Voor Brandstoffen CAHEN'S Kolenhandel Na de staking in Frankrijk [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 1 December 1938 )e zaak Van de marechaussee uit Oss Paladier's overwinning Radio rede van Daladier Stakers zijn hun baantje kwijt Od grond van hedenacht van den minis ter van marine ontvangen instructies heeft men vanochtend gewe.gerd de arbeiders van hec arsenaal te L'Orient. die gisteren ge-taakt hebban. weder in dienst te nemen. [Behandeling voor den centralen raad van beroep Kanfoor Witte Singel 50, Tei. 2697 BEURSOVERZICHT MAIKÏ EE RICHTEN s—t ne staling behoort weer tot het verleden. Het aantal stakers schijnt gisteren te r,i opbleven onder de 20 oct. van het aan- h| arbeiders dat gevraagd werd het werk .„r te leggen. De requlsitie der openbare «sten en de bedreiging met straf moe- iro als het voornaamste middel worden jps-houwd, waardoor een normale gang „n zaken werd verzekerd. De transport- drijven vormden den loetssteen van de trachtproef tusschen regeering en C.G T. ia juist in het vervoerwezen werd het bevel 10 staking voornamelijk niet opgevolgd. De correspondent van Reuter wijst er op. iit zoowel van de zijde van de regeering lis van de leiders der vakbeweging a'les daan werd om botsingen met de orde- Ksaarders te vermijden Behalve te Rijssel, Toulouse en Clermont-Ferrand hebben zich (Kii incidenten van beteekenis voorgedaan (i in deze drie steden werd n'emand ern- iue gewond. Het bedrag aan goud dat naar Frankrijk teruggevloeid is aanzienlijk. Gisteravond terd het te Parijs op vier millioen pond lischat. In Londen kon men het zelfs op 10 millioen Dond hooren schatten Gisteravond heeft minister-president Diiadier een radiorede gehouden, waarin bij o.m verklaarde: Het klare inzicht en it vaderlandsliefde van het Fransche volk tebben zich eens te meer op eclatante r.tze doen gelden. De dag van 30 November zoo zeide hij, nest een historische datum zijn. De ge- leele natie moest gedurende vier-en-twin- K uren geoaralyseerd worden onder de tonische blikken van onze tegenstanders ei tot groote droefenis van onze vrienden la de wereld. Op den avond van dezen dag heb ik het recht te zeggen, dat de 30ste No vember inderdaad een historische da tum zal blijven: immers de totale mis lukking van de algemeene staking be duidt de vastbeslotenheid van het land, in vertrouwen mede te werken met de krachtsinspanningen van de regeering en door eerbiediging van de wetten het heil van Frankrijk te verzekeren. De minister-president voegde hieraan dat alle vitale werkzaamheden van het ad vrij zijn ui'geoefend: de treinen heb- to geloopen, de Dost-, telegraaf- en tele- diensten waren verzekerd, te Parijs Kbben de autobussen en de metro gefunc- "aneerd. Met nadruk wees Daladier er ook op dat zelfs in de particuliere Industrie de sta king van het werk slech's gedee'telük is geweest. Ik was daar trouwens zeker van. aldus de premier. Men wordt altijd begrepen door Franschen. wanneer men tegen hen de taal van Frankrijk spreekt. Ik had gezegd, dat tk het gezag van den recubllkeinschen staat dou weten te doen eerb'edigen Het is geëerbiedigd. Ik had gezegd, dat ik het stopzetten van de openbare diensten niet zou dulden. Zij werden niet stopgezet. Ik had mijn vertrouwen gesteld ln de beambten en arbeiders, om de overwinning te behalen op de propaganda's, die funest waren voor het vaderland. ZIJ hebben mijn oproep beantwoord. Zij wisten zich zelf te overwinnen, 'terwijl zij zich gesteund en besthermd