CHIEF WHIP BUITENLAND ïmM HET CADEAU NAAR „ZIJN" HART? Geef „hem" zoo'n mooie zakformaat doos van 50 Chief WhipExtra rookgenot en de beste sigaret voor zijn gezondheid DAMPO RPOEL LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 December 1938 GRIEPen KOU Algemeens Toestand Naar een crisis Buerckel over aankoop van Joodsche eigendommen Herdenking der stichting van het koninkrijk Politiek op katheders en in scholen en i Smuts pleit voor eenheid DAGBLADRECLAME Von Ribbentrop Maandag naar Parijs De Italiaansch-Fransche wrijving. Von Ribbentrop zal Maandag a-s. naar Parijs komen om de Fransch- Duitsche verklaring te teekenen. Nu Daladier in de slaking overwinnaar ls gebleven, acht men den tijd daarvoor ryp. Opmerkelijk is dat de Franseh-Italiaan- sche wrijving juist nog toeneemt. De Ita- liaansche pers steunt zijdelings de actie in het land Zoo zegt de „Regime faseista" dat Italië zijn eigen eischen voor heden en toekomst zonder uitzondering handhaaft. De Kamervoorzitter heeft de afgevaardig den, toen zij ..Tunis" riepen, onmiddellijk tot de orde geroepen, maar het nationale gevoel laat zich niet tot stilstand brengen door het geluid van een bel De uitroepen moeten beschouwd worden als recht- streeksche. onwederstaanbare uitdrukking van de stemming, die het geheele Italiaan sche volk van heden bezielt. De „Lavore faseista" zegt. dat het niet gehouden ls tot dezelfde discretie als Ciano Het blad geeft de „onrechtvaardig heden" aan, die hersteld moeten worden, als men prijs stelt op de Italiaansche vriendschap. „De bezetting van Tunis door Frankrijk in 1881 beteekende door de wijze, waarop zij geschiedde, de diplomatieke voorgeschiedenis en wegens de Italiaan sche belangen, die reeds eerder ln dat ge bied bestonden, een ernstig onrecht, dat de Italianen nooit hebben vergeten. Wil men met Italië bevriend zijn, dan moeten de on rechtvaardigheden thans ongedaan ge maakt worden". Het blad zegt tenslotte, dat, hoewel het geen gezag heeft om dit neer te schrijven, het toch de aandacht er op vestigt, om aan te toonen. dat het hier niet gaat om de diplomatieke en zelfs niet de politieke verhouding tusschen beide staten, maar om de moreele en psycholo gische betrekkingen. De Fransche bladen protesteeren een stemmig tegen het Incident in de Italiaan sche Kamer van Afgevaardigden, waarbij j geroepen werd: „Corsica, Tunis en Savoye". In verband met een bezoek, dat de Ita liaansche ambassadeur gistermiddag aan minister Bonnet heeft gebracht, schrijft de „Journal": Bonnet kon slechts uiting geven van de gevoelens van alle Franschen: in de eerste plaats de verwondering over een be tooging. die zoo ln strijd ls met alle gebrui ken. en de nog grootere verrassing, toen men vaststelde, dat deze betooging van te voren georganiseerd was. De „Epoque" levert kritiek op de politiek van toenadering tot Duitschland. Het blad schrijft: zou het niet logischer zijn te trachten, in een groot defensief verbond alle landen te groepeeren, die zich willen verzetten tegen de Duitsche en Italiaan sche hegemonie? De „Populaire" is van dezelfde meening. Om zich te verzetten tegen den onscheld- baren druk van Italië en Duitschland, al dus het blad. moet Frankrijk steunen op Engeland en ook op Polen, de sovjet-unie en Roemenië, op allen die eveneens door dezen druk worden bedreigd. De Berlijnsche correspondent van de Journal schrijft: Als de Duitschers werkelijk vastbesloten zijn. de eventueele eischen van het Italië van Mussolini ten aanzien van Fransche gebieden te steunen, welke waarde kan dan gehecht worden aan de verzekeringen, die men ons wel op kwistige wijze wil geven in de verklaring inzake de waarborging der grenzen en non-agressie, welke von Rib bentrop te Parijs zal komen onderteeke nen0 Het is van belang, dat aan de Duit schers ronduit wordt gevraagd, zich nader te verklaren, alvorens over te gaan tot onderteekening van een document, ten aanzien waarvan wij wel het recht heb ben te eischen, dat wij er de juiste waarde van weten. Keurt Duitschland de Italiaan sche eischen ten aanzien van Tunis goed? Dat is de vraag en hierop zal men ons moeten antwoorden. 