ELTAX-BUS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag B December 1938 Japan's politiek tegenover China H. 6. v. LUYKEN, Breestraaf 39 - Leverancier van alie Bioscopen Open-deur en gelijke rechten De beste verbinding tusschen alle stadswijken Jeschof afgetreden De Joden-vervolging Minister van onderwijs neemt ontslag GEWELDIG SUCCES heeft de Film Sneeuwwitje en de seven dwergen" Binnenland K.N.I.L.M. toestel in remous De ronde-tafel-conferentie De nationale collecte De verduistering bij de boerenleenbank fe Roswinkel Te Tunis hebben spoorwegarbeiders, die Tan hun werk terugkeerden, betoogd voor het Italiaansche consulaat. Er is wat inkt op de muren geworpen, n.l. rood en blauw, tetwijl het gebouw zelf wit is, dus deFran- sche vlag, doch verder is geen schade aangericht. Gisteren is van een nieuw bijgebouw van het Italiaansche hospitaal de Italiaansche vlag neergehaald en vervangen door de Fransche. dit was het werk van een kleine groep betoogers. Later is de Italiaansche vlag op haar plaats terug gebracht. De politie treedt tegen volksverzamelingen op. Volgens de „Messagero" hebben vooral jeugdige personen deelgenomen aan de betoogingen voor het Italiaansche consu laat te Tunis. Zij wierpen een met inkt en teer gevulde flesch in de werkkamer van den vice-consul. De Italiaansche consul heeft ver klaard, dat hij den Franschen resi dent-generaal ral meedeelen, dat, in dien de incidenten niet ophouden, de Italianen tot afweermaatregelen zullen Over de Duitsche houding ten aanzien der Italiaansche eischen weet men nog niets definitiefs. Wel hebben eenige be sprekingen plaats gehad, maar daarover wordt officieel het stilzwijgen bewaard, terwijl de geruchten dienaangaande elkaar tegenspreken. Men meent te weten, dat Italië tot nu toe rüet geheel voldaan is geweest over zekere blijken van lauwheid in den steun, dien de Duitsche pers inzake Tunis heeft verleend. Dit schijnt hierdoor te kunnen worden verklaard, dat Duitschland niet het resultaat van Ribbentrops bezoek aan Parijs nadeelig heeft willen beïnvloeden. Het is opgevallen, dat de campagne der Duitsche pers, evenals in de laatste dagen de Italiaansche bladen, meer aandacht be steed aan He vermeende mishandeling van Italianen in Tunis dan aan de eigenlijke eischen van Italië. Deze zijn nooit gefor muleerd en het gunstige oogenblik hier voor wordt wellicht nog niet gekomen ge acht. In Duitsche kringen wordt verklaard, dat de kwestie-Tunis nog niet te Berlijn is bestudeerd. Dit zou kunnen inhouden, dat Duitschland nog niet uitgemaakt heeft, in hoeverre Italië gerechtvaardigd Is In het naar voren brengen van zijn eischen. Naar aanleiding van Italië's houding ln het koloniale vraagstuk schrijft de ..New- York Herald Tribune" onder den ironischen titel: „Woorden van een dictator": ..Wij merken op, dat Mussolini bij de annexatie van Abessynië heeft verzekerd, dat Italië voortaan deel zou uitmaken van de bevredigde landen en dat de Italianen ln koloniaal opzicht voorstanders waren geworden van den status quo". Het blad besluit met te zeggen: „Het woord van een dictator schijnt niet veel waarde te heb ben. wanneer hij ontdekt, dat een stukje bezit van een ander van groote waarde zou kunnen zijn in zijn handen." In de „Oeuvre" schrijft mevr. Tabouis: Gisteravond meldde men ons uit Ber lijn. dat de Fuehrer in den avond tegen 9 en 10 dezer een hoogst belangrijke con ferentie bijeengeroepen heeft, die te Muen- chen gehouden zou