LEIDSCH DAGBLAD Eerüe. Blad Donderdag 8 December 1938 Buitenland Geen staking meer in Noord-Frankrijk Passagiersvliegtuig in Japan verongelukt De begrafenis van Koningin Maud Stadsnieuws RECHTZAKEN SPORT tennisranglijst 1938 BEURSOVERZICHT SPOORWEGARBEIDER DOOR DEN TREIN GEDOOD. Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf li de 45-jarige gehuwde spoorwegarbeider T. Willems uit 's-Hertogenbosch bij zijn werkzaamheden aan den overweg te Ortlien. nabij 's-Hertogenbosch door een dieseltrein gegrepen en gedood. De man werkte aan de lijn 's-Hertogen bosch—Utrecht. Toen hij voor den goede- lentrein, welke uit 's-Hertogenbosch kwam, uitweek, werd hij door den van den ande- ien kant komenden dieseltreln nr. 613 uit Utrecht gegrepen. Het slachtoffer werd dertig meter meegesleurd en was op slag dood De kruiwagen, welke Willems bij rich had, werd eveneens meegesleurd, ter wijl door de omhoog springende steenen tik ruiten van het seinhuisje werden ver nield. De trein had een half uur vertraging. De heer C. A. Kruyt is herkozen als lid van het college van regenten van het Ned. Herv. Weeshuls te Katwijk aan Zee. In Noord-Frankrijk zijn de stakingen thans geëindigd. Vanochtend hebben 30.000 metaalbewer- kers te Valenciennes het werk hervat en tr zijn thans geen stakers meer in dit ge-l bied. dat er eerst 52.000 telde. De bond van arbeiders ln de textiel nijverheid te Rljssel en omgeving heeft in een gisteravond gehouden bijeenkomst be sloten. dat de textielarbeiders zich heden ochtend weer bij de fabrieken zullen mel den. teneinde .bij te dragen tot de kalmee ring en de hervatting van de industrieele activiteit, welke moet leiden tot een uit gebreide bespreking op basis van intrek king der sancties. TIEN SLACHTOFFERS? Een Douglas verkeersvliegtuig is tus- then Foekoeoka ln Kyoesjo en Talhokoe 19 Formosa ter hoogte van Naha, de Lofdstad van den prefectuur Okinawa, nergestort. Het toestel bevatte acht pas- sagiers en een bemanning van vier per- ionen. De luchtvaartmaatschappij, waar toe het toestel behoort, heeft een ander Djuglas-vliegtulg, alsmede twee motor- booten. naar de plek des onheils gezon den. De verongelukte machine was om 6 tur 30 van Talhokoe opgestegen naar Foekoeoka. Om 9 uur 06 ontstond er een Motorstoring en zond het toestel S. O. 6- sinen uit. Daarop werden twee motoiboo- len uitgezonden. Gebleken is. dat het vlieg- Isig getracht heeft op één motor door te 'liegen, doch dat ook deze defect is ge hakt. waarna de machine is neergestort. Twr inzittenden van het verongelukte vliegtuig zijn door een schip aan booTd gnomen- Ook zijn nabij de piek van het oigeval twee lijken aangetroffen. Het lot ter overigen is nog onbekend. DE VOORTREKKERSHERDENKING IN ZUID-AFRIKA. Een der ossewagens van de voortrekkers li te Ladysmith aangekomen en de inzit tenden hebben de gelofte herhaald, welke de voortrekkers 1Ó0 jaar geleden hebben "gelegd, alvorens zij tegen Dingaan ten etrijde trokken, n.l. dat zij den 16en December als een natlonalen herdenkings- "»g in eere zouden houden en een kerk ter Plaatse zouden oprichten. Daarna werden 100 postduiven losgela at en werd hulde gebracht aan de nage dachtenis van hen, die in den boerenoor log gevallen zijn. Op de graven der ge sneuvelden zijn kransen gelegd. De leider van de oppositie, dr. Malan, "ëeft namens de nationalistische partij sen voorstel aanvaard van den minister president, generaal Hertzog, om ln Decem- tïr een politleken godsvrede ln acht te nemen teneinde alle deelen der