79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 December 1938 Zesde Biad No. 24137 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN De schatten van Lombok GEMENGD NIEUWS Voor vijf mille aan boeken verduisterd Trein botst op autobus met schoolkinderen Een meisje ontvoerd ,EN GEVANGENISSTRAF VAN NEGEN MAANDEN WEGENS VERDUISTERING GEËISCHT. Een niet alledaagsche ontdekking deed op 18 Augustus j.i. een 20-jarige stoffeer- dersknecht te Hilversum. Hij had opdracht gekregen voor de familie R. een rustbank opnieuw te bekleeden. Met bekwamen spoed toog hij aan het werk, doch toen hij de oude bekleeding verwijderde trof hij tot lijn groote verbazing een klein kistje tus- schen de vulling van het meubelstuk aan, ttrbazlng, die nog toenam toen hij zag, jat het doosje bevatte. Voor honderden pildens aan zeldzame kostbaarheden en ilraden lagen voor hem: een platina hanger met veertien fraaie diamanten, een koot tere gouden Indische haarspeld, ringen niet robijnen, safieren en amethisten, das- opelden met parels, antieke gouden medail lons en broches, kortom een schat uit een duizend en een nacht sprookje. De Jeugdige knecht was niet tegen de verleiding bestemd. HIJ waarschuwde noch rijn patroon, noch bracht hij de kostbaar heden aan den eigenaar terug. Een groot deel "erkocht hij aan een opkooper, eenlge sier n schonk hij aan zijn meisje en de rest, waarmede hij geen raad wist, wierp hij weg. De eigenaar miste de sieraden en hij jonde de eigenaardige gewoonte van zijn vrouw om haar kostbaarheden te bewaren ïi een doosje, dat zij ln de rustbank ver- fopte De heer R snelde naar den stof- fwfder Neen, er was ndets gevonden". Ook de jnecht wist van niets. Het spoor liep dood. forten tijd later kwam er echter licht ln one duistere affaire. Dit leidde tot een verhoor van den Hllversumschen hande laar J. F. Deze had voor een belangrijk be drag aan sieraden van den Jongen gekocht, hl] had erf. 17.50 voor betaald. De op-, tooper ontkende. Volgens hem had hij iechts enkele sieraden gekocht. De stof feerder-knecht zat spoedig achter slot en grendel. Gisteren stond hij voor de rechtbank te Amsterdam terecht, verdacht van verduis- terlng subsidiair diefstal. Hij legde snikkende een volledige beken tenis af. Zijn meisje had hem nog aange raden de sieraden terug te brengen, maar lij had helaas hsiar raad niet opgevolgd. De officier van justitie, mr. Bosch, wilde rekening houden met verd. jeugd, zijn gunstig verleden en het blanco strafregis ter. Spr. requlreerde wegens verduistering aren maanden gevangenisstraf. Jet, meisje, dat terecht stond wegens irellng, vertelde, dat haar verloofde met lel doosje met sieraden bij haar was ge komen Hij had gezegd: ..wil je de schat ten van Lombok eens zien?" ik schrok er van" zeide verd.. „en ik raadde hem aan alles terug te brengen". Pres En waarom bewaardde u die sie raden'1 Wilde u ze gaan dragen? S'een". daar had ze geen oogenblik aan gedacht. De officier van justitie vorderde tegen het meisje, dat nooit met de justitie in aanraking was geweest, f. 50 boete, subs. 30 iagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Gevaarlijke plannen. Ten nadeele van mej. A. de K. en den kantoorbediende C. A. de H., te Lelden, en tan mej. F. H„ te Voorsohoten, heeft de topman C. K uit Leiden, thans gedetl- teerd in het Huls van Bewaring, onbeheerd (taande fietsen gestolen. De Officier wees er op, dat het rapport «re; verdachte minder gunstig luidde, zoo- iat een voorwaardelijke straf hier zeker niet kan gelden. Er was nog iets anders met K. aan de hand. Tu-schen dezer, verdachte en een an deren verdachte bestond het plan in Leiden wisselloopers en besteljongens te overvallen en te berooven. Zij belden daartoe winkeliers op en deden een bestelling. Daarbij werd me degedeeld dat bij bezorging wisselgeld meegebracht moest worden. Eenmaal vroegen zij zelfs een biljet van f. 100. mee te brengen. Door omstandigheden rijn die plannen nooit tot uitvoering gekomen. De verdachte stond echter klaar om menschen met een zandzak neer te slaan. Deze plannen, aldus de Officier, zijn niet rialbaar, doch er blijkt wel uit met wien Ben hier te doen heeft. In verband hier- Bede vorderde de Officier van Justitie