worden, „ter bespre king van de voortzetting van de politiek van Muenchen en de doeleinden, die door de as Rome-Berlljn worden nagestreerd". Aan deze conferentie zullen deelnemen maarschalk Goerlng, Himmler, Goebbels, von Ribbentrop, generaal Brauehitsch. ge neraal Keitel, de Italiaansche ambassa deur. een der leiders van den generalen staf en, naar het schijnt, technische des kundigen. die deel uitmaken van de Duitsch-Italiaansche commissie, welke per manent de problemen van de as bespreekt. Men verzekert ons eveneens, dat het Het blad „Asahl Sjimboen" geeft een nieuwe interpretatie aan de Japansche politiek van „open deur" en .gelijke rech ten" in China, welke politiek, naar het blad zegt te vernemen, de fundamenteele gedragslijn vormt van de Japansche regee ring ten aanzien van Oost-Azië Japen is vastbesloten alle hinderpalen op den weg naar de Chineesch-Japansche conomische samenwerking met alle mid delen uit den weg te ruimen. China is evenwel nog gebonden en beperkt door zekere eenzijdige verdragen of leenings- -vereenkomsten van een sterk politiek onafhankelijkheid van karakter, zooals o.a. het negenmogend hedenpact. Zoolang China aan dergelijke beperkingen gebonden Ls, kan het zich niet verheffen uit den huldigen toestand van semi-koloniaal land. Het eigenbelang van China en de stabiliteit ln Oost-Azië vereischen, dat Japan het Chineesche volk tegemoet treedt om een nieuw China op te bouwen, terwijl tevens de andere buiten- landsche mogendheden ervan moeten afzien vast te houden aan den status quo. welke een inbreuk vormt op de souvereine rechten van China. Wanneer China, zoo vervolgt het blad. de volledige uitoefening van zijn souvereine rechten herkregen J! heeft, zullen de rechten der vreemde mo- ajje S0UVereine staten aan vreemdelingen v, Chtnn hilno n-nlnl- vnn O O >1 breuk zou maken op zijn vitale belangen en op de stabiliteit van zijn bedrijfsleven. Het beginsel van gelijke rechten, zooals dit ln het negenmogendhedenpact is op genomen. is bedoeld "om te verhinderen, dat Japan nauwe economische betrekkin gen met Ohina onderhoudt en om China als een semi-koioniale markt voor de wes telijke mogendheden te behouden. Dien tengevolge zal de economische activiteit van burgers van derde mogendheden in China,. Inclusief de handel, de Industrie en de beleggingen niet zoodanig kunnen zijn als bepaald wordt in het negenmogend hedenpact, doch zal deze activiteit beperkt moeten worden tot binnen de grenzen, welke de nieuwe toestand in Oost-Azië oplegt. Niet slechts moeten de speciale betrek kingen tusschen Japan en China erkend worden, doch ook de souvereiniteit en de China, dat als lid vali het antikomlntern-pact, verantwoor delijk is voor de gemeenschappelijke ver dediging van Oost-Azië te zamen met Japan en Mandsjoekwo. De economische activiteit van burgers van derde mogend heden in China Mag in de toekomst niet strijdig zijn met de primaire behoeften van China op het gebied van zijn nationale verdediging. Deze activiteit zal vrij zijn en geen onderscheid kennen, doch onder hevig zijn aan zekere beperkingen, welke door het nieuwe China zullen worden op gelegd om haar nationale verdediging en economische autonomie te waarborgen, derhalve een zelfde handelsvrijheid als gendheden in China bijna gelijk zijn aan die welke Japan, Engeland of Amerika in andere landen genieten. Echter, aangezien Japan vitale betrekkingen met China onderhoudt op het gebied der defensie en van