BINNENLAND THERNO KURA LEID5CH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 2 December 1938 De zaak tegen de marechaussee van Oss KREYMBORG WAARBORG Uitspraak op 22 December De mechanisatie in de Sigarenindustrie Berichten vorige oplage Binnenland Kamp voor Joodsche vluchtelingen Te kort aan zonneschijn in November Bescherm Utegen Hoest Vervolgingen Duitschland in Nadat gisteren voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht 2' uur gesproken was over de zaak. waarbij de geestelijken te Oss betrokken zijn, is gistermiddag de openbare behandeling voortgezet. veel tijd zou moeten vragen voor zijn plei dooi. Allereerst heeft mr. Meyes het juridische gedeelte van mr. James' betoog en het ad vies van prof. van Bemmelen in dezen be- is geweest met het lot der brigade." minister kwam, waarbij de opsporingsbe voegdheid van de brigade werd geschorst, had de Procureur-generaal juist twee offi cieren van het wapen bij zich om het dos sier inzake de brigade te bestudeeren. Toen zij kennis namen van den maatregel, wa ren allen daarvan onder den indruk en een inspecteur van het wapen zelde tenslotte dat hij het bevel maar naar Oss zou door- telegrafeeren. Daarop heeft de P. G. zelf geantwoord: „Inspecteur, dit kunt u niet doen, dit is een zeer zwaar uur voor uw mannen, Meer dan ooit is u verplicht nu naast hen te staan." Zoo, aldus mr. Meyes. dacht de P. G. over de Ossche brigade. De president: „Ik meen me uit de stuk ken te herinneren, dat de P. G. zeer begaan streden. Uitvoerig stond hij stil bij dat ge deelte van het advies van prof. van Bemme len. waar deze spreekt over de opsporings bevoegdheid, waarna ook hli zijn bezwaren tegen het advies van prof. Hazewinkel— Suringa poneerde. De arrestatie was niet opzienbarend ge- "ie„rnnJde'fllpl!n- hipri Tlitvneriu schetste He verrleriipev He ten> ^OCh hij Zelde met diep te Willen in- gaan op de zoo langzamerhand doodgeprate onderdeelen van de zaak. „Dit zou te veel Mr. James vervolgt zijn pleidooi. Mr. James vervolgt zijn pleidooi met be spreking der detailpunten. Ferst kwam de zaak tegen den bankier v. d. H.. aan de orde schied. Uitvoerig schetste de verdediger de eerste aanleiding tot arrestatie van v. d. H. en een huiszoeking. Wachtmeester v. Ren- nes vroeg echter den Officier van Justitie, nog even met de arrestatie te wachten, daar Mr. Meyes: ..Dan dekt dit volkomen het verhaal, dat ik er op het oogenblik van doe. president". Ten aanzien van het wantrouwen tegen over den burgemeester van Oss merkte pl. op. dat dit wantrouwen door mr. James nog eens vrij sterk en bovendien volkomen over bodig geaccentueerd is. Bij de verschillende onderdeelen, de leiders van het jeugdwerk- loozenwerk. de zaak-v. d. H., enz. stond pl. er wellicht nog grootere fraudes aan het v licht zouden komfn. Toen eeknoei met po- Th^eV^d °SlS3?C ÏSM1 vrijgemaakt." De overplaatsing ter sprake brengend zelde mr. Meyes. dat de minister bedenkin gen had tegen de opsporingsmethoden van de Ossche brigade De minister wilde zijn besluit echter niet als een straf zien; even min zou hij het een extra harden maat regel vinden. Bovendien zijn overplaatsin gen. omdat een ambtenaar zich om be paalde redenen op zijn oude standplaats niet meer zoo goed bewegen kan, heel ge woon. Ook heeft de minister er rekening mee gehouden, dat de brigade op 1 Nov. 1937 reeds een ernstige waarschuwing had gehad. Waarom de minister zich richtte te gen de collectiviteit der brigade? Er waren ln Oss 10 manschappen en van hen waren er 3. die betrokken waren geweest bij affaires, die den minister aanleiding tot deze houding hebben gegeven. De minister vond het noodig dat dezen menschen eens even belet werd het scherpe zwaard zóó te hanteeren. Op den avond, dat het telegram van den van uw tijd vergen, mijnheel de president," slechts