Zuid- urikaansche bevolking in staat te stellen «el te nemen aan de feestelijkheden op 's December (Dinaansdag). HITLER IN KIEL. Vergezeld van Ooerlng, is Hitler van middag in Kiel aangekomen, om aanwezig le "ln bij het van stapel loopen van het eerete Duitsche vllegtuigmoederschip. Het schip is gedoopt „Graf Zeppelin". De „doop" werd verricht door gravin Mia von BrandenstelnZeppelin, de "echter van graaf Zeppelin. Dl CONFERENTIE TE LLMA. ®ll zijn aankomst te Lima heeft Huil '"klaard, dat hij een nieuwe definitie van 'e Monrozleer meebracht. Het optimisme "n de Argentijnsche delegatie na het eer- Je onderhoud schijnt erop te wijzen, dat [!re nieuwe definitie voor Argentinië "ovaardbaar is. DIENSTPLICHT IN MANDSJOEKWO. regeering van Mandsjoekwo heeft be- "°"n het stelsel van militairen dienst- '""Ol in 1940 in te voeren- FRANSCHE STUDENTEN DEMONSTREEREN. ItM Parlische studenten hebben vanoch- In het Quartier Latin een betooging L° »anlseerd om te protesteeren tegen de tribale elschen van Italië. Eenige dui- /'"cn studenten hielden een optocht on- X. roepen van „Venetie aan Frank- en „Abessynië aan den negus". Inci- "ren deden zich niet voor. STOFFELIJK OVERSCHOT IN KATHEDRALE KERK VAN OSLO. De lijkkist met het stoffelijk overschot van Noorwegen's koningin is gisteravond uit het oude kerkje van kasteel Akershus naar de kathedrale kerk van Oslo overge bracht Duizenden hebben te Akershus langs de lijkbaar gedêflleerd. Alleen gedekt met een krans van den koning is de kist ln alle stilte naar de kerk vervoerd. Twee geestelijken hebben de lijkbaar vannacht bewaakt. Dc kathedrale kerk is een een voudig godshuls in rooden baksteen. Oslo heeft n.l. geen mooie Gothische kerken als Dronthem en Stavanger. Het was evenwel de wensch van den koning, dat de begra fenisplechtigheid een eenvoudig verloop zou hebben. Aangezien kohingin Maud ech ter een groot bloemenliefhebster was, had men de kerk rijk versierd met roode en witte bloemen. Cadetten van de militaire academie we zen den 1600 genoodigden voor den uit vaartdienst van hedenmorgen hun plaats ln de kerk aan. Onder hen bevonden zich de voorzitters van het Storting' en vele parlementsleden, de ministers, vele burger lijke en militaire autoriteiten, de leden van het diplomatieke corps en particuliere vrienden van de koninklijke, familie. Een dichte menigte stond ln de straten opge- stel den troepen van alle wapenen bevon den zich langs den weg van de kathedrale kerk naar Akershus. Tegen één uur kwam de stoet bij de kerk aan, t.w. de koning, het kroonprinselijk ge zin, prins Karei van Zweden als vertegen woordiger van den koning, prinses Inge borg. de koning en koningin van Denemar ken, de hertog van Kent als vertegenwoor diger van den Engelschen koning, prins George van Griekenland als vertegenwoor diger van koning George, e.a. Nederland was vertegenwoordigd door den Nederland- schen zaakgelastigde, mr. dr. G. A. Schel- tus. De koninklijke familie en haar gasten werden bij den ingang der kerk door de geestelijkheid ontvangen. Onder het .Requiem" uit Gounod's „Mors et Vlta" voor koor en orkest namen de vor stelijke personen hun plaatsen ln, waarna de plechtigheid een aanvang nam. De lijk rede werd uitgesproken door den bisschop van Oslo, Ei vind Berggrav. primaat der iNoorsche kerk, die o.a. zeide: „Koningin Maud leeft thans nog sterker en inniger te midden van ons dan ooit te voren. De een. voud van haar leven is ons dierbaar gewor den. Wij danken haar voor de getrouwheid die haar zoo eigen