het bedrijfsleven moet de Japansche samenwerking met China op deze gebieden van uitgebreider aard zijn dan de samen werking der andere landen met het Chi neesche rijk. Japan is echter niet voor nemens China als zijn bezit of kolonie te beschouwen, en de vreemde mogendheden te berooven van den vrijen handel in China, of burgers van derde mogendheden uit te sluiten uit het bedrijfsleven in China. Opgemerkt moet worden, dat China tot het negenmogendhedenpact is toege treden op voorwaarde, dat het geen in- Op een vraag van een buitenlandsch correspondent of dit artikel de meening weergeeft van de Japansche regeering. heeft de woordvoerder van het departe ment van bultenlandsche zaken geant woord: de Asahi Sjimboen wil de regecring blijkbaar de door haar aanbevolen politiek aanraden. Het valt niet te ontkennen, dat het blad de meening weergeeft van breede kringen ln Japan en de regeering kan geen maatregelen nemen, welke strijdig zijn met de openbare meening. De woord voerder verklaarde verder, dat de regee ring nog bezig is haar politiek tegenover het nieuwe China te bestudeeren. 3155 (Ingcz. Med.) TS JECHO-SLO W AKI JE. Cijfermateriaal over het nieuwe rijk. Het bureau voor statistiek publiceert of ficieele gegevens over het nieuwe Tsjecho- Slowakije. Het oppervlak der republiek be draagt thans 98.912 vlerk. K M afgestaan werden 41.596 vlerk. K M waarvan 28 680 aan Duitschland, 11.830 aan Hongarije en 1-086 aan Polen. Slowakije Is met 38.456 vlerk. K.M. het grootste land van den staat geworden, Tsjechië is nog slechts 32.441 vierk. K.M groot. Karpatho-Oekraine heeft een op pervlak van 11.094 vlerk. K.M. Het zielental van den nieuwen staat be draagt volgens officieele gegevens 9 807.096, d. i. 4.922.440 minder dan vóór den ge- biedsafstand. In Tsjechle wonen 6.804 476, in Slowakije 2.450.096 en in Karpatho- Oekraine 552.142 personen. Er zijn 6.453 857 Tsjechen, 2055.802 Slo waken en 512.289 Karpatho'-Oekrainers. Voorts 377.830 Duitschers, 100.379 Honga ren, 4 157 Polen en 126.310 Joden. Behalve de 3.576.719 bewoners, die aan Duitschland zijn verloren, heeft Tsjecho-Slowakye aan Hongarije afgestaan 992 496 Tsjechische staatsburgers van wie 587.692 Hongaren, 288.803 Slowaken. 51.578 Joden. 12608 HHI •^'"burëlu" giffen^SC,mUTten aan Polen 230.282 Tsjechische staatsbur gers o. w. 76.303 Polen, 17.351 Duitschers, 134.311 Tsjechen en 2.095 Joden- RUSLAND. De bladen bevatten het bericht, Hat de vroegere volkscommissaris voor bintien- landsche zaken en leider van de Gnoe Jeschof „opeigen verzoek" zijn functie heeft neergelegd. Hij zal voortaan nog slechts het onbeteekenende volkscommissariaat voor Jeschof. vervoer te water beheeren. Tot zijn opvolger is aangewezen de vroegede Georgische partij voorzitter, Berija, die een bijzondere -In bevoegde kringen gelooft men. dat de reden voor Jeschof's aftreden in diens 'slechten gezondheidstoestand moet worden gezocht Er wordt aan herinnerd, dat Yagoda de voorganger van Jeschof, bij de behandeling van het proces tegen Boekha- rinc.s. bekend heeft dat hij had getracht, Jgsphof om het leven te brengen door in dringen. Volgens de medische deskundigen, is Yagoda erin geslaagd, Jeschof's gezond heidstoestand blijvend te ondermijnen. DUITSCHLAND. Reuter meldt, dat de Britsche en Ameri- kaansche ambassades te Berlijn er op heb ben gewezen, dat zekere goederen, behoo- rende aan Britsche en Amerikaansche on derdanen, getroffen worden door het laat ste