terloops stil. Hij wenschte hier al- aldus spreker lermlnst te bepleiten, dat de wijze, waarop President: „U mag het anders ondergeen J licht zouden komen. Toen geknoei met po lissen bleek, is opnieuw een arrestatie over wogen. Weer was het wachtmeester Van Rennes. die nog even uitstel vroeg, orridat er nog oplichting van grooter bedragen zou volgen Toen dit inderdaad het geval was mr. James noemde eenige fouten is v. d. H. op onopvallende wijze gearresteerd, waarbij geen publiek aanwezig was. Wel was eenig publiek aanwezig, toen de boeken en bescheiden in beslag werden genomen. De gearresteerde v. d. H. werd in de ka zerne goed behandeld en den Zondagavond mocht hij zelfs op de kamer bij de mare chaussee doorbrengen. De Justitle-autoriteiten van Den Bosch waren, tegen de meening van den procu reur-generaal in. van oordeel, dat door v. d. H. wel degelijk een strafbaar feit ge pleegd was. Mr. James sprak er zijn ver wondering over uit. dat de procureur-gene raal tegen de meening van twee subst.-Offi- cieren van Justitie in. deze meening ver kondigde. Mr. James ging verder in op eenige frau des, met verzekeringspolissen gepleegd door v. d. Hwaarna hij naging, hoe de Officier van Justitie meer direct met deze affaire in aanraking kwam. Toen v. d. H. eenmaal was voorgeleid aan den Officier van Justitie voegde deze den arrestant ongeveer deze woorden toe: „Wat ben jij eigenlijk voor een man? Een kantoorklerk, die in een groote villa wil wonen! Als ik je niet we gens groote bedragen krijgen kan. zal ik je voor alle kleine bedragen vervolgen!" En toen de officier hem wilde gevangen houden, beschikte de procureur-generaal daarop afwijzend. Dien dag telefoneerde de procureur-generaal met de Prov. Griffie, waarna van hieruit, in tegenstelling met de vroegere verklaring van deze instantie, werd verklaard, dat er geen tekort voor het Wa terschapsfonds was geconstateerd. Ook de rechtbank ging met de sententie van den procureur-generaal mee en weigerde ver dere gevangenhouding, waarna de procu reur-generaal last gaf, af te zien van ver dere vervolging. Ook Inzake twee andere arrestaties heeft het Ambtenarengerecht de zaak verkeerd bezien, meende pleiter. In Den Haag heeft men gesproken over een gevangenhouding „inzake een onzekere kwestie" Zekere B. in Oss had ziekengeld van een inwonende win keljuffrouw achtergehouden en ten eigen bate aangewend (voor reparatie van een auto» en toen door den vader van het meisje op betaling was aangedrongen en er nog niets kwam, gaf de vader de zaak bij de politie aan. De wachtmeester v. d. Berg had advies over deze zaak Ingewonnen bij den officier van justitie. Deze stelde zich aanvankelijk ook op het strafrechterlijk standpunt en de wachtmeester ging daarom tot een verhoor over. De officier had machtiging gegeven, den man eventueel in verzekerde bewaring te stellen. De minister heeft echter gesproken van een wederrechtelijke vrijheidsberooving in een zaak. die van den aanvang af een ci- viel-rechtelijke zaak is geweest. Deze con tra-memorie voor het ambtenaren-gercht drukt zich zoo mogelijk nog sterker uit. Mr. James ging daarna uiteenzetten, dat het inhouden van het ziekengeld wel dege lijk fraude is, daar het ziekengeld onaan tastbaar eigendom van den verzekerde ls. Tenslotte kwam de zaak W. aan de orde. mishandeling van een verdachte wegens overtreding van de Vuurwapenwet. „Wat is daarvan overgebleven?" Wachtmeester v. d. Berg vond bij een huiszoeking bij W. een geladen revolver met een aantal pakjes sigarettenpapier. W. wenschte bij het verhoor geen nadere ge gevens te geven, weshalve hij later moest worden vrijgelaten. Tien dagen later kwam de gemeente-veld wachter V. bij W. en werd deze gevraagd, of hij niet door de marechaussee mishan deld was W. heeft daarop een verhaal op gediend, dat