4376 (Ingez. Med.) BELGIË. BETREKKINGEN MET BARCELONA VERBROKEN. Dreigt er toch een regeeringscrisis? Het ls niet onmogelijk. De moeilijkheden, die er reeds waren, zijn n.l met een vermeerderd, die weer klank heeft gevonden in het kabinet zelf. Aanleiding was een rede van den minis ter van financiën in de Kamer Hij zeide o.a.. dat de staat niet meer uit moet geven, dan hij inkomen heeft. Er moet orde zijn in de uitgaven en de staat mag met alle opgespaarde gelden opslor pen. Ook moeten particuliere spaargelden blijven bestaan, waaruit het initiatief van handel en industrie voorkomt. De minister verklaarde verder van oor deel te zijn. dat de staat voorloopig niet zijn toevlucht hoeft te nemen tot een lee ning. Hij wees op den vooruitgang, welken het liberalisme in de 19e eeuw heeft gehad. De minister gelooft niet. dat de gelelde econo mie reeds resultaten heeft opgeleverd. Hij weigert niet, rekening te houden met de werkelijkheid, doch hij blijft voorstander van economische vrijheid. Uit naam van de socialisten antwoordde Buset den minister en zeide. dat de regee ring een deflatle-polltiek voert, welke de socialisten niet wenschen De tijden van het liberalisme zijn voorbij en thans heeft men een technische revolutie in de produc tie. welke problemen stelt, die door het liberalisme niet kunnen worden opgelost. Er moet dus een andere economische poli tiek worden toegepast, indien men het ver val van België wil tegenhouden. Hierna is een kabinetszitting gehouden, waarin men het niet eens ls kunnen wor den. Tijdens de bijeenkomst hebben de ministers lang en breed gesproken over de vraag of het nuttig zou zijn een ministercrisis te veroorzaken, in ver band met de meeningsverachillen, wel ke zijn gerezen in den boezem der re- geering zelf en tusschen parlements- fracties inzake punten van het regee- ringsprogramma, n.l. het vraagstuk der werkloosheidsverzekering en de profes- sioneele organisatie te zamen met de economische regeling. De regeering heeft zich afgevraagd of er aanleiding was om een debat in het parle ment uit te lokken over deze vraagstukken. Het bericht over het terugtrekken van de Spaansche diplomatieke vertegenwoordi ging in België heeft de moeilijkheden nog vermeerderd. De ministers zijn uiteenge gaan zonder een beslissing te nemen en zullen vanmiddag opnieuw bijeenkomen. In welingelichte kringen gelooft men, dat het moeilijk zal zijn een oplossing te vinden en men verwacht, dat een regeerlngs-crisls zal ontstaan. Zooals uit bovenstaande reeds kort blijkt, heeft de Spaansche minister Del, Vayo medegedeeld, dat de Barcelona- regeering haar ambassadeur te Bmssel heeft teruggeroepen. Dit besluit is. aldus heeft Del Vayo ver klaard, genomen „met het oog op de vreem de omstandigheden, waarin de Belgische regrering kennis heeft gegeven van haar bekrit, ccn handelsagent naar het door de r;c'"tK'en beheerschte deel van Spanje te linden" De ambassadeur ls reeds naar Barcelona vertrokken. Het consulaat te Antwerpen tal de zaken der ambassade waarnemen. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Does 30 et. Tube 40 cl- Pot 50 cl. 4356 (Ingez. Med.) De regeering heeft daarop besloten, den Belgischen zaakgelastigde en den consul te Barcelona onmiddellijk terug te roepen. DUITSCHLAND. Bij decreet van den natlonaal-sociallsti- schen gouwleider Buerckel, gedagteekend 30 November, en uitgevaardigd in overleg met den rijksminister voor economie, Funk, is het koopen van aan Joden toebehooren- de eigendommen, of het doen Inschrijven van hypotheken daarop verboden. Alle se dert 9 November plaatsgevonden hebbende verkoopen dezer eigendommen worden van onwaarde verklaard. In een oproep aan de natlonaal-socialis- ten van het voormalige Oostenrijk licht Buerckel dit decreet toe en zegt: „Na de gebeurtenissen van November zijn bij de bevolking, in het bijzonder van die te Weenen, eigenschappen aan den dag ge komen, die men gewoonlijk als „Joodsche" karakteriseert Een aantal zoogenaamde fatsoenlijke lieden trachtten Joodsche be zittingen tegen belachelijke prijzen te koo pen. Volgens mij zijn deze „koopers" slechts ploerten en „op geld beluste schooiers". Als er uit deze verkoopen voordeel moet wor den getrokken, dan kan dit slechts de ge meenschap en geen particulieren ten goede komen. Degene, die zich dus door oplich terij meester maakt van een Joodsch eigen dom, besteelt de gemeenschap". Dergelijke verkoopen zullen worden geannuleerd en wanneer er zich onder de functionnarlssen, die deze in de ambtelijke registers hebben ingeschreven, partijleden bevinden, zullen deze uit de partij worden verwijderd. TSJECHO-SLOWAKIJE. Eerste bijeenkomst van het nieuwe kabinet. In de eerste vergadering van het nieuwe kabinet heeft de minister-president, Beran, het volgende verklaard: de nieuwe regee ring heeft tot taak. den staat te beveili gen en het nationale leven te consolidee- ren. Deze taak wil zij door oprechte samen werking der Tsjechen, Slowaken en Roe- thenen vervullen. Eén in het leger, vol komen één ln de bultenlandsche politiek en ln het streven naar vriendschappelijke betrekkingen met alle naburen, zijn en zul len wij ook één zijn in al het overige, waar het belang van den staat dit verelscht. De ministerraad koos vervolgens twee plaatsvervangers voor den minister-presi dent, t.w. den minister van landsverdedi ging, generaal Syrovy en minister Sidor. ZUID-SLA VIË. In geheel Zuld-81avlë ls gisteren de twin tig Jaar geleden uitgeroepen stichting van het koninkrijk der Serven. Kroaten en Slo- venen herdacht. De Kroatische oppositie onthield zich. Er is een algemeene amnestie afgekon digd. ENGELAND. De organisatie van den Nationalen vrijwilligen dienst In het Lagerhuis heeft de lord privy seal. Sir John Anderson, een verklaring afge legd betreffende den nationalen vrijwilli gen dienst, waarbij hij in groote lijnen aanduidde „welke maatregelen de regeering besloten heeft te aanvaarden om te waar borgen. dat het manschappenmateriaal en dat der vrouwen georganiseerd wordt op de meest doeltreffende en practische wijze voor vrijwillege diensten aan den staat". Na zeer zorgvuldig alle argumenten te hebben afgewogen, die kunnen worden aangevoerd voor of tegen, is de regeering tot het besluit gekomen, dat een gedwon gen registreering op het oogenblik niet noodig of gewenscht is. De eerste stap zal zijn de publicatie van een handboek of gids, behelzende bijzon derheden omtrent alle diensten, waarvoor vrijwilligers noodig zijn voor de defensie des lands, zoowel de militaire als de civiele defensie, en een duidelijke aanwijzing ge vende van het type mannen, die bereid zijn en het geschiktst vrijwlUlgersdlensten kun nen