was. Noorwegen dankt Engeland, dat ons zijn dochter schonk. Nog inlger danken we haar, die wij eeren als de koningin van Noorwegen." De plechtigheid duurde drie kwartier. Daarna droegen tien vroegere adjudanten des konénigs de lijkkist naar buiten en ter wijl zij op den rouwwagen geplaatst werd, weerklonken van het slot Akershus 42 scho ten. In het geheelejand werd twee minuten stilte in acht genompn. Voorafgegaan door een militair orkest trok de stoet weer naar kasteel Akershus. Vóór de lijkbaar liep de bisschop van Oslo en onmiddellijk daar- aohter volgden de koning en de vorstelijke personen. Eerbiedig bracht de bevolking een laatsten groet aafn haar koningin. In de kapel van Akershus wérd nog een particu liere rouwdienst gehouden, onder leiding van den bisschop. Alls klokken van Oslo luidden. De scholen en zaken waren geslo ten. In alle Noorsche kerken zijn vandaag rouwdiensten gehouden. Uit alle deelen der wereld waren kran sen ontvangen, o.a, van koningin' Wl'hel- mitna. EEN DUITSCH ANTWOORD AAN MAC DONALD. Inzake de koloniën. De „Voelkischer Beobachter" bespreekt de verklaringen van den Britschen minis ter van koloniën', Mac Donald, over het koloniale vraagstuk. Het blad zegt, dat de redenen van Mac Donald om de vroegere koloniën niet aan Duitschland terug te ge ven, niet steekhoudend zijn. 'De Britsche regeering aldus het blad heeft iets „af te staan", want zij en de Britsche do minions bezitten de koloniën niet, doch 'besturen ze slechts. Duitschland beschouwt Zijn oude koloniën als zijn rechmatig bezit. Het is Duitschland overigens onverschillig of „andere landen" bij de koloniale kwes tie betrokken zijn. Duitschland elscht elk Jiijtier koloniën terug van het land, dat deze op het oogenblik bezit De „vrijwillige meening der Inlanders", waaraan men •thans aandacht wil schenken, ls niet ge vraagd, toen zij onder de overwinnende landen versjachterd zijn. In 1919 zouden zij zich. Indien zulk een volksstemming al mogelijk zou zijn, stellig voor Duitschland hebben uitgesproken- MERKWAARDIG ARTIKEL IN DE „POPOLO d'ITALIA". Tegen de dcmocratiën. In een artikel, dat aan Mussolini wordt toegeschreven, trekt de „Popoio 'd Italia", in den vorm van een te Londen gevoerd twee gesprek „ras Tafari en Benesjde moraal uit de houding van den ex-negus en den oud-president, der republiek Tsjecho-Slo- wakije, resp. tegenover Italië en Duitsch land Het artikel vormt een felle kritiek op de politiek der democratieën ten aanzien van de Abessljnsche en de Tsjecho-Slo- waaksche kwestie. Het wil aantoonen dat, als de ex-negus en Benesj niet naar hun gewone raadgevers hadden geluisterd, bei den nog aan het hoofd van hun land zou den staan. Het artikel, dat getiteld ls „een dialoog aan den Theemsoever" eindigt met de volgende overpeinzing van een Lager- buisafgevaardigde, ten huize van wien de dialoog verondersteld wordt te zijn gevoerd: „Gij zijt de eerste slachtoffers van een grooten oorlog, die op het oogenblik in de geheele wereld gevoerd wordt tusschen twee opvattingen: de democratische en dc to tal la're. Eér slag is verloren, doch een an dere is nog niet geëindigd". Benesj antwoordt op deze overpeinzing: „Dit beteekent dus, dat wij spoedig Tsjang- Kal-Sjek en Negrln in ons midden zullen zien?" BERICHT OVER CONFERENTIE TE MUENCHEN TEGENGESPROKEN. Naar aanleiding van de berichten in de buitenlandsche pers over een bijeenroe ping van Nazilelders te Muenchen tegen 9 December en over een dubbele ontmoeting tusschen von Ribbentrop en Clano en