decreet tegen de Joden in Duitschland. Voorts verluidt, dat de Joden, die ge schikt zijn voor den arbeid en door de laatste economische maatregelen voor reke ning van de maatschappelijke steuninstel- lingen dreigen te komen, in arbeidskampen te werk zullen worden gesteld. In kringen der nationaal-soeialistische party is men van meening. dat deze Joden in geen geval aanspraak kunnen maken op steun der Duitsche sociale instellingen. Velen zullen tegen het einde van het jaar zonder onderdak en middelen zijn en der halve overweegt men, hen in arbeidskam pen bijeen te brengen. Intusschen zijn deze vermoedens nog niet officieel bevestigd. President Baumann heeft in den Zwit- serschen Nationalen Raad medegedeeld, dat - v o^ëbarëëd 'on- zich oo het oogenblik 10.000 en 12.000 Jood- dat hlnnenkSt zou pUMs vm- sche vluchtelingen in Zwitserland bevinden, derhoud. _dat binnenkort zou plaats vm Imm'ffratléi is Hoor de laatste eehewrte- d€n tusschen von Ribbentrop en Ciano. Men meent voorts te weten, dat direct daarna de Fuehrer en de Duce volkomen in het geheim voor een dag te Weenen zullen bijeenkomen. BELGIË. Nog geen beslissing Na een gisteren gehouden bijeenkomst van het kabinet is het volgende communi qué gepubliceerd: „De kabinetsraad heeft den politieken toestand bestudeerd en verscheidene ad ministratieve kwesties behandeld. Hl] komt Vrijdag opnieuw bijeen". De regeering is dus niet demissionair Vóór de bijeenkomst heeft Spaak een onderhoud gehad met drie gedelegeerden van het bestuur der socialistische partij. Dezen hadden er bij den premier op aan gedrongen. dat de regeering den toestand opnieuw zou bestudeeren en elk besluit zou uitstellen. Dit verklaart, waarom de regeering niet is afgetreden Spaak heeft tegenover de journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij onder meer zeide: Iedereen kan nu rustig na denken. Er is nog altijd een regeering, die in de Kamer een groote meerderheid heeft verworven. Er is dus geen haast. Het is echter zeker, dat de regeering gewijzigd moet worden. Het is mogelijk, dat ik nog een liberaal zal ultnoodlgen in het kabinet zitting te nemen. Het parlement blijft nog veertien dagen bijeen. Minister-president Spaak heeft vanoch tend den liberalen minister van onderwijs Dierckx ontvangen, die den premier ver zocht den koning zijn ontslag aan te bie den Bij het verlaten van het departement var buitenlandsche zaken heeft Dierckx verklaard, drt zijn besluit zijn oorzaak vond in „pol tieke feiten, die op het normale leven der regeering drukken". De imm gratie is door de laatste gebeurte nissen in Duitschland nog versterkt. Onder deze omstandigheden moet Zwitserland de bestaande maatregelen handhaven. Joden, die familie in het land hebben, kunnen bin nenkomen onder voorwaarde, dat zij na een ■kort verblijf naar een ander land kunnen vertrekken. Met de Queen Mary is gisteren uit de Ver. staten een deputatie van Kwakers aangekomen, die van plan is Hitier per soonlijk te bereiken en hem te smeeken de Jodenvervolgingen te staken met een be roep op het christelijke karakter van de groote meerderheid der blanke volkeren. WINKLER UIT DE PARTIJ GEZET. Franz Winkler, de vroegere Oostenrijk- sche vice-kanseller in het eerste kabinet Dolifuss. is op last van gouwleider Bürckel uit de nationaal-soeialistische party ver- wij derd. W,nk)er is leider geweest van de onwet tige nationaal-soeialistische party en is in 1934 naar Duitschland uitgeweken; hy werd door Berlyn erkend als deskundige voor de Oost-Europeesche politiek. FRANKRIJK. Radicalen tegen kleswetdebat. De r-1:caa'.