De Pan-Amerikaansche conferentie te Lima Gemeenteraad Zoeterwoude LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 12 December 1938 Diverse voorstellen THERMOGENE GEMENGD NIEUWS De brand in de molen „De Walvisch" aangestoken Rede van Huil Ernstig verkeersongeluk te St. Michielsgestel PUNSTILLENDE WATTEN RECHTZAKEN Kantoorbediende gaf zich voor medicus uit Behandeling en goedkeuring der gemeente- begrooting Batig slot f. 1164.51 FAILLISSEMENTEN CORRESPONDENTIE DRIE PERSONEN. DIE GEARRESTEERD WERDEN, BEKENNEN. De Sehiedamsche politie is Zaterdag overgegaan tot de arrestatie van den heer H. G. J.. lid van de firma G. J. en Zoon aldaar, welke firma de molen „De Walvisch" in huur had en waarin zij een maalderij en een drogerij had ge- vestigd. De molen brandde Vrijdag bijna geheel af, waardoor een schade van 25.000 gulden ontstond. Met den firmant zijn twee arbeiders, die Vrijdag nog in den molen hadden gewerkt, gearresteerd. Allen hebben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan brandstichting. Zij zullen ter beschikking van de justi tie worden gesteld. EEN DOODE EN EEN GEWONDE. Op den voorrangsweg 's-Hertogenbosch Boxtel is gistermiddag omstreeks zes uur bij het kruispunt St. MichielsgestelEsch een gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het leven kwam en een ander een been brak. terwijl drie auto's totaal werden vernield. Uit de richting 's-Hertogenbosch naderde op genoemd tijdstip*een personenauto, be stuurd door den heer O. uit Eindhoven, toen de 61-jarige wielrijder H. Vos uit St. Michielsgestel op het kruispunt den weg v.ilde oversteken De bestuurder van de auto trachtte hem te ontwijken, doch reed hem in de flank aan. waardoor de man tegen den grond werd geslingerd en vrijwel op slag werd gedood. De auto kwam tegen een boom terecht. Een zekere W. v. d. Esch. uit Tilburg, die naast den bestuurder van de auto zat. bleek een beenbreuk te hebben opgeloopen. Hij ls naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De politie was niet gewaarschuwd, waar door het verkeer in de war liep en burgers de regeling er van op zich namen. Uit de richting Vught naderde eenige oogenblik- ken later een personenauto, bestuurd door den heer A. H. K., uit Eindhoven, die van een der omstanders een teeken kreeg om door te rijden. Door de vele menschen, die zich in verband met het ongeluk op deze plek hadden verzameld, was de autobe stuurder gedwongen op het linker gedeelte van den weg te rijden. Toen hij daarna weer naar rechts wilde gaan, kwam juist uit de richting Boxtel een personenauto, bestuur der de heer W. C. G., uit Uden. De wagens vlogen op elkaar en werden geheel vernield De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. DOODELIJK ONGELUK OP O NBEW AAKTEN OVERWEG. Op de Panamerikaansche conferentie heeft de Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken. Cordell Huil. een rede gehouden, waarin hij zeide. dat de grond slagen van het internationale recht ver sterkt moeten worden. Het recht van iedere natie op behar tiging van haar eigen aangelegen heden, vrij van buitenlandschen invloed, de erkenning van de souve- reiniteit en gelijkheid van de staten, ongeacht hun grootte en sterkte, de eerbied voor het plechtig gegeven woord, de heiligheid der verdragsver plichtingen en talrijke andere grond beginselen moeten de regels zijn, die het internationale gedrag beheerschen, als men wil, dat niet de anarchie, doeh de vrede, den boventoon voert naast beschaving en vooruitgang. Op tragi sche wijze ziet de menschheid zich opnieuw geplaatst voor de keuze tusschen vrijheid en slavernij, orde en anarchie, vooruitgang en terugkeer tot barbarisme. Laat men zich geen illusie maken, aldus de minister, het alternatief is werkelijk en concreet, niet slechts in één deel van de wereld, in de nabijheid van de landen, I waar deze herleefde invloeden hun georga niseerde uiting vinden, maar het doemt dreigend op in de geheele wereld en de schaduw