TRIUMPH ELTAX-BUS BUITENLAND GEEF MET ST. NICOLAAS 'N MOOIE DOOS Er is w eer I „Boek" S 50 STUKS 50 CENT VIRGINIA CIGARETTES Van Berlijn naar Tokio LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 1 December 1938 „HARMONIE" Algemeene Toestand Het conflict met Columbia Het kabinet—Syrovy afgetreden Besprekingen met Italië Vragen in het Lagerhuis VERBETERING DER LEERLINGENSCHAAL De Paus ziet nieuwe gevaren De beste verbinding tusschen alle stadswijken Hoe Codreanu en anderen neergeschoten werden SPORT THEOSOFISCHE VEREENIGING NED. AFD. Centrum Leiden. Gisteravond hield het Centrum Leiden der Theosofische Vereeniging Ned. Afci, een openbare bijeenkomst in het Federatiehuis, waarbij als spreker optrad dr. A. A. Prins te Leiden met het onderwerp „Het Boed dhisme". Spreker begon met er op te wijzen dat het Boeddhisme eigenlijk geen godsdienst is naar onze Westersche begrippen, maar een religie, een zedeleer, en levensbeschou wing. en ethica en dat deze vorm ontstaan is uit de godsdienstleer van Brahma, welke door Boeddha hervormd werd. Aangezien Boeddha leefde ongeveer zes honderd jaar voor Christus en de teksten eerst ongeveer tachtig jaar voor Christus werden vastgelegd, is de leer gedurende meer dan vijfhonderd jaar mondeling over geleverd. zoodat niet nauwkeurig is na te gaan in hoeverre deze teksten nog zuiver de leer van Boeddha weergeven. Deze leer verbreidde zich vanuit Voor- en Achter indie over Thibet naar China en Japan. Volgens deze leer is de onwetendheid, het verkeerd begrijpen de grondslag van alle kwaad, terwijl het nieuwe leven het resul taat is van vroeger leven. Wie het Boed dhisme aanhangt mag geen levend wezen (mensch of dien dooden. mag niet stelen of juister gezegd niet nemen wat niet vrij willig gegeven wordt, geen verkeerde sexu- eele "handelingen plegen, niet liegen of las teren. gisn tweedracht zaaien en geen be dwelmende dranken gebruiken en moet tenslotte algemeene welwillendheid en ver draagzaamheid betrachten. Wie al deze dingen nastreeft zal het Nir wana kunnen bereiken dat. gedacht wordt als het land der gelukzaligheid, waarin het leven echter niet te niet gaat. Voorts vertelt spr. een en ander over de monniken-orden, die niet alleen voor man nen, maar ook voor vrouwen zijn ingesteld. Zij die daarin worden opgenomen blijven daar niet voor hun geheele leven. Zij heb ben geen gezag over leeken. maar ver klaren alleen de leer. De Boeddhisten mogen geen wraakzuch tige gedachten koesteren. Zij kennen ook geen bekeering door dwang, maar beoefe nen veel meditatie, daarin tot uiting bren gende medelijden vreugde en vrede. Spr. besloot zijn met groote aandacht gevolgde voordracht met het voorlezen van de Sutra van het groot-overlijden van den Boeddha en wekte zijn toehoorders op. de prachtige Boeddha-beelden, die zich alhier in het Museum voor Volkenkunde bevinden te gaan bezichtigen. Fransch-Italiaansche wrijving. Graaf Ciano heeft gisteren eén groote rede gehouden over de crisis-dagen. Men zie het 3de Blad. Veel nieuws bevat de rede uiteraard niet, doch het is wel interessant het Italiaansche licht eens te zien schij nen over die dagen van spanning De Duitsche pers is natuurlijk hoogelijk ingenomen met Clano's verklaring, die de as Rome-Beriijn volledig overeind houdt Intusschen heeft zich nog een incident voorgedaan. De „Matin" meldt n.l. uit Rome, dat gis teravond een groot aantal ministers en af gevaardigden zich na afloop van de rede van Ciano op straat begeven heeft om Mussolini toe te juichen. Tot diep in den nacht trokken talrijke betoogers door de stad, steeds op maat roepend: „Wij willen Corsica en Tunis". De betooging ten gur.sie van de Italiaan sche aspiraties in de Middellandsche Zee is ook vermeld in het officieele verslag van de vergadering van de Kamer van Afge- vaardigen, waarin