voelden door den wil der regeering. door de repu- blikeinsche legaliteit. Dat was onze rol, dat wes de rol, die lk op mij heb willen nemen. De minister-president verklaarde verder, dat de leider van de regeering niet tot taak heeft een overwinning te bevechten op mis leide Franschen, doch wel heeft hij tot taak hen tot rede te brengen, wier onzinnig optreden het land tot den ondergang zou brengen en dit is gelukt. Het Fransche volk heeft door zijn houding getoond te weten, dat de sociale wetten niet ln hét gedrang kwamen en dat zijn vrijheden niet werden aangetast. Het heeft bewezen te begrijpen, dat integendeel door wanorde en ongedisciplineerd optreden deze vrijheden ln de waagschaal werden geplaatst en dat juist de stormram van de algemeene sta kingen in andere landen den weg voor de dictatuur hebben bereid. De garantie voor de vrijheid is de auto riteit van den staat. Ook hebben de Fran schen begrepen, dat een dag van wanorde de positie van Frankrijk in de wereld zou verzwakken. De geheele wereld weet thans, dat Frankrijk weet te zegevieren over bin- nenlandsche moeilijkheden Frankrijk zal thans in eensgezindheid zijn weg voort zetten. VERKLARING VAN HET VAKVERBOND. Het Fransche vakverbond heeft gister avond een communiqué uitgegeven. waar- In wordt geconstateerd, dat de stakingsbe weging zonder incidenten is verloopen, wat aan de arbeiders ls toe te schrijven. Zon der twijfel is de beweging, welke de C.G T. rustig wilde doen verloopen, geïnfluenceerd door de formidabele maatregelen, welke de regeering genomen heeft. Ondanks het machtsvertoon, aldus het communiqué, is het stakingsparool in aan zienlijke mate ln de particuliere industrie, zoowel te Parijs als daarbuiten, gevolgd. In de overheidsdiensten heeft het aanleldiig gegeven tot belangrijke onderbrekingen in verscheidene centra. De staking was volko men onder de mijnwerkers, de zeelieden en de havenarbeiders. Van 75 tot 95 procent der arbeiders staakten in de metaal-, tex tiel-, koper-, leer- en chemische industrieën Niettegenstaande pressie verliep de staking in discipline ln de tabakszaken in tal van steden. Het communiqué besluit met de mede- deeling, dat de nationale raad van de C. G. T. voor Maandag is bijeengeroepen. VERKLARING VAN JOUHAUX. Jouhaux heeft verklaard, toen hem werd gevraagd wat hij van plan was na de sta king, dat indien de regeering haar methode welke sedert het keizerrijk niet is gezien, riet herroept en zich verheft op haar over winning, zij wel moet bedenken, dat de Tarpe'ische rots dicht bij het Capitool was! DAGORDER VAN DE RADICAAL SOCIALISTEN. Het bestuur van de radicaal-socialistische partij heeft een dagorder aangenomen, waarin de groote voldoening van de partij wordt uitgesproken over de helderziendheid en de vastberaden houding van. de arbei ders, ambtenaren en andere geëmployeer den van de openbare diensten, die bijna allen hebben geweigerd het stakings-pa- rool op te volgen. De regeering wordt geluk gewenscht met de vastberadenheid, waar mede zij den gewonen gang van het open bare leven en de orde heeft gehandhaafd en de autoriteit van den staat heeft be vestigd boven de particuliere belangengroe pen. De regeering en haar leider. Daladier. hebben een nieuwe etappe bereikt op den weg van het herstel van het land en het partijbestuur hernieuwt zijn vertrouwen in hen. De havendirectie te Bordeaux heeft he denochtend al het havenpersoneel, dat gis teren gestaakt heeft, medegedeeld, dat het ontslagen is. Een