Binnenland uiiiVit, gemest en teef"taait Daladier vast in het zadel LEIDSCH DA® AD - Vierde Blad Maandag <2 December I93D Arbeidsrisico oorlogstijd in Dertig jarig bestaan van de „Perhimpunan Indonesia" Nederlandsche federatie van harmonie- en fanfare gezelschappen De „Sumatra" thuis HON I Cs KEUKEMSTROOP«6tózw>afeir/ Reynaud baant den weg Zeshonderd Joodsche kinderen uit Weenen in ons land aangekomen WIJZIGING VOORGESTELD DEK ONGEVALLENWET. Ingediend zijn twee wetsontwerpen tot wijziging van de Ongevallenwet en van de Land- en Tuinbouwongevallenwet. Zooals de Ongevallenwetten thans luiden, heeft een arbeider, die tengevolge van oorlogs daden wordt getroffen gedurende het ver richten van zijn werkzaamheden of op den gang van zijn huis naar zijn werk of om gekeerd. aanspraak op schadeloosstelling overeenkomst!?: die wetten. Zoolang de oor log gevoerd werd tusschen de legers der strijdende mogendheden, kon het ris co voor de burgerbevolking, uit den oorlog voortvloeiende, gering worden geacht. Bij dc moderne oorlogsvoering ligt de zaak anders- De mogelijkheid van verliezen on der de burgerbevolking, en derhalve ook onder de arbeiders, kan zóó groot worden, dat de ongevallenpremie te zwaar zou gaan drukken op de verzekeringplicht'ge be drijven. Ook is het duidelijk, dat dit risico net kan worden beschouwd als een risico, verbonden aan het werkzaam zijn in een bepaald bedrijf. Daarom schijnt het den minister noodig. dat de werking der beide ongevallenwetten wordt beperkt tot scha- den. ontstaan uit anderen hoofde dan uit gewelddadigheden, gepleegd in een gewa pend conflict. Deze beperking behoort, naar het hem wil voorkomen, niet slechts te gelden voor het geval van een gewapend conflict, waarin ons land als partij is be- trokken, maar zij behoort algemeen te gel den. derhalve bij elk gewapend conflict, waarin Nederland al of niet als partij is betrokken. Immers ook bij neutraliteits- schending kan reeds zeer groote schade worden aangericht. Zoodra de regeering het noodig acht maatregelen te treffen ten behoeve ven de strategische veiligheid, zullen in het grens- geb ed van ons land door burgers verschil lende werkzaamheden moeten worden uit gevoerd. als de aanleg van verdedigings werken, het maken of voorbereiden van versperringen of vernielingen en het ver voer van materialen. De billijkheid eischt. dat. zoolang de Staat \an Oorlog of van beleg niet is afgekon digd, de vorenbedoelde burgerpersonen, die aldus ten bate der gemeenschap werkzaam heden verrichten, verzekerd zijn tegen gel delijke gevolgen van hun in verband met die werkzaamheden overkomen ongevallen, zonder onderscheid of de betrokkene voor zijn arbeid al dan niet een belooning ont vangt. Een daartoe strekkend nicuw arti kel wordt voorgesteld. Voorts wordt nog een aantal andere wij zigingen voorgesteld, o.a. ten aanzien van de berekening van het dagloon, al dan niet met vrije kost en inwoning, ook in tijden van werkloosheid, en voorts ten aanzien van de positie van hofmeesters als werk gevers aan boord van schepen. Ten slotte wordt voorgesteld een einde te maken aan den ongewenschten toestand, dat. een rentetrekkende weduwe in concu binaat leeft en niet wil hertrouwen, om dat haar rente alsdan vervalt. De rente zal nl niet worden uitbetaald gedurende den tijd, dat de weduwe in concubinaat leeft 4861 (Ingez. Med.) FEEST VAN INDONESISCHE STUDENTEN. De „Perhimpunan Indonesia", de orga nisatie van Indonesische studenten in Ne derland. heeft Zaterdagavond ter gelegen heid van de herdenking van haar dertig- Mi ig bestaan in de groote zaal van het A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam een zeer ciiuk bezochte feestelijke bijeenkomst ge houden. De bijeenkomst werd geopend met een kort woerd