste waarborg is voor den wereld- vredevrede, deze overeenkomst toch niet eenzijdig moet zijn Indien het Britsche volk bereid is een hoo- gen prijs voor den vrede te betalen, is dat. omdat vrede de grootste weldaad der be schaving is. maar het is gerechtvaardigd, wanneer wij in ruil daarvoor aan Duitsch land vragen ook zijn prijs te betalen". 4844 dnsez Med i Spr. kantte zich tegen de door de tota litaire staten gebruikte handelsmetho den. Wij zijn vastbesloten, zeide hij, onzen handelslieden op de neutrale we reldmarkten een rechtvaardige behan deling te doen deelachtig worden. In dien dat niet met vreedzame methoden of onderhandelingen verwezenlijkt kan worden, zullen wij geen andere keuze hebben dan te strijden. En indien ge organiseerde Britsche industrieën den strijd zouden moeten aanbinden tegen die van andere landen, bestaat er voor mij. aldus Stanley, geen twijfel hoe de afloop van den strijd zal zijn. Cranbornc. Te Weymouth zeide Cranborne, die, tege lijk met Eden, ontslag nam als onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, zijn vroegere verklaringen te handhaven, dat namelijk concessies aan Duitschland en Italië in de tegenwoordige omstandigheden in Groot-Brittannië niet zouden worden beschouwd als een bijdrage tot den vrede, doch als het toegeven aan afpersing. „Wij moeten herbewapenen." aldus voeg de hij hieraan toe, „en veel meer Intensief herbewapenen". Churchill. Churchill heeft een rede gehouden In zijn kiesdistrict Chingford In Essex HIJ heeft o.a. gezegd, dat terwijl de Middel landsche Zee in onrust wordt gehouden door de eischen van Italië, de nazi-dictator verdere stappen wil doen in Oost-Europa. ,,We weten niet, welke richting hij wil in slaan," zeide Churchill, „aangezien na de besprekingen van München en de vernieti ging van Tsjecho-Slowakije hem zooveel wegen openstaan, dat hij niet weet wat het eerste te doën. ofwel Memel of Dantzig, of wel de Pooische Oekrainers ophitsen tegen Polen of de bevolking van Transylvanië tegen Roemenië Niemand maakt zich op om tegenstand te bieden aan de nationaal- socialistische aanvallen." „Bij het aftreden van Eden," vervolgde Churchill, „heb ik voorspeld, dat Italië spoedig zijn deel zou opeischen van het Suez-kanaai. Op den ochtend van de 011- derteekening van de Brltsch-Italiaansche overeenkomst werden nieuwe eisohen ge steld en de Britsche minister-president acht het noodzakelijk naar Rome te gaan om te zien wat verder kan worden gedaan tot bevrediging." Verder zeide Churchill, dat hij nog nooit een verdeeldheid over de buiten landsche politiek heeft gezien als te genwoordig en dit benadeelt de lands verdediging, Indien deze politiek ver keerd is, moet deze gewijzigd worden ta indien de regeering is uitgeput, moet gepoogd worden haar nieuw leven in te blazen of moet zij vervangen worden. De huidige toestand kan evenwel niet zoo voortduren en alle partijen moeten samenwerken om te maken, dat Enge land in een positie komt, waarin het niet langer het slachtoffer kan zijn van chantage en dreigementen met bom bardeeren uit de lueht, Churchill verlangt, dat alle krachten van het land worden samengevoegd om tegen stand te bieden aan de aanvallen van de dictators. Er moet een ideaol zijn, grooter dan de nationale of imperiale grootheid grooter zelfs dan de nationale veiligheid' HU wenscht, dat een opperste internatio naal gerechtshof in het leven zal worden geroepen. Verre van de overblijfselen van den Volkenbond op te geven, moet men dit instituut grooter macht geven en de be schikking over een leger, dat kracht kan bijzetten aan de uitspraken. Dan zal veel wat thans moeilijk schijnt, gemakkelijk worden en zal het optreden van de democratie versterkt worden door gemeenschappelijk begrijpen van het ge. stelde do»l. Tenslotte verklaarde Churchill, dal door Tsjecho-Slowakije voor