aantal firma's te Bordeaux, waar onder de Société Nationale des Construc tions Aeronautiques du Sud-Ouest die haar poorten gesloten heeft, hebben heden ochtend geweigerd, de arbe'ders die giste ren gestaakt hebben, weder in dienst te nemen. De trams zijn daar vanochtend niet uit gereden. daar het geheele personeel ont slagen Is. omdat het gisteren gestaakt heeft. Vanochtend zijn te Valenciennes zes sta kers veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf omdat zij werkwilligen hadden lastig gevallen. I De centrale raad van beroep te Utrecht lïlt heden een aanvang gemaakt met de ■handeling van de bekende zaak van de ►itechaussee te Oss, I Zooals men weet hebben de zes onder- Pcleren. die tot de brigade van de Tninklijke marechaussee hebben behoord, l die eerst van hun opsporingsbevoegd- tldI ontheven en vervolgens overgeplaatst ft', In eerste instantie bij het ambtenaren recht te 's Gravenhage een klacht aan- pjS'g gemaakt tegen de besluiten en han- f'ngen, welke tot deze ontheffing en over- piatsing hebben geleid. [fc klacht tegen het ontnemen van de poringsbevoegdheid was gericht tegen minister van justitie, terwijl die be- pffende de overplaatsing zich richtte te- Ik den inspecteur van het wapen der f'inklijke marechaussee, kolonel Van |l» beide zaken zijn de klagers door het Pbtenarengerecht in het ongelijk gesteld, r «elke beslissing zij in beroep kwamen. Ilvenals In eerste instantie werden ook fins de belangen van de marechaussee's Welt door mr. R. A. James uit Apeldoorn, |™l)l ook nu nameps den minister van ptike de beroepen werden bestreden door PMeyes van het departement van fSitle. verdediger van kolonel Van Selm I'd op majoor Van Hoek. I De centrale raad van beroep was als volgt mengesteld: dr. E. J. Beumer, fungeerend rzitter. mr. van Basten Batenburg, en Kuyper, leden, mr. van der Ven, grlf- I getuigen waren opgeroepen van de Pe van den minister de procureur-gene- W bij hot Bossche gerechtshof, baron f'yart van Woerden en burgemeester nakers uit Oss; voorts had mr. James [Snoepen den substituut-officier bij de r'tbank te 's-Hertogenbosch. mr van den f'Sh, den Jeugdleider bij de werkver- Puling Van Bergen, uit Oss en de zes ritmeesters. I Van de wachtmeesters waren er vier ver enen. Niet opgekomen waren Roffer, die ■middels den militairen dienst heeft ver- en Tap. l-'i thans was de belangstelling voor de- fbik van de zijde van de pers weer groot, r "langstelling van het publiek was ech ini geringer dan bij de behandeling in Het getuigenverhoor. I ®vt eerste wordt behandeld de zaak van 'tanufacturier B. Als getuige wordt ge- de wachtmeester Van den Bcrgh. v verklaart, dat de manufacturler B„ IJMokken was bij de verduistering van I, ''Widen, op een avond in Maart zeer l»o. t'e kazerne kwam en toen zeer ■Jachtig deed en om de zaak heen Ism,, Verscheidene keeren had getuigen 1'..,™ huize van B. gezegd, dat deze zich 'Kazerne moest melden. Aan dit ver zoek had B. tot dusverre nimmer voldaan. Op den bewusten avond heeft getuige B. voor wachtmeester Roffer geleid. Tijdens het verhoor loochende B eerst de feiten en daarom ls hij gedurende den nacht vast gehouden. Dit is ook geschied, omdat ge tuige bang was. dat B. het meisie, waar van hij geld had ingehouden, zou bepraten. Latetr heeft B. inhouding van het geld er kend en verzocht, in het proces-verbaal op te nemen, dat hij bereid was het geld te rug te storten. Inderdaad heeft B. later na zijn vrijlating een regu van eenpostwissel