-socialistische Kamerfractie heeft in een gisterochtend gehouden ver gadering zich uitgesproken tegen een onmiddellijk Kamerdebat over evenredige vertegenwoordiging. ENGELAND. Pi row bij Chamberlain. Pirow, de Zuid-Afrlkaansche minister van defensie, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Chamberlain. In de Zuid-A-frikaansohe pers wordt reeds op spottende wijs over Pirow gesproken, o.a. als van den z.g. Afrikaanschen Ohamtoer- lain, die door Europa reist met een kolo niaal Münehen in den zak. Ook wordt ge wezen op de bezorgdheid by de meerderheid der Zuid-Afrikaners over de plannen van den minister, die niet te verwezenlyken zijn. Vragen over DelaWarr's rede. In het Lagerhuis hebben versohillende af gevaardigden vragen gesteld naar aanlei ding van de rede van DelaWarr te Bradford. De minister heeft ln die rede gezegd: „ter- wyl er in Engeland altyd een gevoel van genegenheid voor het Duitsche volk is ge weest, groeit sedert de regeling van Mün ehen het gevoel, dat wy Duitschland door niets kunnen bevredigen, dat vrlendelyke woorden en vrlendelyke daden worden op gevat als lafheid en dat slechts wapening en duidelijke taal kan spreken". Chamberlain antwoordde, dat DelaWar heeft uiteengezet, dat zyn rede geen poli tieke verklaring bedoelde te zyn, maar uiting wilde geven aan het gevoel van teleurstelling in vele kringen over de wyze, waarop de Britsche politiek van internatio nale toenadering in Duitschland ontvangen ls. Er bestaat geen tegenspraak tusschen een politiek die streeft naar vriendschap pelijke regeling der bestaande problemen en de versterking der Britsche defensie. Henderson stelde de vraag, of het niet duidelijk was, dat Duitschland moeiiyk te ■bevredigen is als men het 'oog vestigt op de antd-Britsche propaganda, waaraan Enge land enkele weken na de overeenkomst van Münehen bloot stond. Shtnwell vroeg, of DelaWarr uiting had gegeven aan de meenórig"der regeering, toen hy zeide. dat Engeland niets kon doen, dat Duitschland zou bevredigen. Chamberlain antwoordde: „Dat was niet de bedoeling van DelaWarr". Inskip en Duff Cooper spreken. Te Hayling Island ih Hampshire heeft Inskip een rede gehouflen, waarin hy o.a. zeide. dat hij evenmin als zijn toehoorders begreep, wat in Italië gebeurde waardoor de eisch inzake Fransche gebieden is ont staan. Blykbaar beslaat geen officieele reden voor de opvatting, dat Italië agres sieve bedoelingen zou hebben. Inskip ver klaarde verder niet te gelooven dat de in ternationale toestand, hoe moeiiyk deze ook is. noodzakeiykerwys tot een oorlog moet leiden. Het is lang geleden dat een land kon veronderstellen een andere mo gendheid in Europa omver te loopen, zeide Inskip, doch wel zou een groot verbond te gen een ander groot verbond een arma geddon kunnen ontketenen. Ieder leider van een regeerihg in Europa moet zich er wel van bewust zyn, dat iedere politiek, welke tot een oorlog leidt, onherroepeiyk moet leiden tot een catastrophe voor hem zelf; dit is een groote waarborg tegen een gewapend conflict. Te Parijs heeft Duff Cooper een rede gehouden over het onderwerp „Frankryk, Engeland en de vrede". Sprekende over Hitier zeide hy, dat deze onmeedoogend is en dat „Mein Kampf" nog steeds kosteloos aan de bevolking van Duitschland wordt verspreid. Verder wees hy erop, dat alle mondelinge beloften welke