aan het einde van het stenografisch verslag de volgende zin voor komt: „De afgevaardigden verheffen zich van hun zetels en juichen den Duce geest driftig toe, roepend „Tunis". Hetzelfde blad meidt voorts, dat sedert gisterochtend in de fascistische organisaties het parool de ronde deed, waar bij de par tijformaties werden ultgenoodlgd. bij den uitgang van het parlement en op de Piazza Venezia 'onder de ramen van den Duce op dezelfde wijze te betoogen. Van Italiaansche zijde wordt te dezen aanzien verklaard: Het schijnt, dat slechts enkele jeugdige betoogers eenige malen dezen kreet heb ben geuit. De eenige optocht welke ge vormd werd, was die van de afgevaardig den, die zich naar de Piazza Venezia bega ven om den Duce te huldigen, zooals zij op den dag van de opening der Kamerzit ting gewoonlijk doen. De Fransche bladen leggen er den na druk op, dat te Rome geen parlementaire betooging kap plaats vinden, zonder dat deze van te voren georganiseerd is. Uit Rome wordt nog aan de „Journal" gemeld: het staat, vast, dat sedert eenige dagen onder de troepen en formaties der fascistische partij een krachtige propagan da wordt gevoerd om een atmospheer te scheppen, die gunstig is voor de Italiaan sche verlangens inzake Tunis. De afgevaar digden, zoowei als de andere betoogers, handelden op instructie. Daarom moet aan hun betooging meer beteekenis worden ge hecht dan de fascistische pers doet. Men staat hier aan het begin van een van hoo- gerhand georganiseerde campagne. Aan de „Echo de Paris" wordt uit Rome gemeld, dat reeds voor de zitting het- ge rucht, de ronde deed, dat met den kreet „Tunis" zou worden betoogd. FRANKRIJK. 200 vliegtuigen per maand. De minister van luchtvaart heeft in de commissie voor luchtvaartaangelegenheden een uiteenzetting gegeven, waarin hij mededeelde, dat begin Januari a.s. maan delijks 200 vliegtuigen zullen kunnen wor den afgeleverd. (In«ez. Med.) 4286 (Ingez. Med.) WINKELCOMBINATIE „VEILIG KOOPEN" Een vroolijke avond voor de jeugd. De Winkelcombinatie „Veilig Koopen" heeft gisteren in de groote Stadsgehoor zaal aan een duizendtal kinderen een vroo- lijken avond bezorgd door hen niet alleen te vergasten op een alleraardigste poppen kast- en goochelvoorstelling, doch door hen bovendien in persoonlijk contact te bren gen met Sint Nicolaas. die aan elk hunner versnaperingen en een geschenk uitdeelde, terwijl als ware dit alles nog niet ge noeg nog een 200-tal extra-prijzen onder hen werd verloot. ..Oom Bart" verzorgde de poppenkastvoorstelling en voerde „De vroo lijke geschiedenis van schoenmaker Elzen draad" ten tooneele, waarmede hij een uitbundig succes oogstte, evenals trouwens met zijn goocheltoeren, die de jeugd wel als toovenarij moeten zijn voorgekomen. Het gebeuren op het tooneel werd afge wisseld met het ten gehoore brengen van Sinterklaasliedjes, die door de kinderschaar uit volle borst werden meegezongen. Wie de stemming in de zaal heeft mee gemaakt, zal met ons getuigen, dat het sucecs volledig was. BELGIË. Buitengewoon congres der werklieden partij. In verband met de stemming in den Senaat en het besluit van Spaak om een agent naar Burgos te zenden, heeft de algemeene raad van de Belgische werk liedenpartij besloten een buitengewoon congres bijeen te roepen op 5 December a.s., teneinde de Spaansche kwestie te be- studeeren. Tijdens aan het besluit voorafgegane besprekingen heeft Vandervelde geweigerd, zijn goedkeuring te hechten aan de politiek der regeering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: de heer E. Ph. J. Bouman 'Den Haag): voor het voorbereidend kerkelijk examen: de heer L. J. G. Veenendaal Don Haag' en de heer P. M. Mentzel (Rotter dam). STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Recente aanwinsten. Het stedelijk museum ,De Lakenhal" is dank