nogal fantastisch klonk. Pro ces-verbaal had naar den divisie-comman dant gezonden moeten worden, maar de burgemeester zond het naar den procureur- generaal. Deze zond het ook weer niet naar den divisie-commandant, maar stuurde er een rijksrechercheur op uit. die v. d H. ging hooren. daar deze denzelfden nacht in een cel had doorgebracht. V. d. H. had dien nacht niets gehoord en toen W. met de toenmalige leden van de Ossche brigade geconfronteerd werd, her kende hij er geen een. De minister van Justitie heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat er inderdaad ernstige aanwijzingen voor mishandeling zouden zijn. Mr. James was van meening. dit de minister dit niet had mogen zeggen alvorens de brigade hier zelf over gehoord was De minister had voor die bewering uit sluitend een basis in een revolver, een smokkelaar van sigarettenpapier en verder in de familie van dien smokkelaar. Toen mr. James hierop vrij onverwacht zijn pleidooi beëindigde, vroeg de president zeer verbaasd: „En krijgen we nu nog niet een slotstuk?" ATr. James wilde het er voorloopig bij la ':n. wcarna het woord was aan den te- gc -p'elter, mr. P. Meyes. Pleidooi namens den minister. Mr. Meyes begon met den president bij voorbaat excuus te vragen, dat hij ook vrij d. H. zijn zaken dreef, de algemeene goed keuring zou kunnen wegdragen, Er man keerde nog al een en ander aan. maar dat neemt niet weg, dat de zaak geheel anders behandeld had moeten worden. Aan het slot van zijn pleidooi zeide mr. Meyes. dat de maatregel van den minister de zaak in Oss gered heeft: de burgemeester en opperwachtmeester Mientjes werken thans prettig samen. Van weerszijden is men daarover zeer tevreden. Mr. James zag van repliek af, al viel het hem, naar hij zeide. moeilijk, de bekoring hiertoe te overwinnen. Mr. Beumer verklaarde dan de zaak ge sloten en bepaalde de uitspraak op 22 Dec. De kwestie van de overplaatsing was een geheel afzonderlijke affaire door klagers aanhangig gemaakt tegen den inspecteur van het wapen. Mr James verwees naar zijn beroep schrift, terwijl voor den inspecteur optrad majoor mr. W. v. d. Hoek. die zich refereer de aan het oordeel van den inspecteur. Ook in deze zaak werd de uitspraak be paald op 22 December. AI wie WAARBOHG-KLEEOING kent is er bijster mee content 4362 <Infez. Med.) MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen betref fende de mechanisatie in de sigaren- industrie, is het volgende ontleend: Het stemt den ministers van Economi sche Zaken, Sociale Zaken en Financiën tot. voldoening, dat de indiening van dit wetsontwerp algemeen werd toegejuicht. Naar aanleiding van liet betoog van die leden, welke nogmaals het pleit voerden voor het verbod van het machinaal ver vaardigen van sigaren boven een bepaal den kostprijs, zooals dit destijds in het amendement-van der Waerden werd gefor muleerd. merken de ministers het vol gende op. Het bezwaar van de regeering tegen de bij bedoeld amendement voorge stelde regeling was niet alleen gelegen in het feit, dat de gevolgen van dezen maat regel niet voldoende konden worden over zien. doch ook hierin, dat aanneming van dit amendement de mogelijkheden, welke het ontwerp bood ten einde verstarring te voorkomen en met een zekere soepelheid de schokken, die de mechanisatie in de sigarenindustrie teweegbrengt, op te van vangen, ten zeerste zou hebben bemoeilijkt. Daarenboven achtte de regeering de aan de controle van een dergelijke regeling verbonden moeilijkheden onoverkomelijk. Deze bezwaren gelden ook thans nog on verminderd. Het is inderdaad juist, dat als een der factoren, die bii de beoordeeling van een verzoek tot ontheffing van het mechani- satieverbod in aanmerking worden geno men beschouwd wordt de vraag, voor welk percentage de fabriek van aanvrager reeds is gemechaniseerd. Zoo