BUITENLAND Dit nummer bestaat uit DRIE bladen DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 No. 24142 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Duitschland verbreekt sportbetrekkingen met Nederland EERSTE BLAD Algeineene Toestand Von Ribbentrop te Parijs Frankrijk en Italië demonstreeren. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0 80 pet 3 mnd.) BESPREKING VAN DE ELECTRICITEITSTARIEVEN. De Kamer van Koophandel alhier hield gistermiddag een openbare vergadering. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer. opende de vergadering met een ge- lukwensch aan de heeren Alkemade en v. d. Steen, die Zondag JJ. beiden hun 75sten verjaardag vierden, waarna de notulen der vorige bijeenkomst werden goedge keurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een antwoord van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken op het schrijven der Kamer van 8 October jX, inzake den ach terstand van Nederland op telefoongebied. In dit schrijven werd verwezen naar een eerder door het departement verzonden schrijven d.d. 10 November 1937, terwijl voorts werd opgemerkt, dat geleidelijke ta riefsverlaging in de naaste toekomst, waar mogelijk, zal worden gevorderd. De electriciteitstarieven. De heeren W. M. van Appel en J. H. van der Kloot hadden bij het Bureau der Ka mer een voorstel ingediend om een actie te voeren voor verlaging van het vast recht, het z.g.n. winkeltarief F, ten be hoeve van den middenstand. De voorzitter had er bezwaar tegen om dit voorstel over te nemen, aangezien de Leidsche Midden standscentrale dergelijke besprekingen reeds met het gemeentebestuur heeft ge voerd en het spr. onjuist voorkomt, deze actie uit handen der L.M.C. te nemen. Hij adviseerde contact te zoeken met de Con tactcommissie der Sted. Lichtfabrieken en Installateursvereeniging. De heer Van Appel zeide, dat de L.M.C. slechts den georganiseerden middenstand omvat, terwijl de K. v. K. kan optreden namens alle ingeschrevenen in het Han delsregister. Laat het Bureau dit voorstel eerst in studie nemen en dan zelf met een voorstel komen. De heer Bergers onderschreef de mee ning van den voorzitter, dat het een zeer moeilijke kwestie is en ontried verdere actie ten deze. temeer waar dit onderwerp binnenkort ook in den gemeenteraad aan de orde wordt gesteld. De heer Schout onderstreepte het voor stel v. Appel-v. d. Kloot. Het vraagstuk der tarlfieering schreeuwt om een oplossing. De heer v. d. Hoek verzocht den voor zitter ook de buitengemeenten in de actie te betrekken. De voorzitter zegde toe in een volgende vergadering prae-advies te zullen uitbren- De heer v. Appel vroeg nog de actie toe te spitsen op halveering van het vastrecht. De rekening en verantwoording van het Bureau worden goedgekeurd en het Bu reau gedechargeerd. Eenigc adressen. Het gisteren door ons in hoofdzaak ver melde adres inzake de maaswijdte van Tischnetten werd ongewijzigd verzonden. De Kamer besloot voorts tot de verzen ding van een adres aan den Minister van Justitie, waarin wordt aangedrongen op een meer doelmatige bestrijding van het euvel der schijnakten dan wordt bereikt door het ingediende wetsontwerp tot aan vulling van art. 667 B.W. en wijziging van de art. 43 en 45 der Faillissementswet en op spoedige behandeling van het wetsont werp inzake de inning van onbetwiste kleine vorderingen. Nogmaals de electriciteitstarieven. Eveneens werd besloten tot zending van bet gisteren door ons gepubliceerde con cept-adres betreffende de electriciteitsta- rieven voor industrieele ondernemingen in bet district der Kamer. De heer Van Zonneveld drong aan op ven uniformtarief, óók voor de stad Lei den zelve. De voorzitter antwoordde hierop, dat de wetgever binnenkort wél toezicht zal heb ben op den stroomprijs. welke Leiden in rekening brengt aan de omliggende ge meenten, doch niet op den prijs, welke Lei ben aan de