een Har en aoht maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Fietsendiefstal in serie 1 M. F. B. te Leiden, thans gedetineerd in net Huis van Bewaring, had te Leiden drie fietsen gestolen, en één te Zoeterwoude. Hl] had in Leiden bovendien nog zee «etsen gestolen, maar dat was niet ten laste gelegd. Ook deze verdaohte was betrokken bij «t complot, om te Deiden wisselloopers te «vervallen. De Offioler eischte tegen hem twee jaar gevangenisstraf, zulks omdat het. aantal ge- telen fietsen grooter is geweest dan van K. De verdediger pleitte clementie. Heling. Terzake van heling stond terecht een tim erman uit Lelden. Van een gestolen flets 'M hij een zadel gekocht van den dief. "aar de Officier mededeelde, had ver achte bovendien op den uitkijk gestaan, J® de fiets werd gestolen. Dit was echter Bjt aan hem ten laste gelegd. U«t rapport over verdachte was gunstig •oaar hij ook een blanco strafblad heeft, ■«ie de Officier volstaan met een voor- 'ardelijke gevangenisstraf van drie maan- 'net een pro eft, ij d van drie jaar. uitspraak over 14 dagen. Geld geleend. Terzake overtreding der G-eldschieterswet •'mej. M. A. A.. te Leiden, bij verstek ver steld tot f. 50.— boete su'bs. 25 dagen "«Menls. dit. vonnis kwam zij in verzet. '«H "etu'?e. mej. E., vertelde dat zij aan Jiachte tien procent rente voor geleend 111 had moeten betalen. Het rentebedrag werd meteen al afgehouden, toen zij het geld ontving De verdachte bestreed dit. De Officier merkte op, dat verd. voorgeeft uit liefdadigheid te handelen. De verdachte had van B. en W. een ver gunning om het uitleenbedrijf uit te oefe nen, dooh verd. wist dat het niet mocht. Spr. vorderde bevestiging van het uitgespro ken vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Het geslachte kalf. Volgens een koopman uit Alphen aan den Rijn, was hét kalf dat hij zonder daartoe vergunning te bezitten, had geslacht, reeds half dood geweest, toen hij het dier in zijn slachtplaats kreeg. In dat geval had hij vergunning om het dier verder te slachten. De kantonrechter te Alphen had den koopman veroordeeld tot een flinke geld boete, omdat hij het slachten ln dit geval strafbaar had geacht. De Officier vorderde bevestiging van het vonnis De Rechtbank heeft den verdachte echter vrijgesproken. Dronken op de flets. In Wassenaar was H aangehouden, om dat hij dronken od de flets zou hebben gezeten. Hii was toen meegenomen naar het po litiebureau. De kantonrechter had H. ver oordeeld tot f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, van welk vonnis hl] in hooger beroep kwam bij de rechtbank. De officier had bevestigine van het vonnis geëischt. De rechtbank heeft verdachte van het tenlaste gelegde vrijgesproken, omdat de dronkenschap niet bewezen werd geacht. Op het kruispunt. Op het kruispunt Haarlemmerstraat- Pelikaanstraat te Leiden zou T. van Z. uit Alphen met een door hem bestuurde auto een aanrijding hebben veroorzaakt, door dat hi] geen voorrang had verleend. De kantonrechter had van Z. veroordeeld tot f. 15 boete subs. 5 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. De officier meende dat van Z geen schuld aan de botsing heeft, en vorderde vrijspraak. De rechtbank heeft verdachte vrijgespro ken. Vrijgesproken. Op den Vlietweg te Stompwiik zou O. uit Hillegom een aanrijding hebben veroor zaakt met een door hem bestuurde auto. HU was tegen een met paard bespannen wagen gereden, waardoor het paard was gewond De kantonrechter had O. veroor deeld tot f. 25 boete subs. 10 dagen hech tenis. De rechtbank heeft het vonnis ver nietigd en O. vrijgesproken Dronken op de fiets. Op den Morschweg te Leiden had de agent van politie Hoogkamer een fietser ge zien. die in weinig nuchteren toestand ver keerde. Hij had den man aangehouden, en na het verbaal, had de kantonrechter te Lelden hem veroordeeld tot f. 10 boete subs 5 dagen hechtenis. Van dit vonnis kwam de veroordeelde ln hooger beroep bij de Rechtbank. De agent handhaafde zijn verbaal, doch verdachte betoogde dat hij niet dronken was geweest. Hij vond verder de opgelegde boete te hoog in verband met zijn werkloosheid. De Officier zag echter geen termen om in de opgelegde straf wijziging te brengen en vorderde bevestiging hiervan. Uitspraak over 14 dagen. Strooperij. Terzake strooperij stond in hooger be roep terecht A. v. d. K. uit Noordwij kerhout Verdachte was aangetroffen toen hij in het bezit was van een konijn en een wildstrik. Naar hij aan de Rechtbank vertelde, had hij het net gevonden, en toen hij wat ver der liep, zag hij een strik liggen. Zelf zou hij dus niet hebben gestroopt. De Officier vpnd het verhaal echter wei nig geloofwaardig, en vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Leiden tot f. 25 boete sub6. 