zyn gedaan, verbroken zyn en alle doeleinden, uiteengezet ln „Mein Kampf" zyn nagestreefd. Thans zyn nieuwe belof ten gedaan. Men hoopt, dat deze nageko men zullen worden, doch ln verband met de opgedane ervaring acht Duff Cooper het niet juist de politiek van beide landen te grondvesten op dergelyke beloften. Men kan den oorlog niet voorkomen door een politiek van concessies. Tenslotte zeide Duff. Cooper, dat Frank ryk en Engeland zich moeten vereenigen en zoo spoedig mogelijk hun krachten moeten bijeenbrengen. EVENVEEL SUCCES hebben de GRAMOFOONPLATEN, gespeeld en gezongen door de ARTISTEN UIT DEZE FILM. - Het zijn de volgende nummers 1. Jovcl Song - Someday my prince will come. 2. Whistle while you work „I'm wishing" and „One Song" 3. With a smile and a song - Dig-a-Dig-Dig and Heigh, Ho. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. 4565 (Ingez. Med.) TWEE BESTUURDERS EN EEN PASSAGIER KRIJGEN VERWONDINGEN. Het A.NP. meldt uit Port Darwin: Tengevolge van een hevlgen remousklap tijdens de vlucht van Sydney naar Port Darwin liepen de beide bestuurders van een Nederlandsch vliegtuig en een passa gier, de heer C. van Vliet, uit Nederland afkomstig, verwondingen op Het toestel kon de reis naai- Port Darwin voortzetten, waar het veilig is geland. De drie gewonde personen zyn per ambulance ter behande ling naar het ziekenhuis vervoerd. (Het moet hier betreffen een der Su per Lockheed-toestellen van den geregel- den ïyndlenst van de K.M.I L.M., dat he denochtend uit Sydney naar Batavia was vertrokken). PALESTINA. MacDonald heeft in het Britsche Lager huis medegedeeld, dat de uitnoodiging tot deelneming aan de Paiestynsche conferen tie te Londen reeds is aanvaard door Egypte, Irak, Saoedie-Arabië. Transjor- danië en het Joodsche agentschap. Ook de koning van Jemen is uitgenoodigd. Indien personen, die uit Palestina gezet zyn, als Arabische vertegenwoordigers worden gekozen, zal de regeering facili teiten verleenen. Het ministerie van koloniën heeft voorts medegedeeld, dat, teneinde het benoemen van de Arabische vertegenwoordigers naai de ronde tafelconferentie te Londen te vergemakkelijken, de Britsche regeering, in overleg met den Britschen hooge- commissaris opdracht heeft gegeven, de Arabieren-leiders, die op de Seyehellen- eilanden gedetineerd waren, vrij te laten. spaarders voor het grootste gedeelte scha deloos gesteld kunnen worden. Byzonder- heden zyn daaromtrent nog niet bekend. Men zendt ons het volgende communiqué: Het comité voor bijzondere Joodsche be langen, het Protestantsch hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof, het R.K.JP comité voor slachtoffers voor geloofsvervol—j:heefC"is~het"mogélijk,''dat de gedupeerde ging en het Comité voor hulp aan buiten- - - liandsohe kinderen, spreken hun oprechten' dank uit aan de leden van het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut en aan hun mede werksters en medewerkers in alle plaatsen vian Nederland voor de groote toewyding en opofferingsgezindheid, waarmede zy de vrij- willig opgenomen taak. om de collecte voor de vluchtelingen te organiseeren en uit te voeren, hebben vervuld. Onze diepgevoelde damk gaat ook uit tot allen, die door hun bijdragen de opbrengst der collecte zoo groot hebben gemaakt als de stoutste ver wachting niet had durven hopen. Het Nederiandsche volk heeft de aan zyn naam verbonden traditie, om uitgewekenen toy te staan in hun nood, op schitterende wijze gehandhaafd. Den