KOUS Nederlandsche Middensfandsbank N.V. BREESTRAAT 61-63 S. BULTHUIS Japan leert propaganda maken Nuttige en toch welkome geschenken Kantoor Leiden 1 Vrijdag 2 December 1938 Kantoor van P. DE WEKKER Lt'DtfW VilHfl Uit de Omstreken Engeland en Frankrijk tellen niet meer mee Het einddoel van Tokio Uit de Rijnstreek SPORT LUCHTVAART OVERHEMDEN SHAWLS HANDSCHOENEN SOKKEN SLIPOVERS BRETELS 4347 SOKKENHOUDERS DASSEN Wij berichten hiermede dat ons kantoor met ingang van Maandag 5 December a.s. verplaatst wordt naar De Directie BOTERMARKT 23 Accountant Heerenstraat 112, Tel. 3265 HAARLEMMERMEER. Aan het postkantoor Hoofddorp en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende November ingelegd f.28392 92 en terugbetaald f. 14182.31. Het laatste door dat kantoor uitgegeven hoek je draagt het nummer 11381. KATWIJK AAN DEN RIJN. IN AANRAKING MET GELEIDINGSMAST. Conducteur ernstig verwond. Vanmorgen vroeg deed zich een ongeval voor, dat nog betrekkelijk goed is afgeloo- pen. Met de tram van 6 4C uit Katwijk a. a. Rijn naar Leiden was C. de Boer uit Leiden de conducteur. Bij de Sandtlaan zou deze van den eenen wagen naar den anderen overgaan, doch hij kwam hierbij ln zeer onzachte aanraking met een ge- leidingsmast en werd als het ware hier- tusschen bekneld en ernstig verwond. Pr. W. Hueting werd direct ontbod=n en verle-nde medische hulp. waarna De B. per ziekenauto naar een ziekenhuis te Le-den werd vervoerd Tuinbouwoverzicht. Het abnormaal zachte en regenachtige weer van den laatsten tijd werkt zeer na- dee'ig op de meeste der winterproducten. Inzonderheid de koolsoorten. Maar nok peen en uien zijn slecht bewaarbaar. zoo- dat. verwacht wordt, dat de wel houdbare a-tikelen in het a.s. voorjaar een goeden prijs zullen opbrengen. Met de bloemkool is het afgeloooen. Wat nog komt is niet j vermeldenswaard en van tweede kwali teit. het brengt een prijs op van f. 1.50 tot f. 5.50 per 100. Zelden of nooit nog. was het bloemkoolseizoen zóó vroeg ten einde! Maar ook de Roode en Gele kool heeft van het mooie weer te lijden gehad en men kan wel aan het schoonmaken blijven. Daarbij is de prijs slecht, n.l. van Roode kool f. 1 tot f. 2.40 per 100 K G. en Gele kool van M.— tot f. 2.50 per 100 K.G. Maar het groote kwantum brengt gemiddeld slechts f. 1-40 per 100 K.G. op. Bospeen komt nog maar in kleine partijen en de prijs va rieert geregeld tusschen f. 3.20 tot f4.80 per 100 bos. Met de waspeen in de goede kwaliteit ging het de laatste week aanmer kelijk beter, hoewel er van dit product heel wat wordt aangevoerd. Vorig jaar was de prijs in dezen tijd ook allesbehalve goed te noemen. Men kreeg toen niet meer dan f. 0.40 tot f. 0.60 per kist. Deze week is de prijs geleidelijk opgeloopen van 3065 ct- tot 60—95 ct. per kist van 20 K.G. Begrij pelijk dat de hoop van vele tuinders ge vestigd is op dit product, dat na Nieuw jaar met een goeden gang van zaken nog aardig wat kan goedmaken. Zien wij slechts naar voorjaar 1938 toen dit artikel met on gekend hoogen prijs betaald werd. Voor uien is nog weinig belangstelling. Men durft niet koopen. ook al omdat veel uien het houdbaar blijken te zijn wegens koprot. De risico om wat vooruit te koopen wordt daardoor te groot. Betaald werd van f. 2.10 tot 3.25 per 100 K.G. Voor goede kwaliteit dus een eenigszins redelijken prijs- Groene kool kon gemakkelijk koopers vinden tegen f. 2.40 tot f. 3.70 per 100 K.G. De gewassen van dit product zijn in het algemeen niet best. Kroten konden ook nog gemakkelijk geDlaatst worden tegen den bestaanden prijs van 35—60 ct. per kist van 20 K.G. Voor Andijvie kwam iets meer belangstel ling en geleidelijk liep de prijs naar boven, zoodat in een week tijd de prijs per kist van 6 K.G. opliep van 1219 tot 2040 ct. Een aanmerkelijke verbetering dus- Ook Boerenkool ging wat vlugger met iets be tere prijzen, n.l. van 1623 ct. per