valt reeds over het Amerikaan sche halfrond. Het is een gebiedende noodzaak, dat de 21 republieken van het Westelijk halfrond ondubbelzinnig uiting geven aan haar vast geloof, dat slechts de vorm van nationale organisatie en internationale betrekkin gen, welken wij en de rest der mensch heid met volharding en werklust hebben opgebouwd, het mogelijk maakt, dat de volken materieel en cultureel vooruitgaan en dat de menschen vrij zijn. Wij allen ver langen hartstochtelijk in vrede met alle volken te leven, maar het mag niet in het minst twijfelachtig zijn, dat de Ameri kaansche volken vastbesloten zijn, geen inval in hun gebied door een mogendheid of een combinatie van mogendheden toe te laten. Voor wat mijn land betreft, behoeft nie mand in twijfel te verkeeren; zoo lang een gewapende botsing mogelijk is, zullen de Vereenigde Staten een voldoende defen sieve weermacht te land, ter zee en in de lucht handhaven. Bovendien zijn wij ons er van bewust, dat de gewapende macht niet het eentge instrument is. waardoor een volk veroverd kan worden Ook het zaaien van tweedracht door tegenstellingen en vele andere vormen van activiteit kun nen gebruikt worden voor de ondermijning en vernietiging van in andere landen be staande regeeringsinsteillngen en maat schappelijke orde. Wij allen wenschen met alle volken vriendschappelijke betrekkingen, rustende op den grondslag van eerbied voor de wederzijdsche onafhankelijkheid, op het beginsel van niet-inmenging in eens anders blnnenlandsche aangelegenheden en op het principe van eerlijk optreden op elk gebied der internationale betrek kingen. maar het moet onomstooteltjk vaststaan, dat de Amerikaansche volken niet zullen toestaan, dat een activiteit binnendringt, die in strijd is met dezen grondslag voor de betrekkingen tusschen de volken. De omstandigheden, waarin wij geplaatst zijn, aldus vervolgde de minister, maken een krachtig programma van positieve actie noodig. De conferentie biedt een kostbare gelegenheid tot aanvulling van dit programma. De Amerikaansche landen kunnen aantoonen. dat de vrede, geba seerd op rechtvaardigheid, recht en sa menwerking ongetwijfeld uitvoerbaar ls. De handel tusschen alle volken moet vrijer gemaakt worden; hij kan niet bevorderd worden door terugkeer tot de primitieve vorming van ruilverkeer. De volken kunnen geen welvaart ge nieten, als de internationale handel wordt verwoest door de zelfmoord pogingen der autarkie. Het zou een onuitsprekelijke ramp zijn wanneer in deze kritieke tijden een volk bleef doorgaan op den weg van geweld en militaire agressie. Amerika, aldus besloot Cordell Huil, staat echter niet alleen, In andere deelen der wereld werken machtige factoren openlijk of latent voor hetzelfde doel. Óp voorste] van Argentinië, werd de Peruaansohe minister van buitenlandsohe zaken, Concha, tot voorzitter gekozen. Cantillo (Argentinië) hield voorts een rede, waarin hij er op wees. dat „alle republieken van Zuld-Amerika als één man zullen opstaan zonder rekening te houden met de politieke grenzen, om hun integri teit te verdedigen", Spr. legde den nadruk op het feit, dat de landen van Zuid-Amerika daarvoor geen pact noodig hebben. ..Eén vlag voor allen, zoo zeide hij, de vlag der vrijheid en rechtvaardigheid". Concha leverde een warm pleidooi voor het Argentijnsche plan betreffende mid delen tot voorkoming van bultenlandsche propaganda. „Wij zijn vastbesloten met denzelfden moed, hetzij door preventieve maatregelen, hetzij door rechtstreeksche maatregelen, alles af te staan, wat een ge vaar vormt voor de Amerikaansche orde". Spr. stelde de mannen en denkbeelden aan de kaak. „die zich ten doel stellen bij ons begrippen te doen wortel schieten, welke vreemd zijn aan onzen geest". Officieuze vertegenwoordigers van Franco hebben, zoo meldt de correspon dent van Havas, pogingen in het werk ge 2716 ttngez. Me tl.) steld om op de conferentie de kwestie van toekenning van de rechten van oorlogvoe