zij schenkingen en aankoop, de laat- s.e maanden weer met eenige schilderijen en voorwerpen verrijkt. Onlangs schonk mej. C. Verhey van Wijk een tweetal schilderijen en wel een gezicht od de Vlietbrug door W. van der Nat, be nevens een boschgezicht van den eveneens Leidschen meester A. J. van1 Driesten. Aan deze schenking voegde mej Verhey van Wijk nog toe een empire vleugel, giraf- model. In het begin van November werd voorts od een Londensche veiling verworven een zeer fraaie flesch met graveerwerk van W.llem van Heemskerck. Deze aankoot) dient beschouwd te worden a's een afronding van de reeds tamelijk volledige verzameling glaswerk, grooten- deels bestaande uit werk van dezen zoo merkwaa'd'gen 17de eeuwschen Leidenaar di" de gewoonte had om met fraaie krul- le* ers toe-as elijke woorden te graveeren on boeaien en flesschen. De nieuwe aanwinst voert het opschrift: We"doen en vrolijck sijn. Het vermaarde Hollandsche Bockbier is aangekomen I Het zal als van ouds aan den smaak van de meest ver wende fijnproevers voldoen. Meer dan ooit gaat de leuze op „Proeft nu van 't edele nat „Op Brabant's erf gebrouwen „Drinkt het in de „En 't zal U niet berouwen." Drie Hoefijzers bier wil zeggen „GOED BIER". 4302 (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Rede van Hess. Rudolf Hess heeft gesproken in Sudeten- land Hij zeide o.a.: De wereld kan ons nimmer onze vrijheid ontnemen, zij zal u nimmer van ons kunnen afscheuren, daar voor wordt gezorgd. Er wordt te meer voor gezorgd, naarmate in het buitenland de Churchilis, de Edens, de Coopers om ver dere bewapening schreeuwen, opdat wij nimmer meer aan hun genade of ongenade worden overgeleverd. Hoe groot de moeite en de offers voor onze verdere bewape ningsversterking ook zijn. wij zullen ze dragen, daar wij in moeilijke jaren hebben geleerd, wat het beteekent zwak te zijn. Hess besprak vervolgens het Joodsche vraagstuk en zeide o.a. <jpt het in het be lang van het Duitsch» volk is, dat zijn goede eigenschappen niet vermengd wor den met de slechte eigenschappen van andere volken. En het Joodsche ras heeft nu eenmaal eigenschappen, welke tot de slechtste ter wereld behooren. Zooals bekend, heeft Columbia zijn ge zant teruggeroepen. Van Duitsche zijde verluidt nu daarover: Op grond van een door den nieuwbe- noemden gezant van Columbia, dr. Jaime Jaramillo Arango en andere leden van het Columbiaansche gezantschap verwekt inci dent, heeft de rijksregeering zich genood zaakt gezien de regeering van Columbia méde te deelen, dat de nieuwbenoemde gezant niet bij den Führer zou kunnen worden ontvangen voor de overhandiging van zijn geloofsbrief. De rijksregeering heeft de regeering van Columbia, in het belang der betrekkingen tusschen het Duitsche Rijk en Columbia den raad gegeven den zaakgelastigde Rafel Roch-Schloss uit Berlijn terug te roepen. De regeering van Columbia heeft harer zijds intusschen medegedeeld, dat de nieuwbenoemde gezant en de zaakgelastig de op andere posten zullen worden be noemd. Hiermede, aldus zegt men in officieuze Duitsche kringen, is een in het belang der Dultsch-Columbiaansche be trekkingen betreurenswaardig incident op een snelle en bevredigende wijze afge wikkeld. TSJECHO-SLOWAKIJE. BERAN FORMATEUR VAN DE NIEUWE REGEERING. Het kabinet Syrovy is afgetreden, zooals dat gebruikelijk is na de verkiezing van een president der republiek. Rudolf Beran is met de vorming van een nieuw kabinet belast. Chvalkovsky, aldus Havas, blijft minister van buitenlandsche zaken. De samenstelling der regeering zal trou wens in hoofdzaak gelijk blijven. EGYPTE. Binnenkort zullen Italiaansch-Egyptische besprekingen worden gevoerd teneinde tot het sluiten van een overeenkomst van goede nabuurschap te komen, in het bijzonder met betrekking tot de grenskwesties in de