gezonden. Op hem is echter geen enkele pressie uitgeoefend. Daarna voegt de pre sident de verschillende zaken samen. Hierop wordt als getuige gehoord de substituut-officier Van den Burgh, die ver klaart, het geval van den manufacturier van den aanvang af als een civielrechter- Iijke zaak te hebben beschouwd. Voorts antwoordt getuige bevestigend, dat hij op 15 November aan wachtmeester De Gier bevel heeft gegeven zich verder te onthou den van zaken, waarbij gemeenteaangele genheden waren betrokken. Op een vraag of getuige na 15 November ooit op'wacht meester De Gier aanmerking heeft ge maakt dat hij zich toch met gemeente zaken bemoeide, zegt getuige, dat er na dien datum nog slechts één dergelijke zaak is voorgekomen. Getuige heeft op De Gier, na dien datum, nimmer aanmerking ge maakt. Verder erkent getuige, tegen twee hem voorgeleide opzichters van de werk verschaffing voor jeugdige werkloozen te hebben gezegd: „Ik zal jullie niet vasthou den. omdat ik geen bewiizen heb tegen jul lie meerderen, maar jullie hebt je schan- deiiik gedragen tegenover de jeugdige werkloozen". Wat de beide geestelijken betreft, zegt getuige wel eens te hebben verklaard, dat, wanneer er geen strafvervolging zou plaats hebben, hij het toch wel wenschelijk zou vinden, de feiten aan den bisschop terken- ni« te brengen. Van het feit. dat reeds in 1931 een onderzoek tegen pastoor V. geen resultaat had opgeleverd, was getuige niet op de hoogte en niemand heeft hem daar van in kennis gesteld. Ten aanzien van den bankier Van den Frv-n 7-gt getuige steeds aanleiding ge- verid'n te hebben tot diens arrestatie. Op las» van den procureur-generaal heeft ge- tulee van vervolging in deze zaak moeten afzien. Aan getuige is voorts niet bekend, dat vóór 1 Aorll 1938 de brigade te Oss zich aap terreur en domheidsmacht zou hebben schuldig gemaakt Tenslotte zegt getuige nimmer aan de integriteit van den burgemeester van Oss te hebben getwijfeld. Wachtmeester Van den Bergh verklaart vervolgens door middel van den rijksklerlc Vermeulen de opdracht van De Gier te hebben ontvangen om bankier Van den Hoven te arresteeren. Deze opdracht heeft getuige doorgegeven. De arrestatie Is daar na geschied en deze heeft geen oploop veroorzaakt. Verder zegt getuige, dat de jeugdleider Van Bergen meermalen aan de kazerne is geweest. Eens was hij in gezel schap van zijn collega Van Gelder geko men en heeft toen verklaard, dat zij gaar ne een verklaring zouden willen' afleggen tegenover mr. Van den Burgh over onre gelmatigheden bij de werkverschaffing. Zij waren eenigszlns bang voor den burge meester. die gezegd zou hebben: „Mondje dicht". De volgende getuige is opperwachtmees ter Curfs: Deze zegt, dat werkloozen na een verhoor bij den burgemeester zich her haaldelijk daarover in de kazerne kwamen beklagen. Maar getuige is niets bekend van een bevel om na 15 November de bemoeie nis ln gemeentezaken te staken Verder zegt getuige dat de substituut-officier heeft gezegd, dat de rapporten inzake de beide geestelijken ook bij rüet-vervolglng toch maar naar den bisschop moesten worden opgezonden, omdat de maréchaussée ook het algemeen belang te dienen had Wachtmeester Van Rennes, daarna als getuige gehoord, verklaart er bij tegen woordig te zijn geweest, dat wachtmeester De Gier op 12 Maart met den substituut officier heeft gesproken over de beide pastoors. Daarbij heeft mr. Van den Burgh gezegd, dat er tegen pastoor V. wel vol doende feiten waren, maar dat hij liever