w 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 December 1938 Derde Blad No. 24136 Van een algemeene staking, die geen algemeene staking was Dat KERK- EN SCHOOLNIEUWS HERMAN TROSSEL GEMENGD NIEUWS Zware binnenbrand in de Wagenstraat te Den Haag De regeering Daladier behaalt de overwinning Autobus reed in Haarlemmervaart is n idee I Hevige explosie in hotel „De Hut" te Vught ..GOLDEN KOETS" SIGAREN Engelsche lichter drijvend gevonden GEEF HEM Het spionnage-proces in Amerika Toen een surveilleerend agent vannacht omstreeks 2 uur de Wagenstraat te Den Haag inspecteerde, ontdekte hij. dat uit liet pand 154 rook steeg uit een rooster, dat jich op het dak van dit perceel bevindt. HÜ waarschuwde de bewoners, die hiervan nog niets bemerkt hadden en alarmeerde inmiddels de brandweer, die met twee mo torspuiten uitrukte. Het bleek, dat brand was ontstaan In de werkplaatsen van de lirma Van Gelder en Van Ginkel, een fa briek van wlnkelinstallaties, gevestigd Amsterdamsche Veerkade 21, een pand, dat doorloopt tot de Wagenstraat. De Wagenstraat maakt daar ter plaatse een inham, welke uitloopt in een nauwe steeg, welke wel de „Peperbus" wordt ge noemd. Het perceel wordt bewoond door den heer Bondt, commissaris van genoemd bedrijf. De brand bleek ongeveer in het midden ran de werkplaats te zijn ontstaan in een boutbewerk-atelier. Vandaar had het vuur zich medegedeeld aan den zich boven het atelier bevindenden zolder, waar een groot aantal lampekaopen, verpakt in stroo. was J opgeslagen, welke natuurlijk spoedig vlam j hadden gevat. Met drie stralen werd het vuur aangetast1 tn spoed bleek, dat men uitbreiding van den brand gemakkelijk kon voorkomen, boewei men op zijn hoede moest zijn, daar er veel hout in de werkplaats was opge slagen, waar nog brandhaarden verborgen konden zijn. Er ontwikkelde zich een geweldige rook, die het werk van de brandweer bemoei lijkte. Vlammen waren vrijwel niet te zien. Ook het feit, dat de inrichting van het gebouw met zijn vele werkplaatsen een waar doolhof vormde, vergemakkelijkte de taak van de brandweer niet. Om even over drieën kon men wel zeg gen. dat de brandweer het vuur meester was en werd tot de nablussching over gegaan. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Ook kon men ons nog niet mededeelen, of het pand ver- zekerd is, doch dit is wel waarschijnlijk. Bus met 23 inzittenden moest voor wielrijder remmen cn slipte. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Een autobus van de firma Somme- ling, op weg van Den Haag naar Am sterdam, is gisteravond kort voor half zeven aan den Haarlemmerweg te Am sterdam ter hoogte van de Van Hogcn- dorpstraat in de Haarlemmervaart ge reden. De bus verdween voor een ge deelte onder water, doch dank zij de snelle hulp van toegeschoten voorbij gangers konden de 22 passagiers, de chauffeur en een wielrijder, die het ongeluk veroorzaakte en die ook in de vaart terecht kwam, tijdig worden ge red. Geen der slachtoffers kreeg noe menswaardig letsel. Niet ver van het Haarlemmerplein, ter hoogte van de Van Hogendorpstraat moest óe 29-jarige chauffeur van de bus. J. P. G. Krijn uit Den Haag. plotseling uitwijken Toor een wielrijder, die uit de richting van de binnenstad kwam en die blijkbaar van neening was. dat hij nog wel vóór de bus den rijweg kon oversteken om de Van Ho gendorpstraat in te rijden. Dit bleek echter onmogelijk. Door het krachtige remmen slipten de wielen van de autobus, de wagen sohoof naar het linkergedeelte van den weg om via een smal trottoir in de Haarlem mervaart terecht te komen. De wielrijder, oen 19-jarige kantoorbediende uit Amster dam, was door den buffer van de bus op genomen en in het water geschept. De