Liby- sche woestijn en de Soedan, de regeling voor het brongebied van den Nijl en het statuut voor de Koptische Kerk in Abessy- nie. Volgens sommige bladen zou tevens de mogelijkheid tot het sluiten van een niet- aanvalspact worden onderzocht. van h»; feit, dat de koning en de wningl* zelf in Juni naar de Vereenigde Staten zullen gaan. Tenslotte heeft Chamberlain in antwoord op hem gestelde vragen nog een verklaring afgelegd waarin hij zeide: De politiek der Britsche regeering lSi zonder intrekking van een onzer vroegere verklaringen, een luchtmacht op te bou wen, die in staat is de bescherming des lands, het behoud van onze handelswegen en de defensie der Britsche overzeesche ge bieden te verzekeren, evenzeer als te vol- doen aan onzé internationale verantwoor delijkheid en samen te werken bij de de fensie van de gebieden onzer bondgenooten in geval van oorlog. De regeering beschouwt thans beperking der bewapeningen door overeenkomsten als een eerste etappe op den weg naar prac- tische afschaffing. WIJ gelooven, dat de stappen, die wij bezig zijn te nemen tot versterking van onze luchtmacht, tot dit doel zullen bijdragen. In het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft lord London derry de Jodenvervolging in Duitschland scherp gelaakt. Verder is gedebatteerd over den Volkenbond. Hallfax zeide er trotsch op te zijn, de verklaring van Smut® tot de zijne te mogen maken, dat nog geen alter natief van den Volkenbond als vredesstel- sel was gevonden en dat de opheffing er (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) ENGELAND. In het Lagerhuis hebben verscheidene leden der oppositie-partijen den premier gisteren gevraagd hoe hij er toe was ge komen de invitatie voor een bezoek aan Rome te aanvaarden, voordat hij zeker heid had gekregen, dat de Italiaansche interventie in Spanje en de bombarde menten op Britsche schepen in Spaansche havens zouden ophouden? Chamberlain antwooidde laconiek dat hij geloofde dat zijn bezoek ook nu reeds goede vruchten zou kunnen afwerpen en op eenige supplementaire vragen gaf hij geen antwoord. Toen vroeg Henderson inlichtin gen over de Grieksche graanschepen die naar Palma opgebracht waren. Butler ant woordde dat reeds uit Burgos bericht was gekomen, dat een vergissing had plaats gehad. De schepen waren nog niet vrij ge laten, maar zouden het spoedig zijn. De volgende vraag was of de premier te Rome de kwestie van de bombardementen op Engelsche schepen te berde zou brengen en toen Butler oak deze vraag witde beant woorden riepen verscheidene stemmen op de eerste oppositiebank: „Wij willen hooren wat de premier zelf zegt". Chamberlain stond met een glimlach op en zeide dat hij weigerde vooraf inlichtin gen te geven over wat hij en lord Halifax met de Italiaansche regeering zouden be spreken. Voorts heeft lord Halifax nog gesproken over Hfet a.s. vertrek van Eden naar de Ver. Staten Hij zeide, dat hoewel Eden voor het oogenblik geen minster is, hij naar Ame rika gaat met de meest volledige instem ming en goedkeuring der Britsche regee ring. „Ik twijfel er r.iet aan, aldus Halifax, dat zijn bezoek aan de Ver, Staten in hooge mate zal bijdragen tot de tot stand bren- ging van een contact, zooals Runctman in 1935 heeft kunnen doen, toen hij minister "an handel was". Spr. verklaart er zeker van te zijn. dat ieder lid van het Huis zich ten volle bc- wu."' i van de buitengewone beteekenis van een leemte zou laten, hetgeen een ge weldige schade zou berokkenen aan het menschdom en de wereld naar alle waar schijnlijkheid zou laten zonder eenig rede lijk middel van procedure. Overleg tus schen de naties was volgens Hallfax thans een gebiedende nodzakelljkheld in onze beschaafde samenleving. De Regering laat op het ogenblik 170.000 kinderen onderwijzen door meer dan 4000 onderwijzers, AAN