van den voorzitter der Per himpunan Indonesia, den heer P. Loebis, waarna de heer E. Kupers de gelukwen- sclien overbracht der moderne arbeiders beweging. Als spr- der Perhimpunan Indo nesia trad vervolgens op de heer Moewal- ladi. Gedurende het tweede gedeelte van den avond voerden Indonesische studenten een feestprogramma uit, waarbij, een orkest krontjong- en andere inheemsche muziek *en gehoore bracht, terwijl verder verschil lende volksdansen, o.a. een pentjak, een golekdans. de menarie en een djanger wer den vertoond. In hotel Noord-Brabant te Utrecht ver gaderde Zaterdag de Nederlandsche fede ratie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen onder voorzitterschap van mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat het jaar 1938 voor de vereeniging een vruchtbaar jaar is ge weest. Door de actie van verschillende on zer is de belangstelling om toe te treden tot de vereeniging vermeerderd. In ver band met zijn tienjarig penningmeester schap huldigde mr. van Lanschot den heer F. Bonke, hem dankend voor de voortref felijke wijze, waarop deze de financiën van de federatie had beheerd. Met vreugde memoreerde de voorzitter het groote suc- ■es van de verleden jaar opgerichte vaan- delafdeeling. Spr. deelde mede. dat het komende jaar gestreden zal worden om den nieuwen wimpel. Speciaal dankte spr. de bestuursleden van Noord-Holland en in het bijzonder den heer Braam voot de waardevolle propaganda in het afgeloopen jaar gevoerd- Met vreugde memoreerde spr. het uitstekend geslaagde concours te 's-Hertogenbosch. Tenslotte hekelde spr. de voor de ver eeniging zoo onprettige lafereclen. welke zich in het afgeloopen jaar bij verschillen de concoursen hebben voorgedaan, waarbij vereenigingen. niet tevreden met de beoor- dcel'ng van baar prestaties, de jury be dreigden. Door een wijziging van de sta tuten en het huishoudelijk reglement, waaraan de vergadering later haar goed keuring hechtte, hoopt men in de toe komst dergelijke ongewensclite toestanden te voorkomen. Besloten werd de volgende algemeenc vergadering op half April we derom in Utrecht te houden. Met 37 van de 38 (1 van onwaardel stem men werd mr. F. J. van Lanschot als alge meen voorzitter herkozen. Als tweede on dervoorzitter werd de heer P. J. v. d- Leur herkozen. Tot leden van het college van juryleden werden de aftredende leden de heeren Mar Ogier en Henri Hermans her kozen. Als lid van de muziekcommissie werd in de plaats van den heer Mar- Ogier (niet herkiesbaar) de heer Ed. Fiiose gekozen. Aan de vereeniging „Wilhelmina" uit Glanerbrug werd wegens het behalen van het hoogste aantal punten in de harmonic- afdeeling 1119 pnt) en aan de vereenig ng Stedelijk Orchest te Purmerend wegens het behalen van het hoogste aantal punten 1061 in de fanfareafdeeling de eere-diplo- ma's uitgereikt. De marschbekers werden uitgereikt aan de vereeniging „Ons Genoe gen" te Hattum. eerste afdeeling fanfare en de vereeniging „Oefening Baart Kunst" te Schiedam, eerste afdeeling harmonie. Besloten werd den rooster van aftreden van den algemeenen secretaris te doen ver vallen. waardoor deze functie permanent wordt. Tenslotte hechtte de vergadering haar goedkeuring aan het voorstel om aan vereenigingen. die op een concours hebben ingeschreven en geplaatst worden op een dag, waarvan zij met reden kunnen aan- loonen niet te kunnen optreden, het in schrijfgeld te restitueeren. GROOTE BELANGSTELLING BIJ DE AANKOMST. Zaterdagmiddag te half vier is Hr. Ms „Sumatra", die 10 Oct. voor een reis naar de Spaansche wateren en de Middelland- sche zee van uit Den Helder vertrokken was onder commando van kapitein ter zee L. F. Klaassen in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Het schip was reeds