motor van den wagen en ook het voorste gedeelte van de carrosserie verdwenen on der water. De bus kantelde voor een gedeelte, doch gelukkig bleven de achterwielen boven wa ter. Het linkeraohterwiel bleef tegen de ^chtglooiende steenen walbeschoeiing rus ten. Dank zij deze omstandigheden was het Nor de ijlings toegeschoten voorbijgangers niet moeilijk de nooddeur achter in den 'agen te openen en de passagiers op den te brengen. Hoewel alle 22 inzittenden tit den aard der zaak zeer waren geschrok- Jten en zij voor een gedeelte een nat oak hadden gekregen, bleek geen van allen ttnstig te zijn gewond. Oók de wielrijder met. uitgezonderd een aantal schaafwon den, die ter plaatse werden verbonden. Jaarna de jongeman ter observatie naar het Wilhelmina-Gasthuis werd gebracht. Hetzelfde werd gedaan met een vijftal In zittenden van de bus. die eveneens onbe tekenende verwondingen schaafwon der, lichte kneuzingen enz. hadden ge- ptn. Via het Wilhelmina-Gasthuis zijn alen ook de wielrijder naar huis ver teerd. De autobus is in den loop van den avond een grooten kraanwagen van de firma rommeling op het droge gebracht. Het verkeer ter plaatse moest geruimen W worden omgelegd. Ik verras hem met 'n fijne flesch! Wat zeg ik? Twaalf flesschen! Van Ferwerda Tieman. Een geschenk met karakter, met sfeer; echt een geschenk waar je eer mee inlegt Eenigc mogelijkheden: 1934 Clos des Jacobins, Ier Cru St. Emilionbij 12 fl. 1.55 24 1.45 1934 Chateau Langoa Barton, Ier Cru St. Julien, Médoc bij 12 fl. 1.75 24 1L 1.65 1934 Chat. Montroae, St. Estèphe Médoc, een van de mooiste wijnen uit de Médocbij 12 fl. L85 24 fl. L75 1934 Vosnc Romance Beaumont, Cóte d'Or, Haute Bourgogne van exclusieve kwaliteit bij 12 fl. 1.85 *24 fk 175 óf 'n paar flecschen goede Cögrvacf Pellison, trè» finpr, ft. $«50 Wij zijn ruim gesorteerd in Wijnen en Ge distilleerd; ook voor mannen die tichzelf 0V W emr verrassen willen. 'TS IN Nt POLAND g (Van onzen Parijschen correspondent). Wat een pechvogel, die arme heer Jou- haux! En wat zullen hij en zijn vriendjes van de C.G.T. met verbeten woede het ver loop of liever gezegd den misloop van de door hen gedecreteerde algemeene staking vol gen. Een vreemdeling, die niet op de hoogte zou zijn geweest van het dreigement der C.G.T. zou op een ochtendwandeling door Parijs verwonderd zich hebben afgevraagd, wat al die politie en al die gehelmde mo biele gardes op de straathoeken zouden te oefenen, heeft haar uitwerking niet ge mist. De twijfelaars, die wel wilden werken, mits ze maar beschermd werden, zijn aan het werk gegaan zooals ze eiken dag doen, want ze wisten, dat de regeering hardhan dig tegen eiken ordeverstoorder zou optre den. Die maatregelen zijn werkelijk niet kinderachtig geweest. Gistermiddag reeds kon men op verschillende punten der stad politie en mobiele garde zien, die de wacht hielden bij de krantendrukkerijen, waar eigenlijk denzelfden avond reeds de sta- 4278 re4n1gt alles ook trappen en gangen Of (LMI au, IV. KX foot GOOKNKIN (Ingez. Med.) werkvolk. Zoo volkomen was dit fiasco, dat tegen acht uur het syndicaat maar besloot de stakingsorder In te trekken! In de scholen moesten de onderwijzers ook staken en bij wijze van voorzorgsmaat- H H regel was voor elke klasdeur een agent op- king móest uitbreken. Gedeeltelijk hebben gesteld, maar het had er allen schijn van. uitvoeren. Algemeene staking, zou men hem de drukkers aan den oproep der C.G.T. ge- alsof ze daar alleen maar stonden om de op zijn vraag geantwoord hebben. Alge- hóór gegeven, zoodat de kranten slechts in onderwijzers een handje te helpen en on- meene staking? Maar zonder eenige moeite zou hij een taxi of een autobus of een j metro