Waar de Vrouw belang in stelt Aardige ideetjes voor Sinterklaasverrassingen LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Derember 1938 Vijfds Blad Ho. 24137 RADOX 79sfe Jaargang Het verzorgen van heerenkleeding Aan den slag voor Sinterklaas Op het laatste oogenblik EEN MOOIER TEINT Rij m;;n Buurvrouw Hoe we van oud nieuw maken Een kruisvuur van dankbare blikken zal ons loon zijn. Niet alleen „door de maag" gaat de weg tot het hart van den man; onze echtge- nooten en volwassen zoons zullen het ook buitengewoon op prijs stellen als hun klee ding keurig wordt verzorgd. Dit ls niet gemakkelijker, omdat het verzorgen van sinae eigen kleeding ons van nature beter jtgt". maar mei veel toewijding en vol harding en met behulp van enkele nuttige genken, komt 11 zeker een heel eind: Het reinigen van hoeden. Borstel de hoeden steeds zeer zorgvuldig at, haal de vlekken eruit met wasch/ben- aiiie of tetra (geen vuur in de nabijheid!) m laat de hoeden daarna een paar uur in je buitenlucht hangen. Neem de voorzorg bil iederen nieuwen hoed aen strook vloeipapier tusschen het vilt en den leeren binnenrand te schuiven en dit strookje vaak te verwisselen; hierdoor blijft het lint lang schoon. Is het toch vuil of gekringd geworden (door transpiratie of cger nog: door haarollei wasch het dan ln ammoniak en naai het er weer nétjes vooral niet te stijf om. Ontvetten van kragen. Voor het reinigen van kragen van eos tuums, die eenlgszlns vet geworden zijn, maakt u de volgende oplossing gereed. 1 soeplepel ammoniak op 3 soeplepels nter. Leg de kraag geheel plat op een dikke onderlaag van oude, doch schoone konen scheurlinnen lWrijf de kraag ste- vk af met een stuk katoen, gedoopt In het mengsel en neem den aanslag, die zich op de stof vormt, weg met een houten lepel. 0& hier net zoolang mee door tot de kraag Khoon is. Wrijf na met schoon lauw water m daarna met een drogen doek. Pers daar in de kraag droog. Het reinigen van dassen. Als de dassen licht van kleur en effen lijn moeten ze in een sdpje worden gewas. Kien. Als ze donker of met patronen be drukt zijn, worden ze met benzine gerei nigd. Ze worden opgestreken onder een doek en aan den verkeerden kant. Bent u een beetje bang van strijken, om dat mannen meest vreeselijk precies op hun dassen zijn en. er soms iets van den cans verloren gaat. probeert u dan het rolgende middeltje: vul een leeg jampotje met heet waten. maak de das eenlgszins tochtig en draai haar om het potje heen. De das wordt mooi glad en behoudt haar flans. Zorg voor overhemden. Het is een groot voordeel van den nieu- ten tijd, dat de meeste overhemden een dubbel stel manchetten hebben, die met knoopjes op het overhemd worden beves- flgd. Als uw man of zoon het koopen van overhemden aan u overlaat, kies dan man chetten met knoopjes, niet met drukkertjes rant die gaan er veel gauwer af of worden lam. Indien de manchetten tenslotte op den omslag versleten zijn. begin dan niet met m re stoppen: dit ls een afschuwelijk ge- t'T.r Let goed op. als zich de eerste bee kenen van slijtage vertoonen. Riskeer geen hafels een ellendig armoedig gezicht!. maar keer onmiddellijk de manchetten om. D hebt niets anders te doen dan de knoop jes aan den anderen kant te zetten. Gaal de manchet nogmaals op den om slag slijten, dan kunt u het paar manchet ten door witte vervangen. Dit zal vooral feed gaan als er een witte boord bij wordt «dragen. Losse manchetten zün gemakke lijk te maken volgens patroon van de oude. Opfris schen van eostuums, Om eostuums netjes op te frisschen. moe ten ze zoo nu en dan met water met am moniak of azijn worden afgeborsteld. Leg ®e kleeding plat neer op een strijkplank, die t hebt bedekt met een dubbelen laag scheurlinnen. Neem een borstel, bevoch- "8d