rende te berde te brengen Naar het schijnt zijn deze pogingen mislukt. Men had gemeend, dat Uruguay, aange moedigd door de gunstige houding van Peru en Chili, de kwestie te sprake zou gaan brengen, doch het schijnt, dat de vastberadenheid, waarmede sommige dele gaties haar standpunt te kennen hebben gegeven, een standpunt, dat gekant ls tegen de bespreking van buiten-Ameri- kaansche problemen een einde gemaakt heeft aan deze manoeuvre De afgevaardigde van San Domingo heeft voorgesteld een Amerlkaanschen Volksbond in het leven te roepen waarop men een beroep kan doen bij grens geschillen. Een Argentijnsch voorstel ten aanzien van een lnter-Amerlkaansche hoog gerechtshof is op de volgende wijze gede finieerd: Argentinië ls van meening, dat een ont werp in dezen zin het resultaat zou moe ten zijn van een langzame evolutie der juridische en historische tradities. Anders zou dit hof gevaar loopen kunstmatig te zijn. De delegatie zou dan ook het voor nemen hebben maatregelen voor te stellen met het doel de functlonneering van het internationale gerechtshof te 'sGraven- hage te vervolmaken en een voldoende aantal Amerikaansche rechters toe te voe gen. De Argentijnsche delegatie voegt hier aan toe, dat zij de verheven doeleinden erkent, die de voorstellen tot vorming van een Amerikaansche gerechtshof bezield hebben en verklaart, dat haar aanbeveling tot toetreding tot het Haagsche gerechts hof niet beteekent. dat zij zich zou verzet ten tegen de vorming van een inter- Amerikaansch gerechtshof op het geschikte oogenbltk. Wielrijder door dieseltrein gegrepen te Best. Gisteravond om vijf minuten over acht is ae 28-jarige landbouwer L. van de Ven uit Best (N. Br.), die per fiets den onbewaak- ten overweg naibij wachtpost 42 onder de gemeente Best wilde oversteken, door een dieseltrein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer werd twintig meter verder in een sloot geslingerd. V. d. V. had, vergezeld van een anderen wielrijder, bij den overweg gewacht op den trein, die uit de richting Eindhoven naderde. Toen deze gepasseerd was staken de mannen de rails over zon der aandacht te schenken aan den trein, die op hetzelfde oogenblik van den kant van Boxtel kwam. De andere persoon wist zich nog juist bijtijds in veiligheid te stel len. De trein had ruim drie kwartier ver traging. op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUN GRIEP. PNEUMATIEK STEKEN INDEZUeni öoozen a 35 en 55 ct. 2382 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. ROOSEVELT BIEDT ARCHIEVEN AAN. President Roosevelt heeft de pers mede gedeeld. dat hij de regeerine der Vereenigde Staten zijn op de openbare zaken betrek kin? hebbende papieren, brieven en docu menten, benevens een schilderijen-collectie ten geschenke aanbood. De president ver klaarde dit gebaar met te zeggen, dat hij deze documenten aan den staat schonk, opdat degenen, die studie maken van de moderne geschiedenis, daarin onderwerpen zullen vinden die van belang zijn voor 25 jaar van zijn politieke carrière. Voorts deelde Roosevelt mede. dat hij een deel van zijn bezitting Hydepark aanbood om daar een gebouw od te richten, waar de archieven kunnen worden bewaard DE TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. Tengevolge van den taifoen, welke 8 December boven de Philippijnen heeft ge woed zijn 148 menschen om het leven gekomen. EXPLOSIE AAN BOORD. Aan boord van het Engelsche tankschip „Maryad" (7000 tons laadvermogen), dat aan de Wilsonkade te Marseille gemeerd lag heeft zich een explosie voorgedaan Het schip was bij een bombardement te Valencia getroffen en toen naar Marseille ges eept De exploisie had plaats, terwijl dertien arbeiders bezig waren de aanzienlijke hoe veelheid zand. waarmede men te Valencia het vuur eedoofd had. uit het schip te ver wijderen. Een drijvende brandspuit was onmiddel lijk ter plaatse en spoedig was men den door de ontploffing veroorzaakten brand messter Dr-e arbeiers werden echter