25 dagen hech tenis. De Rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Het woonschuit-geval. Mej. J. B. uit Oegstgeest, een oude be kende van de Justitie, kwam ln hooger be roep van een vonnis van den kantonrech ter, die in twee opgelegde straffen, o.m. vernietiging had opgelegd van de woon schuit, waarin mej. B. woont, zonder dat zij daarvoor de verelschte vergunning bezit. Echter liet mej. B. thans voor de Recht bank verstek gaan. De Officier schilderde de diverse gebeurtenissen met de woon schuit, die oud en lek is, en al in 1934 door mej. B. verlaten had moeten worden. Ze weigert dat beslist. Er zijn boeten van f. 60 en f.20 opgelegd, zonder resultaat. De Offi cier meende dat de nu opgelegde boete best kan worden betaald, en de schuit moet maar verdwijnen, zoodat bevestiging van het vonnis wordt gevraagd. Uitspraak over 14 dagen Herkenningskwestie. De vraag of de Rijksveldwachters, die in den koopman G. A. H. uit Alkemade den- gene herkenden, die zij op zekeren avond hadden aangehouden, omdat hij dronken op de fiets zat, is al enkele malen bespro ken. De veldwachters hielden vol dat H. degene was, die een valschen naam had op gegeven, toen hij werd aangehouden, doch H. verklaarde nergens van te weten. Hij bracht ook nu nog enkele getuigen mee, die verklaarden dat H. op het moment dat hij zou zijn aangehouden, ln Leiden in een café zat. De Officier meende echter dat de mede- deelingen van de veldwachters jpositief ge noeg waren om een veroordeeling te vragen en vorderde daarom bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, n.l. f. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis voor de dronkenschap en f. 8 boete subs. 4 dagen hechtenis voor het opgeven van den val schen naam. De verdediger achtte een vergissing van de veldwachters mogelijk, en pleitte vrij spraak. LEIDSCH STUDENT TE DELFT GEARRESTEERD De politie te Delft heeft op heeterdaad betrapt een boekendlef, die zooals nu blijkt uit een boekwinkel aldaar vele honderden boeken heeft verduisterd. De firma W., technische boekhandel te Delft, kreeg eenlge dagen geleden in haar winkel bezoek van den 36-jarigen R., oud student van de Technische Hoogeschool, thans studeerende aan de Leldsche Univer siteit. Hij was een klant van de zaak. maar na zijn laatste bezoek was gebleken dat eenige kostbare boeken waren verdwenen. De politie werd gewaarschuwd; zoodra R terugkwam zou een rechercheur een oogje ln het zeil houden Lang behoefde de poli tie niet te wachten. Gistermorgen ver scheen R. weer ln de zaak. Spoedig was een rechercheur aanwezig. Ook deze inte- lesseerde zich voor de uitgestalde boeken en merkte alras dat zijn medebezoeker eenlge boeken in een groote tasch liet ver dwijnen. De rechercheur ging naar bulten en toen R. zich gereed maakte om zich met zijn buit per motorrijwiel uit de voeten te ma ken, werd hem verzocht even mee naar het bureau te gaan. Hier werd R. aan een ver hoor onderworpen. Op deze ondervraging volgde een huis zoeking in de woning van R. te Den Haag. De politie was een oogenblik verbluft: er bleek nJ. dat R. in den loop der jaren eeni ge honderden boekwerken op allerlei ge bied uit den boekwinkel had verduisterd, naar schatting bedraagt de waarde hiervan ongeveer f.5000. Alle boeken zijn door de politie in beslag genomen en in twee autos naar het politiebureau overgebracht R, is in arrest gesteld. „~el. ZWART FRONT-LEIDER AANGEHOUDEN. De leider van Zwart Front, de heer Ar nold Meyer, is gisteravond te Amersfoort aangehouden. In Concordia werd voor een besloten gezelschap een rede gehouden. Zoo besloten" was de kring van toehoorders echter niet. of eenige politiemannen had den zich met. behulp