Mr.ssolini en Hitler, wordt te Berlijn van bevoegde zijde verklaard, dat men van niets weet. Men ls van meening. dat het hier om niet anders dan proefballons gaat. JAPANSCH AMBASSADEUR IN CHINA AFGETREDEN. De Japansche ambassadeur in China, Ka- wagoye. is om gezondheidsredenen afge treden. S nds Januari vertoefde hij reeds in Japan om rust te nemen. NOGMAALS: DE OOGSTDIENST. Adres van 650 lidmaten. Op initiatief van het Comité tot behoud van den Oogstdienst in de Ned. Herv. Kerk alhier, werd bij den scriba van den Alge- meenen Kerkeraad, ds. J. de Wit, heden een door meer dan 650 belijdende lidmaten van de Ned Herv. Gemeente onderteekend adres ingediend, ln welk adres den Alge- meenen Kerkeraad wordt verzocht het daarheen te willen lelden, dat Oogstdien- sten hier ter stede regelmatig zullen kun nen worden gehouden. Adressanten betreuren het, dat de bij zondere kerkeraad in zijn vergadering van 11 November Jl. te kennen gaf, dat hij dezen vorm van dankstond voor het gewas onge- wenscht acht, waar de gehouden oogst dienst naar hun meening juist in een door velen gevoelde behoefte voorziet. Zij zien in den oogstdienst een uiting van dank baarheid en zijn er van overtuigd, dat dooi de gedane schenkingen van fruit en bloe men de band tusschen de Herv. Gemeente eenerzijds en de zieken, eenzamen en be- hoeftigen is versterkt. Het adres werd mede-onderteekend door de hoogleeraren prof. dr. J. N Bakhuizen van den Brink, prof. dr. F. W. A. Korff, prof. dr. H. M. van Nee, prof, dr. G. Seven- ster. prof. dr. G. J. Thierry en prof. dr. J. de Zwaan, allen hier ter stede woon achtig. HET DRAMA TE MIDDELRODE. Verdachte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van preventief. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den arbeider W. N. van B. uit Middelrode, gemeente Blaricum. die aldaar op 6 Octo ber zijn vader, C. vdi^ B., die veel misbruik van sterken drank maakte en dan zeer lastig was. na een woordenwisseling, waar bij de man zijn overleden vrouw had be- leedigd, met een mes in den hals heeft ge stoken, tengevolge waarvan hij kort daar op is bezweken. De officier van Justitie had tegen van B. een gevangenisstraf van twee Jaar en zes maanden geëtscht. De rechtbank heeft van B. wegens zware mishandeling, den dood tengevolge heb bende, veroordeeld tot een Jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. VERDUISTERING DOOR DEURWAARDER TE TERBORG. Tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen G. K„ deurwaarder te Terborg, die dooi de rechtbank te Arnhem was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het hof heeft heden het vonnis vernie tigd en den verdachte veroordeeld tot ne- ?en maanden gevangenisstraf wegens het eit, dat hij van een bedrag van zesdui zend gulden, dat hij van een dame in be heer had gekregen, 3600 gulden heeft ver duisterd. Het verder ten laste gelegde werd niet bewezen geacht. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Dood door schuld. De Haarlemsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 28-jarigen chauffeur V. P. de J. uit Hoofddorp, die terecht heeft gestaan, verdacht van dood door schuld. Op 10 October J.l. reed de slager J. Ruig- haver uit Haarlemmermeer met zijn motor rijwiel van den Kruisweg in de Haarlem mermeer rechtsaf den Spieringweg op en kwam even voorbij den hoek in botsing met een vrachtauto, bestuurd door ver dachte. De gevolgen waren zeer ernstig. De motorrijder kreeg verscheidene zware in wendige wonden en 5 dagen na het onge val overleed