verleenen voor elk dezer defensie-on- derdeelen. Verder zal ook een volledige lijst ter be schikking worden gesteld van alle sleutel- verrichtingen, die van essentieel belang zijn ln geval van een mobilisatie. Er zal duidelijk gemaakt worden, dat de personen, die voor deze verrichtingen ge bruikt worden, het best den staat kunnen dienen door te blijven bij het werk, waar voor zjj zijn opgeleid. Bulten de gelederenvan deze personen zal de regeering. tenminste ln de aanvan kelijke stadia, recruten werven voor de ver schillende defensiediensten. Men stelt zich voor. dit handboek op zoo groot mogelijke schaal te verspreiden en het ligt in het voornemen om een exem plaar aan ieder gezin ln het geheele land te zenden. Voorts zullen stappen gedaan worden om onmiddellijk een organisatie van den na tionalen dienst op te bouwen met plaatse lijke comlté's ln het geheele land. „Ik hoop", zoo vervolgde spr., „deze organisatie omstreeks half Januari gereed te hebben en wij stellen ons voor dan een gecoördi neerde recruteeringscampagne te openen voor alle verschillende diensten, waarvoor vrijwilligers noodig zijn. Wij stellen verder voor, dat de personen, die vrijwilligersdiensten verrichten voor ze kere soorten civiele diensten, uitgenoodlgd zullen worden een meer bepaalde verplich ting van contractueelen aard op zich te nemen. Reeds bieden zich vrijwilligers aan in zeer grooten getale en Ik heb de stellige verwachting, dat door de geschetste mid delen het volledige aantal, dat benoodlgd j is, spoedig zal worden verkregen. Wanneer deze voorstellen uitgevoerd zul len zijn, zullen wij registers nebben van alle ingeschreven vrijwilligers voor al de verschillende reserve-, hulp- en civiele defensiediensten, registers van hen, die aangewezen zijn als reserves voor de ver schillende diensten en een register van re serves, die nog niet zijn Ingedeeld. Hier eindigen onze plannen echter niet. Wanneer dit land ln een oorlog betrokken zou wordbn, zouden wij een volledig natio naal register noodig hebben en om de vol ledigheid er van te waarborgen zou dit moeten worden opgesteld onder dwingende bevoegdheden. Het vitale verschil tusschen vooroorlog- sche eischen en oorlogseischen is, dat het ln een oorlog van essentieel belang is onze hulpbronnen in hun geheel te controlee ren en te ordenen. Voor dit doel zou een registratie alleen van vrijwilligers niet vol doende zijn en het zal noodzakelijk zijn een universeel register op te stellen. Spr. deelde mede, dat een machinerie wordt voorbereid om een dergelijk register in korten tijd op te stellen in geval het noodig mocht zijn. EEN TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. BIJ de tusschentijdsche verkiezing te Fylde (Lancashire), noodig geworden door het overlijden van Lord Stanley, den mi nister voor de dominions, ls de conservatief kapitein Lancaster gekozen met 38.263 stemmen tegen 17.648 op den arbeiders- candldaat. De stemverhouding is iets ten gunste van de arbeiderspartij veranderd. houd: De fractie had besloten alle Kamer leden. zonder uitzondering bijeen te roe- pen tot een vergadering. Vrijdagmorgen tien uur in de Kamer te houden. Heteenl- ge doel was van de regeering onmiddellij ke bijcenroeping van de Kamer te verkrij gen Het initiatief van de fractie is reeds geslaagd. De minister-president heeft me degedeeld. dat de buitengewone zitting van het parlement op 8 December zal worden heropend. De vergadering van Vrijdag heeft bij voorbaat haar doel bereikt en geen zin meer. De fractie dankt de talrijke leden, die reeds hebben medegedeeld voor nemens te zijn de vergadering