van kaarten toegang weten te verschaffen. In zijn rede veroorloofde de leider van Zwart Front zich enkele uitdrukkingen, die eventueel als beleedigend zouden kunnen worden opgevat en die gericht waren aan het adres van minister van Schalk en van de Dultsche vluchtelingen. Om deze reden werd de heer Meyer aan gehouden en naar het politiebureau geleid, waar hem door den commissaris, den heer G. Goorhuis. een verhoor werd afgenomen. Hierna is hij weer op vrije voeten gesteld. U. D. TB1fc HET DOODELIJK ONGELUK TE WORMERVEER. Geen gebrek aan plaats in de treinen. De inspectie der Nederlandsche Spoor wegen te Amsterdam vestigt er in verband met het doodelijk ongeluk, dat zich Woens dagavond op het station te Wormerveer heeft Voorgedaan, de aandacht op. dat er geen sprake is geweest van plaatsgebrek en dat dit ook in dezen fabriekstrein nimmer het geval is. Het ongeluk is volgens de In spectie dan ook uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat de meisjes steeds weer geheel onr.oodig dringen en geen geduld hebben te wachten tot de trein tot stil stond ls gekomen KINDJE EN WATERPUT VERDRONKEN. Gisteravond is het 2l/!-jarig zoontje van den landbouwer P. te Princenhage in een waterput gevallen en verdronken. MILITAIR VLIEGER HEEFT PECH BIJ NOODLANDING. Hij bleef echter ongedeerd. Omstreeks drie uur geraakte gistema- middag van een Koolhoven-verkenner, wel ke op weg was van Haamstede naar Soes- terberg de benzinetoevoer verstopt, tenge volge waarvan de motor afsloeg. De vlie ger, een 23-jarige sergeant-vlieger, zag zich genoodzaakt een noodlanding te maken. Hij koos hiervoor het groote weiland van den veehouder Methurst te Zeist uit. Alles zou zonder schade zijn verloopen, indien zich niet midden in het weiland een prikkel draadversperring bevond. Het vliegtuig botste tegen de versperring en sloeg over den kop,' waarbij de neus en de vleugels zwaar beschadigd werden. De vlieger bleef ongedeerd. Het toestel is voor- loopig onder politiebewaking gesteld. Het zal heden worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden overgebracht. FABRIEKSBRAND TE VENLO. Gisteren is brand uitgebroken in de schoolmeubelfabriek van den heer D. C. Valk, gelegen aan de Kazernestraat over de Maas te Venlo. Het fabrieksgebouw als mede de daaraan grenzende Zuid-Neder- landsche Clubmeubelfabriek, zijn beide tot den grond toe afgebrand. Zoo'n gloeiende kachel is best bij rheumatische pijnen. BUITENLANDSCH GEMENGD. 13 DOODEN BIJ AARDSTORTING IN VENEZUELA Te Puerto Maiquetia nabij Guaira in Ve nezuela zijn dertien menschen door een aardstorting omgekomen. 85 huizen wer den vernield. De aardstorting is een gevolg van zware regenbuien. Maar U kunt haar niet meenemen Dus die warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon ge voelig ls voor vocht, todht en kou. Vandaar, dat de pijnen buiten de deur overal en al tijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook onverwijld aanpakken en die is gelegen lp een over maat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Krusohen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aan spoort tot regelmatige, krachtige werking, waardoor afvalstoffen radicaal worden ver wijderd. Verwacht nfet, dat Kruschen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleide lijk verminderen zij, tot zij geheel verdre ven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f.0.40. f.0.75 en f. 1.90 (extra groot paki. 4371 (Ingez. Med.) 26 DOODEN. Tijdens een verblindenden sneeuwstorm ls bil Midvale in Utah (Ver. Staten i een goederentrein ingereden op een autobus, waarin een dertigtal schoolkinderen had plaats genomen Dokters en ambulan ces begaven zich in allerijl naar de plaats van de ramp. Aanvankelijk werd gemeld, dat 15 kinderen om het leven gekomen wa ren later werd echter bekend dat 26 per sonen zijn omgekomen en 12 zwaar gewond. Bij het stadje Exon-Hill in Maryland (V..St.) hebben twee bandieten, die op een vrachtauto reden, twee uit een klooster school komende 18-jarige meisjes overval len. Eén meisje kon vluchten, het andere werd op de auto ontvoerd De geheele politie van Maryland en Washington spoort met bloedhonden naar de ontvoerders. VIJF KINDEREN DOOR GRANAAT GEDOOD. Bij