in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de ïeedc van den Helder voor anker gegaan, maar kon in verband met de inspectie en het geneeskundig onderzoek eerst met de mld- dag-eb binnenvaren. Het werd hierbij ge assisteerd door de sleepbooten „Amster dam" en „Stentor" van het bureau Wijs muller De belangstelling voor de aankomst was zeer groot en ondanks het gure weer waren een ge duizenden aanwezig om fa milieleden en kennissen te begroeten. Op liet fort Louise hadden de commandant van de marine, schout bij nacht J. Jolles en zijn slaf plaats genomen. Daar de haven ge blokkeerd was, werd de aankomst van de veerboot van Texel vertraagd, waai door verschillende passagiers hun aansluiting misten. 6819 (Ingez Med.) NATIONALE CHR. OFFiCIEREN- VEREENIGING. In hotel Des Pays Bas te Utrecht werd Zaterdag de algemeene vergadering ge houden van de Nationale christen-officie- ren vereeniging onder voorzitterschap van den heer Duymaer van Twist. Des middags woonde kolonel Ridder van Rappard de vergadering bii als vertegen woordiger van den minister van defens'e. Na de openingsrede sprak kolonel mr. dr. J. S. Barbas te Ede over: „Determinisme en vrije wil". Aan het jaarverslag van majoor Th. Ziedses des Plantes te Amersfoort, ontlee- nen wij, dat de belangstelling voor de jeug dige reserve officieren van christelijken huize voor de nat. chr. officieren vereeni ging nog steeds toeneemt. Het aantal ge wone leden groeide in het afgeloopen jaar aan tot 244. Afdeelingen werden opgericht te Kampen, Breda Rotterdam Utrecht. Dordrecht en Amersfoort, terwijl in het eigenlijke vereenlgingsjaar Gouda werd op gericht. OFFICIEELE HERDENKING VAN HET EERSTE EEUWFEEST DER FOTOGRAFIE. 500 REIZEN DOOR NAAR ENGELAND. Gisteravond is te Nijmegen een extra- trein uit Weenen aangekomen met zeshon derd Joodsche vluchtelingen, waarvan er bijna vijfhonderd bestemd zijn voor Enge land en ruim honderd voor Den Haag- De ♦rein was gisterochtend twee uur later dan was vastgesteld uit Weenen vertrokken. De reis had een vlot verloop. De stemming onder de k.nderen was zeer opgewekt en allen waren zeer dankbaar voor de harte lijke ontvangst. Het vluchtelingencomité had gezorgd voor koffie, brood en fruit, ln zoo ruime mate, dat men nog overhield. Op het station was aanwezig flr. L. A. Veeger, inspecteur van de volksgezondheid in Gel derland en Limburg. Voigens zijn indruk was de gezondheidstoestand van de jeug dige vluchtelingen goed. Vier geneeshee- ren gingen verder met den trein mede voor nader onderzoek. Mede waren aanwezig mr. B G. A Smeets, regeeringsgevolmach- tigde en jhr. G. A Bowier. districtscom mandant van de Koninklijke marechaus see. Damesleden van het Rotterdamsche en Haagsche vluchtelingencomité waren naar Nijmegen gekomen om de kinderen naar Hoek van Holland te vergezellen. Het oponthoud, dat aanvankelijk op een uur be paald was, kon wegens de vertraging bij het vertrek uit Weenen niet zoo lang duren en om kwart voor negen reed de lange trein net station Nijmegen uit. Om elf uur arri veerde men te Hoek van Holland. De 102 kinderen 62 jongens van 2 tot 17 jaar en 40 meisjes van 6 tot 17 jaar voor Den Haag stapten het eerst uit den trein en begaven zich buiten het station, waar vier H.T.M.