ernstig ge wond en moesten naar het hospitaal wor den overgebracht. Uit het ruim van het schip zijn twee ver koolde lichamen aan land gebracht. Het Haagsche Gerechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 38- jarigen kantoorbediende J. C. J„ die we gens verduistering en oplichting door de Rotterdamsche rechtbank tot twee jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. J. had in dienst van een groote slnaas- appel-import-flrma zich voor medicus uit gegeven en van de vermeende kwaliteit ge bruik gemaakt om zich gelden van de fir ma toe te eigenen. Het hof heeft heden het vonnis van de rechtbank bevestigd, doch bepaalde daar bij dat zes maanden preventieve hechtenis zouden worden afgetrokken. o De Raad van Zoeterwoude vergaderde onder voorzitterschap van den burgemees ter. B. en W. stelden voor den tuingrond aan den Hooge Rijndijk nabij de woning van den gemeente-opzichter per 1 Januari 1939 drijf werd onveranderd vastgesteld (met alg stemmen) met in den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven f. 15309.90 en in den kapitaaldienst met f. 13482.43. Behandeling der gemeentebegrootlng. De heer Sarrenburg zeide, dat een post te verhuren tegen f0.25 per Rljnlandsche opgenomen ls voor een nieuwe vuilnisauto. roede en per jaar, hetgeen na eenige dis cussie met alg. st. aangenomen werd. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente is gedagvaard door ir. Mijnlieff over de terugbetaling van de gestorte waar borgsom rioleering Schenkelweg. De Schie- landsche Bank, die het bedrag gestort had, bleef echter óók aanspraak maken. Ten- Spr. wees er echter op. dat de oude auto niet goed onderhouden is. Zij ls b.v. nog nooit schoongemaakt. Ook wees hij op de noodzakelijkheid van een goede brandweer en van een auto-brandspuit. Ook de ar restantenlokalen zijn niet in orde. Met de wijze, waarop de aanbesteding van de schoeiing In de Zuldbuurt heeft plaats ge- einde de gemeente nu voor dubbele beta- had, kon spreker zich heelemaal niet ver- „DE DUIVELSCHE DRIE EENHEID". Beroep ir. Van Roessel ongegrond. Zooals wij hebben gemeld, heeft destijds de door den gemeenteraad van Bergen op Zoom ongevraagd eervol ontslagen direc teur-ingenieur van Openbare Werken al daar. ir. Van Roessel, schrijver van de brochure „De Duivelsche Drieëenheid", be roep aangeteekend tegen dit raadsbesluit. Het Ambtenarenscheidsgerecht heeft thans dit beroep ongegrond verklaard. In de week van 5 t/m. 10 Dec. werden Nederland 40 faillissementen uitgesproken. J. W. te L. - Wendt U met een dergelijk schrijven tot mr. Boon. Wij kunnen onze ko lommen daarvoor niet openstellen. ling te vrijwaren, hebben B. en W. rechts kundig advies ingewonnen. De procureur van ir. Mijnlieff heeft thans aangeboden de procedure te royceren, indien de ge meente de hoofdsom plus gekweekte rente en f75 gerechtskosten betaalt De rechts kundige raadsman der gemeente adviseert hierop in te gaan, nu de Schielandsche Bank haar aanspraken heeft laten vallen Ook dit voorstel van B. en W. werd met alg. st. aangenomen. Vervolgens werd de vergoeding voor de bijz. scholen in deze gemeente over 1936 vastgesteld op; nihil voor de RK. Jongens school Schenkelweg; f. 1573.12 voor de R.K. Meisjesschool Zuidbuurt en f. 1156.01 voor de R.K. Jongens- en Meisjesschool aan den Hooge Rijndijk. Naar aanleiding van de door B. en W. ingediende wijziging van de gemeente-be grooting 1938 merkte de heer Paardekoo- per ten aanzien van de bijdrage in de kos ten van het schoonmaken der sloot achter het Watertje op, dat de gemeente hier de taak van den polder gaat overnemen. De voorzitter zeide, dat deze sloot eenige jaren lang slecht is onderhouden en nu bij warm weer een ondragelijken stank ver spreid. Uit het oogpunt van volksgezond heid is het gewenscht, dat deze sloot gron dig wordt gereinigd. Door de aangelanden is een bedrag bijeengebracht, dat is aan gevuld door het polderbestuur tot f.45, B. en W. stellen nu voor een bijdrage