Italië en de autarkie Victoria-Water LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 December 1938 Vierde Blad No. 24137 79sie Jaargang landbouw en voedselvoorziening in het Derde Rijk VRAGENRUBRIEK Hard wordt aan het systeem gewerkt Yeleproblemen op den Reichsbuuerntagte Goslar De ontvolking van het platteland schept groote moeilijkheden Nog vele problemen op te lossen Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons uit Goslar: De Rijksminister van Landbouw en Volksvoeding. R. Walther Darré. is tevens ^eichsbauernführer". waarmede gezegd lordfc, dat hij persoonlijk controle en in- tloed uitoefent op het landbouwbedrijf in Groot-Duitschiand. Hij doet zulks klaar blijkelijk op een voor de landelijke bevol- ïinz aannemelijke wijze, want op den zes den „Reichsbauerntag", dien wij thans te Goslar bijwonen, kan worden vastgesteld, dat de meest actueele vraagstukken uit het plattelandsleven door deskundigen op een wijze behandeld worden, welke voor ieder- m begrijpelijk is. Het is voor de eerste maal, dat aan dit boereneongres wordt deelgenomen door af tevaardigden uit het voormalige Oostenrijk er. uit het pas kortelings gewonnen gebied der Sudeten-Duitschers en dus ligt het voor de hand. dat deze congresleden bij de officieele opening door den Rijksleider per- toonliik op bijzonder hartelijke wijze be- ,roet worden. Men beleeft hier in kleiner Jormaat als het ware den Rijkspartijdag un Neurenberg, maar het verschil is frap pant. want wij bevinden ons temidden van de plattelandsbevolking en zoodoende meelt de politiek op deze congressen slechts een bijkomstige rol. Men beperkt zich lie ver tot landbouw en veeteelt, tot de meest practlsche bestrijding van het nog steeds iwrtdurende mond- en klauwzeer en wordt door een stadsbewoner zoo nu en dan de politiek toch ter sprake gebracht, dan ligt het voor de hand. dat de gebeurtenissen wzehaald worden, welke in de afgeloopen veten de .gansche beschaafde wereld ver geld hebben doen staan. De anti-Joodsche actie. Ms in hooge kringen van de partij ff/lijnt men ingezien te hebben, dat het vernielen van winkels, synagogen en wonln- itn schending van het volksvermogen be rekent en de gelijktijdigheid, waarmede ieze actie over heel Groot-Duitschland leeft plaatsgevonden bewijst, dat men hier tellie niet met een ..spontane actie" van Dultsche volk te doen h^eft! Gouwlei der Bürckel heeft dan ook in opdracht van Hermann Göring officieel verklaard, dat len voortaan zulke uitingen van „Volks- empörung" niet meer dulden zal en dat aen bü een eventueele herhaling voor Kherpe maatregelen niet zal terugschrik ten. Men kan dat mosterd na den maaltijd Kiemen, want de out wordt pas gedempt, hdat het kalf verdronken is. Op het platteland moet de razzia trouwens niet zoo omvangrijk geweest zijn als in dc provinciesteden, om de eenvoudige reden, dat door de veror deningen van Darré de Joden op het gebied van landbouw en veeteelt al lang niets meer in te brengen hebben. Tijdens een ontvangst van de Duitsche jn de ditmaal niet sterk vertegenwoordig de buitenlandsche pers door minister Darré h hotel Der Ackermann" hoorden wij Wn vertegenwoordiger van het radiobedrijf dtt namelijk vaststellen en Darré werd ge huldigd als de man, die zulks heeft klaar lespeeld. De oogst en de voedselvoorziening. Staatssecretaris Backe de rechterhand hn minister Darré, vertelt ons een en inder over den oogst van dit jaar en hU weekt van een record. .jOnze zorgen gaan ■jjom ditmaal niet zoozeer uit naar het troduceeren van de noodige levensmiddelen pb wel naar het onder dak brengen van wen. aardappelen, suikerbieten enz. Na- saan we met de vereischte voor- «cntigheid daarbij te werk, want de voorraad moet dezelfde blijven". Wij stellen de vraag ..Maar waarom blijft boter zoo schaarsch en krijgt ieder per ïn! Slechts ^r*e ^hkste pond, welke dan •jj» op de voorgeschreven boterkaart met Wi stempel genoteerd wordt?" ..Het noodgebied der Sudeten-Duit schers, dat onder dc verkeerde agra rische politiek der Tsjechen sterk had lijden moest van boter en andere vetten voorzien worden. De militaire vestingwerken in West-Duitschland stelden hooge lichamelijke eischen aan duizenden