-bussen stonden te wachten om hen naar Den Haag te brengen- De 500 anderen begaven zich aan boord van de ..Prague", welke hen naar Engeland zou brengen. De voor Den Haag bestemde kinderen werden aldaar eerst naar het gemeentelijk badhuis aan de Nieuwe Haven gebracht, waar zij een korte medische inspectie ondergingen en in het bad werden gestopt. Daarna het- was reeds ver na middernacht geworden gin gen de kinderen naar hun eerste tehuis hier te lande, naar de school in de Coper- nicusstraat. waar zij na hun lange reis rustig konden gaan slapen. Aan de grens zijn g.steren 22 Joodsche kindcien wier papieren niet in orde wa ren. teruggewezen. Zij behoorden niet tot het Weensche transport. (Van onzen Parijsohen correspondent). Wanneer de taal van minister-president Daladier tot het parlement even energiek zal zijn als zijn daden gedurende den stakingsdag van 30 November, is zijn over winning verzekerd, was de algemeene opinie, die men met min of meer nuan ceeringen in politieke kringen hoorde ver luiden voor en gedurende het tweedaagsche debat over de algemeene politieke situatie in het Fransche palement gehouden. Die taal is energiek geweest, energieker zelfs dan verreweg de meesten verwacht had den. Een onverbiddelijk requisitoir was het tegen de communistische partij, een requisitoir gebaseerd op onlooohenbare feiten en geschriften, scherp aanvallend, striemend-onverbiddelijk. In feite lag slechts één gedachte ten grondslag aan de twee uren lange rede van den minister president: ontmaskering van het revolu tionaire streven der communistische partij. Want toen Daladier het aceoord van Mün- chen verdedigde, deed hij dit om het oor logszuchtig streven der communisten aan de kaak tc stellen, toen hij de eendrachtige vredespolitiek van Engeland en Frankrijk besprak, was het om de sabotage van den vrede door de communisten te veroor- deelen. toen hij de maatregelen genomen om de algemeene staking te breken uiteen zette, was het om de revolutionnaire agi tatie der uiterste linkerzijde in het licht te stellen. Wel heel zelden zal een minister-presi dent in welk land dan ook zulk een scherpe rede hebben uitgesproken tegen een partij, waarop volgens een fictie, waaraan som migen nog vasthouden, zijn regeering eigenlijk steunen moest. Daladier heeft zich zelf overtroffen: duidelijk en klaar heeft hij de kwestie gesteld, zooals zij in de huidige omstandigheden werkelijk ge steld moet worden: liet land heeft hij ge steld boven de partijen, een feit, dat in jaren zich niet meer voorgedaan had. De gunst van deze of gene partij heeft hij zich niet verwaardigd af tc bedelen, hij heeft zich gericht tot allen, die werkelijk het welzijn van het land beoogen en die desnoods met opoffering van eigen popu lariteit mede willen werken aan den moei lijken heropbouw van Fr ankrijks zeer pre- cairen toestand. Al valt het niet te ontkennen, dat er nog heel wat voetangels en klemmen lig gen op den weg naar algemeen herstel door de regeering ingeslagen, het is even ontegenzeggelijk, dat na dit breedvoerig debat de regeering-Daladier vaster dan ooit in het zadel zit. De vrees, dat bij de behandeling der begrooting. waarin Immers de onlangs genomen en niet zeer popu- laire regeeringsdecreten zijn verwerkt, nog talrijke opposanten zich zouden voegen bij de on verbid dol ijk-vijandige socialistische en communistische partijen, wordt minder en minder gegrond geacht op de eerste plaats om de energie, waarmede Daladier het regeeringsgezag wil handhaven en ver volgens om de toezeggingen door den mi nister van Financiën, Paul Reynaud, ge daan. dat zeer talrijke belastingplich tigen zouden ontkomen aan de extra belasting van 2 pet. op het Inkomen, tot zelfs het kleinste toe, te heffen, daar de toestand zich sinds enkele weken zoo gunstig ontwikkeld had, dat talrijke uit zonderingen mogelijk zouden zijn. Zelden hebben wij in het Palais Bour bon, de statige vergaderzaal van Frank- rijks volksafgevaardigden, een ovatie bij gewoond. zooals aan Daladier gebracht werd: van de uiterste rechterzijde tot en met de meeste radicalen toe niet allen, want er zijn er nog onder hen. die op socialistischen en eommunlstischen steun moeten rekenen om in 1940 herkozen te worden! werd hij toegejuichd als een triomfater, een