met ammoniakwater voor gekleurde sjot of azijnwater voor zwart en borstel de ttmmende gedeelten terwijl u den draad van w stof volgt. Daarna oppersen onder een 'ochtlgen doek en flink naborstelen. Vouwen in de pantalon. Bon man. die geen prijs stelt op een kturige vouw in zijn pantalon, behoort tot ®ot ras der sloddervossen. Als u een der- k"iik specimen onder uw hoede hebt. moet hem onverwijld opvoeden tot netheid. hij al netjes? Des te beter! De vouwen van de pantalon moeten van vooral niet mee wachten, tot het heele cos- «jum een beurt noodig heeft. Om de vou- tot tijd worden ingeperst; u moet daar fon er goed in te krijgen, strijkt u eerst de jstlcen goed plat, daarna legt u de pan- ;u<)n Pijp voor pijp op de strijkplank en ™Wt ze op langs de oude vouwen. Een seheurlinnen wordt nat gemaakt, uit wrongen en plat op de broek gelegd, "hik er daarna overheen met een heet jhJar iizer. iedere pijp aap twee kanten, usns vervolgens de Dantalon vierentwintig in een soeciale oers buiten voor u ze 5j*rst. Bij gebrek aan een oers is ook een «erenhanger met dwarslat al vo'doende. Zodg voor de sokken. ,4's u zijn sokken hebt gewasschen, ge jogd en gestopt worden ze netjes ocse- iii Begin steeds van boven, opdat de .'[pukken niet gaan lubberen. Dit is een «Ms gevoel. i™t sokken langer mee te do-n gaan, u er als ze nieuw zijn een stukje ka- t J in naaien op dr plaats van hielen en J*" Het moet echter goed plat worden wesugd, opdat het niet hinderlijk ls. Ja. u hebt gelijk: de tijd vliegt, raast voorbij! Nu is het alweer bijna Sinterklaas en we hadden toch nog zóó graag veel handwerkjes, veel aardige kleine verras-, slngen gemaakt! De „groote stukken" zijn af; zullen de kleintjes er weer, als ieder jaar, toch nog op het laatste oogenblik bij Inschieten? Niet wanneer u uw keus van cadeautjes 'oepaalt op dingen, die gemakkelijk en vlug kunnen worden vervaardigd. Ziehier vijf goede Ideeën: le. Een Hongaarsche hoofddoek, in ef fen tint geborduurd met harde kleurtjes (groepjes kruissteken). De hoofddoek is natuurlijk ook als sjaal te gebruiken. 2e. Een stofdoekenzak van cretonne over een kleerenhangertje gemaakt. Ritsslui ting met vroolijke kwast voor de opening en versierd met een leuke applicatie van vilt, suède of peau de pêche. Maakt u den zak wat grooter, dan kan hij als waschzak voor de slaapkamer worden gebruikt. 3e. Een garnituur voor jonge meisjes, uit drie verschillende tinten schuine blezen vervaardigd. U rijgt die blezen, die l'/i c.M. breed moeten zijn, op den vorm van het kraagje, dat in papier wordt geknipt en hecht ze dan onzichtbaar aan elkaar. Er blijven drie einden over, die met kwastjes worden afgewerkt en een aardige versie ring vormen. De ceintuur wordt op dezelf de wijze gemaakt. 4e. Een leuk jabotje voor moeder of Oma. omdat die gekochtje fijne dingetjes altijd zoo erg duur zijn. We strijken de fijne georgette in den vorm, nadat we van te voren den onderkant hebben omgehaakt met gekleurde haakzijde of hebben laten piisseeren. Tot slot naaien we er nu nog een aardig versierinkje op (die .kleine tor retjes of poppetjes zijn tegenwoordig baast overal te krijgen!) 5e. Een sportieve ceintuur van suède met een portemonnaie van dezelfde slof, die met een bandje aan de ceintuur bevestigd is. Echt iets voor een jeugdig vriendinnetje! Onze losse teekening laat zien, hoe u vlug en heel gemakkelijk een schortje kunt maken: een cadeau, dat altijd zeer in den smaak valt, vooral als de kleuren met zorg gekozen zijn. Het schortje wordt aan één stuk geknipt en in de taille met lintjes vastgestrikt. Rals, zijkanten en onderkant worden omgeboord in de kleur der lintjes. Nu nog een paar zakjes erop, en het schortje ls klaar! verkrijgt U door een ooede huidverzoralno. HUJI1 