arbeiders en ook daar moest nu en dan wat meer boter of marga rine verdeeld worden. Rekent men er dan nog den invloed van 1 steeds nog heerschende mond- en -.,UiJVZ€er bij, dan mag het geen verbazing Ned i' dat we gebrek aari Deensche of iupf- ndsche boter met onze eigen pro ne zoo nu en dan niet geheel uitkomen! De vetverzorging kunnen wij met e'gen productie slechts voor 55 */o dek ken, zoodat we hier ook voor de naaste toekomst met een lastige kwestie te naken zullen hebben. De schaarschte van varkensvlcesch is een gevolg van den niet voldoenden voorraad slachtvee en de oorzaak van dit tekort moet ge weten v.'orcfcn den onvoldoende voorraad veevoeder. I hïf!»UUr^lc zitten we er achterheen, om 11?*6 leemten te voorzien, en het boeren- I sres heeft bewezen, dat men er niet voor terugschrikt, de dingen bij hun naam te noemen." Het tekort aan arbeiders. Wij citeeren de sensationeele mededeeling op het congres, dat men tijdens en voor den oogst dit jaar op het land een tekort van ongeveer 400.000 arbeiders heeft vast gesteld en stellen de vraag, of onder zulke omstandigheden de productie wel doelma tig verhoogd kan worden? „De controle der arbeidsboekjes heeft aangetoond, dat 230.000 landarbeiders, dat is ongeveer 10,3 thans niet meer in het oorspronkelijk beroep werkzaam is. Bovendien is het aantal landarbeiders sedert 1933 met ongeveer 160.000 man achteruitgeloopen. Onder die omstandigheden moeten de vrou wen op het land veel harder werken dan vroeger en ook deze kwestie is op het congres ter sprake gebracht. Men hoort den laatsten tijd over een di recte „landvlucht" spreken en dat is niet overdreven, doch het gaat hier om een verschijnsel, dat in alle landen geconsta teerd kan worden, waar de industrie een vooraanstaande plaats inneemt. En dat is in het huidige Dultschland een feit van in vloed en beteekenis. Generaal-veldmaar- schalk Göring heeft tijdens het vorige boe reneongres echter zelf op de beteekenis van den arbeid op het platteland gewezen en woordelijk gezegd: „Zonder landarbeid verhongert het volk!" Daarom mag het landwerk niet op den duur benadeeld wor den door de eischen. welke door handel en industrie in steeds hoogere mate gesteld worden!" Nog vele vraagstukken op te lossen. Tijdens de persontvangst In hotel „Acker mann" deelde de Rijksleider der Boeren bevolking, rijksminister Darré ons over de meest actueele vragen van den dag iets naders mede en ook uit zijn woorden viel af te leiden, dat de officieele leuze van dit jaar „Stad en Land gaan hand in hand" nog lang geen werkelijkheid geworden is. Als verduidelijking daarvan herinneren we aan het feit, dat dit jaar tijdens den oogst tienduizenden Italiaansche hulpkrachten naar Duitschland gekomen zijn en het in teresseert ons te hooren of men daarmee tevreden was. „De Italiaansche boeren hebben goed werk verricht. Eerst vreesde men, dat het verschil in klimaat en bedrijf belemmerend zou werken, maar men werd aangenaam verrast door de technische en practische kennis der bondgenooten en de vriendschap tusschen beide landen is er slechts door bevorderd". Op onze vraag of er het vol gend jaar ook buitenlandsche landarbei ders, onder meer Nederlandsche, noodlg zullen zijn, antwoordde minister Darré: Ik hoop zelfs, dat we er dan meer noodig zul len hebben! De landvluoht. blijft namelijk aanhouden en het einde van dit onheil is niet te voorzien! Men ziet: door de verovering van bet voormalige Oostenrijk en een deel van Tsjecho-Slowakije is de algemeene toe stand er in Duitschland nog niet veel beter op geworden. Beide landen kun nen in hun noodzakelijkste behoeften niet voorzien en het „Altreich" moet de voorraden aantasten, welke voor den winter bestemd waren. En doordat men zich met fanatieke strengheid aan de deviezenbepalingen houdt, kunnen al deze leemten niet door invoer van andere landen, waar overvloed heerscht, worden aangevuld. Zoo heeft dan ook dit zesde boereneongres te Goslar be wezen. dat de spreuk: „Duitschland helpt zichzelf!" meer toekomst dan werkelijk heid is! (Nadruk verboden). VOOR MAAG, NIEREN EN INGEWANDEN. 