nog een feit van meer recenten datum had. Althans heeft de officier woorden van der gelijke strekking gebezigd. Getuige heeft deze woorden zoo opgevat dat de bewijzen wel vaststonden, maar niet meer vervolg baar waren en dat daarom een nieuw be wijs noodig was. Een getuige, die niets meer weet. Hierna komt als getuige naar voren P. Th. van Bergen, opzichter bij het Jeugdont- wikkelingswerk te Oss Deze ontkent zich meerdere keeren, hetzij alleen, hetzij met Van Gelder, omstreeks December 1937 bij de marechaussee-kazerne te hebben ge meld. Ook heeft hij nimmer met eenlgen wachtmeester er overgesproken, dat hij liever onbekend wenschte te blijven met be trekking tot onregelmatigheden, omdat hij bang zou zijn zijn betrekking te verliezen Op een vraag of hij wel eens aan De Gier vertrouwelijke mededeellngen heeft gedaan, antwoordt getuige: „Naar mijn meening niet". Evenmin heeft getuige ge zegd, dat hij met Van Gelder een verkla ring zou willen afleggen tegenover den offi cier, noch weet hijdat hij door den offi cier naar Den Bosch zou zijn ontboden. Verder herinnert getuige zich niet. door een rijksrechercheur te zijn ondervraagd. Wel ls er een meneer met een stuk bij hem geweest, maar getuige weet niet waarvoor dat was. President: „Wij hebben in het dossier verklaringen van wachtmeester De Gier en van den rijks-rechercheur over uitlatingen van u tegenover beiden De uitlatingen kloppen niet met elkaar. Aangezien wij er hier van houden, dat de zaken wel klop pen en daar u onder eede verklaard heeft de waarheid te zullen zeggen, hoop ik, dat dit vermaan uw geheugen wat zal op- frisschen." Met stemverheffing vraagt de president dan: .heeft de rechercheur u gevraagd of de mededeelingen welk u aan De Gier zcudt hebben gedaan iuist waren?" Getuige: „Daar weef ik niets van". De president geeft het verhoor van dezen getuige daarna op. Vervolgens wordt gehoord wachtmeester De Gier, die verklaart, dat hij met mare chaussee van Rhee on 8 Maart bij den offi cier ls geweest en met dezen heeft gespro ken over den manufacturler B. Getuige heelt toen niet als ztin meening te kennen gegeven dat het hier een civielrechtelijke aangelegenheid zou kunnen betreffen. Voorts zegt hij dat de officier hem heeft gezegd tot arrestatie van B over te gaan- Wat de zaak Van den Hoven betreft zegt getuige vla wachtmeester van Rennes de opdracht van den officier te hebben ont vangen om Van den Hoven te arresteeren en diens geheele administratie in beslag te nemen. Vervolgens wordt als getuige-deskundlge gehoord de procureur-generaal baron Speyart van Woerden. Deze verklaart, dat op 15 November 1937 de substituut-officier mr. van den Burgh hem heeft gerappor teerd, dat deze gevolg heeft gegeven aan de opdracht om De Gier te bevelen, zich na 15 November te onthouden van in menging ln gemeentezaken. Voorts zegt spreker kennis te hebben genomen van het dossier In de zaak van bankier Van den Hoven doch daarin niets te hebben kunnen vinden, dat de arrestatie zou wettigen Burgemeester Ploegmakers uit Oss. ver- k'aart hierna od een vraag van mr. Meyes, da' de toestand od politieel gebied in Oss thans niets te wenschen overlaat en dat alles perfect in orde is. Verder zegt getuige, dat den laatsten keer dat hij met van Ber gen heeft gesproken, deze heeft gezegd, dat hij weer aan de kazerne was ontbo den. Getuige heeft toen gezegd dat Van Bergen dgt eigenlijk niet verplicht was. maar getuige heeft hem aangeraden, er toch maar heen te gaan om n'et