de wolven te wer- pep gesn vrede, gegrondvest op hoop en vertrouwen was verkregen, doch slechts een uitstel, waarin allen hun herbewapenln»s- pogingen verdubbelen. Sir Auckland Geddes. In een interview met een vertegenwoor diger van de Sunday Observer heeft de vroegere Britsche ambassadeur In de Ver- eenigde Staten, sir Auckland Geddes ver klaard. dat een toekomstige oorlog ver moedelijk zal worden gewonnen In de werkplaatsen en fabrieken. Hij staat sir John Andersen vrijwillig bij in diens taak van de organisatie van den vrljwilligen natlonalen dienst. Sir Auck land Geddes is minister van nationalen dienst geweest tijdens den oorlog. In geval van een nieuwen Europeeschen oorlog wil sir Auckland een ruim ge bruik maken van de luchtmacht, welke moet worden bijgestaan door een kleinen, doch goed geoefenden gronddienst. De taak van de industrie zal in een komenden oorlog veel grooter zijn dan in den vori- gen: hU acht, dat meer dan een millioen man zullen moeten werken in de machine fabrieken en aan de scheepswerven, terwUl minstens even veel mannen noodlg zullen zün om te zorgen voor de voorraden van luchtmacht en leger. Hiervoor te zor gen is volgens hem belangrijker dan een groot leger van dienstplichtigen. Verder noemde hij het gevaarlUk te spreken over den vrede als een pleister op het gelaat van Europa. HU gaf allen, die den vrede zoeken, den raad zich geestelük en moreel, physiek en materieel voor te bereiden op den oorlog, aangezien men zich al- 14-11 BREESTRAAT 10A Teief. 302 Na 6 uur 2479 (Ingee. Med.) Gisteren zijn verkiezingen in Memel gehouden, waaraan bijzondere betee kenis moet worden toegekend. ZU vor men n.l. volgens een Duitache lezing een eersten stap voor terugkeer tot het vaderland In den vooravond der verkiezingen voor den autonomen landdag van Memelgebied is den Duitsehers de instructie gegeven te ijveren voor het beschouwen van deze verkiezingen als een volksstemming voor de vereeniging met het Duitsche RUk De Duitsehers hebben positief verklaard, dat zij voornemens zijn in het nieuwe jaar de aansluiting bij Duitschland te eischen Reeds zijn 450 Joodsche families uit het Memelgebied vertrokken uit vrees voor Hit lers bewind. Bijna 1 millioen pond sterling belegd kapitaal zou zijn teruggetrokken. In de straten van Memel patrouilleerde de in uniform gestoken en kaplaarzen dragende wacht van dr. Neumann, den 50- jarigen veearts, die een gelijke plaats in neemt als Henlein destijds in het Sudeten- gebied. Tot dusver betrof de Duitsche eisch uit sluitend de volledige autonomie binnen Lithauen. Zaterdagavond evenwel heeft Bertuleit. de plaatsvervanger van Neu mann, verklaard, dat men binnenkort den eisch zou stellen: „Terug naar het Duit sche rijk". De Duitsehers hebben thans 24 van de 29 zetels en zij hoopten er zeker 26 te ver werven De verkiezing is zonder incidenten van beicekcnis verloopen. Er is druk gestemd, ongeveer 97 pet heeft deelgenomen Heden wordt met de telling begonnen. Men verwacht echter den uitslag niet voor het einde van de week. Neumann verklaarde tegenover Havas, dat hij de toekomst rooskleurig inziet, met kalmte wacht hij den uitslag van de ver kiezingen af. Deze verkiezingen zijn een groote overwinning, doch zijn niet het| einde van den strijd. Op den ingeslagen weg zal worden voort gegaan. Op de vraag hoe hij zich de ontwikkeling van het Memelvraagstuk voorstelde, ant woordde Neumann, dat dit op de eerste plaats afhangt van de regeering te Kaunas. De Memel-Duitschers zullen geen voorstel len doen De regeering moet thans na haar ij delen hoogmoed overgaan tot daden om haar verplichtingen na te komen, d wz, de maatregelen opheffen, welke nog bestaan en in strijd zijn met het statuut van auto nomie, dat gegeven is. Hierbij is op de eerste plaats sprake van de staatspolitie verder opheffen van de