4369 (Ingez. Med.) H. J. v. H. te L. In heet water lost men al roerend 125 gr. loodsuiker en 125 aluin op, giet dit mengsel in een bak met lauw-warm water en roert weer goed. Men laat hierin de stof 24 uur staan en laat ze dan onuitgewrongen drogen. A. de V. te L. Werknemers hebben in het algemeen hun woonplaats in het huis hunner werkgevers, indien zij bij hen inwonen. Waarschijnlijk zijn de inkomsten te laag voor belastingheffing. D, te O. Gedurende zes weken moet voor geneeskundige- en verplegingshulp gezorgd worden; daarvan komen de kosten van vier weken voor uw rekening. Betaling van loon gaat slechts gedurende korten tijd door. Voor de tweede aangelegenheid informeere u ter gemeente-secretarie. P. B. te V. In het algemeen geldt de pachtovereenkomst voortaan voor onbepaalden tijd. In bepaalde gevallen kan de kantonrech ter op verzoek van belanghebbenden verklaren, dat een pachtovereenkomst voor bepaalden tijd kan worden aangegaan. Vooiioopig trachte u de zaak voor een jaar te schikken. Intusschen zal dan een en ander be kend zijn over de werking van de wet. D. B. te N. Huisvesting en verstrekkingen in natura worden geschat naar de waarde ter plaatse van verstrekking. A@)rTosca EAU DE COLOGNE Ji^Rheingold PARFUM EAU DE COLOGNE 4345 CIngez. Med.) (Van onzen Romeinschen correspondent) Niet ten onrechte verwijt het Italiaan sche fascisme aan de vroegere regeerin gen van het Appenijnsche schiereiland een van weinig politiek zelfbewustzijn getui gende houding in de groote internationale uiteenzettingen, die de opkomst van Mus solini voorafgingen. Als een van de meest belangrijke oorzaken van deze zwakke po litiek beschouwde de Duce de volstrekte af hankelijkheid van leveringen uit het bui tenland, die op de geheele Italiaansche slaathulshoukunde haar stempel had ge drukt. Reeds tien jaren geleden begon Mussolini met de eerste geleidelijke stappen op den weg naar een toen nog ververwij- derde autarkie door middel van bescher mende rechten. Tijdens de economische wereldcrisis kwam de Duce in 1931 met steunmaatregelen voor de bestaande Ita liaansche delfstoffenindustrie en liet ter- wille van haar beteekenis voor de hem toen reeds voor den geest staande natio nale autarkie de prijzen op de inlandsche markt op een kunstmatig peil fixeeren. Spoedig daarop begon de bekende groote „graanslag", die de voeding van het Ita liaansche volk in tijd van oorlog moest waarborgen. Maar pas de befaamde sancties tijdens den Abesstjnschen oorlog maakten het den Duce mogelijk, het geheele volk voor het nieuwe ideaal van algeheele onafhanke lijkheid op het gebied van grondstoffen, voedselvoorziening en monetair stelsel te winnen. Met een alles overwinnend élan werd toen de nationale campagne ten gun ste van een eigen onafhankelijke textielin dustrie gevoerd, en thans is hierop ge volgd de veldtocht voor eigen voorziening op elk gebied, met name bij de voortbren ging van minerale producten. De voor naamste drager van dit streven naar vol ledige onafhankelijkheid van het buiten land is de politieke organisatie van de Fas cistische partij. Aan het initiatief van de partijleiding zijn ook de verschillende groote tentoonstellingen te danken, waar in op het oogenblik een welhaast volledige synthese wordt gegeven van de zich met koortsachtige haast ontwikkelende Ita- iiaansche autarkie. In deze dagen mochten wij de opening van de twee meest belang rijke exposities op het gebied der autarkie bijwonen, die belde tot in het volgend voorjaar voor het publiek toegankelijk zul len zijn. Eén van deze tentoonstellingen bevindt zich te Turijn in de hoofdstad van hét aloude vorstendom Piemont, de baker mat van het Italiaansche koningshuis. Wel iswaar wil deze expositie allereerst eei) heirschouw van de ontwikkeling in de plaatselijke nijverheid zijn: maar deze nij verheid omvat menig bedrijf, dat een we reldvermaardheid geniet, zooals bv. de Radio- en Textielindustrie of de imposan te Fiat-fabrieken. Inderdaad is een ook maar vluchtig bezoek aan de Turijnsche autarkische tentoonstelling reeds een klei ne doch uiterst instructieve leerschool voor de soms nog fantastisch lijkende mogelijk heden, die het Italiaansche vernuft inmid dels heeft weten te ontdekken, teneinde het land voor de toekomst zoowel in