hij. De officier van Justitie had een geldboete van f. 40 susb. 20 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank veroordeelde tot een geld boete van f. 25 subs. 15 dagen hechtenis. Diefstal van bloembollen. De rechtbank deed vervolgens uitspraak in de zaak tegen den 45-jarigen bloemist knecht A. A. van B. uit Voorhout, die te- reoht heeft gestaan verdacht van diefstal van bloembollen ten nadeele van zijn pa trones de firma De Graaf te Lisse. De officier van Justitie had een gevan genisstraf van 6 maanden met aftrek van voorarrest geëischt. De rechtbank veroordeelde verd. tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tot en met 22 December. Brand door schuld. Verder stond terecht de 30-jarige land bouwer J C. B. uit Haarlemmermeer, die op 2 Sept. J.l. een hoeveelheid kaf en stroo in brand heeft gestoken dichtbij de land- bouwschuur van L. Clauhuis in een wo ning van C. P. Rus, die beide in vlammen opgingen. De officier van justitie eischte een geld boete van f. 100 subs. 30 dagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Doodelijk ongeval te Sasscnheim. Op 4 October had te Sassenheim ln de Hoofdstraat een aanrijding plaats tusschen een auto. bestuurd door een verzekerings agent uit Heemstede en den wielrijder Ver- bey Laatstgenoemde werd zoodanig gewond dat hij spoedig na het ongeval overleed Terzake veroorzaken van dood door schuld, stond vanmorgen de autobestuurder terecht. De inspecteur van politie Geerts uit Sas senheim gaf enkele mededeelingen over de situatie waarin hij het Slachtoffer vond De landbouwer H J. v Waasdorp uit Sassenheim vertelde dat hij achter het slachtoffer, den 50-jarigen loodgieter E Th. Verbey had gefietst. Hü reeds rechts van den weg komende uit de richting Haarlem op het z.g. rijwielpad. Toen verdachte met zijn auto passeerde, reed hij V. van achte ren aan en sleepte hem plm. 20 meter op het spatbord mee. waarna V. van het voer tuig v:el en zwaar gewond bleef liggen. De melkventer J. Dorst zei dat V. even voorbit de Graaf Florisstraat door de auto werd gezrepen. De auto. die een groote snelheid had. reed toen op het fietspad. Mej. H. G. v. Diggelen, die op een vlucht heuvel stond, had zezien dat de auto plot seling naar rechts zwenkte en den fietser greep, die daarna werd meegesleurd De trambestuurder der N.Z.H.T.M. M. Ovsrveld kwam uit de voor verd tegen overgestelde richting. Teneinde voor zijn tram uit te wijken, moest de auto achter den vluchtheuvel heen en zwenkte plotse ling naar rechts, waarbij get. modder om hoog zag spatten waaruit hti concludeerde dat het voertuig tegen het trottoir kwam. De snelheid der auto schatte getuige op 60 a 70 K M. Verdachte ontkende zoo snel te hebben gereden. Vlak voor zijn auto zou de flet ser een zwenking voor zijn voertuig heb ben gemaakt, waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was. De officier van justitie wees er op, dat er dien dag een storm stond, dus, al zou V. een kleine zwaai gemaakt hebben, ver dachte daarmee rekening had moeten hou den. Verdachte heeft hoogst roekeloos gere den, en de gevolgen zijn zeer ernstig. Daarom vorderde spr vier weken hechte nis. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, clementie, erop wijzend, dat ook nog een civiele zaak zal volgen. Uitspraak over 14 dagen. TENNIS. De officieele Op de officieele ranglijst, samengesteld door de keuze-commissie van den Ned. Lawn-Tennls- bond bestaande uit de heeren Castendijk. mr. Slgmond en ir. van Berkel heeft Hughan de eerste plaats, welke hij sinds een paar jaren, nadat Timmer het wedstrijdspel heeft laten varen, bezat, moeten afstaan aan Van Swol. Voorts komen, vergeleken met het vorig jaar. vier nieuwe namen op de lfjst voor, n.l. Leye- naar. Reidt. Boon en Wiegers, Bij de dames heeft mej. Rollin Couquerque de eereplaats heroverd. De speelster, die het vorig jaar nummer één stond. mej. Ter windt (nu mevr. Blaisse). speelde dit jaar niet in wedstrijden. De lijst gaat tot zeven speelsters, omdat, de keuzecommissie het spelpeil van de verder in aanmerking komenden niet voldoende vond voor opneming in een ranglijst. De heerenlijst ziet er als volgt uit: 1 H. van Swol (Amsterdam); 2. T. Hughan (Amsterdam); 3. en 4. W. Heynen (Den Haag) en W. Karsten (Schiedam); 5. D. Teschmacher (Schiedam); 6. R. de Brauw (Utrecht); 7. Th. Leyenaar (Rot terdam); 8. Reidt (Rotterdam»; 9 J. Boon (Den Haag); 10. F. Wiegers (Amsterdam). De dameslijst bestaat uit: 1. mej. Rollin Cou querque (Den Haag); 2. mevr. van Berkel-Belzer Schiebroek)3. mei. A. Kerckhoff (Wasse naar); 4. mej. R. Mechel (Bussum); 5. mevr. Boutmy (Wassenaar); 6. mej. A. Knottenbelt (Bussum); 7. mevr. M. Jonquiere (Den Haag). TREKT HELEN WILLS ZICH TERUG? Helen Wills verklaarde, dat zij waarschijnlijk niet meer in wedstrijdt-ennis zal uitkomen. Maar, zoo voegde zij er aan toe. als de Ver. Staten mij noodig mochten hebben en ik gelegenheid kan vinden in vorm te komen, dan zou ik een uitnoodiging om Amerika in internationaal ten nis te vertegenwoordigen .zeker aannemen. De tennisspeelster deelde nog mede. dat zij twee maanden geleden een aanbieding van een promotor had ontvangen, waarbij haar honderd duizend dollar waren gegarandeerd, indien zij tot het professionalisme zou overgaan. Zij had er echter de voorkeur aan gegeven amateur te blyven. AMSTERDAM. 8 December. Het koersverloop van Wallstreet is even on gestadig als het herfstweer. Maar het is een typisch verschijnsel, dat zoodra op de Ameri- kaansche beurzen een vaste stemming valt waar te nemen, men hier te lande met betrekking tot de Amerikaansche fondsen daaruit moed put, terwijl een gedeprimeerde tendens in de Ver. Staten de belangstelling onmiddellijk doet verflauwen. Wallstreet is uiterst gevoelig voor de financieel-economische berichtgeving en dit blijkt wel hieruit, dat mededeelingen van een gunstige strekking bijna steeds vergezeld gaan van een stijging, terwijl het omgekeerde even eens het geval is, tenzij de politiek, die ten opzichte van de koersbeweging in Amerika tegenwoordig een voorname plaats inneemt, de overwegende rol gaat spelen. Gisteren viel te New York een vaste stem ming te constateeren en de berichten omtrent het Amerikaansche zakenleven waren meeren- deels dan ook van een aangenamen inhoud. De bedrijvigheid in de Staalindustrie is ongeveer stationair gebleven en bedraagt volgens de laatste ramingen ongeveer 61°/ van de capa citeit. De vrees, dat zich een inzinking tegen het einde van het jaar zou voordoen, is hier mede klaarblijkelijk weggenomen. Alles bij elkander is de economische toestand in de Ver. Staten trouwens nog bevredigend te noe men. Dit kan tenminste worden opgemaakt uit de cijfers betrekking hebbende op de electrici- teitsproductie, die den hoogsten stand hebben bereikt sedert het einde v. d. zomermaanden in 't achter ons liggende jaar. Zooals bekend gaat de aflevering van electrischen stroom hand aan hand met de activiteit in de industrie, zoodat de cijfers in kwestie als een gunstige indicatie voor de nijverheid