beperkingen, welke de regeering van Lithauen heeft gelegd op de vrije economische en cultureele ontwik keling, waarop de Memel-Duitschers recht hebban. De Memel-Duitschers verwachten, dat de regeering him volledige autonomie zal geven, zooals dit is voorzien bij het statuut. Op de vraag hoe lang men zal wachten, zeide Neumann, dat men veel geduld heeft en dit heeft bewezen gedurende de twaalf jaren, gedurende welke de regeering den staat van oorlog heeft opgelegd Dit heeft alle vertrouwen in goeden wil van de re geering gedood en niettegenstaande dit zijn de Memel-Duitschers de sterksten ge bleken. Inzake den eed zeide Neumann, dat deze niet is voorzien in het statuut. Hierin wordt de afgevaardigden gevraagd trouw te zwe ren niet alleen aan de grondwet van Lithauen en het statuut, hetgeen aan vaardbaar zou zijn, doch ook aan alle wet ten, welke voor het gebied gelden. Nu wor den Juist deze uitzonderingswetten bestre den. De Duitsohe afgevaardigden zullen dezen eed niet afleggen. Het is evenwel mogelijk, dat de regesring thans zoo ver standig zal zijn dezen eed niet te eischen. Een speciale correspondent van Reuter meldt uit Memel, dat hij tijdens een tocht door Memelland vrijwel geen huis of boer- derU heeft gezien, waarop niet de door de Duitsche partij gebruikte vlag was ge- heschen. In alle dorpen waren spandoeken over de wegen aangebracht met opschrif ten: „wij zijn en blUven Duitsehers". Aan de Memellandsche zijde van de brug over de rivier de Russ. die de grens vormt tusschen Memelland en Oost-Pruisen, was een spandoek aangebracht met de woor den: „rasgenooten, het vaderland roept U". Later verklaarde Neumann voor de radio: „volgens de Ietter der wet rijn wij nog Lithauer burgers, maar wij hebben dat allang opgegeven". Hij was verder van oordeel .Mat de toestand rijp was voor een beslissing ten aanzien van Memel". HU gaf even eens te kennen, dat tot „actie" zou kunnen worden overgegaan na de hij - eenroeping van den Landdag in Januari as. Deze verklaringen bevestigen den alge- meenen Indruk, dien men te Memel krijgt t.w.: 1. Geen belangrijke wUziging behoeft als onmiddellUk gevolg van de verkiezingen te worden verwacht. 2. Leidende Duitsche kringen te Memel zyn. uitgaande van het beginsel, dat de regeering te Kaunas het initiatief zal moe ten nemen tot verbetering van den toe stand te Memel, van oordeel, dat gewacht moet worden op de bijeenkomst van den Landdag en de betrekkingen, die zich tus schen de plaatselijke autoriteiten en de centrale regeering zullen ontwikkelen 3. De beslissing, welke een essentieeie verandering zal brengen in den toestand te Memel, zal niet genomen worden te Memel, doch te Berlijn, en het oogenblik, waarop de beslissing zal vallen, zal blijk baar afhangen van den stand der betrek kingen tusschen de beide betrokken regee ringen. In dit verband moet de terugkeer afgewacht worden van dr. Zechlin. den Duitschen gezant te Kaunas, die de Lithau- sche regeering waarschijnlijk welomschre ven voorstellen der Duitsche regeering zal voorleggen. De regeering van Lithauen heeft een decreet tot bescherming van den staat afgevaardigd voor Kaunas en omgeving als een gevolg van ongeregeldheden, welke werden veroorzaakt door de uiterst rechtschen Naar verluidt zijn verschillende aanhangers van uiterst rechts gearresteerd. Dit slaat blijkbaar op het volgende: De Lithausche studenten zullen drie dagen staken uit protest tegen de rezee- ringspolitiek. Zij eischen de vorming van een. coalitieregeering onder leiding van Woldemaras. VVoldemaras was van 1927 tot 1929 minis ter-president en staat bekend wegens Duitsohe symoathieën- HU woont in bu- lingschap te Parijs. De politie heeft de universiteit gesioten en stappen gedaan tot handhaving van u orde. Dertig studenten zUn gearresteerd. 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2