waren bij het ln werking treden van de wet reeds ver schillende fabrieken voor 100 pet. geme chaniseerd, terwijl andere, die ten aanzien van de mechanisatie groote terughouding hadden betracht, een veel geringer deel van haar productie langs mechanischen weg vervaardigden. De ministers meenen. dat het geen onbil lijke elsch is. dat aan de eerstbedoelde fabrikanten eenige beperking in de verdere mechanisatie wordt opgelegd. De ministers kunnen zich moeilijk ont trekken aan den indruk, dat sommige fabrikanten, die in de omstandigheden, als die. welke deze leden schetsten, ver- keeren. die herscholing niet met vol doende voortvarendheid ter hand plegen tc nemen. Ook de ministers zijn van oordeel, dat de verplaatsing van werklooze sigarenmakers naar plaatsen, waar aan hun arbeid be hoefte bestaat, wel degelijk mogelijk ls. Zij zijn van meening, dat het zeer zeker op den weg van de regeering ligt, deze ver huizing. welke h. 1. zoowel voor de werk- loozcn als voor sommige fabrikanten van "root voordeel kan zijn, te bevorderen. Met betrekkiijg tot den uitgesproken wensch. in eenigerlei vorm enkele alge meene rlchtliinen aan de bi.i de sigaren industrie betrokkenen bekend te maken, wijzen de ministers er op, dat bij de toe passing der wet is gebleken, dat het stellen van algemeen geldende richtlijnen uiter mate bezwaarlijk is. Zooals reeds eerder werd digheden, waarin het bedrijf van den aanvrager verkeert. Voor de beoordeeling van zeer veel beteekenis. De ministers kunnen het bezwaar, dat sommige leden hadden tegen de bepaling dat de minister geen ontheffing kan ver- leenen dan na den bedrijfsraad voor de sigarenindustrie te hebben gehoord, niet deelen. Verzetten de ministers zich dus met vele andere leden tegen het denkbeeld om den bedrijfsraad uit te schakelen, toch kunnen zij deze leden niet volgen, waar zij be zwaar maken tegen de thans gevolgde practljk, dat naast de arbeidsinspectie en den bedrijfsraad nog andere organisaties ln de gelegenheid werden gesteld advies uit te brengen. Zij achten dit. gezien de verhoudingen ln de sigarenindustrie, ge- wenscht. De ministers zijn van oordeel, dat het toezicht op de naleving van deze wet, zoo als dit thans plaats vindt, voldoende effec tief kan worden geacht. Of, en zoo ja. in hoeverre het stelsel van den zg. deelarbeid de werking der wet zou kunnen verzwakken, vermogen de minis ters thans nog niet te beoordeelen. Zij verklaren zich gaarne bereid de ontwikke ling daarvan te volgen en. zoo noodig, te overwegen of op eenigerlei wijze daartegen maatregelen dienen te worden getroffen. SLIJTERS IN GEDISTILLEERD. De Nederlandsche bond van slijters in gedistilleerd, wijn en andere dranken, hield zijn jaarlijksche algemeene ledenvergade ring te Arnhem, nadat tevoren de bonds raad in vergadering bijeen was geweest. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer T. Blok. uit Rotterdam, die door ziekte verhinderd was. stond de vergadering onder leiding van den vlce-voorzitter, den heer W Sligting uit Amsterdam. Nadat de voorzitter van de recipieerende afdeeline Arnhem de aanwezigen welkom geheeten had wees de plaatsvervangende bondsvoorzitter in zijn openingsrede er op. dat de toestand in de slijterijen nog van dien aard is. dat hechte aaneensluiting van alle bedrijfsgenooten een noodzakelijk heid is. Hopenlijk zal de in uitzicht gestelde accijnsverlaging ertoe bijdragen den toe stand in de slijterijen te verbeteren Beide sprekers spraken de beste wenschen uit voor het spoedig herstel van den bondsvoor zitter. Het uitvoerige jaarverslag en het finan- cieele verslag van den secretaris-penning meester gaven geen aanleiding tot com mentaar. Uit beide stukken kwam vast te staan, dat de bond zich in toenemenden bloei mag verheugen o.m. blijkende uit het feit, dat in het afgeloopen