kist van 6 K.G. Schorseneeren werden in niet groot kwantum aangevoerd in diverse kwalitei ten. De prijs was matig maar de tuinder hc-eft niet veel aan een opbrengst van f. 6 lot f. 9.per 100 K.G. Er kwam ook aardig wat winterpeen, korte Friesche, mooi van aanzien en extra van kwaliteit. Maar de prijs viel tegen. De noteering was van f 1.25 tot f. 1.75 per 100 K.G. Er kwamen ook nog wat Eigenheimers maar de koop lust was gering. De handel is nog steeds traag. Gekocht werd voor f.160 tot f.2. per 100 K G. Maar in het algemeen is het overzicht niet zoo pessimistisch als zulks de laatste weken het geval was. (Van onzen correspondent in het Verre Oosten). Het spreekt wel vanzelf, dat gedurende het laatste jaar de courantenartikelen in Japan speciaal handelden over den oor logstoestand in China. Het grootste gedeel te van de beschikbare ruimte werd ingeno men door berichten van het front en van dc verovering van elk stadje werd met den noodigen ophef melding gemaakt, zijnde het altijd een punt van bijzondere strate gische beteekenis voor het verdere verloop van d"n veldtocht in China. De hoogte punten in deze berichten waren de ver overing van het Noord Station in Sjang hai met den daaruit gevolgden aftocht der Chineesche legers uit die stad, de inname van Nanking, de overwinning bij Suchow en tenslotte de bekroning van den veld tocht in Midden en Noord China: de in name van Hankau, welke laatste overwin ning was voorafgegaan door het beginnen van den veldtocht in Zuid China en de inname van Kanton. Die speciale feiten vormden als het ware de steunpunten van de oorlogspropaganda ln Japan: op die momenten kon men het volk uiting laten geven aan zijn vreugde over het reeds bereikte en had men een aanknoopingspunt tot het opwekken van SASSENHEIM. Raads agenda- De gemeenteraad vergadert a.s. Dinsdag- te half drie uur. Behandeld zal worden: 1. Notulen: 2. Ingekomen stukken; 3. Loo- nen los personeel en werktijden vast per soneel; 4. Behandeling Gemeente- en Be drijf sbegrootingen 1939. LEIDERDORP. Propagandavergadering Chr. Best. Bond. Bovengenoemde Best. Bond hield in sa menwerking met het Chr. Nat. Vakverbond een propagandavergadering in „Irene", onder leiding va-n den 2en voorzitter van den Best Bond. den heer G. v d. Beek. De le voorzitter, de heer D. de Haas was we gens ziekte verhinderd. Na zingen van Ps. 150 1 volgde Schrift lezing en gebed. De heer v. d. Beek sprak een kort openingswoord, waarna dr. G. J. Streeder, Ned. Herv Pred. alhier een be schouwing over de ideologie van het com munisme en die van het Fascisme en Nationaal-Socialiszne. Bij de eerste, eigen lijk een zoon van het Socialisme was voor den godsdienst geen plaats. Bij de tweede mn. het Nationaal-Socialisme werd de godsdienst teruggedrongen tot een geloof voor den hemel en niet voor de aarde. Spr. spoorde aan tot gehoorzaamheid aan Christus, ook op het gebied der vakbe weging. De heer P. Kapinga sprak dan over „Ons beginsel onze kracht". Spr. constateerde een zekere matheid in de vakbeweging tegenwoordig. Het is of wij te veel aan de dingen gewoon raken zoo b.v. aan de heerschende werkloosheid. Spr. waarschuwde tegen deze matheid, dit ge brek aan belangstelling. Door het aan vaarden van Gods woord op het geheele terrein des levens prediken wij niet den klassenstrijd, aldus spr., doch zoeken wij elkanders heil, dat van den patroon even goed als dat van den arbeider. Spr. besprak hierbij den toestand van tegenwoordig in Frankrijk. Deze leidt tot een ontwrichting van de maatschappij, nadeelig ook in het eind voor de arbeiders. Spr. spoorde ten slotte vooral de jongeren aan niet moedeloos te zijn, ook al zijn de tijden donker; dit is vooral een christelijk georganiseerde onwaardig. Enkele leden van de rederijkerskamer zorgden met declamatie voor afwisseling. Na beantwoording der vragen volgde sluiting. VOORSCHOTEN. Gevonden: een rolletje muziekstuk ken; een zwart gelakt heerenrijwiel; een voetbalbroekje; een gebreid zadeldekje; een zwart gelakt damesrijwiel; een grijze hand schoen; een armbandhorloge en een rij- uielbelastingmerk. Inlichtingen bij de po litie op werkdagen van 9 tot 10 uur. NIEUWKOOP. Vernietiging van bladriet. Werden ten vorigen jare door de afd. Nieuwkoop van de Alg. Ver. voor de Riet cultuur in Nederland 136000 bossen bladriet veTbra-nd, in dit seizoen zijn reeds ver brand of voor verbranding aangegeven 250.000 bossen, waarvan 150.000 uit de hier aanwezige polders. Sluiting van den Moedercursus. In het Parochiehuis werd de laatste les gegeven van den moedercursus door pastoor Blom, die een verhandeling gaf over ..De heiligheid van het huwelijk". De leidster van den cursus, mej. Roskam dankte den pastoor en het bestuur van het Wit-Gele- Kruis. dat den cursus georganiseerd had, speciaal de damesleden mevr. Van der WeijdenBraun en mevr. KuijfTibboel en tenslotte ook mej. Hoskam voor haar uitstekende lessen; als aandenken over handigde zij haar een zilveren theelepel met het wapen van Nieuwkoop. Niet minder dan 55 dames volgden dezen cursus. verdere belangstelling door het in uitzicht stellen van een nieuw concreet militair doel. Wanneer dit dan weer bereikt was, dan riepen buurtvereenigingen, pers en ra dio de goegemeente op tot het houden van vergaderingen waarop door bekende natio nalistische sprekers in daverende bewoor dingen de onoverwinnelijkheid der Japan- sche legerscharen werd geprezen, die over winning op overwinning behaalden in een dergelijk snelle opvolging als door de we reld tot nu toe niet was aanschouwd. De mogendheden, die het Japansche stand punt in dezen heiligen oorlog tegen het zich in Azië verbreidende communisme niet konden of wilden inzien, of zelfs het nog wel aandurfden, zij het dan op slinksche wijze, steun te geven aan het toch ten doode opgeschreven Tsjang Kai Sjek re gime mochten zich nog wel eens speciaal bedenken voordat men doorging op het verkeerde pad. En strijk en zet eindigde dan de feest vreugde in het urenlang rondslenteren met Japansche vlaggetjes of papieren lam pions, het om de zooveel meter uiten van den vreugdekreet: Banzai-banzai. Duizenden en duizenden schoolkinderen en studenten werden opgecommandeerd om mede te paradeeren en uiting te ge ven aan den overwinningsjubel, terwijl daartusschen en naast de optocht vrouwen en moeders voortsloften, eveneens gewapend met het onontbeerlijke vlaggetje of lam pionnetje en op den rug, wij zouden haast zeggen, de onafscheidelijke baby. In de groote steden als Tokio, Osaka en Kobef werden dergelijke optochten met veel op hef gepropageerd door de groote dagbladen met name Tokio Nich Nichi (Tokio's Dagbl, Osaka Mainichi (Osaka's dagblad) en Asa- hi Shimbun (Morgenpost) en het spreekt vanzelf, dat niemand wilde of kon achter blijven, wanneer een dergelijk nationaal doel werd nagestreefd, dat en den strijders aan het front en de rest van de wereld ge tuigenis gaf van de eenheid van het Japan sche volk, waar het dezen oorlog met China betreft. Nog geen vrede in zicht Speciaal de jubelende volksmenigten na de inname van Kanton en meer nog na den val van Hankau waren indrukwekkend qua getal, dat aan den oproep had gevolg ge geven en de promotors van deze feeste lijkheden mogen zich met trots in de handen wrijven en gelukwenschen met het succes dat zij geboekt hebben. En dat, niet tegenstaande de Regeering reeds sinds en kele maanden, dat de val van Hankau in zicht was, had aangespoord tot matiging der vreugde aangezien een overwinning bij Hankau toch in geenen deele het einde van den oorlog beteekende. Integendeel, men moet ook thans, nu men in het bezit van die plaats is, doorgaan met den strijd: ook thans kan men. een oogenblik veronder stellend, dat Tsjang Kai Sjek bereid zou zijn tot