vre- des- als in oorlogstijd, volstrekt onafhan kelijk te maken. Hand in hand met de expositie van Tu rijn gaat de ..Mostra Autarchica Minerale" welke zoojuist in de Euwlge Stad. op het historische terrein van het antieke ..Circus Maximus", het grootste circus van het oude Rome, haar poorten heeft geopend. Deze Romeinsche tentoonstelling geeft den ver baasden bezoeker tijdens den ruim tien ki lometer langen rondgang een indruk van den rijkdom aan natuurlijke en syntheti sche delfstoffen dien het aan deze schat ten der natuur oorspronkelijk toch zoo arme land in luttele jaren tijds heeft weten op te bouwen. In uiterst boeienden vorm, want liet publiek ziet b.v. een ultramoderne ko- ienmijn in volle werking, het ziet den kos- t.olijken witten marmer breken en door kunstenaarshand bewerken, het kan zich door middel van vernuftige electrische mo dellen over de moderne bereiding van kunstmatige delfstoffen onderrichten en het kan zelfs het boren naar petroleum door een modernen boortoren, die tot 2000 M. diepte gaat, van dicht bij gadeslaan. Maar meer nog dan de technische wer king van de door haar grootte en door haar vernuft imponeerende machinerieën ons boeit, komt men onde? den indruk bij de gedachte, hoe het nieuwe Italië door zij ii verbeten ijver er in slaagt en gedeel telijk reeds geslaagd is, de natuur geweld aan te doen en haar de gaven af te dwin gen, welke de natuur oorspronkelijk aan dit nijvere volk had willen onthouden. Deze gedachte voelden wij nog sterker in ons opkomen bij een bezoek aan het nieuwe modelbedrijf van de „A.N.I.C." in Livorno. waar wij ondst de deskundige lei ding van den president-commissaris der Mentechatini-maatschappij en den gees telijken vader van het toegepaste nieuwe procédé ir. Fauser getuige waren van een bijna fantastisch schijnenden opzet Italié heeft hier in zijn streven naar autarkie een bedrijf uit den bodem gestampt, dat hem het gemis aan eigen petroleumvelden ge heel zal doen vergeten. Wijs geworden door de lessen uit den sanctie-tijd. waar zelfs met het dreigement van een embargo op de voor de moderne oorlogsvoering on misbare petroleum werd gespeeld, en in het streven zoo weinig mogelijk deviezen voor oliën of benzine naar het buitenland te moeten sturen, gaat Italië in de bedrijven van de A. N. I. C. zijn geheele behoefte aan benzine en smeeroliën zelf dekken. In de volgens de patenten van ir. Fauser inge richte fabrieken worden den benzine en de overige producten synthetisch gewonnen, en wel niet slechts volgens het moderne thans veel toegepaste kraak-procédé, maar door een „hydrogeneratie", waarbij onder gebruikmaking van zeer bijzondere cataly- saloren met toevoeging van waterstofgas onder uiterst hoogen druk een kwaliteit benzine en smeerolie wordt geproduceerd, die een rendement en een gehalte heeft ge lijk aan of zelfs nog beter dan de duurste smeeroliën en benzine uit de Amerikaan- sche raffinaderijen, terwijl men voer dit procédé ook de meest inferieure en dus goedkoopste aardolie kan gebruiken, zoo dat de aanmaak bijna niets kost. Het Montecatini-concem heeft nog een ander bedrijf in het leven geroepen, om het nijpende gebrek aan eigen brandstof fen tegen te gaan. In bijzondere inrich tingen wordt de vuilnis uit de groote steden tot moerasgas verwerkt, waaruit alleen 130.000 ton zuivere benzine kan worden gewonnen Ander afval dient tot het vervaardigen van kunsthars, tot het winnen van cad mium en vanadium (uit „waardelooze" nafta-as!), tot kunstmatige mica papier, „teenen en kolen (allemaal uit afval van de tabaksplant!), tot zeep (uit koffie-dik!), enz. enz., te veel om hier op te noemen. Men kan al deze dappere pogingen van een door de natuur misdeeld volk. om zich onafhankelijk te maken, slechts met be wondering gadeslaan hoe men ook over de economische gevolgen van een dergelijke iutarkische polhick vooi de overige Han deldrijvende landen more d?"':"n Ov -,1 !ii de italiaansch» n- -ene experimenten en hel lij';- bijna aan geen twijfel onderhevig, dat he' dooi a n Duce opgestelde autarkie-plan inderdaad over twee jaren, in 1940, geheel in vervul ling zal zijn gegaan. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13