orkaan van geestdrift, die de roode protesten volkomen overstemde, een geestdrift, die zoo groot was. dat de triomfator van nauwelijks een paar gele den, de socialisten-leider Léon Blum de tijden kunnen wel verkeeren! in de on mogelijkheid werd gesteld zijn philippica tegen de regeering uit te spreken! We hebben den indruk, dat na deze Kamerzitting en na het vertrouwens votum, dat de regeering verkregen heeft, de politieke toestand voor betrekkelijk langen tijd in Frankrijk gestabiliseerd is. Zooals Paul Reynaud in zijn rede uiteen zette en met cijfers bewees zoo hebben de Fransche spaarders, die vertrouwen in de regeering stelden van 28 October tot 9 December een bedrag van niet minder dan 13 milliard. 600 millioen gewonnen, ter wijl zij, die hun geld in het buitenland plaatsten een verlies leden van 4 milliard hebben de regeeringsdecreten reeds vrucht gedragen en is een opleving in het financieele leven merkbaar. Door deze werkelijk magistrale rede heeft de minis ter van Financiën het pad geëffend voor zijn premier, want talrijk waren nog onder de leden der rechterzijde zij. die aarzei- den en juist om hun twijfel aan de uit werking der regeeringsdecreten niet wisten of zij voor of tegen de regeering zouden stemmen. Grootendeels heeft Paul Rey naud deze gewetensbezwaren uit den weg kunnen ruimen, ofschoon er rekening mede gehouden moet worden, dat zij tij dens de behandeling der begrooting weer voor den dag zullen komen, zooals b.v. de oude vriend en tegenwoordige tegenstan der van den minister van Financiën, de heer Flandin, aankondigde. Hoe het ook zij, we gelooven niet, dat dan onoverkomelijke moeilijkheden tegen het regeeringsbeleld gemaakt zullen wor den. daar op zeer duidelijke wijze gebleken is, dat Daladier door zijn energie in woord en daad het vertrouwen van alle natio- naal-voelende afgevaardigden ten volle veroverd heeft. Bovendien zal de vrees voor een bijna onafwendbare débacle in geval van ministercrisis, zal de vrees ook voor een ongunstige wending in den toch niet schitterenden internationalen toestand velen over bezwaren doen heenstappen, die in normale omstandigheden voor hen onoverkomelijk leken. Ai is het zeer ge vaarlijk een ministerie in Frankrijk een lang leven te voorspellen en al is lang in de Fransche politiek een zeer betrekkelijk begrip, we meenen toch, dat Daladier, mits hij met dezelfde energie op den ingeslagen weg voortgaat, langer tijd beschoren zal zijn dan aan de meesten zijner reeds tal rijke voorgangers op den presidentieelen zetel. (Nadruk verboden). Fotowedstrijd „Nederland fotografisch gezien". Op Zaterdag 7 Januari a.s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat de openbaarmaking der fotografie in Frankrijk plaats heeft gevonden. Het is een goede gedachte ge weest om op dien dag in alle landen der wereld dit feit plechtig te herdenken. Ook in Nederland zal het eerste eeuwfeest niet stilzwijgend voorbijgaan De Bond van Ne derlandsche Amateur-Fotografen Vereeni gingen, voorzitter de heer J. J. Hens, houdt van 7 tot 15 Januari a s. te Amsterdam een fotografische week. Op Zaterdag 7 Januari zal in de bovenzalen van het gebouw „Het Leesmuseum", Rokin 102, een groote ten toonstelling worden geopend, naar aanlei ding van een door den bond uitgeschre ven narionalen fotowedstrijd, onder den naam „Nederland fotografisch gezien" Te gelijkertijd zal de vijfde Amsterdamsche Kcrstsalon van fotografische kunst, welke ieder jaar door de Amsterdamsche Ama teur-fotografen vereeniging wordt georga niseerd, geopend worden en zullen voor de eerste maal de bezittingen van de stich ting .Net fotografisch museum", eigendom van den bond. worden geëxposeerd. Voor den wedstrijd „Nederland fotografiscli ge zien" hebben H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bcrnhard. alsmede het gemeentebe stuur van Amsterdam, zilveren medailles beschikbaar gesteld en heeft zich een eere comité gevormd bestaande uit een aantal vooraanstaande personen onder voorzitter schap van den burgemeester van Amster dam. Tevens zal op 7 Januari 's avonds te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, terwijl in de tentoon- stellingsweek een tweetal fotografische voordrachtavonden wordt georganiseerd. 