eigen industrieën berekent. De heer Bergers merkte nog op, dat welis waar ook in de buitengemeenten veelvul- dig wordt geklaagd over te hooge electri- efeitstarieven. doch dat daarbij uit het dog wordt verloren, dat de gemeentebestu ren den stroomprijs te eigen bate extra belasten! Op voorstel van het Bureau der Kamer werd tenslotte besloten aan de dirëctie Jer Ned. Spoorwegen het verzoek te rich- }en om den laatsten trein uit Parijs in telden (op verzoek) te doen stoppen c.q. bet eindpunt van electrischen trein No. H94 uit de richting Rotterdam van Den Haag te verleggen naar hier, waardoor de "iogelijkheid wordt geschapen om aldaar ?'t den Parijschen trein over te stappan den laatste electrische. van de rondvraag geen gebruik gemaakt, ging de Kamer hierna over 111 huishoudelijke zitting. Het A. N. P. meldt uit Berlijn: De rijkssportleider Von Tschammer und Osten heeft het besluit genomen, dat de sportbetrekkingen met Neder land voor onbepaaldcn tijd zullen wor den verbroken. Dit besluit houdt verband met het verbod, dat onlangs door burgemeester Oud werd genomen inzake het spelen van den voetbalwedstrijd Nederland Duitschland te Rotterdam. Het besluit van den Duitschen sport leider heeft betrekking op alle takken van sport en ook op die ontmoetingen, welke reeds waren vastgesteld. ALMANAK L.S.C. De 125ste jaargang. Met het gebruikelijke ceremonieel is heden aan de daarvoor in aanmerking ko mende instanties de Almanak 1939 van het Leidsche Studentencorps uitgereikt Hij is, zooals te doen gebruikelijk, uitgegeven door H. E. Stenfert Kroese's Uitgeversmaat schappij N.V. alhier en maakt reeds uiter lijk door den grooten eenvoud van den om slag een degelijken indruk. De donker blauwe band blauw wordt verderop in den almanak „de eenlge oprechte en echte Leidsche kleurgenoemd draagt als eenige versiering het Corpswapen in zilver- druk en op de rugzijde slechts de woorden Almanak L.S.C. en het jaartal 1939. Het lijvige boekdeel opent met een foto van den rector-magrüficus, prof. dr. P. C. Flu, waarna de kalender al direct laat zien, dat 1939 een herdenkingsjaar is, waarin immers het eeuwfeest van het Corps zal worden herdacht. De illustraties bij de maandbladen brengen twee-aan-twee op vaak geestige wijze de tegenstelling tus- schen de toestanden van 100 Jaar geleder, en thans. Heel aardig is bijvoorbeeld de tegenstel ling tusschen de treksohuit en Stoop's auto bus. Alleen het lot der „groenen" schijnt in die honderd jaar onveranderd! Als novum brengt deze 125ste jaargang een herinnering aan de Koninklijke Fa milie in het afgeloopen jaar. waarbij foto's zijn opgenomen van H. M. en Prinses Beatrix. Er volgen dan verschillende gegevens be treflende de staid Leiden en de belang rijkste vereenigingen, waarbij een zeer ge slaagde penkrabbel van een bekend be stuurslid van een zeer populaire vereeni- ging en een schetsteekening van den In aanbouw zijnden Stadhuistoren. De gebrui kelijke rubrieken aangaande de Academie worden ingeleid met een teekening, welke den spot drijft met den toestand, zooals deze tijdens de recente verbouwing der Universiteit was op het voorplein. Daarna volgen de In Memoriams, de samenstelling der Corpsvereenigingen. de jaarverslagen en een oosomming van de corporaties bui ten het L.S.C. met een beknopt overzicht van haar werkzaamheden. Het Mengelwerk, de Mixed Pickles, de studentenlijsten en tenslotte advertenties en een alphabetisch register besluiten dezen geslaagden Alma nak 1939. welke met tal van geestige tee- keningen is verluoht. Ook qua drukwerk staat de uitgave op een zeer goed peil. Von Ribbentrop heeft gisteren te Parijs een bezoek gebracht aan het Bruine Huis en voorts aan het Louvre. Daarna werd hem in Hotel Grillon een noenmaal aange boden door het comité FrankrijkDuitsch land. De voorzitter, Scapini, hield daarbij een toespraak, waarin hij zeide, dat „de aard der