den schijn 'e -wekken van tegenwerking. Getuige heeft Van Bergen steeds al* een eerlijk en be trouwbaar man beschouwd en deze heeft getuige gezegd, dat er geen onrege'matig- heden zijn gepleegd Spreker heeft vervol gens een onderzoek ingesteld en was de zelfde meening toegedaan. Pleidooi van mr. James. De raadsman der marechaussee's, mr. James, zeide dat de onderofficieren in hoo- ger beroep zijn gekomen, omdat zij zich door de opsomming ln de uitspraak vin de tekortkomingen in hun verschillende op sporingsonderzoeken (ofschoon, zooals het gerecht zelf zegt, op verschillende punten een uiteenloopende appreciatie mogelijk is) ernstig bezwaard gevoelen Zelfs datgene, wat het gerecht nog als tekortkomingen aanmerkt, kan door kla gers niet worden aanvaard. .Zij zijn diep teleurgeeteld en hadden een dergelijke be slissing niet verwacht, na ai wat ter te rechtzitting van het ambtenarengerecht naar voren is gekomen. Zij zien dan ook de uitspraak van den centralen raad als hun volledig eerherstel tegemoet. Het standpunt van klagers is in het kort samengevat, het volgende: de mi - nister ontkent, dat hij de opsporings bevoegdheid tijdelijk heeft ontnomen, doch dat hij slechte heeft bevolen, dat de brigade tot nader order niet van haar opsporingsbevoegdheid gebruik mocht maken. Indien al piet gezegd kan worden dat dit de fapto op het zelfde neerkomt, zoo heeft de minister du.s in elk geval de uitoefening van de opsporingsbevoegdheid tot nader ordei opgeschort In dit verband zijn klagers van oordeel, dat de opsporingsbevoegd heid krachtens de wet onafscheidelijk ls verbonden aan de functie van onder officier der marechaussee. Zoolang deze onderofficier ls zijn functie niet is geschorst, is hij gerechtigd, ja ver- - plicht, zijn opsporingsbevoegdheid uit te oefenen Hieruit volgt, dat de alge- heele uitoefening van dit rechtstreeks aan de wet ontleende recht hem dus slechts verboden kan worden door mid del van schorsing in zijn functie. Aangezien de minister van defensie gerechtigd ls een onderofficier der marechaussee In zijn functie te schor sen. volgt daaruit, dat de minister van justitie niet het recht had om de alge- heele uitoefening van een bevoegdheid, welke inhaerent is aan de functie van onderofficier der marechaussee, te ver bieden. Dit standpunt is nader uitgewerkt in een advies van prof. mr. J. M van Bemmelen, hoogleeraar te Lelden welk advies reeds aan het ambtenarengerecht is overgelegd. Thans legde pleiter te dezer zake nog een dergelijk advies over van prof. mr. D, Haze- winkel-Suringa, hoogleeraar te Amsterdam. Krachtens artikel 5 der rechterlijke or ganisatie zou de minister van justitie den procureur-generaal hebben kunnen gelas ten. aan den onder dezen ressorteerenden officier wenken of bevelen aangaande richtlge opsporing te doen toekomen, aldus prof Hazewinkel-Suringa, maar langs den weg van art. 140 (ten tweede) kan de mi nister alleen den officier bereiken, niet echter het lagere Opsporingsapparaat. Tus schen den minister en de opsporingsambte naren loopt op strafvorderingsgebied geen directe weg. De laatsten staan als zoo danig niet onder den minister van justitie maar onder den officier en dan ook nog slechts wat de uitoefening betreft hunner wetelijke rechten en plichten. De leiding van den ofiïcier kan geen in breuk maken op de wettelijke opsporings taak. doch heeft sléchts betrekking op de uitoefening daarvan. Hii kan in een bepaald onderzoek een bepaalden opsporingsambtenaar als