laar weder twee nieuwe afdeelingen konden worden opge richt. De lijvige agenda werd in een vlot tempo afgewerkt 's Avonds vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijk diner, waarbij de afdeeling Arnhem als gastvrouw optrad. ALGEMEEN VERBOND VAN ACCOUNTANTS. In de te Utrecht gehouden ledenvergade ring van het Verbond van accountants werden de heer L. Mok te Amsterdam als voorzitter en de heeren G. van Dien Jr te Amsterdam en F. C. Evers te Arnhenl als bestuurders herkozen. De raad van discipline werd samenge steld uit de heeren S. P. Bosch en A J. Vaz Dias te Amsterdam S. Petri te Utrecht en de heer W. T. J. M. W. van Dtik. te Amersfoort. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit van 28 November is, met Ingang van 15 December a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Oude-Nle- dorp: S H. J. Bosma. Deze is in 1901 te Alkmaar geboren en is thans gemeente-secretaris te Klooster buren. TE HOEK VAN HOLLAND GEREED GEMAAKT. In opdracht van de regeering wordt het kamp van de Rotterdamsche Vacantle- school te Hoek van Holland gereed gemaakt voor de ontvangst van Joodsche vluchte lingen. Hoewel het kamp aanstaanden Maandag gereed moet zijn voor deze ontvangst, kan nog niet worden opgegeven wanneer de eerste vluchtelingen arrlveeren. BOTERHEFFING. Het. bedrag van de heffing en de steun- uitkeerlng op boter ls behoudens tusschen- tiidsche wijziging, voor de week van 1 tot 8 December vastgesteld op 70 ct. per KG. DE PRINS OP JACHT. Prins Bernhard heeft gisteren, zooals wij nog in een deel van onze oplaag hebben meegedeeld, deelgenomen aan een jacht op het domein Rozenburg. De Prins maakte, volgens de „N.R.Ct." met een gezelschap van 8 personen bijna 200 stuks wild bult,waaronder veel fazan ten en voorts hazen, konijnen en enkele snippen. Het gezelschap gebruikte den kof fiemaaltijd in de aannemerskeet die ten behoeve van de werkzaamheden aan den Waterweg daar is opgericht. Tegen 4 uur aanvaardde het gezelschap den terugtocht. De particuliere secretaris van den prins, jhr. C. Dedel en de opperjagermeester W. A. A. J. baron Schlmmelpenninck van der betoogd, zijn de bijzondere omstan- Oye namen aan de jacht deel. LAAGTERECORD SINDS 1899. Het volgend voorloópig overzicht van het weer ln November wordt medegedeeld van „het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was In November de ochtendtemperatuur 3'/» graad boven normaal, in de drie decaden resp 4, 4 en 2Vi graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den tweeden en den veertienden, resp. normaal en 8Vi graad boven normaal. Dagen met temperaturen beneden normaal kwamen niet voor. De gemiddelde dagelljksche maximum temperatuur en het gemiddelde dagelljk sche minimum waren resp. 3 en 4 graden boven normaal. Te De Bilt werd geen enkele vorstdag waargenomen. De neerslag was in Utrecht, Groningen. Drente, Overijssel, en Gelder land 15 tot 30 procent boven normaal, ove rigens normaal tot 15 procent erboven en beneden. Te De Bilt werden 22 uren zonneschijn waargenomen tegen 69 uren normaal Sedert het begin der waarnemingen in 1899 is zulk een gering aantal uren niet voorgekomen. DE KONINGIN IN DEN HAAG. H. M. de Koningin ls gisterochtend om kwart voor twaalf op het paleis Noordeinde aangekomen, voor Haar winterverblijf al daar. HOTEL UITGEBRAND TE EGMOND. Gisternacht ls door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het hotel-café „De drie Egmonden" te Egmond aan den Hoef, eigendom van en geëxploiteerd door den heer Modderman. De Egmondsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niets tegen de vuur zee uitrichten. Met assistentie van de Alk- maarsche brandweer slaagde men erin de belendende perceelen te behouden Het geheele perceel brandde uit. De heer Modderman ls wel tegen brand- doch niet tegen bedrijfsschade