DuitschFransche betrekkingen alle andere problemen overschaduwt. Er bestaan nog meer vraagstukken en het is wenschelijk, dat het overleg wordt voort gezet. Het economisch leven in Europa zal te eeniger tijd in evenwicht gebracht moe ten worden. Wij gelooven, aldus Scapini, dat de onderhandelingen gevoerd kunnen worden in een geest, waarvan de vrede voordeel zal hebben" In zijn antwoord zeide von Ribbentrop, dat „het comité FrankrijkDuitschland te Parijs en de Duitsch-Fransche vereeniging te Berlijn, die geboren zijn uit den geest der frontstrijdersgeneratie, er in geslaagd zijn, de wederzijdsche achting der oud strijders over te dragen op breede kringen der bevolking, in het bijzonder op de jonge menschen. Niets kan meer overtuigen van de noodzakelijkheid van goede buurbetrek- kingen tusschen Duitschland en Frankrijk dan het terrein der cultuur. Hij, die de verantwoordelijkheid draagt voor de be trekkingen van staat tot staat, is erken telijk jegens degenen, die er naar streven de betrekkingen van volk tot volk uit te breiden en vriendschappelijk te maken". In den namiddag heeft von Ribbentrop weer diplomatieke besprekingen gevoerd, waarna hij een tweede bezoek aan het Louvre bracht ter bezichtiging van de af- deeling beeldhouwkunst. Bonnet had later een onderhoud van drie kwartier met zijn Duitschen collega, dat voornamelijk betrekking had op de handelsrelaties van beide landen. Ook werd de kwestie van de waarbor ging der nieuwe Tsjecho-Slowaaksche grenzen besproken. Na afloop van dit onderhoud gaf von Ribbentrop tegenover Bonnet uiting aan zijn buitengewone voldoening over zijn be zoek aan de Fransche hoofdstad. s Avonds gaf de Duitsche ambassadeur graaf von Welczeck een diner ter eere van den Duitschen rijksminister. Tot de genoo- digden behoorden van Fransche zijde o.a. Daladier. Chautemps. Bonnet. Herriot, Reynaud, de Monzle, Pomaret. de voorzit ters van de commissies van buitenlandsehe zaken van Kamer en Senaat en verschei den hooge functionarissen van het depar tement van buitenlandsehe zaken. Van Duitsche zijde waren, behalve minister von Ribbentrop. aanwezig Gauss, Wiehl en Amann, perschef van het Duitsche depar tement van buitenlandsehe zaken. Hedenmorgen om 9.10 uur is de Duitsche minister met zijn gezelschap weer vertrokken. ACADEMISCHE EXAMENS. C-eslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heer F. W. Bolk (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N. V.. Bouw- en Handelsmaatschappij „Molian" (filiaal), Steenstraat 39. hoofdzaak: Amsterdam, bioscooponderneming. Beheerend filiaal houder. I. van Kleeff. Amsterdam. Lustig's Vischhandel, Heerenstraat 48, Leiden. Eigenaar: G. Schaap, Leiden. Wijziging: Leidsche melkinrichting „De Sierkan". Heerenstraat 96. Leiden. Vesti ging filiaal, De Sitteriaan 87. Leiden, d.d. 2 Dec. 1938 EENHEIDSDIPLOMA E.H.B.O. In het Leidsche Volkshuis werd het een heidsdiploma E.H.B.O. uitgereikt aan de deelnemers van den cursus, gehouden on der leiding van mej. G. J. Verbrugge, arts, alhier, en wel aan de dames R. G. Bosscha. J. H. Corba, M Hannaart, Cl. v. d. Holst, A. Kantebeen, J. Nievaart, T. Postma, J de Zwart en de heeren J. v d. Heyden, C. van Steenwijk en A. H. Wirtz. ST. NICOLAASFEESTJES. De afdeeling Leiden van den Bond van Hotelpersoneel heeft in de danszaal van den heer Mekel, Hoogewoerd, een St. Nico- laasmiddag georganiseerd voor de vrouwen en de kinderen van de leden. Na het openingswoord van den voorzitter werden eenige toepasselijke liedjes door de kinderen gezongen, waama een goochelaar optrad, die verbluffende toeren vertoonde. Daarna trad St. Nicolaas met zijn knecht binnen, die werd ingehaald met het zingen van St. Nicolaasliedjes. Voor ieder kind had de Sint een aardig woord en aan allen reikte hij een presentje uit. Nadat nog eenmaal de goochelaar zijn kunstjes had vertoond en een xylophoon- solo was gespeeld, werd het