in de Unie kunnen wor den beschouwd. Voor December worden de automobielverkoopen 10r/ hooger geraamd dan voor de laatste maand van 1937. heigeen even eens een gunstig teeken is. Wanneer daarbij dan nog wordt gevoegd dat de verscherping van de koperrestrictie ook in de Ver. Staten een aangenamen indruk heeft gemaakt, en dat het aantal wagonladingen weer toeneemt, dan is er wel ruimte voor een koersstijgi^fc vooral wanneer in aanmerking wordt genomexv dat de noteeringen de laatste weken niet on belangrijk naar beneden zijn gegaan. De middagbeurs. Te Amsterdam wist men heden klaarblijkelijk niet goed waaraan men zich met betrekking tot de effectenbeurs te houden had. De koersstij ging, die zich gisteren te Wallstreet baan brak, was tegen het slot grootendeels te niet gedaan door winstnemingen. Bijzondere factoren, welke als maatstaf konden worden gebruikt, waren er niet, behoudens dan de inzinking van het Britsche pond, die als een minder gunstig ver schijnsel werd gekenmerkt. De handel was van zeer geringen omvang en uit alles viel op te maken, dat een gereserveerde houding werd aangenomen. De Amerikaansche fondsen werden op kleine schaal verhandeld en zelfs de specialiteiten, die den laatsten tijd nogal eens voor de noodlge afleiding zorg dragen, gaven slechts geringe teekenen van aanwezigheid. Bij de opening werd meerendeels gehandeld op, of iets beneden de vorige slotnoteeringen en onder beurstyd viel een kleine verzwakking waar te nemen. Alles bijeen genomen, viel de Amerikaansche markt niet mee. De lokale afdeelingen hadden een zeer kalm verloop. Op de Petroleumafdeeling ging nog al iets om in Koninklijken. De openingskoers ver schilde bijna niet bij de vorige slotnoteering. doch reeds spoedig kon een kleine inzinking worden waargenomen. Midden-beurs kwam plotseling eenig mate riaal aan de markt, dat, naar het scheen, af komstig was van lokalen kant, waardoor een inzinking van enkele punten viel waar te nemen. Tenslotte trad een klein herstel in. De Industrie-afdeeling was stil. De Philips- aandeelen. waarvoor aanvankelijk geen notee ring beschikbaar was, werden eenige punten lager ingezet en liepen vervolgens nog iets achteruit. De Fokker-aandeelen waren geheel van het tooneel verdwenen. Unilevers kwamen iets lager te liggen, evenals A.K.U.'s. Suikerfondsen ondervonden den invloed van de algemeen gedrukte beurstendenz. waardoor de berichten omtrent een flinke afdoening van de N.I.V.A.S.. niet tot haar recht kwamen. H.V.A's kwamen tenslotte wat lager te liggen. De Scheepvaartmarkt was stil en zoo goed als onveranderd. De Tabakken lagen ook thans weer geheel buiten de belangstelling. De Rubbermarkt was verlaten. Nu en dan werd een enkel stukje gedaan in Amsterdam Rubbers, die zich niet geheel konden hand haven. Op de beleggingsafdeling was weinig te doen. De Nederlandsche staatspapieren waren overigens goed prijshoudend. Diverse jongere emissies werden een fractie hooger afgedaan. Ook Integralen en de oude 2r~ -obligatiën trok ken iets aan. De handel ln Fransche fondsen was belangrijk ingekrompen. Weliswaar viel het aanbod gemakkelijk te plaatsen, daar nog steeds voor Fransche rekening vraag bestaat. Er was echter zoo goed als geen materiaal aan de markt, tengevolge waarvan de affaire ge ring was en de koersverschillen onbeteekenend waren. Duitsche waarden hadden een gedrukt voorkomen. WISSELKOERSEN. Londen 8.59 1/2 (8.613/4). Berlijn 73.75 (73.67 1/2). Parijs 4.84 1/4 (4.86 3/4). Brus sel 30.96 (31.01). Zwitserland 41.68 (41.59). Kopenhagen 78.37 1/2 (38 47 1/2)Stock holm 44 30 (44.45). Oslo 43.20 (43 30) N.