hebben kunnen nemen om naar de I boulevards te rijden, hij zou er heel rustig I met zijn vrouw hebben kunnen flaneeren langs de etalages der winkels of in de I groote warenhuizen inkoopen hebben kun nen doen zonder het minste risico voor ge- sloten deuren te komen staan. En wanneer beperkt formaat uitkwamen, doch op zich deugende jongens en meisjes uit de klas te zelf reeds is dit een overwinning, daar bij zetten Neen, Parijs is rustig, Parijs werkt, voorgaande stakingen geen krant uit- Parijs trekt zich van de oekase van den heer kwam. Jouhaux niets aan. En zoo optimistisch Tegen den avond begon het stadsbeeld wordt de toestand ingezien, dat op de beurs wat te veranderen door het overal verschij- de staatsfondsen stijgen en de frank ten nen der donkere uniformen der mobiele 1 opzichte van pond, dollar en gulden beter garde, die, den stormhelm op het hoofd en noteert! de karabijn op den rug de wacht betrokken En in de provincie? Ook van daar zijn de vrouwlief zijn heelen vooraad Fransch geld op de strategische stadspunten. Doch rustig, berichten optimistisch In de metaal-in- aan toiletjes en hoedjes besteed zou heb- heel kalm hebben zij het gehad. Daar, waar dustrie. die het grootste kwantum stakers ben, dan zou hij onmiddellijk bij alle ban- vroeger bijna altijd nachtelijke relletjes uit- moest opleveren, zijn ongeveer 75"der ar ken terecht kunnen komen om zijn vreemd braken, wanneer er sociale woelingen te beiders aan het werk gegaan, in de mijnen geld te wisselen en daarna rustig op het Parijs heerschen, wachtten de arbeiders is een zeer belangrijk deel der arbeiders terras van een boulevard-café zijn aperi- rustig op den aanvang van hun werk Zoo afgedaald, hier 50' ginds 70" elders 40" tiefje kunnen drinken om zijn morgen te stonden b.v. de vrachtauto's van Hachette. Vele afwezigen dus, maar lang niet een U 'de groote almachtige distributiefirma der alajaUfi" T" -ii" IQ EtCFN HOO, DDI POTS I 4281 (In««z. Med besluiten met een lekker dejeunertje in een fijn restaurant. En mocht de al evenmin stakende telegraphist hem een telegram hebben gebracht, dat hij onmiddellijk naar huls moest terugkomen, dan zou hij met misschien een even langere wachttijd dan gewoonlijk zijn telephonische verbinding met Den Haag of Amsterdam of waar dan ook hebben gekregen om zich even van de noodzakelijkheid van zijn terugkomst te overtuigen en daarna had hij even rustig als steeds zijn trein kunnen nemen, die op de minuut af zou vertrekken. Neen, van een algemeene staking is wer kelijk niets te merken. En als criterium voor het lukken of mislukken van het C.GT.-decreet zijn twee dingen maatge vend: de toestand te Parijs en het trein- Iederen avond opnieuw ontstaat er een gedrang, daar ieder een plaatsje wil be machtigen. Terwijl de trein nog niet ge heel tot stilstand ls gekomen, klauteren de meisjes reeds op den trein. Dit geschiedde ook gisteravond weer. Mej. K. greep de deurkruk, werd meegesleurd en geraakte bekneld tusschen den trein en het perron. Zij was op slag dood. kranten, waarvan het verschillende duizen den leden tellende personeel steeds tot de rumoerigsten behoorde, in lange rijen met voltallige bemanning te wachten op de pakken kranten, die vannacht heel wat minder zwaar waren dan gewoonlijk. Bij de Hallen, de buik van Parijs, stonden de ordebewakers ook, maar al was de aanvoer van levensmiddelen minder groot dan ge woonlijk, omdat vele provincie-expediteurs uit vrees voor ongeregeldheden thuis waren algemeene staking. In sommige steden zijn de trams niet uitgereden, zooals b.v. te Mar seille. waar in tegenstelling met de Parij- sche taxi's de wagens in de garages zijn gebleven, maar waar daartegenover de acti