tijd om naar huis te gaan. Evenals het vorige jaar hield ook de Leidsche Werkloozen Vereeniging wederom een St. Nicoiaasfeest voor de kinderen van haar leden en donateurs. Dit werd gister middag gevierd in het gebouw der L.W.V. in de Burgsteeg No. 12. Ook hier wisselden muziek, goocheltrucs en zang elkaar af, terwijl vanzelfsprekend de verschijning van den Spaanschen bis schop met zijn knecht het hoogtepunt van den middag vormde. De kinderen werden rijkelijk onthaald op versnaperingen en speelgoed, terwijl aan de moeders levens middelen werden uitgereikt Zoo werd het dus voor oud en jong een feostelijke mid dag Met ingang van Zondag as. wordt de heer H. Aaldering. controleur der plaatsbe wijzen bij de Nederlandsche Spoorwagen te Arnhem als zoodanig overgeplaatst naar het station H.S.M. alhier. De Vischhal van den heer Riel in de Lombardsteeg 35 is vandaag in vergroo- len vorm heropend. Van deze uitbreiding heeft men tevens gebruik gemaakt om de muren gedeeltelijk te betegelen en het ge heel door een nieuw laagje verf wat op te frisschea Bonnet en zijn echtgenoote deden het gezelschap uitgeleide evenals de Italiaan- sche gezant. Aan mevr. von Ribbentrop werden roode rozen aangeboden. De Duitsche ambassadeur von Welczeck zal von Ribbentrop tot de grens vergezel- I len. I Het „Berliner Tageblatt" publiceert een Het interview met den Franschen minister van buitenlandsehe zaken. Bonnet, waarin deze o.a. verklaart dat de FranschDuit sche verklaring is gepubliceerd om een kli maat te scheppen, dat noodig is voor sa menwerking. Hij is er zeker van, dat dit een verbetering van de betrekkingen tus schen beide volken tot stand zal brengen. Von Ribbentrop heeft gezegd: „er zijn twee assen en op deze beide assen moet een brug worden gelegd". Tenslotte wenschte Bonnet zichzelf ge luk. kennis te hebben gemaakt met von Ribbentrop. Ook de vertegenwoordiger van de „Esse- ner Zeitung" heeft een interview gehad met Bonnet. De Fransche minister heeft hem o.a. gezegd, dat vrijwel het geheele Fransche volk de FranschDuitsche ver klaring gunstig heeft ontvangen. Deze ver klaring is een belangrijke bijdrage in den vrede in Europa. Frankrijk wenscht dat de verklaring het voorspel zal zijn tot een werkelijke en duurzame ontspanning. Een eerste voorwaarde voor een normale ver houding noemt Bonnet de moreele atmos feer, verder zijn economische en handels betrekkingen het belangrijkst voor het welzijn, terwijl bovendien het toeristenver keer zich moet ontwikkelen, alsook de in- tellectueele uitwisseling. Natuurlijk blijft de pers zich verdiepen in de gevolgen van het bezoek. De Petit Journaal ziet deze aldus: 1. Duitschland wenscht de overwinning van Franco, doch staat er niet op, dat hem onmiddellijk de belligerentenrechten wor den verleend. De door Duitschland en Italië aanvaarde procedure van de non-interven- tiecommissie moet worden geëerbiedigd. 2- Duitschland werpt zich niet op als ver dediger van de Italïaansche eischen, of juis ter „pretenties", tot uitdrukking gebracht door de afgevaardigden in de Italiaansche Kamer en door de betoogers te Rome. Er bestaat geen tegenstelling tusschen de as RomeBerlijn en de as ParijsLonden. 3. Bonnet heeft von Ribbentrop gevraagd of Duitschland ten behoeve van de Jood- sche emigratie niet aan de uitgestooten Joden kan toestaan, een weinig geld mee te nemen. 