den meest geschikte aanwijzen, een minder ge- wenschte een onderzoek doen staken, door de zaak aan zich te trekken eventueel dooT een ander te laten voortzetten. Maar geen hunner kan hii verbieden procesverbaal op te maken hunner bevindingen, aan te hou den of in beslag te nemen in de wettelijk zich daartc: leenende gevallen, klachten of aangiften te ontvangen of daarmede an ders te handelen dan de wet voorschrijft Behalve het adres van prof. Hazewinkel Suringar legde mr. James nog een aanvul lende nota over van prof. Van Bemmelen, waarin deze mededeelt van oordeel te blij ven, dat het telegram 'van den minister van Justitie ln strijd was met algemeene voor schriften van het wetboek van strafvor dering en hij legt er nog eens den nadruk op, dat, door dit bevel als wettig gegeven te erkennen, het groote beginsel, dat de strafvordering bij de wet moet worden geregeld, wordt geschonden, zeer ten na- deele van de achting,, die alle Nederlanders en1 in .het bijzonder opsporingsambte naren, juist voor de wet moeten hebben- Mi\ James weès ér in zijn pleidooi op, dat de maatfegel tegen de collectiviteit der brigade is genomen, hoewel uit de stuk ken. waarvap de minister reeds kennis had genomen, bleek, dat de wachtmeester Tap „art noch deel had gehad aan de bewuste opsporingsonderzoeken. Waar gaat het neen, vroeg pi., als de administratie een ambtenaar kan treffen, alleen al omdat hij tot een bepaald corps of onderdeel be hoort en van wien vaststaat, dat hem ook maar niets kan worden verweten? 4340 (Ingez Med.) AMSTERDAM, 1 December. De berichten omtrent de ontwikkeling van de situatie in Frankrijk maken op de Am- sterdamsche effectenbeurs een aangenamen in druk en ook de stijging in Wallstreet- werd zooals gebruikelijk gunstig opgevat. In het aspect van de rnarkt was echter geen veran dering gekomen. Er deed zich een groot gebrek aan orders gevoelen en de affaire was van geringe afmetingen. De koersen van de bin- nenlandsche koersen verschilden niet of niet noemenswaardig bij die van gisteren, doch de noteeringen legden bij afwezigheid van handel een -neiging tot reageeren aan den dag en rekeninghoudende met bovengenoemde gun stige factoren viel de stemming dan ook niet mee. Van de inheemsche waarden .werden Ko ninklijken iets beneden het vorige slot ingezet en daarna bleef de toestand vrijwel station- nair Nu en dan werd een transactie afgesloten, zonder dat de koers feitelijk veranderde. Later op den middag echter kwam er eensklaps eenig materiaal aan de markt, in verband waarmede een klefne inzinking viel waar tè nemen. Van de affaire in Industrieelen was weinig overgebleven. De Philipswaarden waren zoo goed als onveranderd. De Fokker-aandeelen werden laeer ingezet, doch konden zich vervol gens handhaven, Aku's waren vrijwel onveran derd Unilevers waren ex-interim dividend 3% nrijshoudend. De Tabaksmarkt lag geheel ver laten. Voor zoover noteeringen tot stand kwamen, waren de Sumatra-aandeelen niet noemens waardig gewijzigd. Hetzelfde kon worden gezegd van de Scheepvaartpapieren. Op de Rubber- afdeeling was niets te doen; Amsterdam Rub bers waren prijshoudend, doch gaven nauwe lijks teekenen van leven. Suikerfondsen trokken geringe belangstelling; HVK's gaven geen ver anderingen van beteekenis te zien. Voor Amerikaansche fondsen was de belang stelling ook al niet groot. In navolging van Wallstreet werd algemeen tegen iets hoogere prijzen afgedaan, doch van een krachtige ver betering ten opzichte van