van Vrijdag bij te wonen of zich daar te doen verte genwoordigen. De vertegenwoordigers van de partijen van de minderheid (bedoeld is de minder heid, zooals die was samengesteld toen het Volksfront nog intget was1 hadden echter reeds besloten hun leden uit te noodigen, de vergadering niet bij te wonen. Chlchery voorzitter van de raicale fractie had me degedeeld, dat ook de radicalen niet aan wezig zouden zijn. De socialisten mogen dus blij zijn. dat Daladier hun een echec heeft bespaard! Door zijn vastbeslotenheid heeft Dala dier tal van aanhangers gevonden. De premier is voornemens bij het begin van het debat over de algemeene politiek de kwestie van vertrouwen te stellen. Men rekent op een meerderheid van 340 stem men. De algemeene stemming strekt ten gunste van de evenredige vertegenwoordi ging. De radicale partij is daarvoor ge wonnen en de minister-president zou zich er mee hebben vereenlgd en er stemming over vragen. Vervolgens zal de begrooting worden behandeld. De regeering zal haar kracht geven aan het alles beheerschende vraagstuk van nationaal herstel Daladier en Reynaud zijn van meening dat ln deze richting moet worden voortgegaan in etap pes en dat stuk voor stuk alle elementen van den oeconomlschen en financieelen toestand des lands onder oogen moeten worden gezien. ia steeds de voor- deeliqsle I Daarom en daar om alleen kun nen wij kwaliteits naaimachines le veren tegen zeer gematigde prijzen de generaal. Hoe ls het tegenwoordig met Ierland gesteld? Het ls een land, dat tot ln zijn fundamenten verscheurd is. Neen, wij gaan het precendent van Ierland niet navolgen Wij zullen onzen koers houden om een krachtiger, vereenlgd Zuid-Afrika op te bouwen op de grondslagen, die ge legd zijn. Generaal Smuts drong er op aan, dat het Engelsch- en Afrlkaansch-sprekende volk zou samengaan naar het leggen van den eersten steen van het Voortrekkersmonu ment te Pretoria, niet om het hart met bitterheid te vullen, maar met dankbaar heid voor wat tot stand ls gebracht sinds de voortrekkers uitreden op hun groot avontuur van vertrouwen. BIJ het monu ment moet het vaste besluit genomen wor den om te strijden, als nooit tevoren, voor een grooter en veiliger Zuld-Afrlka. Het ls niet gemakkelijk om verdraag zaam te zijn. zoo zeide generaal Smuts, doch verdraagzaamheid ls waard, dat er naar gestreefd wordt. Men behoeft slechts naar sommige naties in Europa te kijken om dat te begrijpen. In dit land zijn men- schen, die denken, dat wij een Engelsch sprekend, of een Afrikaansch sprekend Zuid-Afrika kunnen opbouwen. Dit ls alle maal onjuist. Men is bezig met den op bouw van een nieuwe natie uit de belde rassen op de vrijheid en den status, die men verworven heeft. De strijd van de voortrekkers tegen Brittanlë en tegen de Kaffers is ten einde. Brittanlë Ls thans, zonder voorbehoud, Zuld-Afrlka's beste vriend. Ook de Kafferoorlogen behooren tot het verleden. Er zijn echter menschen, die niet kun nen begrijpen, wat er gebeurd is in de laatste honderd jaar Zij willen den ouden strijd voortzetten. ZIJ spreken nog over Im perialisme waarvan men Smuts een aartsondersteuner acht en over den Kaffer als ernstig gevaar voor den Afrika ner Deze menschen begrijpen niet, dat ds oude strijd beslist ls. De nieuwe strijd ls begonnen voor een nieuwe, vereenigde Zuld-Afrlkaansche natie, die ons waardig is en die veilig ls voor de komende geslach ten. Alléén: Breestraat 171 4426 (Ingez. Med.) FRANKRIJK. Het parlement 8 December bijeen Minister-president Daladier heeft giste ren aan journalisten verklaard, dat hij voornemens ls. het parlement