vredesonderhandelingen, niet met den generalissimus gaan spreken, daar mede zou men tegenover vriend en vijand „face" verliezen. In het programma, dat men begin van dit jaar had opgesteld, had men zeer duidelijk laten weten, dat men met Tsjang Kai Sjek en de zijnen niets meer te doen wilde hebben. De oorlog wordt nu voortgezet, maar thans is het niet meer mogelijk een bij het volk bekende plaatsnaam als volgend doel aan te geven: dat gedeelte immers van China, waarmede het volk bekend is, is reeds in Japansche handen en elke plaats die men thans nog zou kunnen noemen zegt voor de massa niets. Men zal dus voor de toekomst moeten volstaan met wat va gere doelstellingen, dus de rest van China totdat Tsjang Kai Sjek met zijn aanhang, die hoe langer hoe meer uit Communisten gaat bestaan, uit China verdreven zal zijn. Terwijl men echter vroeger min of meer had laten doorschemeren dat men met de bestaande oude Centrale Chineesche Re geering, i. c. de Kuomintang niets te doen wilde hebben, heeft men thans ln zooverre wat water in den wijn gedaan, dat men met die Kuomintang elementen, die van de dwalingen huns weegs willen terugkeeren en met Japan bot opbouw van een nieuw onafhankelijk (sic) China willen medewer ken (dat wil dus zeggen, diegenen, die ge heel naar de pijpen van Japan willen dan sen) ook wel wil onderhandelen. De tijd zal leeren wie van de bekende Tsjang Kai Sjek garde zich zal laten verleiden door het zoet gefluit van den Japanschen vo gelaar. Daarnaast echter heeft men thans een ander doel gevonden, iets nieuws, waardoor de aandaoht eenigszins van China zelf wordt afgeleid. Japan als medeonderteeke- naar van het 9 mogendhedenverdrag, waar van ook Nederland voor Nederlandsch- Indië teekenaar is, heeft de oipendeur poli tiek voor China onderschreven, daarbij te vens China's integriteit en gelijke rechten voor alle 9 mogendheden garandeerend, met de verplichting in geval van ontstane oneenigheid de miede-onderteekenaars eers. te consulteeren en niet op eigen handje met China af te rekenen. Toen men dan ook bij het uitbreken van het China con flict de kwestie zelf met dat land wilde uitvechten, had men practisch het betref fende verdrag reeds aan den kant gezet. Ofschoon hierop in den loop van den strijd meermalen zoowel door China als Engeland. Amerika en Frankrijk is gewe zen, heeft men er zich steeds met een Jantje van Leiden afgemaakt en al te groote ruchtbaarheid is er ln de Japansche dag bladpers niet aan gegeven. Dc open deur. Thans echter nu men een flink gedeelte van China in handen heeft en men ook wel eens wat vruchten wil gaan plukken van deze zeer kostbare overwinningen, vruchten, die slechts da ntot vollen was dom kunnen komen, wanneer anderen daarin niet kunnen deelen, wanneer dus met andere woorden op de een of andere manier een eind wordt gemaakt aan die z.g. opendeur, begint het tijd te worden het Japansche volk te gaan bewerken en wakker te schudden voor de gevaren, die van buiten China dreigen. Nu is het tijd geworden om het verdrag ook openlijk als het befaamde vodje papier te gaan be schouwen: immers de opendeur politiek, die elk land gelijke rechten toekent in het handelsverkeer met China, komt nu niet meer in de kraam te pas en indien men dit artikel overboord wil gooien, moet ook het verdag verscheurd worden. Engeland, dat dank zij de strubbelingen van Japan's Europeeschen vriend Dultsch- land, in Europa zelf de handen vol heeft, zal er wel niet veel tegen kunnen doen: trouwens de laatste jaren ls het ontzag voor dezen vroegeren bondgenoot er toch niet op vooruitgegaan en vooral sinds Muenchen en Godesberg rekent Engeland niet meer mede. Van die zijde verwacht men geen al te groote moeilijkheden: het zelfde geldt voor Frankrijk, de andere kleinere mede-onderteekenaars van het 9- mogendhedenverdrag tellen heelemaal niet mede. Slechts een was er te vreezen en dat