gisteren kon toch niet gesproken worden. De bekende toonaangevende aandeelen wer den meerendeels omstreeks de Amerikaansche pariteit afgedaan. ,/~Dè beleeginpsmarkt was stil en prijshoudend Voor de Nederl. Staatsobligaties De gestaffelde leenine en de oude 3 certificaten, trokken iets aan. Voor Fransche fondsen openbaarde zich wederom vraag, doch dit gaf toch geen aan leiding tot koerswinsten als de laatste dagen te aanschouwen waren gegeven. Duitsche waar den bewogen zich op den achtergrond. WISSELKOERSEN. Londen 8.59 1/2 (8.60 3/4). Berlijn -73.70 173.75). Parijs 4.82,1/2 (432 3/4). Brussel 31.09 (31.12). Zwitserland 41.79 <41.8.7). Ko penhagen 38.35 (38.45). Stockholm 44.30 (44.40). Oslo 43.20 <43 27 1/2) New York 1.83 7/8 <1.84 1'8). Praag 6.32 (6.34). Lire Bankpapier 6.40 <6.40). Prolongatie 1/2 pCt. Part. .disc. 1/8. Dag- peld 1/4 Registermarken 34 3/4. Crediet Sperrmarken 9.5/8. Effectensperrmarken 8 3/4. Reismarken 51. Panknapier 27 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN, 30 Nov. Groentenveiling enz. Roode kool f. 1.102.10; Savoye kool f. 1.101.80; Groene kool f. 1.104.20; Boerenkool f. 1.50— 3.40; Rapen f. 1.60—2.30; Prei f. 1.50—3.10; Kro ten f.4.601.90; Kroten, gekookt f.25; Uien f. 0.60-^2; Peen f. 1.50^4.10; Spruiten f.2—9; Andijvie f.2—7; Sla f.3—10; Nero f.5—9.30; Stokboonen f.5357; Stamboonen f.55; Wit loof f.513; Spinazie f.1625; Tomaten A f. 2 —7.60. B f.2—11. C f.2—7. CC f 2—3.20. alles per 100 KG. Bloemkool f. 1.707.40; £*.lade f. 0.304.40; Knolselderie f. 1—3, alles per 100 stuks. Kroten 50—60 ct.; Pieterselie 80—160 ct.; Selderie f. 0.50—1.30; Peen 1.1.40—5.80; Raap stelen 4050 ct.. alles per 100 bos. GOUDA. 1 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd in totaal'1457 stuks, waarvan 35 slachtvarkens. Vette van 241.—251* ct. p pond. levend met 2r. korting; 516 magere varkens, prijs f.2535; 812 biggen f.712; Geldersche biggen f.12—15; 15 rundereft. f.150200; 44 nuchtere^ kalveren f.5—10; 8 schapen; 16 bok ken en geiten, f.3—7, alles per stuk. Handel redelijk. - Algemeene marktAangevoerd 267 partijen kaas. Prijs met rijksnierk 1ste kw. f 28.50 —27.50. 2de kwal. met idem f.2426; zware f29. crisisaftrek 9,6. Handel vlug. Aangevoerd 99.500 eieren. Kipeieren f.55.40 per 100; eendeieren f. 2.753.25 per 100. Kandel; matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling te Gouda: Aan gevoerd 93.600 kipeieren; prijzen 56'58 KG. f.4 40—4 70: 53'60 f. 4.70—5.10: 60 62 KG. f. 5.10 —5.20; 62 68 KG. f. 5.20—5.45; B-uine 58 70 f. 4.805.75; Kleine eieren f. 3.504.30 p. 100. Aangevoerd 1200 eendeieren: prijs f.2.353 per 100 stuks. IFUDSCHENDAM. 30 Nov.* Kropsla le srt. 3—4.20. 2e srt 2—2.50; S'onfsla 5—7 50; Pern 6.207.30, Tometen: midd. 4 204.80. gr ror^e 4.10—4 90. 2? srt. 2.80—3 50; Andijvie «Der 100» 2—2 30, (per Kg 4—7' Soinazle <4 Kg/> 90— 94: Radils 120—150: Prei 1.6i_2R0; S°l''erv 0 70—1' Schorseneren 44.50 Bleekse'dery 1.80—4 20 RTJNSBURG 30 Nov. Groentenveiling Aardappelen 50—60; Kroten 4050 Wasch- peen 40—80: Roode kool 1.20-3: Gele kool 1—1.40; Groene kool 2.504: Uim 2.50—3. RIJNSBUFG. 30 Nov. Bloemenveiling Troschrysanthen: H-^-ro 6—20, Germ 18—22, Wilcox 914. W^end"! 69; G o-te ch~vs-n- then: Germ 6—7.50; Wite Lelies 2 40- 4 go; Judaspenning 812. RIJP WETERING. 29 Nov_ Aanvoer 2190 kip peneieren. prfis f. 3.105.60; 57 eendeneieren, prijs f. 4 per 100: konijnen f. 0,10—1,25 per stuk. Duiven f. 11 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3