ongelukkdgen zal dat een lichtstraal zyn in hun ellende. Ons geeft het besef, dat zoo talloos velen achter ons staan, kracht voor den arbeid. Namens de comité's was geteekend door A. Asscher, prof. mr. V. H. Rutgers, prof. d-r. J. Schmutzer, H. L. van Eeghen. In aansluiting op ons bericht onder „Ge- mengd Nieuws betreffende de verduiste ring by de coöperatieve boerenleenbank te Roswinkel, gemeente Emmen, vernemen wij nader dat het verduisterde bedrag nleton- aanzienlyk boven de honderdduizend gul den'uitgaat. De gearresteerde nam in zyn woon plaats een zeer vooraanstaande positie in. Hy behoort tot de best gesitueerde land bouwers en genoot het volste vertrouwen. Naar ons ter oore kwam, werden de boeken regelmatig bygehouden en zou het tekort moeten worden toegeschreven aan een te gewaagd beheer van de aan de bank toe vertrouwde gelden. De heer G. leefde overi gens in geen enkel opzicht boven zijn stand. De aanhouding heeft in wijde om geving groot opzien gewekt. Naar wy voorts nog vernemen, had de bank een omzet Tan meer dan een mil- lloen per jaar en werd zy geheel alleen door den heer G., die bovendien een groot landbouwbedryf exploiteert, beheerd. De bank behoort tot de weinige Instellingen van dien aard, die niet zijn aangesloten by de centrale van coöperatieve boeren leenbanken te Utrecht, De controle be rustte daardoor uitsluitend bij plaatselijke landbouwers, die bestuurslid of lid van den raad van toezicht der coöperatie waren. Daar de heer G. uitgebreide bezittingen DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Huldiging door de burgerij van Doorn. Onder voorzitterschap van den burge meester van Doorn, J. H. E. baron van Na- gell, heeft zich uit de burgery der gemeente een comité gevormd om den Duitschen ex- keizer ter gelegenheid van zyn tachtigsten verjaardag op 27 Januari as. te huldigen, evenals dat by het bereiken van zyn zeven tigsten verjaardag het geval is gewest. Ook thans za! den ex-keizer wederom een ge schenk worden overhandigd. DE TOCHT VAN DE „REIGER". De „Reiger" bereikte op zyn tocht naar Zuid-Aifrika om 10.15 uur Ned. tyd Wadd Haifa, op weg naar Khartoum. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE TE MIDDELBURG. Gedurende ongeveer een jaar was W Middelburg en naaste omgeving een reeks van diefstallen met braak gepleegd. Aan vankelijk had het polltioneele onderzoek niet het gewenschte resultaat. Wel had de politie iemand op het oog. van wien w] meende dat hy aan deze diefstallen schul dig zou kunnen zün. Nadat Zondagavond wederom was ingebroken, heeft de pölu'6 dezen man aangehouden en deze heeft, na een aanvankelyke ontkenning, toegegeven, zich aan alle diefstallen, waarvan hy ver dacht wordt te hebben schuldig gemaakt Dc man deelde mede dat hij nog meer op zyn programma had. zoodat met zijn aan houding een goede vangst ls gedaan. DE INBRAAK IN HET PANDHUIS TE AMSTERDAM. Een verdachte aangehouden. Rechercheurs hebben te Amsterdam een 23-jarigen werkloozen schilder in zijn wo ning op den Zeedijk aangehouden, wordt verdacht van de groote inbraak, en kele weken geleden gepleegd in een ca- - culiere bank van leening, geve t ld m 2e van Cw'ndenst' aat a'daar. Bii deze braak werden uit d- brandkast '-v:'- r,er. sleutel ir een gridki'ije de -ers-e ri diening werd eevonden gouden ter waarde van drieduizend gulden wees nomen. Bij huiszoeking zijn tal van inbrek werktuigen gevonden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2