van f. 35 te verleenen. Het voorstel van B. en W, om een bij drage van f. 35 te verleenen, werd na be spreking met 73 st. verworpen. Vóórstem den de beide wethouders en de heer Star- renburg. In verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken wordt, overeen komstig het voorstel van B. en W„ beslo ten aan de werklooze steuntrekkers en aan de bedeelden ingevolge de Armenwet een Kerstgave te verstrekken. Voorts werd met alg. st. besloten: aan de afd Hooge Rijndijk van het Wit-Gele KruLs een subsidie over 1938 te verleenen van f. 35; aan de afd. Leiderdorp en om streken van „Het Groene Kruis" een van f.24 50 en aan de Oudercommissie alhier voor het jaar 1939 een van f. 10, behoudens j goedkeuring van Ged. Staten. De begrooting van het waterleidingbe- eenigen. Na nog diverse opmerkingen wees de heer A. C. Paardekooper er op, dat de behandeling van een gemeente-begrooting met een extra-bijdrage voor den Raad. niet bepaald aantrekkelijk en belangrijk is. Ged. Staten maken zelfs op de kleinste bij zonderheden aanmerkingen. Zij dwingen den Raad deze door hen aangegeven wijzi gingen te accepteeren. De zeer ongunstige toestand in de tuin bouw- en veehouderijbedrijven zal in de toekomst zijn nadeeligen Invloed in niet geringe mate doen gelden, waarvan ook de andere groepen der bevolking de nadeellge gevolgen zullen ondervinden. De belastingopbrengst zal dientengevolge belangrijk verminderen, de werkloosheid toenemen en van armenzorg hoogere uit gaven vorderen. Spr. wenschte den voor zitter toe, dat hem de kracht geschonken zal worden de gemeente door de moeilijke tijden heen te helpen. Een lichtpunt achtte spr. het feit. dat 11 K.M. van het wegennet ls opgenomen. Indien de wegen met eigen middelen hadden moeten worden verbe terd, zou zulks in de naaste toekomst niet mogelijk zijn geweest. De onderhandelingen met de schoolbe sturen hebben voor beide partijen een be vredigende oplossing gebracht. De R.-K. raadsfractie had reeds 4 Jaren in deze rich ting geadviseerd. De heer W. Wessel kon volkomen in stemmen met het beleid van B. en W. De voorzitter zeide bij zijn instalaltle, de be langen der gemeente goed te zuilen be hartigen. *I\at heden heeft hij dat ook ge daan met behulp van de wethouders. Spr. betreurde het, dat de begrooting niet slui tend kon worden gemaakt zonder extra bijdrage en verzocht B. en W. bij de toe kenning van steun in den vorm van ar menzorg goed te onderzoeken of steun in derdaad wel noodig is. Met het wegenplan kon spr. ten volle ac- coord gaan. De voorzitter antwoordt, dat de door den heer Starrenburg aangehaalde onderwer pen bij de betreffende posten kunnen wor den behandeld. Getracht moet worden, dat de gemeente zoo spoedig mogelijk haar zelfstandigheid terugkrijgt. Daarna wordt overgegaan tot behande ling van de diverse posten der begrooting. De heer Paardekooper kon met een 3en ambtenaar schoorvoetend accoord gaan in verband met den slechten llnancleélen toestand der gemeente. De heer Starrenburg achtte het in het geheel niet noodzakelijk, dat er. een 3e ambt. bijkomt. De werkzaamheden zijn hetzelfde als vroeger, uitbreiding van het personeel ls dus niet noodig. De voorzitter wees er op, dat de werk zaamheden zeer zijn toegenomen. Boven dien geeft deze 3e ambtenaar slechts een hoogere uitgaaf voor de gemeente van 1100 Het voorstel van B. en W. werd dan in stemming gebracht en aangenomen met 91 (Starrenburg). B. en W. stelden voor den post „Kosten van waarschuwingsborden en wegwijzers" te verhoogen met f. 115 in verband met in 1939 aan te koopen verkeersborden. Aan genomen met alg. st. Bij de post Subsidie Burgerwacht, wensch te de heer Starrenburg aanteekening, dat hij heeft tegengestemd. De heer Wessel vroeg naar de plannen inzake de luchtbescherming. De voorzitter antwoordt, dat hij momen teel weinig inlichtingen kan verschaffen. Ook Ged. Staten hebben nadere gegevens verzocht, welke t.z.t. ook aan den Raad zullen worden medegedeeld. Op een vraag van den heer Wessel antwoordde de voor zitter dat het de bedoeling ls, de Burger wacht in te schakelen De post kosten Luchtbescherming werd met alg. st. aan genomen. De heer Wessel merkte op, dat hij zijn slem niet voor de subsidie Wit-Gele Kruis kan geven In verband met de houding van het Wit-Gele Kruis met betrekking tot de E.H.B.O. De voorzitter zeide, dat deze subsidié uitsluitend ten goede komt aan de T.B.C.