WIE ZE NIETS BE TAALT. - Welk weldenkend Nederlander wil zulk een toestand bestendigd zien De Regering kome ONVERWIJLD met K. O. V. 4277 (Ingez. Med.) Heden slaagde voor het eindexamen ondcrv.ls k- -piano aan het Kon. Con servatorium te Den Haag onze stadgenoot F. Kraaneveld. Onze stadgenoot de heer C. H. Ver- sr.ey, slaagde aan het Conservatorium voor muziek, te Den Haag voor het einddiploma hoornspel. De h:'r J. w. Henny is benoemd tot onder-commandant van de Leidsche Bur gerwacht. Dezer dagen is het filiaal van de stcomerij en ververij der NV Hoyer ver plaatst van Korevaarstraat nr. 7 naar Breestraat 65, waar het in een gemoderni seerd milieu een passende hulsvesting vond. Maandag is een v leg.u e de Condor van Temcelhof (by Berlijn) ver .okken naar Tokio en daar gistermiddag zeari-lveerd. Met vijf man personeel en één passagier aan boord heeft het den afstand van on geveer 14000 K.M. in 46'/i uur (42 vlieguren) afgelegd. De gemiddelde snelheid per uur bsdroeg 330 K.M Naar het Dui sche Nieuwsbureau meldt kan on grond van deze tijden erkenning van records voor de af standen Berlijn—Tokio en BerlijnHanoi worden aangevraagd. Goring heeft het vliegtuig een bood schap voor het Japansche volk meege- .ven waarin ca gewezen wordt ou den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme. De Duitsche vliegers zijn boodschappers van het geheele Duitsche volk en zij toonen dat de afstand tusschen de beide bevriende naties korter is ge worden. VATICAAN-STAD. In een toespraak tot door hem in audiën tie ontvangen jonggehuwden heeft de Paus woorden gesproken, die allerlei com mentaar wekken te Rome. De Paus zeide: „Wij vragen u te bidden voor de uitvoe ring der zeer bijzondere voornemens, die wij niet hadden vóór de geestelijke oefe ningen, waaraan wij thans deelnemen, want wij waren toen niet op de hoogte van zekere dingen, die zich op dit oogenblik voordoen en die ons bedreigen. Bidt voor de voornemens van den Paus en gij zult gebeden hebben voor het welzijn, niet al leen van zielen, maar van de geheele kerk" In kringen te Rome oppert men allerlei veronderstellingen betreffende de werke lijke beteekenis van deze woorden van den Paus over nieuwe gevaren, welke de kerk bedreigen. (Ingez. Med.) ROEMENIË. Omtrent den dood van Codreanu wordt officieel nog medegedeeld, dat gisternacht verscheidene strafgevangenen van Rimnlk- Sarat naar de militaire gevangenis van Jilava bij Boekarest zouden worden overge bracht. Op den weg tusschen Plojesti en Boeka rest werd de auto, waarmede de gevange nen vervoerd werden, aangevallen door on bekenden. Bij deze gelegenheid trachtten de gevangenen te ontvluchten. De begeleidende gendarmes openden het vuur en doodden in totaal 13 strafgevange nen, onder wie de leider der vroegere IJze ren Garde, Codreanu, voorts Constantl- nescu, Caranatsje en Belimatsje, die In De cember 1933 den toenmallgen minister-pre sident, Duca, vermoord hebben. De overige doodgeschoten negen gevange nen waren veroordeeld wegens moord op het vroegere prominente lid der IJzeren Garde, Stelescoe, die uit de organisatie was getreden. De gedooden zijn reeds gisteren ter aarde besteld. De IJzeren Garde beschuldigt de regee- Ing van opzet en moord! De inspecteur-generaal van de gendar- nerie heeft order gegeven, zoo krachtig mogelijk op te treden, terroristen neer te schieten en de orde ten koste van alles te handhaven. Iedere gendarme, die aa"e.^ om te schieten, zal gestraft worden. Veie arrestaties zijn reeds verricht. IJSHOCKEY. NEDERLAND NAAR DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN IN ZWITSERLAND. Naar wij vernemen, zal Nederland deelneaieh aan de wereldkampioenschappen ijshockey, wei* van 312 Februari a.s. te Zürich en Bazel zui len worden gehouden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2