viteit in de haven volkomen normaal is. Te Bordeaux knarsen de trams over de rails ofschoon gisteren het personeel besloten had te staken. En zoo zouden we tot in het on eindige door kunnen gaan, welhaast alle steden van Frankrijk kunnen opnoemen, waar slechts zeer sporadisch het bevel van gebleven, ze hoefden niet op te treden: er de C.G.T. is opgevolgd, werd gewerkt en er werd gelachen en er De conclusie van dit alles? Dat de regee- werd in de tallooze nachtkroegjes gedron- ring overduidelijk bewezen heeft, dat door ken en gegeten als steeds. Op de stations een krachtig optreden alle ongeoorloofde en de spoorwegemplacementen zagen we ze agitatie onmiddellijk de kop kan worden ook. zoo nu en dan dreven ze zonder noe-1 ingedrukt. En nu hebben de heeren socia- menswaardigen drang groepjes beraadsla- listen op voorstel van den werkelijk phan- trnstig ongelijk op stations - emplacement te wormerveer. U-jarig meisje tusschen trein en perron doodgedrukt. Gisteravond ls op het stationsemplace- «nt te Wormerveer een ernstig ongeluk j™turd. waarbij de 17-jarige mej. G. Ken- ■;,s uit Amsterdam, werkzaam bij de p1»- en chocoladefabriek der erven H. de te Wormerveer. om het leven ls ge- öken avond, na het uitgaan der fabriek, '"nden zich op het station circa twcc- jPMerd meisjes, die wachten op den trein ,hr Amsterdam. Aangezien niet altijd alle pusjes een zitplaats kunnen vinden, ge- jj®t het wel. dat er eenlgen zijn, die op 0 volgenden trein moeten wachten. GROOTE SCHADE AANGERICHT. In het bekende toeristen hotel ..De Hut" te Vught heeft zich gistermiddag een hevige explosie voorgedaan, waarbij groote schade werd aangericht. De loodgieter van Dun uit Vught was in een der achteruit eelegen kamers bezig met het repareeren van de waterleiding. Hij maakte hierbii gebruik van een soldeer - lamp. Toen hij zich naar den kelder begaf om daar nog eenige werkzaamheden te verrichten, liet hij de soldeerlamp bran dend achter. Kort nadat de loodgieter zich naar be neden had begeven hoorden de bewoners een knal en bleek de soldeerlamp te zijn ontploft, hetgeen waarschijnlijk zijn oor zaak vond in een lek in d,e lamp, waardoor gasvorming ontstond. Een begin van brand wisten de bewoners met enkele emmers water te blusschen Evenwel bleek de ontploffing tot ge volg te hebben gehad, dat aan den ach terkant ds buitenmuur aan de boven zijde naar buiten was gedrukt, zoodat deze thans een halve meter uit het lood hangt. De binnenmuur werd geheel in gedrukt, terwijl de inventaris in een naastgelegen kamer werd vernield. Door den enormen druk was het dak over een lengte van ruim twintig meter en over zes kamers, van de muren ge licht. De schade schat men op driedui zend gulden. Zij wordt door verzekering gedekt. In de kamer, waar de ontploffing plaats greep, bevond zich de behanger De Bresser. Deze werd van de trap ge slingerd en bleef bewusteloos op den vloer liggen. Hij was spoedig weer tot het bewustzijn teruggekeerd en bleek geen verwonding te hebben opgeloopen. verkeer. Wanneer te Parijs de algemeene staking mislukt, dan is die ook zonder meer I gende spoorwegarbeiders uiteen, doch van tastischen heer Blum wel besloten en ----- krachtig optreden was geen sprake, be- trouwens al hun collega's-Kamerleden uit- hoefde ook geen sprake te zijn. 1 genoodigd hun voorbeeld te volgen mor- o...oRustig verliep de nacht en even rustig Ls gen de grootste zaal van de Tweede Kamer gehoor geven en die zijn voor zoover op de morgen verloopen. Wel hebben hier of te bezetten en net zoo lang bezet te houden het oogenblik, het middaguur,de berichten daar enkele opgewonden elementen een op- totdat de regeering de Kamers bijeen ge- - loop veroorzaakt, wel