DUUrVrOUW verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox In Uw waschwater Dij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 4353 (Ingez. Med.) Stel niet uit tot morgen Wat u, op het gebied van heerenkleeding vandaag doen kunt. Deelt hij u 's morgens mee. dat er ergens een knoop af is, voorzie hierin dan nog denzelfden middag. Van uiistel komt vergeten en ergenis! Kijk ook van tijd tot tijd zijn schoenen, die Jn de kast staan, eens na. Zijn er hak ken. die scheef of zolen, die door of dun ztin? of zijn er veters op het punt van be zwijken? Vul uw veter- en knoopenvoorraad prompt aan: er ls niets zoo vervelend voor een vrouw of moeder als od een moment van hoogspannine vóór het vertrek 's mor gens te moeten zeggen: ,Tja de veters zijn op" of och, nu vergat ik knoopjes te koo pen!" En, wa' dunkt u zou ook niet een kleine voorraad boordenknoocjes zijn nut afwerpen en u ruimschoots beloonen door het aantal dankbare blikken, dat u wordt toegeworpen? PELICITAS. Bij mijn buurvrouw kwam een dame, die zei: „Hoor eens, Louise, ik moet Je toch eens vertellen, wat je vriendin Annie over Je Mijn buurvrouw viel haar in de rede: „Voor je het me vertelt, moet je me eerst eens zeggen of je dat, wat je me vertel len wilt. wel door de drie zeven gezeefd hebt". „Door welke drie zeven?" ..Ten eerste door de zeef van de waar heid" zei mijn buurvrouw, „heb Je onder zocht, of het waar is, wat je me vertellen gaat?" „Nee. Ik heb het zoomaar gehoord. Ze hebben het me verteld". Mijn vriendin knikte: „Dan heb je het zeker wel door de tweede zeef gezeefd, door de zeef van de vreugde. Wat je me vertel len gaat, zal me zeker al is het dan ook misschien niet waar plezier doen. Ik zal er stellig gelukkiger door worden!" „Nee, gelukkiger zul je er wel niet door worden Louise". „Nu. als het me dan niet blij en geluk kig maakt, dan is het toch zeker door de I derde zeef gegaan, door de zeef van nut- EEN PAAR FIJNE, BEPROEFDE BORSTPLAATRECEPTEN. Voor onze lezeressen, die graag „het heer lijk avondje" glorie willen bijzetten door wat eigengemaakte borstplaat, laten we nier een paar beproefde recepten volgen: Sinaasappel- of citroenborstplaat. Benoodigdheden2 dl. suiker. 3 lepels wa ter. citroen- of sinaasappelschil, een paar tabletjes suiker. Bereiding: met de tabletjes suiker den schil van de goed gewasschen sinaasap pelen of citroenen airaspen. De klontjes van de hoeveelheid suiker aftrekken. De suiker met het water en de tabletjes laten koken, tot de laatste druppel, die van den lepel valt. een fijnen draad trekt, die niet terugtrekt Van het vuur roeren, tot de massa dik en troebel gaat worden, dan snel overgieten in vochtig gemaakte ringen, die men op een boterhampapier zet. Na eeni- gen tijd de ringen recht op zetten, en als de borstplaat koud is, voorzichtig uit den vorm nemen. Chocolade borstplaat Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 3 lepels water, 2 lepels cacao. BereidingDe cacao met de suiker en het water mee koken. Als de massa goed inge kookt is, ziet men een kort dik draadje aan den lepel hangen. Koffie borstplaat Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 2 lepels water, 1 lepel koffie-extract. Bereiding: Het' koffie-extract mee koken De massa is goed wanneer zich een vrij lange dikke draad vormt. Gcmberborstplaat Benoodigdheden: 2 dl. suiker. 2 lepels water. 