75-JARIG BESTAAN NEDERLANDSCH- INDISCHE GAS MAATSCHAPPIJ. Zaterdag heeft de N.V. Nederlandsch-In- dische Gasmaatschappij te Rotterdam het feit herdacht, dat 75 jaar geleden tot op richting van de N. V. werd overgegaan. Des morgens werd door directie en personeel een intieme bijeenkomst gehouden, waar de heer R. Milders, vice-president van den raad van commissarissen het woord voer de en een van de directeuren, den heer O- S. Knottnerus, die reeds 45 jaar deze func tie bekleedt, in waardeerende bewoordin gen toesprak. Spr. deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer L. NATIONALE BLAUWE WEEKCOSIMISSIE. De jaariijkschc gedelegeerden vergadering. Zaterdag werd te Utrecht de jaarlijksche gedelegeerdenvergadering gehouden van de Nationale Blauwe Weekcommissie. Aange zien de voorzitter de heer J. C. Rugaart van Apeldoorn door ongesteldheid verhin der d was, werd de vergadering gepresideerd door den vlce-voorzitier ds. G. Barger Ezn., Ned. Herv. predikant te Heukelum. die de vergadering op de gebiuikelijke wijze opende. Hierna kwamen de jaarverslagen aan 'de orde. Aan dat van den secretaris, den heer H Ploeg Jr.. wethouder van Uirecht, ont- leenen we dat bii de commissie zijn aan gesloten 18 onthoudersorganisaties. Tijdens de jongste blauwe week tusschen Hemel vaart en Pinksteren gehouden, werd voor het eerst een blauwe jeugdstertocht gehou den. die uitnemend is geslaagd Dit jaar* werden in deze periode totaal 135033 blauwe bloempjes verkocht, terwijl de blauwe week- courant ditmaal een oplage bereikte van 315.855 ex. Ook werd een Jeugdmanifest uitgegeven in totaal 78.610 ex. In 264 plaat sen in het land werd in de blauwe week actie gevoeTd. Het verslag van den penningmeester, den heer D. Diesbergen te Eindhoven, sluit wat de exploitatierekening betreft met een eindcijfer van f.3310 27 en een batig saldo van f. 349.37. de balans heeft een eindcijfer van f.4682 80. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester gehoord het rapport van de commissie van controle van zijn beheer gedecharoeerd. De heeren ds. A. J. Montijn te Utrecht en A. Martlnus te 'sGravenhage werden als leden van de commissie van controle gekozen. De heeren Rugaart. Ploeg en Diesbergen werden als voorzitter secretaris en penning meester herkozen, terwijl de aftredende bestuursleden de heeren ds. G. Barger Ezn.. W C F. Scheps te Den Haag en J. Vermeu len te Utrecht, als bestuursleden werden herkozen. Besloten werd op den 2en Pinksterdag 1939 te Amersfoort de sluitingsdemonstratie te houden en die te wijden aan de geheel- onthoud^ig en de onderlinge versterking. Ook nu 2al de jeugd wederom medewerken en zal in de propaganda in de Blauwe Week het Reizend Drankweercomité worden in geschakeld. Als nleuwgekozen jeugdbestuursleden na men zitting mej. L Gerritsen te Helmond en de heer F. Vrind te Dordrecht. De voorzitter richtte tot de afgetreden jeugdbestuurders de heeren J. v. Dijck te Amsterdam en H. Teutscher te Zaandam woorden van dank voor hun arbeid. BEÏNVLOEDING DLR NEDERLANDSCHE PERS? Het hoofdbestuur van de Nederlandschf beweging voor eenheid door democratie heeft de volgende motie aangenomen: Het hoofdbestuur der Nederlandsche be weging voor eenheid door democratie, in vergadering bijeen te Amsterdam op