- York 1.84 (1.83 13/16). Praag 6.25 (6.35). Lire Bankpapier 6.45. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 33 1/2. Crediet Sperr- marken 9 3/8 Effecterisperrmarken 8 3/8. Reismarken 50 1/2. Bankpapier 27 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 7 Dec. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Lelden en Omstreken' Roode kool 1.10—2.20; Sav. kool 1—1.90; Gr. kool 1.104.90; Boerenkool 1.504.70; Rapen 2—2.40; Prei 1.50—3; Kroten 1—1.90; id. ge kookt 3—6; Uien 1.10—3.90; Peen 1.50—5.40; Spruiten 211; Andijvie 410: Sla 58; Nero 6.70—9.30; Witlof 3—13; Tomaten: A 2—14.20, B 2—18. C 2—8.40. CC 2—8.40. p. 100 Kg. Per 100 stuks: Salade 0.503; Knolselderie 14. Per 100 bos: Pieterselie 1.102.30; Sel derie 0.701.50; Peen 3; Raapstelen 5070. BOSKOOP, 7 Dec. Coöp. Ver. „De Boskoop- sche Veiling" Rozen per bos: Pechtold 35 60; Claurius Pernet 1.502; Briarclif 58—94; Butterfly 1.10—1.50: Wilh. Kordes 1.10—1.90; Rosalandia 1.20—1.40: Florex 1.60—2.10; Vier- landen 1.60—2.20; Edith Helen 1.90—2.30; Aug. Noack 4389; Else Poulsen 3040; Mevr. van Straaten v. Nes 16—23; Gemengde rozen 3040. Diversen: Troschrysanten 713: Clematis Pr. Hendrik 1.20; Pernettia 1526; id. (kluit) per stuk 1416. GOUDA. 8 Dcc. Veemarkt Aanvoer 1078 stuks vee. 41 Slachtvarkens. vette 25—26. levend met 2C> korting; 466 Magere varkens 2035; 510 Biggen 7—10: Geldersche biggen 11—14; 6 Runderen 140180: 37 Nucht. kalveren 610; 17 Bokken en geiten 2—7. Handel matig. Alg. markt 239 partijen kaas. le kwal. rn. R.M. 27—28; 2e kwal. 2526; zware 28: Crisis aftrek 9.6 cent. 110 ponden Boter: Goeboter 85—90; Weiboter 8085. Handel vlug. 10.200 eieren: Kippeneieren 4.204.80; Eendeneieren 2.753. Handel matig. Coöp. Z.H. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) Aan voer 98.200 Kippeneieren: 56 58 Kg. 44.40; 58 60 Kg. 4.40—4.70: 60 62 4.70—4.90; 62 68 Kg. 4 90—5.50. Bruine 58 70 Kg. 4.55—5.60. Kleine eieren 3.353.95. Aanvoer 1500 Eendeneieren 2.70—3. NAALDWIJK. 7 Dec. Bond Westland Champignons 75; Alicante 4251: Franken- thalers 68: Witlof 11—14; Boerenkool 21—25; Spruiten 1.051.55; Nero 8.5011.80; id. 2e srt. 3.60—5; Prei 1.50—2.10; Sav. kool 1.50—1.70; Gr. kool 2.80—3.20; Seldery 1.30; Knolseldery 2; Eieren 3.603.90. NAALDWIJK, 7 Dec Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 5.106.50; Sal mon 6: Rose 7.50—9.50. Wit 5.80—7.10: Ge mengd 68; Calla 18—24; Amarillykelken 18 22; Sax 5.408.90; Cavell 5.309: Plumosa 11 —28; Bilandel 11—16; Wilcox 7—13; Paper- white 1932; Pres. de Lange 1526: Freesia 13—31; Geel 64—78: Germ (tros) 10—16. NIEUWKOOP. 7 Dec. Êlèrenveiling Aan voer 2400 eieren 3.404.80. KATWIJK a. d. RIJN. 7 Dec. Groenten- veiling Bloemkool I 1010.90; id. II 66.40: Waspeen 60£5; Kroten 4055; Roode kool 11.50; Gele kool 11.50; Groene kool 2.50 4.10: Spruitkool 68; Uien 2.502.80: Andijvie 3055; Boerenkool 1925. RIJNSBURG. 7 Dec. Groentenveilin? Aardappelen 5060: Kroten 40—50; Wasch- peen 5080; Andijvie 3540; Roode kool 1.30 —2; Gele kool 1—1.50; Groene kool 2.50—3.75; Uien 2.50—3. ROELOF ARENDS VEEN, 7 Dec. Chir kool 1.15—1.45: Sla 0.30 -6.50; Slavellen 6—22 (aan voer 1804 kisten); Tomaten A 1.35—2.85. B 3.55, C 1.05—1.35. CC 30—50. VOORSCHOTEN. 7 Dec. 1938. Veiling V.P.V. Kippeneieren f.44.40; Kuikeneieren f. 3.60; Eendeneieren f. 4.40—4.50 per 100; Konijnen f. 0.301.60 p. stuk. s-i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3