was Amerika en dit land is thans met zijn nota van 6 October op het tooneel versche nen. Amerika ontziet men nog altijd eenigs zins en men durft het niet aan te vallen in pers en anderszins op de wijze, zooals men dat voor eenigen tijd terug het „per fide Albion" heeft gedaan. Men moet thans subtieler te werk gaan, doet dit dan ook op groote schaal: de openbare meening wordt op alle mogelijke manieren bewerkt cn het volk dagelijks ingeprent hoe ver keerd Japan weer door de Westersche we reld wordt begrepen en op welke wijzen men tracht Japan te berooven van de vruchten oie men zich gedacht had te plukken als Lelooning voor de opofferingen, die men zich heeft getroost om China onafhankelijk Ie maken. Japan en Amerika. Niet onvermakelijk is het in dit verband enkele korte berichtjes over te nemen, die de laatste dagen, naar aanleiding van mr. Cordell Hull's missive aan Japan, in de bladen verschijnen. 1. De Monroe Doctrine heeft van Ame rika geen hermiet gemaakt, evenmin zal het „Azië voor de Aziaten" China's deur sluiten- 2. Zooals mr. Hull over de open deur denkt, dacht men eens ln Amerika over de slavernij. 3. De Monroe Doctrine zal voor Amerika heilig blijven, zoolang het machtig genoeg blijft. Het negen-mogendheden verdrag zal voor Amerika heilig blijven, zoolang China zoo zwak blijft, dat het zelf niet om terug gave van den sleutel der open deur kan vragen. 4. Strikt gesproken gaat het Japan niet aan of China haar deur opent of sluit- Evenmin echter heeft Amerika hiermede iets te maken. Alles hangt van China af. Zoolang echter met uitsluiting van de di rect belanghebbende, i. c. China, elkeen zich bemoeit met de deur van China, ls het dwaasheid van China's integriteit te spreken, 4. Daar China en Japan buren zijn, spreekt het vanzelf, dat zij te eeniger tijd intieme vrienden moeten worden, wanneer eenmaal de ruzie afgeloopen ls. Evenals echter deze ruzie niemand anders iets aan gaat, zoo heeft niemand er iets mede te maken, hoe innig de vriendschap als buren zal worden. 6. Wanneer eenmaal China en Japan vrienden zijn geworden, spreekt het van zelf, dat Japan China moet helpen om den verloren sleutel van haar deur terug te winnen. Indien dat terugwinnen door Chtna door anderen wordt beschouwd als een schending van de opendeur-politiek, dan is de eenige verklaring, dat er iets ver keerds is met de opvatting van Amerika van „opendeur". De eerste voorwaarde voor een souvereinen Staat ls, het bezitten van den sleutel van zijn eigen deur. En zoo vindt men er legio in de diverse bladen, en dat gaat dag in dag uit door en zelfs weet men da nnog berichten uit Duit- sche en Italiaansche bladen te lanceeren, waaruit blijkt, dat door deze bondgenooten van het Anti Komintern Pact de door Japan aangenomen houding volkomen wordt begrepen en toegejuicht. Geen wonder dan ook, dat langza merhand de massa den strijd in China eenigszins uit het oog zal gaan verlie zen en daarvoor in de plaats gaat stellen den strijd tegen alle vijanden in dc Westersche wereld, met uitzondering dan natuurlijk van Duitschland Italië, de beide groote voorbeelden voor Japan, die ook wanneer het in hun kraam te pas kwam verdragen zonder meer nietig verklaarden. De aandacht wordt afgeleid. Men kan momenteel geen concreet mill- tair doel in China zelf ln het vooruitzicht stellen; thans wordt de aandacht afgeleid naar diegenen, die Japan willen hinderen in de uitvoering van haar heiligen en no- belen plicht het door het Westen uitgebuite en vertrapte China te herstellen tot een souvereinen staat, die zelf zal beslissen hoe haar houding tegenover het buitenland zal zijn. De nieuwe Chineesche regeeringen door de Chineesche bevolking gekozen, zul len China maken tot een vrij, onafhanke lijk land, dat en dit ls natuurlijk het voor naamste, uit den aard der zaak Japan zal kiezen als den boezemvriend en als zooda nig aan