Zater dag 10 December 1938; kennis genomen hebbende van een be richt in de „Times" van 9 December 1938, behelzende. dat de Duitsche regeering zich in Den Haag beklaagd zou hebben over de ver onderstelde „onvriendelijke houding van de Nederlandsche pers ten opzichte van de Duitsche jodenvervolging", dat dr. Colün zich daarna tot dë Nederlandsche Pers ge richt zou hebben met den raad „een voor beeld te nemen aan de waardige houding der Britsche pers te dezer zake"; dat dr. Colljn daarna gewezen zoude hebben op „de mogelijkheid van ernstige consequenties" indien „de tegenwoordige campagne voortgezet zou worden" en dat dr. Colijn zelfs den vorm van mogelijke Duitsche represaillemaatregelen nader ge preciseerd zou hebben; ten zeerste verontrust door de mogelijk heid, dat dit in een als ernstig en zeer be trouwbaar bekend staand Britsch dagblad versohenen bericht waarheid zou kunnen bevatten overwegende, dat de Nederlandsche grondwettige pers vrijheid toch een der pijlers is. waarop de democratie rust: spreekt als zijn oordeel uit, dat het Ne- derlandsohe volk recht heeft te weten, of, en in hoeverre, deze poging tot het door middel van dreigementen beïnvloeden der Nederlandsche pers, inderdaad is onder nomen; besluit deze motie te brengen ter kennis van de regeering en van de Nederlandsen» pers; en gaat over tot de orde van den dag. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. In het gemeentelijk concertgebouw t» Haarlem heeft de voorzitter van den Neder- landschen zionistenbond, mr. A. J Herz- berg Zaterdagavond een rede gehouden ter P. J. M Sautër. eveneens ÏÏcTder directie te gelezenheid van de 39ste jaarlijksche al- onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau. Hierna voerde de heer Knottnerus het woord, die mededeelde, dat ter gelegen heid van dit feest een bedrag van f. 600.000 gestort zouden worden in het ondersteu- nings- en pensioenfonds, dat daarmede stijgt tot 3'/t millioen gulden. Aan het per soneel zal een gratificatie worden uitge reikt- De heer Sauter zegde dank voor de gemeene vergadering. Prof. Brodekke, van de executieve van de Jewisch Agency, sprak over het joodsche probleem. Na deze rede stelde het bondsbestuur voor de overige agendapunten in besloten vergadering te behandelen omdat er vraag stukken voorkomen, die eerst commissio- naal besproken moeten worden, voordat zij rijp zijn voor een openbare bespreking onderscheiding, waarna namens de Zeeuw- '^n'Seel dervergadering was het met dit sche Gas Maatschappij, de heer J M. van v0^rstern eree s en v"e lan»de gezien het Bommel van Vloten den wensch uitsprak. ,roote ringde, tebehandëfen onderver- dat de jubileerende maatschappij in de Den een 0Denbare bespreking, ook al toekomst zal bloeien. Namens het perso neel bood ir. Wagener de directie twee ge brandschilderde ramen aan. die in het trapportaal geplaatst zullen worden. De ra men stellen den arbeid van de maatschap- te voorkomen, dat allerlei geruchten zouden kunnen ontstaan. Mr. Hcrzberg vei klaarde dat in Sccl1 enkel opzicht aan de waardigheid der ver gadering werd tekort gedaan door een oe- pij in Oost en West voor. Tenslotte zegde sloten vergadering tc houden. Voor bui tenstaanders is het echter mosMjjk schiften, wat belangrijk cn wat h>e' beiang- rUk is' vonrde De meerderheid der vergadering Keu' hierna het voorstel van liet bondsbestuur goed zoodat de gisteren voortgezette gadertng een besloten karakter droeg. 2—4 de heer Knottnerus den sprekers dank Hierna vereenigden alle aanwezigen zich aan een lunch in restaurant Caland. Des middags recipieerde de directie in den ruimen foyer van de Doelenzaal, die kwistig met door relaties geschonken bloemstukken getooid was.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14