- bestrijdlng, die geheel afzonderlijk gead ministreerd wordt. De E H BO. heeft hier mede niets te maken. Dat de E.H.B.O. con fessioneel is, vindt zijn oorzaak in de voor schriften van hoogerhand. De heer Wessel achtte het streven van het bestuur van het Wit-Gele KruLs aan stootgevend. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. f. 100 is geraamd voor rattenbestrijding. Eenige leden achtten een bedrag te wei nig. Met 8—2 st. werd dit bedrag gehand haafd. Tegen de heeren Berg en De Groot. Inzake het voetpad langs de Hooge Rijn dijk vroeg de heer Wessel of verbetering van het Watertje niet urgenter is, hetgeen de voorzitter beaamde. Het voetpad langs den Rijn komt voor rekening van het Rijk, het Watertje echter niet. Een en ander heeft echter de volle aandacht van B en W. De subsidie voor de bijz. bewaarscholen is f 100 lager geraamd dan het vorig jaar. De heer Paardekooper achtte f. 500 noodig en stelt voor deze post met f. 100 te ver hoogen. Aangenomen met 82 st. Tegen de beide wethouders. Op voorstel van den heer Paardekooper werd het presentiegeld van de commissie tot wering van schoolverzuim bepaald op f. 1 per lid en per vergadering, zulks met 8—2 st. (Tegen de belde wethouders). Voor kosten van ziekenverpleging is ge raamd f. 2140, terwijl over 1937 ls uitgege ven ruim f. 2300. De heer v. Leeuwen stelde voor deze post met f. 200 te verhoogen, het geen werd aangenomen met 83 st (Te gen de wethouders en de heer Wessel i. Eveneens op voorstel van den heer Van Leeuwen werd de post onersteuning in geld met f. 500 verhoogd. In de kap.dienst is f.3000 geraamd voor aankoop van een nieuwe vuilnisauto. Na discussie werd besloten dit te verhoo gen tot f3305. De begrooting 1939 wordt dan aangeno men met alg. st. met in den gewonen dienst in ontvangst en uitgaven f. 142072.UZ en in den kapitaaldienst in ontvangsten f. 136551.20 en In uitgaven f. 135386.69, alzoo met een batig slot van f. 1164.51. Na rondvraag volgde sluiting. Kon. HolL Llovd WESTLAND, Uitreis. Dec. v.m. 6 uur te Santos. Holland-Afrika Lijn JAGERSFONTEIN. 10 Dec. van Hamburg te A'dam MELISKERK thuisreis. 9 Dec. van Zanzibar. Holland-O Azië Lijn MEERKERK, thuis reis, 10 Dec. van Hongkong. Halcyon L(jn STAD SCHIEDAM. 9 Dec. van Pepcl naar Vlaardlngen. MU. Oceaan MELAMPUS. Java naar Adam pass. 10 Dec. Gibraltar. Silver-Java-Pacific Lijn PALEMBANG, 10 Dec. van Lorenzo Marques n. TJllatjap. Holland-Amerika Hjn NOORDAM, 10 Dec. van New Vork naar R'dam. Kon. Ned. Stoomb. MU- BENNEKOM. thuis- reis, 10 Dec. te Liverpool MEROPE. 10 Dec. van A'dam te Kopenhagen DEUCALION, 10 Dec. van Piraeus te Panormos VULCA- NUS. 10 Dec. van R'dam te Beyrouth. Holland-West-Afrika Ltfn MAASKERK. 8 Dec. van Monrovia naar Dakar JAAR- STROOM. 10 Dec. van Wlnnebah n. Freetown REGGESTROOM. 10 Dec. van Duala n. Kotonou. Java-New York Lyn SIMALOER. 9 Dec. van Batavia naar New York. Diverse Stoomvaartberichten PRINS MAU- RITS, 9 Dec, van Malta naar Londen ALDERAMIN. naar R'dam. pass. 10 D^.c' Noordkaap CLEA. 10 Dec. van de reeae van Vlissingen naar Curacao EBRO. slceP" boot naar Kaapstad. 9 Dec. te San Paul a Loanda JEANNETTE. 10 Dec. van Helsing- borg naar Danzig WILLY. 9 Dec. van tc Trapani PRINS WILLEM vAJ ORANJE, naar R'dam, pass. 7 Dec SKage LINGE pass. 10 Dec. Ouessant. naar Jrn brevllle WOENSDRECHT. 9 Dcc. >a" Houston te Havre; vertrekt 12 Dcc. naar Golf van Mexico ST. PHILIPSLAND. w Dec. te Kopenhagen ST. ANNALANL». Dec. van Gdynia naar Delfzijl.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12