4. Duitschland wil de hegemonie in Mid den- en Oost-Europa, doch er is geen en kele reden, waarom Frankrijk niet de ver worven rechten en de economische betrek kingen met de landen, die op het oogen- blik afhankelijk van Duitschland zijn. zou behouden. In de „Matin" schrijft oud-minister Fabry: Het accoord zal slechts dan voor den vrede van waarde zijn, als het voort durend wordt toegepast als gelijke tegen over gelijke. Duidelijker gezegd beteekent dit, dat geen vertraging in de Fransche bewapening nog mogelijk is. Dit beteekent jat geen enkele bedreiging zal mogen drukken op de imperiale verbindingen van Frankrijk en dat zijn koloniaal gebied niet zal worden verarmd. De „Populaire" schrijft: Het schijnt, dat slechts in één geval Berlijn veel minder steun zou kunnèn geven aan de eischen van Italië en de pogingen van Franco: in het geval, dat Frankrijk werkelijk Duitsch land in het Oosten de vrije hand zou laten om zijn plannen ten aanzien van de BINNENLAND. De bcdrijfstoestand in het 3e kwartaal 1938 (3de Blad). bijzondere invoerrecht op benzine; regeering wijst het N.S.B.-voorstel af. (Binnenland. 3de Blad). Ons parlementair overzicht (2de Blad). Auto bij Ypenburg bij aanrijding midden door gebroken (Gemengd, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Gedrukte markt - Achteruitloopende koersen - Amerika nauwelijks prijshoudend - Beleggings- markt stil. BUITENLAND. Von Ribbentrop heeft Parijs verlaten (Bui tenland, 1ste Blad). Voortdurend demonstraties in Italië en Frankrijk (Buitenland, 1ste Blad). Koloniaal debat in het Engelsche Lagerhuis Geen afstand van gebied (3de Blad). Japansch vliegtuig verongelukt. Het lot der 12 inzittenden nog onzeker (Laatste Berichten, 1ste Blad). Spaak's beslissing uitgesteld lste Blad). (Buitenland, Japansche opvattingen over de verhouding tot China (Buitenland, lste Blad). De leider der Gpeoe in sovjet-Rusland, Jeschof, afgetreden (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Voor de kuststrook: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Zachter. Voor het binnenland: Meest ma tige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaar be wolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Iets zachter. Oekraïne te verwezenlijken Doch een der- gelijke houding kan onmogelijk van Frank- j rijk verwacht worden. Do ..Action Franca ise" schrijft: Noch I Duitschland. noch Italië zullen ophouden sche partij, waar zij zich. na nieuwe be- met uit naam van een hooger recht dan toogingen, eindelijk verspreidden, dat. der verdragen te „eischen". En dit is Studenten en leerlingen van middelbare het juist, waarom het verkeerd zou zijn. scholen te Genua en Palermo hebben te- zich gewaarborgd te achten door cenig gen de anti-Italiaansche incidenten in verdrag, zelfs waarvan de inkt nog Tunis en Corsica betoogd. Zij drongen sa- versch is. men voor de consulaats-gebouwen van Frankrijk, welke een extra bewaking ge noten, riepen „duce", „fascisme" en zon gen de „Giovinezza". Te Lecce, waar reeds twee straten ver- 7-. i t". -4. i doopt zijn in „Corsica" en „Nizza" gingen Een groot aantal Duitsche passagiers van de betoogers naar het gemeentehuls en Zoowel in Italië als in Ffankrijk blijven de demonstraties voortduren. Duitsche schepen, welke door de Midel iandsche Zee kruisen, hebben deelgenomen aan de anti-Fransche betoogingen, welke zich in Napels hebben afgespeeld. Eenige duizenden Italiaansche studen ten vormden een optocht door de straten der stad en riepen „Tunis, Corsica en Dji- boeti". Ongeveer 2500 Duitschers van de drie Duitsche schepen „Der Deutsche", „Ozeana" en „Sierra Cordoba" namen aan de betoogingen deel. Gezamenlijk trokken zij naar het Fransche consulaat, dat door troepen bewaakt werd. Zingend en schreeuwend marcheerden zij daarop naar de prefectuur en het bureau der fascistl- elschten, dat een derde straat „Tunis" ge noemd zou worden. De burgemeester zegde toe, aan dezen eisch te zullen voldoen. De jongste berichten over betoogir.gen komen uit Benevent (Campania) en uit Trapani (Sicilië). Studenten trokken daar door de straten en uitten vijandige kreten jegens de buitenlandsehe anti-fascist en". Verscheidene honderden personen, on der wie talrijke studenten, zijn te Straats burg in optocht langs het Italiaansche consulaat getrokken, om te protesteeren tegen de anti-Fransche manifestaties in Italië. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1