verzekerd. ST. RAPHAEL. In een eergisteren te Heerlen gehouden vergadering van de R.K Spoor- en Tram- wegpersoneel-vereen. „St. Raphael" zijn gekozen tot leden van het hoofdbestuur dc heeren H. F P. Donné (Venlo), J. S. Goos- sens (Utrecht), F. L. D. Nlvard (Rotter dam), H. F. Timmermans (Utrecht), J. H. Vroemen (Reuver) en W. de Waal (Den Haag). VIJFTIG JAAR IN KONINKLIJKEN DIENST. Gisterochtend is de heer C. van Eysber- gen, koetsier majoor in dienst van H.M. de Koningin (over wien wij dezer dagen een artikel gepubliceerd hebben). op het Koninklijk staldepartement te Den Haag gehuldigd, omdat hij heden vijftig jaar ln Hr. Ms. dienst was. VERKOUDHEID, BRONCHITIS Pijnverdrijveode borst- en rugbedekkmg, een bron van warmte. Verlftlftba»r bij alk ApOthakarj en Drogliton I P'MÜ FABRIKAAT „THERMOGENE 4374 (Ingez. MM i In het bijzijn van zijn echtgenoote is de heer van Hesbergen toegesproken door baron Bentlnck, opperstalmeester, jhr. Ver- heijen, eersten stalmeester en door den rijknechtmajoor Baay. Eenige geschenken zijn hem aangeboden en de sprekers heb ben uiting gegeven aan hun groote waar deering voor de diensten, daar den Jubi laris, in zijn 50-jarige loopbaan bewezen. WILDE BUSDIENSTEN VERBODEN. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft gisteren verboden de wilde busdiensten AmsterdamAlkmaar (van de NV. Amsterdamsche Autoverhuur Cen trale). AmsterdamHilversum (van N V. Stoop, te Den Haag) en Amsterdam- Utrecht (idem). DE AMSTERDAMSCHE STADHUIS PRIJSVRAAG, De teekeningen werden per vracht auto aangevoerd. Gistermiddag te 12 uur precies sloot de termijn, welke den architecten was gela ten. die uit de 250 deelnemers aan de prijs vraag voor het maken van een ontwen) voor een nieuw stadhuis voor Amsterdam, waren gekozen om hun gedetailleerde tee keningen op kamer 200 ten stadhuizc In te dienen. Slechts een der ontwerpers kwam reeds tijdig ln den ochtend met de in zwaar pakpapier verpakte teekeningen ten stad- huize. Pas na elf uur verschenen dc andere deelnemers, wier teekeningen soms van zoodanlgen omvang waren, dat zij met moeite door twee man de trap naar de tweede etage konden worden opgedragen. Naar men weet is tot de besloten prijs vraag toegelaten een ontwerp van den ir, H. T. Zwlers, Marlus Dulntjes en Autr Komier, een ontwerp van architect J- F. Staal en zijn zoon Arthur Staal, één van ir, J. J. M. Vegter en één van J. F. Berg- hief. Laatstgenoemde was de laatste, die te ongeveer vijf minuten voor twaall niet een vrachtauto en vergezeld van zijn as sistenten en teekenaars op de binnen plaats van het stadhuis verscheen. Aan gezien ook hij een zeer groote zwaarver- pakte bundel teekeningen had, welke met moeite de smalle trap op naar boven ge dragen konden worden, was het precies 12 uur. toen zijn ontwerp op kamer 200 stond. Thans is het de taak van de Jury, uit de vier ingeleverde ontwerpen een keuze te maken. Zij moet binnen vier maanden met haar taak gereed zijn. Buitenland Uit Berlijn wor4t aan de „Figaro" ge meld De geheime politie heeft kortgele den een aantal personen gearresteerd, die voor de komst van Hitler een groote rol in de politiek hebben gespeeld. Zij zullen waarschijnlijk voor het volksgerecht ver schijnen wegens voorbereiding van hoog verraad. Tot de gearresteerden behooren o.a. dr. Lutte, oud-burgemeester van Neu renberg, Frank Kunstier, oud-voorzitter van de sociaal-democratische partij te Berlijn, dr. Hermann Brill, vroeger rijks dagafgevaardigde van de sociaal-democra tische partij, en de sociaal-democraat Otto Bras. Het totaal aantal arrestaties be draagt ongeveer vijftig. De meeste gear resteerden zijn reeds in concentratiekam pen ondergebracht. „Ik lijd aan het idee-fixe, dat alle »en" schen me aanstaren, dokterl" 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14