hebben enkele fana- roepen heeft, dit zal niets aan het volkomen tici tot staking aangespoord doch eiken keer j echec van deze algemeene staking verande- hebben de politie en de mobiele garde on- ren. Men meene echter niet, dat hiermede de middellijk krachtig ingegrepen en een zekei regeering gewonnen spel heeft. De heer aantal belhamels onmiddellijk gearresteerd. Daladier zal zeer zeker nog voor heete vu- 0Feitelijk heerscht bij de remises van de ren komen te staan, want het is werkelijk geen economische activiteit. Maar het spoor- i Parijsche autobussen en de metro heden- niet te verwachten, dat de roode heeren wegverkeer heeft niet stilgestaan, de trei- morgen in alle vroegte een lichte aarzeling: zieh voor goed geslagen zullen achten. Maar nen loopen normaal, bijna ieder doet zijn zouden ze uitrijden of zouden ze het re- een belangrijke manch is in ieder geval zon- plicht. quisitiebevel negeerend en zich dus bloot- der noemenswaardige incidenten gewonnen. De energieke houding der regeering. die stellend aan onmiddellijk ontslag staken? en dat is een hoopvol teeken voor de toe- haar politiek niet wenscht te laten beheer- Op slot van zaken kozen ze allen de wijste komst en een aansporing om op den inge- schen door een kleine minderheid, die geen partij: de bussen reden met lichte vertra- slagen weg voort te gaan. verantwoordelijkheid draagt en bovendien ging uit en de metrotreinen snorden weer geen recht heeft een dergelijken druk uit langs de ondergrondsche lijnen, propvol, met Nadruk verboden. mislukt. Dan kunnen er wel in de provincie min of meer arbeiders zijn, die aan het parool der roode vakvereenigingsleiders binnenkomen, slechts een kleine minder heid maar dan heeft in ieder geval het hart van het land geklopt, heeft het leven niet stilgestaan. Meer nog geldt dit mis schien voor het tweede criterium: het spoorwegverkeer. Zonder spoorwegverkeer ten moderne creatie van een oude firma GEB R V A N B E S T - VALKEN' SWAARD 1469 (ingez. Med.) JONGEN MOEST 4800 GULDEN INNEN DE REDDINGSBOOT UITGEVAREN. Gistermiddag omstreeks halftwee trof een Belgisch visschersvaartuig op enkele zeemijlen ten Noorden van het lichtschip „Terschellingerbank" een Engelschen lich ter, zonder opvarenden aan boord, rond drijvende aan. Twee leden van de bemanning van den Belgischen kotter begaven zich op den lichter en trachtten met behulp van een tros verbinding tusschen beide vaartuigen tot stand te brengen. Nauwelijks was men hierin geslaagd of het touw brak. De tros bleef in den schroef van het Belgische vis- schersschlp steken, zoodat het vaartuig niet verder kon varen. Men heeft assisten tie verzocht van de motorreddingsboot „Brandaris" van de N.Z.H.R.M., welke on middellijk is uitgevaren en de twee mannen gered heeft. HÜ haalde het geld, maar kwam niet terug. Gistermiddag tusschen drie en vier uur werd de 17-jarige Gerard de Jong, werk zaam bij de Moluksche Handelsvereeniging aan de Keizersgracht 383 te Amsterdam uitgezonden ter inning van een tweetal chèques, t. w. één op de Ned. Handel- Maatsohappij groot 1790 gulden en één op de Associatiekas, groot 3050 gulden. Dit be drag moest gestort worden bij de Twent- sche bank. Inderdaad verscheen de jongen ook bij de Twentsche Bank. waar hij een andere ontvangen opdracht uitvoerde. De som van 4840 gulden nam hij echter mee. Sindsdien is hij niet meer terug gezien. Toen de Jongen om zes uur nog niet bij zijn werkgever was teruggekeerd, stelde deze het politiebureau aan de Marnixstraat van het geval op de hoogte. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie in de tweede sectie, bureau Marnixstraat, opsporing van Ge rard de Jong, geboren te Amsterdam op 21 Augustus 1921, wonende aan de Oost- zaanstraat 33 aldaar, lang 1,75 meter, blond achterovergekamd haar, bleek uiterlijk, gekleed in donkergrijs gestreept colbert, zwarte lage schoenen, donkere winterjas, blootshoofds. Het vermoeden bestaat, dat hij zich te 's-Gravenhage of te Rotterdam ophoudt. JACHTOPZIENER ONDER LOPIK NEERGESLAGEN. Door mollenvangers, die naderhand gegrepen werden. Gistermiddag omstreeks drie uur waren twee mannen, één uit Lopik en één uit Jaarsveld, in het veld tusschen Lopik en Lopikerkapel bezig met het vangen van mollen. De jachtopziener B. Schep, die hen opmerkte, begaf zich naar hen toe en vroeg hun naar hun mollenconsent. Toen Van D. weigerde dit te toonen, sloeg G. de R„ de andere mollenvanger, den jachtopziener met een schop tot tweemaal toe op het hoofd, zoodat het den jachtopziener dui zelde. Van dit oogenblik maakten de man nen gebruik om een goed heenkomen te zoeken. Schep strompelde naar huis. De R. werd achterhaald en in verzekerde bewa ring gesteld. Hij blijft ontkennen den klap te hebben gegeven. Tegen Van D. is proces verbaal wegens stroopen opgemaakt. NOG GEEN SPOOR ONTDEKT. De geheimzinnige verdwijning te Amersfoort. Nog steeds is er geen enkel licht gekomen un de mysterieuze verdwijning van den 56-jarigen K. F. Liethof en diens 24-jarigen zoon K. R. Liethof uit Amersfoort, die in den namiddag van 25 November j.l. per auto het huis verlieten en nadien niets meer van zich hebben laten hooren. De mogelijkheid, dat zi^ met hun auto te water zijn gereden en verdronken, wordt nu het nauwkeurige onderzoek nog steeds geen enkel spoor aan het licht heeft gebracht, dat in die richting zou kunnen wijzen aanzienlijk minder. Op ruime schaal is door de politie het signalement der vermisten verspreid; en het is geenszins uitgeschakeld, dat hier door binnenkort meer zekerheid omtrent deze verdwijning verkregen zal worden. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 2 DECEMBER. Boskoop Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. van Stuyvenberg van Benthuizen. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. B. van Ginkel v. Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Appelscha J. v. Bruggen, cand, te Amsterdam; te Berkenwoude M. J. W. Ze venboom. cand. te Zierikzee; te Koedijk C. J. v. Royen te Watergang; te Kooten I. F. de Jong te Kloosterburen-Hornhulzen; te Zeven bergen F. G. Verweijs te Beesd. GEREF. KERKEN. Tweetal te Gapinge: W. de Graaff. cand. en hulppred. te Zutphen en A. Verschoor, id. te Naaldwijk. Beroepen: te Grypskerke C. H. Lindeboom, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. eBroepen: te Harlingen J. Tijmes te Nun- speet. een pracht overhemd - das - shawl - handschoenen of pyama van Hoogewoerd 109 Telefoon no. 1902 Korevaarstraat 5 4320 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. JEUGDIG WIELRIJDER TEGEN PAARD GEREDEN. Trap van het dier gekregen en gedood. Gistermiddag reed de zevenjarige P. Kleynjan op een damesfiets in de Burge meester Brandtlaan te Velp, Hij wilde vóór een naderenden, met paard bespannen, groentewagen van den heer Harmsen, de Rozendaalsche laan opgaan Dit bleek nie- moeeliik te zijn Het gevolg was. dat de iongen teeen he caard reed Het dier schrok en eaf den knaap een trap. Deze kwam te vallen en kreeg het voorwiel van den wagen over het lichaam. Hii was op slag dood. OOK DE DERDE BEKLAAGDE SCHULDIG. In het spionnaee- proces te New York werd Erich Glaser schu die bevonden aan amenzwerine en diefstal van cehe me n lita're documenten Rechter Knox zal thans moe en beslissen over het aantal jaren gevangenisstraf, waartoe de drie schuldigen zullen worden veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9