tegen 8 De cember bijeen te roepen. Het secretariaat van de socialistische Kamerfractie heeft daarop een mededee- ling gepubliceerd van den volgenden ln- ITALIË. Besluiten van den grooten fascistiachen raad. De groote fascistische raad heeft on der voorzitterschap van Mussolini zijn eerste vergadering gehouden in het 17e fascistische jaar en de wetsontwerpen be studeerd betreffende de vier provincies van Llbye, die een Integreerend deel worden van het Italiaansche koningrijk Tot de voornaamste maatregelen behoort de In stelling van een speciaal recht op Italiaan sche naturalisatie voor de Mohammedanen in deze provinciën. Ten aanzien van de Libysche Sahara wordt niets gewijzigd. Llbye behoudt zijn persoonlijke rechtssta tus en financieele autonomie. De voor Libye geldende voorschriften inzake vak organisatie en corporaties worden tot de nieuwe Libysche burgers in de vier kust provincies uitgebreid. De groote raad heeft voorts uiting gegeven aan zijn erkentelijk heid Jegens maarschalk Balbo voor zijn bemoeiingen tot kolonisatie van 20.000 boe ren. Aan het einde van Januari komt de fascistische raad opnieuw bijeen. HERTZOG BEPLEIT CONTROLE. Generaal Hertzog heeft ln zijn kieskring een redevoering uitgesproken, waarin hl) een oleidooi leverde voor het uitoefenen van toezicht op de politieke bedrijvigheid van predikanten, onderwijzers en ambte naren. HU kondigde aan, dat desbetreffen- de stappen zouden worden gedaan De regeerlng, aldus Hertzog, kan niet langer toestaan, dat onderwijzers, die hun salaris van de regeering ontvangen, ver deeldheid brengen tusschen ouder en kind, tusschen ouder en ouder en „de sociale betrekkingen bezoedelen". Predikanten ver wikkelen zich in partijpolitiek, wetende, dat dit verdeeldheid en ontevredenheid I hun gemeenten doet ontstaan. In Engeland, aldus spr., kunnen regee- ringen komen en gaan. doch een nieuwe minister vindt zijn geheele departement achter zich, niet omdat alle ambtenaren het eons zijn met de regeering, maar omdat gevoelens van partijpolitiek n'et toegestaan wordén tusschen belde te komen in het functionneeren van de departementen. Dit ls ook het geval geweest in Zuid- Afrika. doch deze toestand bestaat niet langer en de regeering kan. in het beling van het land. de tegenwoordige ontwikke ling niet dulden. Hertzog zeide ln zün rede voorts nog rassenpolitiek te betreuren, in het bijzonder wanneer die zich voordoet onder het Afri- kaansche volk in de landelUke gebieden. De regeering zoo zeide hii is vast besloten stappen te doen wanneer dat noodig is, om de degeneratie van het Afrlkanerdom te voorkomen". ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts heeft te Winburg (Oranje vrijstaat) een redevoering uitgesproken, waarin hij een dringend pleidooi hield voor de eenheid van Zuid-Afrika en waarin hij de natie aanspoorde zich niet los te maken uit het Brltsche gemeenebest, gelijk ln sommige kringen is voorgesteld. „Wij willen geen Ierland worden, aldus oncentreer op het krachtigste reclame-middel TURKIJE. Posthume hulde aan Kemal Ataturk Binnenkort zal ln de nationale vergade ring een wetsontwerp worden Ingediend tos eering van Kemal Ataturk. Het wetsvoor- jstel behelst de volgende punten: 1. Kemal Ataturk zal eeuwig afgevaar- I digde zijn van Ankara ln de nationale ver* I gadering. 2. Zijn zetel in het parlement zal noon aan iemand anders worden overgedragen' 3. Tijdens de bijeenkomsten van het huis zal de naam van Ataturk het eerst wortwm afgeroepen en alle afgevaardigden zul"u opstaan en „preeent" antwoorden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2