1 lepel gemberstroop, 1 lepel ge sneden gember Bereiding: De gemberstroop meekoken, de stukjes gember er door roeren als de massa van het vuür genomen wordt. APARTE OVERGOOIER MET TIROOLSCH BORDUURWERK. Borstplaat van essences. Benoodigdheden: 2 dl. suiker, lepels wa ter, een paar druppels essence. Bereiding: Suiker en water laten inko ken. Van het vuur de essence erdoor roeren. Dit aardige overgooiertje, dat gemaakt kan worden van een jurk, die te kort ge worden is, is met Tiroolsch borduuwerk versierd. De band om de taille kan dienen om het rokje langer te maken. Bestemd voor den leeftijd van 1018 jaar. We doen het beste, eerst een teekeningetje op ware grootte te maken en dit nogeens over te nemen op -dun papier. Hiervan maken we twee stuks en rijgen ze op de juiste plaats op den rok. Als de motiefjes geheel klaar zijn trekken we het papier er tusschen uit. Zoo doen we ook met de motiefjes op den tailleband en het dwarsbandje. ZONDAG: Kippesoep, Kalfsoesters, Dop erwten (bus), Aardappelen, Vruchtensla. MAANDAG: Gekookte rijst, Ragout van kip. Pannekoeken, Appel. DINSDAG: Stamppot van boerenkool, Rookworst, 6toofperen. WOENSDAG: Ribstuk. Knolraap. Aard appelen. Citroenrijst met vanillevla. DONDERDAG: Jachtschotel, Roode Kool Vanillevla met bitterkoekjes. VRIJDAG: Gestoolde visch, Aardappe len, Andijviesla, Taplocapap. ZATERDAG: Erwtensoep, Gevulde be- schuitbollen. VEGETARISCHE MENUs. 1. Schotel van aardappelpuree, gekookte eieren en sla van Brusselsch lof. Appel moes met beschuit. 2. Rijst met tomatensaus en geraspte kaas, Andijviesla, Broodschoteltje met gember. 3. Magere erwtensoep. Gebakken kaas- plakken, Bloemkool. Aardappelen, Boter saus. Vruchten. 4. Bloemkoolsoep, Aardappelgehakt, Brus selsch lof, Chocoladepudding met vanille saus. RECEPTEN. Vruchtensla Cs winters) Benoodigdheden (4 personen)2. sinaas appelen. 2 bananen, 2 handappelen. 2 pe ren; of 2 bananen. 1 grape fruit, 2 peren, 2 mandarijnen. Bereiding: De sinaasappelen, mandarij nen en grape fruit pellen en alle harde vliezen- en pitten verwijderen. In plakken snijden of in kleine stukjes en met wat suiker bestrooid wegzetten. De appelen en de peren schillen en in heele dunne schijf jes snijden. Ze voorzichtig met de andere vruchten vermengen en alles overdoen ln een vlaschaal, of in platte wijnglazen of op kleine glazen schoteltjes verdeelen. Als garneering een paar mooie schijven sinaas appel boven opleggen en hierop een gccon- fijt kersje leggen. Naar verkiezing slagroom er bij geven, of de schotel, wanneer er niet te veel vocht losgelaten is, (bij grape fruit) ermee be spuiten. Schotel van aardappelpuree, eieren en Brusselsch lof of andijviesla. Benoodigdheden (3 personen): 1 K.G. ge kookte aardappelen. 6 eierenl pond Brus selsch lof, 1 of 2 struiken gele andijvie, 3 lepels slaolie, 4 lepels azijn, pl.m. 3 d.L. melk, peper, noot, zout, 30 gr. boter. Bereiding: De eieren 10 minuten koken, afspoelen, pellen en halveeren. Van de aardappelen met de melk. peper, noot, bo- ler en zout puree maken, en deze kloppen tot ze luchtig is. De puree overdoen in een .net boter ingesmeerden en met paneer meel bestrooiden rijstrand, en deze op een grooten schotel keeren. óf de puree als een bergje minder op een verwarmden schotel schikken. De halve eieren in den rand en om de puree heen leggen, en garneeren met hier en daar wat andijvie of Brus selsch lof sla. Voor deze sla het lof en de andijvie schoonmaken, heel goed wasschen en in zeer dunne reepjes snijden. De groente goed uit laten lekken, zoonoodig tusschen een schoonen doek drogen, en vermengen met de olie. de azijn, peper en wat zout. De sla minstens Vt uur voor het gebruik klaarmaken, zoodat alles er goed ingetrok ken is. tigheid. Is dat. wat je me verteller, gaat, nuttig voor me?" „Nee, heelemaal niet". Toen zei mijn buurvrouw: ..Stil (Ira j maar! Als dat, wat je me vertellen wilt. noch waar. noch prettig, noch nuttig voor mc is, houd het dan voor Je en vergeet het zoo gauw mogelijk". De beroemde zangeres, die haar zoontje iederen avond een slaapliedje voorzingt!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17