Kalusz in het Poolsche district Lem- berg zijn vijf knapen door de ontploffing van een vermoedelijk uit den wereldoorlog achtergebleven granaat welken zij in het land gevonden hadden, gedood. De jongens hadden geprobeerd het projectie] te openen Een zesde knaap werd zoo ernstig gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. VALSCHE BELASTINGAANGIFTE. De officier van Justitie bij de Haarlem- sche rechtbank e'schte f. 3000 fcoec subs. 3 maanden he:htenis tegen een 48-jaieen inwoner van Heemstede J D die in Mei van het vorig jaar zijn aangiftebiljet voor de inkomsten- en vermogensbelasting op zettelijk onvolledig had ingevuld. Zijn ver mogen bedroeg f. 85.699. maar hij had slech's f. 10.497 opgegeven. Zijn inkomen wa-; f. 3336 per jaar. doch op het biljet had hii f. 628 ingevuld. Verdachte verklaarde van ziin vijftiende jaar af gevaren te heb- jen. Van boekhouden wist hii daardoor •liet- af Hii had bii den ontvanger reeds 2500 gewetensgeld gestort, j Uitspraak 15 December. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 4 DECEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9*4 uur (Doopb.) en nam. 6 uur, ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Klüsener; nam. 6 uur, ds. I. Schipper van Kockengen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gron- loh. Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. half zeven. de heer L. Pasman van Utrecht. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Doopsbed.) ds. Jacobs; nam. 6 uur cand. J. Godhelp van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Kerk. voor Vrijz.-Hervormden: Voorm. 10 uur. ds. Bloemhof van Heilo. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- zeven^ ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., de heer W. J. Schouten, cand. H. D. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien ds. v. Noort, van Noord wij kerhout. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. De Boer van Scheveilin gen; nam. 6 uur. de heer De Groot van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Meijering. Katwijk-aan-Zee Geref. Gem, (Remise straat): Hedennam. half acht (Dankstond), ds. Ligtenberg van Lisse; Zondagvoonn. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven (Bed. H. D.). ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Haspers Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2>: Voorm. half elf. de heer J. Arbouw. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half- seven, ds. Dijk. Loidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 cn nam. 5 uur. ds. Vermet, Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. üoukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien cn nam. halfzeven, ds. A. J. van Wijn gaarden. Rem. Kerk: 10 uur voorm.. ds. L. W. v. Wijn gaarden. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. Lichten uit Nieuwerbrug; nam. hal%5even, leesdienst. Nieuwvcen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half* zeven. ds. Speelman (H. A.>. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer v. Scherpenzeel. Nicuw-Vcnnep Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrle. ds. De Vries. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur. ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur. leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. J. Treffers van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer P. de Ruig. cand. te Papendrecht. Noordwykerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. kwart over tienen, ds. P. Hofstede van Leusden by Amersfoort. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. kwart over tien. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. J. Streef land: nam. 5 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. halfelf. dr. Boersema. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. De Bruijne. Gemeente Gods: Hedennam. 8 uur en Zon- dagvoorm. 10 uur. paster Perkins. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Klomp: nam. 5 uur (Jeugddienst) ds- Gra- vemeijer van 's-Gravenhage. Waddinxvecn Ned. Herv. Kerk: V.m. half tien. ds. Vollenweider van Nieuwerkerk a. d. IJssel «Bed. H. D.); nam. zes uur, de heer Matze van Hazerswoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Smidt. Oud-Geref Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. De Bel. Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat): Voorm. 10.05 uur. dr Honders; nam. halfzes, ds. Ten Kate. Kievitskerk: Voorm. 10.05 uur. ds. Ten Kate. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Dronkert, Ned. Prot. Bond: Nam. zeven uur, ds. A. Donker van Hekelingen. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer Doekes. cand. te Kampen. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., dr. Woldendorp <H. Doopr.nam. halfzeven de zelfde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 634 uur. ds. H. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. halftien en ham. half zeven. leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Mouw van Gouderak. Vereen, van Vrijz. Herv.: Nam. halfzeven, dr. A. E. F. Junod van Wassenaar. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bediening H. Doop) en nam. halfzeven ds. Pop. Ger. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst; nam. 2 uur. ds. Bosch, van Alphen a. d. Rijn. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. kwart voor 10, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen te Haren (als hulppred.) J. L. v. d. Berg. cand. te Helenaveen; te Leens J. Luchies te Valthermond. Aangenomen naar Langerak (Z.H.) F. J. Sinke, cand. te Delft. Bedankt voor Papendrecht J. J. Poot te Bunschoten. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wapenveld H. Veltman te Doornspijk. Aangenomen naar Wijhe (O.) J. S. Greidanus cand. te Tzum (Fr.). CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Noordeloos J. P. Geels te Drachten. DS. C. W. E. PLOOS VAN AMSTEL t In den ouderdom van 74 jaar is te Er- melo overleden ds. C. W. E. Ploos van Am- stel em. predikant van de Geref. Kerken, die in vroege jaren in deze kerken een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. De overledene werd 29 Augustus 1864 te Reitsum. waar zijn vader predikant was, geboren en studeerde aan de Vrije Univer siteit. waar hii in 1888 candidaat werd om 14 Juli 1889 te Gerkesklooster het predik ambt te aanvaarden. Hij diende de kerken van Zwolle. Delft en Steen wijk waar hij in 1929 eervol emeritaat ontving Ds. Ploos van Amstel maakte bij herhaling deel uit van de Generale Synode en was o.m. be- stuuslid van de Ver.van Predikanten van de Geref. Kerken in Nederland. Hij maakte deel uit van het bondsbestuur van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Ger. grondslag en was voorzitter van de afd. Overijssel van dien bond. alsook secr. van het prov. comité Overijssel van de Vrije Universiteit. Zyn verdiensten vonden er kenning door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gedurende zijn emeritaat diende hij de kleine Geref. Kerk van den Dolder als hulpprediker, terwijl hii tot zijn dood is werkzaam geweest als geestelijk verzorger van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Maandagmiddag om 1 uur te Ermelo plaats vinden. Tevoren vindt om één in de Geref. Kerk onder leiding van ds. J. v. Herksen en rouwdienst plaats. In gevolge verzoek van den overledene zullen bii de teraardebestelling geen toespraken worden gehouden. DS. J. B. JANSEN. A.s. Woensdag herdenkt ds. J. B. Jansen, predikant bij de Geref. Kerk van Doesburg den dag waarop hii voor 25 jaar het pre dikambt aanvaardde. De jubilaris werd 28 Dec. 1884 te Gro ningen geboren. Hij bezocht het gymna sium t-e Assen en studeerde aan de TheoL School te Kampen. In 1913 werd hii can didaat om 7 Dec. van dat jaar door wijlen prof. L Lindeboom van Kampen te Zeven huizen (Z.H.) in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Vandaar vertrok bij 28 Nov. 1920 naar zijn tegenwoordige ge meente waar prof. dr. j. Waterink hem tot zijn dienstwerk inleidde. Om ziin optreden is de jubilaris in en buiten zijn gemeente algemeens geacht. Helaas verhinderd onge steldheid hem reeds geruimen tijd zijn dienstwerk te verrichten Aangezien ds. Jansen elders verpleegd wordt moet zijn gedenkdag onopgemerkt voorbijgaan en kan de gemeente hem op zijn gedenkdag helaas haar liefde en aanhankelijkheid niet betuigen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19