dit land den wederopbouw zal toe vertrouwen met de daaraan verbonden voordeelen. Indien het Westen daartoe dan wil medewerken dan is dat natuurlijk prachtig, maar wil men niet, dan zal Japan dit wel alleen doen. Veel geld en tijd is daartoe noodig, maar terwille van de broederschap der Aziatische volken, moet het Japansche volk zich beperkingen op leggen teneinde voldoende geld te hebben voor dien wederopbouw. En op deze wijze gaat men dan maar door: men mag -het dan niet verstaan pro paganda te maken voor het Japansche standpunt ln Westersche landen, de eigen Pappenheimers kent men voldoende om te weten, dat dergelijke sentlmenteele uit spraken, waarbij op den achtergrond dan nog het eigen voordeel, zij het dan niet onmiddellijk, maar voor het nageslacht, wordt aangeroerd, bij de massa Inslaan. Blijmoedig zal men thans doorgaan met de voortdurend hooger wordende belastin gen te betalen: met meer Inzicht zal men thans kunnen begrijpen, waarom diverse artikelen niet meer verkrijgbaar zijn en waarom wat verkrijgbaar ls hooger ln prijs wordt, al doet de Regeering wel alle moge lijke moeite om prijsregelend op te treden. Dit alles toch is voor het groote doel: de bevrijding der Chineezen, die momenteel zelf nog wel niet allen inzien, waar hun heil ligt, doch het op den duur wel zullen leeren begrijpen. De les. die men hen moet geven is hard, doch later, wanneer alles pais en vree is, zal men Japan dank baar zijn voor al het goede, dat men aan China heeft gedaan. FAR EAST. (Nadruk verboden) DAMMEN. R.K. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN" Voor de hoofdklasse van den R.K. Haagschen Dambond speelde Gez. Samenzijn tegen D.05. Deze wedstrijd werd een 137 nederlaag voor Gez. Samenzijn. Alle borden van D.O.S. zi]n zeer sterk bezet en de laatste borden van G.S. werden daarvan de dupe. De gedetailleerde uit- slag luidt: 1 ..Gez. Samenzyn" D.O.S. A. G. de JeuL. Vollenbregt 2-4 G. GeerlingsS. Alsemgeest 1—1 A. JansenA. Huchaydra 1—1 H, Stipdonk—D. Heskens 1—1 P. GeerlingsF. Feenman 1—1 L. Groenewegen—L. Veldhoven 0-2 G. Rijsdam—G. Olsthoorn 1—1 C. B. JanssensP. Baptist 0-2 H. Zwetsloot^-H, Baptist 0-2 W. v. d. Veer—A. Bruinen 0-2 Totaal 7-13 De uitslag van de afgebr. partyen Gezellig SamenzynO.D.I. ls als volgt: A. G. de Jeu—W. C. M. Scholtes 0-2 L GroenewegenJ Waasdorp 2—4 W. v. d. VeenP. Zwart 1—1 Zoodat deze wedstryd door Gez. Samenzijn met 119 gewonnen is. EEN REM VOOR VLIEGTUIGEN BIJ LANDINGSMANOEUVRES. Op het vliegveld Arcore, nabij Milaan, zijn in tegenwoordigheid van autoriteiten, hooggeplaatste officieren der luchtmacht, vliegtuigbouwers en piloten met goed ge volg proeven genomen met een nieuwen aerodynamischen rem voor vliegtuigen, die is uitgevonden door den pionier der Itali aansche luchtvaart, Bailerio. De rem bestaat uit twee zakken, die ln de cockpit zijn aangebracht en die de piloot, wanneer hij dat wil, kan openen. Deze zakken veroorzaken een luchtweer- stand tijdens de daling, welke het vliegtuig veroorlooft op een beperkte ruimte te lan den, zonder gevaar voor omslaan. Tijdens verscheidene proefvluchten op het vliegveld bleek de rem, afgescheiden van technische opmerkingen omtrent de toepassing, aan het gestelde doel te beant woorden, aangezien voor de landing ln plaats van 300 M. slechts een ruimte van 70 M. benoodlgd was tusschen het punt waarop het toestel het eerst den gronu raakte en het punt, waarop het volledig stil stond. Op de wielen waren geen rem men aangebracht. Tijdens één proefvlucht stond het toestel stil na slechts over 24 M. getaxied te hebben. uit onze GROOTE sorteering HAARL.STRAAT 241—242 Filiaal: HAARL.STRAAT 3 Geef een PLUCHE TAFELKLEEDf. 5.90 of een SCHOORSTEENLOOPER vanaf 98 ct of een DIVANKLEED vanaff- 7.45 Dat is iets nuttigs en altijd welkom. 4414 4430 verplaatst naar 2—5

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 18